Tweede Blad No. 5113 Vrijdag 10 April li}aWisc£uiCin^e/t GENOVEVA voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. RugpijnNierenPillen iiHiemibnek. Plaatselijk Nieuws Sproeten komen vroeg in het voorjaar, koop tijdig een pot Sprutofl. Bij alle Drogisten. Pot 90 ct., Tube 50 ct., Zeep 60 ct. Bekendmaking. FEUILLETON BEHOOEENDE BIJ HET Als uw rug, leden en spieren pijn doen als gij u prikkelbaar, vermoeid en zenuw achtig voeltals de urine bewolkt is of pijnlijk, kunnen uw nieren verzwakt zijn. Misschien door een gevatte koude, over matig werk of zorgen, doch wat ook de oorzaak zijn moge, de verzwakte nieren moeten versterkt worden. Beproef Foster's Rugpijn Nieren Pillen, het sedert jaren bekende middel. Als de nieren traag worden en het bloed niet meer geregeld filtreeren, blijven urinezuur en andere onzuiverheden in het bloed achter. En deze schadelijke stoffen kunnen ischias spit, rheumatiek, water zucht, blaasaandoeningen en niergruis veroorzaken. Vraag het aan uw eigen kennissen en hoor hoe zij Foster's Pillen prijzen. Bij alle drogisten enz. f 1.75 p flacon. Beste jongens en meisjes. De oplossingen der vorige raadsels zijn 1. Paaschei. (Adriaan, Agatha, schip, cent, hak, el, i) 2. Zijns gelijke. 3. De kruik gaat te water totdat zij barst. De nieuwe raadsels zijn: 1. Neem de kop van een baviaan, de helft van een tafel, en ook nog ie» en cijfer, dan krijg je één van de oudste bewoners van ons i land. 2. Wie ligt nooit stil in! haar bed? 3. Wie kan een koning noemen, die maar 8 onderdanen heeft? 4. Ik ken een klein vogeltje, dat toch steeds een kwart el is. Ra, ra, wat is dat? OOM KAREL'. HET ZUSJE VAN KLEIN-DUIMPJE. VI. „Deze zomer moet je al je kleeren maken," sprak de veldmuis tot haar, want hun buurman, die vervelende ou de mol, met zijn zwarte fluweelen jas, had haar ten huwelijk gevraagd. „Je moet mooie wollen en linnen kleeren hebben, als ej de vrouw wordt van den mol", zei ae veldmuis. Dus moest Duimelotje den heelen dag zitten weven en naaien en de veld muis huurde 4 spinnen, die dag en nacht spinrag moesten weven. De mol kwam nu eiken avond op visite en hij bromde maar aldoor, dat hij hoopte, dat de zomer maar gauw afgeloopen zou zijn, opdat de zon niet meer zoo warm zou schijnen en den grond hard als steen bakken. En als de zomer om zou zijn, zou hij gaan trouwen. Maar Duimelotje vond het heelemaal niet prettig, want zij gaf geen sikkepit om dien vervhelenden ouden mol. Eiken morgen bij zonsopgang en en eiken avond als de zon onder ging, sloop zij het huisje uit om naar den mooien blauwen hemel te kijken. Zij dacht dan, hoe mooi en,, vroolijk en licht het daarbuiten was en zij verlang de er heel erg naar om den zwaluw weer te zien. Maar die kwam niet meer terug. Die was natuurlijk een heel eind weg en vloog vroolijk en wel in de prachtige groene bosschen. Toen het herfst werd, waren al de nieuwe kleeren van Duimelotje klaar. „Over vier weken moet je trouwen!" zei de veldmuis tot haar. Maar Duime lotje huilde en zei dat zij" den ouden brommigen mol niet tot man wilde hebben. „Lammetjespap-met-krenten!" riep de veldmuis boos uit, „pas op als je kop pig bent, want dan zal ik je bijten met mijn scherpe witte tanden! Je zal met dien braven mol trouwen. De koningin zelf heeft nog niet eens zoo'n mooie zwarte fluweelen mantel en zijn keu ken en kelders zijn boordevol met lek kere hapjes. Je moest erg blij wezen, dat je zoo'n goeden mam kreeg." Het hielp dus niets of Duimelotje zich al verzette, zij moest en zij zou met den mol trouwen. Op een goeden dag kwam hij om haar te halen. Zij moest dan diep onder den grond wo nen en zou nooit meer uit mogen gaan in de warme zonneschijn, want daar kon de mol niet tegen. Zij was natuur lijk erg bedroefd, dat zij de mooie zon vaarwel moest zeggen, want zoo lang zij bij de veldmuis was geweest, had zij tenminste aan de deur mogen staan om naar de zon te kijken. Voor de deur van de woning van de veld muis stond een klein rood' bloempje. Duimelotje sloeg haar armen om het bloempje heen en kuste het op de zachte blaadjes en zei treurig: „Vaar wel; en groet vooral de zwaluw van me, als hij nog ooit hier terugkomt!" „Twiet, twiet," hoorde zij op dat oogenblik boven haar hoofd. Zij keek omhoogen wie vloog daar in de blauwe lucht? Het was.... de zwaluw, die juist voorbij kwam. Zoodra h:j Dui melotje in het oog kreeg, was hij bui ten zich zelf vhan vreugde en streek dadelijk bij haar neer. Z:j vertelde hem al haar verdriet en ook dat zij- met den leelijken ouden mol moest trouwen om onder den grond te wonen. „De koude winter komt," zei de zwa luw, „en ik vlieg heen naar warmer landen. Wil je met me mee gaan? Dan mag je op mijn rug zitten! Bind je maar stevig vast, dan vliegen we weg van den leelijken mol en zijn donkere kelders, ver weg over de bergen naar die warme landen, waar de zon nog veel moaier schijnt dan hier, waar het altijd zomer is en waar het \ol staat met prachtige bloemen, kom, vlieg met me mee, Duimelotje, jij die me het leven gered hebt, toen ik door de koude bedwelmd in den donkeren gang lag." (Slot volgt.) droefheid der ouders was zeer be grijpelijk erg groot. Geslaagd voor, coupeuse de da mes H. v. d. Oord, Ammerzo-den. B. Bouman, Well-AmmerzodenG. Hofd, NederhemertM. de Lacou- sine en Chr. v. d. Anker en Adr. van Hemert uit Hedel. Deze jonge dames genoten hare opleiaing bij de eerw. zusters Fran ciscanessen, alhier. DE BURGEMEESTER VAN HEUSDEN maakt bekend, dat op DINSDAG 14 APRIL 1931, des namiddags 2 uur ten stadhuize gelegen heid zal bestaan tot kostelooze inen ting en herinenting.. HEUSDEN, 7 Aoril 1931. De Burgemeester voornoemd, H. J. VAN EGGELEN. AMMERZODEN. Dinsdagmorgen vond de rij wielhandelaar J. Struyk alhier, zijn anderhalf-jarig dochtertje verdronken in een sloot op ongeveer vijf minu ten afstand van zijn woning. Met een inmiddels uit Den Bosch- ontboden zuurstofapparaat waren de levens geesten niet meer op te wekken. De iTyroolsche novelle door E. von Pütz. 4.) „Jij slang!" gaat Genoveva voort en bedreigt met de vuist het doodelijk ver schrikte meisje, „ik ken je streken, en en nu schaam jij je niet den ring te dragen, dien hij mijn man je heden bracht. Weg met jou, weg! als je niet wilt dat ik een ongeluk aan je bega!" „Boer!" roept Agathe uit, „zeg haar nu alles. Zoo iemand beschuldigen!" en zij breekt in tranjen los. „Genoveva," zegt de boer streng, „je bent niet bij zinnen en weet niet wat je zegt." „O, maar al te goed weet ik het," ■snikte de vrouw, smartelijk voor zich uitstarend. „Zij, de slang, heeft mij jou liefde ontstolen! Wij waren anders één hart en één ziel maar nu nu! zend ze weg! Thomas," barst zij plot seling uit en strekt de handen naar, hem uit, „of ik jaag zé weg met schimp en schande." Agathe geeft een luiden gil als had haar een slag getroffen, en Thomas vat met ruwe hand den arm zijner vrouw. „Schaam je," roept hij toornig, een onschuldig braaf meisje zoo te be schimpen. Wat, meen je dat ik zoo iets verdraag? Weet je nog, wat daar buiten geschreven staat op den muur: Scheld en vloek niet in mijn huis, „E M M O". Zie advertentie in dit nummer. anders gaat gij spoedig de deur uit." Dat is een spreuk die je niet vergeten mag, als jé met mij wilt omgaan. Bij ons wordt niet gekibbeld, als bij jelui in het Welschenland! En opdat je nu weet, wat er aan is van de heele ge schiedenis, die jij in je dolheid hebt verzonnen, zoo zeg ik het je: Agathe heer Caspar Ranhauser willen trou wen; zijn moeder wilde het eerst niet toestaan, nu ben ik naar haar toegegaan in Sterzing en ben haar voorspraak geweest. Het ringetje heeft hij haar door mij gezonden en dezer dagen komt hij zelf. Wat zeg je nu?" Maar Genoveva was werkelijk half dol, en wat Thomas daarover en over de Welschen gezegd heeft, maakte het nog erger. „Dat maak je me niet wijs," schreeuwt zij, buiten zichzelf, .„dat is niet waar." Thomas schudt haar aan den arm, dien hij nog vasthoudt. „Wat zeg je?" herhaalt hij. Nu ziet zij hem aan, wild en trotsch. „Je liegt", zegt zij hem ijskoud in het gezicht. Diepe stilte heerscht in het vertrek, zoodat men niets hoort dan het kramp achtige ademen van Genoveva en Tho mas. Zijn blikken dwalen door de ka mer. Daar staan de oude Martin, Aga the en de koewachtersjongen vóór zijn knechten heeft zijn eigen vrouw hem beschimpt op dubbele wijzei hem, den rechtschapen eerlijken man, die nooit ligt en nooit onrecht doet. Allen wachten bevend wat geschieden zal; daar ontwaakt Thomas plotseling als uit een hangen droom. Zonder een woord leidt hij Genoveva uit de ka mer, stom wijst hij haar met gebiedend gebaar de trap op, en als zij gebroken, vertwijfelend zich aan hem wil vast houden, dan schudt hij somber atwij- 2bnd het hoofd en keert zich met af schuw van haar af. Hij gaat in de kamer terug, zet, zich weer aan tafel, als was er niets gebeurd, tracht te eten en begint dan met koude, rustige stem, de dienstboden hun werk voor den volgenden dag aan te wijzen. Genoveva echter opent zacht de huis deur en vlucht naar buiten in den don keren nacht Thomas had gezegd wat hij te zeggen had, de koewachtersjongen verdwijnt, Agathe volgt hem, nog altijd snikkend en de boer roept haar na: „Je hoeft niet zoo aan te gaan, jou zal recht geschieden." De oude Martin houdt reeds de deur in de hand; dan zegt hij half zacht: „Zeg, boer, wees goed tegen haar, zij heeft je zoo graag en haar hart is er met haar hoofd vandoor gegaan." De boer wil echter geen vermaningen aanhooren. „Vergeet niet dat morgen de slager het kalfje van de gevlekte koe afhaalt," zegt hij kalm, als had Martin geen woord gesproken, en Martin trekt de deur toe. In de duistere gang staat hij en schudt het witte hoofd. „Nu zullen er tijden komen," dacht hij; „hij met zijn eigenzinnigheid en zij met haar hartstocht! En het zijn toch beiden goede menschen." Met veel zorg legt zich de trouwe knecht neer op zijn veeren bed. Tot na middernacht zat Thomas op Mr. E. J. O. Baron van Hövell tot Westerflier en Weezeveld, Burgemeester van Eist, is bij een auto ongeluk nabij Grave om het leven gekomen. AALST. Zekere Kees D. een goede be kende in deze omgeving heeft het meermalen zwaar te verantwoorden bij zijne vrouw. Kees wordt dikwijls getrapt en geslagen. Door getuigen werd van deze handelingen aangifte gedaan bij de politie. Het gevolg was an ook, dat zijne wederhelft voor eenige dagen veroordeeld werd tot 14 dagen gevangenisstraf. Of deze veroordeeling van gunstigen invloed zal zijn voor Kees dit valt te betwij felen. Toch spreekt men meermalen over de vrouw als het zwakke ge slacht. Bij de alhier gehouden stem ming! van lidmaten der Ned. Herv. Kerk over de vraag of de benoeming van predikanten enz: rechtstreeks door stemgerechtigden of door een daar toe te vormen kiescollege zou ge schieden, waren zoo meldt de N. R.Ct. de gemoederen zoodanig ge stemd, dat er aan het stemmingslo kaal een drietal politiedienaren aan wezig waren. Bij afwezigheid van de zen zou het waarschijnlijk tot hand gemeen zijn gekomen, doch nu bleef het bij woordenwisseling'. GORINCHEM. Veilingsvereen. ,,G. en O." Men besteedde voor: spinazie 22 ct. stoofperen 2 5 ct.uien a ct. wortelen 11/o21/n ct. knolrapen 2 2x/? ct. 'per k.!g.radijs f 4,00 f 5,00; raapstelen f2,00f2,40; prei f 0,60f 0,8 5 per 100 bos kropsla f 8,00f 10,50 2e srt. f 4,00f 7,00 violen f 1,30f 2,00 knolrapen f 4,00 -f6,00 per 100 stuks. NIEIJWENDIJK. Zaterdag heeft te Geertruiden- berg de korfbalclub „Quick" een wed strijd gespeeld tegen „D.O.S." uit Geertruidenberg. De wedstrijd eindig de met 21 in het voordeel van „D.O.S.". Deze week werden de eieren verhandeld voor f3,75—4,00 per 100 stuks. De handel in varkens is heel kalm, de prijzen blijven stabiel. Het dochtertje van G. de FI. raakte met het waterscheppen in den Boezem. De heer B. S. redde haar van en zag onafgewend in de lamp. In zijn heele leven was hij niet zoo beleedigd geworden en de schuldige dacht hij streng te straffen. Zijn vergeving en die van Agathe moest zij afsmeeken, zich verootmoedi gen om: het hun aangedane onrecht weer goed te maken. „Dus ik lieg", zeide hij eens hardop voor zich heen, en sloeg grimmig met de vuist op tafel, dat alles kletterde, „en loop Agathe na Maar wacht!..." Hij strekte zich op de bank uit en sliep als een roos, want zijn slaap; storen behoorde tot nu toe tot het,ge bied der onmogelijkheden. Eerst na vijf uur werd hij wakker, stijf f?n onbehaaglijk. „Nu zal het er op los gaan!" brom de hij, opstaande en zich uitrekkende. Daar vielen hem Martin's woorden in „zij heeft je zoo graag." Hij dacht even na. „Het is waar, graag heeft zij mij tot dol wordens toe, en lief is zij an ders ook wel geweest, maar alleen in den laatsten tijd is het zoo'n verdraaide Triene geweest. Nu, wij willen zien wat zij morgen vroeg zegt," en wat zachter gestemd ging hij naar de slaap kamer. Alles leeg! Geen bed aangeraakt, het venster nog open van den vorigendag; koud en stil is het in de kamer. On beweeglijk staat Thomas daar en kijkt verward rond. „Waar is Genoveva; trotseert zij mij of heeft zij zich voor mij verstopt?" Hij wil haar roepen, maar geen klank komt hem uit de keel, zoo eigenaardig is het hem te moede; hij zoekt haar door het heele huis, vara den zolder naar den kelder, hij zoekt haar in den een wissen dood. Zondagmiddag had alhier, ba1 het uitgaan van de kerk een auto- ongeluk plaats dat gelukkig goed is afgeloopen. Een auto komende van de richting Keizersveer reed het doch tertje van Ch. v. d. S. aan. Het kind bracht het er met lichte verwondingen en den schrik af. Van den heer O. Walraven stierf deze week een zijner beste paar den en een veulen. Voorwaar een schaüÜepost. In verschillende bladen stond vermeld dat de heer C. Walraven zich niet meer herkiesbaar stelt als raadslid, dit berust op een fout. Het is niet de heer C. Walraven, maar de heer O. Walraven die zich niet meer herkiesbaar stelt als raadslid. A.s. Zaterdag 1 1 April zal in het Instituut vanwege de Antirevoluti onaire kiesvereeniging een openbare vergadering gehouden worden. Als spreker hoopt op te treden de heer C. B. v. d. Wal uit 's Hertogenbosch. VEEN. Naar we vernemen hoopt de hr. Van Donk benoemd Hoofd a. dl Openbare school zijne functie op il Mei a.s. te aanvaarden. Bij de laatst gehouden volks telling bleek dat deze gemeente 942 inwoners heeft en dat het vorig4 jaar dit getal ruim 1000 bedroeg, doüi een aanmerkelijke daling. WAALWIJK. Op de provinciale premiekeu- rinjgj van springstieren tfwelke Dins dagmorgen alhier plaats had, wer den aangevoerd 11 een-jarige, 3 twee jarige, 3 drie- tot vier-jarige en 1! vijfjarige stier. De uitslag was als volgt Een-jarige stieren ie prijs Leo VI, stierenvereeniging Herpt met ruim 79 punten voor ex terieur en 2V9 punt voor afstamming. Twee-jarige stieren In deze klasse werd geen bekroning gegeven. Drie- tot vier-jarige stieren, ie prijs Adolf II, Gebrs. Oerlc- mans-van der Schans te Drongelen' met resp. 80,4 en 13/a punt. 2e prijs Max II, stierenvereenigin# Haarsteeg met resp. 80 en 2 puntctu Vijf-jarige en oudere stieren ie prijs Wodan Jan A, Fokveree- niging Eethen, met resp. ruim 82 en 2 punten. Voorts werden in het stamboek in geschreven Dirk V van G. J. W- Branderhorst te Eethen en Alice) Frans van J. C, Wink te Wijk. WELL. 1 April was het 20 jaar geleden», dat de heer H. p. de Jongh te Am- merzoden werd benoemd tot notaris aldaar, als opvolger van zijn oom, m# wijlen de heer A. Hoeflake. Des morgens werd door het kantoor personeel den jubilaris een geschenk aangeboden, dat door den heer H. J. Burnet als oudste van dat personeel* met toepasselijke woorden werd over handigd. De notaris, die geheel onvoorbereid was, dankte zichtbaar bewogen voor. deze onverwachte hulde. Uit den meer intiemen kring va» vrienden en kennissen kwamen in dew loop van den dag nog vele bloemstuks ken en felicitaties ten kantore binnen. Door de wijkverpleegster mej. J. Geutjes alhier, is het diploma van enquetrice behaald. WIJK EN AALBURG. Maandagmiddag j.l., 2e Paaschri dag, hadden alhier op het Wi!heImin:B terrein de uitgeschreven seriewedstriji den plaats, uitgaande van de voetfcaU vereen. „Wilhelmina". Zag het er :s stal, op den hooizolder, in de schuur; dan komt hij in de kamer terug, zet zich neder en wacht. Er moet wel iets gebeuren, meent hij; zijn vrouW zal terugkeeren, natuurlijk hij zal haar de les lezen, zooals het hoort 1 aan straffen denkt hij niet meer da» zal alles goed worden! Hij kon het zich zelf niet bekennen^ dat hem eigenlijk een vreeselijke ang^t overvalt, die hem bijna den adem be- Ineemt. Het zweet parelt hem op het voorhoofd; langzamerhand neemt dege-j dachte een vorm aan: „Zij heeft zich een ongeluk aangek daan!" En als Martin bleek en verward bin-> nenkomt is hij aan alle ledematen V3f- lamd en» kan slechts met moeite uit brengen: „Waar ligt zij?" Martin, met tranen in de oude oogen^ zegt: „Wastl heeft haar daarboven ontmoet op de Ganzenweide, waar hij vandaag het vee moest hoeden; het is drie uuij ver loopen. Zij zag hem1 aan, doods bleek, met groote oogen, en toen zei ze hem: „Wastl, vaarwel, zeg allen vaar wel, ik ga ver weg naar het vader land. Zij moeten zich niet over mij bekommeren, mij gebeurt niets. En Tho masToen had zij niets meer kun nen zeggen van het weenen en had den jongen nog zóó gewenkt met de hand en ging verder het bosch in. Och, die arme vrouw, ik heb zoo'n medelijden met haar. Wat zal zij moe- I ten uitstaan tot u komt en haar haalt. Kom, haast u haar gauw thuis tebrenh j gen." (Wordt vervolgd). Nieuwsblad

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1931 | | pagina 5