GENOVEVA Und van ALTE^ Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heusden. No. 5114 Woensdag 15 April 1931. Dit nummer bestaat uit 2 manen Binnenhuid. flWJJILLlitOÏ verzacht de pijn geneest de wond\ Dit blad verschynt WOENSDAGMORGEN en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1,25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525 Advertentien van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote lettere naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 sur en Vrijdagmorgen 9 uor ingewacht. POGING EN DOODSLAG. Zaterdagochtend kwart voor zes werd de politie telefonisch gewaarschuwd, dat in een perceel aan het Achterom in Den- Haag een vrouw met een scheermes in den hals was gesneden. In verband hier mee werd in dat perceel gearresteerd als verdacht van poging tot doodslag de 45- jarige mijnwerker C. K., wonende te Utrecht, die zijn 40-jarige vrouw met een scheermes een ernstige wond in den hals had toegebracht. Het slachtoffer is naar het ziekenhuis aan den Zuidwal vervoerd. Haar toe stand is naar omstandigheden redelijk. Man en vrouw hadden oneenigheid gehad naar aanleiding van de langdurige werkloosheid van den man. CONFLICT IN DE TEXTIEL-INDUSTRIE. Uit Enschedé wordt gemeld Inzake het dreigende conflict bij de firma N. ter Kuile en Zonen te Enschedé kan worden medegedeeld, dat de Fabri kantenvereniging te Enschedé een be middelingsvoorstel van den rijksbemidde laar heeft aanvaard. Dit voorstel, dat ook door de besturen der arbeidersorga nisaties werd voorgestaan, hebben de arbeiders echter verworpen. In haar Zaterdagmiddag gehouden verga dering heeft de Fabrikantenvereeniging besloten geen stap verder te gaan. Zij zal ten volle achter de firma staan. [Ten zij de arbeiders op hun besluit terugko men, zal heden Maandag de staking ingaan. Verder kan worden medegedeeld, dat nu de Fabrikantenvereeniging ten volle achter de firma staat, dit tevens een uit sluiting voor alle Enschedésche textiel fabrieken inhoudt. HET SNOKKELBEDRIJF AAN DE DUITSCHE GRENS. Ondanks de strenge grensbewaking en de verzwaarde straflen den betrapten smokkelaars door Duitsche rechtbanken opgelegd, beleeft de smokkelarij aan de Duitsch-Nederlandsche grens een tijd van hoogconjuctuur als in de na-oorlogsjaren 1922 en 4923. Bijna eiken nacht worden belangrijke aanhoudingen gedaan, waarbij groote hoeveelheden waren den beambten in handen vallen. Zoo hielden Duitsche kommiezen in Kaldenkirchen een vrachtauto aan, beladen met 500 pond frauduleus ingevoerde koffie. Wagen en lading werden in beslag ge nomen. De chauffeur kreeg, nadat pro ces-verbaal was opgemaakt, de vrijheid terug. In Strelen werden een drietal Tyroolsche novelle door E. von Pütz. 5-> „Wad: |iik doen wil, is mijn zaak en dat gaat niemand aan," antwoordt Tho mas met kouden starren blik; „zij is vrijwillig weggegaan en weg kan zij blijven ik haal haar niet! Ga wer ken en bemoei je er verder niet mee!" Met looden schoenen stond de boer op en verliet de kamer. Boven in de slaapkamer stond hij met gevouwen handen voor Genoveva's bed.... Zijn vrouw was voor hem gestorven! Zorgvuldig als ware het een zieke of een doode geweest, nam hij al haar kussens en dekens op; boven onder het dak was de kleine meidenkamer, daar droeg hij alles heen en zette het ledikant daar neder en maakte het bed op; toen sloot hij zacht de deur en en ging aan het werk. Dat was de eerste nacht dien Thomas geheel slapeloos doorbracht, zoo stoom de en kookte het in hem. Van hem Wegloopen, als had zij gestolen, hem en zijn huis verlaten, hem prijsgeven aan den spot van het geheele dal, de schande over zijn eerlijken naam bren gen! Iets ergers had zij hem niet kun nen aandoen. Als ware het gisteren geweest, her innerde hij zich nog de vermaning van zijn oude moeder, toen hij van Meran terugkomende haar zijn verloving me- smckkelaars aangehouden, waarvan er twee met achterlating van hun waren wisten te ontsnappen. In beslag genomen werden 41 K.G. koffie, 21 K.G tabak, 6100 sigaretten, 100 KG. tarwemeel, benevens kleinere hoeveelheden cacao, sigarettenpapier en thee. Geregeld worden de in beslag genomen ^aren per auto naar het binnenland vervoerd, om daar verkocht te worden. 1 'H P Pb 11C en oVersPannen> onrustig en flCI VClld slapeloos. Mengebruikehier tegen de zenuwstillende en zenuwsterkende Mijnhardi's Zeuowtabletten Glazen Buisje 75 ct. Bij Apoth.en Drogisten BIJENVOLKEN VERZONDEN PER VLIEGMACHINE. Bij de gehouden Tilburgsche voorjaars- bijenmarkt, is een partij echte Brabantsche bijenkorven door middel van de K. L. M in eenige uren tijds bij haar nieuwen eigenaar in Engeland werd bezorgd. IN AANRAKING MET DEN ELECTRISCHEN STROOM. Vier jongens waren to Wijtgaard in Friesland, het land ingetrokken om eieren te zoeken. Bij de palen van het electrische hoogspanningsnet gekomen, kregen zij zin, de wereld eens van hooger standpunt te bekijken. Zij klommen in de palen en een van hen, de 10-jarige Taeke Roorda, zat spoedig in den nok waar hij allerlei kunstjes maakte en tenslotte een der ge vaarlijke draden vastgreep. Toen de knaap den schok door zich heen voelde gaan, begon hij hard te schreeuwen. Dadelijk daarop viel hij uit den paal op den grond. Zijn makkers, hevig verschrik, gingen ijlings op den loop en lieten hun vriendje aan zijn lot over. De dokter vond den knaap later in bewusteloozen toestand in de weide Hij had kwetsuren bekomen en zijn hand was half verschroeid. o VERGIFTIGING. Te Zwartemeer is een 5-tal kinderen door het eten van de beruchte water scheerling vergiftigd. Bij alle kinderen, waarvan de oudste 9 en de jongste 3 jaar is, kwamen dezelfde verschijnselen voor, flauwten, krampen, loodkleurige huid en bewusteloosheid. Op advies van de doctoren zijn de kinderen naar het zieken huis te Hoogeveen vervoerd. partij effecten te koopen. Hy deed dit echter niet, doch behield het geld voor zichzelf, terwijl hij om bij zijn patroon geen wantrouwen te wekken een valsche kwinantie overlegde. Toen de cliënt echter ongeduldig begon te worden en een onderzoek instelde, bleek het geld verdwenen te zijn. De jongeman, die tot een van de ge goede families daar ter stede zou be- hooren, had het geheele bedrag opgemaakt, waarschijnlijk om schulden te betalen. De cliënt eischte zijn geld terug, doch de firma kon hieraan niet voldoen, zoodat vermoedelijk binnenkort een failissments- aanvrage zal volgen. Nader vernemen wij, dat de directeur der firma door deze omstandigheid zenuw ziek is geworden en niet meer in staat is zijn fuuctie waar te nemen. De bediende is door de politie gearres teerd en reeds voor de rechter commissaris geleid, zoodat men binnen afzienbaren tijd de behandeling dezer zaak door den strafrechter kan verwachten. INBRAAK MET~SCHIETPARTIJ. In den nacht van Zaterdag op Zondag is te Baarland ingebroken in de hofstede, bewoond door de weduwe G. S. met haar dochter. Met een ijzeren koevoet heeft de inbreker getracht een der deuren te for ceeren. De man heeft daarbij enkele schoten uit een revolver gelost op de bewoonsters, die inmiddels door het ge stommel waren gewekt, doch deze schoten troffen geen doel. De dochter vluchtte daarop door een andere deur, waarop de man door deze deur het huis binnendrong. Met de revolver in de hand dwong hij de bejaarde vrouw die achter gebleven was, de plaats aan te wijzen, waar zij haar geld had geborgen, hetgeen zij echter weigerde. Daar inmiddels hulp kwarn opdfogen ging de man ijlings op de vlucht, waarbij hij zijn rijwiel achterliet. De politie heeft een onderzoek ingesteld. ra VERDUISTERING VAN f65.000. Onlangs is door een bediende van een effectenkantoor aan de Keizersgracht te Amsterdam een bedrag van f 65.000 ver duisterd. De bediende had het geld gekregen om daarvoor in opdracht van een cliënt een dedcelde. „Doe het niet", had zij gezegd, „zij is een Welsche en die zijn onrustig en driftig, dat brengt geen geluk in het huishouden." :Een koude toorn zette zich vast in zijn hart; hij knarste met zijn tanden en stiet vloekwoorden uit, zooals nie mand ze ooit van hem gehoord had. Eigenlijk had hij zichzelf naar buiten moeten brengen om met vrucht het op schrift te lezem De volgende week ging voorbij, als Ware er nooit een Genoveva in huis ge weest; alleen dat alles zoo stil was als uitgestorven, want Thomas sprak geen woord behalve het allernoodzake lijkste ,en de anderen waagden het nau welijks adem te halen. Agathe zei haar dienst op en wilde weg, zoodra de boer een plaatsvervang ster had gevonden. Zij moest naar huis om voor haar uitzet te zorgen, gaf zij voor, maar Thomas wist wel dat zij niet langer in een woning wilde blijven, waar men haar goeden naam had aan getast. En dat verbitterde hem nog meer. Hoe Genoveva den steilen weg af daalde, wist zij zelf niet. Een fijnte grauwe nevel dempte het sterrenlicht en doezelde alle omtrekken weg; de diepe nachtelijke stilte werd slechts hier en daar verbroken door het blaf fen van een hond uit het dorp, het ritselen van een vallend blad of het kletteren der steenen, die onder Geno veva's wankelenden voet voortrolden. De eenzaamheid had geen schrik meer BRAND IN „SCALA" TE DEN HAAG. In de^tooneelruimte van „Scala" te den Haag is brand uitgebroken welke zich aanvankelijk zeer ernstig liet aanzien doch dank zij het spoedig en doeltreffend op treden van de brandweer en niet te ver geten van personeel van de naast gelegen „Bijenkorf" tot het tooneel kon worden Voor haar, die anders zoo gauw in angst geraakte; zooals een sterke toon de zachte overklinkt, zoo verdrong een machtig gevoel alle andere. Zij was gescheiden van Thomas. Al het licht in haar leven was uitgebluscht, alle vreug de voor altijd gedood, nooit zou hij haar vergeven dat zij hem een leuge naar had genoemd, en zij kon zij hem ooit weer geheel en al gelooven? Daar zegt een stem in haar binnen ste: „De man is onschuldig", maar zij wil het niet hooren, want als hij wer kelijk onschuldig is, dan vergeeft hij haar nog minder dat booze woord, en zoo tegenstrijdig is toch het men- schelijke hart ofschoon zij zich zoo zwaar beleedigd gevoelde door Tho mas liever is 't haar dat zij hem heet te vergeven, dan hij haar. Genoveva is in het dal gekomen en dwars over de weiden en stoppelvelden snelt zij in zuidelijke richting. Daar ginds in het zonnige land ligt haar vaderland, daar woont haar moeder; naar haar wil zij, het schijnt haar toe of zij reeds de melodieuze klanken hoert van haar taal, en zacht fluistert zij: „Mamma mia, vengo, vengo!" Toen zij Thomas trouwde, was het haar streven geweest geheel en al een Tiroolsche te worden en bijna nooit kwam een It.aliaansch woord over haar lippen; nu is dat alles voorbij, zij wil zich weer hechten aan den ver\logen tijd en alles vergeten wat er gebeurd is. Ja, vergeten, alsof dat zoo gemak kelijk is. Reeds velen hebben het be- pioef, maar is het er één wel ooit geheel gelukt? beperkt. Waardoor de brand eigenlijk is veroor zaakt, valt nog niet met zekerheid te zeggenhet vuur werd ontdekt in de nabijheid van het schakelkamertje, waar onder een kleedvertrek voor het personeel is gelegen. Men vermoedt derhalve dat de brand of door kortsluiting is ontstaan of doordat personeel, op het tooneel had gewerkt, in het kleedkamertje heeft ge rookt en een brandende sigaret niet vol doende heeft gedoofd. DOOR KOKENDE KOFFIE VERBRAND. Door het omtrekken van een kan kokende koffie, bekwam het 4-jarig kindje van M. Franken te Bergen op Zoom, zoodanige brandwonden, dat het aan de bekomen verwondingen is overleden. EEN DIEVENBENDE. De politie te Rotterdam heeft dezer dagen aangehouden den 40-jarigen los- werkman P. H., die een koffergramo foon beleende. Bij huiszoeking in zijn woning aan den West Varkenoordschen- weg werden verschillende goederen ge vonden, afkomstig van inbraken en dief stallen, die in de laatste maanden aan den linker Maasoever waren gepleegd. Het verder onderzoek heeft geleid tot de arrestatie van H., den 16-jarigen S. L. en diens vriend den 16-jarigens A. H., beiden loopjongens, die reeds heb ben bekend de inbraken te heb ben gepleegd. Het onderzoek naar eenige andere medeplichtigen wordt nog voortgezet. o VAN EEN LADDER GEVALLEN EN OVERLEDEN. De 49 jarige schilder A. Teunissen uit Ellecom, die te Velp aan een villa werk zaam was, kwam van een hoogte van 5 Meter te vallen van een ladder. Hij kreeg een zware schedelfractuur en is aan de gevolgen daarvan overleden. o VADER EN ZOON SaMEN OP DIEFSTAL UIT. Een week geleden werd aan de Laag- straat te Eindhoven een rijwiel ontvreemd de bestolene zag een persoon, dien hij bij naam kende, rijden op een rijwiel, waaraan eenige onderdeelen waren aan gebracht, die hij als van zijn rijwiel af komstig herkende. De politie stelde een onderzoek in en vond in de woning van een 43-jarigen Duitscher, wonende aan den Ontginningsweg te Eindhoven, drie heerenrijwielen, eenige damesrijwielen alsmede vele rijwielonderdeelen. Tal van deze rijwielen waren gedeeltelijk gedemon teerd, terwijl enkele rijwielen voorzien waren van onderdeelen van andere fietsen afkomstig. De Duitscher bekende, dat zijn 12-jarig zoontje en hij samen de diefstallen hadden gepleegd. De vader werd in arrest gesteld. Nu gaat het bergop; met moeite hijgt zij naar adem, zwaarder en zwaarder worden haar voeten; eindelijk struikelt zij over een wortel, valt op de knieën, zinkt dan neder en blijft onbeweeglijk liggen in het zachte koele mos. Een eigenaardig gevoel overvalt haar, half wakend, half droomend, en onbeschrij felijk moede verroert en beweegt zij zich niet. Zacht waait de koele morgenwind en verjaagt de nachtelijke nevels. Hier en daar fladdert nog een witte vlok, als stukken van een gescheurden slui er, in de boomen; aan de rotspunten blijven zij hangen, tot de gouden zon, de moeder van het licht en de warmte, ze opzuigt en vernietigt. Onder den denneboom in het mos zit leen arm, verloren schepsel. De ha ren hangen verward op haar schouders, de trekken zijn verwrongen en bleek, met zware oogen ziet zij rondom haar, om te onderzoeken waar zij is. Daar boven haar verrijst de Tribu- laun, het steenen hoofd heft hij op in den blauwen hemel; daaronder ligt het dorp nog in de schaduw, maar reeds kruipt een zonnestraal naar be neden naar den kerktoren; aan den anderen kant van het dal, juist tegen over de plaats waar Genoveva rust, staat een wit huis, zij kent het zij "knielt neder, woordeloos, sprakeloos, tranenloos strekt zij haar armen uit daarheen en neemt afscheid, stom en met bloedend hart. Dan staat zij op; haar kleêren zijn zwaar van den dauw, haar ledematen pijnlijk en haar ziel bedroefd tot in den dood. Een paar uur later ontmoet zij Wastl en geeft hem haar boodschap mede.... AANGEHOUDEN. De Centrale Recherche te Rotterdam heeft aangehouden J. C. R., zonder vaste woonplaats, die er de laatste jaren zijn beroep van maakte om parfumerieën e.d. uit België naar ons land te smokkelen, waarhij hij, zooals meermalen was ge bleken, de te smokkelen goederen verborg in het plafond van de toiletinrichting van de internationale treinen. Voor het nog moeten ondergaan van niet minder dan 30 maanden gevangenis straf of hectenis stond hij negen maal gesignaleerd in het „Algemeen Politieblad". Hij had den laatsten tjjd vrijwal gere geld in België gewoond, doch toen hij zich in Rotterdam waagde werd hij aan gehouden. Hij is ter beschikking van de Justitie gesteld. AUTO TE WATEiTGEREDEN VIER DOODEN. Zondagmiddag omstreeks zes uur is op den Rijksweg Meppel Assen tusschen Hoogersmilde en Hijlkersmilde een auto in het water geraakt van de Drentsche Hoofd vaart. Eenige jongelui in een autobus, van een wedstrijd te Meppel naar Groningen terugkeerend, waren bedoelde auto juist voorbij gereden, toen zij uit het achterraam zagen dat de wagen over de tramrails in het diepe kanaal reed. De auto waarin vier personen zaten, bleef eenige oogenblikken drijven, waarna zij zonk in de nabijheid van enkele schepen. De jongelui uit de autobus snelden toe en ook van andere zijde kwam hulp. Eenige mannen sprongen in een boot en wisten door middel van scheepshaken een gat in den bovenwand van de auto te maken, waarna zij na verloop van eenigen tijd een viertal slachtoffers te voorschijn haalden. Zij stelden onmiddelijk pogingen in het werk om door het toepassen van kunst matige ademhaling de levensgeesten weer op te wekken. Dit mocht de inmiddels gewaarschuwde doktoren uit Smilde, de heeren S. Boonzaaijer en C. Tholen niet gelukken. Zij konden slechts den dood constateeren. De verdronken personen zijn de 23- jarige, ongehuwde G. Kamst, de ongeveer 22-jarige, ongehuwde Jan Lantink, de 30-jarige ongehuwde J. Uiterwijk en de 50-jarige weduwnaar Steenbergen, allen uit Gieten. De slachtoffers hadden een tochtje ge maakt naar Koekange, waar een dezer dagen Steenbergen, die bakker was'n nieuwe bakkerij zou openen. In de tot bakkerswagen omgebouwde, auto waren zij nu op den terugtocht naar hun woon plaats. De marechaussee uit Smilde was spoedig ter plaatse en stelde een voorloopig onder- Niet ver van Sterzing, heel dicht bij den Brennerpas, staat een klein, nietig huisje; het dak lag bijna aan| •weerskanten op den grond en slechts een paar kleine venstertjes keken naar, buiten, en als iemand in het voorbij gaan zeide: „Wat een ellendig klein huis!" dan scheen het huis hen stil te laten praten, zonder zich over dat oordeel te bekommeren, zoo tevreden en zelfgenoegzaam zag het er uit. Geen wonder ook, het wist maar al 'te goed hoeveel zijn bewoonster waard was. Binnen de vier armzali ge muren leefde een wereld van gOjed- heid en tevredenheid. De kromme Mo- ni, zooals men haar noemde, was een. oud, eenvoudig vrouwtje, dicht bij de zeventig. Noch Muzen, noch Gratiën hadden aan haar wieg gestaan; een schouder was hooger, een voet langer dan de andere, het haar was altijd! dun, het gezicht altijd leelijk geweest, en toch hoeveel troost had de lief devolle blik dezer vriendelijke oogeat en hoeveel goeden raad deze tandeloo- ze mond uitgedeeld! God en zijn en gelen wisten het en vonden zeker meier, Welgevallen in de zieleschoonheid de^- zer arme oude vrouw dan in de li chaamsschoonheid van menige deftigs dame uit de groote wereld. Moni zat voor haar huisje en keek vergenoegd naar buiten over berg en dal; daar bemerkte zij van verre, een vrouw, die de straat op kwam. (Wordt vervolgd). voor tiet Land un Hsiisden en Altenaje Lannstraa! en de Bommelerwaard

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1931 | | pagina 1