Tweede Blad voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. 1.5114 Woensdag 15 April BEHOORENDE BIJ HET BESCHERMING VAN DE KIEVIT. Van vele zijden wordt tegenwoordig aangedrongen op een meer afdoende be scherming van de kievit en andere wei devogels. Door de intensievere cultuurmethoden, die ook op grasland den laatsten tijd meer ingang vinden, wordt het voortbestaan van de weidevogels bedreigd. De veel zwaar dere bemesting doet het gras spoediger rijp zijn, waardoor het veel vroeger ge maaid wordt dan een dertigtal jaren geleden. Daardoor zijn vele weidevogels niet meer in staat hun broedsel vóór den maaitijd groot te brengen. Veel zeer laag gelegen landerijen die vroeger laat gemaaid werden, zijn inge polderd en van moderne bemalingswerktui gen voorzien, waardoor de hooioogst zeer veel vervroegd is. Daarbij komt, dat hef aantal maaima- chines steeds toeneemt en daar de jonge vogels aan de maaimachine veel moeilij ker kunnen ontkomen dan aan de zeis, vallen hierdoor veel meer slachtoffers bij het maaien. Al deze omstandigheden wettigen de vrees voor een achteruitgang van de stand der weidevogels. Daar de kievit en de andere weidevogels tot onze zeer nuttige vogels gerekend moeten worden doordat zij groote hoe veelheden in en op den grond levende insecten eten, heeft de weidecultuur groot belang bij een goeden stand van weide vogels. De wettelijke termijn voor het rapen van eieren eindigt op 28 April. In ver band met het bovenstaande, meent de Plantenziektenkundige Dienst aan eige naren van hooi- en weilanden ernstig in overweging te moeten geven, het ra pen van eieren van de weidevogels na 20 April niet meer toe te staan. Hierdoor worden de vogels in de gelegen heid gesteld hun broedsel juist vóór den maaitijd groot te krijgen. Ingezonden. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Geachte Redactie, Naar aanleiding van een in uw blad van 1 April j.L voorkomend verslag der raadsvergadering van de gemeente Andel op 27 Maart gehouden, zou ik het volgende willen opmerken over het verzoek van ondergeteekende om vermindering van landpacht. Het is een tijd dat het met de land bouwers zwoegen en slaven is om nog een klein stukje brood te verdienen. Gelukkig zijn er nog verschillende land eigenaren die de helpende hand bieden door het verleenen eener tegemoetkoming in den vorm van pachtvermindering. Het is evenwel ODgelukkig dat er ook nog menschen zijn die vooraan moesten staan dergelijke maatregelen in de hand te werken en juist het tegendeel doen. Dat hebben we gezien in de raads vergadering van Andel, waar door een lid werd beweerd, dat op grond van slechte behandeling geen vermindering noodig was. Ik zou het beter gevonden hebben dat v. V. eerst de zaak beter onderzocht had dan zou hij met een dergelijke bewering niet gekomen zijn, v. V. zou zich beter van zijn taak als raadslid gekweten hebben als hij wist wat hij xeide, maar niet ging pleiten voor dergelijke nesterijen. Het land was n.l. verhuurd om er een gewas op te teelen waarin na het zaaien niet meer gewerkt mocht worden, omdat er klaver in gezaaid werd. Het was een blok mooi land, zegt hij. Maar nu begrijp ik niet dat er niet meer animo was voor dat moois, want daar is Andelerbroek niet dikwijls mee vereerd. Hij vergeet ook te zeggen, dat er akkers bij waren die zoo schitterend gespit waren. Weinig arbeiden en veel oogsten gaat niet, vervolgd v. Y. Nu begrijp ik niet dat er in Andelerbroek zoo veel gewerkt wordt en veel geoogst en vanwaar dan dat groot tekort Zou v. V. liever ge zien hebben dat ik er een soort werk verschaffing van gemaakt had? Het is jammer, dat er zooveel menschen zijn die elkaar liever ten gronde zien gaan, dan elkaar de hulpzame hand bieden in zoo'n crisistijdperk. Daar geven ons de bakkers door hun organisatie een beter voorbeeld van 1 U Mijnheer de Redacteur dankend voor de verleende plaatsruimte, teeken ik M. SCHOUTEN. Andel, April 1931. Burgerlijke Stand. iW OUDRICHEM. Gver de maand Maart. Geboren: Gijsbert L,, z. v. P. Viveen en H. Yink. Roelofje A. A d. v. J. H. de Joode en M. v. Houwelingen. Anna M., d. v. R. Borg en J. v. Straten. Getrouwd: Otto Groeneveld, 29 j. en Wilhelmina F. Weverling, 32 j. Pieter Maas, 27 j. en Anneke J. de Joode, 26 j. Huibert Blom, 31 j. en Elisabethe Gruner, 31 j. Overleden: Joostina B. Holster, 92 j. weduwe van W. C. Kentie. Geer- truida A. Bron, 76, j. echtg. van A. M. Schaap. WASPIK. Over de maand Maart. Geboren: Johan, z. v. M. v. Etten en A. Kouwelaar. Johannes H., z. v. J. Hamers en J. A. Meijs. Johannes, A., z. v. J. A. Kuijsten en P. Braspenning. Cornelis B. z. v. Gijsbertus F. Roovers en Johanna A. Korsten. Catharina J. M. d. v. Cornelis J. Yervoort en Anna A. de Ruijter. Christiana J., d. v. H. J. Schoones en H. P. v. Strien. Anna J., d. v. J. P. Akkerman en M. H. Broeders. Overleden: Albertus van Pas, 3 weken. Geertruda Smits, wed. van L. Rekkers, 70 j. Mathijs de Bont, echtg. van S. Schellekens, 63 j. POEDEROIJEN. Over de maand Maart. Geboren: Jan, z. v. Dirk Bok en Alida v. d. Ven. Hester A., d. v. Ant. Exalto te H. van Veen. HERPT. Over de maand Maart. Geboren: Clasina M. E., d. v. A. J. Buijs-Luijden. Maria A. J., d. v. Jac. A. Verhoeven-van Korven. Maria C., d. v. W. Kuijs-Verbnnt. Jacobus A. J., z. v. J. H. Buijs-Couwenberg. Anna M. J. d. v. A. J. Buijs-de Wilt. Gehuwd: Bertus Duyster oud 40 j. en Adriaantje Juinen oud 29 j. Overleden: Clasina M. E. Buijs, oud 1 dag. 1 levenloos aangegeven. BRAKER. Over de maand Maart. Geboren: Maria G., d. v. G. v. Linden en M. v. d. Linden. Jacob, z. v. A. v. Dalen en D. Versteeg. Cornelis J., z. v. W. Kooijman en G. y. d. Linden. Gehuwd: Arie de Boef, 63 j., wedr. van M. C. Laros en Cornelia van Wijger den, 53 j., wed. van J. v. d. Linden. Gerrit Willen Hak 19 j. en Johanna van Kooij 21 j. Klaas van Wijgerden 19 j. en Neeltje v. d. Zalm 19 j. Overleden: Arie van Wijk oud 70 j. wedr. van Teuntje v. d. Oever. Arie van Wijgerden Grandia, 80 jaar. ANDER. Over de maand Maart. Geboren: Johannes, z. v. G. J. Benckhuijsen en C. C. v. d. Water Peterke, d. v. T. den Dekker en L v. d. Mooren. Pieter, z. v. P. de Fijter en S. J. de Cloe Jannetje, d. v. J. Vos en N. Kamerman. Overleden: Maria Sterkenburg 79 j., wed. v. H. Bouman. Parijsctie Modebrieven* VOOR HET KIND WAT DES KINDS IS. Maar men hoede zich voor overdrijving. DE KLEEREN ZIJN ER VOOR HET KIND. Kinderen hebben het hard tegenwoor dig, wordt wel eens beweerd. Ze heb ben bijna geen jeugd meer. De school legt al jong beslag op ze. Ze moeten hard leeren, veel huiswerk maken, blok ken voor examens- Dat is natuurlijk alles wel waar, maar tegelijkertijd wordt er toch ook wel veel voor het kind gedaan. We willen hier nu niet eens spreken over open lucht-scholen, vacantie-kolonies en der gelijke nuttige instellingen. Maar als we alleen maar eens nemen de kleeding onzer kinderen wat een verschil met vroeger! Hoe let men er tegenwoordig op, dat de kleertjes prettig en gemak kelijk zitten, dat ze licht zijn en prac- tisch en bovendien nog aardig en smaak vol. Ja, ze moeten óók door de kin deren zélf leuk gevonden worden. Van daar de versiering met grappige beest jes, kruisjes, boompjes en allerlei din gen uit het kinderleven een stre ven, dat men soms wel eens wat te ver doorvoert. De kleine Monique, het eenige dochtertje van een onzer vrien den, heeit b.v. een slaapkamertje dat o.i. te veel van het goede heeft gekre gen. Elk gebruiksartikel is als het ware een grapje. Het lampje naast het bed stelt een potsierlijk mijnheertje voor onder een paraplu ie, de kleerhangers zijn alle getooid met een poppekopje, haar hoedje zet ze op de staartpunt j van een hooggerugde poes, 't stoel- kussen is geborduurd met een boer die achter een gans aanloopt. Hetzelf de motief vinden we terug op de lamp; een vierkante houten kroon, waarvan op elke hoek een boertje staat mei een gans. De nachtzak is een Pie- rette-kop met ia en grooten kraag enz. Ook in dingen die des kinds zijn moet men maat weten te houden. MAAKT UW BYJOUTERIEËN ZELF. Bij ieder toilet z'n eigen byjoux, z'n passende sieraden, die er het effect van verhoogen of die er zoo geheel mee in harmonie zijn, dat men zich het een zonder het ander niet voorstellen kan! Gelukkig behoeven de versierselen niet echt te zijn, zoodat de tegenwoor dige mode niet ruïneus is. Maar we moeten eerlijk bekennen dat sommige byjoux in aanmerking genomen, dat ze niet echt zijn, toch nog een aar dig prijsje kosten, vooral wanneer men eens iets bijzonders en minder alge meen wenscht. In de Fransche metropool waar de vrouwen bijzonder handig zijn en bij na elk toilet-onderdeel zelf maken, wor den ook heel veel van deze byjoute rieën zelf vervaardigd. Bij een bleek- roode japon kiest men b.v. een ketting, bestaande uit groote rood kristallen bollen, wit kristallen schijfjes en een groot aantal heel kleine, fijne kraaltjes in beide tinten. Men neemt zeven ste vige draden, rijgt daar, over een lengte van ongeveer 8 c.M., de fijne kraaltjes aan, waarbij men zorgt dat de kleur wit domineert. Vervolgens haalt men den bundel draden door de opening- van een kristallen schijf, daarna door die van een roode bol, vervolgens weer door een schijf, waarna men opnieuw begint met de fijne kraaltjes. Als de ketting lang genoeg naar zin is, haa t men de draden van beide zijden tezamen door een motiefje of door twee schijf jes met een roode bol en werkt ten slotte de ketting af met een lange kwa~t van de kleine kraaltjes. Wie nog onthouden heeft, hoe ze als kind margrieten-armbandjes reeg, kan deze kunst nu goed te pas bren gen en b.v. bij een groene japon ten groene kralenketting maken, waa in witte Margrietjes prijken met gele hart jes. Wenscht men een ketting van hc el groote bollen, zoo kan men gewone houten bollen koopen en die over trekken" met snoertjes heel fijne kraal tjes in de gewenschte kleur, waarbij men de naald telkens door de opening heen en weer steekt. Wie geen passende byjouterieën wenscht bij z'n toilet, het niet mooi of te duur vindt, kieze diamanten of parels. Een parelketting met dito oor hangers staat altijd fijn. Laten we u echter hierbij vertellen, dat parels dik wijls flatteuser zijn wanneer ze een paar centimeter ónder, dan wanneer ze óp of vlak ónder het oorlelletje hangen. EEN EIGENAARDIGE CORSAGE. Horloges behooren tegenwoordig ook al tot de byjouterieën. En het nieuw- j ste op dit gebied is een uurwerkje, ingesloten in een heel klein en fijn geëmailleerd doosje, dat dienst doet als gesp van een ceintuur of dat men in plaats van een bloem, in het knoops gat draagt. W1LHELMINE. Onze lezeressen, die uitvoerig wen- schen ingelicht te worden over de laat te mode, zoowel voor dames als kinderen, raden wij dringend aan een abonne ment te nemen op „Het Nieuwe Mode blad." Dit uiterst practische Nederlandsche modetijdschrift, hetwelk ook een schat van gegevens biedt voor handwerken in alle genres, is bij de uitgevers dezer courant tegen sterk gereduceerden prijs verkrijgbaar. De abonnementsprijs van Het Nieuwe Modeblad twee maal per maand ver schijnende in 16 bladzijden met tel kenmale 2 gratis knippatronenb.'aden, bedraagt slechts f 0.95 per kwartaal, franco per post f 1.25. RUSSISCHE BESTELLINGEN IN NEDERLAND. Werkspoor, Philips en de druk kerijen voor millioenen sovjet orders. Het orgaan der Federatie van Werk geversorganisaties in het boekdrukkers- bedrijf deelt mee, dat op 23 en 24 Maart te Moskou een bespreking heeft plaats gehad van vertegenwoordigers der sov jet-regeering met een aantal buiten- landsche vertegenwoordigers der groot industrie, waartoe ook Nederlanders wa ren uitgenoodigd. Aanweizg waren 63 ïndustrieelen uit Duitschland, 40 uit En geland, 21 uit Frankrijk, 7 uit Neder land, en verder handelslui uit de Scan dinavisch landen, Tsjecho-Slowakije en Oostenrijk, die met elkaar vochten om Russische bestellingen voor zich te ver overen. Scherp concurreerend met de buiten landers, hebben eenige Nederlandsche irma's groote orders weten te verkrij gen, zooals Philips en Werkspoor. De Nederlandsche drukkerspa^roons wisten een order meester te worden in scherpe concurrentie met Duitsch land voor boek- e|n steendruk va i naar ruwe schatting f 4.000.000. L e hoodschotel hiervan is boekdruk, waar voor ze bereid zijn Russische zetters aan te werven. De drukkerspatroo.is hopen ook in de toekomst op deze Russische orders. 76. Na een poosje sloegen ze een hoek om en Rob en Daan zagen een oude man op een rots zitten voor de ingang van een groot hol. Z'n rijke kleeren en de waardigheid van z'n houding vertelden hen dadelijk, dat hij de Hoofdman van de stam was. „Dit zün de vreemde witte mannen die me in veiligheid wilden brengen toen ik m'n enkel bezeerd had, vader," riep Luly uit. 77. Dadelijk kwam de oude man overeind en schudde de beide gasten de hand. „Vreemdelingen, binnen onze poorten zijt gij welkom", zei hij in zijn eigen taal. Toen leidde hij hun de grot bin nen en beduidde hen, plaats te nemen aan de ruwe houten tafel. Vlug vulde Luly de groote koppen met een verkwikkende drank, terwijl een ander meisje een blad vol etenswaren binnenbracht. 78. Nadat ze hun honger gestild hadden, liet de hoofdman Rob en Daan de vreemde grotwo ningen heelemaal zien. Toen ze terugkwamen, was het inmiddels nacht geworden en daar Rob en Daan erg moe waren, werden ze in een hol gebracht, waar twee houten rustbanken stonden. Binnen een paar minuten waren ze vast in slaap, EXPERIMENTEELE MUZIEKU1T- ZENDINGEN OP DE 7.85 M. GOLF. Ontvangst der ultra korte golf op gewone toestellen? In verband met de uitstekende resul taten der door Philips te Amster a.\ gehouden proefuitzendingen op de 7.85 M. golf, vernemen wij nader, dat er na langdurige proefnemingen in het Phi lips laboratorium te Eindhoven reeds sinds begin Februari 1931 der nachrs experimenteele muziekuitzendingen op deze golfslengte hebben plaats gehad. Het Philips laboratorium is niet eer der tot publicatie hiervan overgegaan, alvorens nauwkeurige metingen te heb ben verricht aangaande reikwijdte en ontvangststerkte en mede te hebben nagegaan of de kwaliteit van de ont vangst deze golfslengte geschikt doet blijken voor toepassing in groote ste den. Tevens is inmiddels onderzocht of met eenvoudige middelen de ontvangst van dergelijke ultra kortegolf-uitzenoi.i- gen mogelijk is. Ook hiervoor is een afdoende oplossing gevonden, zoodat de bezitters van radiotoestellen voor een gering bedrag hun apparaten voor deze ultra korte golfontvangst geschikt Nadere bijzonderheden kunnen spoe dig worden verwacht. iet»wsblad i J

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1931 | | pagina 5