Dit gummer Maat uit 2 ttladen GENOVEVA Wenk aan onze Adiefteerders Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heusden. No. 5116 Woensdag 22 April 1931. SSifiJieiilaiid FEUILLETON Sproetev komen vroeg in het voorjaan/koop tijdig een pot SsiB*U^ola Bij alle Drogisten. UND VAN altekA Dit blad versehynt WOENSDAGMORGEN en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Int Telefoon no, 19. Postrekening no. 61525. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. BRAND TE HELMOND. Te Helmond is brand uitgebroken in de opslagplaatsen van vetwol der deken weverij van de firma W. Swinkels. De bergplaatsen, expeditie-lokalen en deken- magazijnen zijn in vlammen opgegaan. De schade is aanzienlijk. Naar verluidt zou zij in de honderdduizenden beloopen. Alles is op beurspolis verzekerd. De fabriek ligt stil, waardoor veertig arbeiders zonder werk zijn gekomen. Ook de filiaalfabriek te Deurne zal van dezen brand den terugslag ondervinden. o OVERBOORD GEVALLEN EN VER DRONKEN. Een zoon van schipper Doldersum viel van het schip en verdronk in de Vecht bij Hardenberg. De man was 33 jaar oud. BOERDERIJ AFGEBRAND. Door onbekende oorzaak is de boerderij van den landbouwer O. L. te Return onder de gemeente Tubbergen tot den grond toe afgebrand. Er kwamen in de vlammen om vier koeien, zes varkens en •ngeveer 50 kippen. De inboedel, land bouwgewassen en gereedschappen werden mede een prooi der vlammen. Verzeke ring dekt gedeeltelijk de schade. MOTORONGELUK?" Zondagmiddag is op den Hengelosche- weg onder de gemeente Hengelo een ernstig motorongeluk gebeurd. Zekere S. reed met een duorijder uit de richting Hengelo naar Enschede. Van den anderen kant kwam een 12 jarige fietsrijder aan, die links van den weg reed. De motorrijder gaf signalen. De jongen schrok daarvan en wilde naar rechts oversteken, juist vóór den motorrijder. Deze, uit vrees den jongen te zullen •verrijden, stuurde nog meer naar den kant van den weg, met het noodlottig gevolg echter, dat hij in botsing kwam met een boom. De motorrijder zelf was op slag dood, de duorijder brak een been. terwijl de jongen, die toch nog werd aangereden, met een zware hersenschud ding naar het ziekenhuis te Enschede werd vervoerd. TUSSCHEN DE~BUFFERS DOODGE- DRUKT. Op het rangeerterrein van de Oranje- Nassaumjjn III te Heerlerheide is de ge huwde arbeider H. N. bij het rangeeren tusschen de buffers geraakt. De man werd zoo ernstig gewond, dat hij spoedig daarop iTyroolsche novelle door E. von Pütz. 7-) „Of aan zijn schat", pruttelde de oude. „Wat wil je, boer, jong is men maar eenmaal. Maar lastig is het nu zeker, tot men een nieuwe vindt. Ik heb gehoord dat de broers-dochter van de koster in Gries vrij is." „Ik zal morgen kijken hoe zij is," zcide Thomas verdrietig en begon de brij te eten. Hoe dikwijls was Genoveva blijven staan en had naar adem gezocht, tot zij (eindelijk haar doel bereikte. „Goddank! nu ben ik er en nu zal ik niet vrijwillig de geliefde plaats ver laten," sprak zij lachend en schreiend toen zij voor de huisdeur stond. 'En toen zij die opende, zonk zij eensklap neer, kuste den drempel van het huis en gloeiend vielen haar tra nen daarop neer; opstaande, tastte zij door de donkere gang en met kloppend hart trad zij zacht in de kamer. Als versteend zaten de drie aan tafel, toen zij de vrouw zagen. Bleekheid en blos wisselden zich af op hetschoo- ne gezicht; de bevende handen vou wend en het hoofd ootmoedig buigend, bleef Genoveva aan de deur staan. „God zij met u," sprak zij met zach te, bevende stem, ik ben teruggekeerd .Thomas." Hij antwoordde niet, maar staarde overleed. Hij laat een vrouw en een kind achter. DE GEWIJZIGDE GEMEENTEWET. Bij Kon. besluit (Stbl. 147) is bepaald dat de wet van 31 Januari 1931 tot herziening van de gemeentewet in werking is getreden met ingang van 15 April j.l. De Grw. teekent hierbij aan Voor West-Brabant is dit Kon. Besluit van buitengewoon belang, want het ver haast nu den voortgang van de kwestie der gemeentegrenzen, die reeds in een gevorderd stadium was getreden. Het voorstel, dat Gedep. Staten aan de Kroon moet doen, gesteld dat zij hun ontwerp van wet handhaven, berust op een basis, die door genoemd Kon. Besluit is weggenomen, zoodat heel deze aange legenheid weer van voren af aan zou moeten beginnen. De wijze van behande ling zal geheel anders moeten zijn, o.m. schrijft de nieuwe gemeentewet voor dat Gedep. Staten de Raden desgewenscht in de gelegenheid moeten stellen in een openbare zitting, (welke dan te 's-Bosch zou moeten worden gehouden) hun oordeel over den grenswijziging te geven. OPLICHTING. De politie te Amsterdam heeft een 34- jarig koopman aangehouden, die verdacht werd van oplichting van een bedrag van f15.000. VAN DE TRAP GEVALLEN. De 29-jarige echtgenoote van den heer Jansen, handelsreiziger te Nijmegen, kwam zoo ongelukkig van de trap te vallen, dat zij aan de gevolgen overleed. Toen haar echtgenoot 'savonds thuis kwam, vond hij haar levenloos onder aan de trap liggen. De ongelukkige was moeder van twee nog jeugdige kinderen. VAN EEN BALKON GEVALLEN. Een 30-jarige loodgieter uit Amsterdam, is tijdens het vtrrichten van werkzaam heden op een balkon van een perceel aan de Merwede-Kade te Utrecht, op straat gevallen. Hij werd met inwendige kneu zingen en in bewusteloozen toestand naar de rijksklinieken vervoerd. SLEEPSCHIP GEZONKEN TE HANS- WEERT. Het ijzeren sleepscbip „Linquenda", schipper Blok, groot 560 ton, geladen met grind, welk schip tusschen twee andere beklemd zat, brak op twee plaatsen en zonk. Daar het zinken niet plotseling ging, konden de opvarenden zich tijdig in veiligheid brengen. ONGELUK In deerniswekkenden toestand werd te haar strak aan, als zag hij een geest. Hoe waagde het deze vrouw terug te 'keeren zonder zijn uitnoodiging? „Thomas", begon zij weer aarzelend, „ik was ziek, anders zou ik vroeger zijn teruggekomen." „Ja, ziek van toorn en hartstocht", dacht de man, „en wie weet of het waar is; die Welschen vreezen de leu gen niet." Toen herdacht hij opnieuw hoe zij hem had beschuldigd; hij kruis te de armen over de borst en duister fronsten zich zijn wenkbrauwen. „Thomas", en als een angstkreet klonk het „is er hier geen plaats meer voor mij?" Daar bliksemt het verachtelijk uitzijn oogen op haar neer. „Ja, als stalmeid kan je blijven. De mijne is ziek." „Boer," vaart de oude Martin uit; maar Thomas legt een zware hand op den arm van den knecht, ziet hem toornig bevelend aan, en hij verstomt. Doodsbleek leunt Genoveva tegen den muur, groote tranen rollen over haar wangen, alles is stil; dan zegt zij dof: „Ik neem de plaats aan." Zij gaat naar buiten in de keuken, haalt de lantaarn, steekt die aan zijl weet immers nauwkeurig, waar alles ligt en staat zij begeeft zich in den stal, voedert en drenkt het vee, zet zich met den emmer naast de oude koe en begint te melken. Het dier ziet haar aan en bromt zacht. „Ken je mij nog?" zegt Genoveva. „dan ben je wel de eenige. Niemand heeft mij de hand gegeven, niemand welkom gezegd. Meesteres was ik, meid ben 'ijk nu! O, Thomas, hoe kan je zoo tegen mij wezen!" Doorn een Duitsche dienstbode, nabij den Molenweg gevonden. Nadat geneeskundige hulp was ingeroepen, bleken de levens geesten reeds geweken te zijn. KONINGIN WILHELMINA „Nestor" der Europeesche vorsten. Het aftreden van Koning Alfonso van Spanje heeft de redactie van de „Daily Mail" aanleiding gegeven om een diep zinnig onderzoek in te stellen naar het aantal regeeringsjaren der overige vorsten en vorstinnen. Het resultaat hiervan werd dezer dagen in het blad afgedrukt, met een foto van Koningin Wilhelmina. Want het is gebleken, dat de Neder- landsche vorstin momenteel in het rijk der Europeesche monarchen de vrouwe lijke „nestor" is. Koningin Wilhelmina, aldus schrijft het blad, volgde haar vader, koning Willem III, in 1890 op, toen zij nog slechts tien jaar oud was. Koning Alfonso was destijds een jongen van vier jaar. Na onze koningin komt koning Victor Emmanuel van Italië, welke vorst in 199Cf gekroond werd. Hierop volgen koning Haakon van Noorwegen, die in 1905 den troon beklom, koning Gustaaf van Zweden en de koning van België welke beide laatste vorsten resp. in 1907 en 1909 werden gekroond. Eerst dan volgt koning George van Engeland, die in 1910 zijn waardigheid aanvaardde, terwijl koning Carol, die zooals men zich herinneren zal in Juni van het vorig jaar den Roemeenschen troon besteeg, de Benjamin is onder de Europeesche monarchen van onzen tijd. DE MOORD OP US. MALIEPAARD. Levenslang geëischt. In hooger beroep heeft voor het Haag- sche Gerechtshof terechtgestaan de 23- jarige fabrieksarbeider G. M. uit Oss, die evenals de Officier van Justitie in hooger beroep was gegaan tegen het vonnis der Rotterdamsche Rechtbank, waarbij hij wegens doodslag gepleegd op zijn schoonzuster op 29 Sept. 1930 in haar woning aan de Willebrordusstraat te Rotterdam is veroordeeld tot 20 jaar gevangenisstraf. De procureur-generaal bij het Gerechts hof requireerde tegen verdachte levens lange gevangenisstraf. Verdediger was mr. Eyckelenboom uit Rotterdam. DOOR SLANGENBEET GEDOOD. In een van de buitendessa's van het regentschap Krawang werd een inlandsche vrouw, toen zij 's nachts op een bamboe rustbank te slapen lag, door een oelar welang, een van de meest giftige slang soorten gebeten. De beet was doodelijk, zegt het B. Nbld., het proces duurde slechts enkele uren. DE OPHEFFINGWAN HOEVEN VAN DE BAAN? Naar de Grw. verneemt heeft het ge meentebestuur van Hoeven een adres ge richt aan de Kroon, waarin het dank brengt aan H. M. de Koningin voor de inwerkingstelling der nieuwe Gentfëente- wet en waarin wordt verzocht Jiet adres van den Raad ten aanzien yan Hoeven's voorstel tot grenswijziging Jtè heschouwen als rechtskracht vindendprin art. 164 van de nieuwe wet. DE jrfJK SMIDDELEN. Dff Rijksmiddelen hebben in Maart T37J949.000 opgebracht, of f2.834.300 Tuinder dan verleden jaar. De opbrengst in het eerste kwartaal 1931 beliep f115 783.300, of f9.307.300 minder dan in het eerste kwartaal 1930. GULDENS METEEN JAARTAL VROE GER DAN 1920. Een bekendmaking van den Minister van Financiën is verschenen, waarbij wordt bepaald, dat tegen 1 Juni a.s. voor Nederland buiten omloop worden gesteld alle nog in circulatie zijnde guldens welke een vroeger jaartal dragen dan 1920. Deze guldens zullen daarna nog tot 1 September a.s. aan bepaalde kantoren ter inwisseling kunnen worden aangeboden. Reeds sedert geruimen tijd werden deze oude guldens, als zij aan de kantoren van de Nederlandsche Bank ontvangen werden, niet weder uitgegeven. Thans is hun circulatie allengs dermate geslonken, dat, mede met 't oog op de behoefte aan voldoende materiaal voor verdere aan munting van nieuwe guldens, het oogen- blik tot buitenomloopstelling aangebroken is. DOODELIJK ONÖELUK. Zaterdagavond had op den Rotterdam- scheweg nabij Zwijndrecht een ernstige aanrijding plaats. Het 9 jarig meisje J. v. N. uit H.-I.-Ambacht liep met twee vriendinnetjes op het trottoir. Spelender wijs gaf zij één harer makkertjes een duw en stak direct daarop zelf, zonder uit te kijken, de straat over, toen juist een vracht auto kwam aangereden De chauffeur kon een aanrijding niet meer voorkomen, zoo dat het meisje tegen de straat geworpen werd. Bewusteloos werd het arme kind bij een der omwonenden binnengedragen. Zij leunde met het hoofd tegen de koe en weende bitter. Daar klonk plotseling zijn stem door den stal en de vrouw schrikte zoo hevig, dat zij een gedeelte der melk uit den emmer stortte. „De kamer onder het dak behoort de meid." De dakkamer, het slechtste vertrek uit het huis! Genoveva stond met een ruk op. Zou zij dat verdragen? Wat had zij dan voor verschrikkelijks ge- dan om zoo gestraft en vernederd te worden ,De prachtige gestalte hief zich op in stijgende verontwaardiging, en het hoofd richtte zich trotsch omhoog. „Boerin," zeide een zachte stem naast haar en bij het flauwe licht herkende zij Martin, „houd nu vol, in Godsnaam, opdat het eenmaal weer goed zal wor den. Kijk, Thomas ken ik van jongs af. Een goede kerel, maar zoo eigen zinnig, dat hij een muur met zijn sche del kan omver loopen. Tegenspreken helpt niets, redeneeren geeft niets, dan wordt hij maar erger; zwijgen is het beste, dan komt hij tot inkeer. Maar dat het schrikkelijk is zooals hij je nu behandelt Thomas hooren berispen dat kon Genoveva niet verdragen. „Hij is de meester." antwoordde zij scherp, „en hij kan doen wat hij wil". Martin schudde even met de schou ders. „Als ik je in iets helpen kan," zeide hij, jaltijd even goedig, .,zeg het vrij, je weet ik doe het graag." „Dank je," antwoordde de vrouw- zachter, „ik weet je meent het heel goed met mij," en zij reikte hem de hand. Het vee was verzorgd, de staj schoon gemaakt, in de keuken alles gewasschen en opgeruimd; ieder had zich ter rus te begeven, maar Genoveva zat is haar donker hok op haar eenzame legerstede en streed een zwaren strijd. Het was geen kleinigheid voor haar heftige, op bruisende natuur zich onder het harde juk te buigen, dat de heerschzuchtige wil van haar man haar had opgelegd. Bijna in ieder karakter van een ster ken man schuilt een grooter of kleiner kern brutaliteit. Bij hen, die zich niet door strenge zelfopvoeding veredeld en dezen aanleg overwonnen hebben, komt den een of anderen keer deze brutaliteit, dikwijls onder het masker van een ener gieken wil of beslissende daad, tevoor schijn. Thomas ondervond zekere voldoe ning, een trotschen triomf bij den te rugkeer en de onderwerping van Ge noveva. Hij was niet getroffen, alleen bevredigd. „Ik zal haar leeren," dacht hij en wist op dit oogenblik niet of hij haar liefhad dan wel haatte. Genoveva echter, die in de eenzame duisternis zoo vast de handen op haar kloppend hart drukte, wist het wel en voelde het duidelijk dat zij alles kon verdragen en alles dulden uit liefde tot haar man en haar kind! Alles nam zij aan van hem, tot hij haar Weder om haar zelfs wille en uit liefde tot haar in zijn hart gesloten en volle vergiffenis geschonken had. „Het kan niet lang duren of hij wordt weder goed," zegt zij vol blijde hoop, „mij dunkt als hij mij aanziet moet hij mij aan de oogen kunnen zien, Dr. v. d. Slikke constateerde een zware hersenschudding en een breuk van het linkerdijbeen. Het slachtoffer werd daarop naar het Diacocessenhuis te Dordrecht overgebracht, waar het later overleed. Gij kunt niet vandaag adverteeren en er morgen mee Ophouden. Gij spreekt niet tot een massa-meeting. Gij spreekt tot e^h menigte voorbij trekkende wandelaars KONINKLIJK BEZOEK AAN VLISSINGEN. Vrijdag bracht H. M. de Koningin, ver gezeld van Prins Hendrik en Prinses Juliana, een bezoek aan Vlissingen, ten einde de nieuwe haven te openen. o— VRACHTAUTODIENST GORINCHEM- 's-HERTOGENBOSCH. Met ingang van 20 April heeft de N.V. Algmeene Transportonderneming, N.V. Expeditie-Onderneming Van Gend en Loos een vrachtautodienst Gorinchem- 's Hertogenbosch en terug geopend, aan sluitende aan den reeds bestaanden dienst GorinchemUtrecht. Deze nieuwe dienst is ongetwijfeld een aanwinst voor onze streek, aangezien alle door dezen dienst bediende plaatsen op genomen zijn in de gewone spoorwegta* rieven voor bestel-, ijl- en vrachtstuk goederen, hetgeen beteekent, dat deze plaatsen als het ware opgenomen zijn in het groote verkeersnet der spoorwegen, waardoor in vele gevallen een veel lagere vracht onstaat dan tot dusverre werd be^ taald. Het bestelgoederentarief van de spoorwegen geldt voor zendingen tot 10 K.G. n.l. ongeacht den afstand., Dit beteekent, dat dergelijke zendingen nu ook van en naar onze streek volgens dat tarief worden vervoerd. Het vervoer per auto van Gorinchem en 's-Hertogen- bosch en de bestelling geschiedt derhalve kosteloos. De vracht voor de overige goe deren wordt voortaan berekend volgens den totalen afstand van de stations van vertrek tot aan de plaatsen die door de A.T.O. worden bediend. Voorheen moest in dergelijke gevallen de spoorvracht tot 's-Hertogenbosch, Gorinchem of Drunen worden betaald, verhoogd met de ver voerkosten van die stations naar onze streek. Wij gelooven dan ook, dat de nieuwe dienst zich spoedig in de belangstelling onzer lezers zal mogen verheugen. (Voor bijzonderheden leze men de advertentie in dit nummer). wat ik voor hem gevoel. Zeker, ik zali hem dienen als een trouwe dienstmaagd met al mijn krachten; zijn wil zal de mijne zijn en beminnen zal ik hem1 met mijn heele hart en mijn heele ziel." Thomas is sluw! Hij vertrouwt zich zelf veel toe, maar zijn instinct zegt dat de aanblik van haar mooi gezicht, Van de groote donkere oogen, zoo smeekend op hem gericht, zijn krach ten op een proef zullen stellen, waar tegen hij niet opgewassen is, en daar om ziet hij zijn vrouw eenvoudig niet aan. Hij spreekt ook niet met haar, geeft haar kortaf zijn bevelen of laat zè haar door Martin overbrengen. Genoveva is als gebroken. Bijna geen woord komt over haar lippen, die niet glimlachen; moede is haar blik en haar gestalte gebogen. Onbeschrijfelijke smart verteert haar en maakt haar elk uur tot een marteling. Spoedig eet zij, niet meer aan tafel, want zij kan het niet verdragen het gezicht van haar, man altijd zoo strak en koud voor zichl te zien; daarom zat zij alleen in dei keuken en kruide met tranen haar so ber maal. 1 Eens echter sloeg het ingehouden vuur d|at in de borst der jonge vrouwi smeulde, tot een heldere vlam uit. Tho mas betaalde met Kerstmis zijn dienst boden hun loon uit. Toen Genoveva in de kamer de tafel voor het middag maal dekte, kwam de boer snel naar. haar toe en legde het geld op tafel. (Wordt vervolgd). NIEUWSBLAD vosr bet Land van Hfiusden en Altenaje Langstraat en de Bonnnelerwaard

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1931 | | pagina 1