Tweede Blad Belastingen. Jan Geertzen, voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. h 5116 Woeasdag 22April ZEHHrsr sv te hoog aangeslagen J. ELEKAN, TOCH voBffleeliyer Fa. J. MONSTER 's-BÖSCH, Leesboeken Studieboeken Romans Tijdschriften Vakbladen Firma L.J. Veerman Rubriek van den Arbeid. K VAN DRUNEN, Hótel Café Billard Restaurant Uitspanning Ruime Autogarages. FOSTER'S Vragen op rechtskundig gebied (Abonné's kunnen in deze rubriek GRATIS vragen stellen.) Rechtskundig Adviseur, BIJ Wij leveren' de na volgende bestrijdings middelen voor Land en Tuinbouw Luxe Autoverhuur van ouds bekend BEHOORENDE Bli HET EEN JAAR ZIEKTEWET. De Ziektewet is nu ruim een jaar in werking! en aangezien in deze wet voor de uitvoering ervan een geheel nieuw principe werd neergelegd, na melijk idat van het zelf doen door de betrokken werkgevers en arbei ders, is het ongetwijeld van belang om eens na te gaan, hoe een ien an der in de practijk is geloopen. Volgens de wet kan de uitvoering plaats vinden door zJg. Bedrijfsvereeni- Igingen, welke moeten worden opge richt door de organisaties van werk gevers en arbeiders. De Bedrijfsveree- niging heeft verschillende voorwaar den in acht te nemen, o.a. mag zij niet beoogen winst te maken en moet het verzekeringsplichting loon van de arbeiders, .die bij haar zijn verzekerd, ten minste 2,5 millioen gulden per jaar bedragen. In het geheel zijn er 54 Bedrijfs vereenigingen opgericht, een groot er aantal, dan men 'bij de vaststelling der Ziektewet had verwacht. Men moet echter niet vergeten, dat wij nu eenmaal in Nederland leven waar het individualisme zeer sterk ontwik keld is en waar iedereen liefst, als Ihet eenigszins mogelijk is, zijn eigen boon tjes wil doppen. Daardoor zijn er on der de 54 Bedrijfsvereenigingen ver schillende kleine, die nauwelijks aan 2,5 millioen gulden loon toekomen. Bovendien moet men ook niet den ken, dat Bedrijfsvereeniging en tak van industrie elkander dékken. Ver schillende Bedrijfsvereenigingen zijn algemeen, d.w.z., werkgevers uit al le soorten bedrijfstakken kunnen zich er bij aansluiten, terwijl in andere takken van bedrijf meer dan één Be drijfsvereeniging werkzaam is. Zoo is indertijd eens uitgerekend, dat een werkgever in de bouwvakken voor de verzekering zijner arbeiders de keus had tusschen 15 Bedrijfsveree nigingen. Nu is dit op zichzelf niet erg. Hoofdzaak is, dat de Ziektewet foed wordt uitgevoerd, d.w.z., dat e zieke arbeider zijn uitkeering krijgt en dat de administratiekosten zoo ge ring mogelijk zijn. Dit laatste is nu zeer de vraag bij een zoo groot aantal Bedrijfsver eenigingen, doch aan den anderen kant is de administratie van de Ziek tewet voor de verschillende punten nu niet zoo geweldig ingewikkeld. Bovendien heeft een aantal van de beangrijksche Bedrijfsvereenigingen zijn administratie aan hetzelfde li chaam (Centraal Beheer) opgedra gen, dat daardoor reeds een zeer be langrijk gedeelte van de geheele ziek teverzekering omvat. Daar komt nog bij, dat 42 Be drijfsvereenigingen zich hebben ver- eenigd in de Federatie van Bedrijfs vereenigingen, die verschillende werk zaamheden, welke zich voor centra lisatie leenen, bijv. de rechtspraak, de controle, de statistiek, enz., voor deze Bedrijfsvereenigingen verricht. De uitvoering van de Federatie is ook in handen van Centraal Beheer, zoodat men wel mag zeggen, dat de ziekteverzekering, al is zij dan over 54 Bedrijfsvereenigingen verdeeld, lang niet zoo versnipperd is als dat op het eerste gezicht wel zou lijken. De resultaten van de Bedrijfsver eenigingen zijn nog niet bekend, doch gezien de eigenschap van het Nederlandsche volk, om, zoo gauw er onrecht geschiedt, ingezonden stukken en dergelijke in de couranten te schrijven, of op andere wijze de groote trom te roeren, mag men aannemen dat, gezien dit alles vrijwel geheel achterwege is geble ven, de uitvoering der Ziektewet door de Bedrijfsvereenigingen in het alge meen zeer bevredigend is. Dit stemt zeer tot voldoening en misschien geeft dit aanleiding om binnen niet al te langen tijd' ook met betrekking tot de andere verzekeringswetten een zelfde richtipg in te slaan. Weliswaar zijn er voor de Ziekte wet ook nog de Raden van Arbeid, waarbij de werkgevers zich kunnen verzekeren, die zich niet bii een Be drijfsvereeniging wenschen aan te sluiten, doch de overgroote meerder heid der verzekerden valt onder de Bedrijfsvereenigingen en wanneer eenmaal statistisch komt vast te staan, dat de uitvoering door de Be drijfsvereenigingen zoo goed ge schiedt als dat bij een sociale wet verwacht mag worden, dan zullen zij onigetwijfeld nog verder in bloei toe nemen. Men zal niet anders dan ver heugd kunnen zij!n, dat het eerste jaar der Ziektewet heeft bewezen, dat de uitvoering dezer Wet in het al gemeen bij de Bedrijfsvereenigingen in goede handen is. Op 21 Maart werd door de politie op den openbaren weg een proces verbaal opgemaakt, omdat een fietser een hond aan een riem hield in zijn hand, maar daar de fietser even zijn zakdoek moest gebruikenhaakte bovenbedoelde persoon zijn hond even vast aan zijn fiets. Is nu die persoon strafbaar volgens de wet Graag antwoord van UEd. tegemoet ziende. V. W. Wanneer U uwen hond vasthaakt aan het rywiel hebt U ©en voertuig met ©en hond bespannen en dus een hondenkar in den zin der Trekhondenwet. U spreekt in uwe vraag over vasthaken", waaruit moet worden opgemaakt dat aan den riem, waarmede U den hond vasthoudt, een haak is bevestigd die U gemakkelijk aan uw rijwiel kunt verbinden om U te laten voorttrekken. Wenscht U uwen hond uw rijwiel te laten voorttrekken dan moeten hond, tuig enz. aan verschillende voorschriften vol doen en hebt U ook een nummerbewijs, afgegeven door Burgemeester en Weth., noodig. De door U bedoelde persoon is stellig strafbaar. In Februari 1929, leende ik een broer van mij f 100. Hij schreef mij een schuld bekentenis op zegel van 30 cent, waarin hij erkent van mij f 100 geleend te heb ben tegen 4 pCt., af te lossen naar zijn vermogen. Tot heden toe heb ik noch rente noch aflossing ontvangen. Is zulk een schuldbekentenis geldig voor de wet Op welke manier kan ik hem verplichten, als hjj zegt niet te kunnen aflossen, toch de rente te betalen? Hoe moet ik het aanleggen om mijn geld terug te krijgen en tot wie moet ik mij wenden J. te M. Wanneer de schuldbekentenis geheel eigenhandig is geschreven, of wanneer zij, niet eigenhandig geschreven zijnde, voorzien is van de eigenhandig geschreven aanteekening „goed voor gulden met rente", is zij volkomen geldig. Ter be taling te verkrijgen van aflossing en rente kunt U zich het best tot den deurwaarder wenden, die dan uw broer voor het Kan tongerecht kan dagvaarden. Een dienstbode krijgt een ziekte in de kiezen, waardoor er 8 verwijderd moeten wordenook heeft zij dagen niet kunnen werken. Wie moet de doktersrekening betalen en de schade van niet werken H. te H. Uwe vraag is zeer onvolledig, daar niet gezegd wordt of de dienstbode al of niet inwonend is en ook niet of zij gehuurd is bij de week of voor langeren tijd. Om uwe vraag te kunnen beant woorden moeten wij dus van eene ver onderstelling uitgaan en wel van deze, dat uwe dienstbode inwonend is en voor langeren tijd dan één week is gehuurd. In het door U genoemde geval zijn de dokterskosten voor uwe rekening. Deze kosten kunt U echter op de dienstbode verhalen voor zooveel ze veroorzaakt zijn na de vierde week der ziekte. De schade van niet-werken is voor uwe rekening. Ik heb een stuk weiland verpacht; enkel om te beweiden. Nu heeft de pachter verleden jaar een gedeelte gehooid, omdat hij te veel gras om te weiden had. Kan ik nu daarvoor schadevergoeding vragen In het contract is daaromtrent niets be paald. M. J. v. d. T. U kunt vergoeding van geleden schade vragen en bovendien, als U zulks wenscht ontbinding van de pacht. Daar een en ander bij rechterlijk vonnis moet geschie den, zult U zich tot een advocaat-procureur moeten wenden. Eene buurvrouw van mij heeft algemeen den scheldnaam van „krent". Nu wordt zij op straat meermalen nageroepen. Kan hiervan proces-verbaal worden opgemaakt f H. A. K. Proces-verbaal kan natuurlijk wel wor den opgemaakt, maar wij vreezen, dat de Officier van Justitie geen termen zal vinden om de zaak te vervolgen. Beleediging zit er niet ten volle in. Ik gaf eenige dagen geleden een pakje mee met de autobus tegen betaling van vracht. Zeer beschadigd werd het pakje aan het adres bezord. Kan ik nu scha devergoeding eischen Tiel W. v. J. U kunt alleen met succes schadever goeding eischen indien U schuld bij den vervoerder kunt bewijzen. Wegens een nieuw uitbreidingsplan dezer gemeente is in 4905 vanwege de gemeente een verbod gelegd tot ver bouwing eener woning. Dus mogen er niets geen veranderingen worden aange bracht. Thans is de financiëele toestand van dien aard, dat ze graag een gedeelte dezer woning wenschten te verhuren, maar moet er een kleine verbouwing plaats hebben. De vergunning tot verbouwing is niet toegestaan op grond van bovengenoemd verbod. Wat is daar nu aan te doen dat deze verbouwing toch plaats kan hebben M. R. Voor den verbouw heeft U vergunning van Burgemeester en W ethouders noodig. Weigeren deze die vergunning om eene naar Uwe meening onwettige reden, dan kunt U voorziening vragen bij den Ge meenteraad. ÈMËLTEN IN GRASLAND. Sinds het voorjaar van 1925 heeft men in ons land op weilanden niet meer te kampen gehad met een emel- tenplaag. Hoewel er op dit ©ogen blik nog geenszins van zulk een plaajg! gesproken kan worden, schijnt toch het aantal emelten dit jaar groo- ter dan in de laatste jaren het |ge- val washet kan plaatselijk zoo jgiroot zijn, dat duidelijk schade ver oorzaakt wordt. Bij onderzoek is ge bleken, dat op enkele plaatsen, ech ter slechts plekSgewijs, tot 400 emel ten per vierkante Meter voorkwamen. In verband hiermede wordt aan ge bruikers van weilanden den raad ge geven aan het voorkomen van emel ten in hunne landerijen aandacht te schenken en vooral op plekken, waar de igrasgroei te wenschen overlaat, te onderzoeken, hoe groot het aan tal van deze larven is, dat daar /op een M2 voorkomt. Dit onderzoek kan zeef vergemak kelijkt worden door op den grond wat benzine te gieten, waardoor de emelten naar boven komen. Waar emelten in groot aantal aan wezig blijken te zijn, kan het in '25 met zooveel succes toegepaste bestrij dingsmiddel 25 K.G. zemelen voch tig gemaakt en gemengd met 1 KG Parijschgroen per H.A. wederom wor den uitgestrooid, hetgeen tegen den avond moet geschieden. Nadere inlichtingen worden gaarne verstrekt door den Plantenziekten- kundig en Dienst te Wageningen en door de op verschillende plaatsen werkzame ambtenaren van dezen Dienst. 79. De volgende morgen werden de vrienden wakker door het geluid van lachende kinderen en blatende geiten. Het zonlicht stroomde hun hol binnen. Ze kleedden zich vlug en gingen naar buiten. 80. Ze waren vr\jom te gaan waar ze wilden. Daarom namen ze zich voor het heele dorp en de bergkloof eens grondig te onderzoeken. Rob stond juist stil, om wat met de kindertjes te spelen, toen hij tot zijn verrassing het gezoem van een vliegmachine^hoorde. 81. Opkijkend, zag hij een vliegtuig laag over de rotsen scheren. „Kijk Daan 1" riep hij opgewonden uit. „Een vliegmachine I" Ademloos liepen ze over de vlakten, tot aan den rand van de kloof. „Zou de piloot weten, dat we vermist zijn en ons zoeken?" opperde Daan. Indien gij vermeent te zijn in de BBLASTIBTG, wendt U dan in vertrouwen tot het meer dan 30 jaar be staande RBCHTSBU&B&U van Havenstraat 5 (naby het Station) 's-HEBTOOENBOSCH. A. J. DEN HOET koopt men een RIJWIEL, [►NAAIMACHINE^] of iets dergelijks. Aanbevelend A. J. DEN HOET Aalburg ök •:<*-'4f-<5f. - VRUCHTBOOMCARBOLINEUM. CALIFORNISCHE PAP. FUSIKRIMP. FUSICARKRIMP. KOOLKRAGEN. KOPERSULFAAT. PARIJSCHGROEN. ENT WAS, ENZ. ENZ. Eind GORINCHEM. Lessen tot na geslaagd te zijn voor examen. Tel. no. 18. WIJK Kerkstraat B 44. ST. JANSSTRAAT 10—12 TELEF. INTERC. 436. Reclamewagens speciaal tarief enz. enz. Steeds verkrijgbaar in den Boekhandel HEUSDEN. Kicttwsblad is al te vaak oorzaak van slechte spijsvertering en verstopping. Neem meer beweging en ge- gebruik Foster's Maag- pillen, het afdoende laxeermiddel. t 0.65 per Flacon. BEZOEKT

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1931 | | pagina 5