Tweede Blad 1.5118 Woensdag 29 Ipril voor het Land van Heusden en £üena, de Langstraat an de Bommelerwaard. liw Jpnuuttfa komentotrust'kal" m ^>©11 ©1 BIJDRAGEN Rechtzaken. PAWRIJRRIEK. Geschiedenis van het Lsnd van Heusden en Aitena n den Houimelerwaa^d. Mijnhanft's Zeimwtabletten Vragen op rechtskundig gebied BEHOORENDE BIJ HET 34). In 1683 moest het dcrp Veen f1500 kapitaal leenen van dec heer Giliam de Rossemal te Rotterdam voor het le veren van drie wagens en paarden tot dienst van 't Gemeeae Land. In 1691 uitgegeven f6.17 als in Ja nuari „de kloeken geluijt wierden, we gens de overcomste van Sijn Majes- teijt van Groot Brittaniën, doen voor de Naebueren afgesproocken." In dat jaar ook krijgsvolk in kwartier gehad Aan Willem Poorter de som van 77 gulden en 19 stuivers betaald, we gens dezelve op speciale orders van Schout en geregten van Veen, met den secretaris Swaan, zijn gecommiteerd om te reizen over Rotterdam naar den Haag, wegens dat de commandeur van het Furt St. Andries door zijn soldaten met geweid Hfjr paarden uit den stal van Joost Coolhaas heeft doen halen. Maurits van Dijnssen levert in 1693 2 nieuwe molenzijlen samen 88 ellen voor 70 gulden en 8 stuivers. Het dorp Veen betaalde in 1680 aan de halve verpondingen aan het kanioor te 's-Hage f 654.-4.- met de bijkomen de gelden en voordeelen vereffend zijn de, geeft zulks een omslag van f 589-14 over 648 morgens; monteert op eiken morgen 18 stuivers en 4 penningen. „Pro Patria. Ordere ofte ommeslagh gemaeckt bij Schout, Geswoorens tot Veen, over allen de Morgentalen, Erff- goederen, Thinden, soo groff als smael, koorenmolen, enz." Men sprak in dien tijd van grove, smalle en krijtende tiend. Onder grove tiend was begrepen de tiend van tarwe, rogge, spelt, haver, enz., smalle tiend werd genoemd van vlas, koolzaad, paardeboonen, erwten, hennep en in latere tijd ook aardappe len, enz., krijtende tiend was van scha pen, varkens, kippen, eenden, duiven, e.a. In 1680 was Schout Johan Sonnevelt, en Heemraad en Geregten: Cornelis Spieringh, Andries Timmermans, Gee- raert Handricksen en Jan Biesheuvel en secretaris Cornelis Campen. Uit onderstaand stuk uit het jaar 1719 blijkt hoe eertijds de stroom en het vaarwater van de Maas benoorden de zgn. Middelplaat was. Het water aldaar langs de kant van Poederoijen wordt nog heden ten dage de Oude Maas genoemd. De Middelplaat nu liggen de over de Maas en verbonden, met den Gelderschen wal behoort nog tot het gebied van de gemeente Veen. „Omme den Landen. Wij onder- eietijekende Schout ende Heemraden van den Dorpe van Veen, Lande van Heus den, certificeeren voor de opreghte waerheijt, op den eedt int aanvangen onser bedieninge gedaen ter requisitie ende versoucken van den Heer An- thonij Johan Thierens, Rentmr. van de Ed. Mog. Heeren Raaden en Mrs. van de Reeckeninge der Graeffelijckheijts Domeijnen over Stadt ende Landen van Heusden, waer ende waeraghtigh te wesen, dat den voorn. Heer Rentmrs. Thierens in sijne voors. qualiteijt ten overstaen ende bijwesen van ons op den 29 Junij deses jaers van 1719 des voermiddaghs met alle behoorlijcke so- lemniteijten daertoe gerequi t. werdende jrosessie heeft genomen gehadt ten >ehousen van den gemelte Ed. Mog. -ieeren Raaden ende Meesters van de }eeck. der Domeijnen van Haer Ed. Groot Mogende Heeren Staeten van Holland ende West Vrieslandt, van see- ckere Santplaat leggende in de riviere de Maas tegens het dorp van Veen, ende naer afmeetinge bevonden, de- selve droogh te wesen boven het vvae- ter ter lenghte van eenhondert dertien, roeden ende op sijn breete veertigh roeden, de geul ofte waterloop tusschen den ingenomen waert ofte Santplaat ende het vaste land van Veen (daer den waegen met missie is doorgereden op den waert) diep bevonden te wesen, vier h vijff 't halve voet, ende het water tusschen. de voors. plaet, ende de kant van de jurisdictie van Poude- roijen, bevonden het ondiepste te we sen, seventien a aghtien voeten, ende verders naer boven, tusschen de uijter- waerden sijnde den leegen en den Esch en de voorn, santplaat, het ondiepste veertien a vijftien voeten water ende tusschen de jurisdictie ofte heerlijck- heijt van Aelst en den santplaat, het ondiepste bevonden aght a negen voe ten te wesen, alles Rijnlantsche moet, twelke in ons presentie en bijwesen is afgepeijlt ende gemeeten, waervan den Heer requirant verwaghte dese onse verclaeringe, die wij hem niet hebben willen weijgeren. Aldus gedaen en den voors. Sandplaet ingenomen binnen Veen, desen 29 Juni 1719. (get.) Cor nelis Engelbergh, Teunis Koolhaes, An dries van Rijswijck. De visscherij op de Maas voor Veen behoort aan den heer van Poederoijen. Een brief van den Rijksarchivaris uit het jaar 1892 aan den burgemeester van Veen deelt ons daaromtrent nade re ophelderingen mede. 's-Gravenhage, 29 April 1892. Ter beantwoording van Uwe mis sive van 27 April j.l. No. 452 kan ik UwEg. mededeelen dat de ambachts heerlijkheid van Veen in 1724 door de Staten van Holland en Westfriesland werd verkocht aan Mr. Maarten Vlaar- dingerwout, die daarmede op den 24e Juli van dat jaar door de Staten werd verlijd. De voordeelen aan deze heerlijkheid verbonden, bestonden uit eenige rech ten vroeger door de graaflijkheid van Holland uitgeoefend, waaronder echter het vischrecht niet begrepen was, om dat dit aan den Heer van Poederoijen toebehoorde, zooals uit het volgende éx tract uit de rekening van den rent meester van de domeinen van Heus den over 1667 blijkt: „De visscherije in de Mase tot Veen wert aan dese sijde van de Mase niet bevist, alsoo den heere van Poudroyen sustineert deselve hem te competeeren, gelijck Sijn Edt. aen de reeckenkamer en aen den rendant bewesen heeft met sijnne oude blaffaerts en reeckeninge, hoe dat hij ende sijn predecesseurs dese visscherie van over de hendert jaer vreedelijcken hebben beseten ende verpacht, dieshalven de verpachtinge die daervan op den 23en Maart 1666 was gedaen met kennisse van de Edele Mo gende heeren van de reeckeningen is vernietigt, dus alhier niet." De algemeene Rijksarchivaris (get.) Th. H. F. v. Riemsdijk. Aan die van den dorpe van Veen, werd meermalen vrijdom van tollen ver leend, gelijk ook blijkt uit een brief van de Staten van Holland en West- Friesland uit het jaar 1721. „De Raden endfe Meesters van de Reekeningen der Domeijnen van de Edel Groot Mogende Heeren Staten van Hol land, ende West-Vrieslandt hebben op versoeck bij Requeste aen haer Ed. Mog. gedaan, bij Schout en geregten van Veen in den Lande van Heusden aen deselve wederom opnieuw voor eenen anderen tijd, ende termijn van ses jaren, die ingegaan sijn metten 22 January des jaers 1721, als wanneer haer laetste voorgaende acte als deze is komen te etpireren geconsenteert en de toegestaen als zij doen bij dezen, dat d'ingezetenen van den dorpe van Veen voorz. vrij ende exempt., met alle hare goederen en koopmanschap pen, door ende voorbij des Graeffelijck heijts tollen ende wagten van dien, als andere vrije persoonen sullen mo; gen varen, passeren ende repasseren, sonder eenige tholregten te betalen, consenteerende ende staende mede aen dezelve toe voor gelijke tijdt van jaren vrijdom van de hoppe, die int land van Heusden uijtgeteeld is, mitsgaders ook vrijdom van de vliegende of markt- tollen sonder anders of wijders, mits bij de supplten jaerlijx voor desen ver dingen ende vrijdom betaalt wordende ten comptoire van den ontfanger van den tholle tot Gorinchem in der tijdt de somme van twaelf ponden te veertig grooten 't pondt vrij geit, waarvoor de supplten gehouden sijn te Caveren ten contentemente van den voorn, oht- fanger die daeraf de verdere collecteurs ende wagters van de voorn, tholle sal hebben te verwittigen ende van de: voorn, twaelf ponden redemptie in zij nen ontfanck iaarlijx in rekeninge teh proffijte van ae Domeijnen sal hebben te verantwoorden daar des behoort. Ende dit aldus onder conditie en verbintenisse dat der supplten, inge- setenen voorsz. den voorn, tholle pas- seerende ende repasseerencfe haar be hoorlijke Tolbrieven sullen moeten heb ben en verthoonen op de voorsz. Tholle, evenals dat regt is, sullende ook alle jaren doen vernieuwen ende in't aen- spreken hen reguleeren soo op de voorsz. principale Tholle tot Gorinchem, als op de wagte van dien, alomme na inhouden van de placaten en ordon nantiën op het stuck van de Tholle ai reede geëmaneert ofte nogh nader te emaneeren evenals dat andere vrije per soonen, vrij zijnde ofte vrijdom heb bende, schuldig en gehouden zijn te doen; Ende soo het quam te gebeuren dat ymandt der supplts. voorz. inge zetenen van den Dorpe van Veen sijnen Tolbrief talen ymand anders overdede, omme de voorz. Tholle, ofte wagten van dien daerop te passeeren of repas seren als ingesetenen voorz. soo sullen die persoonen wederzijds gecorrigeert ende gestraft worden als contraventeurs en fraudateurs van de voorz. placaten of ordannantien voorz. in alle rigeur sonder eenige conniventie ende sullen de ontfangers van de Tholle principael ende de collecteurs of wagters van dien verdagt hebben te zijn na de expiratie van de bovengenoemde tijdt deser vrij dom ende redemptie de voorsz. inge setenen (indien sij geen nader conti nuatie verkregen hebben) ende deselvie haarluijder vertoont werdt soo aen- stonts de volle Tolregten af te vor deren, en daeraf wel distinctelijk en specifiqelijk met deugdelijke aenwijzin- ge en expressie der parthijen van goe deren in ontfank van reekeninge heb ben te verantwoorden. Gedaen ten Bu- reele van de Camere van de reekenin ge in den Hage den 24 Meij 1724 on- der't zegel derselver camere op't spo- tium van desen gedrukt." Reg. in't XXVIIIe boek yah de app. fo. 164. Mij jÉgenwoordlg et) Quarles. )rdt vervolgd). iz*ï t-Culi »/y Imeeren en worden daarbij tevens absterkt door het gebruik van Glazen bu^je 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. TIELSCHE RECHTBANK. Door de Rechtbank te Tiel is H. J. de W. te Wijk, gem. Wijk en Aalburg, veroordeeld tot 6 maand gevangenisstraf ter zake dat hij op 7 Februari '31 met een vrachtauto in volle vaart tegen de veldwachters, die hem het teeken om te stoppen hadden gegeven, is ingereden. Het 0. M. had gerequireerd 4 jaar gevangenisstraf met onmiddellijke gevan genneming. Zekere M. M. v. H., 25 jaar, te Am- merzoden, ter zake van diefstal voor de Arrondissements-Rechtbank terechtstaande hoorde 6 maand gevangenisstraf tegen zich eischen. Een dag vóór zijn trouwen haalde hij bij een vroegeren patroon van hem een pink uit de weide, verkocht het dier en betaalde van het geld de kosten voor huwelijk en trouwpak. Een dag na den gewichtigen stap werd hij gepakt en vertoeft nog in voorloopige hechtenis. J. H. van G. te Raamsdonksveer, strooperij, f 10 of 5 d. h.K. C. P. te Zalt-Bommel, huisvredebreuk, f20 of 40 d. h A. C. van E. te Gameren, mish. van zijn vader f20 of 10 d. h.G. B. te Zaltbommel, beleediging van een ambte naar, I 25 of 10 d. h. BOSSCHE RECHTBANK. G. C. v. B. 25 jaar, arbeider te Dussen zette het nieuwe jaar in met een „boks- partij" waarbij hij den schoenmaker A. Kampen uit Waalwijk de tanden uit den mond sloeg. Wegens deze mishandeling werd verdachte door den Politierechter tot 14 dagen gevangenisstraf veroordeeld, van welk vonnis de adv. gen. in hooger beroep bevestiging eischte. Volgde de behandeling van de straf zaak tegen verdachte wegens mishandeling met een mes en een knuppel op A. en B. van Herwijnen te Eethen, gepleegd op den eersten Kerstdag 1930. De president merkte op, dat verdachte een vechtersbaas is, die overal heentrekt om te vechten. De rechtbank had den verdachte ver oordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf en de adv. gen. eischte in hooger beroep bevestiging van het vonnis. De verdediger Mr. E. van Zinnicq- Bergmann, Den Bosch, pleitte voorwaar delijke veroordeeling. Uitspraken 4 Mei a.s. (Abonné's kunnen in deze rubriek GRATIS vragen stellen.) Dezer dagen werd my verteld, dat als iemand een rijwiel in huurkoop heeft en hij staakt de betalingen, dat dan niets meer van hem kan gevorderd worden. Is dat juist? muur komt te staan op de grens van mijn land en dat van mijn buurman. Het land van mijn buurman is boomgaard Mag ik nu in dien muur een paar ramen laten zetten A. A. Z. Een perceel bouwland ligt naast een dito van een ander. Nu ploegt die ander met een boog in myn land, wat hy niet wil laten. Ik heb al een paar palen ge slagen om het te verhinderen, maar die worden er uitgenomen. Hoe kan ik nu het best handelen Dussen. Een landbouwar. Een mijner kennissen kocht een boer derijtje. Op het erf ligt een mestvaalt, die de verkooper er nog af wil halen. Behoort die mestvaalt aan mijn kennis als kooper of niet? Z. B. II. Redakteur: M. J. L. BÉNEKER, Kerkstraat 105 WOÜDRICHEM. Men word verzocht alle korrespondentia, deze rubriek betreffende, aan bovenstaand adres te richten. S. K. d. B. Ik kocht een jaar geleden een witten Saanen-geitenbok, wiens afstammelingen gedeeltelijk zwart van kleur zijn. Waar nu alleen witte exemplaren goed zijn en zwarte zoogenaamd miskleurig, is het mijne vraag of ik den verkooper nog kan aanspreken wegens verkoop aan mij van een dier met een verborgen gebrek. A. X. Ik wil een huis bouwen, waarvan eene Bovenstaande stand is een eindspel van S. Swart en is gepubliceerd in „Het Volk". De winst wordt verkregjen door 1. 3429, 23X24; 2. 10—s, Zwart kan nu niet op 46 dam ne men wegens 2419, terwijl op 41 47 wit door 24:15 wint. Zwart zal ons de schijf moeten laten elaan en zich trachten te redden met de twee overjgleblevenen op: 34 en 35. Nemen we nu eerst eens; 2. 34—39:; 3- 5X46, 39—44- Deze laatste zet is (gedwongen. Op 3 5 40 zou 2433, 46X45 volgen. 4. 2433, 4449. Op 4450 komt na tuurlijk 38—32, 46X23, 5. 46—32 en wint, daarop 4940 wit 33—44, 32 16 speelt. We zetten den stand weer op het bord en spelen weef. 1. 34—29, 23X34; 2. 10— 34 —40; 3. 5x46, 40—45. Op 40—44 als voren. 4. 24—33 ,en wint. Op 455° 20u volgen 3832 en op 35 40 komt 3350. Tenslotte blijft nü wit 2. 105 voor zwart alleen Over 3540. 3. 5X46, 4044; 4. 24—33. Zie voren, of ais 2. 35x403.5x46, 40—45 4. 24—33 enz. 82. „Kom Daan 1" riep Rob opgewonden uit. ,,'t Is een watervliegtuig en het is vast uitge zonden, om ons te zoeken. Ze zijn ongerust geworden over ons lange uitblijven." Terwijl ze over een smal rotspad holden, zagen ze plotseling een paar inlanders naar het vliegtuig staren, 83. Toen deze de vreemdelingen aan zagen komen, keerden ze zich om en versperden hun de weg. Tevergeefs trachtte Rob uit te leggen, dat ze heelemaal niet probeerden te ontvluchten, doch alleen de aandacht van het vliegtuig wil den trekken, 84. De inlanders namen er niet de minste notitie van. Ze dreigden hen met hun speren en dwongen hen zoo, terug te keeren naar de oude Hoofdman, die aan de ingang van z'n hol zat. Opgewonden vertelden ze hem, hoe ze de gevangenen belet hadden, zich bij de„ vogelman nen" te voegen. JKicow^lid TOT DE M0M

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1931 | | pagina 5