Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heusden. No. 5119. Vrijdag 1 Mei 1931. flit nummer Desiaai mi 3 manen PRIJSVERLAGING Calvé's Artikelen Üiüiiciilaml. BehangJir,nen Plakmeel AïEiSCHUUR-BAEiH 5. p. £aakhoyzea (o's Bank Jf.V. Agentschap van da Awsterdawsche Bank ff.V-, Amsterdam. A. BAAI JENS, Behangselpapieren l Und van altekA Dit blad verschijnt WOENSDAGMORGEN en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 4.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Int. Telefoon nu. 19. Postrekening no. 61525. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 aor en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. De noodzakelijkheid van verdwijning van zeer kleine gemeenten We leven in een tijd, waarin de noodige spaarzaamheid en zuinigheid betracht moeten worden en alle luxe zooveel moge lijk dient te worden vermeden. Dit geldt niet alleen voor onze particuliere huis houdens, maar evengoed is het eisch voor de huishoudens van onze publiek rechtelijke lichamen, waaronder de ge meenten eene hoogst belangrijke plaats innemen. Zoo vraagt de heerschende werkloosheid aan de kassen der gemeenten duizenden guldens, die niet slechts ge vonden kunnen worden door aan de be lastingschuldigen groote offers op te leggen, maar ook moeten worden ver kregen door op tal van zaken te bezui nigen. Nu kan men zeggen dat het verkeerd is om op noodzakelijke uitgaven te beknibbelen en dat gevoelen deelen wij ten volle, maar ook hier moet tus- schen twee kwade het beste worden gekozen en o. i. kan dat niet ander» zijn dan bezuiniging. Wil men alle kosten, welke uit de werkloosheid voortvloeien, enkel en alleen dekken door belasting- verhooging dan wordt de belastingdruk veel en veel te zwaar en zou dit onge twijfeld ten gevolge hebben een uittocht van vele gegoede ingezetenen naaf andere landen, waar ook wel werkloosheid heerscht, maar waar toch desniettegen staande de belastingen veel lager zijn dan in ons vaderland, Bezuinigen óp de kosten der gemeente huishouding is zeker niet zoo gemakke lijk, maar toch is er êén punt, waarop bezuiniging in meerdere gemeenten ge makkelijk kan worden verkregen, inixie® de goede wil van belanghebbenden $ren weinig medewerking er toe wil verenen. We bedoelen de samensmelting van kleine gemeenten tot ééne %rootere of de voeging van kleinere 'gemeenten bij eene grootere zu8ter> '6, i. zouden daar door groote kosten kunnen worden be spaard, die thans feitelijk noodeloos worden gemaakt, Wanneer we in onze omgeving rond zien dan ontwaren we meerdere kleine gemeenten, Vtier zelfstandig bestaan eiken redelijken grondslag ten eenenmale mist. Laten 'we eens kijken in het Land van HeuBden en Altena, den Bommelerwaard, den Alblasserwaard en de Vijf Heeren- latiden om van andere streken niet te spreken. De gemeente Herpt met hare ruim 600 inwoners b v. ware te verbinden met de gemeente Hedikhuizen, wat heel goed zou kunnen, omdat beide gemeenten een geheel zelfde karakter dragen. De Herptenaren willen echter hun zelfstan digheid voor eiken prijs behouden en vooral de vooraanstaanden onder hen willen zulks. En vraagt men nu waar om zij dit willen dan zijn het voor namelijk persoonlijke belangen die een rol spelen Gegronde redenen tegen ver- eeniging van genoemde gemeenten zouden wij niet kunnen noemen Integendeel pleit alles voor vereeniging, daar dan met één gemeenteraad van zeven leden zou kunnen worden volstaan, met één gemeente-administratie, met één burge meester, met één gemeente-secretaris, met één gemeente-ontvanger, met één veldwachter, met één gemeentehuis enz. Andel, Giessen en Rijswijk, alle platte landsgemeenten met een zuiver land bouwende bevolking met respectievelijk 1100, 500 en ruim 600 inwoners, liggen als 't ware voor samenvoeging gereed. Tegen deze samenvoeging be stonden tot nog toe bezwaren van finan- cieelen aard daar Andel er financieel behoorlijk bijzat en Giessen en Rijswijk minder met aardsche goederen waren bedeeld. Echter heeft de nieuwe wet op de financieele verhouding in een en ander belangrijke wijziging gebracht, zoodat het financieele bezwaar thans heel wat minder gewicht in de schaal legt dan vroeger. In den Bommelerwaard Uebben we Hurwenen met ruim 500 zielen, dat met Rossum samengevoegd, stellig eene goed- koopere huishouding zoude hebben dan thans, 't Zijn beide landbouwende ge meenten, die absoluut geheel bij elkaar passen. Ook in den Alblasserwaard en de Vijf- heerenlanden, dus in de provincie Zuid- Holland, zijn nog verschillende kleiue gemeenten, die op zich zelf absoluut geen bestaansrecht hebben. Daar liggen nog zeer kleine gemeenten, die een kwijnend bestaan leiden, maar welker inwoners niettemin de onafhan kelijkheid willen bewaren ondanks de hoogere kosten en den administratieven rompslomp welke deze onafhankelijkheid met zich brengt. Een paar voorbeelden mogen dit duidelijk maken. Vlak bij het dorp Ameide ligt Tienhoven. Dit laatste is een z g. dijkdorp, d. w. z dat het geen „kom" heeft. Beide gemeenten hebben samen één burgemeester. Ameide telt een achttien honderd inwoners en Tienhoven een vier honderd. Voor die vier honderd moet een aparte admini stratie gevoerd worden, is er een ge meenteraad van zeven leden, alsmede een aparte gemeente-ontvanger, en twee wethouders, die een jaarwedde ontvangen. Vaak komen strubbelingen voor omdat beide gemeenten één school hebben en dus beide gemeenteraden hetzelfde on derwijzend personeel moeten benoemen, er gezamenlijk één brandspuit, één veld wachter op nahouden, enz. Geografisch verloopt de eene gemeente zoo prachtig in de andere, dat er in geen enkel op zicht ook maar eenige aanleiding zou zijn om haar afzonderlijkheid te hand haven. Hoeveel beter ware het niet, als tot samenvoeging van zulke kleine gemeenten besloten werd I Noordeloos, Hoornaar en Hoogblok- land hebben één burgemeester en één secretaris, maar de gemeente-administra tie moet in drievoud gebeuren, 't Zijn heele kleine gemeenten, die wat ligging en aard betreft, zonder eenig bezwaar tot ééne gemeente zouden kunnen worden vereenigd. Meerkerk, Nieuwland en Leerbroek hebben eveneens één burgemeester en één secretaris, 't Zijn heele kleine ge meenten met respectievelijk 1700, 600 en 900 zielen, die ook zeer goed met elkander kunnen worden verbonden In dé vorige eeuw zijn tal v&u meenten samengevoegd. Het b&wind van toenmaals besefte zeer goed dat ti'werggemeenten Veel tijd &n veel geld kosten en daarom geen reoht van bestaan hebben. Er zijn eens grcotsche plannen geweest tot saamvoegirrg van gemeenten in den Alblasserwa&rd. Ged. Staten wilden toen één groote gemeente maken, genaamd Groot Nieuwpoort, waarin wel een zestal gemeenten zouden zijn opgenomen, name lijk Streefkerk, Groot-Ammers, Nieuw poort, Langerak, Tienhoven en Ameide. Ook hadden ze, verder den Alblasser waard in, een plan gemaakt, dat even eens een groot aantal gemeenten zou omvatten, en dat den weidschen naam zou dragen van het Land van Alblas. Het is echter altijd bij plannen gebleven. Juist nu de Regeering gaat zinnen op maatregelen tot versobering, zou het gewenscht zijn, dat de gewestelijke be sturen nagingen of in hun provincie ook gemeenten kunnen worden samenge voegd. Het is niet te verdedigen, dat er gemeenten zijn van vier honderd of vijf honderd zielen en dat in een tijd, waarin alles roept om zakelijkheid en een goed doorgevoerd economisch be heer. Sla-olie heele flesch f 1. halve - 0 65 Delfia per pak - 0.50 Delfrite - 0.55 Mayonaise pot - 0.70 Botermarkt 88 HEUSDEN. S.S. „ARES" TOTAAL VERWOEST. Wegens hevige brand in de ha ven van Lissabon tot zinken gebracht. Passagiers en bemanning ge red. Aan boord van het Nederlandsche stoomschip „Ares" van de Kon. Ned. Stoombootmaatschappij dat met een la ding naphta en nitraat uit Chili op weg j was naar Amsterdam, is terwijl het zich 'op de Taag bevond, een ernstige brand uitgebroken. Spoedig werden drijvende brandspui ten gerequireerd om het vuur te be-; strijden doch zij vermochten niet veel tegen de vlammenzee uit te richten. I Verschillende ontploffingen hadden bo- i vendien aan boord plaats. Ondanks de pogingen die gedaan werden om het schip te behouden, slaagde men daar in niet. Inmiddels werd alles in het werk gesteld om de dertien passagiers, on der wie vier vrouwen en drie kinderen, benevens de bemanning, die 34 koppen telt, in veiligheid te brengen. Daarin slaagde men, hoewel de persoonlijke bezittingen der opvarenden .grooten- deels verloren gingen. Toen het bleek dat het schip niet te behouden was, deed men het zinken omaldus nog de romp te redden, en tevens om te voorkomen dat het vuur zich aan de in de nabijheid liggende vaartuigen zou mededeelen. Vernomen wordt dat de brand, die de „Ares" verwoestte, ontstaan is door het achteloos in de lading werpen van een brandende sigaret. aangereden. Te Delft is de 6-jarige J. K., die plotseling den weg overstak, aangere den door een auto. De jongen bekwam een zware hersenschudding. Zijn toe stand is zorgwekkend. fabriek Stopgezet. De fa. v.h. H. F. Jansen en Zonen, stoomschoenfabriek te Oisterwijk, heeft de fabriek voorloopig stilgelegd. Haar personeel, dat sinds eenigen tijd in sta king was, is ontslag aangezegd. BORSTELS - KWASTEN PENSEELEN - LAKKEN VERVEN - VERNISSEN DROGISTERIJ Botermarkt 72 HEUSDEN. AUTO OP ONBEWAAKTEN OVER WEG DOOR TREIN VERNIELD. Dinsdag is op den onbewaakten over weg aan den Achterweg te Nootdorp de bestelauto van bode Van der Spek uit Zoetermeer, bestuurd door zijn 20- jarigen zoon, dooi een uit de richting Gouda komenden sneltrein gegrepen en totaal vernield. Door den schok sloeg tde auto over den kop waarbij de chauf feur uit den auto- geworpen werd en oogenschijnlijk eenige verwondingen aan gelaat en handen had opgeloopen. Het bleek dat hij een schedelbreuk en een beenbreuk had bekomen. De chauf feur heeft verklaard den trein niet te hebben zien aankomen. WINDHOOS. Een windhoos heeft te Zesgiehuch- ten, Igiemeente Geldrop, in enkele mi nuten tijds zeer veel schade aange richt. Verscheidene daken werden af gerukt of zwaar beschadigd. Een ge vel woei in en een kippenhok werd 2o M. weggeslingerd. De totale scha de wordt op f i 500 geschat. Slechts één eigenaar van de getroffen huizen was tegen stormschade verzekerd. Te Beek en Donk werden de kip- enhokken van V. weggeslingerd. De chel eener broedmachine werd een 20 M. verder gevoinden, maar de 350 in de broedmachine aanwezige ei eren waren niet beschadigd. pe] ka< TWEE PERSONEN ZWAAR GE WOND. Dinsdagmorgen is op de werk- laats van de Kon. Ned. Machine- 'abriek v/h E. H. Begemann op den Kanaaldijk te Helmond, een ernstig ongeluk gebeurd. Arbeiders waren be zig een brug te monteeren toen een stelling instortte. Drie arbeiders vie len naar beneden, terwijl een vier de, die onder de stelling stond, even eens onder de neervallende balken raakte. Ijlings toegesnelde hulp slaagde er spoedig in de vier mannen onder de stelling vandaan te halen. Twee werden met zware verwondin gen naar het St. Antonius-Zieken- huis overgebracht en de twee andere arbeiders konden zich naar hun wo ning begeven. De oorzaak van het instorten der stelling is nog niet op gehelderd. DE EERSTE KOMKOMMERS. De eerste komkommers van den nieu wen oogst zijn te Naaldwijk ter veiling aangevoerd. telef. no. 15 Rasmsdonksveer. Verstrekt Handelscredieten tegen nader overeen te komen voorwaarden. Opent rekening-courant met rentevergoeding. Incasseert Binnen- en Buitenlandsche Wissels. Belast zich met den aan- en verkoop van Effecten en nazien van Uitlotingen. Koopt en verkoopt vreemd Bankpapier. Verzilvert Coupons en bezorgt alle Assurantiën. Neemt gelden Deposito, rentevergoeding volgens overeenkomst. Verhuurt Safe-Loketten. (Prijzen naar grootte der kastjes). SPAARBANK. Spaarboekjes gratis bij eerste storting. Nadere inlichtingen verstrekt gaarne de Directie T. BOONSTRA BIJ EEN BEGRAFENIS PLOTSE LING OVERLEDEN. Tijdens de teraarde bestelling van het stoffelijk overschot des heeren Wijl- huizen, welke te Roosendaal bij Arn hem geschiedde, zakte plotseling de schoonzoon van den overledene, dr. H. de Groot, lector aan het Tandheel kundig Instituut te Utrecht, op de be graafplaats in elkaar. Onmiddelijk werd medische hulp verschaft, doch na wei nige oogenblikken gaf de Utrechtsche docent den geest. goed recherchewerk. Een rechercheur van de Rotterdam- che politie bemerkte bij herhaalde con troles in banken van leening en particu liere pandhuizen aldaar, dat er gere geld vrij groote hoeveelheden stof be leend werden tegen veel te lage prij zen. Zoo werden coupons, die tientallen guldens waard waren, voor enkele gul- dens beleend. Bij navraag kwam aan het licht, dat al deze coupons vermoe delijk beleend werden door een en d,e- zelfde vrouw. Hij heeft zich verdekt opgesteld en na dagen wachten is het j hem gelukt in één van de pandhuizen de vrouw te ontmoeten, die juist weer een coupon stof beleend had. Het bleek, dc 29-jarige werkster C. H. te zijn, die in betrekking was bij de firma B. aan den Hang. In haar woning werden nog verschillende stukken goed in be slag genomen, evenals in verschillende banken van leening, waarheen zij ze gebracht had. Het goed stal zij bij de firma B. aan den Hang. Zij is in ver zekerde bewaring gesteld. BROEDERMOORD TE AALTEN. Van officieele zijde is thans beves tigd, dat de weduwe te Aalten be kend heeft, dat haar zoon zijn broe der heeft geworgd. De moeder had 's morgens den verslagene gewekt, die die de koeien ging melken, terwijl zij voor het eten zorgde. Toen dit gereed was, riep zij hem om te ko men eten, waarop hij zeer heftig be gon te schelden en te dreigen. Zijn broeder is toen het bed uitgespron gen, er ontstond een worsteling, waar bij de eene broer den ander bij de keel greep en hem worgde Moeder en zoon spraken af niets te zeggen, maar een voorstelling van de zaak te ge ven, die een ongeval aannemelijk maakte. Nader vernemen wij, dat ook de zoon, die intusschen in bewaring was gesteld, bekend heeft, het misdrijf te hebben gepleegd. DE MOORD Bl7 VOORBURG. In verband met den anderhalf jaar geleden gepleegden moord aan den Westvlietweg op den Voorbrugschen manufacturier Van der Drift, heeft de politie thans weer drie dagen ach tereen den Vliet achter het park Vreugd en Rust afgedregd ze zocht naar de vermoedelijk daarin gewor pen revolver, maar heeft ze niet ge vonden. Men schijnt naar de ,,N.R. Ct." meldt weer een nieuw spoor te hebben gevonden, althans een inwo ner van Voorburg, van wien men denkt, dat hij iets van den moord, weet, is onder speciale controle ge steld. OUDE MAN VAN ZIJN SPAAR DUITJES BEROOFD. Het hangslot van een woninkje a. de Gedempte Botersloot te Rotter dam heeft men verbroken. In dit huisje wonen een oude wachtsman M. L. en zijn vrouw. De man was op zijn werk en de vrouw was even weg gegaan. Toenx zij thuis kwam ontdek te zij tot haar girooten schrik, dat' er ongewenschte bezoekers waren ge weest. Een secretaire was opengebro ken, doch de inbrekers hadden daar niets van hun gading gevonden. Uit de bedstede bleek echter een bedrag van f1200 in briefjes van tien gulden de spaarduitjes van den ouden man gestolen te zijn. De politie heeft een uitgebreid on derzoek ingesteld. ONTVREEMD^" Uit de geopende kluis van het sta tion der Geldersche Tramwegmaat schappij is een bedrag van f 800 ont vreemd. bliksem ingeslagen. Tijdens een hevig onweder sloeg de bliksem in de electrische centrale te Doetinchem en vernielde de scha kelaars, waardoor de geheele Gelder sche Achterhoek circa 20 minuten zonder stroom was. vrouw verbrand. Van de 72-jarige vrouw D. N. in de Watermolenstraat te Schiedam ge raakten de kleeren terwijl zie bii de gloeiende potkachel zat, in brand. Met ernstige brandwonden werd ze naar het gemeenteziekenhuis overge bracht, waar ze is overleden. ophaalbrucTIngestort. De over de spoorhaven gelegen op haalbrug: te Alfen aan den Rijn, die verbinding geeft tusschen de Gas- laan en den in aanleg zijnden weg, waarlangs binnenkort het doorgaan de verkeer zal worden 'geleid is plot seling ingestort op het oogenblik, dat ?n zware vrachtauto passeerde. De auto met twee inzittenden stort te te water. Beiden konden spoedig op het droge klauteren. EEN NIEUWE KAART VAN GELDERLAND. Bij de N.V. H. ten Brink's Uitge- vers-Maatschappii te Arnhem is ver schenen de nieuwste kaart van Gel derland. Zij is uitgevoerd in frissche, sprekende kleuren en daarbij over zichtelijk. Iets nieuws is, meenen we, dat er van de voornaamste steden, die op de kaart voorkomen, tevens een schetskaartje is opgenomen. Een plaatsnamenregister aan de achterzij de der kaart kan veel gerief geven. o DRONKEN ACHTER HET STUUR. Op het Hinthamereinde te Den Bosch kwam een autobus uit Nuland in dolle vaart aangereden. Dicht bii het huis van dr. Duuring, waar een hekje is, reed de autobus een voet ganger aan. Toen de man werd op genomen bleek hij 'er tamelijk ern stig' aan toe. Hij werd naar het zie kenhuis vervoerd, waar bleek, dat de man eenige ribben had gebroken. De roekelooze chauffeur, die te diep in het glaasje had gekeken, werd meteen achter slot en grendel gezet. AAN DE GEVOLGEN OVERLE DEN. Te Moordrecht is ter hoogte van de Kon. Mattenfabriek Maandagmor gen de 2i-jarige motorrijder de r. uit Overschie bii het passeeren van de vrachtauto van de firma Van Hoek te Woerden, vermoedelijk het stuur kwijtgeraakt en over den kop ge slagen. Dokter Westendorp, die spoedig op de plaats van het ongeval aanwezig was, .constateerde zulke ernstige ver wondingen, dat hij overbrenging naar het Van Iterson-ziekenhuis te Gouda noodzakelijk achtte. Per auto is de R. daarheen vervoerd, waar hii kort na aankomst aan de bekomen ver wondingen is overleden. ïoot het Lano van Heusdes en Altenaje Langstraat en de Bommelerwaard

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1931 | | pagina 1