Tweede Blad - No. 5119 Vrijdag 1 lei GENOVEVA voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. Hoofdpijn en Kiespijn ft*laat$eüjk Nieuws. Kinderrubriek. FEUILLETON BEHOORENDE BIJ HET Het lot van een nierlijder is vaak el lendig dikwijls is hij niet in staat om zijn werk te doen. Bij elke beweging schieten scherpe stekende pijnen door zijn lendenen. Nare urinekwalen, water zuchtige zwellingen, hoofdpijn, duizeligheid kunnen zijn leven nog onaangenamer maken. En den volgenden dag is het weder juist hetzelfde nieraandoeningen worden niet van zelf beter. Gebruik onmiddellijk Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Uitstel kan leiden tot rheumatiek, spit, ischias, blaasontsteking, nierwaterzucht, nierzand en -gruis enz. Foster's Pillen geven aan de nieren juist de hulp, die zij noodig hebben en wekken ze op tot hernieuwde werkzaamheid. Zij werken uitsluitend op de nieren en blaas, en kunnen vol vertrouwen en veilig gebruikt worden. By alle drogisten enz. fl.75 p. flacon. Beste jongens en meisjes. De oplossingen der vorige raadsels zijn: 1. Om vooruit te komen. 2. Barbiers. 3. Haastrecht, Twello, Ede, Doorn, Zwolle Eibergen. De nieuwe raadsels zijn: 1. Wie kan uit de volgende letters den naam van een beroemd' uitvin der maken O s n i d e. 2. Mijn eerste is een verkorte jon gensnaam, mijn tweede is een deel van een zeilschip, mijn der de is een lekker stuk vleesch. Mijn geheel bestaat uit 7 letters en Vormt een heele oude naam van een jongen of man. 3. Mijn eerste gaat, mijn tweede staat, mijn geheel is een deel van een appel. Ra, ra, wat is dat? OOM KAREL'. HOE BARENDJE KWIK BIJ KONING SUIKERBUIK TERUGKWAM. II. En hoe hij dat jongetje erg moedig Tyroolsche novelle door E. von Pütz. 10.) Alles draait om hem heen; is 't dan mogelijk! hij heeft een kind. Zijn hoogste wensch is vervuld! Eindelijk was zijn gebed verhoord, nu zouden vrede en vreugde onder zijn dak bin nentrekken. „Goede God!" roept hij en werpt zich in sneeuw en slijk op de knieën, duizendmaal dank!" Dan springt hij weer op, want als een steen vallen hem de vreeselijke woorden op het hart: ,,Als je vrouw jein kind nog levend wilt zien, loop dan" en hij loopt. Vóór hem ruischt en bruischt de beek, wild springt zij van steen op steen, knaagt aan de wortels en murmelt: zij sterft, zij is dood! Boven hem waaien akelig de hooge dennen, steunend en knersehd op en neer, en klagend roepen zij: zij sterft zij is dood.... Huilend kwam de wind hem tege moet, als Thomas uit het woud treedt, hij raast en fluit en zingt: zij sterft, zij is dood.... De boer staan de haren ten berge, hij bidt vol vuur, bijna vertwijfelend: „O God! Barmhartigheid, behoed mijn dierbare vrouw, mijn Genoveva!" Hij was heengègaan om zichzelf, om zijn eigen zwakheid te ontvluchten, want de oude liefde brak opnieuw mach tig door, sedert hij zijn vrouw weer gezien had. En toch altijd, altijd nog, wilde hij als vergevende voor haar staan. Zij moest verzoeken, hij wilde toestaan! Na pen week afwezigheid hield hij het niet langer uit, het trok» hem met alle krachten naar huis; slechts Een aantal Lilliputters die momenteel in ons land vertoeven, bracht Maandag een bezoek aan de bloeiende bloembollenvelden. In de kleurige velden werd even gefotografeerd. had beentje gelicht. Iedereen kende dat verhaal al lang, want hij had het ze ker al wel 100 keer verteld, maar na tuurlijk luisterden allen vriendelijk toe, omdat het zoo'n hooge generaal was. Plotseling klonk er rumoer uit den gang, de hofmaarschalk kwam bleek als een doek de zaal binnen gestormd en riep sidderend: „Majesteit, daarbui ten is een jongetje, dat als een wildtei te keer gaat en met geweld het paleis in binnengedrongen! En hij heeft iets vreeselijks bij zich, dat hij met alle geweld aan den Koning wil geven. Groote-genade-nog-an-toe, daar is hij al, ik ruik het!" De deur werd open geworpen en daar stond in de deuropening een jon getje, vermomd als bedelaar. En in bei de handen droeg hij een groote schaal. Alle hovelingen knepen hun neuzen dicht en werden bleek van schrik. Toen gebeurde er iets merkwaardigs. Het jongetje wierp zijn bedelaarshoed op den grond, de Koning sprong op van zijn troon en riep: „Lammetjespap-met- krenten, ik zal een bruine boon wor den, als dat Barendje Kwik niet is!" De koning was plotseling heel blij ge worden, zijn gelaat straalde van vreug de en hij riep uit: „Welkom Barendje, mijn zoon, welkom aan het hof! We dachten waaratje dat je door de kani- balen opgegeten was. Maar lieve deugd zullen spoedig bedaren door Mijnhardt's Poeders Vraagt daarom Mynhardt's Hoofdpijn- poeders en Mijnhardt's Kiespijnpoeders. Alleen echt als op doos en poeders de naam Mijnhardt staat. Let bij het koopen hier op. Per poeder 8 ct. en per doos 45 ct. Verkrijgbaar bij Uw Drogist. jongen, wat zie je er uit! En wat heb je daar in die schaal?" „Beste brave koning," juichte Baren- je, terwijl de tranen van vreugde over zijn wangen stroomden, „ik ben ook erg blij, dat ik weer terug ben. En ik ben natuurlijk niet vergeten, dat U graag wat anders lust dan roomsoe zen en nog eens roomsoezen. Raadt een woord berouw behoefde zij te spre ken, dan zou hij haar in: zijn armen1 sluiten. En nu? Op zijn bloote knieën wilde hij haar smeeken; zij moest hem vergeven, wat hij in starre hardnekkigheid had ge zondigd! Had hem dan niet haar zach te ootmoedigheid, haar berouwvolle on derwerping getroffen? Had hij dan een steen gehad in plaats van een hart? Nu is hij aan den voet van den heu vel gekomen en boven staat zijn huis; lichten branden, verlichten zij een doode of een levende? Zelfs zijn kind heeft hij vergeten eenig en alleen denkt hij aan Genoveva! De maan schijnt door de dunne wit te wolken, een eigenaardig schemer licht verspreidend; hier en daar als een gouden eiland in diepblauwe zee, drijft een flikkerend sterretje tusschen de wolken; zwart en somber staan de wouden, in duister wit hult zich deberg- kolos. Als ware een stralende vonk van den hemel afgeschoten, zoo maakt zich van het huis een licht los; het siddert hier; en daar, danst van rechts naar links; het ,is Wastl, die Martin tegemoet wil gaan om den slechten weg voor hem te verlichten. Hij schrikt als hij Thomas als een geest op hem af ziet komen, en Tho mas wenkt hem snel, naar Martin te zoeken en hem te helpen. Maar vragen kan de boer niet naar zijn vrouw want hij is bang. Nu is hij boven, hij drukt de deur zacht open en dicht, zijn tanden klapperen, bijna onhoorbaar, sluipt hij de trap op en ^ppent zijn kamer, alles ledig en donker! Daar roept een onderdrukte stem van boven: „Wie is er gekomen, ben jij dat, Mar tin Dus boven ligt zijn arme, misken de vrouw, nog in de koude, enge ka mer! Hij waggelt naar boven en blijft U eens, wat er in deze schaal zit?" Barendje was tot vlak bij den troon gekomen en hield de schaal omhoog, zoodat de koning kon ruiken wat er in zat. „Ik weet het al", riep de ko ning lachend uit, terwijl hij zijn lip pen aflikte, „het zijn.... capucijners met klapstuk!" „Mis, Majesteit," riep Barendje uit, „er zitten.... bruine boonen met var- kensooren en uitgebakken kaantjes in!" De koning was zóó blij, dat hij van ontroering wel 3 keer zijn neus moest snuiten. En eindelijk juichte hij: „Sap perloot Barendje, dat is nu mijn mooiste verjaardagsgeschenk! Al die andere taar ten-rommel kan mij gestolen worden." Dat laatste was natuurlijk niet erg prettig voor de andere gasten om te hooren, want zij hadden gemeend, dat zij den koning een plezier deden met van die groote taarten mee te brengen. Er ging dan ook een afkeurend gemor onder de menigte op en de generaals keken dapperder dan ooit en streken moedig hun snorren op. Maar de ko ning merkte er niets van. Hij zat op zijn troon en at met een gouden lepel de bruine boonen met varkensoortjes. Barendje Kwik mocht het daagsche pak van den koning zoolang aan hebben en toen hij zich verkleed had, sprak de koning tot hem: „En nu Barendje, beste jongen, ik heb vandaag toch vrijaf en ik hoef niet te regeeren, dus vertel mij' nu etens uit voerig, hoe het komt, dat je zoolang bent weggebleven? En dat je als bede laar vermomd in het land bent terug gekomen?" En toen vertelde Barendje zijn lot gevallen. (Wordt vervolgd). ANDEIi De ring „Altena" van Herv. Jonge- lingsvereenigingen in het land van Altena. zal op 6 Mei a.s. te Babiloniënbroek een vergadering houden. Verschillende onder werpen zullen aan de orde komen. Bij de a.s. gemeenteraadsverkie zingen zullen de heeren P. van Houwe- lingen, C. Verwijs en J. de Fijter met één lijst uitkomen en niet meer elk af zonderlijk zooals bij de vorige verkiezing. staan, stijf en stom. Daar binnen ligt zij stil en beweging loos; de vlechten hangen over het kus sen bijna tot den grond, het hoofd is licht ter zijde geneigd, de fijne trek ken schijnen scherp en bleek, diepei schaduwen liggen onder de oogen. Daar sidderen eensklaps de lange wimpers. Genoveva verheft den blik, en als die op Thomas valt, vliegt een schuchter, gelukzalig lachje over haar lippen. Meteen inspanning van al haar krach ten heft zij een kindje in de hoogte ierC reikt het Thomas over. „Innocent", stottert zij bevend en smeekend, met wonderbaar zoete stem, en Thomas verstaat haar. Niet voor haar zelf waagt de jonge moeder zijn vergiffenis te vragen, al leen voor het geliefde, onschuldige kind voor Innocent. Als eten boom, waarop de laatste slag gevallen is, stort Thomas neer. Ja, zooals de oude knecht het heeft geëischt, kruipt hij op de knieën naar het smartenleger der arme vrouw en verbergt het gezicht in haar lakens. „Genoveva", snikte hij luid, „vergeef mij, vergeef! Ik ben je niet waard." Een sterke blos stijgt haar plotseling naar het gelaat. „Thomas, heb je mij weer lief?" fluistert zij. „Ben ik dan al gestor ven, ben ik in den hemel? Is zulk ge luk mogelijk op aarde?" „Wil je wel eens stil zijn," zegt op eens streng een oude vrouw, die aan gestrompeld kwam, „geen enkel woord mag er meer gesproken worden." En dan sist zij Thomas in het oor: „Als jij je niet rustig houdt, moet zij sterven Genoveva hoort het toch en glim lacht: „Laat mij maar sterven, Moni, mijn Thomas heeft mij nu vergeven." Hij echter schuift een arm onder het hoofdkussen, den anderen legt hij zacht over haar en zegt: Op Maandag 20 April j.l. werd de jaarlijksche algemeene ledenvergadering gehouden der Brandstoffenvereeniging „Ons Belang" te Andel. Het bestuur was geheel vertegenwoordigd met uitzoa- dering van den heer L. A. van Eeten, welke, door ongewone omstandigheden deze vergadering niet kon bijwonen, doch daarvan bijtijds had kennis gegeven. Te ongeveer halfacht opende de Voor zitter met korte, doch toepasselijke woorden de vergadering, welke het geringe aantal nl. 39 leden telde. Daarop volgde het voorlezen der notulen der vorige vergade ring, welke zonder op- of aanmerkingen werden goedgekeurd, waarop ook nog de secretaris een klein, maar keurig verslag uitbracht over den toestand en loop der vereeniging welks ledental dit jaar weder met zes leden vermeerderd was en alzoo thans het laatst uitgegeven ledennummer 140 telde, waarna hem door den voorz. een woord van dank werd toegebracht voor zijn accuraat beheer. Vervolgens werd de rekening en ver antwoording van den waarnemend boek houder over het boekjaar 19301931 voorgelezen welke in ontvangsten en uit gaven sloot met het aanzienlijke bedrag van f 7566,515. De heeren Calame en Unk, beide leden, werden benoemd de rekening en verantwoording met bijbe- hoorende bescheiden te controleeren 't geen Woensdagavond j.l. plaats had ten huize van den voorzitter. Genoemde heeren verklaarden alles in orde bevonden te hebben. Daarna had de verkiezing plaats van twee bestuurs leden, aftr. waren de heeren H. J. Rederd, secr. en T. Kamerman, 2e comm., welke met groote meerderheid van stemmen werden herkozen en hunne benoeming aannamen. Betreffende de boekhouding werd besloten, ze nog één jaar onder het bestuur te houden, waarvoor de voorzitter, C. Kalis, wederom als waarnemend werd aangewezen. Als tolk der vergadering bracht de heer Hoesen, den voorz. en het verdere bestuur een woord van lof voor de oprichting en besturing van deze zoo belangrijke instelling waardoor armen en rijken even gelijke voordeelen behalen. Na een woord van dank van den heer Hoesen voor zijne gepaste toespraak, sloot de voorzitter de vergadering en sprak den wensch uit dat èn leden èn bestuur hun plichten omtrent deze vereeniging welke haar derde levensjaar intreed nauwgezet zullen betrachten. Moge het zijn dat nog velen hun eigen belang in deze vereeni ging zullen inzien en zich als lid laten inschrijven. Voor bovengenoemde vereen, is weder een schip le soort eierkolen in aantocht en worden bij de leden bezorgd k fl.30 per 75 K.G. AALST. Den jongeren tot een voorbeeld, is onze oudste inwoner, de heer G. v. Wijk, oud 96 jaren, zijn stemplicht nog wezen vervullen. In verband met het optreden van den heer De Groot, diacoon-godsdienst- onderwijzer aan de Chr. inrichting voor vallende ziekten te Heemstede, in een spreekbeurt op Zondag j.l., is alhier ook een afdeeling opgericht van de vereenj- ging „de Macht van het Kleine". Als voorloopig leidster der collectanten zal optreden Mej. G. Opstelten. DUSSEN. Wegens vertrek van den heer L. „Genoveva, ik laat je niet sterven, ik verbied het je. Je moet levein voor het kind en voor mij." Dan is allies stil, de vrouw ligt bij na onbeweeglijk, nu en dan steunt zij alleen, haar adem gaat snel en haar gezicht wordt grauw en vaal. Een vreeselijke angst overvalt Tho mas, terwijl hij haar in de armen houdt. Zijn ziel strijdt met den doodsengel die aan het bed staat, de koude hanid uitstrekkend naar het bloeiende leven, en hij roept tot God: „Ik laat haar niet gaan! Red haar toch!" Zijn machtige, frisch gezonde kracht laat hij met vasten wil overstroomen in het doodzieke lichaam dat hij om vat, hij wil haar in het leven houden; hij laat haar niet losof het moet zijn voor een oogenblik, om haar medicijn te laten ruiken of de droge lippen te bevochtigen; dan omvat hij haar weder met nieuw ontwaakte hartstochtelijk heid. De lange, lange nacht is voorbij; bijna eindeloos kwam hij Thomas voor. Hij zit nu naast de zieke, houdt haar hand vast en wendt geen oog van haar af. Zij sluimert rustig, de grijze kleur is geweken; bleek als een beeld van ivoor, glimlacht zij zalig tegen Thomas. „Het kind", fluistert zij zacht. De boer laat het zich door Moni geven en brengt het haar zorgvuldig als een kostbaar porseleinen kopje op een fijnen schotel. Hij legt het naast de moeder; zij ziet het ontzettend kleine, roodgekookt kreeftje met trotsch wel gevallen aan. „Ik kan het niet verlaten," fluistert zij weer, „het kind niet en jou niet, T o m a s o mi o." De boer kan niet antwoorden; daar drukt hem iets in den hals; en zien kan hij ook niet veel, want de oogen staan hem vol water. „Zwijgt!" beveelt Moni streng. van Drunen, is er een vacature in den raad ontstaan. Opvolger is de heer P. Leemans te Hank. Door de voetbal vereeniging „De Dussensche Boys" is een nieuw voetbal veld in gebruik genomen, dicht bij het clublokaal Leemans. GIESSEN. De heer Hak alhier, is benoemd tot onderwijzer aan de Rehobothschool te Werkendam. De candidaatstelling ter verkiezing van de leden van den Raad zal op 42 Mei a.s. plaats hebben. 's GRAVEN MOER. Vorige week kwam een petroleum- koopman uit Oosterhout, gezeten op zijn Shell-petroleum wagentje, getrokken door een hit, den hoek van de Wilhelminalaan inrijden, toen plotseling een groote witte vrachtauto uit de hoofdstraat komende de Wilhelminalaan in ging. De hit schrok zoo hevig van dat groote gevaarte, dat in minder dan geen tijd paardje en wagentje in den moddersloot langs den weg terecht kwamen, den hevig geschrok ken koopman, die op het karretje zat, in de val meesleepend. Gelukkig waren spoedig reddende handen aan het werk en waren bijna even vlug man, paard en wagen weer op den weg, gelukkig zonder eenig letsel of beschadiging. Bij de Ned. Herv. Kerk alhier Vrijdag gehouden nieuwe stemming voor Kerkeraad of Kiescollege, werden 174 stemmen uitgebracht, waarvan 82 voor Kerkeraad en 92 voor Kiescollege, dus Kiescollege wordt weder in 't leven ge roepen. LAND VAN ALTENA. Naar wy vernemen, hebben de besturen der Tuinbouwvereen. „Land van Altena" te Woudrichem, „Excelsior" te Veen, alsmede de Vereen, van Fruithan delaren te Veen, zich met een adres tot het College van Burgem. en Weth. van Dordrecht gewend met het verzoek aan den Veerdienst BiesboschKop van 't Land eenige uitbreiding te geven in dier voege, dat gedurende de zomermaanden eene vroege dienst wordt opgelegd, waar door het voor tuinders en handelaars in fruit en groenten mogelijk wordt gemaakt, tijdig de Rotterdamsche markt te kunnen bereiken. Adressanten wijzen op het groote not dat genoemd veer voor den land- en tuinbouw kan afwerpen, indien de groote steden in den kortst mogelijken tijd kun nen worden bereikt. Tevens wordt ge wezen op het gerief, dat ook het door gaand verkeer van een goede verbinding kan hebben. Ze zien in de exploitatie van bovengenoemd veer, voor het Noor delijk deel van Noord-Brabant, een niet te onderschatten voordeel op alle gebied, waarvoor het gemeentebestuur van Dord recht alle hulde moet worden gebracht. De aardappelprijzen zijn dalende. Men besteedt nu f 4.00f5.00 per H.L. Handel niet vlug. MEEUWEN. Op Donderdag 7 Mei a.s. des nm. 6,30 uur hoopt voor de Geref. Gem. op te treden Ds. v. Dijke uit Nieuw Beijer- land. NIEUWENDIJK. Tot verpleegster bij de Vereen, voor Gezinsverpleging alhier is benoemd Er is wel geen heerlijker gevoel dan dat der genezing. De wereld terug te zien, die men reeds vaarwel heeft ge zegd; de zijnen rondom zich te weten, van wie men meende te moeten schei den. Genoveva voelt wat dat zeggen wil, als zij op een heerlijken Meidag voor het huis zit. Haar Innocent houdt zij in den arm, Thomas staat naast haar met schitterend gelaat, legt haar een kussen in den rug en schuift een bank je onder haar voeten. Martin gaat met een vergenoegden grijnslach voorbij. „Kom, dat gaat goed, boerin", roept hij; „nu maar flink eten en drinken, dan kom je weer tot kracht." Moni, de onvermoeide trouwe ver pleegster die de boerin liet roepen, frischt zich op in de kamer boven met bedden uitkloppen en andere zindelijk heidsmaatregelen. Wastl en de meid zijn bij het snijden van het voeder; zoo bevinden zich de beide echtgenooten alleen met het wurmpje. De zon schijnt licht en warm, het geheele landschap prijkt frisch in eenigs- zins overdreven, maar toch zoo harmo nische kleuren. Jong groen, sappig bruin, schitterend wit, daarboven een helblauwe hemel. En alles is wonderbaar schoon; de ge heele natuur, de heerlijke Tribulaun boven alles, ziet er zoo volmaakt te vreden uit. „Zeg, ben ik geen volgzame vrouw?" vraagt Genoveva glimlachend aan Tho mas; „je hebt mij het sterven verbo den en de goede God heeft mij het ge hoorzamen veroorloofd daarom leef ik nog, God zij gedankt!" en zij drukt teeder de kleine aan het hart. „Ja, God zij gedankt duizendmaal!" herhaalt Thomas. „Zeg, Genoveva," zegt hij dan bijna verlegen, „zoo'n dom me 'streek voeren wij met elkaar nooit meer uit! Dunkt je niet? EINDE Kieuwsblad RugpjjnNierenPillen1

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1931 | | pagina 5