De goede gezondheid van Uw vee is Uw eigen belang, DROGISTERIJ F\ COOPS flit iner deslaal oil 2 maden 5. 2). lankhnyzcn (o's Bank Jf.V, Agentschap van dt Amstcrdamschg Bank ft.V-, Amsterdam. A. Verschuur-Baert, Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heusden. Afo. 5121. Vrijdag 8 Mei 1931. PRIJSVERLAGING Calvé's Artikelen Binnenland A. BAAI JENS, UND VAN alten^ Dit blad verscbyot WOENSDAGMORGEN en VRIJDAGMIDDAG. Abonn«mentsprys: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzooderlyke nummers 6 cent. Int. Telefoon no« 19. Postrekening: no. 61525 Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 aar en Vrijdagmorgen 9 uor ingewacht. Gebruikt daarom steeds onze Droespoeder per pak Zogpoeder per pak Kippen poeder per pak Navuilpoeder p dubbel p. Kwalsterpoeder per pak Spenenzalf per groote bus GORINCHEMI Artikel 100 der Kieswet in verband met de jongste verkiezing van leden der Provinciale Staten van Noordbrabanl Wij hebben eenige dagen geleden in alle mogelijk couranten kunnen le zen dat bij het opmaken van den uit slag van de jongste verkiezing van leden der Provinciale Staten van Noord brabant eene vergissing is gemaakt, welke inderdaad een ernstige mag wor den genoemd. Bij de toewijzing van de zetels krachtens de bepaling in het eerste lid van art. 100 der Kieswet d.i. dus de totaal stemmencijfers van iedere afzonderlijke lijst of van lijsten- groepen gedeeld door den kiesdeelier en waarbij dan één lid wordt aangewe zen voor iederen vollen kiesdeeler, dien de lijst of de verbonden lijsten, te zamen aan stemmen hebben, werden toegekend 55 zetels, zoodat nog te vervullen ble ien 9 zetels, daar het totaal aantal Sta tenleden in Noordbrabant 64 bedraagt. Deze 9 plaatsen werden toegewezen aan de lijsten of lijstengroepen met de grootste overschotten, zulks over eenkomstig aart. 100, 2e lid. Dit laat ste nu was orfjuist daar het centraal stembureau over het hoofd had gezien de bepaling, vervat in het derdei lid van art. 100, welke bepaling eene uitzon dering op het tweede lid bevat, zoodat de grootste overschotten in casu geen rol hadden mogen spelen. We willen een en ander eens duidelijk trachten te maken voor onze lezers. Laat ons vooraf den tekst van genoemd art. 100 afdrukken, daar men het ge- heele artikel moet kennen om de Noord- brabantsehe fout te kunnen begrijpen. „Even zoovele malen als de kies deeler is begrepen in het stemcijfer eener lijst, wordt aan die lijst eene der te vervullen plaatsen toegekend. Is de som van de uitkomsten, die zijn verkregen door deeling van den kiesdeeler in het stemcijfer van ieder der lijsten, kleiner dan het aantal der te vervullen plaatsen, dan wordt, be houdens in de gevallen in het derde lid bedoeld, van de nog te vervullen plaatsen achtereenvolgens ééne toege kend aan die lijsten, wier stemcijfers, bij deeling door den kiesdeeler, de grootste overschotten hebben gelaten, bij welke toekenning lijsten die geem overschot hebben gelaten, worden ge acht lijsten te zijn met het kleinstq overschot. Voor het toekennen van de overblijvende plaatsen komen, behou dens in het geval, in den volgenden zin bedoeld, niet in aanmerking lijsten, die na toekenning eener plaats een ge middeld aantal stemmen van minder dan 75 pCt. van den kiesdeeler per toegekende plaats zouden aanwijzen. Wanneer alle lijsten, die hiervoor in aanmerking komen, een der overblij vende plaatsen hebben ontvangen en er nog plaatsen toe te kennen blijven, worden deze plaatsen toegekend in dier voege dat aan de lijst, die na toeken ning eener plaats het grootste gemid delde aantal stemmen per toegekende plaats zou aanwijzen, het eerste een plaats wordt toegekend en zoo achter eenvolgens met dien verstande, dat bij deze toekenning aan dezelfde lijst niet meer dan eene plaats wordt toegekend. Is de som van de uitkomsten in den aanhef van het tweede lid bedoeld, bij eene verkiezing van de leden der Eer- I ste Kamer in eenige groep van provin- ciën kleiner dan het aantal te vervullen i plaatsen verminderd met vijf; bij eene j verkiezing van de leden der Tweede Kamer kleiner dan 85, of bij eene ver kiezing van de leden der Provinciale Staten kleiner dan het aantal te: ver vullen plaatsen verminderd met acht, dan wordt, in afwijking van het in het tweede lid bepaalde, van de nog, te ver vullen plaatsen achtereenvolgens eene toegekend' .aian de lijst, die na toeken ning der plaats het grootste gemiddel de aantal stemmen per toegekende plaats zou aanwijzen. Indien twee of meer van dez$ gemiddelden gelijk zijn, beslist, zoo noodig, het lot.'' Sla-olie heele flesch f 1. halve - 0.65 Delfia per pak - 0.50 Delf rite - 0.55 Mayonaise pot 0.70 Botermarkt 88 HEUSDEN. Het eerste en tweede lid zijn duidelijk, zoodat we alleen het derde lid nader willen beschouwen. Dit derde lid is in da wet opgenomen in 1923, omdat bij de Tweede Kamer- verkiezingen in 1922 was gebleken, dat j het toenmaals bestaande art. 100 d.w. dus zonder derde lid, nog niet aan alle redelijke eischen voldeed. Art. 100 open de n.l. in zijn toenmalige redactie on der bepaalde voorwaarden de kans op niet onaanzienlijke zetelwinst voor eene partij, wanneer die haar lijsten niet tot één groep, maar tot een aantal zelfstandige groepen verbond. Op zich zelf i s dit reeds ongewenscht, maar erger is, dat, wanneer verscheidene par tijen dezen weg zouden inslaan, in de verkiezing een belangrijk element aan toeval zou worden gebracht. Wijziging was dus gewenscht en wel in dien geest, dat de kans op zetelwinst door niet-verbinding van lijsten practisch werd opgeheven. Indien bij de jongste verkiezing voor de Provinciale Staten in Noordbrabant iedere partij al hare lijsten tot één en niet méér dan een groep, had verbonden zonder bij de eerste toewijzing 56 of meer doch ze ker niet minder dan 56 zetels terstond aan volle kiesdeelers zijn toegewezen, zoodat het geval, in het derde lid ge noemd, zich niet zou hebben voorge daan. Nu had de Roomsch-Katholieke Staatspartij hare lijsten, in elk der 9 kieskringen, afzonderlijk gehouden, na tuurlijk met de bedoeling om zetelwinst te maken met de overschotten, het geen uit den aard der zaak haar goed recht was. Gevolg hiervan was, dat slechts 55 plaatsen direct konden wor den toegewezen dus een kleiner aantal dan het aantal in Noordbrabant te ver vullen plaatsen verminderd met acht, zoodat het derde lid toepassing moest erlangen d.w.z. dat de overblijvende zetels niet volgens het stelsel der groot ste overschotten mochten worden ver deeld, maar volgens het stelsel der ge middelden. Volgens de betrokken Memorie van Toelichting komt de inhoud van het derde lid hierop neer: Vereenigt iedere partij al hare lijsten tot één en niet meer dan één groep, dan blijft het aantal direct toe te wijzen zetels boven d«e fatale grens, zoodat het stelsel der grootste overschotten geldt. Gaat ech ter één partij of gaan meerdere partijen tot toepassing van het winstmiddcl over, dan daalt het aantal onmiddellijk toe- wijsbare zetels hoogstwaarschijnlijk be neden de fatale grens, waarbij de po ging meer zetels te verwerven mis lukt, ja tot zetelverlies leidt. Het prac tisch gevolg zal dus zijn, dat met het oog op dit gevaar iedere partij al hare lijsten tot één groep zal verbinden, terwijl bij de verdeeling het stelsel der grootste overschotten gelden zal. De jongste Statenverkiezing in Noord brabant heeft stellig wel aan getoond dat het stelsel van aanwijzing der ze tels op grond van het grootste gemid delde aantal stemmen per toegekende plaats direct na de aanwijzing der ze tels op grond van het verkrijgen van den vollen kiesdeeler, niet direct in overeenstemming is met ons kiezers stelsel van evenredige vertegenwoordi ging. Hadde lid 2 van art. 100 toepas sing gevonden, dan zouden drie perso nen, niet tot de R.K. Staatspartij be- hoorende, gekozen zijn geweest, terwijl nu door toepassing van het derde lid drie leden der R.K. Staatspartij geko zen zijn verklaard, o.i. worden de juiste verhoudingen van de politieke partijen hierdoor niet aangegeven. Immers tel den de Brabantsche Staten tot nu toe 14 leden, die niet tot de R.K. Staatspartij behoorden \en nu nog slechts 11, het geen zeker niet in overeeinstemming is met de sterkte der niet tot de R.K. Staatspartij behoorende bevolking van Noordbrabant. Bij toepassing van het tweede lid ware de billijkheid stellig meer betracht geworden, hetgeen juist geheel en al conform het stelsel van evenredige ver tegenwoordiging ware geweest. Afge zien van eenige politieke voorliefdek kunnen wij, gelet op de practische ge volgen die we nu hebben leeren ken nen, allerminst bewonderaars zijn van den inhoud van het derde lid) en 't komt ons dan ook voor, dat het dient te ver dwijnen en behoort te worden ver vangen door eene bepaling, welke da mogelijkheid vam '.een zeker door Tiet stelsel van evenredige vertegenwoordi ging niet gewild gevolg, absoluut uit sluit. telef. wo. is Raamsdonksveer. Verstrekt Handelscredieten tegen nader overeen te komen voorwaard»» Opent rekening-courant met rentevergoeding. Incasseert Binnen- en Buitenlandsche Wissels. Belast z^ch met den aan- en verkoop van Effecten en nazien van Uitlotinges». Koopt en verkoopt vreemd Bankpapier. Verzilvert Coupons en bezorgt alle Assurantiën. Neemt gelden Deposito, rentevergoeding volgens overeenkomst Verhuurt Safe-Loketten. (Prijzen naar grootte der kastjes). SPAARBANK. WêêT Spaarboekjes gratis bij eerste storting. Nadere inlichtingen verstrekt gaarne de Directie T. BOONSTRA schappii van Landbouw of landbouw- vereenigingen. Het ingevulde biljet moet uiterlijk zijn ingekomen op 2 5 Mei a.s. aan bovengenoemd adres. DE ONTVANGST VAN EEN FEESTAVOND VERDWENEN. Het politiemannenkoor „Euterpe'' te Amsterdam heeft Zondagavond in Bellevue een uitvoering gegeven, waarvan de ontvangst ongeveer f1600 bedroeg. De penningmeester, die dit bedrag in ontvangst had ge- nometi, ontdekte na afloop van de uitvoering, dat hij zijn portefeuille kwijt was. Of hij blaar verloren heeft, of dat zij hem ontstolen is, moet nog worden opgehelderd. In elk geval is de man het geld kwijt. De politie stelt een onderzoek in. DE BROEDERMOORD TE AAL TEN. De van broedermoord verdachte D. J. P. te Aalten wordt ook thans ver dacht van aanranding half Maart j.l. op een 14-jarig meisje te Lintelo ge pleegd. Van deze aanranding werd destijds geen aangifte gedaan, omdat het meisje den persoon niet kende. Door den moord is deze aanranding ter kennis der politie gebracht, die van dit feit proces-verbaal opmaakte. Door het geschreeuw van het meis je liet de dader haar los en kreeg ze door de worsteling een lichte wond. MOORDAANSLAG. De rechtbank te Middelburg deed vervroegd uitspraak in de Zaak van den 34-jarigen koster te Overzande. thans in voorarrest, die terecht stond als verdacht van poging tot moord op zijn echtgenoote. De rechtbank sprak verdachte vrij. De eisch was zeven jaar gevange nisstraf. Witkwasten Teerkwasten Verfkwasten Luiwagens Penseelen Houtborstels Waschborstels Kachelborstels Kleerborstels Kamervegers Straatvegers Panvegers Panlappen Nagelborstels DROGISTERIJ Botermarkt 72 HEUSDEN. TARWEOOGST 1930. Het blijkt, dat nog enkele tarwe- verbouwers niet op de hoogte zijn met de regelingen daaromtrent ge troffen aan de hand van de Tarwe- wet. De Gewestelijke Tarweorganisatie Noord-Brabant (met Land van Maas en Waal en Rijk van Nijmegen) stelt de laatste gelegenheid open om als nog opgaven voor oogst 1930 in te zenden. Uiterlijk de aangifte te ver zenden op Dinsdag 12 Mei a.s. aan Gewestelijke Tarweorganisatie, Spoor- laan 50, Tilburg. Aangiftebiljetten zijn aan dat adres alsnog te verkrij gen. Spoed is gewenscht. TARWEOOGST 1931. Wie reeds opgave heeft gedaan voor oogst 1930 krijgt zonder nade re aanmelding toegezonden aangifte formulier voor oogst 1931. Anderen kunnen aangifteformulieren aanvra gen op Spoorlaan 50, Tilburg of bii de Secretarissen van plaatselijke boe renbonden, Afdeelingen der Maat BRUTALE DIEFSTAL. Zondag is in den goudsmidswinkel van de firma Van K. aan de Hoofd stee g te Rotterdam een [uiterst bru tale inbraak gepleegd. Des [middags kwamen twee mannen, waarschijnlijk vreemdelingen, in dezen winkel. Een hunner vroeg automatische horloges te mogen zien. De winkelbediende vertrouwde de mannen niet en hield den man, die voor de toonbank stond voortdurend scherp in het ioog. De ze deed evenwel niets verdachts. De andere man hield zich bescheiden op den achtergrond en bleef Imet de handen op den rug staan. Hij stond vlak voor de vitrine, waaruit de hor loges gehaald waren en welke een klein eindje was blijven open staan. Terwijl de bediende zijn kameraad te woord stond, heeft de tweede man een plateau met 7 platina ringen, ter waarde van f14,000 uit die vi trine genomen en onder zijn jas ver borgen. De eerste man kon geen keus maken en weldra verlieten de mannen den winkel weer. Kort daarna kwam de winkelbediende tot de ontdekking, dat de ringen gestolen waren. De mannen waren evenwel in geen vel den of wegen meer te bespeuren. overweg nabij Zwolle de coin ei ergcJ IJ. E. de Z. [uit Zwolle door den tretó. naar Meppel overreden en gedood- o STAATSLEENING 1931. De agent van het jMinisiterie vara. Financiën deelt mede, dat de inschrij ving op de 4 pCt. Staatsleening 1931 zoodanig is geschied, dat behoudens, een enkele reductie op de grootste; inschrijving de pref. inschrijvingen tea volle worden toegewezen. Op de vrije inschrijvingen kan niets worden toe gewezen. t 1 HET TORENDRAMA. Naar wij vernemen zal de leidefe- kerspatroon, die ervan wordt verdacht zijn compagnon, op wiens leven Mj een verzekering van f 50.000 had ge sloten, in den toren van de Gerardus Majella Kerk te Amsterdam te hel»- ben gedood, teneinde de 'verzeke ringspremie machtig te worden, op Woensdag 20 Mei en Vrijdag 22 Mei voor de Vierde Kamer der Rechtbank aldaar terecht staan. Van de zijde van het O.M. zijfrï 36 getuigen gedagvaard. Mr. F. A- Kokosky zal den verdachte verdédi gen. 1 ONEERLI ]KE; PO.STBODE GE ARRESTEERD. Door de marechaussees van Oudeav- bosch is in samenwerking met <fe gemeentepo'itie van Standdaarbuiten de hulpbesteller J. v. Z. te StarKi- daarbuiten gearresteerd, verdacht vass verduistering van gelden, welke uit hoofde van zijn dienst hem! ware» toevertrouwd. S In de buitenwijken van Standdaar- j buiten ontving deze hulpbesteller vaak geldbedragen voor verzending en (der gelijke, welke hij evenwel naast is gebleken niet ter bestemder plaatse afdroeg. Zoo. werd hem Zater dag wederom een bedrag van f 300 1 uca joojsed uap joop pavncupoauforj. Noordhoek, bestemd voor storting óp» girorekening, welk bedrag hii Toet heeft afgedragen, met het hierbove» vermelde gevolg, waarbij bleek 'dat hij met dit geld getracht heeft an dere gemaakte gaten te stoppen. GEDOOD. Te Rotterdam is een zevenjarig meisje, M. A. Klomps uit de Schin kelstraat, bij het oversteken van de trambaan op den Boezemsingel, door een motorwagen van lijn 18 over reden. Het kind was op slag dood. BRAAKLIGGING BOUWLAND. Aan „De Boerderij'' wordt geschre ven, dat dit jaar op de Veluwe naar schatting ongeveer 2000 H.A. bouw land braak zou liggen, dat is 7 pCt. van het bouwland op de Veluwe. Be bouwing zou de kosten niet meer goedmaken. 1 o ONBEWAAKTE OVERWEG. Op een onbewaakten overweg van de spoorlijn GoudaSchoonhoven is een meisje van ongeveer 25 jaar, dat per fiets den overweg passeerde, door een trein gegrepen en gedood. Eveneens is op een onbewaakten EEN 17-JARIGE JONGEN OVERl BOORD GEVALLEN EN VER DRONKEN. Bij het verslepen van het s.s. „Hen ry Mory'', liggend in de Waalhaven te Rotterdam, verleende de sleepbodt „Johanna'' assistentie. De sleepboot i lag achter de „Henry Mory'' gestrekt aan de trossen. Op een gegeven mo ment moest de tros van achter naar voren worden overgebracht, hetgeen geschiedde met behulp van een lijm De 17-jarige Willem Mak, gewoond hebbend aan de van Brakelstraat werd I bij deze manoeuvre over boord gé~ trokken. De lijn, waarin idé jongen, verward zat werd terstond aan boord geheschen van het stoomschip. Qe jongen die bewusteloos was werd per „Spido'' naar het Ned. Haventerrein gebracht, waar dr. Veenebos kust- matige ademhaling toepaste, echter zonder resultaat. Het lijk van deü sleepbootknecht werd per Politie III naar het bureau gebracht en van- I daar naar de ouderlijke woning ver- vervoerd. gevonden voorwerpen Ten kantore van den Rijksontvanger alhier is achtergebleven een Damespara- pluie, vermoedelijk bij de drukte van vorige week. Terug te bekomen bij den Ont vanger der Directe Belastingen alhier. NIEUWSBLAD ïur Itet Land un Heusdeii ei AltenajsLaiistrast si de Bomielerwaaril

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1931 | | pagina 1