Wenk aan onze Adverteerders: IN DE PARADIJSVOGEL" Gorinchem. Buitenland» 11 Vergadering van den Raad der ge meente Zuilichem, op Dinsdag 5 Mei, des nam. 5 uur. Voorzitter: EdelAchtb. Heer F. J. v. Hoogstraten. Secretaris (waarn.): WelEd. Heer v. Waardhuizen. Aanwezig alle leden. De Voorzitter opent de vergadering met het formuliergebed. De notulen der twee laatste verga deringen worden gelezen. De heer Kanselaar maakt een aan merking op de notulen der vergadering van 27 Maart. Spr. heeft niet gezegd, dat, als arbeiders die steun trekken niet willen werken als dit gevraagd wordt, dan voor allen steun moeten worden geschrapt. Hij heeft gesproken over passend werk en een behoorlijk loon, een dagloon van f 1.50 kan geen loon genoemd worden. De Voorzitter heeft er geen bezwaar tegen, dat de notulen worden gewij zigd als door den heer Kanselaar wordt aangegeven. Spr. heeft de notulen moe ten maken uit de aanteekeningen van den vertrokken gemeente-secretaris. De heer v. Dalen verklaart zich te gen wijziging der notulen, het is wel degelijk gezegd, zooals in de notulen aangegeven. Waar de heer Kanselaar op doelt, is later gezegd, toen er ge sproken werd over het te werk stel len van werkeloozen in den Wieringer- tneerpolder, wat niet in de notulen is opgenomen. De heer Kanselaar wenscht stem ming om de notulen te wijzigen, zoo als door hem is aangegeven. Voor wij ziging stemmen alleen de heeren Kan selaar en Hooijkaas, de andere heeren stemden tegen. De heer Kanselaar verzoekt opna me der discussie in de notulen dezer vergadering, hetgeen door den Voor zitter wordt toegezegd. De notulen, evenals die der verga dering van 20 April, worden hierop vastgesteld. Ingekomen stukken en mededeelin- gen. De Voorzitter deelt rrtede, dat C. S. in een krankzinnigengesticht is opge nomen, wat de gemeente belangrijke financieele offers zal kosten. Spr. heeft den dokter om inlichtingen gevraagd, omdat beweerd werd, dat deze de oor zaak van de opneming was. Het is hem gebleken, dat dit niet juist is. D|e opneming is geschied op last van den Officier van Justitie. De heer Hooijkaas vraagt of de Voor zitter ook kan meedeelen op wiens ad vies de Officier van Justitie opnamfe gelast heeft. De Voorzitter zegt, dit niet te weten. Van den heer Verkerk is bericht in gekomen, dat hij zijn benoeming tot lidi der Commissie tot Wering van Schoolverzuim aanneemt. Wordt aangenomen voor kennisge ving. Benoeming gemeente-secretaris. De Voorzitter zal, alvorens tot stem ming wordt overgegaan, nog even in 't kort 'n resumé geven van de feiten die B. en W. geleid hebben tot samen stelling der voordracht. De vacature is spoedig opgekomen, wegens de be noeming van den heer R. Tjalma tot burgemeester der gemeente Gouds waard en Piershil. In de vergadering 30 April, waarin afscheid werd geno men van secretaris Tjalma, werd aan gedrongen op spoedige benoeming van een opvolger. Wethouder Ruimschoots stelde voor, de benoeming reeds in diezelfde vergadering te doen geschie den. Spr. heeft toen evenwel gezegd, daarmede toch nog even te wachten. B. en W. hebben als nummer een op de voordracht geplaatst, de heer H. C. v. Os, voormalig ambtenaar ter se cretarie alhier en nog steeds ambte naar van den Burgerl. Stand. De hedr v. Os is 10 jaar als ambtenaar hier werkzaam geweest en heeft zich doen kennen als een arbeidzame en plichts getrouwe kracht. Burgemeester en Se cretaris hadden steeds allen lof voor hem. Vooral kwamen zijn goede hoe danigheden uit, bij de vaak langdurige ziekte-perioden van den Secretaris. Zou men eerst een oproeping voor sollicitanten moeten doen, dan ging er veel tijd mee heen alvorens de vaca ture is aangevuld, daarbij zou de be noemde zich dan in de administratie ook nog moeten inwerken, terwijl de heer v. Os met de werkzaamheden be kend is en direct in dienst kan treden De raad zou dit laatste als voorwaarde kunnen stellen en eveneens de voor waarde, dat hij in Zuilichem moet ko men wonen. Spr. die er van doordron gen is, dat men in de allereerste plaats het gemeentebelang dient te behartigen, stelt voor, thans tot stemming over te gaan. De voordracht door B. en W. opgemaakt luidt: 1. H. C. v. Os, eertijds ambtenaar ter secretarie alhier, thans te Eethen; 2. A. J. v. Waard huizen, waarnemend seccretaris te Zui lichem. Met algemeene stemmen wordt de heer H. C. v. Os benoemd. De Voorzitter zou gaarne van den raad vernemen, of hij geen bezwaar er tegen heeft, den heer v. Os, die in de nabijheid is, reeds in deze vergade ring te installeeren, zoodat hij terstond in dienst kan treden. De raadsleden hebben daartegen geen bezwaar. De heer v. Os wordt geroepen en legt in handen van den Voorzitter dief vereischte eeden af. De Voorzitter wenscht den heer v. Os creluk met zijne benoeming en me moreert het feit, dat de heer v. Os 10 jaar op de secretarie is werkzaam ge weest, zoodat de werkzaamheden hem niet onbekend zijn. Spr. vertrouwt, dat de heer v. Os de verwachtingen, die de r aad in hem heeft gesteld, niet zal beschamen en deze met hem zal sa menwerken in het belang van de ge meente Zuilichem. De heer v. Os dankt den Voorzitter voor zijn woorden en voor diens hulp en vriendschap en uit den wensch, dat deze vriendschap steeds zal blijven voortbestaan, ook in het belang van de gemeente Zuilichem. Spr. brengt ver der dank aan de raadsleden voor het in hem gestelde vertrouwen, welk ver trouwen hij hoopt niet te zullen be schamen. Hij hoopt verder steeds met den raad in het belang van de gemeen te en zijn inwoners samen te werken. Het kohier voor de hondenbelasting 1931 wordt vastgesteld op het bedrag van f168.—. Gratificatie Rijkspolitie. De Voorzitter zegt, dat hij tot zijn spijt verzuimd heeft, dit punt in de laatste vergadering van het vorig jaar of in de eerste van dit jaar aan de orde te stellen. De rijkspolitie heeft het vo rig jaar gedurende 12 dagen geheel ter beschikking van spr. gestaan, bij het vertrekvan den heer Koek en het verlof van veldwachter Kalkman, daar om s tellen B. en W. voor, een grati ficatie van f 15.te verleenen. Met algemeene stemmen wordt dit voorstel aangenomen. Bij de rondvraag informeert de heer v. Dalen of er reeds bericht is inge komen van den heer de Beer, over het stukje grond aan den loswal, waarop de Voorzitter ontkennend antwoordt. De heer v. Dalen deelt hierop mede, dat de heer de Beer hem in een persoon lijk onderhoud heeft meegedee'd, dat hij de gestelde voorwaarde aannam. De heer v. Veen vraagt of het niet mogelijk is, dat de gemeente een lijk wagen aanschaft. De Voorz. vreest, dat hieraan nog al wat vastzit, dit zal niet zoo gemak kelijk gaan en zal nogal wat kosten. De heer v. Veen zegt, dat tegenwoor dig reeds lijkwagens worden aange boden voor een paar honderd gulden. Voor het gebruik kan een zeker bedrag, nader vast te stellen, in rekening wor den gebracht. De Voorzitter acht het aanschaffen van een lijkwagen zelf niet het bezwaar- lijkst, er zal dan evenwel ook een berg plaats moeten komen, verder moet er een paard en een koetsier zijn., De heer v. Dalen zou wel iets voor het idee van den heer v. Veen gevoe len, als aanschaffing kon geschieden gemeenschappelijk met andere gemeen ten, b.v. in vereeniging met de gemeen ten Brakel, Poederoijen en Aalst. De heer v. Veen kan zich daarmede heel goed vereenigen. De Voorzitter belooft, dat B. en W:. met genoemde gemeentebesturen in overleg zullen treden. Voordat de Voorzitter de vergadering sluit, wil Jhij eerst nog een woord van dank brengen aan den heer Kanselaar, voor het aanbieden van hulp in de dagen dat spr. alleen zat, voor hiat waarnemen van de gemeenteadministra tie. Hierop volgt sluiting. Gij kunt niet vandaag adverteeren en er morgen mee ophouden. Gij spreekt niet tot een massa-meeting. Gij spreekt tot een menigte voorbij trekkende wandelaars MOORD OM EEN HOND. Een treurig ongeval heeft zich te Raincy afgespeeld. In een aardig huis woonde een oud-bedrijfsleider van een automobielfabriek Paul Fichner, 52 jaar oud, met zijn vrouw en dochter. De vroegere technicus hield zich be zig met het africhten van rashonden. Hij bezat onlangs een hond van bij zondere waarde, welke een zekere bron van inkomsten was. Ongeveer een jaar geleden werd de hond gestolen door een zekeren Mes- sérlin, den vriend van een buurvrouw, mile Beigelmann. Fichner diende een aanklacht in, maar 't schijnt dat hij zijn eigendomsrecht niet voldoende kon aantoonen en waar de buren volhielden, dat de hond aan hen toebehoorde, was Fichner het dier kwijt. Sindsdien verviel hij in een steeds ernstiger zwaarmoe digheid; hij werkte niet meer en dacht slechts aan wraak. Deze week ging hij, met een revolver gewapend, naar zijn buren, die hem in de huiskamer lieten. Fichner trok zijn revolver, schoot op mile Beigelmann en daarna op haar huisgenoot, de heer Hechter. De leerste werd op slag gedood, de tweede ernstig gewond. De dader begaf zich daarna naar de politie om zich aan te geven. EEN MISDADIGE™ CHAUFFEUR. Te Mainz is een 10-jarig kind door een met razende snelheid langs den w,eg vliegende auto doodgereden. De auto reed door en een der inzittenden sommeerde den rijweg vrij te houden aan welken eisch hij kracht bijzette) door een revolver te trekken. Een Schu- powachtmeester slaagde er niettemin in den wagen tot staan te brengen en den dader te arresteeren. a.s AALST. Werden uit deze gemeente nogal eens nieuwtjes vermeld, die betrekking hadden op het kerkelijk leven, nu kan het allernieuwste worden verhaald. Zoo zouden er Zondag j.l. in de Ned. Hery. Kerk eenige kinderen worden gedoopt. Toen echter het laatste kind aan de beurt was, riep de ouderling v. O. tegen den predikant, dat dit kind niet gedoopt mocht worden. Verschillende personen verlieten uit protest het kerkgebouw, en zooals vanzelf spreekt, ook de ouders van het bewuste kind. Na afloop van den dienst werd de ouderling buiten de kerk opge wacht door een massa menschen, die allen luide hun misnoegen over het gebeurde te kennen gaven. Naar wij vernemen, was de weigering gegrond op het feit, dat de vader van het kind vroeger Zondags zijn meisje in het naburige dorp per fiets bezocht I BRAKER. Naar wij vernemen, zullen bij de candidaatstelling ter verkiezing van eden van den Gemeenteraad op 12 Mei door de Soc. Dem. Arbeiders Partij alhier worden candidaat gesteld de heeren A. van Veenendaal, H. J. Duijzer. W. van Kooij en K. van Zanten. Woensdag j.l. brak plotseling jrand uit in een hooimijt aan het Bene deneind alhier.-' De brand werd spoedig door omwonenden opgemerkt en met vereende krachten werden onder leiding van den gemeenteveldwachter maatregelen genomen ter voorkoming van erger en ter bescherming van een nabij staande woning, hetgeen zeer wel mocht gelukken. ALMKERK. Heden Vrijdagmiddag komt de Raad dezer gemeente in een openbare verga dering bijeen. Agenda: 1. Opening. 2. Lezing No tulen. 3. Ingekomen stukken. -4. Voor stel aankoop schoolbanken. 5. Voorstel garantie toeslag gedurende 2x/2 jaar huur woning gemeente-vroedvrouw. 6. Af- en overschrijving Begrooting 1931. 7. Rond vraag. 8. Sluiting. Zaterdagavond a.s. hoopt de Chr. Hist. Kiesver. alhier een ledenvergadering te houden tot het stellen van candidaten voor de a.s, gemeenteraadsverkiezing. Door de melkslijters dezer gemeente is de prijs der zoete melk met 1 cent verlaagd en gebracht op 10 cent per liter. ANDEE. Met het aanleggen van de z.g. zieketelefoon vanwege de Geref. (ge meente alhier, waardoor zieken thuis de preek kunnen beluisteren, begint men thans aardig te vorderen. De binnenleiding in de kerk is reeds aan gebracht, terwijl thans met het plaat sen der telefoonpalen zal worden aan gevangen. Zaterdagavond te 6 uur zal de voetba'vereeniging ..Sparta I'' alhier, een vriendschappelijke wedstrijd spe len tegen de voetbalvereeniging van den Oudendijk aan de Sluis alhier. We vernemen, dat de .stem ming voor den gemeenteraad alhier, zal worden gehouden op Maandag, 15 Juni a.s. ÜRUNEN. Prijsnoteering van 7 Mei 1931. Sperges 80109 cent. Sperges II 5075 cent. Sperges III 2040 'Cent. Pinazie 711 cent. Pinazie II 36 cent. Juin 47 cent. u Sjalotten 715 cent. Wortelen 34 cent. Knolraap 231/? cent. Slaveelen 35 cent. Aardappelen 56 cent. Postehjn 2024 cent. Alles per K.G. Bloemkool 2030 cent. Bloemkool II 1218 cent. Bloemkool III 610 Cent. Komkommers wit 1 522 cent. Komkommers groen 11 18 cent. Sla 45 3/d cent. Sla II 23V2 cent. Tulpen V23/i cent. Violen 23 cent. Muurbloemen 78 cent. Alles per stuk. Peen 912 cent. Peen II 38 cent. Radijs i1/?2V2 cent. Keelen D/g2V2 cent. 1 Rabarber 49 cent. Selderij 23 Cent Peterselie 23 cent. Preij 211 cent. Alles per bos. 1 .WASPIK. Op Dinsdag 19 Mei hopen de echtelieden A. Verschuren en P. Din- gemans, te Waspik-BoVen, hun gou den huwelijksfeest te vieren. A.s. Zondag zal in de concert zaal van den heer H. van Iersel een muziekuitvoering worden gegeven door het muziekgezelschap uit Oo- sterhout. WERKENDAM. Woensdagavond j.l. had de of- ficieele opening plaats Van Het Ge bouw voor Chr. Belangen, waarvoor Verschillende personen en vereenigin gen waren uitgenoodigd. Te ruim' 8! uur opende de Voorzitter, de heer J. v. Herp (de zaal was maar nia- tig bezet), de 'bijeenkomst door tel laten zingen Ps. 103 vers 1 en 9; voorlezing van Ps. 103 en Gebed. O.m. waren tegenwoordig, Burge meester Beukenkamp, Ds. Jonker, Jeugdóuderling en anderen. In zijn openingswoord sprak de Voorz. zijn blijdschap er over uit dat dit Ge bouw tot stand is gekomen waaraan in Werkendam (voor de Gereformeer den) een dringende behoefte was en hoopte dat ook hierop des Heeren Zegen zou 'mogen rusten. Doel was en is nog een Gebouw voor de Jeugd, maar terwille van het financieele is het ook daarnaast een Gebouw waar verschillende ver- eenigingen in kunnen Vergaderen wel ken niet in strijd zijn met het regle ment, de Landswetten en Gods Or- dinatien. Hierna werd nog medegedeeld dat men zich voor afhuring der lokalen en wat daarmede verband houdt, zich moet wenden tot den congierge, de heer C. Stoop. Door het meisjeskoor, directeur de heer A. v. Hartingsvelt, werd nu ge zongen „Vertrouwen'' en „Zondag morgen'' van Frans Abt, waarna de pauze werd gehouden en gelegenheid geboden om het geheele gebouw te bezichtigen, 't welk in een woord, keurig is. Na de pauze werd nog gezongen „Jachtlied en Op de Bergen". Thans werd het woord gegeven aan Ds. Jonker als Voorzitter en vertegen woordiger van den Kerkeraad, M. J. van Oord als Jeugd-Ouderling, Bur gemeester Beukenkamp als Vertegen woordiger der plaatselijke Overheid en den Heer D. Koman. Zij allen spraken hun blijdschap er over uit, dat het Gebouw is ge worden zooals het nu is en brach ten dank aan het Bestuur, hetwelk! moeite nog tijd heeft ontzien om al- fes in de goede banen te leiden. In zijn slotwoord bracht de Voor zitter dank aan allen die tot het welslagen van dezen avond hadden samengewerkt en hoopte dat er steeds een goede verhouding mocht bestaan, tusschen de diverse vereenigingen, Bestuur en vereen, van dit gebouw en de Congierge. Na het zingen van Ps. 43 vers 3 en 4, sloot Ds. Jonker dezen avond met dankgebed. 1 1 *>o

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1931 | | pagina 4