Pil nummer üesiaat uil 2 Waden Karei Holmbo- Huiduitslag. Und van altena Uitgave: Firma L* J. VEERMAN, Heusden. No. 5122 Woensdag 13 Mei 1931 lliiuieiilasiii FEUILLETON L" m *.4 L 1' Dit blad verschijnt WOENSDAGMORGEN en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt f 4.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61535. Advertentiën van 46 regels 90 cent. Elke regel meer 45 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Vergadering van den Raad der ge meente HEUSDEN, op Maandag 11 Mei, des n.ml. 8 uur. Voorzitter: Edelachtb. Heer H. J. v. Eggelen. Aanwezig alle leden. De Voorzitter opent de vergadering, de Ambtenaar ter secretarie leest de notulen, die worden vastgesteld. Mededeelingen en ingekomen stuk ken: Twee besluiten van Ged. St. tot goed keuring van het raadsbesluit, tot wij ziging gemeentebegrooting en begroo ting vleeschkeuringsdienst 1930; idem gemeentebegrooting 1931. Bericht van de heeren v. Everdingen, v. d. Kolk en de Mol, dat zij hunne herbenoeming als lid der schattings commissie voor de Rijksinkomstenbe lasting aannemen. Verzoek van den heer L. F. v. Bla- del, om ontheffing van rioolbelasting van een perceel in de Putterstraat. B. en W. stellen voor het verzoek in te willigen, omdat het onderzoek heeft uitgemaakt, dat het perceel niet op het riool is aangesloten. De raad gaat accoord met dit voor stel. Een suppletoir-kohier der rioolbelas- ting voor 1931 wordt vastgesteld op een bedrag van f10. De gemeentebegrooting 1930 wordt met een paar postjes gewijzigd, over eenkomstig het voorstel van B. en W. Bij de rondvraag zegt de heer Met selaar, dat hem in de vorige vergade ring door den Voorzitter is verzocht, met een omschreven voorstel in den raad te willen komen, om de rioolbe lasting progressief te maken. Spr. vraagt daartoe thans toestemming. Na verkrijging dezer toestemming merkt hij op, dat deze rioolbelasting slechts bedoeld is, te zijn een» tijdelijke belasting, doch deze belasting is, naar gezegd wordt niet te missen, wat spr. gaarne aanneemt, het gaat er mee als met de rijwielbelasting, is ze er eenmaal, dan blijft ze er ook. Spr. zou echter willen voorstellen de ze belasting in het vervolg progressief te heffen en wel voor inkomens tot en met f1000.voor één aansluiting 50 ct., voor twee 75 ct., van f 1000.tot en met f2000.respectievelijk f 1.50 en f2.50; van f2000.tot en met f 3000 respectievelijk f 3.en f 5.en zou verder, met uitzondering van huurwo ningen, de belasting verder ongewijzigd willen laten. Voorzitter. U wilt dan alleen treffen, de eigenaars van woningen. Metselaar. Ja, dat is mijn bedoeling. Voorzitter. U wilt dus alleen treffen, doch het gaat hier over een ingrij pend voorstel, dat maar niet zoo ach ter elkaar in behandeling kan worden genomen, de heer Metselaar zal dit zelf gaarne erkennen. Laat de heeren er eens over denken, dan zullen B. en W. er ook hun aandacht aan schenken. De heer Metselaar zegt, dat het niet zijn bedoeling is, dat zijn voorstel reeds in deze vergadering wordt behandeld, hij verklaart al zeer tevreden te zijn, als het in overweging wordt geno men ener aandacht aan wordt geschon ken. Hij zegt verder, dat er in de vo rige vergadering gezegd is, om de Wa terstaat te vragen, den weg nabij de conservenfabriek te verbeteren, doch spr. heeft begrepen, dat dit niet de juiste weg is, omdat de weg in on derhoud is bij de gemeente. Hij zou thans willen voorstellen dat de zak in den weg door werkeloozen wordt opgehoogd, de directie van de melk- j fabriek heeft spr. toegezegd, dat zij haar terrein dan eveneens wil ophoogen en doen aansluiten aan den opgehoog- den weg. De werkeloozen verrichten dan productief werk en de zoo goed als éenigste industrie, die de gemeente is overgebleven, wordt in de hand ge werkt. De heer Schmiehausen beweerde wel, dat indertijd door den heer v. d. Poel reeds bij Waterstaat is gevraagd om verbetering, doch dit kan nietj-want de verzakking was er toen nog niet. De Voorzitter zegt, dat het uitvoeren naar zijn meening niet zoo eenvoudig is als de heer Metselaar het voorstelt. Spr. zal zich evenwel in verbinding stellen met de directie van de melk- fabriek en zal een en ander eens la ten opnemen. De heer Schmiehausen vestigt de aan dacht op den desolaten toestandi van den bak der gemeenschappelijke vuilnisbelt aan den Wieldijk, het is noodig dat deze hersteld wordt, anders kan hij beter opgeruimd worden, j De Voorzitter belooft de noodige her- i stelling te zullen doen aanbrengen, op- j ruimen gaat niet, dan wordt het vuil- i nis overal neergeworpen. De vergadering wordt hierop geslo ten. ea overspannen, onrustig en IHaCI buLsü slapeloos. Mengebruikehier tegen de zenuwstillende en zenuwsterkende Mijntiardt's Zenuwtabletten Glazen Buisje 75 ct. Bij Apoth.en Drogisten Vrij naar 't Deensch van VJ&R RING. 3.) Met rasse schreden baande hij zich een weg door de struiken, hij moest,' hij wilde 't angstige dier bevrijden; daar hoorde hij de jagers naderen; hij zag den loop van een buks op 't hert gericht, hij sloot de oogen voordat het schot viel; een gesteun drong tot hem door ien 't kraken in de takken ver kondigde, dat het dier gevallen was. Zoo even was hij gloeiend heet ge weest, nu werd hij opeens koud, 't voorhoofd was vochtig en de oogen gloeiden; hij streek er met de hand over heen, zij waren nat. Hij schaamde zich over zijn zwak heid, was hij niet zelf een van de ja gers, die zooeven op 't dier gemikt hadden. Als hem nu een zijner vrien den zag, wat zou die lachen; hij lach te zelf, maar dat lachen kraste hem in de ooren toen stiet hij een vroo- lijk „hallo" uit en ijlde naar de an deren; nooit had hij beter geschoten dan op dezen dag; van alle jagers voerde hij den grootsten buit mee naar huis; alleen 't hert wilde hem niet uit de gedachte, hij dronk meer dan hij gewoon was en verloor bij 't spel een grooter som dan hij missen kon. Dien nacht sliep hij weinig en zelfs in den droom zag hij de kroon van Met 1 Mei is het nieuwe dienstjaar voor het weggeld aangevangen. Naar wij ver nemen zal eerstdaags wofden begonnen 't hert in de takken verward, en 't schot en 't kraken wekte hem. Welk kwaad zou mij kunnen over komen? 't Domme dier liep zelf in 't dichtst van het bosch, wat wilde het daar? De open weg en de beek waren toch dichtbij mij heeft de buks van den jager niet getroffen; zoolang de eer 't kompas is, vindt men altijd den rechten weg in drie weken ben ik vrij en dan zal ik mij nooit weer in hun netten wikkelen. Den volgenden avond werd bij den kamerheer Brand een bal gegeven. Afërifeldt had voor hem en zijn vrien den een .uitnoodiging ontvangen. „Wees ha -sens beminnelijk, Holm bo", zeide hij, ,dk heb mijn plan niet vergeten, je aan 'C£n mooi, jong meisje te helpen. Onze ga?theer heeft een zeer bevallige dochter ,en zij brengt een ton als bruidschat méf.-, Een paar honderd duizend kroonen zo&den jd weer op de been helpen." uit ware bezorgheid voor mij een wa re geldduivel geworden. Neen, Aren- feldt, geld is een mooi ding, maar 't kan te duur gekocht worden; ik ver lang niet naar het geld van juffrouw- Brand." Toen Arenfeldt met zijn jachtgezel schap de balzaal binnenkwam, waren alle blikken op hen gevestigd. Zij zagen er zoo elegant, zoo flink en vroolijk uit, dat zij dadelijk de be langstelling der dames wekken moes ten. Toen zij den gastheer en de gast vrouw begroet hadden, scheidden zij van elkaar, slechts Arenfeldt en Holm- bo bleven bijeen. De eerste groette links en rechts, alle jonge meisjes had den een glimlach voor hem over, maar dat lokte hem niet, hij ging dadelijk naar zijn nicht Olga von Arenfeldt. 'tWas een groote brunette, met mooie regelmatige trekken, schijnbaar koel en afgetrokken; maar als zij in gesprek was, of er iets was, waarin zij be lang stelde, dan kwam er gloed op haar gelaat en leven in haar oogen; bij de eerste ontmoeting had zij nooit een hart gewonnen; was 't echter ver overd, dan behield zij 't ook. „Goeden avond Olga! Moet ik als een egoïst eerst een dans aan mijn mooie nicht vragen, voordat ik je mijn besten vriend voorstel; Mr. Holmbo, mijn nicht juffrouw von Arenfeldt J3, gij' kent elkaar wel bij naam. „De Holmbo's zijn hier in den om trek wel bekend," antwoordde zij vrien delijk; zij voelde eenige belangstelling voor den jongen man, die de laatste afstammeling eener familie was, die Holmbo lachte. „Ik geloof, je beïri. steeds onverdeelde achting genoten had; j had slechts goed van hem gehoord erf van 't strenge eergevoel, dat hem vaD alle uitspanningen en Iichtzinhig- htiifl verwijderd hield; zij gevoelde lust den man te leeren kennen, die zich voorgenomen had, het aanzien zijner familfe te verheffen en door ernstigen arbeidi, en spaarzaamheid zijn bezitting te bevrT^Jen van den schuldenlast, die er op drukte. „Mijn vriend heeft tegenover mij zoo dikwijls van) zijn nicht gesproken, dat ik wenschte^ met haar in kennis te komen. j Opgeruimc? viel Arenfeldt hem in de rede: i „Nu zou Hjij gaarne iets aardigs tot VISSCHERIJBEDRIJF. je willen zeggen, Olga, maar dat mag hij niet; eerst moet ik mijn dans in veiligheid hebben; heb je er dan nog een voor hem over, dan heb ik daar tegen niet." „Hoe genadig heb ik werkelijk verlof, over mij zelf te beschikken? Zij wendde zich glimlacchend tot Holm bo: neven zijn altijd meer vrijer dan anderen en toch hebben zij niet meer recht," zeide zij eenigszins kortaf: De tweede wals heb ik voor u be waard ja, dan heb ik alleen nog de tafeldans over, is u daarmee tevreden, mijnheer Holmbo?" „Meer dan tevreden," antwoordde hij met let en diepe buiging, „ik ben geluk kig." In 't zelfde oogenblik begon de mu ziek en haar cavalier kwam om haar te halen. „Dat moet ik zeggen, je hebt wel geluk; ik ben zeker, dat zij de tafel dans voor mij bewaard had; maar toen ergerde zij zich over mijn onschuldige scherts en daarom kreeg jij hem, al leen om mij te plagen." „Misgun je mij mijn geluk, dan zal je tot straf mij aan een der bevallige jonge dames voorstellen, die nog den eersten dans vrij hebben, want het was jouw schuld, dat wij zoo laat kwa men." Toen Arenfeldt den tweeden wals, met zijn nicht danste, spraken zij voort durend over Holmbo. Ja, 't is hard voor hem, voor den ploeg gespannen te worden; hij is een geboren edelman, ofschoon hij zijn burgerlijke geboorte ver boven on ze geërfde goederen stelt; ik geloot niet dat hij met een adellijk meisje zou trouwen, al vulde zij zijn landgoed met goud; voor 't overige is een rijk hu welijk de eenige uitweg voor hem, om een behoorlijk bestaan te hebben; ik heb aan de dochter van onzen gast heer gedacht, zij bezit alle voorrechten die onze stand meebrengt, alleen mist zij 't blauwe bloed; ik geloof, dat haar vader paardenkoopman was. Kan je hem behulpzaam zijn hem gelukkig te maken, dan bewijs je mij werkelijk een dienst; ik heb Holmbo van jongs af aan gekend; hij is een brave jongen en een trouwe vriend." Zij liet hem geheel uitsprekentoen zeide zij met een eenigszins sarcas- tischen trek om den mond: „Denk je, dat jouw brave jongen mijn hulp zal aannemen? Ja, je hebt gelijk, dat is een gemakkelijk middel om hem financieel weer op de been te helpen, juffrouw Brandt heeft geld genoeg." In 't zelfde oogenblik1 zweefde Holm bo en juffrouw Brandt hen voorbij; hij danste uitmuntend en leidde zijn dame sierlijk, zoodat zij niet kon, na- liten te zeggen: „Wat een bevallig paar!" „Ja, niet waar, ze passen goed bij elkaar, dat is niet slecht van mij be dacht." Juffrouw von Arenfeldt vervolgde Holmbo den geheelen avond nieuws gierig. Zij wilde zien, of hij den goud vogel zocht, maar toen de wals afge- loopen was, nam hij van haar niet meer notitie dan van de andere dames. (Wordt vervolgd). - - 'i -4 v voor kit Laid hi Heusden en A11 e b a, d e Laigstnst en ue Binelervairl "Wasch de aangedane plaatsen met warm water en Purolzeep, droog daarna voor zichtig af, doe er dan wat Purol op en strooi daar overheen nog wat Purol poeder. Her haal dit eiken dag, zoolang het noodig is. £t4aa3vc^4HS2«jf»'- saataEnnaBÉ&aBi ijcacvcmm WEGGELD. met de controle op de weggeldkaarten. Men zorge er dus voor zijn rijkaart steeds bij zich te hebben. GESTOLEN. Op de Brabantsche turfmarkt te Breda is uit den auto van den heer Van W. een pakje gestolen, inhoudende een bedrag van f 500 aan contanten. MOEDER EN KIND GERED. Een kindje van den schipper B. ge raakte te Wijk bij Duurstede in de rivier te water. De moeder sprong het na, doch kon het kind niet bereiken Door het moedig optreden van H. Wennekes en P. v. d. Linden, mocht men er echter in slagen beiden in veiligheid te brengen. BRAND. Zondagmiddag brak brand uit in een perceel te Apeldoorn bewoond door een drietal gezinnen n.l. families Hinze, Nijen- huis en Bos. De brandweer kon niet voorkomen dat de woning, bewoond door Bos, geheel uitbrandde, terwijl eveneens de inboedel een prooi der vlammen werd. De onderwoning kon behouden worden. Verzekering dekt de schade. AUTO-ONGELUK>TE WAGENINGEN. Te Wagen ingen is een ernstig auto ongeluk gebeurd. Een luxe-auto, een Re nault van de garage „De Meteoor" te Amsterdam, chauffeur K. Steltman, ge raakte bij het uitwijken voor een hond tusschen de rails van de electrische tram en reed vervolgens in volle vaart tegen een boom langs den weg. De auto werd totaal vernield. In den wagen zaten vijf personen, twee dames en drie heeren uit Amsterdam, die de auto hadden gehuurd. Drie van hen, een dame en twee heeren werden ernstig gewond. Doordat de restanten van den auto op de tramrails lagen, kon de op het oogen- blik van het ongeluk van Rhenen komende electrische tram niet passeeren. In deze tram zat juist dr. Auer uit Wageningen, zoodat onmiddellijk hulp kon worden ver leend. Onder zijn leiding werden de ge wonden door de van alle kanten te hulp geschoten omwonenden opgenomen en binnengedragen bij den landbouwer G. J. van Zetten, waar zij voorloopig werden verbonden. Intusschen was de politie ge waarschuwd, die met twee brancards van Ziekenzorg te hulp kwam, waarmede mevr. Martini en haar echtgenoot naar „Ziekenzorg" werden overgebracht. De anderen zijn later per auto daarheen ver voerdook de chauffeur. Allen worden daar thans verpleegd. Het duurde ruim een half uur alvorens de trambaan was vrijgemaakt en de dienst kon worden hervat. De politie heeft het lijk van mevr. M. en den auto in beslag genomen. ONVERBETERLIJK ZONDAAR. De Politierechter te Winschoten ver oordeelde den 62 jarigen H P. tot f 10 boete subs. 40 dagen hechtenis, wegens huisvredebreuk te Muntendam. Dit was zijn 75ste veroordeeling, welke hij, dank zij het Schiedamsche vocht, heeft bereikt. DOOR DEN STROOM GEDOOD. Een bewoner van den Kadijk te Heem stede was in een nabij zijn woning ge legen broeikas bezig de electrische licht- leiding na te zien. Hij raakte daarbij een onder stroom staande fitting aan en werd daardoor op slag gedood. DE CRISIS IN HET De crisis in het visscherij bedrijf te IJmuiden heeft thans vrijwel haar hoogte punt bereikt. Bijna duizend zeevisschers zijn door het opleggen van het grootste deel van de IJmuider stoomtreilervloot werkloos. Uit reederskringen verneemt men, dat in de eersten tijd nog geen merk bare verbetering in den ernstigen toestand in het visschersbedrijf te verwachten is. ONDER EEN TOESTEL. f Op de cokesfabriek van de Staatsmijn Emma te Treebeek is de arbeider Jochems uit Hoensbroek onder een toestel geraakt en daarbij tevens over een ijzeren krui wagen gevallen. Daarbjj schijnt hij een rib gebroken te hebben, wélke in de longtop is gedrongen. Na verbonden te zijn werd de man naar het ziekenhuis te Heerlen overgebracht, waar hij na aankomst overleed. De ongelukkige laat een vrouw en een kind achter. ONEERLIJK POSTAMBTENAAR. Naar wij vernemen is de ambtenaar j A. S verbonden aan het postkantoor te Wychen, aangehouden als verdacht van ernstige onregelmatigheden, gedurende verscheidene jaren gegleegd. S. heeft een volledige bekentenis afge legd en is naar Arnhem overgebracht. OUDE VROUW NEERGESLAGEN. Op klaarlichtendag hebben onbekenden ingebroken bij de wed. S., een oud alleen wonend vrouwtje te Eindhoven. Ze was bezig in den tuin, toen de dieven binnen drongen. Op het leven in huis kwam zij toeloopen, maar werd binnen dooi de bandieten bewusteloos geslagen. De buurt vond het vrouwtje later buiten kennis liggen. Zij is naar het R K. Ga-thuis vervoerd. Van de aanranders geen spoor. AANRANDING. Vrijdagmorgen is de onderwijzeres mej. Dijkman uit Zutfen en werkzaam aan de R.K. School te Klarenbeek, door een onbe kend man aangerand. Mej. Dijkman liep van het station Kla renbeek het boschpad over, aangezien deze route naar de school korter was. Op een stil gedeelte werd zij onverhoeds aange grepen, op den grond geworpen, géblind- doekt en mishandeld. Een hevige worste ling volgde, waarbij het meisje, volgens haar verklaringen, den man een vinger heeft afgebeten. De aanrander gaf mej. Dijkman met een mes hierna twee steken, nl een in den buik en een in den hals. Eerder bekwam zij nog eenige snijwonden aan de handen. Door haar luid en onver moeid voortgezet hulpgeroep werd de man tenslotte bang en vluchtte hij in het bosch. De geneesheer dr. Van Heuven uit Voorst, heeft het meisje, dat hevig bloedde, naar het ziekenhuis te Zutfen vervoerd. Nadat mej. Dijkman was gehoord, heeft de politie het onderzoek ter plaatse op nieuw ter hand genomen. Om 7 uur des avonds werd een inwoner van Klaren beek gearresteerd en ter beschikking van den officier van justitie te Zutfen gesteld. Het parket uit Zutfen, vergezeld door den burgemeester van Goor en marechausee uit Deventer, zetten tot laat in den avond het onderzoek voort, deden een huiszoe king bij den aangehoudene en stelden vast, dat de gearresteerde vermoedelijk de dader is. Het is de 26-jarige A. B. A, D. Deze heeft volledig bekend. De toestand van het slachtoffer is vrij goed. KRACHTIG OPTREDEN VAN EEN EDELACHTBARE. Het was rutaoerig in den Kerkenhoek te Nieuwleusen, vertelt de „Zwolsche Crt." Had men er misschien de lucht van, dat de gemeenteveldwachter met een dagje verlof was. Twee werkloozen uit het Staphorsterveld, de Rotterdammer V., tevens biljartballenleverancier en L. uit Dalfsen, hadden blijkbaar goede zaken gedaan en stapten het café de Viersprong binnen, waar ze een borrel dronken Ze waren nogal luidruchtig en het ge volg was dat er een glaasje gebroken werd, waarop de kastelein reageerde. Hij maande tot kalmte en merkte op, dat de glaasjes duur waren. Dit beviel L niet, deze trok zijn mes en trok strijdlustig op den kas telein achter de tapkast aan. Deze begon een gevecht en wist het mes meester te worden, daarna werd L. uit het café gezet en weldra volgde ook de andere. De burgemeester, die op zijn avond wandeling was zag in de verte het geval en spoedde zich naar de plaats des onheils,

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1931 | | pagina 1