Tweede Blad 1.5122 WcsDsdao 13 Mei fiK voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaarri. Ingezonden. Pluimveeteelt. Burgerlijke Stand. BEHOORENDE BIJ HET (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Raamsdonksveer, 7. jMjei 1.931. Mijnheer de Redacteur! lM,ag ik voor het volgende s.v.p. een plaatsje in Uw blad Bij voor baat mijn welgemeenden dank. In het nummer van 6 dezer komt een ingezonden stuk voor onder het .opschrift: „Te kort aan opvoeding'' en geteekend door „Inzender". In zender meent, dat de twee kerke- raadsleden door het verlaten van het kerkgebouw onder het treffend woord van dhr. Boezer, oud ouderling, lie ten zien, (dat zij een te kort aan op voeding hadden genoten. Als Idat wer kelijk zoo zou zijn, |dan is biet wel jammer, dat huu ouders zooi zeer te kort schoten in de volbrenging van hun taak. Waar ik den Vader van het andere kerkeraadslid weinig heb gekend, zal ik me wel wachten me een oordeel aan te 'matigen over zijn wijze van opvoeden en waar ik geen geboren Veerenaar ben, ontzeg ik In zender het recht een ongunstig oor deel uit te spreken over de opvoeding mij door wijlen mijn Vader mij ge geven. Heeft hij dat niet bedoeld, dat hij dan eerst leere zijn gedach ten juist uit te drukken en zoolang hij dit niet kan, schrijve hij geen in gezonden stukjes. Dit in de eerste plaats. Vervolgens: ik geloof niet, dat het ruiterlijk, nog veel minder ridderlijk genoemd kan worden, als iemand onder soortgelijke stukjes zijn naam niet plaatst. Val aan met open vizier, durf voor den idag te komen als ge iemands daden aan de min achting wilt prijsgeven. M.i., is het laf dit uit de z.g. bomvrije kaze matten te doen. Waarom noemt Inzender die 2 ker- keraadsleden niet bij name Dat de „schuldigen'' worden genoemd, pp dat de ^onschuldigendoor de niet ingezetenen er niet voor aangezien worden. Neen Inzender, dat is 'm.i. niet edel en getuigt niet van fijnge- voelend te zijn. Dat het verlaten van het kerkge bouw niet ging tegen Ds. Ewoldt. spreekt van zelf. Immers dan was het gebeurd onder diens rede, of wa ren bedoelde kerkeraadsleden niet ge komen. De Voorlezer der Dorpsche kerk zon wel op het Veer hebben voorgelezen, in dit geval. Het ging tegen dhr. Boezer, die niet het woord verkregen had, maar het nam. Is Inzender iemand uit R'veer pf R'donlc dorp, dan kan hij weten, dat ruim 2 jaar geleden mij in het bijzijn van 38 leerlingen mijner klas door dhr. Boezer op straat woorden zijn toege voegd, die door mij als voor mij zeer beleedigend werden opgenomen. En dan moest Inzender ook begrijpen, dat ik de treffende woorden van dhr. Boezer niet kon aanhporen. En ik ver moed, dat het andere kerkeraadslid, nog meer reden meent te hebben om niet te willen hooren „de tref fende" woorden „Dergelijke leden" zegt Inzender, moeten buiten gewor pen worden. (Wat een mode uitdruk king!). iMijn meening is ook, dat, als iemand om welke oorzaken dan ook, niet meer bevalt, het de plicht is der Stemgerechtigden te zorgen, dat een ander in zijn plaats komt. Dat heeft de Gemeente dan ook gedaan, toen dhr. Boezer nog in den kerkeraad zat. Vooral tegen hem ging de strijd. Kregen zijn medestanders voor lid van het kiescollege 129 stemmen, zijn tegenstanders 279. Zoo ook was de verhouding bij de d.o.v. herkie zing van notabelen. Ik wil Inzender een raad geven, aan hem overlatende of hij dien al niet wil opvolgen. Zorg met Uw me destanders dat bij de e.v« stemming de aftredenden voor kiescollege niet worden herkozen. Bind den strijd aan, maar met open vizierdus strooi niet valschelijk uit en laster niet, zooals helaas door wie dan ook, hier de laat ste jaren meermalen is geschied, dat WAT 'N DING TOCH 1 Bij de opening van het nieuwe vliegveld West- Schouwen bij Haamstede in Zeeland, welke Maandag plaats had door den commissaris der Koningin, Jhr. Quarles van Uflord, was veel belangstelling. De Zeeuwsche boerinnen sloegen met aandacht de plechtigheid gade. de tegenwoordige kerkeraad en kies college een ethischen of modernen predikant begeeren. Want noch eerst noch laatstgenoemde predikant is de keuze van kerkeraad en kiescolle ge. Wat mij betreft ik vrees dien strijd niet, ook nu niet. SNEEP. Raamsdonksveer, Mei 1931. Mijnheer de Redacteur. Beleefd verzoek ik U een plaats voor het onderstaande in uw veelgelezen blad en zeg U reeds bij voorbaat dank voor de opname. Met belangstelling las ik het inge zonden stukje in het blad van 6 Mei j.l., over „te kort aan opvoeding." De twee eerste zinnen laat ik liefst onaangeroerd, mijn overtuiging is ge heel anders; er zou daar al veel op aan te merken zijn, doch dat lust mij zelfs niet eens. Mijnheer den Inzender, alles zou bij en na den afscheidspreek van Ds. Ewoldt een ordelijk verloop hebben gehad, want niets gebeurde er tijdens het spreken der Predikanten. Naar mijn bescheiden meening sprak Ds. van Wil ligen van 's-Grevelduin-Capelle toch na mens de Gemeente. Heeft zich toen iemand verwijderd of is op diens ver zoek het orgel soms niet bespeeld? Toen verkreeg staat er, neen, toen n a m Boezer het woord, en, zooals Inzender wel bekend kan zijn, daar heb ben de meeste leden der Gemeente al jaren lang genoeg van. Boezer is een gewoon gemeentelid en kwam het hem als zoodanig niet toe in het openbaar ongevraagd bij, of tijdens een kerkdienst te isipreken. Maar als het hoogmoedig ik iemand parten speelt, kent men geen grenzen en krijgt men luk of raak veel durf. Den geheelen wantoestand in Raams- donk behoort men nergens te zoeken dan in den kring of kringetje van u, Inzender. Laat mij beginnen bij het be- gin. Wie zijn begonnen als Kerkeraad b.v. in vacaturen niet naar de Kerk tegaan? vraag het aan de Predikanten in den ring. Wie bleef thuis toen onzen vroegeren Herder en Leeraar sprak voor den werk mansbond? een ouderling! Wie schud den het hoofd met collecten en geven aanstoot in de kerk? Wie konden zelfs hun mond niet houden onder de predi king? Wie blijven nu zelfs nog thuis uit de kerk als Ds. van: Willigen op treedt? Er is zooveel op aan te mer ken, Inzender, dat u verstandiger deedt om de pen maar van het papier te) houden. Geeft dit alles een blijk van opvoeding? Ik geef toe, dat iemand die vreemd is aan alles, de schuld kan gaan zoeken bij den Kerkeraad. Maar allen die in gewijd zijn en hunne oogen niet moed willig sluiten, kunnen en moeten be ter weten. Mijn overtuiging is, dat, had een zeker persoon nooit meer over den drempel onzer kerk gekomen, vele din gen in beter banen gebleven waren en zij, die nu zooveel stof opwaaien, wel kalmer zouden zijn gebleven. Ik besluit thans als Inzender, Leden der Ned. Herv. Kerk van Raamsdonk, laat U niet langer verleiden door een kleine groep van personen die, onder een zoogenaamde vrome vlag, niets doen dan verketteren en verdacht ma ken. Wees gerust en laat u niet vangen door het valsch gefluit van den vo gelaar. Het is te wenschen dat wij spoedig een predikant mogen bezitten, die niets anders verkondigd dan Jezus Christus en dien gekruisigd en niets onbeproefd laat om de Gemeente op te bouwen. Dus Inzender zie toe, ja zie toe en houdt uzelve en uwe vrienden niet lan ger bezig met duivelsche plannen. EEN ABONNÊ. GAASBODEMS. In de „Bedrijfspluimveehouder" vertelt een kippenhouder van zijn ervaringen met gaasbodems, waarvan we hier een en ander laten volgen In de jaren dat er van gaasbodems nog geen sprake was, ging schrijver als volgt te werk Als kuikenopfokker gebruikte hij een of .meerdere hoenderstallen van 100 kip pen met betonnen vloer, waar dan 500 kuikens in werden opgefokt bij een kachel- kunstmoeder. Onder de kachel kwamen drie van de uit vier deelen bestaande mestplank en het overblijvende stuk rechtop tegen den wand om tocht door de naden tegen te gaan. De houten vloer, die door de klampen onder de planken natuurlijk hol lag en daardoor warm en droog, werd iederen dag afge- boend met creolinewater en daarna met droog zand bestrooid. De eerste dagen kwamen de kuikens niet van den houten vloer af, later mochten ze door het ge heele hok loopen, waarvan de bodem met fijn turfstrooisel was bedekt. Van besmettelijke kuikenziekten heeft hij nooit last gehad. Maar het schoon houden van de plankenvloer was nog al bewerkelijk en toen de gaasbodems in gebruik kwamen is hij daarmede een een proef gaan nemen. Om echter de heele of gedeeltelijke vloer met gaasbodems te beleggen, kwam als proef wat te duur. Daarom werd het anders geprobeerd, tevens om de kuikens de eerste weken binnen te hebben. Aan de schuur ingebouwd was een stalletje, groot 1.80X2.30 M. en hoog ongeveer 1.70 M. Hierin werden gaas bodems aangebracht en wel op een hoogte van plm. 50 cM. boven den vloer. In de Zuidmuur kwam vlak boven de gaas bodems van vitrex een raam van 0.60 X 2 M. De gaasbodems bestonden uit drie stukken, twee van 1.50X0*90 en een van 80 X 0.90 M. Er bleef dan nog een hoekje over ter groote van den kleinsten bodem, waar een kacheltje ge plaatst werd voor de stalverwarming en tevens voor ruimte om te staan en om de dieren te kunnen verzorgen. Op de gaasbodems nog een electrische kunstmoeder voor 200 kuikens. De maas- weidbe van het gaas bedroeg 9 mM., wat voor de eerste veertien dagen wel vol doende is. De kuikens blijven er dan ook veertien dagen op en gaan dan naar het opfokhuis, onder de kachel- kunstmoeder, direct op den betonnen vloer. De gaasbodems worden er dan uitgenomen en goed schoongemaakt, even eens de stal en een nieuwe koppel kan er weer op. Ziekte is tot nu toe niet voorgekomen, hoewel er verleden jaar de laaste kuikens bjj gebrek aan ruimte tot 4 weken heb ben vertoefd. Deze methode bevalt uitstekend en spaart veel werk uit, vooral in het vroege voorjaar. HEUSDEN. G e bo ren: Adriana Cornelia, d. v. H. A. N. v. d. Steenhoven en A. H. Grandia; Adriana, d. v. A. J. W. v. Hemmen -en A. C. v. d. Bosch; Ruze- wina Gerdina Lucia, d. v. J. v. Blade! en L. M. v. Hooff. Overleden Adriaantje Stougie,30 j., ;6chtgen. van D. v. Rijswijk. NEDERIIEMERT. Over de maand April 1931. Geboren Matthijs, z. v. S. Baks en J. Biesheuvel; Aagje, d. v. G. Bou- man en F. S. van Wijgerden; Zweer, z. v. G. van Aalst en A. Groeneveld; Willem, z. v. W. Knoop en M. de Gaaij. Overleden: P. Smits, 75 jaar, echtgen. v. L. A. Verheij. ANDED. Geboren: Machiel, z. v. W. Crie- laard en J. Versteeg. Getrouwd: J. Versteeg 24 j. qn C. M. Mans 25 j. WERKENDAM. Geboren: Cornelis Arie, z. v. C. van Oord en A. F. Versluis; Maaike Bastiana, d. v. T. Ippel en M. v. Elze- lingen; Peter Adrianus, z. v. A, A. Vis ser en B. de1 Klerk; Christiana Adriana en Neeltje Anna, dochters v. Adr. Hak kers qn C. A. Ribbens; Elisabeth d. v. H. Kieboom en M. Heijns; Teunis, z. v. G. C. v. Apeldoorn eni M. de Groot; Maria, d. v. C. v. d. Wiel en W. A. (Visser; Dirkje, d. v. A. Holster en J. v. d. Stelt; Bastiaan Teunis,, z. v. L. Slinger en D. Visser. Ondertrouwd: J. A. Duyne 26 j. en D. v. d. Stelt 27 j.A. H. v. d- Ende 27 j. en M. J. Kol 23 j. Getrouwd: A. Sterkenburg 21 j. en W. Visser 21 j. Overleden Adr. Brienen 84 j. wed v. J. Doedijn; Cornelis v. d. Vliet 17 j. WASPIK. Geboren: Maria C. d. v. Joh. M. A. Zwaans en Joh. M. v. d. Vleuten; Cornelia W. d. v. W. Clement en W. P. v. d. Horst; Catharina J. d. v. S. Mateijsen en P. G. v. d. Linden; Gerar- dus L. z. v. Joh. v. Erp en A. Rekkers; Antonius G. z. v. P. Kuijten en G. v. d. Broek; Johanna M. d. v. H. M. J. Ypelaar en G. de Rooij. Gehuwd: C. G. Geerts 25 j. en M. A. Vermeeren 23 j.J. van Pas 27 j. en, L. J. Pruijsers 26 j.; C. H. Pruijsers 24 j. era D. E. Verduijn 22 j. Overleden: C. Kuijten 72 j.; M. A. Fijnemani 3 j. WÜUDRiCHEM. Over de maand April. Geboren: Adriana, d. van A. J. Verheij en J. van Zanten; Jan, 7. van E. J. van Andel en C. Daim. Getrouwd: T. Schaddelee, 37 i j., met T. H. van der Wiel, 27 j.; I W. J. Elema, 39 j.met L. Maas, '38 j.R. Viveen, 27 j., met C. Ha.rt- man, 22 j. 88. Terwijl haar vader bevel gaf, Rob en Daan in hun hol op te sluiten, en Lorma en Kapitein Smit aan wal stapten, sloop Luly zwijgend weg en holde door de wildernis naar het strand. Ze sloeg de nieuw-aangekomen vreemdelingen gade, die nadenkend naar de overblijfselen van het vliegtuig staarden. 89. Met kloppend hart snelde Luly op hen af en trachtte hun in haar eigen taal uit te leggen, dat Rob en ouwe Daan gevangenen waren van haar stam. „Wat zegt ze?" vroeg Kapitein Smith, die van dit alles niets verstond, ,,'k Geloof dat ze bedoelt, dat Rob en ouwe Daan gevangen zitten," luidde Lorma's antwoord. Luly wees opgewonden naar de wildernis en legee toen de vingers op haar lippen, om hen te waarschuwen, niets van hun gesprek te laten merken. 90. Onderwijl zaten Rob en Daan bedroefd bij elkaar. Het speet hun zoo, dat ze geen kans ge zien hadden, de piloot van hun aanwezigheid op het eiland kennis te geven. Hoe moesten ze er ooit weer afkomen I Plotseling werd de deur geopend en het gordijn terzijde geschoven. Binnen stapte Luly. icttwsblad

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1931 | | pagina 5