1 Zonnebrand PUROL Karei Holmbo, FEUILLETON UND VAN AlTE^ Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heusden. No. 5124. Woensdag 20 Mei 1931. lüiiiievilaiid Dit blad verscbynt WOENSDAGMORGEN en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden l 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nnmmers 6 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uor ingewacht. Vergadering van den raad der gemeente VEEN, op Vrijdag 15 Mei des voormiddags 1 i uur. VoorzitterEdelAchtb. Heer R. J. van Doveren. SecretarisWelEdelen Heer J. Tim mermans. Aanwezig alle leden. De Voorzitter opent de vergadering. De Secretaris leest het formuliergebed, daarna de notulen der vorige vergadering, die onveranderd worden goedgekeurd. De nieuwe raadsleden, de heeren J. Verbeek en J. G. Vos, leggen in handen van den Voorzitter de vereischte eeden af. Ingekomen stukken Bericht van de heeren v. Andel, 't Lam, Smits en Vos, dat zij hunne herbenoeming als lid der schattingscommissie voor de Rijksinkomstenbelasting aannemen. Benoeming Wethouders Bij de stemming voor de vacature Schreuders, verkreeg de heer Smits 5 en de heer Jiskoot 1 stem, terwijl 1 stem blanco was uitgebracht, zoodat de beer Smits is gekozen. Bij de stemming voor de vacature v. d. Pol, verkreeg de heer A. 't Lam 5 stemmen, de heer Jiskoot 1, terwijl 1 stem in blanco was uitgebracht, zoodat de heer 't Lam is gekozen. De benoemden verklaren hunne benoe ming te willen aannemen. De heer 't Lam verklaart dat aanneming in de huidige omstandigheden niet zoo heel gezellig is, doch in het belang van de gemeente wil spr. de benoeming aan nemen hij keurt de handelwijze van de oud wethouders af. De heer v. Andel wenscht de benoem den geluk en spreekt de hoop uit, dat de Burgemeester en de nieuwe wethouders in alles het gemeentebelang| zullen voorstaan, geen donkeremaanspolitiek zul len voeren en de raadsleden eerlijk van alles op de hoogte zullen houden. De heer Smits dankt de raadsleden voor het in hem gestelde vertrouwen. Spr. hoopt steeds de belangen van de gemeente te dienen en wat donkeremaans politiek is weet hij niet, daarvan heeft hij geen verstand, de leden behoeven van zijn zijde daarvoor dus geen vrees te koesteren. Verder hoopt spr. dat de Vrij naar 't Deensch van IVAR RING. 5.) Toen dronk hij nog een glas spuit water pin zeide opgewekt: „Zoo willen wij van avond niet schei den, gij andere moogt ter ruste gaan, gij ziet er verduiveld aangeschoten uit; maar Holmbo, Hervig en ik zullen nog een partij whist spelen win ik, nu dan neem ik zijn landgoed 't land is reeds verloren, en jij Hervig, moet mijn 20.000 kronen inplaats van de 10,000 betalen, verlies ik echter, dan zijn wij quite; vindt ge dat goed?" Holmbo stond op, hij zag kans een ongeluk te ontkomen, waarin zijn laf heid hem gebracht had, en hij gaf zijn toestemming. Hervig vond het ook zeer goed; in den benevelden toestand waarin hij verkeerde, maakte een paar duizend kronen meer of minder weinig mt. Zij schoven de speeltafel in een "hoek der kamer voor een grooten spiegel. Hervig en Holmbo waren partners, Arenfeldt speelde met de blinde. 'tGing over en weer. Een koortsach tige onrust had zich van Holmbo mees ter gemaakt; er werd geen overtollig woord gesproken, men hoorde slechts de kaarten, 't zij dat zij geschud werden of op tafel vielen. Burgemeester van de nieuwe leden meer pleizier zal beleven dan van de oude. In plaats van de heer v. Gessel, die de gemeente heeft verlaten, wordt in de Commissie tot Wering van School verzuim gekozen, de heer v. Donk, Hoofd der School. De heer v. Wijk zegt, dat hij klachten heeft vernomen, dat de stemhokjes zoo staan, dat als n en er op let men precies kan zien op wie gestemd wordt. De Voorzitter merkt op, dat de hokjes zoo moeten staan, dat de leden van het stembureau er het gezicht op hebben. De vergadering wordt hierop gesloten. DIENSTBODE VERMOORD EEN KIND ALS WRAAK VOOR EEN STANDJE Maandag werd een half jarig kindje van den heer B. M. V. te 's Gravenzande onwel. Op advies van den geneesheer werd de kleine naar het ziekenhuis over gebracht. Dinsdag werd het 11/2-jarig kindje van den heer V. eveneens ziek. Ook dit kind werd naar het zieken huis overgebracht, waar het ter verple ging werd opgenomen. Het jongste kind overleed Dinsdag. In verband met dit feit werd door een geneesheer de com missaris van politie in Delft gewaar schuwd, waarna in overleg met den offi cier van justitie last werd gegeven sec tie op het lijkje te verrichten. Hierbij kwam vast te staan dat het kindje azijn zuur had gedronken. Naar aanleiding hiervan werd Donderdag het 14-jarig dienstmeisje van den heer V. M. F. aangehouden. Zij ontkende iets met het geval uitstaande te hebben, doch werd in den afgeloopen nacht in arrest ge steld. Na een scherp verhoor heeft zij bekend beiden kinderen azijn extract gege ven te hebben uit wraakneming voor een standje. o OP HEETERDAAD BETRAPT. Te Zaandam werden aan de fa briek van de firma Albert Heijn gedu rende de laatste weken steeds ledige zak ken vermist. Nadat men een paar nachten tever geefs had gewacht is het de politie Vrij dagnacht gelukt een 23-jarig jongmensch aan te houden op het oogenblik, dat bij bezig was een partijtje ledige zakken in de wacht te slepen. De aangehoudene bekende ook de vorige diefstallen ter gezamenlijke waar de van 3 a 400 gulden te hebben gepleegd. NOODWEER TE GELDROP. Zaterdagmiddag tegen drie uur ontlast te zich boven de gemeente Geldrop een regenbui van ongekende hevigheid. Binnen enkele oogenblikken stonden de straten Arenfeldt schoof zijn stoel achteruit en zeide: „groot slemp." Holmbo kromp ineen, hij moest uit spelen, van dat spel hing zijn toekomst af, dat wist hij, won Arenfeldt, dan had hij zijn vaderlijk thuis verloren en de trots der Holmbo's ging daarbij te gronde, maar won hij in den strijdi, dan kon hij zich nog omhoog werken. Had hij slechts „hartenaas" gehad, dan kon hij de „groote slemp" van zijn tegenpartij nemen, maar als hij harten uitspeelde, en zijn partner had de ge- wenschte kaart niet, en maar een har- tenkaart bij te geven, dan was 't spel verloren. Hij bedacht zich een weinig neen, dat was te gewaagd, een troef uit te spelen, maar in hetzelfde oogen blik viel zijn blik in den spiegel tegen over hem, en de kaarten van zijn part ner lagen voor hem, hij zag duidelijk hartenaas naast harten vijf en troef- vrouvv ja, nu was 't spel genomen. Ontzetting greep hem aan, hij wilde de kaarten wegwerpen; maar een macht, die grooter was dan de eisch dier eer, drong hem ze vast te houden en Aren feldt zeide een weinig ongeduldig: „Voor den duivel, speel dan toch uit." Harten twee viel op tafel, 't doffe geluid verschrikte Holmbo 'twas als verwachtte hij een protest, maar slag op slag werd opgenomen. Zijn handen beefden, zijn oogen brandden, hij had een gevoel, als rees het haar op zijn hoofd, als drong het bloed door zijn slapen en toen de laatste slag op genomen was, gleed hij langzaam van den stoel af hij was bewusteloos. „Arme kerel, die spanning is teveel geheel blank, waardoor tal van huizen onder stroomden. Er is veel schade aan gericht aan de te velde staande gewas sen, den bloesem der vruchtboomen en de bloemen der kweekers. DEMPING VA~N°~HET PAARDEN- WATER TE GORINCHEM Ter bestrijding van de werkloosheid kwam Vrijdagavond in den gemeenteraad van Gorinchem het voorstel van B. en W. in behandeling, tot demping van het Paardenwater. Dit water is gelegen, direct buiten de wallen aan de zijde der Arkelpoort. De gemeente zou dit water voorloopig voor zestig jaren in erfpacht kunnen krijgen van het Rijk en voor de demping 8000 M8. grond mogen af graven van borstweringen, bastions enz. der voormalige vesting Gorinchem. B. en W, wenschten het werk aan te besteden met de bepaling, dat de werklieden voor 95 pet. moeten bestaan uit, van gemeentewege aan te wijzen Gorinchem- sche werkloozen. De kosten der uitvoe ring van het werk worden geraamd op rond f 74.500. De minderheid der comm. van gem. werken was tegen het plan, daar dit de verdwijning beteekent van een natuur monument. Ook de Vereen, voor Vreem delingenverkeer, de Natuur-Hist. Vereen, afd. Gorinchem, de Prov. Z.-H. Archeolo gische Commissie, de Vereen, van Pluim vee- en Konijnenhouders en de Vereen. „Oud Gorcum", drongen per adres op het behoud aan. Het Paardenwater is dan ook teekenend voor het cachet der stad en vormt met een ouden molen een mooi geheel. Ook werd een lijst aan geboden aan den raad met 350 namen van tegenstanders van demping. Nochtans werd Vrijdagavond met 42 tegen 3 stemmen besloten het Paarden water te dempen. (H bid.) AUTO VLIEGT DOOR EEN WINKELRUIT. Uit Haarlem wordt aan de „Crt." gemeld Een ernstig ongeluk heeft in de binnen stad van Haarlem groote opschudding verwekt. De 41 jarige mevrouw M. had haar dochtertje in het Sint Elisabeths- gasthuis opgezocht en wandelde langs het Verwulft naar hare woning terug. Voor een der etalages van de firma Vroom en Dreesman bleef zij even staan. Juist op dat oogenblik wilde een autobestuurder uit de Koningstraat het Verwulft oprijden. Hij nam de bocht te groot, verloor zijn macht over het stuur en vloog door de ruit van Vroom en Dreesman, waarvoor mevrouw M. stond te kijken. Een dave rende slag was tot ver in den omtrek te hooren, evenals hevig glasgerinkel stuk ken glas vlogen naar alle zijden. Omwo- voor hem geweest; den hemel zijdank, dat hij zijn eigendom door eerlijk spiel weer heeft gewonnen, ik behoefde niet met opzet te verliezen, om van 't oude landgoed af te komen," zeide Aren feldt zacht, terwijl hij Holmbo water in t' gelaat sprenkelde en een natten doek om zijn pols sloeg. „Help mij, Hervig, hem naar zijn kamer brengen, neen, tot hulp verlee- nen deug je van avond niet; nu, 't is niet noodig, hij komt weer bij." Holmbo kwam langzaam tot bewust zijn, hij zag angstig de kamer rond; maar toen hij den deelnemenden blik van zijn vriend zag, zuchtte hij ver licht en richtte zich langzaam op< „Een kleine onpasselijkheid" zeide Arenfeldt, „eerlijk gesproken We hebben van avond allen te veel gedron ken, 't zal goed zijn tot rust te komen; zie slechts Hervig aan, ik geloof, dat hij ingeslapen is." Zonder meer woorden te wisselen, vertrokken zij. Toen Holmbo op zijn kamer was ge komen, wierp hij zich gekleed op zijn bed en begroef zijn hoofd in de kus sens, om 't snikken te smoren. „Vader, vader, nu is 't gebeurd, die vlek is er, hij kan nooit meer afge- wasschen worden, en al weet niemand het als ik zelf de eer is weg, de eer, die gij zoo hoog hebt ge'schat mijn leven is vernietigd." Hij bedwong zijn tranen met geweld en richtte zich op. 'tls mijn eigen schuld, ik moet het zelf dragen; van nu af aan wil ik werken als een paard, totdat ik hem eiken pen- nig heb terugbetaald; 't geld, dat ik neDden en voorbijgangers begaven zich onverwijld naar de plaats van het gebenrde. Het bleek hun, dat de autobestuurder er vrij goed was afgekomen. Mevrouw M. was er evenwel erger aan toe. Zij was dwars door de spiegelruit heeDgedrukt en lag in de etalage. Een paar leden van den Ongevallen- dienst verleenden de eerste hulp. Op advies van een medicus is het slachtoffer later naar het Sint Elisabethsgasthuis overge bracht. Zij heeft ernstige inwendige kneuzingen opgeloopen. Tegen den auto bestuurder is proces-verbaal opgemaakt. De auto, die flink beschadigd was, en te midden van de uitgestalde huishoudelijke artikelen terecht was gekomen werd in beslag genomen. NOODLOTTIGE TWIST. Zondagnacht kregen te Zaltbommel de 59 jarige J. D. W. en zijn 23-jarige a.s schoonzoon C. N. van der M. twist. W. wilde het natuurlijke kind van zijn dochter bij zich houden, doch van der M., die reeds bruidegom was, wilde het kind ook bij zich hebben. De twist liep zoo hoog, dat beide mannen slaags geraakten. Van der M. schijnt hierbij een mes te hebben getrokken, want op een gegeven oogenblik zakte W. door vier messteken in het onderlijf gewond, ineen. Dr. Mevr. van Liere en Dr. Stheeman waren spoedig aanwezig en verleenden de eerste hulp. De toestand van de getroffene is levens gevaarlijk. De politie stelt een voorloopig onderzoek in. De dader verklaarde dat hij uit noodweer heeft gehandeld. AARDBEIEN DOOR DE LUCHT NAAR LONDEN. Het grootste vliegtuig van de K.L.M. is Zaterdag te Croydon aangekomen met een lading aardbeien uit Nederland aan boord. Deze aardbeien werden in het begin van den middag geplukt en konden reeds denzelfden avond op de groote groenten- en fruitmarkt te Covent Garden worden afgeleverd. De zending bestond uit 348 kisten met een totaal gewicht van 5656 Engelsche ponden, meldt de „Crt." TEGEN EEN AUTO GELOOPEN. Toen de 49-jarige mej. v. d. S. op den Horsterweg te Blerik plotseling de straat wilde oversteken, liep zij tegen een juist passeerende auto van de Sinco Benzine Mij. Met een armbreuk, een gebroken been en inwendige kneuzingen werd zij opgenomen en naar het R.K. ziekenhuis te Venlo vervoerd. Haar toestand is ernstig doch niet levensgevaarlijk. Den autobestuurder treft geen schuld. DOOR DEN STROOM GEDOOD. De electrificatie van de lijn Amsterdam Alkmaar heeft reeds een slachtoffer gewonnen heb, dat niet direct mijn eigen verlies is, dat wil ik niet behou den, voor geen prijs der wereld; maar wat ik ook met het geld toe, hij heeft het verloren en ik heb geen afdoende reden, 't hem op te dringen; hoe ik de zaak ook wend en keer, er is geen redding meer. Hij liep onrustig de kamer op en neer, totdat eensklaps een gedachte drong hem stil te staan. „Hervig al 't geld, dat hij terug gewonnen heeft, heb ik op mijm ge weten zelfs de dood kan mij niet redden ik zal als bedrieger in 't graf rusten." Den geheelen nacht liep hij in de kamer heen en weer; eerst toen het in huis levendig werd, deuren geopend en gesloten werden, ontkleedde hij zich en viel in een diepen slaap. Toen hij aan de ontbijttafel kwam, had een merkwaardige verandering bij hem plaats gehad, hij was eenige jaren ouder geworden, de mooie zachtaardige oogen, die zooveel vrienden voor hem gewonnen hadden hadden een strenge uitdrukking gekregen, de jeugdige, on gedwongen bewegingen waren verdwe nen, zijn houding was stijver, de blij moedige humor, die van Arenfeldts voor hoofd steeds de wolken wist te; ver drijven, waren als weggeblazen, en 't flink optreden, dat hem zoo goed stond, was geheel verdwenen hij was opeens een zeer ernstig man geworden. Den eersten dag merkte men die ver andering niet op; Arenfeldt meende dat zij 't gevolg was der gemoedsbeweging van den vorigen dag en daarom vermeed hij er van te spreken; maar toen hij geëischt. De 48-jarige Smit uit Medem- blik, werkzaam aan de lijn onder de ge meente Limmen, is met den stroomdraad in aanraking gekomen. De ongelukkige, die een stroom van 44.000 volt door het lichaam kreeg, was onmiddellijk dood. MOTORFIETS TEGEN AUTOMOBIEL. Onder de gemeente Bellingwolde (Gr.) reed de 20 jarige C. Prins op zijn motor rijwiel op een kruispunt in volle vaart tegen een automobiel op. De motor werd geheel vernield en de berijder was op slag dood. Een jongen, die op de duo was gezeten, bleef ongedeerd, De auto werd licht beschadigd. o MET EEN MES GESTOKEN. Na een woordenwisseling heeft de 23- jarige losse spoorwegarbeider S. v. V. den 52-jarigen arbeider R. B. te Kootwijker broek met een mes in de zijde gestoken. De dader is gearresteerd. DE GESTORVEN LEEUWEN. In het circus Barum te Helmond vond de leeuwentemmer des avonds in een der kooien zes leeuwen dood op den vloer. Er wordt aan vergiftiging gedaeht. Het bloed is voor scheikundig onderzoek op gestuurd. De schade bedraagt f30.000 en wordt niet door verzekering gedekt. Het voorloopig onderzoek heeft echter uit gemaakt, dat de benauwde atmosfeer in den wagen, waartoe de uitwaseming der beesten nog het hare bijgedragen heeft, als eenige doodsoorzaak moet worden aangenomen. Maandagmorgen werd in een transport wagen, behoorende tot de menagerie van dat circus, een olifant dood aangetroffen, hetgeen voor de onderneming een schade beteekent van ongeveer f 49.000. DE RADIO-CENSUUR. Vrijdagavond zou mf. J. E. W. Duijs voor de V.A.R.A.-microfoon spreken over „45 Mei in den Nederlandschen Radio- omroep,,. De radio-censuur heeft deze verboden, omdat er onderwerpen in wor den behandeld, die verband houden met de radio-politiek. Tegelijkertijd is een satiriek tooneelspel van Beversluis om dezelfde reden verboden. Mr J. E. W. Duis heeft namens de V.A.R.A. den Staat der Nederlanden in kort geding voor den rechter gedaagd en doorlating van deze uitzending geëischt. De V.A.R A. stelt zich n.l. op het standpunt, dat de normen van de radio-censuur zijnveiligheid, openbare orde en goede zeden. Met de radiopolitiek heeft de censuur niets te maken. De zaak zal deze week voor den rechter komen. EEN ONECHTE AMBTENAAR. In den nacht is een automobilist uit de volgende dagen niet veranderde,! werd Holmbo hem onbegrijpelijk, zijn geheele optreden was een raadsel, dat hij te vergeefs trachtte op te lossen en als een zware last op hem drukte. „Hoor eens oude jongen," zeide hij; eens tot Holmbo, ,.ik heb jou als jacïït- genoot gevraagd en niet je grootvader ben je ziek of heb je 'misschien je hart aan een der mooie dames op 't bal van Brandt verloren wanhoop dan niet reeds in onze prille jeugd, ja, toen wij nog jongens waren, was jij een ware meisjesmagneet, alle meis jes dweepten met je vanaf de freule in het kasteel tot de eenvoudigste boe rin; waarom zou je nu niet, nu je een' man geworden bent, kunnen verovereni 'maar dan moet je weer tot je zelf komen, zoo'n 'stokvisch kan geen geluk hebben. Zelfs mijn nicht verwondert zich over de verandering, dia bij jou? heeft plaats gehad, gisteren avond wend de zij de oogen niet van je af, 'tis nu| juist tijd het geluk te grijpen; m(0hi spreekt over je en verwondert zich, dat je zoo'n groote som voor 't pred> j kanten-legaat hebt gegeven; men be wondert je strenge eergevoel, dat je verbiedt door het spel gewonnen geld te behouden, daar men weet, dat je juist niet rijk bent, zoo stijgt de ach ting voor je. Welnu wat heb je tot je verontschuldiging te zeggen." „Niets, als de angst voor mijn gren- zelooze lichtzinnigheid, ik ben bang voor, mijzelf geworden, ik haat de kaarten en zhl ze nooit meer aanroeren en zie je waarde vriend, ik gevoel beter tej doen, om beginnen te werken." (Wordt vervolgd). NIEUWSBLAD t Lui sa» Hgüsües en Altenaje Langstraat en ie Bonelerwaard Stukloopen van Huid en Voeten en Doorzitten bij Wielrijden verzacht en geneest 30. Tube 80 ct. Bij Apoth. 6 Drogistco

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1931 | | pagina 1