Weill; aan onze Adverteerders: Muziek- en Zangconcours m11 Lij )X 13 8S8J® te Capelle. Parijsche Modebrie ven De blouses, die we zuilen dragen Een daagsch toilet is haast niet meer zonder blouse, voor te stellen. NIETS WENT ZOO SPOEDIG ALS DE MODE. Weet u nog hoe we pruttelden en sputterden en spartelden toen ons de blouse de ouderwetsche blouse in den rok wel te verstaan weer werd ge bracht? Maar niets went zoo spoedig als de mode en zoo vinden we het al weer heel gewoon deze kleeding te dra gen, waarvan we plotseling de leelijkheid hadden ingezien. Maar tot eer van onze huidige mode dient gezegd te worden, dat ze veel breeder van opvatting is dan de vroegere. In vroeger jaren be stond alleen de blouse van sterk con- trasteerende kleur en er was maar één enkele mogelijkheid, deze onder den rok te dragen. Tegenwoordig hebben we naast de lichte blouse, ook de blouse in tint van den rok waardoor men bijna in een geheel japonnetje gekleed is. En ver der beschikken we behalve over de blouse die onder den rok gedragen wordt over verschillende andere soorten blouses. zonder kraag of wevers. Onder den mantel draagt ge een effen wit zijden blouse die onder den 10k geschoven wordt. Wilt ge zonder manteltje uitgaan, zoo kiest ge een schootje van witte mous seline die laDgs den geheelen omtrek met donkerblauwe steekjes is geborduurd Een effen wit linnen blouse garneert ge met ajour-randjee. Een tuniek van witte toile de soie is met schulpranden van blauwe zijde versierd. Ge kunt ook nog een pelerine-blouse kiezen die al tijd gekleed is om eükel in uit te gaan en die ge van dezelfde stof als de man tel neemt ofwel, als tegenstelling van efien witte zijde met donkerblauwe nop pen. Dit laatste is voor dezen zomer zeer in de mode en geeft een aardige afwisseling. WILHELMINE. Onze lezeressen, die uitvoerig wen- schen ingelicht te worden over de laatste mode, zoowel voor dames als kinderen, raden wij dringend aan een abonne ment te nemen op ,,Het Nieuwe Mode blad." Dit uiterst practische Nederlandsche modetijdschrift, hetwelk ook een schat van gegevens biedt voor handwerken in alle genres, is bij de uitgevers dezer courant tegen sterk gereduceerden prijs verkrijgbaar. De abonnementsprijs van Het Nieuwe Modeblad twee maal per maand ver schijnende in 16 bladzijden met tel kenmale 2 gratis knippatronenbladen, bedraagt slechts f0.95 per kwartaal, franco per post f 1.25. We hebben de keuze tusschen casaque blouses, die van de heupen aansluiten, blouses met schootje, tuniek blouses. Russchische blouses, enz. Ja eigenlijk kunnen we ons het daagsch toiletje niet meer voorstellen zonder blouse En ook het mantelcostuum, dat voor deze lente en aanstaanden zomer bijzonder gewild is bevorderd het dragen van blouses. Het costuumpje wordt meer of min der gekleed naargelang de blouse die men er onder aantrekt. Men heeft snoe zige blousjes van linon met jabot die erg aardig doen bij een mantelpak. Be staat dit, zooals men op het oogenblik heel veel ziet uit rok en mantel van verschillende stof, zoo kiest men de blouse veelal in de kleur van het jasje. LICHTE EN SPREKENDE KLEUREN. Over het algemeen vertoonen de blou ses heel veel lichte en sprekende kleu ren, turkooisblauw, roze, beige, „ciel", zwavelgeel, blauwgrijs, wit, enz We zagen nogal eens een eigenaardige kleuren combinaties, een lichtblauwe blouse b.v. bij een donkergroen lakensche rok, een wijnroode blouse bij een groenen rok. Een fijne visiteblouse is van wit sa tijn met een kraagje van wit leer. De zoogenaamde ongekleede lingerieblouses zijn veel met open zoompjes ofvierkan- jes gewerkt. Fijne plooitjes, biesjes, breede plooien, jabots plissees, vormen eveneens een gewilde garneering. Bij het mantelcostuum worden ook blouses van jersey genomen in afgeloopen tinten, gegarneerd met manchetten van wit tricot. Een jersey blouse die door rijen stik sels geheel gestreept is, vormt een an dere ofwel een blouse met schootje of een vroolijke Schotsch zijden blouse. Een korte pull-over van gebreide wol, van voren met borduursel versierd zoo dat ze een soort vestje vormt in de man telopening kan practisch zijn voor koele dagen. Voor den zomer genieten echter blouses van wit of gekleurd linon den voorrang, waarvan-vele versierd zullen zijn met Engelsch borduursel. GE KUNT ER ZELF VEEL VAN MAKEN. Zijt g8 een beetje handig met de naald, zoo kunt ge voor den zomer met behulp van verschillende blouses, aller aardigste toiletjes samenstellen. Ge neemt b.v. een heel eenvoudig zijden of toile de soie mantelcostuum in don- kemlauw met witte noppeneen klok kend rokje, e*n openhangend recht jasje *3,ifr CZ3 CZD <Z3S- De festiviteiten ter viering van het 10-jarig jubileum van het muziek gezelschap „Kunst na Arbeid" alhier, werden j.l. Woensdagavond 8 uur ge opend met een concert op het feest terrein, door de feestvierende vereen., met welwillende medewerking van on ze gemengde zangvereen. ,,'t Rozeknop- je". Aangelokt door het mooie weder bewogen zich dien avond reeds honder den belangstellenden over het schitte rend verlichte feestterrein. Donderdag d.a.v., des middags 12 uur, had op het voormalige raadhuis in de Kom de officieele opening en ontvangst plaats van het Eere-comité, de jury en de voorzitters en directeu ren der deelnemende vereenigingen, waarbij de voorzitter van het Uitv. Comité, de heer Adr. M. Verheyden, de volgende rede hield: Dames en Heeren Als algemeen Voorzitter van het feestcomité rust op mij de aange name taak dit grootsch opgezette feest met een enkel kort, doch niet minder hartelijk woord te openen. Op i December 1930 vierde immers het muziekgezelschap Kunst na Ar beid" haar eerste kroonjaar. In die wintersche dagen werd besloten dit feest op later datum met een con cours en weer later met nog een festival te bekronen en te beslui ten. Aangezocht om in het comité zitting te nemen, was ik dadelijk be reid als oud zanger en groot muziek liefhebber. De muziek kan niet be ter op hooger peil gebracht worden dan door concoursen, wijl deze ern stige diepgaande studie's vereischen. Dit is te Capelle bewezen door zijne twee vereenigingen, die overal tot in verren omtrek met roem overla den huiswaarts keeren. De officieele feestgids geeft hiervan voldoende ge tuigenis. Ik persoonlijk was voor 2 jaren trots als vice-voorzitter van ons bekend „Gemengd Koor'' o.a. van kunstwinners te mogen hooren, dat men beschaafd zong en op hoog peil stond. Wii zien dus dat dergelijke vereenigingen bindend en ook opvoe dend werken in tegenstelling met veel ontbinding in den tegenwoordi- gen tijd. Ik betreur het eveneens, dat con coursen, festivals, tentoonstellingen etc. zonder vermakelijkheden een fi- nantieele (geldelijke) ramp worden. Muziek- en" tooneeluitvoeringen zon der bals verloopen in 't zand. Voor 20 jaar stond onze plaats bekend om zijn uitvoeringen besloten met geanimeerde bals. Nooit hoorde ik één protest. Men heeft rekening te houden met den smaak van het pu bliek op elk gebied. Een woord van oprechte hulde aan den directeur van „Kunst na Ar beid" de heer Albert Christ, die de feestvierende vereeniging op zoo'n peil bracht. Voorwaar eene presta tie. Verder breng ik een woord van hartelijken dank aan al mijne mede bestuursleden en speciaal aan onzen Secretaris den heer Jaccob van den Hoek, en den Penningmeester den hr. W. J. van Nieuwenhuijzen, die ber gen administratieve werkzaamheden verrichten. Wij wisten reeds van voor 5 jaar, wat er aan zoo'n opzet ver bonden is en ik hoop dat onze ge boorteplaats dit zal apprecieeren. Het geheelé comité stelde zich be langeloos beschikbaar om dit jubi leum zoo luisterijk mogelijk te doen slagen. Nu in de eerste plaats een woord van welkom aan onzen Burgemeester de Edelachtbare heer C. Meijer voor zijne aanwezigheid bij deze opening, die toont in te stemmen met deze glorierijke dagen. Wij hopen zijn Edelachtbare heden en 2de Pinkster dag nog een tijdje in ons midden te zien. Capelle hecht nu als van ouds aan een „Cachet", ontvangt heer bur gemeester onzen hartelijken dank voor uwe geheele welgemeende volle me dewerking. Ten tweede een woord van welkom en dank aan het Eere-comité voor hunne aanwezigheid en tevens voor himne royale opening van hart en beurs om dit feest een succes te be zorgen. Tevens een woord van dank aan den heer W. B. Rijken dit ter rein wederom beschikbaar te willen stellen en aan dames en heeren, die zoo royaal op het garantiefonds tee kenden. Wij zijn afkeerig van sub sidies. Verder heeren bestuurders en werkende leden der deelnemende ver eenigingen, die ons eveneens ter zij de stonden. Allen hartelijk welkom en dank voor Uwe medewerking. Een gelukkigen dag toegewenscht. Een welkomstwoord aan de geach te heeren Jury-leden Van Nieuwen- hoven te Breda, Van Opstal te Dor drecht en Wulffraat uit den Haag is voor hunne dikwijls moeielijke taak zeker niet misplaatst. Ik weet bij ondervinding, dat eok U de omtrek niet bespaard zal wor den evenmin als Dr. Willem Mengel berg in de Engelsche pers. Ik ben overtuigd dat uwe uitspraak naar bes te weten zal plaatsvinden. Verder nog een dankwoord aan de Capelsche schoone sexe, die voor de versieringen zorgden en waarvan een viertal aanwezig is om ons een glas champagne aan te bieden. Een wel komst en dankwoord aan de koningin der aarde „de Pers" en aan het Foto- bureau, dat ons aanstonds zal veree nigen. Hiermede verklaar ik deze feesten voor geopend, hopende dat „Pluvius" ons genadig zij, en dat de feesten in alle opzichten mogen slagen. De aanwezigen, worden uitgenoodigd een dronk te wijden op het welslagen van dit feest. Lang leve „Kunst na ar beid". Ik heb gezegd. Hierna werd de eerewijn rondge diend, waarna de voorzitter een dronk instelde op het muziekgezelschap en zijn kranigen directeur, den heer A. Christ, en vervolgens op den voorzitter der gemengde zangvereenrging ,,'t Ro- zeknopje", den heer W. G. Treffers. Daarna werd op het plein voor het voormalig raadhuis de stoet geformeerd, waarna onder de opgewekte toonen der jubileerende vereeniging, naar het feest terrein werd getrokken, waar te 1 uur de concertwedstrijd een aanvang nam, waarvan de uitslag hieronder volgt: 4e afdeeling: Gem. zangver. „C011 Amore", Brakel, le pr. met 303 pnt.; mannenkoor „Made's Mannenkoor" Ma de, le prijs met 319 pnt.; Kerkelijke fanfare „St. Caecilia", Dussen (Hank), 3e pr. met 252 pnt. 3e afdeeling: Mondharmonicavereeni- ging „Door Oefening Kunst", Schei- juinen, le pr. met 300 pnt.; gem. zang- vereeniging „Volharding" Schelluinen, 2e prijs met 260 punten; mannen koor „Ons Genoegen", Poederoijen, 3e pr. met 245 pnt.; dubhel mannenkwar- tet „Zang en Vriendschap", Waalwijk, le pr. met 335 pnt; muziekgezelschap „Juliana", Uitwijk (N.B.), 2e pr. met 263 pnt. 2e afdeeling: Kon. Erk. Harmonie „De Eendracht", Raamsdonksveer, 2e pr. met 293 pnt.; mondharmonicaver. „Crescendo", Dubbeldam, le pr. met 300 pnt. le afdeeling: Gem. zangver. „Excel sior", Raamsdonksveer, le prijs met 321 pnt; Gem. zangvereen. „Excelsior",'s- Gravemoer, le pr. met 310 pnt.; mu ziekgezelschap „Oefening kweekt ken nis", Zevenbergschenhoek, le pr. met 328 pnt. Afd. Uitmuntendheid: Eerste Dubbel- damsche mondharmonicaver. „Kunst na Arbeid", Dubbeldam, le pr. met 315 p. Eere-af deeling: Mannenkoor „Gor- cums Klein Koor", Gorinchem, 2é pr. met 286 pnt.; muziekgezelschap „Chr. Fanfare Harp en Luit," Vuren, le pr. met 337 pnt.; muziekgezelschap „Kunst na Strijd", Ou'dendijk (Woudrichem) 2e pr. met 270 pnt. De directeursprijs in de sectie Zang, werd behaald door den heer J. Kooien, directeur van het Dubbel mannenkwar- tet „Zang en Vriendschap", Waalwijk en die in de sectie Muziek, door den heer L. J. Gerritse, directeur der Chr. fanfare „Harp en Luit" te Vuren, ter wijl de extraprijs voor de verstkomende vereenigingen werd toegewezen, aan de mondharmonicavereenigingen „Crescen do" en „Kunst na Arbeid", Dubbeldam. 's Avonds van 8 tot 11 uur gaf de gunstig bekend staande Koninklijk Erk. Harmonie „Concordia" uit Loon op Zand, het slotconcert, waarbij de ze vereeniging een tot in de puntjes verzorgd programma ten gehoor e bracht. Dank zij het weer, dat zich den ge heelen dag uitstekend hield, trok dit concours zeer veel bezoekers, zoodat op het terrein een gezellige opgewekte stemming heerschte, die door geen en kelen wanklank verstoord werd. Het Uitvoerend Comité, dat maandenlang in de weer is geweest om dit muziek festijn voor te bereiden, kan dan ook met genoegen op dezen eersten dag dezer feesten terugzien en we hopen, dat het festival, dat 2en Pinksterdag ge houden wordt, tot sluiting der juoileum- fecsten van „Kunst na Arbeid", een even gunstig en gezellig verloop mag hebben. Dien dag nemen 10 vereeni gingen deel. terwijl het avondconcert gegeven zal worden door liet Kon. Erk. muziekgezelschap „Euphonia ui; Kaatsheuvel. Deze laatste dag wordt besloten met een vuurwerk, dat uit 29 nummers t>e- staat en geleverd wordt door de Kon. Ned. Kunstvuurwerkfabrieken A. J. Kat v.h. Joh. Loeff te Leiden en door een j vertegenwoordiger dezer fabriek zal worden ontstoken. Ons verslag ware niet volledig, als we geen woord van dank op deze plaats brachten ;aan de gemeente- en Rijks politie, voor hun zeer gewaardeerde medewerking. Vragen op rechtskundig gebied (Abonné's kunnen in deze rubriek GRATIS vragen stellen.) Is een boksbeugel of boksijzer een verboden wapen om bij zich te. dragen? W. J. d. K. Ik heb gemoedsbezwaar tegen het zoogenaamd zegeltjes plakken. Hoe moet ik nu handelen om er van af te komen? A. X. In mijn wagen, waarmede ik over den openbaren weg reed, lag ongeveer 20 Kilo's rundvleesch. dat niet gekeurd was. Het lag in de zitkist en ik weet niet hoe het daar kwam en ook niet wie de eigenaar is. Ben ik nu strafbaar? Z. B. Ik had een abonnement op een auto bus en wel voor eene maand. Op den derden der maand werd ik ziek, zoodat ik er voor het verdere der maand geen gebruik van heb kunnen maken. Heb ik nu recht op gedeeltelijke teruggaaf van mijn betaald geld en zoo ja. hoe veel? G. IJ. Dezer dagen werd mij verteld, dat als iemand een rijwiel in huurkoop heeft en hij staakt de betalingen, dat dan niets meer van hem kan gevorderd worden. Is dat juist? S. K. d. B. Als antwoord op deze vraag verwij zen we naar een hieronder afgedrukt zeer kort geleden gewezen hoogst merk waardig vonnis, van een Amsterdam- schen kantonrechter, dat tevens een helder licht werpt op de bedenkelijke praktijken waartoe colporteurs van stof zuigers e.d. hun toevlucht nemen, om een weinig draagkrachtig publiek af betalingscontracten op te dringen. Een stofzuigerhandelaar eischte van een cliënt nog f132 als saldo koop prijs |V,an een op afbetaling verkoch ten stofzuiger. In zijn vonnis overweegt de kanton rechter: le. dat gedaagde geen geregelde in komsten heeft, daar hij alleen tijdelijk, des zomers als gids op een boot voor vreemdelingenverkeer verdiensten hjeeft en overigens steuntrekkende is; 2e. dat hij niets bezit dan eenige meubelen; 3e. dat de stofzuiger hem voor den prijs van f138 is verkocht door een colporteur, die, om gedaagde tot den aankoop over te halen, uit eigen beurze de eerste betaling van f6 heeft ge daan; 4e. dat gedaagde nimmer eenige af betaling op den stofzuiger heeft ge daan, zoodat thans het saldo ad f132 van hem wordt gevorderd; Overwegende dat wij bij de beoor deeling der aldus aangegane overeen komst in aanmerking nemen: le. dat een stofzuiger, hoe nuttig ook, voor personen, die in armoedige omstandigheden leven, is te beschou wen als een voorwerp van weelde en dit zeker geldt voor een stofzuiger in den prijs van f138; 2e. dat stofzuigers in zoo groote hoeveelheden worden geproduceerd, dat di'ë niet zonder uitoefening van pres sie op het publiek kunnen worden af gezet; 3e. dat stofzuigers plegen te worden verkocht door vertegenwoordigers, wier loon alleen of in hoofdzaak uit provi sie bestaat; 4e. dat de aankoop van stofzuigers op afbetaling door personen die reeds bij het aangaan van dien koop rede lijkerwijze niet in staat kunnen worden geacht, de verplichtingen, die zij op zich nemen, te volbrengen, hen aan een niet onaanzienlijk gevaar van mo- reelen of financieelen ondergang bloot stelt; Overwegende immers, dat die aan koop hen in een groote verleiding brengt, om over den stofzuiger te be schikken voor hij is afbetaald en zich dus aan verduistering schuldig te ma ken, terwijl die aankoop ook afgezien daarvan, hen kan nopen tot geldelijke prestaties, die hun draagkracht verre te boven gaan; Overwegende dat wij de oorzaak ee- ner onder de gemelde omstandigheden gesloten overeenkomst, strijdig met de goede zeden achten, zoodat aan die overeenkomst volgens art. 1371 Bur gerlijk Wetboek rechtskracht moet wor den ontzegd, heeft de kantonrechter eischeres hare vordering ontzegd met veroordeeling in de kosten van het rechtsgeding. Een uitspraak die tot levering en waarschuwing strekken kan. De huurkoop-quaestie is altijd eene zeer lastige aangelegenheid. In gemeld vonnis,, dat eene nieuwe zienswijze geeft, vinden wij werkelijk veel goeds. Of alle collega's het echter met de opvatting van den Amsterdamschen Kantonrechter eens zullen zijn, is eene vraag, welke stellig ontkennend moet worden beantwoord. Maar de vraag is ten slotte „welke meening is de Hoo- ge Raad toegedaan" en op deze vraag is nog geen antwoord te geven. Ik kocht een jaar geleden een witten Saanen-geitenbok, wiens afstammelingen gedeeltelijk zwart van kleur zijn. Waar nu alleen witte exemplaren goed zijn en zwarte zoogenaamd miskleurig, is het mijne vraag of ik den verkooper nog kan aanspreken wegens verkoop aan mij van een dier met een verborgen gebrek. A. X. Vart ieen verborgen gebrék kan hier moeilijk sprake zijn. zoodat U dus stel lig geen actie tot schadevergoeding mst succes zult kunnen instellen. Ik wil een huis bouwen, waarvan eene muur komt te staan op de grens van mijn land en dat van mijn buurman. Het land van mijn buurman is boomgaard. Mag ik nu in dien muur een paar ramen laten zetten A. A. Z. U moogt in uwen muur lichten of vensters maken van dichte ijzeren tra liën voorzien en met vaststaande ramen. De traliën mogen ten hoogst 10 cen timeter tusschenruimte hebben. De ven sters mogen niet lager gemaakt worden dan 2.50 Meter boven den vloer of grond der kamer indien deze met de straat gelijkvloers is ;en niet lager dan 2.00 Meter boven den vloer voor de verdiepingen. Een perceel bouwland ligt naast een dito van een ander. Nu ploegt die ander met een boog in mijn land, wat hij niet wil laten. Ik heb al een paar palen ge slagen om het te verhinderen, maar die worden er uitgenomen. Hoe kan ik nu het best handelen Dussen. Een landbouwer. Het beste is, dat U op de grens van uw land zoodanig sterke hindernissen doet plaatsen, dat zij niet kunnen wor den weggenomen en waardoor het ploe gen wordt verhinderd. Helpt dat niet,; dan rest U alleen over te gaan tot een procedure en dan moet U zich wenden tot een advocaat-procureur. De vraag is nu maar of de kosten eener proce dure, die U toch eenigermate hebt, ook al wordt zij door U genomen,' opwegen tegen het nadeel, dat het ploe gen door uw buurman U veroorzaakt. Een mijner kennissen kocht een boer derijtje. Op het erf ligt een mestvaalt, die de verkooper er nog af wil halen. Behoort die mestvaalt aan mijn kennis als kooper of niet Z. B. IJ. Die mestvaalt behoort als onroerend goed door bestemming aan den koo per, tenzij hij bij het sluiten der koop overeenkomst uitdrukkelijk is uitbedon- gen. Ik heb een polder gehuurd, waarvan twee uitwateringen (duikers) liggen door de kade en uitloopen op Rijkswater, ieder jaar slipt het buiten zoo hard op (ver hooging) met modder, dat de waterstand in de polder, nu na 3 jaar inhuring, al ruim 30 c.M. hooger is (als bij de in- huurtermijn dus). Ik heb al een paar keer de eigenaren er op gewezen, dat het land voor mij waardeloos wordt, door den verhoogden waterstand, daar de grondslag in genoemden polder toch zeer laag is. Eigenaren zouden eens informeeren bij het Rijk hoe of dit zit, doch tot beden geen resultaat. Voor rekening onderhoud dui kers zijn de eigenaren. Voor wiens reke ning komt nu het uitdiepen? Op wiens hoofd dê schade, door verhoogden water stand Kan het Rjjk uitdiepen weren W. N. Het uitdiepen van het Rijkswater is ongetwijfeld voor rekening van het Rijk. U zegt dat de grond voor U waardeloos wordt en dus geen oogst geeft. In dit geval kunt U eene vermindering der huurpenningen vorderen, ten U door den oogst van vorige huurjaren reeds schadeloos mocht zijn gesteld. Het uitdiepen van Rijkswater door anderen dan het Rijk, kan het Rijk verhinderen. Uw vraag is echter niet overduidelijk gesteld. Wanneer eene meerderjarige ongehuwde dochter welke een eigen zaak drijft en haar inkomen geheel voor zich zelf houdt ziek wordt, zoodat zij in een ziekenhuis moet worden opgenomen, wie is dan aansprakelijk voor de kosten de ouders of de dochter Een abonné. Aansprakelijk voor de kosten is na tuurlijk de dochter zelf en niet de ou ders. Kan de dochter evenwel zelf niet betalen, maar hare ouders wel, dan zouden deze kunnen worden aange sproken omdat ze dan tot onderhoud hunner dochter verplicht zijn. Gij kunt niet vandaag ad verteeren en er morgen mee ophouden. Gij spreekt niet tot een massa-meeting. Gij spreekt tot een menigte voorbij trekkende wandelaars krrjTT7Trnrr7frr'\ 'i aumBamsmaamtmÊaBgmEniaBJBamÊÊÊmamÊmssaÊÊÊÊmÊmmmauam

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1931 | | pagina 4