ïëot liet Uil fii Htisltn ei mtenMe Lanastraat u Ie Bomntelerweard Oü nier Mal uit 3 bladen LET OP. GORINCHEM. Concours Sleeuwijk. 5. p. Eankhttyzcn (o's Baak jYV. MAANDAG tot 1 uur GEOPEND Gasthuisstraat 62 pinksteren! A. Verschuur-Baert, telef. No. 15 Ra.a.msdon.lcsYeer. Agentschap van de Amstgrdamschc gaak jö-, Amsterdam. Ingezonden. PRIJSVERLAGING Calvé's Artikelen Und van alten* Uitgave: Firma L. J. YEEBMAN, Heusden. No. 5125. Vrijdag 22 Mei 1931 A. BAAI JENS, Dit blad verschijnt WOENSDAGMORGEN en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nnmmers 6 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Ad verten tiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 nar ingewacht. (2e Pinksterdag) 'Heerlijke feestdag. De belofte is vervult, groen en bloemen zijn in vollen bloei, zelfs de toppen der hoogste boomen hebben zich met het groene kleed gesierd. ITet groo te wonder is geschied, de dorre aar de, het stille doodsbed is nu ver anderd in een bloemengaarde. Ja, 't is een wonderwii zien het, maar begrijpen het niet. Wie kan onverschillig blijven, bii het zien van al dit schoone Wie zou niet dankbaar zijn den Gever van al dit goede Voor den dank bare heeft dit Pinksterfeest de hoog ste waarde, verschaft hem het hoog ste genot. Wat is zij schoon, die moederaar de Wat verscheidenheid in kleuren pracht Wat een genot zich te ver lustigen, zich nu te bewegen in de vrije natuurgeen ongelijkheid hier in, rijk en arm kan genieten van het geen zij biedt, kan ademen de zui vere lucht, die frisch, jong, krach tig leven geeft. Het hangt van den mensch zelf af of hij het rechte genot er van smaken zal. Laat de aanblik van het schoone en goede dat de schepping er te zien geeft u verkwikken, verfrisschen en blijmoedig stemmen. Maar niet alleen de schoonheid der aarde, ook het schoone en goede dat er in de menschenwereld te vinden is, ga de blik van ons oog niet voorbij. Hebt gij wel eens gepoogd te den ken over al wat de mensch, dat den kend kind der aarde, heeft gewrocht O, wii genieten, vooral in onzen tijd, zoo veel van hetgeen zijn verstand heeft bedacht, zijn hand heeft ge wrocht. Maar het gaat ons als me- nigen, die thans rondwandelt in de natuurwii nemen het, zonder ons te verbazen, zonder dankbaar te zijn. De gewoonte maakt, dat men zich niet meer verbaast, niet meer of slechts in zeer geringe mate bewondert. Wat heeft de mensch al aan het licht gebracht op het gebied van na tuurkennis. Hoe heeft hij haar be spied, hare krachten in zijn dienst weten te stellen, hoe heeft hii hare geheimen bespied en die weten aan te wenden ten zijnen nutte, tot alge meen welzijn. Wij noemen de na men van hen, die in vroeger en la ter eeuwen door het onderzoek der natuur hebben uitgeblonken en zien een eerbiedwaardige rij van mannen voor ons, die op dit gebied de spo ren hebben verdiend, zonder heel veel lof of loon te ontvangen ter bekro ning van hun noeste vlijt, hun ruste- loozen arbeid. Hoe hebben zii het gordijn weggeschoten, het geheimzin nig gordijn, dat over zoo menig! na tuurverschijnsel hing, hoe hebben zij hun heerschersstaf weten te gebrui ken door tot het vroeger geheimzin nige te zeggiengij zult mij dienen Denk aan de grootsche uitvindin gen, welker vruchten ons in den schoot worden geworpen. Niet het minst heeft de 19e eeuw in 'dit opzicht wonderen zien gebeuren. O wie over deze dingen nadenkt, die vruchten van studie en nijver heid ziet, moet het heerlijk vinden, te midden dezer menschenwereld, waar de denkende geesten zulke won deren te voorschijn roepen. Hem moet van de lippen komen een waar 1 van lof en diepen eerbied voor de scheppingsmacht, die aan kinderen der aarde zulk een vermogen gaf^ hen in staat stelde zoovele wonderen te doen. Maar nog anderen zijn er geweest, die om de reinheid van hun zede lijk leven onze bewondering, onze ver eering afdwingen. Groot in zelfbeheersching, in het knechten der lagere hartstochten, al tijd doende wat de reine stem des harten hun beval, altijd zoekend in eigen leven te betrachten het goede, het edele, staan zij vöor ons nog als heerlijke, ons vriendelijk wenken de gestalten, dringend en door de macht van hun voorbeeld dwingend, dienzelfden weg te gaan, hen te vol gen en zoo het rein menschelijke ook in eigen leven te openbaren. Eene menigte getuigen uit het grijs verleden zien wij. Kent gij de ge schiedenis niet, o zie dan in uwe om geving, waar spranken van hun geest, van den heiligen geest lichten. Plebt gij wel gelet op de edelen, de reinen, de vromen, die u omrin gen, tot wie ge gedwongen wordt op te zien met de bedeOch, dat twee deelen van uwen geest op ons mogen komen Voelt gii niet de zachte aanraking van de engelen der liefde in uw huis, in de maatschap pij, die wonderen werken, ook bii u Zij zijn de mannen en vrouwen vol heiligen geest, die in geen enkel tijdperk onzer historie ontbreken en nu nog in grooten getale zich ver- toonen. Niet met trotschheid op eigen le ven zijn zij vervuldintegendeel, geen roem vragen zij, maar bij hun ar beid, bij hun streven wijzen zij u op de macht, die het willen en werken beide bij hen te voorschijn riep, wier kracht in hunne zwakheid wordt vol bracht. Getuigen des heiligen geestes zijn er in onzen tijd, die het schoonste menschenleven ons doen aanschou wen. Waar velen morren, willen wii eens juichen over het vele goede dat van hen uitstraalt op ons. Pinksterdag, feest van al dat schoo ne, gij brengt ons op het gebied des geestes en voert ons tot dankzeg ging, teeken onzer hoöge blijdschap. Zie rond u en verkwik u in al dat schoone. Teer-Zeep. Overvettegrond-Zeep. Glycerine-Zeep. Lux-Zeep. Hout-Zeep. Palmolive-Zeep. Toillet-Zeep. Karnemelk-Zeep. Scheer-Zeep. Kinder-Zeep. Purol-ïTeep. Apen-Zeep. D.D.D. Zeep. Erasmic-Zeep. Carbol-Zeep. Poeder-Zeep. DROGISTERIJ Botermarkt 72 - HEUSDEN. Nog slechts enkele oogenblikken wanneer dit blad verschijnt, en het concours, uitgeschreven door de Gem. Zangvereen. Juliana" alhier, neemt een aanvang. Reeds een heele week is men bezig het feestterrein in orde te brengen onder leiding van het Uit voerend Comité, dat als volgt is sa mengesteld: M. Sigmond, voorz.; A. v. d. Giezen, secr.; G. Lievaart, pen- ningm. en Mej. A. Colijn, J. Stout en M. v. Pouderooijen, comm. Zooals reeds bekend is door de vele aanplakbiljetten advertenties enz. enz. zal de officiëele opening van het terrein plaats hebben op. Zater dag 23 Mei om 6 uur, daarna aan vang van het openingsconcert te ge ven door o.a. de feestvierende vereen. „Juliana", Gem. Koor „Altena" te W'chem, Almkersch fanfarekorps te Almkerk, Gem. Koor „Soli Deo Glo ria" te Werkendam, Damesk. „Looft den Heere" te Sleeuwijk, Kinderkoor „Het Nachtegaaltje" te Sleeuwijk, Mannenkoor „O. N." te Nieuwendijk, Gem. Koor „Sursum Corda", Gorin- chem, Mannenkoor „Zang en Vriend schap" te Gorinchem,. Fanfarekorps „Kunst na Strijd" te Oudendijk. Zooals uit bovenstaande blijkt een flink programma voor den Zaterdag avond. Maandag 25 Mei zal het terrein om 11 uur voor het publiek open gesteld worden; om 12 uur ontvangst van H. H. Juryleden, Directeuren en Voorzitters der deelnemende veree- nigingen; om half één zal een aan vang worden gemaakt met het Zang concours, waaraan de volgende veree- nigingen deelnemen 4e afd. Kinderkoren: „De Zangvo geltjes", Babiloniënbroek. 4e afd. Dameskoren: „Onderling Genoegen" Oudendijk. 3e afd. Kinderkoren: „Het Nachte gaaltje", Sleeuwijk. 3e afd. Dameskoren: „Zang en Vriendschap", Gorinchem. 3e afd. Mannenkoren: „TAVENU" Gorinchem. 3e afd. Gemengde Koren: „Soli Deo Gloria", Werkendam. 3e afd. Mannenkoren: „Onderling Genoegen", Nieuwendijk. 2e afd. Dameskoren „Looft den Heere", Sleeuwijk. 2e afd. Gem. Koren: „Nieuw Le ven", Lexmond. ie afd. Kinderkoren: „Zang en Vriendschap", Gorinchem. Afd. Uitm.heid Gem. Koren: „Al tena", Woudrichem. Eere-afd. Mannenkoren„Zang en Vriendschap", Gorinchem. Eere-afd. Gem. Koren „U. D. I.", Werkendam. Idem. „Excelsior", Heukelom. Velen zullen denkelijk zeggen: „Nu er nemen niet veel vereenigingen aan dat concours deel", maar als wij dan den feestgids openslaan en wij le zen het voorwoord dat de eere-voorz. van „Juliana" de WelEd. Heer H. A. van der Giezen te Lexmond neer schreef: Niet het vele is goed, doch het goede is veel", dan zijn wij vol komen gerustgesteld. 's Avonds om half acht zal er een optocht worden georganiseerd vanaf 't Veer naar het feestterrein vooraf gegaan door muziek en van 8-10,30 uur zal er concert worden gegeven door de Kon. Harm. „De Bazuin" uit Gorinchem. Wij twijfelen niet, wanneer het weer gunstig is, dat velen dit con cours zullen bezoeken, en dat het vele werk, dat het Uitv. Comité ge daan heeft met succes bekroond zal worden. Voor het concours zijn onderstaan de prijzen geschonken: Een zilveren lauwerkrans door het Uitvoerend Comité. Een groot verguld zilveren me daille door Mevr. Sigmond-v. d. Pol; te Sleeuwijk. Een verguld zilveren medaille door J. Verheij te Gorinchem. Een zilveren lauwertak door de Gem. Zangvereen. „Juliana". Zilveren medaille door de fa. Rid derhof en Zn. te Werkendam; H. P. Dekkers te Bilthoven H. A. v. d. Gie zen te Lexmond en de fa. L. J. Veer man te Heusden. Verstrekt Handelscredieten tegen nader overeen te komen voorwaarden* Opent rekening-courant met rentevergoeding. Incasseert Binaen- en Buitenlandsche Wissels. Belast zich met den aan- en verkoop van Effecten en nazien van Uitlotingen. Koopt en verkoopt vreemd Bankpapier. Verzilvert Coupons en bezorgt alle Assurantiën. Neemt gelden Deposito, rentevergoeding volgens overeenkomst. Verhuurt Safe-Loketten. (Prijzen naar grootte der kastjes). SPAARBANK. BtT" Spaarboekjes gratis bij eerste storting. Nadere inlichtingen verstrekt gaarne de Directie T. BOONSTBA (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) De can didaat stelling voor de Ge meenteraadsverkiezing heeft thans i plaats gehad en onze vrienden Kees en Wimzijn nu, bii elkaar om hier over eens te praten. Een belangrijke gebeurtenis is weer voorgevallen, n.l. de vergadering van 8 Mei en hier over gaat het eerst. Zeg Kees vraagt WimJij hebt natuurlijk het raadsverslag ook ge lezen, de Heusdensche Courant stond er twe,e keer vol van, ze hebben lee- lijk op elkaar zitten hakkenver schillende personen hebben in deze vergadering hunne ware gedaante bloot gelegd, en 't is te hopen dat ze er de gevolgen van ondervinden. Kees: Ja, deze keer hebben ze aardige uitdrukkingen gebruikt en een groot gedeelte van onze inwo ners zijn vreeselijk beleedigd. Want de arbeiders zijn uitgescholden voor stumpers en menschen met porcelei- nen ruggen. SIMPLEX RIJWIELEN. Wij ontvingen van de Simplex-Rijwie len-Fabriek te Amsterdam haar prijscou rant 4931, welke een keur van de nieuwste modellen bevat en op zeer bijzondere wijze is uitgevoerd. De omslag is gemaakt van nikkel papier, dat sterk glimmend is en daardoor denken doet aan een verchroomd rijwiel. Een alleraardigste reclame is voorts een boekje van Jo Spier, plaatjes met gedicht jes, die nu eens niet vervelen, doordat op elke regel het woord Simplex voorkomt. Een en ander wordt op aanvraag gratis toegezonden. Te Heusden, Genderen, Wijk, Aalburg en Veen worden de Simplex-Rij wielen vertegenwoordigd door den heer P. v. d. Velden te Wijk. GEVONDEN VOORWERPEN: Gevonden een dames-horloge en een portemonnaie. Inlichtingen en terug te bevragen bij den gemeente-veldwachter te Wijk en Aalburg. Sla-olie heele flesch f 1. halve - 0.65 Delfia per pak - 0.50 Delfrite - 0.55 Mayonaise pot - 0.70 Botermarkt 88 HEUSDEN. Een enkele werklooze heeft in de ze moeilijke winter, een paar gulden steun getrokken, en dat is niet ge gundEen was er die de gevangenis deuren open wilde zetten, om ze kos teloos eten en drinken te geven, op kosten van het Rijk dat is zeker om de Gemeente er vanaf te helpen. De zelfde zegt dat ze van poroelein zijn, en dus gevaarlijk voor breken een reden om er zuining mee te zijn. Een ander doet niks als huilen, dat het zoo jammer is, dat er steun is gegeven. Die was er eerst voor nou tegen, harde wind gehad en omge draaid. Weer een ander was te laat, omdat de fietskappen niet mee wil de. Een van de nieuwe candidaten doet een prachtige oplossing, die wel te overwegen is, want die wil de ar beiders 's winters netjes kuilen, net als aardappelen, en die dan in 't voorjaar over zijn, kunnen tegen een stootje. Wim Wie is dieje grappenmaker, staat die nog al hoog op de lijst Maakt die nog kans om Raadslid te worden KeesIk weet niet Wim, of er vier gekozen zullen worden dat die nen wij af te wachten. Ik voor mii geloof niet dat er de volgende win ter armoede in onze Gemeente zal geleden worden, want gij hebt toch ook wel gehoord, dat door de vele deftige trouwerijen in onze Gemeen te, de armen kassen vol zijn, ik hoor de tenminste van een keer 97,50 gul den, en een ander keer 200 gulden. WimGij praat allemaal van gul dens Kees, maar het waren centen hoor, en de halve centwas hier nog in tel. Maar weet je nu, wie er het beste mee zijn, neen zeker, nou dan zal ik het zeggen, dat zijn die personen die als presentiegeld f 1,25 per uur kregen. Ze vroegen wel f1,50 per uur, maar voor het goede doel, en om barmhartigheid- !tiei toonen, gaven ze dat kwartje maar, toe. Toch wel mooi, en een aardig voordeeltje voor de Gemeente want dat was f 1,per keer, voor ze ven keer was dat f 7,en dan nog f2,50 voor dieje waterstap, dat is al f9,50, precies genoeg voor ééne werklooze. KeesJa Wim het gaat best, maan nou de nieuwe De lijsten liggen al netjes in een kast, dus dat is moeilijk! om die in te zien, maar ik zal een3 probeeren of mijne „Telivisor" sterk! genoeg is, om er wat van te zien. Daar gapt hij al hoor, kijk maar eens. WimHo eens even Kees, ze zijn: aan den wandelweg bezig, of wel aan de Almkade. 't is Klaasje ge loof ik heelemaal alleen in zijn een-, tje. Het komt dus nog in orde daar. Daar is het raadhuis, en nu maar de kasten langs. Hier zijn ze Kees, len wat moet je weten. KeesKijk maar eens of er nieu- we op staan, en of ze kans maken. Wim De eerste blijft zoowat ge lijk, onderaan een paar vreemde, maar dat zal wel voor de vrede zijn'. De tweede heeft een nieuwe kop, anders' zoowat gelijk, behalve dat die wat! meer met de arbeiders willen gaan.' werken. De derde ook al een nieiu,- we kop, anders staan er zoowat de zelfden op, alleen die nog wat zeg gen, en van goede wil zijn staan la ger. De vierde waagt weer een lot je, die hoopt dat hij gelukkiger is als de vorige keer. D\e vijfde een ou de kop met een nieuwe staart. Ik! weet er nu genoeg van de zaak' zal wel op dezelfden voet worden voort gezet Kees, tenzii de arbeiders van' onze Gemeente, eindelijk begrijpen, dat ze leergeld genoeg betaald heb ben, en den 15 de Juni die mannen' kiezen, welke niet praten over ge;- vangenis, stumpers, porcelein, inkui len, of met den wind mee draaien. Ga nu maar wat verder, misschien' is -er nog wat nieuws hé wat zie ik' nou, een nieuwe verpleegster in 't huis het lijkt wel een verpleeger, een broeder soms het was zekier te druk voor een van het zwakke geslacht of zijn het oude menschen KeesHet is niets van dat alles jongen, denk jii dat die woning al leen maar geschikt is, voor een ver pleegster neen man bouwen gaat' niet, en om dan je zalf en medi cijnen uit 't stof te houwen, doet je wat WimWaar is het Kees, en dat groote gebouw zal toch wel niet be stemd zijn voor oude van dagen al leen, in „maasland" weten ze dat wel. Kees: Wil jii nou de nieuwstej, dingen van Almkerk eens zien pas op dan hoor. WimIs dat alles, daar zijn z"e aan het boomrooien geweest. KeesDat is alles maar genoeg, om het in den Raad ter sprake te brengen, en een trap naar dei arbeid ders te doen. En nou de vooruit gang Wim, zoo gij ziet doet onze( klok weer zijn plicht en jaagt, id te hopen ook onze vroede vaderen' in de goede richting, en naar den; tegenwoordigen tijd. Wim Ja Kees er is beweging in', en dan moeten wii al blii zijn, met de enkele dwaasdrijvers rekenen wiï binnenkort af, en dan gaan we voor vier jaar een betere tijd in. Ik hoop het voor onze goede Gemeente. KeesNu Wim is het voor deze keer, weer genoeg jongen, oog en open en recht vooruit, dan komen wij er het beste. Doe ze thuis de groeten van mii en welterusten hoor. MEUWSBLAi

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1931 | | pagina 1