Tweede Blad Ho. 5125 lrijli)22Iei 3ke op 2e Pinksterdag: Karei Holmbo, voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de 8ommelerwaard. RugpijnNieren Pillen Zomersproeten kinderrubriek. Plaatselijk Nieuws. TOT SLOT SCHITTEREND VUURWERK FEUILLETON BEHOORENDE BIJ HET Waarom noodeloos dag in, dag uit aan doffe, onophoudelijke rugpijn lijden met scherpe, stekende pijn bij bukken of zich oprichten Waarom die ellendige last van urinekwalen, hoofdpijn en duize- zeligheid Deze kwalen wijzen maar al te vaak op nierzwakte, waardoor urinezuur en andere schadelijke onzuiverheden in het bloed achterblijven in plaats van er uit gefiltreerd te worden. Waarom Als blijkens de ervaring van zoovelen Foster's Rugpijn Nieren Pillen in dergelijke gevallen zoo weldadig kunnen werkende verzwakte nieren weder kunne opwekken en versterken, en zoo doende zoowel reumatiek, jicht, waterzucht spit en niergruis kunnen voorkomen als verbeteren. Verwaarloos geen kostbaren tijd Grijp de kwaal onmiddellijk in haar wortels aan. Bij alle drogisten enz. fl.75 p. flacon. Beste jongens en meisjes. De oplossingen der vorige raadsels zijn: 1. Heerenveen. 2. Al te goed is buurmans gek. 3. Omdat een musch nooit een paard opeet. De nieuwe raadsels zijn: 1. Neem wat muntstukken, doe daar bij een halve erwt, voeg daarbij een stuk grond, dan krijg je een provincie in Nederland. 2. Wie kan van het volgende woord de meeste zelfstandige naamwoor den maken: PAARS? 3. Ik ben een klein eiland. Doe er een J bij. dan kan het kleinste< meisje mij dragen. Ra. ra, wat is dat? OOM KAREL'. HOE BARENDJE KWIK BIJ KONING SUIKERBUIK TERUGKWAM. V. „De nikkers stookten het vuur hoog op en het water werd al aardig warm," aldus vervolgde Barendje Kwik zijn ver haal voor Koning Suikerbuik. „De nik kers dansten vroolijk in een kring om den grooten pot en likten zich reeds de lippen af. Ik was ten einde raad. Redding was nergens te bekennen, en ik stelde mij reeds voor hoe straks de koning der nikkers een groote hap uit mijn 'arm zou nemen. Zooals U begrij pen kunt. vond ik dat erg naar. Al leen mijn hoofd stak boven het water uit en ik voelde, dat ik hoe langer hoe rooder kleur kreeg. Plotseling schoot mij iets in de gedachte. De nikkers hadden vergeten mijn zakken uit te halen, en in mijn broekzak had ik een groot zakmes zitten. Onder wa ter haalde ik dit mes te voorschijn en begon daarmee over den bodem van den leemen pot te schrappen. En tot mijn groote vreugde duurde het niet lang of ik hoorde een zacht sissend geluid. Ik had een gaatje in den bo dem gekrabd en het water uit den pot druppelde zachtjes op het vuur. De nikkers merkten nog niets. Ik daaren tegen wel. Want doordat het vuur zachter ging branden, door het water dat er op druppelde, werd het water in den pot ook niet heeter, ja, koelde zelfs heel langzaam een beetje af. On- dertusschen ging ik door met gaatjes in den bodem van den pot te krabben. De nikkers zagen nu tot hun groote verbazing, dat het vuur langzaam aan begon te dooven. Ze keken er met ang stige gezichten naar en gooiden er nieuw hout op, maar het hielp niets* Het vuur brandde al lager en lager, zoodat ze ook al hoe langer hoe min der konden zien. Want zooals ik U vertelde, was het inmiddels reeds nacht geworden. Eenige oogenblikken later, doofde het vuur geheel onder een he vig gesis. De nikkers stoven verschrikt uiteen, terwijl ze riepen: „Allah heeft het vuur gedoofd, Allah wil niet dat wij dit blanke jongetje opeten." Zoodra het laatste vonkje van het vuur, was uitgegaan, sprong ik uit den leemen pot «ein vluchtte het bosch in. Uren lang liep ik door, totdat ik opeens aan het strand stond. Juist ging de zon. op. En wat zag ik daar? Er lag juist een schip voor anker. Ik wuifde mefj mijn zakdoek en eenige ininuten later kwam er een roeiboot om mij te ha len. De kapitein gaf dadelijk bevel om weg te varen, toen ik aan boord van het groote schip was geklommen. En juist toen we het anker lichtten, kwa men de nikkers het strand opgestormd. Ze hadden mijn list ontdekt en waren, in woede ontstoken, mijn spoor gevolgd. Ze waren echter eventjes te laat. Ik was gered. Het schip voer naar ons land terug. Maar. omdat ik al mijn geld bij de nikkers verloren had. kon ik den kapitein niets betalen en daarom moest ik heel hard werken om mijn kost te verdienen. Ik moest eiken dag het dek schrobben en beven in den mast klimmen om de zeilen vast te maken. Zoo kwam ik zonder dén cent in het land terug. Niemand herkende mij en niemand wist, dat ik Barendje Kwik was. Daarom vermomde ik mij als be delaar en zoo kwam ik hier terug. „Het is kolossaal," riep koning Sui kerbuik uit, die met ingehouden adem het spannende verhaal van de lotgeval len van Barendje Kwik onder de nik kers had gevolgd, „maar ik ben blij, Barendje, dat je weer terug ter.t. Want nu hoef ik ten minste niet meer zoo heelemaal alleen te regeeren. En om dat ik nu vandaag jarig ben. stel ik voor, dat wij op de binnenplaats van het paleis een heerlijk potje gaan knik keren. Ik weet daar een prachtig knik kerkuiltje." „Hoera", riep Barendje Kwik, „ik doe dadelijk mee. ik geef U een achtja voor de Engelsche rol!" „Aangenomen," riep koning Suiker buik, nam de 8 knikkers van Barend je Kwik aan, deed er ook acht van zich zelf bij en snelde naar de bin nenplaats om een spelletje Engelsche rol te spelen. (Wordt vervolgd). verdwijnen in korten tijd geheel door Sprutol. Bij alle Drogisten. Pot 90 ctTube 50 ctZeep 60 ct. ALMKERK. De lijsten der candidaten voor de a.s. gemeenteraadsverkiezing zijn als volgt genummerd: 1. C. A. Walraven; 2. Ant. Burghout; 3. C. G. de Jong; 4. P. v. d. Wal; .5 W. Noorloos. De caféhouders dezer gemeente hebben thans vergunning gekregen, om hunne inrichting gedurende de zomer tijd tot 11 uur geopend te moge.n houden. Dezer dagen stierf bij den heer C. H. K. alhier, een zijner beste werk paarden. Voorwaar een schadepostje. voor bovengenoemde. AM) EE. We vernemen dat de heer C. Dekker, sluisknecht alhier, met ingang van 1 Juni a.s. overgeplaats zal wor den naar Werkendam. BENEDEN - LANGSTRAAT. Naar vette varkens bestaat thans weinig vraag, waardoor de prijs zich niet kan staande houden. Men besteedt thans 40 ct. per K.G. levend gewogen. EETHEN. De vacature, opengevallen door de benoeming van den heer H. C. van Os, ambtenaar ter secretarie alhier, als secretaris van Zuilichem, is vervuld door de tijdelijke benoeming van den heer J. W. v. d. Meijden uit Well-Ammer- zoden. 'h GRAVENMOER. Vorige week overleed alhier, in den ouderdom van vier en vijftig ja ren, na een lijden van meer dan een jaar, mej. M. Prins-van Alphen, de eerste verplegende hulp in dienst van ons Groene Kruis. Zij was in het bezit van het Rijks- bakerdiploma en had een aangeboren gave als ziekenverpleegster. Nog bij haar leven is zij zeer zeker door vele kraamvrouwen, zieken en ou den van dagen, gewaardeerd' geworden om hare hulp en bereidwilligheid. Van haar kan gezegd worden, dat zij ge werkt heeft zoolang het dag was, dat nimmer iets haar te veel was, waardoor ook na haar verscheiden een dank bare herinnering in veler harten zal blijven voortleven, en ook het Bestuur De jonge biggen varieeren van f8 tot f 10 per stuk. DONGEN. De harmonie „Aurora" heeft op het te Poppel gehouden concours, den eersten prijs in de afdeeling Uitmun tendheid behaald. DUSSEN. Naar wij vernemen is de verkie zingsactie alhier reeds in vollen gang en dat daarbij niet altijd degelijke en eerlijke middelen worden gebezigd, blijkt wel uit het volgende. Voorzitter en secretaris van een pol derbestuur hebben zich zelf candidaat laten stellen. Om het benoodigde aan tal handteekeningen te verzamelen, wordt o.a. de watermolenaar van den polder aangezocht ook te teekenen. De ze had evenwel reeds een andere lijst geteekend. zoodat hij, eerlijk genoeg, dit vertelde en voor de tweede maal niet teekende. Zelf is deze persoon reieds maanden lijdende aan 'n ernstige kwaal, waardoor zijn zoon hem als m o 1 e n a a r verving. Deze zoon nu is j.l. Zaterdag op staanden voet door den Candidaat- Voorzitter van het polderbestuur ontsla gen, onder aanvoering van het niet teekenen van den vader als reden. Vermoedelijk wordt de geldigheid van dit plotselinge ontslag met zijn gevol gen, door den rechter verder behandeld. DRUNEN. Prijsnoteering van 19 Mei 1931. Spinazie 48 ct., Asperges 1 2826 ct., Asperges II 1626 ct., Asperges III 10—25 ct., Rabarber 12 ct., Aard beien 6072 ct., Postelijn 1115 ct., alles per kg. Sla I 4—7 ct., Sla II 1—3 ct., Bloem kool 16191/2 ct., Bloemkool II 1014 ct.. Bloemkool III 810 ct., alles p. stuk. Rabarber 131/2 ct., Radijs 1 ct., Kee- len 1 ct., alles per bos. van het Groene Kruis haar in danlo» baarheid blijft gedenken. De Weleerw. heer Ds. L. G. Bol ken ste in alhier, heeft het beroep naar de Ned. Herv. Gem. te Schelluinen aan genomen. NIEUWEN Deze week speelde de korfbal club „Quick" alhier, tegen ..D.O.S.'" te Geertruidenberg. De wedstrijd ein-. digde met 31 in het voordeel van eerstgenoemde. Deze week geraakte het zoontje van den heer Joh. v. d. S., terwijl hij; aan het spelen was, in de Bakkerskïl, Gelukkig waren zijn kameraadjes in de nabijheid en mochten het genoegen hebben, hun kameraadje van een wis sen dood te redden. Deze week werden de eieren ver handelt voor f3.tot f3.75 per 100 stuks. Handel traag. OUDENDIJK. Wegens gebrek aan deelname is het dameskoor „Onderling Genoegen" ontbonden. De Zaterdagmiddag j.l. gehouden voetbalwedstrijd tusschen Sparta alhier en S.D.O. te Woudrichem, eindigde met 63 in het voordeel van eerstgenoemde. Tweede Pinksterdag zullen op het veld van Sparta, seriewedstrijden worden ge houden. RIJSWIJK. Op Dinsdag 23 Juni a.s., zal al hier de stemming ter verkiezing van de leden van den Gemeenteraad wor den gehouden. 1 In deze gemeente zijn weder tal van personen bij de werkverschaffing vanwege den polder terwerk gesteld. Het betreft alhier het verbeteren van den waterafvoer. In deze werkverschaf fing zal door het rijk! 50 pCt., door de provincie 25 pCt. en door den polder eveneens 25 pCt. worden bijgedragen. Voor de gemeenteraadsverkiezing zijn in deze gemeente 4 candidatenlijs- ten ingeleverd. WOUDRICHEM. Vanwege de land- en tuinb.ver. Land van Altena, is een verzoek uitge gaan tot verbetering van het pont veer, nabij den Oliemolen, daar dit tijdens den hooibouw dikwijls veel moeilijk heden oplevert. WIJK EN AALBURG. Tweede Pinksterdag zullen alhier,» op het bekende sportterrein te Aal burg, weder groote serie-wedstrijdeni plaats hebben, uitgeschreven door de v.v. „Wilhelmina". De deelnemende vereenigingen zijn: „N.E.O." en „S.D.O.", beiden te Sprang; „Sparta" te Vrijhoeve-Capelle en „De Vroolijke Trappers" te Nieuwkuijk,. Donderdagmiddag (Hemelvaarts dag) j.l. kwam. mej. v. D. met haar! fiets zoodanig te vallen, dat een wond' aan haar knie ontstond en zij .ziel! onoer geneeskundige behandeling moest stellen. Vrij naar 't Deensch van IVAR RING. 6.) „Ja, als de maand om is, maar geen dag vroeger. Morgen moet je je be schouwen als een van de gastheeren, ik heb je hulp noodig, in geen geval mag jij den bedaarden ouden heer .spe len, je moet dansen, evenals wij, dat zeg ik je vooruit." Holmbo beproefde den opgeruimden toon aan te slaan, die hem steeds eigen was: „lk moet dus gastheer en danspaard zijn; verlaat je op mij, ik zal mijn best doen." „Op je eerewoord, je zult niet uit knijpen Op hij bleef steken; 't was hem miet mogelijk het woord „eer" uit te spreken; hij drong 't vol schrik terug, toen 't hem uit oude gewoonte in de mond kwam. „Ik zal niet uitknijpen, daarop kan je rekenen", zeide hij kort af, en verliet zijn gastheer, diepe on rust overmeesterde hem; en hij be hoorde niet tot hen, die beproeven zich zelf te bedriegen, 't viel hem geen ocgenblik in, zijn daad door verzach tende omstandigheden te verontschul digen, de zaak lag duidelijk voor hem. Je begon met lafheid en je eindigde een bedrieger te worden," dacht hij; voor hem bestond er geen middelweg, hij was een eerlijk man of een bedrie ger. Onder al zijn bekenden was er niet een, die voor hem zoo'n streng rech ter was geweest, als hij voor izich- zelf was. Holmbo vond in het zich ontdoen van 't vreemde geld weinig bevredi ging; 't liefst had hij zijn landgoed ver kocht en was hij naar Amerika gegaan; maar aan wien zou hij 't geld geven; hij wist, dat hij zelfs den vereischterj moed niet bezat, om Arenfeldt te be kennen, dat de verleiding hem te mach tig was, juist Arenfeldt, die hem zoo dierbaar was, den man, die hem niet tegenstaande zijn kleine plagerijen in zaken van eer hoogschatte; zoo jam merlijk klein voor hem te staan, 't was een vernedering, die hij niet kon verdragen; neen, dan was de dood ver kieselijker. 'tWas niet de lust tot leven of dei vrees voor den dood, wat hem terug hield, neen, niettegenstaande zijn licht zinnigheid, was hij een goed christen; hij wilde zich niet aan de gevolgen eener slechte daad onttrekken, door 't begaan eener zonde; hij moest leven en arbeiden, zooveel geld verdienen, dat hij de som kon bijeenbrengen, die hij Arenfeldt ontroofd had, en dan een gunstig oogenblik afwachten, om haar aan hem terug te betalen, misschien als peetgeschenk voor zijn zoon, dien hij tot zijn erfgenaam wilde maken. Zijn leven, 't lag zoo arm en eenzaam voor hem; met een vlek op zijn eer wilde hij de toekomst niet met een vrouw doelen, niet zijn kinderen zoo'n erfdeel nalaten. De eenzaamheid kon hij verdragen, hij was niet zeer ero tisch, maar Arenfeldt's vriendschap te verliezen, was een straf, waaraan hij zich tot eiken prijs wilde onttrekken. Wanneer Arenfeldt niet mag vermoe den, dat mij een last drukt, dien ik niet met hem kan deelen. dan moet ik den korten tijd, dien ik hier nog doorbreng, de oude blijven, later kan ik dan weer mijzelf zijn, van een werk paard kan men geen kunstsprongen verwachten. Sinds dien dag nam hij weer aan de verstrooiing der anderen deel; slechts als zij speelden bleef hij toeschouwer; maar hoe hij zich ook inspande de oude te zijn, ontdekte Arenfeldt spoedig, dat zijn vroolijkheid gedwongen was, en menigmaal als Holmbo het vroolijkst scheen, rustten de oogen van zijn vriend vragend op hem. er bestond een raad sel, dat hij niet kon oplossen. VIERDE HOOFDSTUK. De drukte voor 't bal begon vroeg; er heerschte een buitengewone drukte in 't heerenhuis; de levenslustige jonge jagers, met Arenfeldt aan 't hoofd, vervulden hun rol van gastheer reeds vanaf den vroegen morgen. Men ver sierde de zaal met guirlandes en kran sen; ieder van hen had een kleine ver rassing voor te stellen, en ofschoon de meesten bij stemming verworpen werden, hadden zij toch dit voordeel, dat zij den uitvinder geamuseerd had den. "Holmbo was onvermoeid; hij ver bond goeden smaak met arrangements talent. Aan hem had men de mooie bloemen-bouquetten te danken, die des avonds met flauw brandende lampen verlicht moesten worden en in de groo te zaal een betooverend schoon effect maakten. De broeikasten waren mijlen uit den omtrek geplunderd, zelfs Holmbo's ka merplanten waren als offer der schaar gevallen en een groote kist met rozen was ter eere van 't feest uit het Zuiden ontboden. Holmbo moest op zich nemen, de cotillonsbouquetten te maken, wat hij uitmuntend uitvoerde. Het kostte hem veel tijd den sier lijken bloemkorf in orde te brengen, maar iedere bloem kwam ook tot haar recht, zoowel de geele roos als de roode anemoon; ieder bloempje had een zacht bed van groen gekregen^ en de kleuren waren mlet zooveel zorg en smaak gerangschikt, dat de een de andere niet hinderde. Arenfeldt was opgetogen over 't fraaie arrangement. „Jij hebt je beroep gemist, Holmbo" zeide hij vroolijk, „je hadt bloemist moeten worden." Zij hadden den geheelen dag zooveel te doen, dat zij nauwelijks met ,hun toilet gereed waren, toen 't eerste rij tuig voor de deur reed. De eerstkomende waren jonge me vrouwen, die beloofd hadden, de rol der gastvrouwen op zich te nemen; terwijl zij met hunne mannen de bal zaal binnentraden, wierpen zij onder-, zoekende blikken in 't rondzij wensch- ten dat er 't een of ander ontbrak, zoodat men hun raad noodig had, maar zij moesten openhartig bekennen, dat alles prachtig gearrangeerd was en de baltoiletten in zoon' smaakvolle omge ving uitmuntend moesten voldoen. Langzamerhand verspreidden tulle en zijde zich als een zomerwolk door dei ruime zalen en 't licht viel op frissche bloemen en mooie jonge ge zichten. Jeugd en schoonheid ver spreidden een geur van poesie ron dom zich, die allen meesleepte; slechts één stond buiten dien tcoverkring en; dat was Holmbo; hem scheen dat al les ijdelheid; des levens ernst en scha duwen waren met hem de zaal binnen getreden en alle schoonheid en jeugdi der wereld konden met geen zonneschijn zijn weg bestralen, maar toch wilde hij dansen, dansen al bestond er geert leed, geen ongeluk, als ware 't geheet- Ie leven een balzaal. Arenfeldt opende het bal met zijn nicht. Juffrouw Brandt, die Holmbo's da me was, moest de rij der dansers ver laten, daar er een scheur in haarwHI tullen kleed gekomen was; hij leunde tegen 't venster en tuurde naar ,dd dansende paren, zonder hen een ge dachte te wijden, hij. hoorde de mu ziek, zag de gestalten op de maat be wegen; nu en dan raakte hem een licht kleed of een fladderend lint; hij voelde de lichte koelte der voorbij vliet- gen de paren, behield echter geen in druk van de personen. Dicht bij hem verloor een voorbij- zwevende dame haar waaier, de val wekte hem, hij nam hem op en reïktei hem haar toe, zij glimlachte vriendelijk! en danst voort; hij volgde hen met de oogen, 't was Arenjfeldt en diens nicht. j i (W.ordt vervolgd). Nieuwsblad m FELLE

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1931 | | pagina 5