flil mur Beslaat oil 2 oiaaen 5. p. lanklmyzM Co s Bank jV V. Agentschap van de Amsterdaasche Bank fl.V-, Amsterdam. A. Verschuur-Baert, UND VAN ALTEN^ Strafbaarstelling van smalende Godslastering. PRIJSVERLAGING Calvé's Artikelen Binnenland. ONWEER m Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heusden. iVo. 5127. Vrijdag 29 Mei 1931. A. BAAI JENS, Nieuwe Veehallen te 's-Hertogenbosch Dit blad verschjjnt WOENSDAGMORGEN en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nnmmers 6 cent. Int Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 aar en Vrijdagmorgen 9 nar ingewacht. Sla-olie heele flesch f 1. halve - 0.65 Delfia per pak - 0.50 Delfrite - 0.55 Mayonaise pot - 0.70 Botermarkt 88 HEUSDEN. De ingebruikneming der nieuwe Vee markthallen te 's Hertogenbosch is bepaald op WOENSDAG 3 JUNI a.s. Met ingang van dien datum worden dus de Veemarkt en Biggenmarkt in die ballen gehouden. Verstrekt Handelscredieten tegen nader overeen te komen voorwaarden. Opent rekening-courant met rentevergoeding. Incasseert Binaen- en Buitenlandsche Wissels. Belast zich met den aan- en verkoop van Effecten en nazien van Uitlotingen. Koopt en verkoopt vreemd Bankpapier. Verzilvert Coupons en bezorgt alle Assurantiën. Neemt gelden A Deposito, rentevergoeding volgens overeenkomst. Verhuurt Safe-Loketten. (Pryzen naar grootte der kastjes). SPAARBANK. Spaarboekjes gratis bij eerste storting. Nadere inlichtingen verstrekt gaarne de Directie T. BOONSTRA Teer-Zeep. Glycerine-Zeep. Hout-Zeep. Toillet-Zeep. Scheer-Zeep. Purol-Zeep. D.D.D. Zeep. Carbol-Zeep. Overvettegrond-Zeep. Lux-Zeep. Palmolive-Zeep. Karnemelk-Zeep. Kinder-Zeep. Apen-Zeep. Erasmic-Zeep. Poeder-Zeep. DROGISTERIJ Botermarkt 72 HEUSDEN. nor het LaHd van Heusden bei Altenaje Lanostraat en de BommBlorwaard In de politieverordeningen van meerdere gemeenten in onze omge ving treften we een zoogenaamd „vloekverbod'' aan, dat nooit onze bewondering heeft kunnen hebben, niet omdat we niet zeer fel gekant zijn tegen het misbruik maken van Gods Heiligen Naam, maar wel om dat het naar onze meening niet juist is gezien om te trachten het vloe ken door strafbedreiging tegen te gaan. En bovendien zal het geheel en al van het oordeel van den betrok ken rechter afhangen wat onder vloeken'' is te verstaan. Nog eens, wij zijn groote tegen standers van vloeken, maar met hen, die een vloekverbod in een plaatse lijke politieverordening noodig oor deelden verschillen wii hierin dat zli fceggen dat de overheid heeft in te grijpen met strafbepalingen, terwijl wij zeggenneen, dat is niet de ma nier om den menschen hét misbruik maken van Gods Heiligen Naam af te leeren, men moet de vloekers door hen ernstig op het slechte van hun woorden te wijzen, trachten te ver beteren. En nu wordt het er haar onze meening niet beter op nu we in een rijkswet de strafbaarstelling van openbare Godslastering krijgen neer gelegd. We krijgen een echt gele genheidsproduct, door welks aanne ming een hoogst bedenkelijk ante cedent wordt geschapen. Immers zijn er veel meer dingen dan Godslas tering, die bil weldenkende men schen de diepste ergenis opwekken. En waarvan zal het nu afhangen of zulke dingen ook als strafbare feiten in een rijkswet worden opgenomen Het ontwerp dankt zijn ontstaan aan eenige zeer betreurenswaardige feiten, waarvan stellig de allerbelang rijkste zijn eenige bepaald Godslas terlijke artikelen in de Tribune d.i. het blad der communisten. Dat heeft zeer terecht groote ergernis bii talloos velen verwekt en onder den indruk daarvan wil het ontwerp openbare Godslastering strafbaar stellen. Dit nu achten wij, zooals we reeds zeiden, onjuist. Wie de strafwet beschouwt als een middel tot volksopvoeding en een zedenmeesteres zal ongetwijfeld de indiening van het ontwerp toe juichen. Anderen echter en daar onder scharen wij ons die in de strafbedreiging eene noodzakelijke bescherming van rechtsbelangen zien, kunnen uiteraard niet sympathiek te genover het ontwerp staan. Wat is vloeken'' of zooals het ont werp het uitdrukt smalende Godslas- lastering'' Ziedaar eene vraag, wel ke bij zooveel verschil van inzicht], moeilijk is te beantwoorden. Heel veel is over dit punt geschreven en gewre ven tot eenig resultaat is men nog nimmer gekomen. Neem het verschil in standpunt tus- schen Roomsch Katholieken en Rechtzinnig Protestanten om van de Vrijzinnig Protestanten te zwijgen. Wanneer een Roomsch-Katholiek Gods Heiligen Naam ijdelijk in zijn gesprek noemt zonder dat er eenig opzet in schuilt om het Opperwe zen te lasteren dan wordt daar van Katholieke zijde geen kwaad in ge zien. We herinneren ons nog een ar tikel, dat een paar jaren geleden ge schreven werd door den als we ons niet sterk vergissen pastoor te Hedel en waarin deze zegt dat ge bruik maken van Gods naam niet als godslastering kan worden aangëmerkt als de woorden los weg worden ge sproken zonder dat men bedoelt er God mede te beleedigen. Precies we ten we de woorden niet meer maar daar kwam het toch in ieder geval op aan. Neem nu een rechtzinnig pro testant. Deze ziet in elke uiting, waar bij Gods naam ij del wordt genoemd, een ongeoorloofd misbruik maken van van dien naam, ja een vloek. En hoe denken onze rechters er over? Ons komt hier voor den geest een vonnis, dat eenige jaren geleden door den toenmaligen Kantonrechter te Vianen werd uitgesproken. In dat vonnis zei de Kantonrechter dat het niet als vloek kan worden beschouwd indien iemand zegt of als wensch uit dat God hemzelf verdoemen moge. Dit is natuurlijk eene opvatting, hoe wel o.i. eene opvatting, welke door weinigen zal worden gedeeld. Maar hoe dit ook zij, vast staat dat ter zake heel véél aan het persoonlijk gevoelen van den rechter wordt over gelaten. Eene andere vraag is of de nieuwe strafbepaling als eene doelmatige mag worden beschouwd. Ons komt het voor van niet, want wat is het ver schil tusschen Godslastering en ^sma lende Godslastering'' We zien in de verte reeds tal van juridische moei lijkheden en verwikkelingen, die uit de omschrijving van het nieuwe straf baar feit zullen voortspruiten. Immers zal Godslastering niet steeds strafbaar baar zijn, doch alleen indien zi; „sma lende'' is. En nu hebben we werke lijk te doen met den rechter, aan wien eventueel geconstateerde overtredin gen ter zake ter beoordeeling zullen worden onderworpen, want hoe vaak zullen de overtreders niet aanvoeren dat hun uitingen allerminst smalend zijn geweest en dus het beetje Gods lastering, dat zij hebben bedreven, door de wet zelf als geoorloofd wórdt geacht. Zeer velen zijn er, die van oordeel zijn dat al wat zonder straf kan worden gedaan ook zedelijk is toegelaten. Dit is natuurlijk onjuist, maar het feit is er en nu is het o.i. verkeerd om door een wetsbepaling als de onderhavige die door velen ge deelde meening nog te voeden. Wij herhalen dat wii èn uit gods dienstig oogpunt èn uit een oogpunt van beschaving ten sterkste gekant zijn tegen Godslastering. Zulks neemt echter niet weg dat wij 't opnemen ee- ner strafbepaling in'n wet niet de jui ste wijze vinden om openb. Godslas tering tegen te gaan. Wii zijn geen voorstanders van staats-albemoeienis en vooral niet wanneer het onder werpen tetreft van zedelijken aard. Er zijn andere kringen waarnaar wii eer der uitzien om een zedelijk kwaad te bestrijden Kerk, gezin, school, maatschappelijke organisatie's enz. hebben óók en dikwijls eerst een taak te vervullen. Zij zijn er voor aange wezen om den mensch moreel naar boven te brengen. En bovendien wat kan eene strafwet hier doen Z'v kan mogelijk wat excessen afsnijden. Maar wat kan zij op dit terrein wezenlijks doen Weinig of niets. En daarom liefst geen strafbepaling tegen Godslaste ring en dan nog wel „smalende'' Godslastering, daar zii naar onze mee ning de zaak eer schaadt dan baat. Bij de bekroningen der veetentoon stelling te 's Bosch werd in de 5e afd. de 2e prijs behaald door Lice III 145776 R. v. J. eigenaar E. v. d. Beek te Genderen en niet van W. J. Branderhorst te Eethen, zooals abusievelijk vermeld was. tot en met 31 Augustus kunnen de buiten omloop gestelde guldens uitsluitend nog ter inwisseling wor den aangeboden aan Postkantoren, Bijpostkantoren, Hulppostkantoren en Poststations. Op rijksdaalders en halve guldens heeft deze inwisseling geen betrek king. DENK AAN UW GULDENS. Onze lezers herinneren wij er aan, dat ingaande 1 Juni a.s. alle gul denswelke voor 1920 werden in circulatie gebracht buiten omloop worden gesteld. Na 1 Juni zijn dus alleen nog gel dig de guldens, welke een later jaar tal dragen dan 1920. Nog gedurende 3 maanden dus Een zwaar on weder, gepaard gaan de met zwaren regenval en hagelslag heeft Woensdagmorgen boven ver schillende plaatsen van ons land ge woed. Te Bakel sloeg de bliksem in de schoorsteen bij P. v. d. Wetering, Deze veroorzaakte geen brand, doch trof v. d. W. zelf, die onmiddellijk dood was. De getroffene was 28 jaar en laat een vrouw met 3 nog zeer jeugdige kinderen achter. Te Millingen is het dubbele woon huis van K. en H. door den hlik- sem getroffen en geheel afgebrand. Te Bathem zijn een koe en een stier van den landbouwer V. en een koe van den landbouwer D., welke in de weide liepen, door het hemel vuur getroffen en gedood. Te Hoogezand is de boerderij van A. Mulder door den bliksem getrof fen en tot den grond toe afgebrand. Te Noordschans, gem. Klundert, is de schuur van C. v. d. P. door den bliksem getroffen. De schuur brand de geheel af; zeven biggen kwamen in de vlammen om. Bij Winterswijk werd een knaap door den bliksem van zijn rijwiel geslingerd en in deerniswekkenden toestand opgenomen. Te Holthuizen, gem. Haaksbergen is de bliksem in de boerderij van de Wed. Overbeek geslagen. Zes var kens en drie kalveren kwamen in de vlammen om. Te Aalten werd een 24-jarig meis je door den bliksem getroffen en ge wond. Men vreest voor haar leven. De boerderij van G. W. Noord kamp, mede bewoond door de wed. Schooneville te Epse (Gld.) is dóór den bliksem getroffen en geheel af gebrand. Te Schoonoord in Drente is het 14-jarig meisje Koolstra door den bliksem getroffen en gedood. Te Harfsen is de bliksem in de pas gebouwde boerderij van J. Bleu- ming geslagen en totaal afgebrand. Te Mierlo-Hout werd zekere B., toen hij den electrischen stroom wil de uitschakelen en daarbij aan het schakelbord kwam door den bliksem getroffen, zoodat hij een bloedende wonde aan een zijner handen opliep. Bij Diepenheim zijn vier koeien van één eigenaar in de weide door den bliksem getroffen en gedood. Te Beugen sloeg de bliksem in het achterhuis van G. Boumans. Schuur en stal werden in de asch gelegd. Te Buinen sloeg de bliksem in de boerderij van den heer J. Hulshof. Het vuur sloeg over op de boerderij bewoond door J. Timmerman, wel ke eveneens geheel afbrandde. Te S teen wijk erwold is de groote boerderij, bewoond door de gezinnen K. en S. door den bliksem getroffen en in vlammen opgegaan. Vier kalveren, ruim 20 varkens en eenige kippen zijn in de schuur om gekomen. Te Erm (gem. Hees) is de bliksem geslagen in de boerderij van dhr. Oldenheuving en werd een prooi der vlammen. Drie kalveren, een paar varkens en een groot aantal kippen zijn in de vlammen omgekomen. Doordat de lichtleidingen werden vernield en ook het telefoonnet zwaar werd beschadigd, was het dorp van electrischen stroom en telefoon-com municatie verstoken. VERDRONKEN. Maandagmorgen is ter hoogte van de spoorlijn Hooge-Zwaluwe in een waterput op. een weiland het lijk gevonden van den 42-jarigen slager v. R. uit Lage-Zwaluwe. De man had telef. wo. 15 Raamsdonksveer. met zijn rijwiel de woning verlaten. De fiets werd staande tegen de af rastering van het weiland gevonden. De verdronkene laat een vrouw en zeven kinderen achter. J. Bergsma van Staveren heeft om half elf te Cockdorp op Textel het het lijk gevonden van den drie we ken geleden daar verdronken heer Meijer. Hoewel beweerd werd, dat de overledene f15.000 bij zich moest dragen, werd op, het lijk slechts een paar gulden gevonden. In de jas, die reeds vroeger gevonden werd, is evenmin geld aangetroffen. AANRANDING. Zondagmorgen is in het Bosch van Bredius te Bussum een acht-jarig meisje door een 20-jarige persoon aangerand. In den loop van den dag slaagde men erin den dader, een in woner van Bussum te arresteeren. rige H. Barmentloo, bestuurder van een vrachtauto uit Amsterdam, kwam op den onbewaakten oorlog van de lijn Arnhem-Apeldoorn in botsing niet' trein no. 3527. De auto werd onge veer 250 meter meegesleurd, waar na de trein tot stilstand kwam. Door de botsing werd B. uit den auto geslingerd; hij kwam terecht in de langs den weg loopende sloot welke echter droog was. De treincon ducteur B. v. d. Heuvel snelde hem! terstond te hulp, doch het bleek dat de jonge man reeds overleden was. ERNSTIG ONGELUK. Te Ellecom is op de Middagter- allee een padvinder uit Lonneker, die per fiets reed, door een auto over reden. Per ziekenauto is het slacht offer naar het ziekenhuis vervoerd,, waar geconstateerd werd, dat hij een der rugwervels gebroken heeft. VELDWACHTER MISHANDELD. Dinsdagnacht surveilleerde op den Driehuizerkerkwweg te Nijmegen de gem.-veldwachter T. Hij ontmoette drie wielrijders, van wie een zon digde tegen de regelen van het ver keer. De veldwachter wees hem hier op en belichtte den wielrijder met een lantaarn. Dit bleek niet naar den zin van den aangehoudene te zijn, die in een vloed van scheldwoorden losbrak en vervolgens den veldwachter een hevigen slag in het gelaat gaf. De politieman sloeg tegen den grond en bleef bewusteloos liggen. De on verlaat diende zijn slachtoffer daarna nog eenige trappen toe, waarna hij zich uit de voeten maakte. Er waren echter getuigen bij de mishandeling aanwezig en daardoor gelukte het later den chef-veldwachter Wierdsma den dader op te sporen en aan te houden. Het bleek te zijn zekere Th. A. v. R., woonachtig te Hees. De bewusteloos gebleven veldw. werd in een woning binnengebracht en her kreeg daar eerst na geruimentijd zijn bewustzijn. De man kon zich niets meer herinneren en wist zelfs niet eens waar hij zich bevond. FELLE BRAND TE DEURNE. Maandagmorgen is Zeilberg opge schrikt door een ernstigen brand, waardoor drie woningen en 2 pak huizen in asch zijn gelegd. De be woners, die nog te bed lagen, zijn nog bijtijds gewekt en met moeite gered. Eigenaar van de woningen is de heer J. Bouman. AUTO-ONGELUK. Te Apeldoorn heeft een ernstig au to-ongeval plaats gevonden. De 19-ja- DOODELIJK ONGELUK. De motorrijder v. d. H. van Sas v. Gent moest uitwijken voor 'n hond, die op den weg liep. Door plotseling krachtig remmen sloeg de motorrij der over het stuur en kwam met het hoofd op de steenen terecht. In deer niswekkenden toestand werd hij op genomen en is aan de gevolgen van zijn val overleden. AUTO-ONGELUK. De heer J. Sulles uit Waalwijk', moest met zijn auto Kaatsheuvel pas- seeren. Men was daar bezig met werk zaamheden aan de straat. De heer S. reed langzaam met zijn auto voort, doch bij een pas uitgegraven kuil zakte het zand weg met het gevolg, dat de auto kantelde en op de daar in werkzaam zijnde arbeiders terecht; kwam. De arbeider B. werd levens gevaarlijk verwond. Hij is stervende naar het ziekenhuis te Tilburg ge bracht. Een andere arbeider, de K. liep een been- en een armbreuk op. De heer S. liep, eenige minder ern stige verwondingen op. SABOTAGE. Naar „De Avondpost" verneemt hebben zich aan boord van den oor- logs-bodem „Jacob van Heemskerck" eenige gevallen van sabotage („be schadiging van 's lands goederen"); voorgedaan. Van eenige sloepen zijn de takels doorgesneden. Gelukkig werd het feit nog tijdig ontdekt, zoodat er geen ongelukken* uit zijn voortgekomen, wat bij oefe ning mogelijk zou zijn geweest. De daders zijn nog niet ontdekt. DE BRUG Bl7~KEIZERSVEER. Naar wij vernemen zal de derde en laatste overspanning voor de brug. bij Keizersveer Zondag 14 Juni om streeks 4 uur van de werf der fa. Penn en Bauduin te Dordrecht ver trekken en door een 4-tal sleepbooten der N. V. De Wit's Berging- en Tran sportbedrijf naar de plaats van be stemming worden gesleept. Maandagmorgen 15 Juni omstreeks 4.30 u. zal deze overspanning zulks: in overleg met de Ned. Spoorwegen en den Rijkswaterstaat het draaibare gedeelte van de Moerdijkerbrug pas- seeren. Vermoedelijk Dinsdag 16 Juni des morgens om 5 uur zal de brug op haar plaats gelegd worden.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1931 | | pagina 1