Tweede Blad Ho. 5127 Vrijdag 29 Mei lifysAeid/ Karei Holmbo. voor het Land van Neusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. s RugpijnNierenPillen' Itiitflerriibriek. FEUILLETON BEHOORENDE BIJ HET fa De vrouw werd zoo verstandig, dat zij haar kwalen en pijnen niet alleen aan haar sekse meer wijtzij werd er zich van bewust, dat de nieren de oorzaak kunnen zijn. In normaale staat kunnen deze teere organen den bloedstroom zuiver houden, maar op sommige tijden en bij het keeren der jaren kan hun taak te zwaar worden. Alleen gezonde nieren kunnen deze vol brengen bij tragere werking blijven urinezuur en andere schadelijke onzuiver heden achter en raakt het gestel in de war. Daarom kan iedere vrouw de hulp van Foster's Rugpijn Nieren Pillen noodig hebben om de verzwakte nieren te ver sterken en weer gezond te worden. Dit speciaal niermiddel wordt aanbevolen tegen rugpijn, urine- en blaaskwalen, rheuma- tische pijnen, waterzuchtige zwellingen, hoofdpijn, duizeligheid, een vermoeid, 2enuwachtig en afgemat gevoel en andere verschijnselen van nierzwakte. Bij alle drogisten enz. fl.75 p. flacon, Beste jongens en meisjes. De oplossingen der vorige raadsels zijn: 1. Geld er(wt) land is Gelderland, i 2. Aap, aar, ra, as, aas, spa, pa, pas, spar, rasp, raap, sap, paar, ras. 3. J - urk is jurk. De nieuwe raadsels zijn: 1. Met B. ben ik een lichaamsdeel, met G. een tuin, met H. word ik in den winter gebruikt, m|et P. ben ik een dier, met W. een mensch. 2. Wie kan van de volgende let ters een lekkere vrucht maken: b i a r a d e 3. Het is gras, het is groen, het groeit in de natuur en toch vindt men het nergens in de weide ot tuin. Ra, ra, was is dat? OOM KAREL'. HOE BARENDJE KWIK BIJ KONING SUIKERBUIK TERUGKWAM. VI. De edelen van het hof en de ge- Vrij naar 't Deensch van IVAR RING. 8.) Neen, met wil tegen wil had zij nooit tegenover iemand gestaan en onder al len, die zich naar haar richtten, was Arenfeldt de meest meegaande, juist omdat zij een zelfstandig meisje was. De vijf sleden hielden voor de hooge steenen trap stil. Die van Arenfeldt was de eerste, Holmbo zat aan zijn zijde; hij had er voor bedankt koet sier te zijn. Als jij liever koetsier wilt zijn, zei den Arenfeldt, ben ik bereid aan de zijde van mijn nicht plaats te nemen. Neen, jij bent veel beter als koetsier, daarbij is 't aangenamer zich om te keeren en zijn dame mooie woordjes toe te flu,steren, dan onbewegelijk naast haar te zitten. Wees gerust, ik zai stokdoof zijn. Arenfeldt stapte uit de slede, om zijn nicht uit te noodigen; onmiddellijk daarna kwam hij opgeruimd terug en deelde mede, dat er twee dames op bezoek waren, wat echter geen hinder nis was, daar zijn nicht een slede had, die dadelijk kon worden aangespan nen en dan behoef je je niet doof te houden vriend, jij zult koetsier zijn voor de gasten van Olga; mijn nicht heb ik dan voor mij alleen; een der jonge meisjes is juffrouw Brandt, zie neraals volgden Barendje Kwik en Ko ning Suikerbuik naar de binnenplaats „Gort-met-krentjes", mopperde één van de generaals, „die Barendje Kwik is toch een raar jongetje hoor! Ik dacht, dat ik nu wel alle knikkerspelletjes kende, maar wie heeft er nu ooit ge hoord van de Engelsche rol?" ,.Nu," zei de oudste generaal, „dat is toch wel een aardig spelletje. Het gaat zoo: Elk van de twee spelers geeft een gelijk aantal knikkers, elk 4 ot elk 8 of zoo. Een van hen houdt dan alle knikkers onder zijn hand en geeft ze een rol naar het knikkerbakjq toe. Rollen er nu een even aantal knik kers in het bakje, dan mag de speler alle knikkers houden. Maar rolt er een oneven aantal knikkers in het knikker- gaatje, dan zijn alle knikkers voorden geen, die toekeek." „Hm'', bromde de eerste generaal, „dat lijkt nog nietzoo'n 'gek spelletje, die Engelsche rol. Maar toch vind ik die Barendje Kwik een raar jongetje." verschrikt toe. Want toen Barendje Kwik zijn voet weghaalde, was er niets meer van den knikker over dan een hoopje krijt. „Sapperdemallemosterdpot, 'riep de generaal woedend uit en ram melde met zijn sabel, „wat moet dat beteekenen?" Barendje Kwik keek erg boos en antwoordde: „Dat zal Uzelf wel begrijpen, Generaal! U weet heel goed, dat het niet eerlijk is om met kalken knikkers te spelen. Dat was een valsche knikker! En als die \alsche knikker er niet bij was geweest, had ik misschien gewonnen." De generaal kreeg een kleur als vuur en de koning keek hem bestraffend aan. Inwendig was de generaal woedend op Barendje Kwik, maar hij liet er niets van mer ken en zei poesvriendelijk: „Nou. neemt U dan maar alle knikkers, Jongeheer Barendje Kwik." Maar Barendje raakte de knikkers niet aan en antwoordde: „Dank U wel. generaal! Ik speel niet met valsch-spelers." De generaal werd nog rooder en beet zich op de lippen. Christian Association.) Dit over de or ganisatie in het algemeen. Een 25 jaar geleden werd door een drietal Jongel. vereen, in deze streek de hoofden bij 'elkaar gestoken, om tot oprichting van een Ring te komen. En inderdaad werd deze op 6 Juni 1909 opgericht. Haar werkzaamheden zijn veelzijdig. Op geregelde tijdstip pen itoept zij haar leden bij elkaar, om naast Bijbelbespreking en voor dracht, de belangen en de moeilijkhe den van hare afdeelingen te bespreken. Dit versterkt natuurlijk zeer den on- derlingen band. De leden gaan daar door belang stellen in het werk. ook buiten de plaatselijke afdeeling. Mocht een van haar afdeelingen stoffelijk of inwendig zwak staan, dan tracht zij die te helpen, terwijl zij op plaatsen waar geen Jongelingsvereen. is, tracht er een op te richten. Zoo staat de Ring dus altijd klaar, om met raad en daad te helpen bij den opbouw van het werk onder de .A1-' - N -X X HET NIEUWE VLIEGVELD TE EELDE BIJ GRONINGEN is Zaterdag officieel geopend. |Nadat de vlag geheschen was ten teeken der opening, steeg de bekende aviateur v. d. Graft op voor een eererondje. Inmiddels was het heele gezelschap op de binnenplaats aangekomen. En jawel, daar in het midden was een steen weggezakt, zoodat er een prach tig knikkergaatje was ontstaan. De ko ning stofde het met zijn zakdoek net jes uit en toen begon het spel van de Engelsche rol tusschen koning Sui kerbuik en Barendje Kwik. Natuurlijk liet Barendje Kwik den koning spelen. Maar de koning kende het zeker niet erg goed, want hij verloor elke keer en Barendje Kwik won op het laatst wel 100 knikkers. De oudste generaal keek begeerig toe en zag, dat Ba rendje zijn zakken vol met knikkers had. Toen de koning rut was, zei de oudste generaal: „Mag ik ook eens een spelletje met U doen, Jongeheer Ba rendje?" „Graag", zei Barendje, „ik geef U dadelijk een zestientje." Ba rendje telde zestien knikkers op den grond neer en de generaal haalde zijn knikkerzakje te voorschijn en legde er ook zestien bij. De generaal mocht spelen en met zijn groote hand bedekte hij de 32 knikkers en gaf ze een zetjcj naar het knikkergaatje toe. Er rolden 4 knikkers in het bakje. Dus eigenlijk had de generaal gewonnen. Maar toen gebeurde er op eens iets geks. Ba rendje Kwik greep snel als de wind een knikker uit het knikkerbakje, leg de hem op straat en gaf er met zijn hak een harde trap op. Iedereen keek Zonder één woord te zeggen nam hij de knikkers op en stopte ze weg. Ba rendje Kwik deed net of er niets ge beurd was en vroeg aan den hofmaar schalk: „Durft U wel een twee-en der- tigje te geven?" De hofmaarschalk, die erg graag een spelletje deed, tel de .zijn knikkers na en zei toen: „Ik zou het graag doen, maar ik heb er maar 28." (Wordt vervolgd). nu, haar hart stormenderhand te ver overen, zij is 't wel waard, dat haar 't hof gemaakt wordt. 'tls mij geheel onverschillig, wie in 'mijn slede komt, zelfs de grootmoe moeder van den duivel zou mij oven- min schrik aanjagen, als juffrouw Brandt mij vreugde aanbrengt. In het zelfde oogenblik kwam juf frouw Arenfeldt met hare gasten buiten, beide heeren stonden naast de sleden en groetten de dames. De slede van mijn neef is de mak kelijkste, wilt ge daarin plaats nemen, zeide zij tot de jonge dames. Arenfeldt werd rood van vreugde en terwijl Holmbo de dames in de slede hielp, deed hij een stap naar de slede zijner nicht, maar op kalmen toon zei- de zij: Ik wil mijn neef niet van mijn slede afhalen, wilt gij mijn koetsier? zijn, mijnheer Holmbo? Met een sprong was Arenfeldt op den bok, een een geweldige klap met de zweep, begeleid door 't rinkelen der bellen, meldde Holmbo, dat zijn gastheer met de dames wegreed. Zon der een woord te spreken hielp hij juffrouw Arenfeldt in de slede; een ge dachte, machtiger dan alle andere, pij nigde hem: nu begin je hem te ver liezen, dat vergeeft hij je nooit en toch is 't misschien beter zijn vriend* schap onverdiend te verliezen, dan uit verachting. Hoe alleen gevoel ik mij thans. Hij reed vlak achter Arenfeldt en zag hoe levendig die zich met zijn da mes onderhield. Olga zag 't. 'tls noodig dat ik hem de oogen open. ik geloof dat hij opzettelijk blind is; kan men dan geen vriendschap Ingezonden (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) UIT HET NED. JONGELINGS VERBOND. De Ring „Heusden en Altena" ju- bi.leert. Er zijn heel wat menschen die het werkelijk goed met hun plaatselijke Jongelingsvereen. meenen en die toch nooit van een Ringverbond gehoord hebben. Laat staan dat zij weten dat deze Ringen op hun beurt weer zijn aangesloten bij een Prov. Com. terwijl de leiding voor het geheele land be rust bij het Ned. Jongelingsverbond. Die is dan weer aangesloten bij den Wereldbond voor Chr. Jonge Mannen- vereen. te Genéve. (De werkelijke naam van den Wereldbond is: IJoung Meu's voor een man gevoelen, zonder dat zij met liefde wordt verwisseld? Zijn vrouw word ik nooit, dacht zij weemoedig, 1 en zij merkte nauwelijjks, dat haar koet sier geen woord sprak; eerst toen zij 't doel van hun tocht bereikt hadden, viel 't haar op, dat Holmbo niets ge zegd had. Hij is boos op mij, ter wille van zijn vriend ja, de mannen kun nen elkaar trouw zijn; ik ben zeker,j dat hij mij bijna haat; voor niets ter 1 wereld zou hij uit de' nederlaag van Arenfeldt voordeel wülen trekken; hij is door en door een man van eer." Een zucht vergezelde hare gedachten. Nauwelijks hadden zij de warme ka mer betreden, of Holmbo begon zich met juffrouw Brandt te onderhouden; 1 hij was zoo levendig en beminnelijk, dat alle dames naar zijn woorden luis- terden. en terwijl Arenfeldt zijn plicht als gastheer vervulde, staarde hij naar de groep, waarvan zijn vriend het mid delpunt was. Ja, ik begrijp hem goed, hij wil mij niet in den weg treden, hij is eer on beleefd tegen haar geweest dan 't te gendeel; slechts uit vrees mijn jaloezie op te wekken, is hij zoo beminnelijk tegenover juffrouw Brandt, waarmee hij niet het geringste op heeft; hij begrijpt niet, dat hij door zijn optreden juist I den weg tot haar hart vindt; hij had geen beter middel kunnen bedenken, haar te winnen, als hij mijn doodsvij and was, en dan ja, dan heb ik zelfs niet de minste reden hem te ha ten, ik moest hem veeleer dankbaar zijn, dat pijnigt mij het meest. Had ik slechts een reden, een eenigszins afdoende reden, onze oude vriend- jonge mannen in deze streek. 25 jaar heeft zij dezen arbeid verricht en; er is reden om dankbaar te zijn. Dank baar aan de menschen die er hun beste krachten aan gewijd hebben. Dank baar bovenal aan God voor de rijke zegeningen in deze 25 jaren geschon ken. Het bestuur heeft daarom gemeend, dezen dag niet onopgemerkt te rtiogen laten voorbijgaan. Op Zaterdag 6 Ju ni a.s. hoopen wij daarom in de Ned. Herv. Kerk een herdenkingsavond te houden. Ds. Koolhaas uit Utrecht, een der oplichters, heeft reeds beloofd de feest rede te houden, terwijl de zangvereen. van Wijk en Aalburg en van WeII-Am- merzoden hun welwillende medewer king toezegden. Door het uitgebreide programma moest het aanvangsuur wel wat vroeg gesteld worden, n.l. 5 uur. Dat neemt echter niet weg, dat ook de belangstellenden die later komen, jvan harte welkom zullen zijn. Nu rijst de vraag: „Wie zullen er! komen?" In de eerste plaats de leden der aan gesloten afdeelingen en de afgevaardig den van de Prov. Com. Verbond enz., terwijl ook de oud-Bestuursleden zul len worden uitgenoodigd. Verder ver wachten wij de ouders van onze le den en allen die direct of indirect be trokken zijn bij het Chr. Jeugdwerk in deze streek of die daarin belang stel len, opdat wij met elkander Hem mo gen danken, die ons deze 25 jaren geleid heeft. Namens het Bestuur J. v. HELDEN, Secr. VOETBAL. De Veteranen verliezen met 4—2 van „L.O.N.G.A." Keeper van Dijk de ster van het veld. Ten aanschouwe van een buitengewoon groot aantal publiek had bovenstaande wedstrijd die opgeluisterd werd door bet muziekcorps de „Fanfare der H. Familie* plaats. De aanvoerder der Veteranen deelde mede, dat voor deze belangrijke wedstrijd een medaille beschikbaar was gesteld door het sigarenmagazijn Vos. De wedstrijd. Na een aanvankelijk gelijk opgaande strijd komt „L.O.N.G.A." er beter in, waardoor de Veteranen meer op eigen helft worden teruggedrongen. Het duurde echter nog ruim een half uur voor zij de leiding nemen met een goede voorzet van rechts, die door B. Sluimers hard werd iDgezet, 1 0. Niet lang daarna echter wist onze kleine van Bergen, uit een vrije schop tusschen een tiental beenen door, heel listig in den hoek te schieten, 1 1. Voor de rust gebeurde er niets bizonders meer, dan dat onze Jonker door een blessuur uitviel en vervangen werd door Verschoor. Na de Pils kreeg van Dijk al dadelijk een fraai schot van Sluimers te behandelen, terwijl Deurlo een zelfde prestatie ten opzichte van v. d. Linden's inzending verrichte. De warmte kreeg toen invloed op het spel der Veteranen en daar er verschillenden op halve kracht speelden was het geen wonder dat „L.O.N.G.A." sterk aanvallend werd. Maar de Veteranen-verdediging stond als een rots met daarachter een van Dijk die stond te keepen op een manier als v. d. Meulen. Keiharde schoten onder de lat en langs den grond wist hij op onverbeterlijke wijze te stoppen en er uit te ranselen. Hij kon echter niet verhinderen dat „L.O.N G.A.", die speelden als duivels, den stand door 2 goede onhoudbare schoten op 3—1 wist te brengen. Toen een uitval der Veteranen. De bal werd goed opgebracht. Een voorzet van links kwam voor de voor de voeten van Verschoor die zich niet bedacht en voor de 2e maal suisde de bal keihard in het „L.O.N.G.A"-net. Van nu af aan was „L.O.N.G.A." steeds voor het doel der Veteranen die uitgespeeld waren en wisten door hard werken de stand, hoewel in buitenspel-positie op 4 2 te brengen. Het was een prettige wedstrijd hoewel de temperatuur meer geschikt was voor zwemmen dan voor voetbal. „L.O.N.G.A." heeft verdiend gewonnen. Rest nog te vermelden dat de Veteranen uitgenoodigd zijn binnenkort een wedstrijd te spelen tegen de Veteranen van Wijk. Verslaggever DE TOFFE JONGENS. Doos 30- 60,Tube 80ct Bij Apoth.en Drogisten schap af te breken, mij voor altijd van hem te scheiden hij heeft mij steeds in de schaduw gesteld. Zijn wegen en die van Olga hadden elkaar nooit moeten kruisen. Hoe veracht ik mijzelf! Zoo laag zou hij niet denken, zelfs in mijn gedachten moet ik ver beneden hem staan. I Niettegenstaande zijn inwendige onte vredenheid was Arenfeldt buitenge woon opgeruimd en de geïmproviseerde maaltijd werd onder lach en scherts gebruikt; niemand zou kunnen vermoe den, dat minstens drie der deelnemers geheel ontstemd waren, j- Toen zij naar huis gingen, was de duisternis ingetreden; slechts de witte sneeuw verlichtte den weg. Des avonds leed het jachtgezelschap eenigszins aan verveling. Arenfeldt be weerde, dat de dames de opgeruimd heid hadden meegenomen. Twee speelden schaak, een paar ver maakten zich met de couranten en de overigen besloten hombre te spelen., 'tWas koud, men had vergeten, den kachel in de huiskamer te stoken, daar om gingen zij naar de kleine kamer, en de speeltafel werd bij den grooten spiegel geplaatst juist als op den avond, toen Holmbo zijn landgoed had terug gewonnen. De eerste partijen werden onafgebro ken gespeeld; Arenfeldt won beide. Toen de kaarten voor de derde maal gegeven werden, keek hij op en zijn blik viel in den grooten spiegel, die vlak tegenover hem hing. Hij zag dui delijk de kaarten zijner tegenpartij de ten na de andere hij krom ineen, toen werd hij bleek. Hij wendde zich langzaam tot Holmbo, die achter zijn stoel stond en evenals hij geheel bleestó was, zelfs zijn lippen waren bloedeloos. Arenfeldt stond op en wierp de kaar ten op tafel. Verontschuldig mij, ifó kan niet voortspelen, een ander wü wel mijn kaarten opnemen, ik voel mij niet wel; en met nog een veront schuldiging verliet hij de zaal. j Holmbo bleef 't laatst, maar de blik* dien Arenfeldt hem toewierp, vervulde! hem met schrik. Ik heb niets gezien 1 niets niets niemand kan 't mij bewijzen iki kan veel verdragen, maar niet zijn ver achting heb ik gezondigd, dan word ik daarvoor vreeselijk gestraft. Arenfeldt liep onrustig de kamer op en neer. Ik moet mij vergissen, zco'jn laagheid kan de man niet begaan heb ben; ik zou 't van iedereen kunnen; denken, maar van hem niet hij was in nood, en ik was 't, die hem daar toe bracht maar dit heeft hij niet gedaan zijn geheele natuur zou zich daartegen verzetten onmogelijk, ik moet mij vergissen en toch hoe ver anderd is hij sinds dat oogenblik, hi) de krachtige man werd bewusteloos en al zijn opgeruimdheid was verdwett- nen; hij is geen dag m;eer zich geweest hoe moet hij lijden. Opeens hief hij 't hoofd op als een strijdros in zijn blik rustte toorijietj verachting. (Wordt vervolgd). Nieuwsblad wiv J ov u vt» ill vlOJ VO*

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1931 | | pagina 5