Karei Holmbo. (lil «wier oestaaï uil 2 maden Vreest geen Examen Und van altena Uitgave: Firma L. J. VEEBMAN, Heusden. No. 5128. Woensdag 3 Juni 1931. Kantongerecht flensden FEUILLGTOft KiiitenSaiid Iliiuieiilaiid. Dit blad verschijnt WOENSDAGMORGEN en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt f 4.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Int. Telefoon uo. 19. Po§trekening no. 61525. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. STRAFZITTING VAN HET KAN TONGERECHT TE HEUSDEN van Vrijdag 15 Mei 1931. Kantonrechter: Mr. C. W. v. Om meren. Ambten, van het Openb. Ministerie: Jhr. Mr. E. Verheijen. Griffier: Mr. G. H. Bleeker. In 't geheel staan er 54 zaken op de rol, waarvan 5 kinderzaken. A. W., molenaar te Nieuwendijk, had het verkeer op den openbaren weg al daar belemmerd, door een vrachtauto gedurende geruimen tijd met geopend portier ter lossing te laten staan en' na lossing nog eenige minuten, zoodat geen andere auto kon passeeren. P. M. Pouli te Almkerk had daaromtrent klachten gedaan. Kantonrechter: Deze zaak is in de vorige zitting ook al behandeld en toen heb ik de verdere behandeling uitge steld, omdat ik dacht dat er concur rentiestrijd in het spel was. Ik heb toen gelast den rijksveldwachter de Ridder te hooren. Getuige rijksveldwachter de Ridder: Ik vermoed dat verdachte opzettelijk is blijven staan, omdat hij wist dat; Pouli achter hem stond. Verdachte heeft een malerij en Pouli zit in het bestuur van eene coöperatie. Er was eene ruimte om te passeeren van 1.75 a 1.85 M., dus te weinig. Kantonrechter: Mijn vermoeden is dus bewaarheid. Zelfs concurrentiestrijd wil men voor het Kantongerecht brengen, maar daar ben ik heusch niet van ge diend. Ik geef verdachte f 10.00 of 5 dagen en als 't weer, gebeurt doe ik er een stevigen schep bovenop. M. V., koopman te Veen, had zich op zijn hondenkar bevonden zonder de vereischte vergunning. Kantonrechter: Wat gaan jullie toch altijd op die hondenkarren zitten. Je weet dat ik er het land aan heb, omdat het steeds ontaardt in afbeulerij. Dat je den houd laat trekken dat kan er nog mee door als je er zelf niet op gaat zitten, maar als je er zelf op gaat zitten kan het nooit hard genoeg gaan en de hond wordt de dupe der historie. Vedrachte: Ja mér Ketonrechter, ik kan toch niet gaan loopen van Veen naar Werkendam. Kantonrechter: Beter loopen dan een dier afbeulen. Je bent niet zoo jong meer en je leeftijd en mindere finan- cieele draagkracht wil ik wiel in aan merking nemen als je honden er goed uit zien. Ik wil dat eens laten onder zoeken en zal dan in de volgende zitting vonnis geven. A. T. v. d. S., molenaar en landbou wer te Werkendam, had op 10 Jan. j.l. weer melk ten verkoop voorhanden ge had met 13 pCt. toegevoegd water. Verdachte: 'tKan niet, 't is een abuis. Kantonrechter: De Warenkeurings- dienst vergist zich niet, maar als het water bij de melk betreft vergis jij je altijd. Getuige deskundige bij den Waren- keuringsdienst E. J. Cremaux: Ik per sisteer bij het door mij opgemaakte pro ces-verbaal. Getuige deskundige Mej. A. E. M. Bosch: Er zijn na 10 Januari verschil lende monsters geweest; enkele gaven aanleiding tot waarschuwing, maar an ders is het goed geweest. Kantonrechter: Dus mag ik mezelf de vraag stellen: „Zou verdachte wer kelijk op den beteren weg zijn en zou er nu inderdaad een einde aan zijn ge knoei komen." De Heer Ambtenaar van het open baar Ministerie vraagt f 50.00 ot 25 dagen, omdat verdachte zich schijnt te willen verbeteren. Kantonrechter: Ik vind het ook prach tig dat verdachte den beteren weg op wil, en ik wil dit ook wel in mijn strafi laten uitkomen, maar niet in die mate als de Heer Ambtenaar van het Open baar Ministerie. Ware het niet dat ver dachte beterschap had betoond dan wa re zeker f300 zijn deel geweest, maar nu zal ik het laten bij f 100 of 50 dagen. Het geknoei met melk moet en zal er geheel uit. A. C. d. K., los werkman te Wo>u- driehem. had in het pakhuis van L. de Joode aldaar zichtbaar vanaf den openbaren weg met geld gespeeld. De Heer Ambtenaar vraagt f0.50 of 1 dag. Kantonrechter: Ik vind het feit niet heel erg. 't Mag w'el niet, maar de omstandigheid dat in een schuur is gespeeld, hetgeen nu toevallig van den openbaren weg af kon worden gezien, maakt de zaak al van zeer weinig be- teekenis. Bovendien gaat het alleen maar om het zgn. „meetje gooien", waarbij slechts om enkele centen wordt gespeeld en dat een spel is, dat in de streek algemeen gespeeld wordt. Ik ver klaar het feit strafbaar, maar wil geen straf toepassen. C. Z. grondwerker te Werkendam, had zich op den Bandijk aldaar, terwijf hij op zijn rijwiel was gezeten, vast gehouden aan een motorrijtuig, dat zich met snelle vaart voortbewoog. Kantonrechter: Met dit hoogst ge vaarlijk spelletje maar niet te willen nalaten. Toch zal het moeten. Verdachte krijgt f 10.00 of 5 dagen. G. J. L., slagersknecht te Dussen, had op zijn rijwiel gezeten zijnde, tegen Adriana Heymans, die aan den kant van den weg stond, gereden, 'i Verdachte: Ik heb ze niet aangeraakt. Kantonrechter: Maar wilde je haar soms aanraken als uiting van liefde? Verdachte: Neen, hoor. Getuige Adriana Arnolda Heymans: ik stond aan den weg te praten en toen reed verdachte me expres aan in de zij. Kantonrechter: Zit er iets tusschen jullie, 't zij van liefde 't zij van haat? Getuige Heymans: Mijn zuster heeft wel eens ruzie gehad met zijn moeder. Kantonrechter: Dus een quaesttevan haat. Getuige Cornelia Margaretha Her man: We stonden rustig samen aan kant van den weg te praten en toen reed hij Adriana aan. Kantonrechter: Verdachte krijgt t5 of 3 dagen. W. v. B., kolenhandelaar te Vlijmen, was in de herberg van Piet van der Loo te Haarsteeg dronken geweest, had toen gevochten met H. v. d. Hout en m het openbaar de orde verstoord. Kantonrechter: 't Is mij bekend, dat hij zich op dien dag aan meerdere straf bare feiten heeft schuldig gemaakt, waarvoor hij te 's-Bosch twee maanden gevangenisstraf met een proeftijd van drie jaren heeft gekregen. Ik kan nu volstaan met f10.of 5 dagen. H. M. K., machinist te Rotterdam, had op de Merwede onder Werkendam met zijn sleepboot gevaren, terwijl hij niet had gezorgd, dat de belasting van de veiligheidskleppen van den stoomke tel niet overschreed de in de vergun ning vermelde belasting. Getuige - deskundige 1. S. Vigée, in genieur te Breda: De druk was wel gevaarlijk, maar niet zoo erg. Ze doen het echter allemaal en er moet tegen geageerden worden. Het is een klein bootje en hij moet wel bovenmatigen druk hebben voor een zware sleep. Getuige rijksveldwachter Annot: Het kantoor zegt maar, die schepen moet je sleepen en dan moet de sleepboot kapitein maar zien hoe hij er jkomt. Kantonrechter: Ja maar we kunnen ons hier toch moeilijk door een ot ander sleepbootkantoor de wet laten voorschrijven, 't Is te gek en aan die overbelaste sleepbooten moet maar eens een eind komen. Vtrd. krijgt f100 ot 50 dagen. na een botsing met een ijsbergmeer dan 1500 menschenlevens gingen daarbij ver loren. GELD GEVONDEN. Uit Madrid wordt gemeld, dat een con ducteur in den trein op de lijn Avila Salamanca zes valiezen vond, die 175 K.G. wogen en een bedrag van 10.000.000 peseta's bevatten. De conducteur stelde de valiezen aan zijn superieuren ter hand. Een onderzoek wordt ingesteld. DE BOMAANSLAG" OP MUSSOLINI. Voor het bijzonder gerechtshof tot be scherming van den staat te Rome is Don derdag het proces gevoerd tegen den anar chist Michele Schirru, die een bomaanslag tegen Mussolini had voorbereid en bij zijn in Februari j. 1. plaats gehad hebbende arrestatie drie politiebeambten met revol verschoten had gewond. Schirru, die reeds bij zijn eerste verhoor bekend had, wist voor het gerecht weinig nieuws te vertellen. De procureur-generaal eischte de doodstraf en het hof wees na korte beraadslaging vonnis overeenkomstig den eisch. Schirru hoorde het vonnis onbewogen aan. Het publiek op de tribune bracht een ovatie aan het fascisme. Een nader telegram uit Rome meldt, dat Schirru reeds Vrijdagochtend op de binnenplaats van het fort Barschi bij Rome is gefusileerd. Vrij naar 't Deensch van IVAR RING. 9.) En voor hem zal ik wijken zij stelt hem zoo hoog boven mij a, ik haat, ik veracht hem. maar hij is mijn vriend geweest, en was hij 't nog, ik geloof niet, dat ik hem sparen zou als hij mij slechts eerlijk allqs wou bekennen 't is dwalen is men- schelijk maar als hij hoog te paard wil zitten, dan moet hij eraf hoe zij mij moge verachten en hoe ik mijzelf moge verachten. Den volgenden morgen ging Aren- feldt naar Holmbo, die reeds vroeg op was. Ik heb dezen nacht niet kunnen sla pen. ik had een onrustigen droom, 't kwam mij voor. als stond gij over mijn legerstede gebogen en of je je vriend iets wilde toevertrouwen, maar ot je er tegen op zag, 't mij te zeggen; ik' wilde je zoo gaarne verzekeren, dat wat jij mij ook mocht toevertrouwen, 't door een vriend zou gehoord wor den. Zie je. Holmbo, zeide hij bewogen, 't is die droom die mij aanspoorde je op te zoeken, heb je mij iets te zeg gen, doe 't dan heden. Holmbo stond als een pilaar voor hem. Spreek, en je hebt rust, alies is te verkiezen boven 't leven dat ik thans leef, dacht Holmbo, maar in 't zelfde oogenblik vervulde hem de gedachte met schrik: voor alle anderen moet ik het voor hem verbergen, wat baat het mij, of ik de achting der geheele wereld bezit, als ik de zijne verloren heb. Hij hief het gebogen hoofd op en zeide op koelen toon: Wat zou ik je toe te vertrouwen hebben, wij heb ben immers den laatsten tijd eiken dag met elkaar omgegaan. Arenfeldt zag hem doordringend aan. Ik zat gisterenavond tegenover den grooten spiegel en speelde hombre, juist op de plaats, waarop jij waart gezeten op den avond, toen je je land goed hebt teruggewonnen, en de spie gel toonde mij de kaarten van mijn tegenpartij, de een na de andere; maar als man van qer wierp ik de kaarten weg. Als ik gebruik had gemaakt van 't voordeel, dat de spiegel mij gaf welnu, de arm van 't gerecht had mij daarvoor niet kunnen vatten; maar toch, hoe zou jij, een bekend vertegen woordiger van de eer, zoon' handeling noemen? Holmbo gevoelde een wonderbare drukking over 't geheele lichaam, het was hem, alsof hij naar den grond gedrukt werd; hij had het gevoel, als of 't leven ineens in hem verdween en hij verlamd werd, alsof 't de dood was. Hij voelde, dat hij weer in on macht zou vallen, maar met groote inspanning bestreed hij die zwakheid; nu wilde hij sterk zijn, een man zijn en de marteling verdragen, die zijn eigen handelwijze hem berokkende. Hij hield zich krampachtig vast aan de tafel, waarbij hij stond en zeide ,met want er is een middel dat U kalm houdt en waardoor Uw geest helder blijft. Mijnhardt's Zenuwtabletten behoeden U voor zenuwachtigheid. Ze zijn verkrijg baar in kokers van 75 ct. bij Apoth. en Drogisten. EEN REDDINGSBOEI "VAN DE TITANIC AANGESPOELD. Bijna 20 jaren na het vergaan van he^ schip. De News-Chronicle van Zaterdag bevat het bericht, dat aan de kust van de baai van (Jravesend (New-York) een reddings boei is aangespoeld, gemerkt „s.s. Titanic". Meer dan 19 jaren heeft deze boei in de zee rondgedreven. Oe White Star mail boot Titanic verging op 15 April 1912, gedwongen vaste stem: Een eerlooze daad! Dan heb ik er niets bij te voegen. Je hebt zelf 't oordeel uitgesproken. Opdat het geld geen last voor je zal zijn, zal ik je zeggen, dat ik juist toe sloten had het spel, dat je gewonnen hebt, te verliezen, en je mie daaroirnj natuurlijk van geen penning beroofd "hebt. Ik behoef je wel niet te verze keren, dat dit alles onder ons blijft, ik zal je niet verraden; slechts stel ik twee voorwaarden, de eerste is, dat je deze maand tot het laatste blijft, zooals je beloofd hebt; de tweede, veel ernstiger is: welk meisje je tot vrouwi :wilt kiezen is mij goed, een is er echter, die je zelfs in je gedachten niet liefhebben zelfs als zij je liefhad en die nooit je vrouw mag worden. Heb je mij begrepen? Holmbo boog zwijgend het hoofd; 'twas hem onmogelijk een woord uit te brengen en Arenfeldt verwijderde zich. zonder nog iets te zeggen. Toen hij op zijn kamer kwam, wierp hij zich in even leunstoel en verborg bet gelaat in de handen; hij gevoelde zich vermoeid, afgemat. Ik heb 't gevoel, als ware ik beul geweest; anderen zou ik zachtmoediger beoordeeld hebben; maar dat hij, die altijd de eer in den mond had, tot wien wij allen opzagen, dat kon doen ien toch als hij haar niet zoo behaagde neen, uit jaloezie heb ik niet gehandeld; ik heb beproefd recht vaardig te zijn; maar wie kan voor elk gering gevoel, dat zich in ons ver bergt, instaan och, hij verliest slechts mijn achting en vriendschap, dat moet hij zien te verdragen. VREESELIJKE DAAD VAN EEN waanzinnige. Te Knurow (Polen) heeft een mijn werker in een vlaag van verstandverbij stering met een bijl al zijn zes kinderen aangevallen. Hij doodde drie meisjes en een knaapje. Zijn twee overige kinderen verwondde hij zoo ernstig dat het eene ook korten tijd later overleed, terwijl het andere in levensgevaar verkeert. De man sprong na zijn vreeselijken daad uit het raam, zoodat hij vrij ern stige, doch niet levensgevaarlijke verwon dingen opliep Zaterdag werd de man, Skoruppage naamd, voor het eerst door de politie verhoord. De moordenaar was bij het verhoor zeer rustig en vertoonde geen spoor van berouw. Hij verklaarde kalm, dat hij zijn daad bij volle bewustzijn had gedaan. Hij verklaarde te betreuren dat hij ook niet het zesde kind had doodgesla gen, evenals zijn familie die nu door de hooge begrafeniskosten in grooten nood was geraakt. De vrouw van Skoruppa dankt haar leven slechts aan het feit dat zij om 5 uur 's morgens de woning had verlaten om in haar tuin te gaan werken. De Sinds het oogenblik, waarop hij rech ter over Holmbo gewieest was, was voorloopig alle jaloezie en toorn als weggeblazen en innig medelijden had de ledige plaats ingenomen; maar dat hij gedwongen was, medelijden te ge- I voelen met hem, tot wien hij steeds had opgezien, griefde hem, en onder alle jonge lieden, die hij kende, was ter niet een, die hij de vriendschap wilde schenken, die hij Holmbo ont- nomen had. Deze stond bij de tafel en staarde Arenfeldt na, en nog lang nadat de deur gesloten was, richtte hij zijn blik naar dezelfde plek; het was hem of er een ijzeren hand op zijn hoofd rust te, geen ejnkele gedachte verlichtte de duisternis, die hem de toekomst ver borg. Een dichte ijsnevel lag over de na tuur en maakte den dag duister. Lang zaam wendde hij den blik naar de deur; het kwam hem voor, als ware zij ge opend "geworden, zonder dat hij haar zag sluiten. Hij staarde naar het ven ster, de nevel hing zoo voor zijn oogen, dat hij niets anders zag, maar langza merhand verhelderden zijn gedachten. Ja, zoo ziet mijn toekomst er uit; dichte nevel, waarheen ik ook blik, zonder een enkelen lichtstraal. Hij ge voelde zich zoo moede, bleef echter toch staan en staarde naar buiten in dq donkere, koude lucht. Hij merkte niet, dat de nevel langzaam optrok, en eerst toen de zon over de witte sneeuw be gon te schijnen en de weerglans zijn oogen trof, zag hij den zonneschijn; en zij verwarmde zijn hart en dwong hem den blik van de aarde naar den hemel te richten. man verklaarde dat hij de daad had begaan omdat hij te lijden had onder allerlei chicanes van zijn werkgever, die hem met ontslag had gedreigd. EEN 102-JARIGE. Mevrouw de wed. Slegt, wonende van Bylandstraat 164, Den Haag, heeft Vrijdag haar 102en verjaardag gevierd. Zij is de oudste inwoonster van Den Haag en vanzelfsprekend ondervond zij Vrijdag een buitengewone belangstelling. Mevrouw Slegt geniet nog een goede gezondheid en was zeer onder den indruk van het huldebetoon. IN BRAND GEVLOGEN. De 21-jarige dienstbode van den heer Remmelink te Doetinchem had het ongeluk, dat haar kleederen in aanraking kwamen met een brandende petroleumkachel, met het gevolg dat zij met zware brandwon den overdekt in het ziekenhuis moest worden opgenomen. Haar toestand is bedenkelijk. BOTSING. Op den Cauberg te Valkenburg zijn twee wielrijders met elkaar in botsing gekomen. Een van hen, Cremers ge naamd, wonende te Heerlen, is overleden. DE BLIKSEM IN EEN SCHOOL GESLAGEN. Tydens een hevig onweer sloeg de bliksem in de R.K. School te Barger Compascum, terwijl er les werd gegeven. Gelukkig werd geen brand veroorzaakt, zoodat alleen een hevige schrik het ergste was. o GULDENS UIT DE CIRCULATIE. In de officieele mededeeling omtrent het buiten omloop stellen van guldens van vóór 1920 staat een schijnbare tegen strijdigheid. Er wordt n.l. gezegd, dat alle guldens, welke een vroeger jaartal dan 1920, met 1 Juni buiten omloop worden gesteld, terwijl van dien datum af alleen nog gangbaar zijn de guldens, welke een later jaartal dragen dan 4920. Hoe staat het dan eigenlijk met de 'guldens van 1920? Zullen die na 1 Juni nog gangbaar zijn of niet Bij informatie ten departemente deelde men aan de „Tel." mede, dat guldens, j die het jaartal 4920 dragen, niet bestaan. Toen in 1919 de inmiddels weer ge- stegen zilverprijs aanleiding gaf tot groote j versmelting van zilveren munt, besloot men om het gehalte van 945/1000 te verlagen tot 720/1000 teneinde de ver- smelting verder te voorkomen. Als overgangsmaatregel zijn daarom God helpe mij! zeide hij innig en toen begon hij het leven, waar van hij 't liefst afscheid had genomen, opnieuw. Hij ging in gedachten elk woord na, dat Arenfeldt tot hem had gespro ken, zij waren als ingebrand in zijrt hart en hoofd; hij had nooit vermoed, dat die vriend voor hem zoo onimis- baar was; in zijn nabijheid te zijn en dan niet met hem te mogen spreken, voor altijd van hem gescheiden te zijn, dat was hard, maar zijn verachting te verdragen, was nog duizendmaal erger. Allerlei plannen, 't eene nog onver standiger als het andere, doorkruisten zijn gedacchten, hij moest, hij wil de hem terug winnen, maar de naakte werkelijkheid stond onmiddelijk naast het plan en zag hem honend aan. Dwaas, zeide zij, kunt gij het gedane ongedaan maken anders kunt gij den verloren vriend niet terugkrijgen. In hetzelfde oogenblik weerklonk de jachthoorn, die de jagers bij elkaar riep; de paarden trappelden op den grond, de honden blaften, het geroep der vroolijke jonge lieden klonk in zijn ooren en te midden daarvan dook plot seling Olga Arenfeldt in zijn gedachten op hij had tot nu toe in haar slechts belang gesteld als de toekomstige echt- genoote van zijn vriend maar nu voelde hij zijn hart zoo luid kloppen, als wilde het barsten hij dacht aan de woorden van Arenfeldt: „Welke vrouw je ook tot je echt- genoote wilt kiezen, een is er, die je zelfs niet in je gedachten moogt lief hebben, zelfs als zij je liefhad." (W.ordt vervolgd). voor let Laid van Heusden en Alteia.de Laiistraat en de Soiieierwiard

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1931 | | pagina 1