Tweede Blad voor het Land van Heusden en Aitena, de Langstraat en de Bommelerwaard. No. 5128 Woensdag 3 Juni ©E FOSTER'SMAAGPILLEN Rechtzaken. Pluimveeteelt. BIJDRAGEN BEHOORENDE BIJ HET We lezen in de Albl. en Vijfh. Zooals men weet is onlangs de directeur van het kantoor Gorinchem der Handels- en Landbouwbank in arrest gesteld, ver dacht van verduistering en valschheid in geschrifte. Dezer dagen is de zaak tegen hem voor de Dordtsche Rechtbank be handeld. Hem werd ten laste gelegd I. Op verschillende tijdstippen gedu rende 1923 tot en met 1930 telkens op zettelijk verschillende bedragen aan geld, toebehoorende aan voornoemde naamlooze vennootschap, welke gelden hij, verdachte, in voormelde hoedanigheid alzoo uit hoofde van zijn persoonlijke dienstbetrekking en van zijn beroep onder zich had, weder rechtelijk zich heeft toegeëigend. II. In de jaren 1927'28 telkens het grootboek tevens crediteurenboek van dat bijkantoor valschelijk heeft opgemaakt en doen opmaken, met het oogmerk om dat boek als echt en onvervalscht te gebrui ken en door anderen te doen gebruiken, terwijl uit dat gebruik nadeel kon ont staan, zulks door in dat grootboek, tevens debiteurenboek, valschelijk ten name van G. B. te Gorinchem te boeken of te doen boeken verschillende posten betreffende door den verdachte gedane speculaties in effecten, van welke posten er enkele in de dagvaarding zijn vermeld. Het verhoor. Als getuigen werden gehoord een kan toorbediende, die op last van verdachte de posten had geboekt, benevens de per soon ten wiens name de posten valschelijk in het grootboek waren gesteld, terwijl als deskundige werd gehoord een accoun tant, die de boeken had onderzocht en van de door hem ontdekte verkeerde boekin gen verslag had uitgebracht en dit verslag nader toelichtte. Verd. kwam er tegen op, dat hij met den naam beheerder of directeur betiteld werd. Hij nam nooit beslissingen van eenig belang, daar de hoofdirecteur toch minstens 1 2 keer in Gorinchem kwam. Zijn plaats was eenvoudig op het bedien denkantoor en niet in de directiekamer. Met het verduisterde geld heeft verd. ge speculeerd. Requisitoir. In zijn requisitoir merkte de Officier van Justitie op, dat aangenomen kan worden, dat verd. beheerder van de zaak was. De fout van verd. is geweest het speculeeren. Immers, het is verkeerd met hem gegaan. De laatste jaren was er absoluut geen dekking meer en de hoofd directie maakte dan ook aanmerkingen. De malversaties van verd. zijn vrij hoog geloopen n.l. tot een kleine f 100.000 en spr. vindt dat een hooge strafmaat moet worden aangelegd. Eisch 2 jaar gevangenisstraf met aftrek van preventief. De verdediger, mr. Vonkenberg uit Gorinchem wees er op dat de controle op de bank slecht was en het is daarom onbillijk, dat het volle effect van de malversatie op zijn hoofd wordt geladen. Men had moeten begrijpen, dat hij met zijn inkomen van f 3500 met zijn 5 kinderen, hij, die een zekere standing had op te houden, geen geld had om te speculeeren. Wat de vraag betreft, of verd. al dan niet beheerder van het kantoor was, meent pleiter, dat de man in zijn verklaring aan politie en rechtercommissaris achteloos meer gezegd heeft dan hij kan verant woorden. Immers, hij heeft in de heele zaak de grootst mogelijke soepelheid aan den dag gelegd en hij, de man zonder eenige juridische ontwikkeling, kan er ook niets mee voor hebben om tegen te te spreken, dat hij beheerder yrms. Voorts kwam spr. op de kwestie, dat de zaak tot '25 eigenlijk als verjaard beschouwd moet worden, terwijl het O.M. hier geen rekening mee gehouden heeft. Immers de hoogste straf die toegepast kan worden voor dergelijke malversaties is slechts 3 jaar, terwijl de eisch nu reeds 2 twee jaar luidt. Komende tot de valschheid in geschrifte, zeide pleiter, dat het grootboek niet als bewijs kan beschouwd worden. Immers, het grootboek wordt opgemaakt naar aanleiding van de eigenlijke boeken. Voor valschheid in geschrifte zal dus ontslag van rechtsvervolging moeten volgen. Tenslotte vestigde pleiter er de aan dacht van de rechtbank op, dat verd. steeds aangenaam en welwillend mensch geweest is, die, behalve eenige philan- tropischen arbeid, die hjj verrichtte, geheel voor zijn gezin leefde. Spr. wil daarom naast zijn juridisch betoog, de uiterste clementie pleiten. Immers, zijn vrouw voorziet nu met het geven van onderwijs eenigzins in het onderhoud van de 5 kinderen. Mocht het nu gebeuren, dat verd. tot gevangenis straf veroordeeld wordt, dan zal het later voor hem uiterst moeilijk zijn, in de maatschappij terug te keeren, vooral in een tijd als de tegenwoordige. Na re en publiek werd hierna de uitspraak be paald over 44 dagen. MEINEED. Voor de Rechtbank te Dordrecht is be handeld de zaak contra C. Wijnbelt, chauf feur te Woudrichem. Tegen dezen was door den kantonrechter te Gorinchem pro cesverbaal opgemaakt wegens het afleggen van een meineed in een civiele zaak- De Officier van Jnstitie achtte het feit wettig en overtuigend bewezen, doch vroeg een geneeskundig onderzoek naar verdachtes geestvermogens, daar hij meende, dat de mogelijkheid kon bestaan dat verdachte geestelijk niet geheel toerekenbaar was en zich het ernstige van het door hem gepleegd strafbaar feit niet bewust was. De rechtbank vereenigde zich met het ge voelen van den officier en gelastte een onderzoek naar verdachtes geestvermogens. KOELHUISEIEREN VERSCH HOUDEN. Door het Amerikaanstche Departe ment van Landbouw werd een metho de uitgewerkt, volgens welke versche eieren zoodanig behandeld werden, dat ze ondanks langdurige bewaring in koel ruimte vrijwel den smaak van versche eieren behouden, aldus meldt rijksland- bouwconsulent Peters te Washington. De versche eieren werden in olie gedompeld en in een luchtledige ruim te aan koolzuurgas blootgesteld, waar door het vocht en het koolzuur in het ei zoo goed als geheel worden bewaard. De achteruitgang der eieren moet in het algemeen worden toegeschreven aan verlies van vocht en koolzuur. In een luchtdichte ruimte worden de eieren onder gedompeld in olie; vervol gens wordt een deel der lucht uitge- pompt om een gedeeltelijk vacuum te krijgen. Hierdoor ontsnapt ook een deel der lucht uit de eieren. Vervolgens j wordt koolzuur in de ruimte toegelaten. Doordat de druk buiten de eieren we derom toeneemt wordt een deel van de olie in de poriën der schaal gedreven, misschien ook een weinig koolzuur. De schaal wordt zoodoende verzegeld. Door de eierverschepers in westelijk Amerika werden reeds gedurende den laatsten tijd groote hoeveelheden eie ren, bestemd voor de koelhuizen, be handeld met olie in open vaten. Uit vergelijkende proeven, dat eieren, die in vacuum en met toevoer van kool zuur behandeld werden, slechts een tien de procent aan gewicht verloren ge durende een bewaring van tien maan den in een koelhuis, terwijl de eieren, die in open vaten werden behandeld zestien maal zooveel in gewicht ver loren. De onbehandelde eieren verloren bijna 77 maal zooveel aan gewicht als de in vacuum behandelde. Het gewichts verlies bestaat hoofdzakelijk uitvocht en koolzuur. Bij deze behandeling maakt men ge bruik van een kleurlooze, reuklooze, minerale olie, die geen ongunstigen in vloed uitoefent op het ei. Een in va cuum behandeld ei kon, wat het voor komen betreft, na geopend te zijn en na tien maanden, gerust de vergelijking doorstaan met een ei, dat twee dagen oud was. MELKPOEDER ALS PLUIMVEE VOEDER. Dat karnemelk of ondermelk een uit nemend voer is voor kippen en kuikens, wisten onze kippenhouders reeds lang. Wanneer men karnemelk of ondermelk nret in verschen toestand kon krijgen, heeft men zijn toevlucht genomen tot de melk in poedervorm. Een groote vlucht heeft in Amerika de voeding met melkproducten genomen, sinds ge bleken is, dat het uitstekend helpt oml coccidiose (roode diarrheer) tegen te gaan. Het Californische proefstation be veelt zelfs aan 40 pCt. melkpoeder ge durende! 2 a 3 weken door het optok- voeder te mengen, wanneer coccidiose uitbreekt. In vele Amerikaansche op- fokvoeders wordt eveneens geregeld melkpoeder gebruikt. De ervaring leert, aldus de Ameri can Poultry Journal, dat niet alleen de hoenders daardoor in betere conditie blijven, maar er eveneens grootere eie ren door leggen. Geschiedenis van het Land van Heusden en Aitena en den Bommelerwaard 36). Op 8 Augustus 1730 werd bericht ge zonden aan den commies Fiscael van Neck omtrent den toestand van het dorp. „De bosschen weinig geleden door den hagelslag. Het cooren voor de helft verhagelt en verregent. De weij- landen nog veel geleden eni nog veel onder water staande. Het dorp heeft geen obligatien, losrenten of andere ef fecten, alleenlijk de huere van die ver iaeten tienden, die voor de verponding en lasten, als kunnende zooveel niet opbrengen aan het dorp, van de eijge- naers daarvoor zijn verlaten.'* „Wij ondergeteijkende Borgemrs. en Heemraden van den dorpe van Veen, Committeerende ende authoriseerende bij deese en dat met approbatie en goetvinden van de gecompareerde in gelanden op de convocatie op gisteren over het peijl van onse uijtwateringh, geconvoceert Philippus Verhagen, Schout desen dorpe van Veen voorsz. omme van ons, ende weegens de inge landen deser dorpe te reijsen naar den Haegh, omme aidaer nevens soodani- gen persoon als hij meent tot assisten tie noodigh te hebben, te besollicitee- ren remissie van de 'slands imposten, mitsgaders gemeene lantsmiddelen voor het dorp en dat weegens soodanige schade als door den gevallen hagel en plasregens is geschiet aen de vveijden en andere landen, waernaer de heer commies Fiscael van Neck in desequar- tiere sijnde, onlanx ook op de onder water staende landen occulaire inspec tie heeft weesen neemen en ons door sijn WelEdele ter handt gestelt een me morie, waerop wij weegens de gelee- dene schade soude bezichtinge doen, voorts daeromtrent alles te doen en te verrigten als den geconstitueerde ofte zijn gesubstitueerde oordeelen sullen, het beste tot deser sollicitatie noodigh en geregt sal worden, belovende het- geene daarin sal worden verrigt te sul len approbeeren en de onkosden daer- over ajen te wenden te voldoen onder verbandt van dorpsgoederen hebbende ende verkrijgende, geen uijtgesondert. Actom Veen, den 7 September 1730. (get.) Teunis Coolhaes, Heermen van der Craen, Joost Andriessen, Nicolaas Sonnevelt, Aert Schouten, Arij Goijer- tse van Rijswijck." „De Ed. Mogende Heeren Commis sarissen uijt het collegie van de Ed, Mogende Heeren Gecomitteerde Rae- den van haer Ed. groot mogende dej Heeren Staeten van Hollandt ende Westvrieslandt werden demoedigh ver- sogt den armen staet ende ongelegent- heijt waerinne het dorp Veen jegen- woordigh bevindt nevens den staet van andere dorpen, in aenmerkinge gelieve te neemen (offschoon de Ingelanden met de Ingezetenen tot nogh toe omme costen van solliccitatiën te vermijden haer bij Requeste aen de Ed. Groot Mog. de Heeren Staeten van Hollandt ende Westvrieslandt niet hebben ge- adresseert) omme reden sij behalven de voorn, geleedene schaden evenwel sigh voortaen buijten staet bevinden, omme de sware verpondingen en dorps- lasten met de 'slants Impositien meer te komen betaelen, nevens de veelvul dige restanten, die dees en genen ten achteren geraeckt door de onvruchtbare jaeren van appelen en peeren, waer- van dit dorp voor een gedeelte in boom- gaerden bestaende almede sich moet generen, daerbij nogh gevoegd wor dende den slechten Iantbouwinge, die nu niet meer als in voorige tijden in effecte wel waergenomen wierde naar behooren sonder excessive onkosten, nu door anderen beheert moeten werden, ter ockassie van de bedroefde besoekin- ge van het sterven van sooveel huijs- vaderen, die men bij optellinge in een dorpje van in de tnegentig huishou dingen niet meer te vinden zijn als omtrent sestigh, vervolgens wel dar- tigh naegelatene weduwen en kinderen bedroeft si onder troost sijn blijven zit ten. Waerdoor het dorp mede al ver- slegt is en het crediet van die men- schen door haer vervallen en armoe dige staet over het grootste gedeelte soodanigh wegh is, dat se bij wat ge val het ook mogte weesen geen penn. ter leen kunnen bekomen, waeromme sij haer dan tot UEd. Mog. sijn kee- rende en versoekende dat UEd. Moo- gende haer ook dan gunstigh voor- spraecke gelieve te weesen, om eieni- ge jaeren verpondingen en honderste penn., neffens 'slands Impositien gere- mitteert te werden, ten eijnde de In- gesetenen eeniger maete van haer ar moedige staet daerdoor mogte werden gesoulageert, waerop UEd. Mogende goedgunstigheeden sullen hoope. Verklaere wij ondergeteijkende, Schout, Borgemr. en de Heemraden van Veen, Lande van Heusden, dat wij naer Ingenomene Inspectiën het voo- renstaende alsoo hebben bevonden en daervan wegens het verhagelt en ver regent cooren in deeser voegen sijn onderrigt, presenteerende hetselve als het gereqt. wert, met eede te beves tigen. Actum Veen den 7 Septemb. 1730. (get.) P. Verhagen (Schout) Teunis Coolhaes (Borgemr.) Joost Andriessen; Nicolaes Sonnevelt, Aart Schouten, de- se A. G. V. R. letters gestelt door; Arij Goijertse van Rijswijck Heem- raadt." Op den e ersten Pinksterdag van voor noemd jaar in 1730 is het dorp Veen en de omgeving hevig geteisterd door een zeer zwaar onweder met hagelslag en plasregens, waardoor wel de helft van het bezaaide land en de te velde staande vruchten verloren ging, het geen nog gevolgd werd door langdurige en zware stortregens waardoor veel wei- en hooilanden overstroomd wer den en men met het vee naar andere plaatsen moest vluchten. Op 21 September d.a.v. werd door de Staten het volgende besluit genomen: „De Staten van Holland en Westvries land vinden goed, dat de annexe re queste van Schout, Borgemeesteren en Heemraden van Veen, een van de be neden dorpen 's Lands van Heusden, daerbij deselve ter saecke van veele successive rampen, haer overgekomen, en particulierlijk den eersten Pinxter- dag deser jaers 1730, in de requeste breeder vermeit, versoeke remissie van de ordinaire en extra ordinaire verpon dingen, mitsgaders gemeene lands im posten voor drie jaren; en inmiddels surcheance van executie; sal worden gestelt in handen van haer Ed. groot Mog. gecommiteerde raden, om desel ve requeste te examineeren endje ver- gaederinge daerop te dienen van hare consideration en advis. Accordeeren in middels aan de supplianten de versogte surcheancce van executie, totdat bij óns finalijck op derselver versoeck, om re missie, sal weesen gedisponeert. Las- tende een ijder, dien het aengaen magh, sigh hiernae te reguleeren. Gedaen in den Hage, den 21 September 1730. (on der stond): Ter ordonnantie van de Staeten (en was geteekend) Willem Buijs. (In margine stond): Reg: ter Finantie van Holland int surcheantie- boek F. 36 vso. Accordeert met sijn origineele Haege den 23 September 1730 Quod Attestor- (get.) E. Eijben Nots. Publ." (Wordt vervolgd). 97. „Dat was net op het kantje," hijgde Rob. „Maar nu het water weer met volle kracht stroomt, zullen de inlanders niet direct over den steen kunnen komen. We hebben dus in ieder geval een voorsprong." Ademloos liepen ze door de tunnel tot ze op het laatst de ingang tot de grot op de kust bereikten. 98. Ze klauterden langs de rotswand naar beneden en Rob uitte een kreet van blijdschap, toen hij een cano in het water zag liggen. Weten de, dat de inlanders ieder oogenblik konden komen, scheepten ze zich zoo gauw mogelijk in en pagaai den zeewaarts. 99. „Zelfs al zou het watervliegtuig het eiland verlaten hebben, maken we nog een mooie kans om te ontvluchten," riep Rob onder het roeien uit. „Als de zee maar kalm blijft, kunnen we best onze woonplaats bereiken." En vol hoop pagaaiden ze voort, zoo hard ze konden. Jiieuwsblad en alle spijsverterings stoornissen verdwijnen onmiddellijk bij het ge bruik van Foster's Maag- pillen, het aangenaamste en zekerste laxeermiddel. Alom verkrijgbaar a f 0.65 per flacon. TOT DE

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1931 | | pagina 5