ïoot het Land van Heusden en Alt6na,de Langstraat en de Bommelerwaard flit miner neslael uil 2 iUgflen is ÉP M§ Transpireerende Karei Holmbo. Und van altekA Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heusden. No. 5132. Woensdag 17 Juni 1931. Jlf Ui m JJj HP üf IP SU ÜP Hf ^ÉH HP üf Hl üf üf Hf IP H FEUILLETON Ilmjieiilami auto-botsingT*"" Zij, die zich op dit Blad wenschen te ahonneeren ontvangen de tot 1 Juli verschijnende nummers GRATIS m WÊi HP Dit blad verschijnt WOENSDAGMORGEN en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden I 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nommers 6 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uar ingewacht. iiittiuimiEii. Redakteur: M. J. L. BÉNEKER, Kerkstraat 105 WOUDRICHEM. Men word verzocht alle korrespondentie, deze rubriek betreffende, aan bovenstaand adres te richten. In aansluiting op onze rubriek van verleden week, geven we hierbij nog drie fraaie stukjes van Boissinot. Voor elke stand geldt weerWit speelt en wint een schijf of de partij. No. 1. Sgigijj No. II. Stand in cijfers Zwart 1, 3, 4, 8/11, 13, 16, 17, 19, 20, 24 en 29. Wit 27, 28, 32, 33, 35, 38/43, 47/49. No III. Stand in cijfers Zwart 4, 6, 8, 10, 12/14, 19, 20, 22, 24 en 28. Wit 25, 29, 33/36, 38, 39, 42/44 en 49. De oplossingen zijn No. 1. Wit speelt 34 30! en Zwart heeft tegen 30 24 geen afdoende verdediging. Bezien we eens de verschillende ant woorden le. 12—17, 30—24, 19X30, 28X10, 15X4, 35X24, 13—19, 24X2, 3-8, 2X22, 17X28, 27—21 en wint een stuk. 2e. 5—10, 30—24, 19X30, 35X24, 14—20, a) b) c), 28X19, 20X29, 33X24, 9-14, 40—34, 19X23, 34 - 29 en wint. a) 15—20, 24X4, 12—17, 28X10, 9—14. 10X19, 13X24, 4X22, 17X28, 2721 en wint een stuk. b) 11—17, 28X19, 14X23, 33—29, 23X45, 24—19 enz. c) 23 29, 2419 enz. No. II. De winst in dit stukje is al bijzonder geestig. Wit speelt 41 37 en dreigt nu door 2822 of 39 - 34 een stuk te winnen. Oogen- schijnlik kan Zwart zich als volgt redden 19 23, 28X30, 20—25, 33X24, 25X45, 49—44 1! Een prachtzet. Wit dreigt nu 4440 te spelen en aldus het gewonnen stuk definitief te behouden. Zwart mag, om dit te ontgaan, niet dam halen door 4550, want dan volgt 39-34, 50X19, 27—22, 17X28, 32X5 I Schitterend 1 No. III. Ook hier is de winst iets bui tengewoons. Deze wordt verkregen als volgt 29—23, 10—15 (of?), 23X32, 24-29 (of?), 33X24! 20X40, 35—30, 40-45 (of?), 44—40, 45—34! 25-20, 15X35, 39X30, 35X24, 32—28, 22X33, 38X7! oksels en voeten behandele men met Purolpoeder. Dit is het meest afdoende middel daarvoor. Purolpoeder kost 45 en 60 ct. per bus en is evenals Purol, verkrijgbaar bij Apoth. en Drogisten. VRACHTAUTO MET 8 PERSO NEN TE WATER. Zaterdagmiddag' geraakte een vrachtauto van de Ned. Basalt Mij., waarop een achttal werklieden op weg van Loenen naar Apeldoorn, door het defect raken van de stuur inrichting', ter hoogte van de ge meentelijke vuilnisbergplaats in Wor men, in het Kanaal. Een viertal arbeiders van de firma Eijkelboom, die in de nabijheid aan het werk waren, snelden spoedig ter hulp met een platte schuit. Enkelen der drenkelingen wisten zich zelf te helpen, anderen echter Vrij naar 't Deensch van IVAR RING. 13.) De vroege morgen was somber en vochtig geweest; toen echter Holmbo den kerk heuvel opging, kwam er een lichtglans over de vlakte; het was of de wolken zich verhieven, alsof de na tuur grooter werd en zonneschijn stra lend de lente begroette, vol belofte voor de toekomst. In het zelfde oogen- blik liet het orgel zijn prachtige to nen hooren en hij verhaastte zijn schre den; hij was namelijk later aangekomen dan hij verwacht had en de kerk was bijna vol. Hij kwam ongemerkt naar het orgel, maar de stoel, dien hij had gedacht te vinden, was reeds bezet. De lange weg en de sombere gedach ten hadden hem vermoeid; hij hield zich vast aan een der pijlers, die het dak droegen en staarde naar beneden. De bank der notabelen was tot zijn verwondering leeg; maar weldra werd hij getroffen door 't psalmgezang en zonder dat hij 't zelf wist, zong hij mee. Hij had een krachtige stem, die door de geheele kerk weerklonk en al ler oogen waren op hem gericht. In 't zelfde oogenblik traden juffrouw Arenfeldt en hare tante de kerk binnen. Die stem was niet in de kerk thuis, dat hoorden zij dadelijk; Olga's oogen volgden den blik der anderen naar het orgel daar stond hij, aan wleni zij juist dacht, aan een der groote pilaren geleund en hij verjmoedde niet, dat aller oogen op hem gericht waren. Zij zette zich met den rug tegen 't altaarhek en kon zich niet van de flinke gestalte losrukken wat was hij bleek en mager geworden, 't leed stond duidelijk in zijn sterk sprekende trekken te lezen. Wat is dat toch voor een leed, dat hem zoo drukt? Geldgebrek kan op hem zoo'n invloed niet uitoefenen; hij was opgeruimd, toen ik hem voorde eerste maal zag als hij eens zij bleef steken, en een gloeiende blos bedekte hare wangen ja, daaraan was niet te twijfelen, hij beminde haar, hij wilde echter niet de medeminnaar van zijn vriend zijn; bij hem is de vriend schap zelfs sterker dan de liefde, dacht zij met een zucht. De psalm was geëindigd, het orgel zweeg, de predikant stond op den kan sel. Olga's tante wenkte haar vriend schappelijk in de tegenovergesteldebank plaats te nemen, maar zij was onge voelig voor eiken wenk en bleef voort durend naar het orgel turen. Holmbo stond op, ging een schrede vooruit, om in de kerk rond te zien, en zijn oogen ontmoetten de hare; hij wilde achteruit gaan, maar 't was te laat; zonder zich te bedenken, hadOI- ga Arenfeldt het hoofd gebogen en hem glimlachend toegeknikt; hij moest den groet beantwoorden, doch berouw- de zijn onvoorzichtigheid. Hij wilde haar tot geen prijs na afloop van den godsdienst opzoeken, om juist met haar te spreken, nu Arenfeldt op reis was, hadden dringend hulp noodig en wer den ijlings geholpen. Een hunner, de ongehuwde 30-ja- rige H. Buitenhuis, zat evenwel vast onder den omgekantelden auto en kon door de vier arbeiders slechts met groote inspanning worden be vrijd. De ongelukkige was bewuste loos en had bovendien aap het hoofd ernstige verwondingen opgeloopen. Alle pogingen van de artsen Her- manides en Hoefer om de levensgees ten weer op te wekken bleven zon der resultaat. De arbeiders Tamboer en Looyen- goed, die eveneens reeds buiten ken nis waren toen men er in slaagde hen op het droge te brengen, konden gelukkig nog bijgebracht worden. De eerste werd per politie-auto naar het ziekenhuis vervoerd, terwijl de an dere per particulieren auto naar zijn woning werd gebracht. SCHEEPSRAMP OP DE NOORDZEE. Zaterdagmiddag heeft op de Noord zee ter hoogte van den Noord-Hinder voor Hoek van Holland een aanvaring plaats gehad tusschen het Grieksche stoomschip Urania" dat van Danzig op weg was naar Triest, met een lading kolen en het Noorsche tank schip „Beaufort", van Batoum met een lading olie naar Rotterdam. Het Grieksche stoomschip heeft zoodanige schade gekregen, dat het vrij spoedig gezonken is. De opva renden zijn door de „Beaufort" aan boord genomen en dit schip is daar na op de plaats van het ongeluk voor anker gegaan. De aanvaring heeft plaats gehpd tij dens een zwaren mist, die zoo dicht was, dat de sleepboot „Ganges" van L. Smit en Co.'s Internationale Sleepdienst, die ter assistentie is uit gevaren, lang heeft moeten zoeken alvorens zij de „Beaufort" gevonde/z had. De „Uriana" was 3064 tons bruto en 1953 tons netto groot en gebouwd in 1903. Zij behoorde thuis te Ar- gostoli. De „Beaufort" meet 5067 tons bru to en 3002 tons netto, is gebouwd in 1929 en behoort thuis te Oslo. o TREFFENDE KINDERLIEFDE. Bij de gehouden gemeenteraadsver kiezing te Etten-Leur waren de po litieke gemoederen verhit. Er waren vele candidaten, meer dan er zetels te bezetten zijn, en dus was er strijd, aangevuurd door onversaag de propagandisten met knallende woorden en onverwrikbare meenin- gen. Onder de lijsten was er ook een van mej. B., een eerzame huismoeder, die gaarne raadslid wilde, zijn en ook wel eens iets anders dan een gezin wenschte te beredderen. Waarom ook niet en langzaam trad hij achteruit en sloop de kerk uit, om zoo haastig mogelijk huiswaarts te keeren. Maar sinds dien dag werd hem de eenzaamheid drukkend en hij begon te verlangen naar de wereld, die hij had willen ontvlieden. Hij was niet alleen ontevreden met zichzelf, maar ook met alle anderen en de gedachte drong zich bij hem op, dat zijn straf al te streng was in verhouding tot zijn schuld, ein een bitter gevoel tegen Arenfeldt kwam in hem op en liet hem geen rust. Als hij in mijn plaats was zou ik voor hem een zachtmoediger rechter geweest zijn; ik zou hem gesteund en geholpen hebben maar hij ver stiet mij onbarmhartig, wreed. Die ontevredenheid met de buiten wereld nam van dag tot dag toe; hij beschouwde zich bijna als een mar telaar, maar juist toen hij zijn daad he t zachtmoedigst beoordeelde, had er in hem een reactie plaats; opeens werd het hem duidelijk, dat zijn moraal ver slapte; 't eenzame, in zich zelf gekeer de leven met hopelooze liefde was niet in staat zijn moedi ewi wilskracht te verheffen, en hem in den strijd te ster ken, het maakte hem veeleer levensmoe de; zijn gedachten doolden slechts in het verleden en verwijlden martelend bij dat, wat hij verloren hadhij voel de 't, als hij dat leven voortzette, ging hij te gronde, 't Beheer van zijn klein landgoed eischte niet al zijn tijd en de arbeid was niet in staat hem zoover te brengen, dat hij in zijn oogen vrij tvan schuld kon worden; neen, hij moest zijn schepen verbranden en zijn weg opnieuw beginnen. De Kieswet laat dat toe en de emancipatie van Hare Majesteit de Vrouw is er ook niet voor spek en boonen. Die moet vruchten afwerpen. En zoo kwam het, dat bij een der stembureaux van Etten onder de ve le plakkaten en opschriften, welke er prijkten ter verheerlijking van de can didaten, ook kon opgemerkt worden het zoontje van mej. B., die op een bord het van kinderliefde blakende opschrift omhoog hield van „Kiest ons Moeder". „D. v. N." PAARD OP HOL GESLAGEN. Zaterdagavond heeft op den Frie- schen straatweg even buiten de kom der gemeente Groningen een ernstig ongeval plaats gehad. Uit de richting Groningen naderde een met een paard bespannen koetswagen, waarin geze ten was de familie B. uit Dorkwerd, gem. Aduard, in totaal zes perso nen. Eensklaps sloeg het paard op hol, den wajgen met zich meesleuren de, waarna deze omkantelde. De in zittenden werden er uit geslingerd. Drie van hen, waaronder twee kin deren, kwamen onder den wagen te recht. Allen bekwamen min of meer ernstig letsel. Twee meisjes en een jongen moesten naar het Academisch Ziekenhuis worden vervoerd. De ove rigen konden zich, na voorloopig ver bonden te zijn, huiswaarts begeven. GEKNOEI MET EEN CANDIDATENLIJST. In de gemeente Oudorp werd on langs voor de gemeenteraadsverkie zingen een lijst ingediend voor een rev.-socialistisch candidaat, op welke lijst eenige namen voorkwamen van niet-kiezers. Dit werd natuurlijk ter secretarie gemerkt en er werd gele genheid gegeven andere namen te doen plaatsen. Dit schijnt den can didaat niet gemakkelijk te zijn ge vallen, althans hij zou een kiezer vijf gulden hebben aangeboden als hij zijn naam op de lijst wilde zetten. De man deed zulks en was toen zoo naïef om den burgemeester om de beloo ning te vragen. De lijst werd daarop nog eens nagezien en toen bleken verscheidene namen door denzelfden persoon geschreven te zijn. De lijst werd natuurlijk niet toegelaten. Thans is de justitie in de zaak ge mengd. o LOTING VOOR DEN DIENSTPLICHT. De Minister van Defensie heeft bepaald, dat de in art. 10 der Dienstplichtwet bedoelde loting ter bepaling van den in geschrevene, die in elke gemeente of groep van gemeenten het eerst in aan merking komt om tot gewoon dienst plichtige te worden bestemd, in het open baar plaats heeft voor de lichting 1923 op Vrijdag 26 Juni a.s. des middags om 2 uur te 's Gravenhage, in de „Wees kamer", Binnenhof 8. De loting geschiedt uit een aantal ge nummerde biljetten, overeenkomende met het getal der personen vermeld in het alphabetisch register der gemeente Am sterdam van de lichting 1928. NOODWEER TE°UTRECHT. Zondagavond tusschen zeven en acht uur ontlastte zich boven Utrecht een geweldig onweer, gepaard gaande met een ongekend hevigen regenval. Ruim drie kwartier was het licht niet van den hemel, ratelde de donder met cnetterenden klank en regende het al- erhevigst. Tal van straten stonden in een omme zien geheel blank, alle kelders liepen ender en zelfs in tal van huizen was het water niet te keeren. Vele winkels en woonkamers liepen onder. Voor zoover kon worden nagegaan, is de bliksem nergens ingeslagen. EEN DRIELlNeh°~~ Vrijdag werd het gezin P. Kokshoorn Weerdenburg te Voorburg verblijd met de geboorte van een drieling, twee zoons en een dochter. Hij schreef een brief aan Arenfeldt en deelde hem mede wat hij geleden had; hij verborg niet één gedachte voor hem; iedere kleine zwakheid be kende hij openhartig en eindigde met het verzoek het landgoed in mindering zijner schuld aan te nemen, daar hij nooit vrede zou hebben, voordat de schuld betaald was. 't Leven dat ik leid doodt mij licha melijk en geestelijk, schreef hij, ik moet weg, weg van alles en een nieuw le ven beginnen, daarom verzoek ik, tot aandenken aan onze vriendschap mijn kleine bezitting aan te nemen. Ik heb zooveel kapitaal in geld, dat ge u over mij niet bezorgd behoeft te maken; ik kan Amerika bereiken en heb dan nog zooveel over, dat ik daar een be trekking kan zoeken; ik ben bereid eiken arbeid op mij te nemen, die mij aangeboden wordt, en beleef ik den dag, waarop ik mijn geldschuld bij u als voldaan kan beschouwen, dan wil ik een nieuwe loopbaan beginnen als vrij man; maar mijn vriendschap en mijn liefde laat ik in mijn dierbaar vaderland achter. Hij had geen rust voordat de brief naar de post was gebracht, en de span ning waarin hij verkeerde, maakte hem ziek; hij kon des nachts niet slapen, maar liep uren achtereen de kamer op en neer. De laatste boom in zijn bosch was gevallen, het was een machtige eik; in zijn dikke bast hadden de jonge Holmbo's sinds vele geslachten hunne namen gesneden; de zijne was de laatste geweest bij die gedachte verwijlde hij met weemoed, hij zou geen zoon nalaten, wiens portret in DOOR VALLENDEN TAK GEDOOD. Zondagmiddag is de 34-jarige verpleeg ster, Mevr. H. Vaassen, in de diergaarde te Rotterdam, tijdens een storm die daar woedde, door een vallenden tak gedood. Op de Wouwsche baan, onder Roosen daal, kwamen twee auto's, een van den heer R. te Roosendaal en een van den heer v. R. nit Tilburg, bij het elkaar pas- seereu in dezelfde richting, met elkander in botsing, waatdoor beide wagens van den weg geraakten en één in de sloot en de andere over de sloot heen in het wei land terecht kwam. Behoudens eenige schrammen, welke de heer v. R. opliep, kwamen geen persoonlijke ongelukken voor. Beide wagens beliepen echter ma- terieele schade. BRUTALE INBRAAK. Te Mierlo is des nachts een brutale inbraak gepleegd, ten huize van P. M. De indringer is binnengekomen door een kelderraam en heeft zich bij zijn zoeken naar buit gewaagd tot in de kamer waar M. en diens echtgenoote sliepen. Uit een kast heeft hij hier een bedrag van onge veer zestig gulden en geldswaardige pa pieren ontvreemd, waarmee hij zich uit de voeten heeft gemaakt. M. noch diens vrouw hadden iets gemerkt. de oude bibliotheek naast het zijne een plaats zou vinden. Ofschoon hij vurig naar 't nieuwe leven verlangde, was hij toch wee moedig gestemd; 't oude en 't nieu we konden elkaar nog niet de hand reiken. Ongeduldig wachtte hij op de komst van den postbode; hij was er zeker van, dat Arenfeldt hem dadelijk zou antwoorden, 'etn als er geen tijd was verloren gegaan, dan moest de brief reeds onder weg zijn. Verlangend staarde hij naar den weg, daar kwam de oude man langzaam aan. Holmbo bleef zitten; hij had den moed niet hem tegemoet te gaan; hij wilde wachten, totdat de brief hem werd gebracht. De teleurstelling volg de onmiddelijk; de postbode had slechts een paar couranten voor hem, meer niet. Hij heeft mijn brief niet ontvangen, ik ken hem van vroeger, anders had hij onmiddelijk geschreven. Misschien is hij1 01 p reis geweest; ik moet geduld hebben een dag meer of minder hindert niet; ik moet wachten. Daar zag hij een landauer langs den straatweg gaan; hij kende de livrei, 't was het rijtuig van juffrouw Aren feldt. Holmbo volgde het met de oogen, het sloeg dé laan in, die naar zijn landgoed leidde het was onmogelijk, zij kon toch niet bij hem komen. Hoe, als haar neef bij haar op bezoek was en van haar rijtuig gebruik maakte. Hij stond haastig op en ging de trap af, om zijn gast te ontvangen. (Wordt vervolgd). MM#. ÜP v//y/A f/r////, ■maft. 3 5

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1931 | | pagina 1