Buitenland Plaatselijk Nieuws. NEDERLAND—DENEMARKEN. De voetbalwedstrijd gespeeld tusschen het Nederlandsch elftal en het Deensch elftal eindigde in het voordeel van Neder land met 2—0. STEEDS DALENDE H00IPR1JZEN. Bij de te Culemborg gehouden verpach tingen van hooi en gras, met naweiden bewogen de prijzen zich in steeds dalende lijn. Was de opbrengst in 1930 ongeveer 50 pCt. minder dan in 1929, nu waren deze weer 30 pCt. lager dan het vorige jaar. De opbrengst van de Kroondomeinen was ruim 40 pCt. minder dan in 1930 en bedroeg thans f 15.825 tegen f 27.206 het vorige jaar. o MET EEN MES GESTOKEN. Zaterdagmiddag heeft een zekere W. van F. te Alblasserdam den kruidenier A. Groenendijk met een mes gestoken. Van F., die nog een oude schuld te betalen had aan den kruidenier, werd door dezen aangemaand en ontstak daardoor zoo in woede, dat hij zijn schuldeischer met een mes een ernstige steekwonde aan den hals toebracht. Het slachtoffer werd naar het gemeenteziekenhuis overgebracht. De dader is voortvluchtig. EEN HOUTSCHROEF INGESLIKT. Door het nemen van een Röntgen foto bij een driejarig patiëntje uit Dieren is gebleken, dat het ventje, een groote houtschroef in de luchtpijp had zitten. Vier maanden lang moet hij dit voorwerp hebben meegedragen. In Februari had hij wel gezegd, dat hij „een spijker opgegeten" had, doch daar hij niet over pijn klaagde, werd aan dit gezegde slechts oppervlakkige aandacht besteed en de kleine op natte pleuris behandeld. De schroef is thans met een tang verwijderd. Cr VERDRONKEN. Zaterdagmiddag is de heer C. B. uit Voorburg by het zwemmen in zee ver dronken. Hij had zich aan het strand tusschen Scheveningen en Wassenaaische Slag te water begeven en is vermoedelijk te ver gegaan. Eenige uren later is zijn lijk aangespoeld. Toen bet vijfjarig zoontje van de wed. De Boer te Ursum (N.-H.) hij de ouder lijke woning aan het spelen was, viel hij van een brug in het water. Zijn vriendjes liepen weg zonder iemand te waarschuwen. De moeder zag later een paar klompjes boven het water steken en haalde het ventje er uit. De levensgeesten bleken reeds geweken te zijn. EEN BALLON "GEVONDEN. Op het land van den landbouwer J. Sluiter te Zuidwending (gem. Veendam, Gron.) is een groot stuk zeildoek van een luchtballon, waarbij anker en touwen, ge vonden. De mand ontbrak. VLIEG-ONGELUKKEN. Het vliegtuig op den dienst Saarbrucken Keulen was, tengevolge van den mist, Zaterdag een half uur later vertrokken, dan de dienstregeling aangaf. Kort na den start stortte het van ongeveer 50 M. hoogte naar beneden en vloog in brand. 2 passagiers, de piloot en de mechanicien, kwamen in de vlammen om. Te Dressau is het schoolvliegtuig van de Anhaltische Luchtvaartvereeniging in de nabijheid van het vliegveld neergestort. De benzinetank ontplofte en de beide vliegers kwamen om het leven. De ma chine werd vernield. BENZINE U1T"BLANTEN. Volgens een bericht uit Santiago de Chili moet het een aldaar wonend Duitsch chemicus gelukt zijn, een procédé te vin den, om een soort benzine uit bepaalde plantensoorten te winnen, welke dezelfde eigenschappen bezit als de uit petroleum of steenkolen gewonnen benzine. Proef nemingen met deze nieuwe stookstof voor auto's moeten goede resultaten hebben opgeleverd. EEN KOSTBARE°BUIT. In het magazijn Revillon in de Ko ninklijke Straat te Brussel is ingebroken en voor één millioen francs pelsen ge stolen. De buit moet met een auto ver voerd zijn. HÖ HITTEGOLF IN FRANKRIJK EN SPANJE. Sedert eenige dagen ligt boven Frank rijk een hittegolf, die zich vooral in de zuidelijke provinciën laat gevoelen. In de buurt van Parker zijn temperaturen van 35° C in de schaduw en 50° in de zon gemeten. In 40 jaar is een derge lijke hitte niet waargenomen. Ook in Spanje heerscht op het oogen- blik een hittegolf, zoo hevig, als sedert 1908 niet is voorgekomen. Te Madrid steeg het kwik tot 40 graden, in Andalusië zelfs tot 50 graden. Te Madrid werden tal van personen door de hitte bevangen, waarvan eenige gevallen met doodelijken afloop. TOENEMENDE WERKLOOSHEID IN ENGELAND. Het aantal werkloozen bedroeg op 1 Juni j.l. 2.629.971, hetgeen 123.034 meer is dan op 18 Mei. SCHEEPSRAMP~Bl7 3T. NAZAIRE. Aan de Fransche Westkust heeft zich een ontzettende scheepsramp afgespeeld, meldt de „Crt." Een stoomschip, de „St. Philbert", die met 500 passagiers aan boord voor Nantes was vertrokken, is op circa 8 K.M. afstand van St. Nazaire door een hevigen storm overvallen en gekapseisd. Voorzoover bekend konden slechts 8 opvarenden wor den gered, zoodat gevreesd moet worden, dat bij de ramp omstreeks 500 personen het leven hebben verloren. De „St. Philbert" was uit Nantes ver trokken voor een excursie naar Noirmou- tier. Een uur later werd de terugreis aanvaard. Toen de boot zich nabij de rotsen van Chateliers bevond, stak een hevige storm op en de passagiers haastten zich allen naar de loefzyde om daar be schutting te vinden waardoor het schip ging overhellen. Even later stortte zich een hevige stortzee op het schip, met het noodlottig gevolg, dat dit kapseisde Onmiddellijk na het bekend worden der jobstijding voeren sleepbooten uit ten einde zoo mogelijk nog hulp te kunnen bieden. Een der booten is in tusschen teruggekeerd met slechts 8 of 10 over levenden aan boord. Tevens had de boot een groot aantal lijken van slachtoffers der „St. Philbert" bij zich. HIJ WILDE HOLLANDSCHE GULDENS KOOPEN. In een bijkantoor der districtsbank te Recklinghausen verscheen een man, die Hollandsche guldens wenschte te koopen. Daar de bank geen Hollandsch geld mo menteel ter beschikking had, moest de bezoeker onverrichter zake weggaan. Hij kwam echter korten tijd later weer terug, deponeerde zijn aktentasch op tafel en hield den kassier, die alleen op de bank aanwezig was, een revolver onder den neus, met de woorden „en nu vlug mijn geldtasch vullen" I De kassier overhandigde hem noodge dwongen wat hij had aan baargeld, n.l. 1303,80 Mark, waarna de dief ijlings de vlucht nam. De nasporingen der politie bleven zonder resultaat. WARENHUIS° AFGEBRAND. Te Koningsbergen is door tot dusver onbekend gebleven oorzaak een felle brand uitgebroken in het groote warenhuis van Alexander en Echernach, dat vrijwel ge heel werd vernield. Schupo en rijksweer verleenden assistentiehet blusschingswerk heeft geruimen tijd geduurd. De schade is zeer groot. HEUSDEN. A.s. Zondag v.m. 10 uur zal in de Ned. Herv. Kerk alhier door Ds. J. G. Key uit Lent de bevestiging plaats hebben van den beroepen predikant dezer gemeente, Ds. J. Kloots uit Heukelom. Z.Eerw. hoopt des middags om half drie zijn intree-rede te houden. J.l. Zondagmorgen ontstond ten huize van den roeibootmaker Bouman aan de Wijksche Poort alhier een be gin van brand, doordat een gordijn in een brandend gastoestel woei. De vlam men laaiden reeds flink op, toen Bou- man's vader met een paar anderen ver schenen, die het vuur met eenige em mers water wisten te blusschen. Waren deze eenige oogenblikken later geko men, dan zou zeker een groote brand zijn ontstaan, daar er een flinke bries stond. De aangerichte schade beperkt zich thans tot een paar gordijnen, wat behangselpapier en wat verschroeid hout aan plafond en raam. Gepasseerde Zaterdag heeft de aan gekondigde dam wedstrijd tusschen de Bos sche en Heusdensche damclub plaats ge had. Wegens noodzakelijk vertrek der Bosschenaars moesten 4 van de 5 partijen worden afgebroken. Een partij ging voor V. D. verloren, zoodat de voorloopige uit slag 20 voor den Bosch is. Hieronder een kort overzicht der par tijen De partij Burgerhof—de Graag droeg over het algemeen een kalm karakter. In de opening nam zwart de halve hek stelling, en het leek dat wederzijdsch in de flankpartij voordeel moest worden ge zocht. In het middenspel werd de partij evenwel in gesloten banen geleid en na een reeks zetten in dit genre moest de partij in een stand, waarin zwart tempo winst heeft, worden afgebroken. Na een veel gespeelde opening bracht Pellikaan in zijn partij teekening door ruit 23 sterk te bezetten. Later werd dit stuk door den Bosschenaar evenwel uitgeruild en zoo ontstond een stand waarin veel kon gebeuren. De V.D. er zette zijnon- regelmatig spel door met mooie kansen, doch jammer genoeg moest ook deze partij in een stand van 10—10 worden afge broken. In een onregelmatige opening bracht Kipping een stuk op 27, wat juist koren op den molen van den T.D.-er was. Even later vergistte de Bosschenaar zich in een combinatie en kwam de Joode zoo doende gemakkelijk een stuk voor. Door meerdere routine wist wit zich evenwel te herstellen en zelfs zijn verloren stuk terug te winnen. In remisestand wordt afgebroken. Na eenige wederzijdsche afruilen werd de partij BaxBol in de clasieke banen geleid. In een gegeven stand, welke vrijwel gelijk was, dreigde Bol met een stuk winstwat Bax beantwoordde met een zet die noodzakelijk leek. Hierop had zwart voorzien en forceerde nu een doorbraak naar dam. Lang hield wit zich noch staande, doch in het verge vorderde middenspel maakt een goedge plaatste dam aan alle mogelijke kansen een einde. Deurloo bouwde tegen Meijer zorgvuldig zijn stand op, wat deze beantwoordde met een streven naar de onregelmatige partij met de daaraan verbonden combi natie-mogelijkheden. Hiermede had hij succes, toen de jongste deelnemer een onnoozele combinatie toeliet, wat voor laatstgenoemde schijfverlies bracht. Door taai volhouden van den V.D.-er kon de Bosschenaar dit stukwinst nog niet in partij winst omzetten, en wist Deurloo zelfs een stand van 4 om 5 te bereiken, waarna hij doorbraak naar dam heeft. Vermoedelijk zal de arbitraire commissie deze partij remise beslissen. Gedetailleerde uitslag G. Burgerhof—A. de Graag afgebr. A. SterkJoh Pellikaan W. Kipping— C. de Joode A. Bol—C. Bax 2—0 T. MeijerA. Deurloo afgebr. Voorloopige uitslag 20, vermoedelijk 64 voor Den Bosch. ALM KERK. Dezer dagen had de vrouw van den heer v. D. alhier het ongeluk, ter wijl zij een fleschje azijn-extract wilde openen, hiervan een kleine hoeveelheid in een harer oogen te krijgen, met het gevolg, dat zij zich direct onder ge neeskundige behandeling moest stellen. Alhier is thans uitgaande v. d. Varkensverzekering „Aller belang" een varkens slachtfondsverzekering opge richt. Op de j.l. Donderdagavond ge houden vergadering van de Boeren leenbank alhier, werd als Bestuurslid herkozen de heer J. Snoek, terwijl als leden v. d. Raad van Toezicht werden benoemd, de heeren Koopmans, Wie- benga en P. A. Nieuwenhuizen. Op de j.l. Maandag 15 dezer ge houden gem.-raadsverkiezing werden gekozen de heeren: C. O. de Jong, J. Verschoor, H. D. v. d. Meijden, B. Koekkoek, C. A. Walraven, A. v. d. Stelt Az., A. de Bok en P. v. d. Wal (allen A.R.) Terwijl v. d. Chr. Hist, partij werden gekozen A. Burghout, P. A. Nieuwen huizen en Jac. v. Leeuwen. ANDEL. De Herv. Meisjesvereen. „Tabi- tha" alhier, zal een plezierreisje ma ken naar Oisterwijk en omstreken. In de v.m. openbare school al hier, werd een vergadering van de Chr. lagere landbouwschool alhier gehouden waarin als spreker optrad, de heer Chr. v. d. Heuvel, lid der Tweede Kamer, met een rede over „De crisis in' den landbouw". De vergadering was druk bezocht. Onze vroegere dorpsgenoot D. van Wijngaarden Jzn., geraakte Zondag j.l. alhier met een motor met zijspan van den Maasdijk. De motor kwam tegen een knotwilg terecht en werd deerlijk gehavend. Van W. werd aan de hand gekwetst en moest zich on der geneeskundige behandelingstellen. CAPE LEE. De 5e landdag, georganiseerd door den Ring 's-Grevelduin-Capelle e.o. van den Bond van Ned. Herv. Jongel. vereenigingen op Ger. grondslag werd j.l. Zaterdagmiddag gehouden op een weiland aan de Hoogevaart, tegenover het kasteel Zuydewein, welk weiland voor dit doel welwillend was beschik baar gesteld door den heer Adr. Ver hoeven. Het weer was prachtig, zoodat velen uit deze en omliggende gemeen ten, waar onderafdeelingen van den Ring gevestigd zijn, door hun aanwezig heid van hun belangstelling blijk gaven. Ongeveer half drie werd deze open lucht samenkomst geopend met het zin gen van Ps. 86 vs. 3 en 4, waarna de Ringvoorzitter, Ds. A. van Willigen, Ned. Herv. predikant te dezer plaatse, voorging in gebed en een openings-, tevens welkomstwoord tot de aanwe zigen richtte. Hierna trad de eerste spreker, Ds. B. N. B. Bouthoorn, Ned. Herv. predikant te Renkum op, die een rede hield naar aanleiding van het on derwerp „Genade-twist en komend oor deel", waarna Ds. A. v. Willigen, met het oog op zijn aanstaand vertrek uit deze gemeente, in verband met het aanneme» van het beroep naar de Ned. Herv. gemeente te Rijsen, als Ring voorzitter zijn afscheidsrede uitsprak, waarbij Z.E. tot onderwerp zijner over denking gekozen had, „De oordeel en Gods a angekondigd", Openb. 14 :613. Voor de pauze trad als derde spreker op Ds. J. H. Rename, Ned. Herv. predikant te Amsterdam, die zijn hoor ders bepaalde bij het onderwerp „Van Bloesem tot Vrucht", waarna het le gedeelte dezer openluchtbijeenkomst be sloten werd met het optreden van de Chr. gem. zangvereen. „Excelsior" uit 's-Gravenmoer, die onder leiding van haar directeur, den heer A. Christ, een tweetal liederen ten gehoore gebracht. Na de pauze werd nog door een tweetal sprekers het woord gevoerd en wel door Ds. W. Rijnsburger, Ned. Herv. Predikant te Polsbroek, die tot uitgangspunt zijner rede gekozen had het onderwerp: „Uit verlies winst" en Ds. J. Lekkerkerker, Ned. Herv. pred. te Molenaarsgraaf, die zijn overdenking hield naar aanleiding van het onder werp: „Samgar met den Ossenstok". De Chr. gem. zangvereenigingen „Ex celsior" uit Sprang, eveneens onder leiding van den heer A. Christ en „Hal lelujah" uit Waalwijk (voormalig Be- soyen), onder leiding van den heer A. v. d. Kolk, zorgden na de pauze voor de afwisseling door ieder een paar zangnummers uit te voeren. Ongeveer 8 uur was het programma van dezen 5en landdag afgewerkt, waar na de Ringvoorzitter deze bijeenkomst op de gebruikelijke wijze sloot en tot slot 1 iet zingen Ps. 84 3. De landdag van den Ring behoort hiermede weder tot het verleden en we kunnen gerust zeggen, dat deze eerste lustrum-landdag een uitstekend verloop gehad heeft en de organisators ervan met genoegen op dezen goed geslaag den dag kunnen terug zien. De in de gemeente Sprang-Ca- pelle gehouden collecte, ten bate van het Fonds ter aanmoediging en onder steuning van den Gewapenden Dienst, heeft opgebracht f 16.52. De Vrijhoevensche voetbalvereen. „Sparta", behaalde j.l. Zaterdag op den seriewedstrijd der Kaatsheuvelsche voet balvereen. „Neerlandia", den lsten prijs een zilveren beker. J.l. Zondag speelde het le elftal onzer voetbalvereen. „Excelsior" een vriendschappelijken wedstrijd te Raams- donksveer tegen de „Veersche Boys" aldaar, welke wedstrijd door „Excel sior" verloren werd. Een kind van J. H. alhier werd zoodanig door een passeerende auto aangereden, dat geneeskundige hulp noodzakelijk was. Doordat de draden van het elec- trisch net in aanraking kwamen met de antennedraad van het radiotoestel van den heer G. d. B. alhier, ontstond een begin van brand in zijn toestel. Geluk kig, dat het ongeval spoedig opgemerkt werd, zoodat de brand) in zijn begin gesmoord en erger voorkomen werd. Het toestel schijnt nogal ernstig be schadigd te zijn. D RUNEN. Veiling 15 Juni 1931. Kassnijboonen 6675 ct. Wagenaars 6475 ct. Princesseboonen 8090 ct. Spinazie 1016 ct. Erwten 1722 ct. Peulen 30—40 ct. Krombekken 2327 ct. Aardbeien 2036 ct. Aardbeien gedopt 2529 ct. Rabarber 24 ct. Asperges 3048 ct. Id. II 15—28 ct. Tuinbooneri 1218 ct. alles per kg. Bloemkool 813 ct. ld. II 3—7 ct. Savoijekool 69 ct. Spitskool 58 ct. Komkommers Wit 815 ct. Id. 11 4—7 ct. Groene II 49 ct. Sla i22i/2 ct. Rabarber 34 ct. Peen 812 ct. !d. li 3—6 ct. 8 ÜUSSEN. J.l. Zaterdagnacht is alhier plot seling op 54-jarigen leeftijd overleden de kasteelbewoonster mej. Suringar. Toen het personeel haar aan hare kamerdeur wilde wekken en geen ge hoor kreeg, is de deur harer slaap kamer in het bijzijn der politie ge forceerd en werd zij dood in haar bed gevonden. Op de 15 dezer gehouden ver kiezing tot leden v. d. gem. raad, wer den gekozen: B. Koekkoek en P. v. d. Zouwen (A.R.) J. C. v. Dijk (Chr. Hist.) H. T. v. Daal, A. W. Leeg- gangers, T. A. v. d. Pluijm, J. H. Jongbloets, Joh. v. Balkom, F. J. Her man en M. v. d. Pluijm (alle R.K.) en Th. Schmink (S.D.A.P.) A.s. Zaterdag 20 Juni, des nam. 6.30 uur (O.T.), zal te Hank in 't lokaal „Uw Koninkrijk Kome" een ver gadering worden gehouden tot oprich ting van een af deeling der Chr. Nat. Werkmansbond. Als spreker zal optre den de heer Joh. de Witt van Almkerk. GIESSEN. Aan oen dienstphcnoge van de lichting :930 uit deze gemeente, W. de Zeeuw, is door den Minister van Defensie voorgoed vrijstelling van den dienstplicht verleend wegens kostwin nerschap. 's GRAVENMOER. Donderdagavond a.s. hoopt voor de Ned. Herv. gemeente alhier om 7.30 uur op te treden, cand. J. van Root- selaar van Poortvliet. De verpachtingen van weilanden verloopen hier onder tamelijke omstan digheden en vooral goed weiland voor melkvee worden nog redelijke prijzen betaald, welke varieeren van f60 tot f 70 per H.A. De stand van het gras is middelmatig. Hier en daar is men reeds met maaien begonnen. HAARSTEEG. De gehouden verpachting van hooilanden dezer gemeente en van het waterschap „De Binnenpolder van He- dikhuizen", bleef in opbrengst bedui dend beneden het bedrag van 1930, ofschoon toen de prijzen ook reeds vrij laag waren. Voor de gemeente bedroeg de min dere opbrengst 28 pCt., voor het Wa terschap zelfs ruim 40 pCt. t Nog vernemen wij, dat de opbrengst der kruisbessen uiterst miniem is. Op de veiling te Vlijmen werd 11 Juni j.L 3 ct. per kilo betaald. Geen wonder, dat meerdere tuinders besloten hebben het gewas niet verder te doen plukken. LAND VAN ALTENA. De aardbeienpluk, die in vollen gang is, wordt door de vele regens zeer bemoeilijkt. De kwaliteit is dan ook slechts matig te noemen. De prijzen waren tot heden bevredigend. NEDERHEMERT. Bij de alhier gehouden weiland verpachtingen voor Baron van Wasse naar, werd van f60.— tot f80.— per H.A. besteed, wat in dezen tijd bui tengewoon veel mag worden genoemd. Met den aardbeienpluk is men hier al druk bezig, eiken dag rijden er twee expediteurs naar de veiling te Zaltbommel. Enkele boeren zijn al bezig met het rooien van aardappelen, Eerstelin gen, prijs 14 a 15 ct. per K.G. NIEUWENDIJK. De heer A. Snoek, wonende thans te Gorinchen en tot voor eenige jaren alhier, Secretaris-Penningmeester van den Zuid-Hollandschen polder, is j.L Zaterdag op 67-jarigen leeftijd overle den. Ongetwijfeld zal het heengaan van den heer Snoek door velen worden be treurd in in het bijzonder door de in gelanden van den Zuid-Hollandschen polder, die een hoogst accuraat amb tenaar hebben verloren. Voor het maken van een rem- toestel, aanlegsteiger en 7 ducdalven in de haven van bijleggers te IJmuiden, behoorende tot de werken van het Noordzeekanaal, bestek 200 van den Rijkswaterstaat, was de laagste inschrij ver G. Schermers Jr. alhier met f 10.334. A.s. Zaterdag 5 uur (N.T.), zal er een vergadering worden gehouden in de consistorie, uitgaande vanwege de Chr. Bouwvakken. Bedoeling is tot oprichting eener afdeeling te ko men. Er hoopt dien avond een spre ker op te treden. De zoo zeer gevreesde aard appelziekte, welke in enkele dagen tijds voor duizenden guldens schade kan doen, is in de omgeving gecon stateerd. Het mannenkoor „O. G." lioopt op 29 Augustus deel te nemen aan het concours te Utrecht. Zaterdagavond zal er in de consistorie van 78 uur gelegenheid gegeven worden tot het betalen der plaatsgelden. Zaterdagmiddag brandde door onbekende oorzaak een partij riet, toebehoorende aan den heer O." Wal raven, totaal af. Bij de j.l. gehouden verpach tingen van hooilanden met naweide, bestond weinig animo, zoodat voor verschillende perceelen geen kooper te vinden was. De meeste perceelen gingen dan ook van de hand voor 2—20 gulden per H.A., met uitzon deringen daar boven. De aardappelen zijn zoo goed als opgeruimd in deze gemeente. Men besteedde reeds voor prima Bravo's f9.a fio. SLEEUWIJK. Bij de gehouden verpachting van hooiland werden zeer lage prijzen be steed. Het Gors, dat verleden jaar nog f250 deed, bracht thans slechts f 100 op. De gemeenteraad van Gorinchem heeft een bedrag van f 100.000 gevo teerd voor het doen bouwen van een nieuwe veerboot voor het gemeentelijk overzetveer GorinchemSleeuwijk. SPRANG. De 7-jarige E. B. had het onge luk bij het spelen over een paaltje, dat langs den straatweg voor afbaking is geslagen, te vallen, waardoor hij zijn arm ontwrichtte en een pols brak. Door Dr. Winkelman werd hij naar Waalwijk gebracht en aldaar in het ziekenhuis verbonden. Op bijna 92-jarigen leeftijd over leed alhier Mej. de wed. J. v. Love geboren Craaijo. Zij was de oudste inwoner van Sprang. Onder grcote blijken van be langstelling herdacht de heer A. Kool, v.h. hoofd der Chr. School al hier, thans te Arnhem, den dag dat hij voor 25 jaar bij het onderwijs kwam. Daar men thans langs den weg bezig is met graafwerk voor den aan leg der waterleiding, is met het oog op uitwijken voor auto's uitkijken ge boden. J.l. Maandag reed een vracht auto van den wegenbouw in zulk een kuil. Spoedig waren vele rappe han den bijeen, doch niets batetot ein delijk een vrachtauto kwam, die haar weer op den weg trok.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1931 | | pagina 2