Tweede Blad Ho.5132 Woeosdaa 17 Jiul voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommeierwaartf. FOSTER'SmAGP/UEN LamlblHtwruRmek. Ingezonden. Examen gedaan en niet gestaagd BEHOORENDE BIJ HET HET NIPUWE BEWEIDINGSSY STEEM. Vergelden wij de tegenwoordige ad viezen over de bemesting van ons hooi en weiland met die van eenige jaren geleden, dan ziet men, dat ook hierin een groote verandering is gekomen. Meer en meer gaat men inzien, dat ook het hooi- en weiland, evenals on ze andere gewassen, voor een voordee- lige opbrengst flink bemest dient te worden. Meer en meer gaat men ook dit belangrijke onderdeel der boerderij in nieuwe banen leiden. Vooral wat de stikstQfbemesting betreft is men gaan begrijpen, dat deze een zeer grooten invloed heeft op de rentabiliteit van het hooi- en weiland. De theorie, dat hooi- en weiland alleen met kali ien fosforzuur bemest behoeft te worden en een opzettelijke stikstofbemesting niet noodig is, heeft men dan ook ge heel verlaten. Men weet het nu wel zeker, dat waar men de stikstof weglaat, geheel of gedeeltelijk, er van eenige winst zelfs geen sprake meer is. De gunstige prijsverhouding tusschen de stikstof uit de nieuwe stikstofmest stoffen en hooi en gras heeft hiertoe zeker veel bijgedragen. Maar ook is door een goedkoope, oordeelkundige stikstofbemesting een methode van be weiden mogelijk, welke meer en meer toepassing gaat vinden en welke tot zeer goede resultaten leidt. Men stapt hierbij af van de oude manier om het weiland in een paar groote perceel en te leggen. Bij de nieuwe beweidings methode verdeelt men de weideopper- vlakte in meerdere kleinere perceelien. Hierdoor kunnen van dezelfde opper vlakte veel grootere opbrengsten ver kregen worden. De kleine perceelen worden door het vee in enkele dagen afgegraasd, waardoor wij het snel kun nen verweiden. Het vee wordt nu inge deeld in groepen, naar gelang van zijn productie. Als eerste groep grazen de melkkoeien, als tweede groep het droog- en jongvee. De melkkoeien grazen eerst het voedzaamste gras af, het droog- en jongvee het laatste. Ditzelfde herhaalt zich achtereenvolgens op 5 a 6 percee len. Bij dit nieuwe beweidingssysteem kan men bij sterken grasgroei één of meer perceelen uitschakelen, om daar door hetzij als hooi, hetzijals kuilgras den voedselvoorraad voor den komen den winter te vergrooten. Sommigen gaan nog verder en deelen het vee in drie groepen, n.l. Ie. de beste melk koeien; 2e. de minder gevende koeien en 3e het droog- en jongvee. Het ligt voor de hand, dat om derge lijke goede uitkomsten te verkrijgen, uitkomsten waarbij zooveel mogelijk vee op een bepaalde oppervlakte gedurende den geheelen weitijd volop voedzaam gras kan vinden, de bemesting prima in orde moet zijn. Dat in de eerste plaats de basis gelegd moet zijn door een voldoende bemesting met fosfor zuur en kali, en dat daarop met een ruime stikstofbemesting moet worden voortgebouwd. Hoe hoog moet zoo een stikstofbe mesting nu zijn? Dit hangt van ver schillende factoren af, niet het minst van den vruchtbaarheidstoestand van den grond. Proeven hebben echter be wezen, dat men, al naar omstandighe den, gerust tot 120 K.G. stikstof per H.A. kan gaan. Dit is dus zooveel als in 600 K.G. Kalkammonsalpeter of in 800 K.G. Kalksalpeter aanwezig is. In vele gevallen zal men echter met vrij wat minder kunnen volstaan, b.v, wan neer tevens stalmest of gier wordt ge- geven. Hoe kunnen wij deze stikstofmest stoffen het beste gebruiken? Door in het vroege voorjaar een gedeelte te geven en gedurende den zomer telkens na het afweiden of hooien, een ge deelte. Op het weiland geeft men in Juni, Juli en Augustus na het afweiden telkens: 150 K.G. kalksalpeter of 125 K.G. Kalkammonsalpeter. Op de na- weide van het hooiland: 200 K.G. Kalksalpeter of 150 K.G. Kalkammon salpeter. De ervaring, die men met de ze wijze van bemesten heeft opgedaan, is zeer gunstig; op veel gras van pri ma kwaliteit kan dan worden gerekend. Make de landbouwer gebruik van ge noemde stikstofmeststoffen, welke, proefondervindelijk, door hun eigen schappen hebben bewezen in de eerste plaats voor graslandbemesting in aan merking te komen, (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) LANDVERHUIZING. Geachte Redactie, Mag ik met een beleefd verzoek ko men, om onderstaande regelen in Uw veelgelezen blad te doen opnemen. Gezien de drukkende tijdsomstandig heden, welke thans heerschende zijn, met de donkere toekomst in 't verschiet, vragen we ons af, waar moet dat heen. Bestaat er dan geen mogelijkheid, zich los te rukken, aan den drang der maat schappelijke malaise. Niets, dat zoo de- moraliseerend werkt, dan gestadige werkloosheid, welke thans, tegen wil en dank, hoogtij viert. Ontwerpen wor den voor en na gesmeed, doch tever geefs zoekt me.n in deze troebele tijden naar velerlei middelen om dit euvel te bestrijden, als ontwikkeling van het natuurlijke gevolg der heftige concur rentiestrijd, doordat de gezonde maat schappelijke belangen machinaal ten gronde worden gericht. Zegen en vloek der beschaving. Weet dan, dat Nederland jaarlijks met 100.000 zielen vermeerderd wordt. Doordat het toenemend aantal der be volking gedurig stijgt, wordt de eco nomische druk steeds zwaarder. Over bevolking regelt ook steeds meer wet ten, bepalingen en beperkingen, hetgeen maar al te zwaar op de gemeenschap drukt. Door het opvoeren van onder wijs en wetenschappen gaat men zelfs zoover, dat weerzin tot welken hand arbeid ook in den minsten zin des woord wordt opgewekt, hetgeen on bevredigend werkt en de oorzaak van meer kwaad dan goed ten grondslag legt. Van opleving kan voorloopig geen spraHa zijn. Wat zal de toekomst ons en onze kinderen bieden. Er dient ver andering te komen, hoe eerder, hoe beter, daar de toestanden gewoonweg onhoudbaar worden. De oorlog en de crisis zijn geen geesel, doch een aan wijzing, een waarschuwing, om een an dere, beter passende richting in te slaan. Een goede oplossing, om het econo misch vraagstuk te helpen bestrijden kan gevonden worden in emigratie naar Overzeesche gebieden. Kolonisatie moet er komen. De dichte gelederen der Ne- derlandsche bevolking zouden daardoor van een surplus kunnen worden bevrijd, niet alleen, doch ook het loonpeil der Ter gelegenheid van den 66sten verjaardag van den Engelschen koning is te Londen een groote troepenparade gehouden, waarbij de koning zelf tegenwoordig was. Na de inspectie keert de koning terug naar Buckingham Palace. bevoorrechte blijvers meerdere stabili teit verleenen. Als men bedenkt, dat feitelijk pas de grootste helft der schep ping goed en wel bevolkt en geculti- i veerd is, en de kleinere helft nog steeds op een nijvere bevolking wacht, waar om hier dan nog te leven in een be- Kennis voldoende, maar te nerveus ge weest. Waarom niet tijdig Mijnhardt's Zenuwtabletten gebruikt Hierdoor blijft men kalm en helder van geest. Ze zijn verkrijgbaar bij Apoth. en Drogisten in kokers van 75 cent. nauwde atmosfeer der samenleving, die geen hoop van zegen met zich brengt, en waardoor de strijd om het bestaan den mensch lichamelijk en geestelijk verzwakt. Zie maar eens naar de ge weldige oergebieden van Afrika, Zuid- Amerika en Australië, ruimschoots vol doende om geheel Europa zoo noodig te doen koloniseeren. Dan hebben we nog de Nederlandsche koloniën, met een oppervlakte van 60 (zestig) maal de grootte van ons Vaderland, waarvan nog drie vierde gedeelte veilig als oer staat kan worden beschouwd. Voorwaar geen kleinigheid. Terwijl hier alle land eigendom is, wat men ziet, vindt men daar in overvloed voor het grijpen. De grond is er bijzonder vruchtbaar; de bosschen leveren overvloedige en edele houtsoorten; wild en gevogelte is er in grooten getale aanwezig; de rivieren enorm vischrijk. Het behoeft daar dus aan niets te ontbreken. Daar in de mooie, vrije natuur komt het mensch-zijn, on ze [roeping, beter tot uiting. Gedenk daarbij de bijbelwoorden: „Bebouwtde aarde en onderwerpt haar. Richt op de trage handen, en de slappe knieën en maakt recht de paden voor Uwe voeten." Onwillekeurig gaan nog de gedachten terug naar de kerkdiensten omtrent 1845, in Nederland gehouden, toen do minees van den kansel de gemeenten opwekten tot emigratie naar de hun nog onbekende gebieden. Toen voelde men den druk der tijden, en het belang daarvan reeds. Thans heeft ze nood zakelijk haar toppunt bereikt. Het is onze plicht, alles te beproeven, wat tot een eerlijk en eervol bestaan kan leiden. Onze voorvaderen in Amerika en Transvaal zijn het geweest, dieons een voorbeeld ten goede gaven en in die sporen dienen wij te treden. Op dus, ter kolonisatie. De natuur, de wildernis roept. Terug tot het oer- gebied, om met een goeden wil en voorbereiding dit om te zetten in een modelgebied tot opbouw en bloei en tot staving van een behoorlijk bestaan ten dienste van hen, die hier in Hol land vrijwel een hopeloos bestaan vin den. Niet bij de pakken blijven zitten en den blik achterwaarts gericht, doch voorwaarts in de toekomst. Door geen moeilijkheden t e kennen, noch aan mis lukking te gelooven, doch met het vas te vertrouwen in de mogelijkheid, zit de kracht van het welslagen. Zij, die belang stellen in emigratie kunnen om trent kolonisatieplannen nadere ihlich- tingen bekomen onder vermelding: Kolonisatie Onze Toekomst" aan het adres Meiland 32 te Rotterdam. (Zuid.) Portokosten ad 10 ct. bijvoegen. Met dank voor plaatsing Hoogachtend, J. H. K. AALST. De aandacht van belangstellenden wordt gevestigd op een onkruidbestrij- dingsproef met Kalkstikstof, op een per ceel Spelt van den heer M. alhier. Dit veldje, dat onder leiding van den land- bouwondërwijzer, den heer Rüger al hier, is aangelegd, toont overduidelijk, dat, mits goed en tijdig toegepast, kalkstikstof een afdoend bestrijdings middel is tegen herik, dauwnetel e.d.g. onkruiden. Tevens wordt met kalkst. ten stikstofbemesting gegeven, waarvan de werking ook heel goed tot zijn recht komt. AMMERZODEN. Aan het veerhuis alhier is een dreg aangebracht, om te water geraak te personen zoo spoedig mogelijk hulp te kunnen verleenen. Ook te Well zal binnenkort een dreg worden aangebracht. Mej. A. van Uitert alhier, die haar opleiding genoot bij de Zusters Fran ciscanessen te Rotterdam, is geslaagd voor het examen L.O. F? 102. Intueechen onderzochten Lorma en Kapitein Smith de gebroken machine op 't eiland en peinsden op middelen om Rob en Daan te hulp te komen. Plotseling werden ze opgeschrikt door wilde kreten, die van het andere eind van de baai kwamen. Haastig gebruikte Lorma haar kijker en riep ademloos uit„Ze worden ver volgd door een heeleboel inlanders. We moeten ze helpen." Zoo vlug mogelijk namen ze hun plaatsen in het wateryliegtuigin en het volgende oogenblik startten ze. 103. Binnen een paar minuten had het vlieg tuig de oorlogscano's ingehaald en spoedde het zich naar het kleine vaartuig, waarin ze de beide avonturiers zagen zitten. Het geraas van de machine bereikte het oor van de vluchtelingen en ze keken om. „We zijn gered, Daan I" riep Rob opgewonden uit. 104. Ondertusschen was Kapitein Smith van z'n plaats opgestaan en toen het vliegtuig zich bijna vlak boven de cano bevond, wierp hij een lijn uit. Rob begreep de bedoeling, sprong overeind, greep de lijn en hield die vast. Het volgende oogenblik scheerde de cano vliegens vlug over het water, voortgetrokken door het vaartuig, terwijl achter hen de woedende kreten van de inlanders weerklonken. JfiettwsbUd Voor slechte spijsver tering en verstopping lijn Foster's Maagpil- len het middel bij uit nemendheid. Zij pur- geeren niet heftig, doch werken zacht en zonder krampen. Houdt steeds een flacon bij de hand. Alom oerkrijgbaar èf Ö.65 p. flacon. 1 '■■ÜLMWi.Ml.'JI I I

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1931 | | pagina 5