De goede gezondheid van Uw vee is Uw eigen belang, DROGISTERIJ F'. COOPS Pil gammer beslaat nil 2 bladen ILLEli BAROMETERS LIMONADE Agentschap van de Awsterdamsche Bant jf.V-, Amsterdam. Limonadesiroop, Borstplaat, enz. Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Hensden. No. 5133. Vrijdag 19 Juni 1931. BSItiifieiihtiHl Gebruikt daarom steeds onze Zijdie zich op dit Blad tcenschen te abonneeren ontvangen de tot 1 Juli verschijnende nummers GRATIS Schoolartsendienst in Noordbrabant. A. BAAI JENS, Und van AU^ Dit blad verscbgnt WOENSDAGMORGEN en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per poet beschikt f 1.40. Afzonderlijke nnmmers 6 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elk# regel meer 15 cent. Groote lettere naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 nar ingewacht. Droespoeder per pak f 0,75 Zogpoeder per pak 0,75 Kippenpoeder per pak 0,75 Navuilpoeder p. dubbel p. 0,75 Kwalsterpoeder per pak 0,75 Spenenzalf per groote bus 1,00 n GORINCHEM Het schoolartseninstituut, ook wel ge neeskundig schooltoezicht genaamd, is in ons land voor het eerst in het be gin dezer eeuw ingevoerd. Aanvankelijk bleef het aantal diensten nog zeer ge ring, doch de ervaringen waren zóó gunstig, dat steeds meer propaganda voor dat toezicht werd gemaakt. Dank zij de zeer gunstige resultaten en de gunstige propaganda breidde het schoolartsentoezicht zich langzamerhand uit, zoodat in het in meerdere opzichten conservatieve Noordbrabant in 1920 reeds een 10-tal gemeenten waren, die dat toezicht hadden ingevoerd. In den na-oorlogstijd werd de belangstelling voor het schoolartseninstituut ook in Noordbrabant steeds levendiger, zoodat bijna alle groote steden een goed geor- ganiseerden dienst in het leven riepen en reeds eenige kringdiensten voor klei nere gemeenten konden worden opge richt. Ook in Noordbrabant bestaan thans in! lankele steden schoolartsendiensten met vol-ambtenaar-artsen, d.z. artsen die naast hun schoolkinderen-controle geen particuliere praktijk uitoefenen en look in deze provincie voelden meerdere kleinere" gemeenten de behoefte aan een goeden dienst. De pogingen, om tot plaatselijke diensten te komen, mis lukten evenwel niet zelden, zulks op grond van te hooge kosten voor eene deugdelijke inrichting. In 1926 wendden eenige gemeenten zich tot het Bestuur der Afdeeling Noordbrabant der Vereeniging van Ne- derlandsche gemeenten. Gevolg daarvan was, de benoeming eener commissie, welke tot taak had een onderzoek in te stellen naar de wenschelijkheid van tot standkoming van kringschoolartsen- diensten. Einde 1928 verscheen haar rapport, aan welks hand wij het een en ander willen opmerken. Geheel op zichzelf staande afzonder lijke kringen van gemeenten vindt de commissie niet gewenscht, daar zeker niet alle binnen een bepaald rayon of in de provincie liggende gemeenten zich direct bij den dienst zullen aan sluiten. Daarom voor Noordbrabant één dienst onder één Bestuur, dat in over leg met de artsen de kringen aangeeft. De eenvoudigste en beste wijze van samenwerking acht de Commissie de oprichting eener Vereeniging, waarvan uitsluitend de gemeenten lid kunnen zijn. Voor een goede uitoefening van het geneeskundig schooltoezicht is het ten zeerste gewenscht, zoo niet noodza kelijk, dat daarbij over de hulp van verpleegsters kan worden beschikt. De ze moeten dan dienen: le. Om den schoolarts behulpzaam te zijn en 2e om na te gaan of de gegeven adviezen worden opgevolgd. Voor dit laatste is echter noodig, dat die verpleegsters plaatselijk werkzaam zijn en waar zich hier in Noordbrabant de zeer geluk kige omstandigheid voordoet, dat op de meeste plaatsen verpleegsters in dienst van het Wit-Gele of Groene Kruis werkzaam zijn, is hierin een ge wichtige reden voor samenwerking tus- schen gemeenten en Kruisverenigin gen gelegen. Die samenwerking geeft groote voor deden, waarvan vooral ook nog het volgend mag worden genoemd. De schoolartsen hebben twee vrije halve dagen per week en nu rijst de vraag „hoe kunnen die het best pro ductief worden gemaakt?" En het ant woord op die vraag luidt: „zij moeten bij instructie worden verplicht zich ge durende die halve dagen ter beschik king van genoemde Kruisverenigingen of van andere verenigingen voor kleu terzorg te stellen, uitsluitend tot lei ding en bediening van plaatselijke con- sultatie-bureaux". Een schoolarts kart per middag stellig 2 a 3 bureaux be dienen, zoodat per weiekj 4 a 5 bureaux van de hulp van den schoolarts kun nen profiteeren. Natuurlijk zullen de Kruisverenigingen voor het beschik baar krijgen van een arts eene vergoe ding aan den schoolartsendienst moeten geven, maar daar is ook niets tegen. Die dienst wordt daardoor bevoordeeld en derhalve goedkooper zonder dat hij ook maar in het minst wordt geschaad. Aanvankelijk moet met een beschei den opgezetten dienst worden volstaan, zoodat het aantal leerlingen per arts hooger zal moeten worden gesteld dan wel wenschelijk is. Natuurlijk is dit een bezwaar, maar we kunnen dan SINAASAPPEL CITROEN FRAMBOZEN ANANAS GRENADINE In beele en halve flesschen. Botermarkt 88 HEUSDEN. toch zeggen: „beter een gedeeltelijk volmaakten dienst dan geen dienst." Voor Noordbrabant met zijn ruim 100.000 kinderen op de lagere scholen zouden ongeveer 12 kringen kunnen worden gevormd, d.w.z. als alle ge meenten deelnemen en de Besturen der Bijzondere scholen zich tot medewer king bereid verklaren. Aanvankelijk werden door sommige schoolbesturen nog eenige principieële en financieële bezwaren geopperd, maar deze bezwaren waren spoedig weer legd, toen erop gewezen werd, dat de schoolarts nimmer behandelend zal op- treden, dat de ouder van het onder zoek van een kind tevoren in kenhis wordt gesteld en bij dat onderzoek wordt uitgenoodigd, dat overlegging van een geneeskundige verklaring (b.v. van den huisarts) zoowel het kind als den onderwijzer van onderzoek door den schoolarts vrijstelt, dat de samen stelling van het Bestuur van den dienst waarborgt, dat met mogelijke princi- piëele belangen voldoende rekening zal worden gehouden en eindelijk, dat het niet in de bedoeling ligt de schoolbe sturen iets in de kosten van den dienst te laten bijdragen. Maar te wiens laste moeten dan de kosten van een schoolartsendienst komen? Door geen enkel weldenkend mensch zal worden ontkend, dat kinder- hygiëne en als noodzakelijk deel daar van „schooltoezicht", de volksgezond heid en daarmede de volkswelvaart in hooge mate bevordert. Maar ook volks ontwikkeling geeft volkswelvaart. En zal niet het schoolartsentoezicht door het voorkomen of wegnemen bij de leer lingen van de beletselen van vrucht dragend onderwijs, door selectie van achterlijke kinderen enz., de volksont wikkeling en daarmede de volkswelvaart ter dege bevorderen? Volksgezondheid, volksontwikkeling, volkswelvaart en dus ook een hoogst belangrijk middel om daartoe te gera ken n.I. geneeskundig schooltoezicht, zijn niet slechts een Gemeentebelang, maar ook een Provinciaal- en een Rijks belang, een zuiver algemeen belang. En daarom moeten de kosten van schooartsendiensten gedragen wor den door Rijk, Provincie en Gemeente. Ook die van diensten bij het Bijzonder Onderwijs, want we hebben hier te doen met een belang der gemeenschap en dat mag niet over het hoofd wor den gezien. Hoe staat het nu met den schoolart sendienst in Noordbrabant? tblbf. Ho. is RaamsdonksYeer. Verstrekt Handelscredieten tegen nader overeen te komen voorwaarden. Opent rekening-courant met rentevergoeding. Incasseert Binnen- en Buitenlandsche Wissels. Belast zich met den aan- en verkoop van Effecten en nazien van Uitlotingen. Koopt en verkoopt vreemd Bankpapier. Verzilvert Coupons en bezorgt alle Assurantiën. Neemt gelden Deposito, rentevergoeding volgens overeenkomst Verhuurt Safe-Loketten. (Prijzen naar grootte der kastjes). SPAARBANK. 9T Spaarboekjes gratis bij eerste storting. Nadere inlichtingen verstrekt gaarne de Directie T. BOONSTRA 25 CT. PER FLACON. DROGISTERIJ A. VERSCHUUR 154KKT BOTERMARKT 72HEUSDEN. Na gereedkoming van het hierboven vermeld rapport is getracht de gemeen ten tot toetreding te bewegen en het niet onbevredigend resultaat was, dat dank zij ook den steun der Kruisver- eenigingen, van de 158 Brabantsche gemeenten met 621,000 zielen er 96 of 60,7 pCt. met 397,800 of 64 pCt. in beginsel toetraden. De ongunstige economische toestand is uit den aard der zaak niet bevorder lijk voor Rijk, provincie's en gemeen ten om gelden toe te staan tot steun van nieuwe organisatie's, maar waar de schoolartsendienst een buitenge woon groot algemeen belang dient, daar hopen wij, dat met hem een uitzonde ring zal worden gemaakt en zoodra i mogelijk de noodige gelden beschik baar worden gesteld ten behoeve van een doelmatig geneeskundig schooltoe zicht voor onze provincie Noordbrabant. DE KONINKLIJKE FAMILIE NAAR PARIJS. j J I Met den gewonen avondtrein, welke om half negen van het Centraal Sta tion te Amsterdam vertrekt en waarin de Koninklijke rijtuigen, benevens een slaapwagen voor het gevolg waren ge koppeld zijn Maandagavond H.M. de Koningin, Prins Hendrik en H.K. H. Prinses Juliana naar de Fransche Hoofd stad vertrokken. Op het station waren velen ter be groeting aanwezig. Nadat de heer Loudon de aanwezi gen aan H.M. de Koningin en de andere hooge bezoekers had voorgesteld en H.M. eenige hartelijke woorden met de aanwezigen had gewisseld, begaven de hooge bezoekers zich door den Ooste lijken uitgang naar buiten, om plaats te nemen in de gereedstaande eigen auto van H.M. de Koningin. Onmid- delijk werd naar Chevreuse gereden waar H.M. gedurende haar verblijf in Frankrijk in de villa Les Tilleuls woont. De Kon. familie is te Chevreuse aan gekomen, na een tocht te hebben ge maakt door de omgeving van Chevreus Bij de villa Les Tilleuls waren ter ver welkoming aanwezig de burgemeester van Chivreuse dr. Rigal en de prefect van de Seine de heer Bonnefoy Sibor. Deze heeren zijn door H.M. de Konin gin ontvangen. MOORD IN DE^WAQENSTRAAT TE DEN HAAG. De Wagenstraat te Den Haag is in rep en roer gebracht door een moord op een chauffeur. In het begin van de straat was een woordenwisseling ontstaan tusschen ee nige mannen, waaraan het publiek aan vankelijk weinig aandacht schonk. Op een gegeven oogenblik zagen voor bijgangers een der mannen op straat liggen, doodelijk getroffen door een vlijmscherp voorwerp, De politie werd gewaarschuwd;de ze vond den man, badend in zijn bloed. De levensgeesten waren reeds geweken. Bij onderzoek bleek het slachtoffer de 30-jarige chauffeur N. Nieuwenburg te zijn. De dader heeft zich uit de voeten weten te maken, maar onmid- delijk na het gebeurde zijn omstanders naajr den dader gaan zoeken, die bij de ruzie het slachtoffer zou hebben bedreigd. Deze pogingen leidden aan vankelijk tot geen resultaat, doch la ter heeft de politie den verdachte, D. Pleizier, chauffeur van beroep, aange houden in een schuur aan den Moer- w eg. DOODELIJK ONGELUK. Te Amsterdam is op de Keizersgracht bij perceel 177-179, dicht bij de Raad huisstraat een ernstig ongeluk gebeurd. Sedert eenige maanden was men bezig een perceel te verbouwen en het bij de vijf-jarige H. B. S. op de Keizers gracht te trekken. Dezer dagen kwam plotseling de achtergevel van het in verbouwing zijnde pand naar beneden. Een 20-tal werklieden, dat hier aan het werk was, wist zich bijtijds in vei ligheid te stellen. De aannemer, de heer T.' kwam echter onder de puin- hoopen terecht. Geruimen tijd later werd zijn lijk gevonden. Niettegenstaande bekende prima kwaliteiten, vlugge en correcte afwerking goedkooper dan bij anderen. prima werk vanaf f 6.50. OPTICIEN VUGHTERSTRAAT 21 DEN BOSCH. HBT vakkundige adres.ScharenslQperij Opgericht te Utrecht in 4855. NOODLOTTIG AUTO-ONGELUK. Tusschen Venlo en Roermond heeft een ernstig auto-ongeluk plaats ge had. Mej. C. uit Venlo begaf zich met haar beide zoons van 21 en 12 jaar per auto naar Roermond om daar couranten te halen. Bij Reuver meen den zij dat de motor van de luxe auto onregelmatig tikte. De vaart werd daarom ongeveer tot 15 K.M. teruggebracht en de oudste jongen stapte op de treeplank om gehurkt naar den motor te luisteren. Daarop is hij plotseling weer in den wagen gesprongen, waarbij hii met zijn bo venlichaam terecht kwam op de ar men van zijn moeder, die chauffeer de. Deze verloor daardoor de macht over het stuur en terwijl de jongen nog half buiten de auto hing, botste deze tegen twee hoornen. De on gelukkige raakte daarbij zoo bekneld, dat hij een been brak en bovendien een bekkenfractuur opliep. Nadat hij ter plaatse was verbon den, is hij naar h!et St. Josephzie- kenhuis te Venlo vervoerd, waar hit in den loop van den nacht is over leden. j —O AUTO TEGEN EEN BOOM GEREDEN. [Tijdens een hevig; onweer en zwa ren regenval is op den Meppelerweg te Zwolle de auto van den heer W. B. te Klazinaveen, tengevolge van; de gladheid van den weg geshpt en met een vaart van 40 K.M tegien een boom gebotst. In de auto zaten' 7 mannelijke personen, allen uit Eri ca, die een bezoek hadden gebracht aan Vreeswijk, en op den terugweg waren. Aanvankelijk liet het geval zich zeer ernstig aanzien. Onmiddel-> lijk waren medici en ambtenaren Vhiï politie ter plaatse, die den weg voor het verkeer afsloten. De. 56-jarige J- H. J. W., veenbaas uit Vriezenveen, bleek er 't ernstigst aan toe te zijn. Met een zware beenfractuur moest hij in het Sophiaziekenhuis ter ver pleging worden opgenomen. De ove rige gewonden konden, na medisch onderzoek huiswaarts keeren. De; auto is totaal vernield, i 1 Vi HET ONGELUK TE BLERICK. Voor de Roermondsche Rechtbank! werd behandeld de zaak tegen J., huisvrouw E., te Grubbenvorst. Ze wordt beschuldigd den overweg aan den weg BlerickHorst open te hebben gelaten, bij het naderen van' den personentrein 1730 uit Blerick, zoodat de autobus, bestuurd door J. A. Weeferink werd aangereden en vernield en eenige personen zijn ge dood, zoodat het aan haar schuld te wijten is, dat gevaar is ontstaan voor. het verkeer over dien spoorweg-, welk feit iemands dood tengevolge heeft gehadsubsidiair wordt het veroor zaken van den dood door schuld ten laste gelegd. Door het O.M. waren tien getuigen1 gedagvaard, o.a. dr. Hulst uit Leiden en ingenieur Wijnmalen, rijksinspec teur der Nederlandsche spoorwegen te Maastricht, beiden als deskundigen. Het O.M., mr. dr. P. J. W. Rieter, substituut-officier, eischte 3 maanden hechtenis. De verdediger, mr. Nederveen tie Roermond, pleitte vrijspraak. DE WAARDE VAN EEN STEM, Bij de verkiezing voor den gemeen teraad le St. Annaland heeft zich het merkwaardig verschijnsel voor gedaan, dat deze raad, die in meer derheid links was, door een verschil van V? stem rechts is geworden. De rechtsche lijst behaalde 457} stemmen en daar de kiesdeeler 152; was, waren gekozen drie der candi- daten met een overschot van één1 stem. De linksche lijst verkreeg 34li stemmen en had dus direct twee ze tels en een overschot van' 37 stem men. Een zesde zetel kon direct aan de lijst van Gemeentebelang, even eens links georiënteerd, worden toe gekend, deze lijst verwierf 171 stem men. Om1 voor een rest-zetel in aanmer king te komen moest de officieele linksche lijst per zetel drie kwart van' den kiesdeeler, zijnde 114 stemmen, hebben of in totaal 342 en zij had' er maar 341 cf V? stem per zetel te weinig. Zoo kreeg de rechtsche lijst met slechts één stem boven dei drie directe zetels den restzetel. De ze partij had dus per zetel 457:4 1141/s stem en dus juist voldoen de om per zetel driekwart van den' kiesdeeler te hebben. M LlZiSILii LÜ voor het Land van Heusden en Altenaje Langstraat en de Bommelerwaarif t I 5. p. laakhoyzen Co s Bank jt.V. VOOR P. W. HIELE,

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1931 | | pagina 1