mr lit Lui in Hsasden eii AltEHi.lt Lanystraat en It Boiiiielerwsard BiHlilf ser bsstc uil 2 Bladen Bij Examens ACCA SEMPRONIA' toch eens de klaagzangen van onzen üieisjes FEUILLETON UND VAN ALTÉ^ Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heusden. No. 5134 Woensdag 24 Juni 1931. ISiiBneiihuid Dit blad vsrscbjnt "WOENSDAGMORGEN en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden I 1.25, en franco per post bjscbikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 615£5. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Vergadering van den Raad der ge meente WIJK, op Vrijdag 19 Juni, des nam. half zev»n. Voorzitter: Edelachtb. Heer R. J. v. Doveren. Secretaris (waarnemeid): De heer W. Bouman. Aanwezig alle leden, met uitzonde ring van de heer Q. v. i. Pol, als de Voorzitter de vergaderinj opent. De Secretaris leest het formulierge bed, daarna de notulen d<r vorige ver gadering, die onveranderd worden vast gesteld. Ingekomen stukken: Bericht van den heer R. v. Suyle- kom, dat hij zijn benoemug tot onder wijzer aan de openbare ligere school te wijk aanneemt. Idem van den heer A. t. Wijk, van aanneming van benoeming tot lid van het Burg. Armbestuur. Schrijven van het bestuur van de vereeniging van mobilisatie slachtoffers, met verzoek om adhaesie te willen be tuigen aan het adres van d« gemeente Smallingerland, waarin bij de regee ring wordt aangedrongen om een wets ontwerp in te dienen, tot steun van de mobilisatie-invaliden. Wordt op voorstel van B. es W. voor kennisgeving aangenomen. Verzoek van J. Kapel en anderen, pachters van een perceeltje bouwland in de de dijkkuilen, om vermindering van pacht. Dit adres is in de vorige vergadering reeds ter tafel keweest, doch aangehouden. Tegelijk komt in behandeling het adres van diverse on- derafdeelingen van de Noordbr. Mij. v. Landb., om de tegenwoordige huur van het bouwland in overeenstemming te brengen met de opbrengst, welk adres eveneens in de vorige, verga dering is aangehouden. De Voorzitter zegt, dat B. en W. bij hun voorstel, om geen vermindering van pacht te geven, blijven. De pach ten zijn zoo gering, dat de pachters er ook weinig baat bij zullen vinden en gaat men op dit verzoek in, dan zullen er meer volgen. De heer v. Helden zegt, dat al mo gen de pachten niet omvangrijk zijn, hij toch wel voor verlaging is. De Voorzitter antwoordt hierop, dat men de perceeltjes heel laag gepacht heeft, men betaalde slechts f20.roor 150 roeden. De heer v. Helden is met het »og op de ontzaglijke daling, in het a^e- meen voor verlaging der pachten vsor het bouwland. De heer v. Loon zegt, in de vorje vergadering voorgesteld te hebben, en verlaging van 25 pCt. toe te staan, ij handhaaft dit voorstel en zag het gaa- ne in omvraag gebracht. De heer Bouman zegt, dat de pacl ters wisten dat het land laag lag en dii onder water kan loopen, gaat men deze pachters verlaging geven, dan komt men in het oneindige. Al geeft spr. toe, dat verlaging in het algemeen noodig is, mag toch ook het belang van de gemeentekas niet uit het oog worden verloren. De heer Roza zegt, dat als het voor jaren was, het iets anders was, doch de pacht loopt dit jaar af en deze was niet te hoog, dat het land onder water loopt gebeurt haast ieder jaar, de pach ters hebben daar rekening mede te houden. Spr. wil ernstig waarschuwen voor de gevolgen die inwilliging van het verzoek heeft, gaat men hier ver laging geven, dan zal men dit op an der gebied niet kunnen weigeren. Het land dat in het voorjaar verpacht is, bracht hetzelfde op als voor 5 jaren. Als alles geveild was geworden, ook het gedeelte dat de gemeente in griend heeft gelegd, dan zou het meer hebben opgebracht. blijft men kalm en helder, indien men vooraf Mijnhardt's Zenuwtabletten gebruikt. Koker 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. De heer v. Helden geeft toe, dat als men nu evenveel geeft voor het land als voor 5 jaar, er dan wel iets voor te zeggen is, in dit geval het verzoek niet in te willigen. De Vobrzitter zegt, dat het land voor 5 jaar laag gepacht is, de pachters hebben dus goede jaren gemaakt. De heer v. d. Velden zegt, dat hem gevraagd is, om de perceeltjes spoe dig te verhuren en daarmede niet te wachten tot het najaar. Men wil er aardbeien op gaan telen en dat gaat niet meer na de maand Augustus. De heer Bouman meent, dat men dan het best het verzoek nog kan aan houden, wordt de zelfde pacht besteed, dan behoeft ook geen verlaging te wor den toegestaan. De heer v. Helden is het daarmede eens. Met algemeene stemmen wordt be sloten het verzoek tot na de verpach ting, die in den loop van 8 a 14 dagen zal worden gehouden, aan te houden. De vergadering wordt nu door den Voorzitter geschorst, om eerst de ver pachting te houden van het grasgewas van de gemeente en dat der Ebbe. De opbrengst was: vorig jaar. Klein Korenzand f 80.f 162. Groot Korenzand f416.f602. Wei d'Ulven f 50.f 83. Dorpsbosch 2 perc. f167.f208. De Kuiper f 51.f 101. Totaal f764.— f 1156. Ebbe 9 perceelen, behalve perceel IV in huur bij de voetbalvereen., met provincie Syrië: 't Land der ontbering. Ik ril reeds bij de gedachte. Daar zij wees op een der boekenrollen van haar drievoetig ivoren tafeltje lees Novelle naar 't Hoogduitsch ERNST ECKSTEIN. Titus Arruncus trad in 't vertrek waar zijn gade, de zeventienjarige Acca Sempronia bezig was, een prachtigen wolfshond met honingkoek te voeren. „Acca", zeide hij, nadat bij haar be groet had, „ik kom van den keizer. De zaak is heden tot een eind gekomen. De vorst zendt mij als landvoogd naar Syrië." De jonge vrouw, die achteloos in de kussens van een fraaien leunstoel lag, was bij het binnenkomen van haar gemaal niet opgestaan. Nu stond zij echter op, wierp den begeerig loeren den wolfshond de laatste stukken van de koek toe en vroeg toen mismoedig: „En heb je de post aangenomen?" „Natuurlijk: Als de keizer beveelt." „Gekheid: De keizer heeft mannen genoeg, die naar de waardigheid van landvoogd verlangen. Je had moeten antwoorden dat je geen lust hebt." „Hoe? Titus Arruncus zou geen lust hebben, als hij zijn vaderland een dienst kan bewijzen? Juist de omstandigheid, dat er in Syrië zoovele wonden te he len zijn, zoovele fouten te verbeteren zijn, juist dat lokt mij." „Je hadt toch kunnen zeggen, dat je jonge vrouw zich verzet, hert prach tige Rome te ruilen met die vervelende dichter Ovidius. Hoe vurig verlangt hij naar het Forum: Duizendmaal ver- venscht hij de woestenij zijner ver- anning: En Tomi aan de Zwarte Zee i toch niet half zoo akelig, als dat >mbere, door de goden verlaten Syrië." „Het verwondert mij, Acca, dat je x> weinig begrip van den ernst van rjn beroep hebt. Ik ben Senator. Ik tn krijgsman en Romeinsch staats- b*ger. Zijn dan de wedrennen in het cius Maximius je zoo onmisbaar ge- w*den? Sterf je, als je eens een jaar lar geen pantonine's ziet en des mid- ds geen uitstapjes maakt naar het Msveld? Bovendien zonder dergelijk geit is de provincie niet ,'ahs Syrië met zijn oude kramerstad An>chië. Ik heb daarvan genoeg uit de eschrijving van Ulpius. Antiochië is n erbarmelijk nest, zonder den minïn zweem van het grootsche eener wertstad. Neen: het gaat niet. Hier in het rnwige Rome heb ik reeds zoo dikws uren van verveling. Hoe zou het a, als ik daar hij de Phenicieërs... Tot jen prijs. Ik verzoek je dringend nog Hen naar het paleis te gaan en den keizere vragen, dat hij ons van dien last brijdt." „Ac!" riep de senator uit. „Je vergt van m.... Maar dat kan je geen ernst zijn." „'tlsnij geheel en al ernst. Voor jou, ee vijftig-jarige, moge je ambts- bezight in de provincie eenige aan- trekkelheid hebben, voor mij is het vertrek aar Antiochië een marteling. twee perceelen op het Waardje f517. vorig jaar f1115. Het gepachte wordt den pachters ge gund. De heer G. v. d. Pol komt ter verga dering, die weder wordt geopend. Verzoek van de vereeniging tot steun van het blindengesticht „St. Odiüa", om subsidie. Op voorstel van B. en W. wordt af wijzend op dit verzoek beschikt. Missive van Ged. St., waarin wordt aangedrongen om rekenplichtige amb tenaren bij het Burgeri. Armbestuur zekerheid te doen stellen en een ver ordening in het leven te roepen, waar bij de verplichting wordt opgelegd, om iedere 3 maanden kas opname te doen. De Voorzitter zegt, dat door B. en W. iedere 3 maanden de kas bij het Burgeri. Armbestuur wordt opgenomen. Veel in kas is er nooit, iedere maand wordt van gemeentewege een zeker bedrag verstrekt, buitengewone ont vangsten zijn er niet. Zou men het stellen van een borg gaan eischen, dan zou men niemand meer kunnen krijgen, die het baantje wil waarnemen. Dit is door het gemeentebestuur aan Ged. St. bericht, antwoord hierop is nog niet binnengekomen. Wijziging der gemeentebegrooting 1930 en 1931. Met algemeene stemmen wordt tot de door B. en W. voorgestelde wijziging besloten. Wijziging der begrooting van de at- deeling Aalburg 1930. Ook hiertoe wordt met algem. stemmen besloten. Wijziging begrooting van het elec- triciteitsbeürijf. Deze wijziging wordt met op een na algemeene stemmen aan genomen, de heer G. v. d. Pol stemde tegen. Aanbieding verslag volkshuisvesting. Uit dit verslag, dat ter visie wordt gelegd, blijkt, dat 18 bouwvergunningen in 1930 zijn afgegeven Verslag van den Correspondent voor de arbeidsbemiddeling. Ook dit verslag wordt ter visie gelegd. Poc.-verbaal van kasopneming bij den gemeente-ontvanger op 24 April, waar bij alles in behoorlijke orde werd be vonden en in kas bleek te zijn f 9629.87io Idem van de kasopname bij den ad ministrateur van het G.E.B., waar een verschil van li/2 cent werd geconsta teerd. In kas was een bedrag van tf 2087.37i/2. Rondvraag: De heer Mans vraagt of het niet ge- Een goede huidverzorging is een eisch des tijds. Allen, die dezer dagen in Apotheek of Drogisterij een doos of tube Purol koopen, ontvangen daarbij, zoolang de voorraad strekt, gratis een nuttig boekje over huidverzorging. „Je zult er spoedig thuis zijn. Ik zal alles doen, om je het leven ook ver van de hoofdstad aangenaam te ma- Ken, Jij kunt er zooveel toe bijdragen, dat mijn zending daar geheel aan het doel voldoet. Als de gemalin van den landvoogd zachtmoedig, verzoenend op treedt te midden van die ongelukkige opstanden, als zij in eigen persoon vrede sticht en de gemoederen ge rust stelt, dan zal het succes mijner ambtelijke maatregelen niet weinig be vorderd worden. „Maar, beste vriend: je denkt toch niet dat ik lust gevoel, mij met die halve barbaren te verbroederen? „Die halve barbaren zijn onderdanen der rijks en hebben dus aanspraak op uwe vriendelijkheid. Geloof mij, als je je daar slechts met eenigen ijver wijdt aan de schoone taak, die ik je aanwijs, dan zal je weldra ophouden over ver veling te klagen." Acca schudde driftig het hoofd. „Je beoordeelt mij verkeerd. Daartoe ben ik in het geheel niet geschikt. Ik ril voor dat Antiochië, als voor de verschrikkingen der onderwereld. Neen en nogmaals neen: Ik wil van de zaak niets weten." „Ja, dat is helaas nu niet meer te veranderen," zeide Arruncus ontstemd. Je zult er je goed of kwaad in moeten schikken." „Neen!" „Wat? neen?" „Ik schik er mij niet in." Zij zag hem met fonkelende oogen aan. „Hoe moet ik dat opvatten vroeg hij koel. „Hoe? Wij leven nie* meer in de tijden der republiek. De Romeinsche wenscht is de vuilnisbak bij de nieu we woningen te verplaatsen. Alles waait er uit en over de straat, het is een smerige boel. De Voorzitter vreest, dat het moei lijk zal zijn hierin verandering te bren gen. Ook de jeugd heeft voor een groot deel schuld. Als men hem wil verplaatsen, waar moet men hem dan brengen. De heer v. d. Pol meent, dat de om wonenden er beter op behoorden te letten. De heer Bouman zou de ouders er eens op willen wijzen, dat zij hunne kinderen uit de vuilnisbak behooren te houden. De Voorzitter verwacht ook daar geen heil van. De heer v. Loon zegt, dat hij het indertijd gehad heeft over een ventver- bod, hij heeft daar tot heden niet van gehoord. In Waalwijk laat men de Gruijter f10.betalen om te venten, hier is alles vrij. De Voorzitter zou de handel maar vrij laten. De heer v. d. Pol is het daarmede eens, begint men hier, dan zullen an dere gemeenten volgen. De heer Mans zegt, dat vooral van de landloopers veel last wordt onder vonden. De heer Roza zegt, dat B. en W. een onderzoek hebben ingesteld om een v entverbod in het leven te roepen, doch dat daaraan evenwel groote moeilijk heden zijn verbonden. De Voorzitter sluit hierop de verga dering. EEN JUWEELENDIEFSTAL. De Nederlandsche gouvernante Wil- helmina B. was verleden jaar Augustus met medeneming van een groot aantal juweelen uit de woning van haar werk gever te Brussel verdwenen. Toen de ze laatste verleden Zondag een uitstap je naar de Ardennen maakte, ontdekte hij de kinderjuffrouw aldaar op een terras. Het meisje, dat in de buurt on der een valschen naam als gouvernante in betrekking was, nam terstond de vlucht met het aan haar toevertrouw de kind van haar nieuwen werkgever. De achtervolging leverde niets op. Eerst Zaterdag slaagde de politie erin haar te arresteeren te Tervuren. Zijl had het kind nog bij zich, doch de ju weelen waren verdwenen. ERNSTIG AUTOBUS-ONGELUK. Drie gewonden. Zaterdagmiddag had op de Henge- losche straat bij Borne een ernstig autobus-ongeluk plaats. Een T. A. M. autobus reed in de richting Hengelo, toen deze in een bocht van den weg in botsing kwam met een T. A. D. autobus, die juist vrouw heeft lang opgehouden het wil loos werktuig in de hand van haar man te zijn. Herinner je onze huwe lijksovereenkomst. Dank miijn zelfstan digheid ben ik volstrikt niet verplicht, je vrijwillige ballingschap te deelen. Ik zal hier rustig afwachten, totdat je landvoogdij in Syrië ten einde is." „Acca: Ben je gek geworden?" „Volstrekt niet. Maar ik zie niet in, waarom ik met zeventien jaren „De plaats van de vrouw is ook thans nog aan de zijde van den man," antwoordde Arruncus streng. Ons hu welijksverdrag was, zooals ik zeg, een dwaze concessie aan den modernen Romeinschen tijdgeest of beter ge zegd: aan de eigenzinnigheid van je moeder. Toch hoop ik niet, dat je den moed hebt, die uiterste maatre gelen te nemen Acce Sempronia blikte naar den grond. „Lieve man," zeide zij eindelijk half pruilend, half vleiend, wees toch ver standig. Ik wil de trouwste en ge hoorzaamste vrouw van de wereld zijn, slechts op dit eene punt niet. Juist dat, wat je mij als mijn toekomstige taak aanwijst, schrikt mijl af. En je bent bovendien reeds dikwijls maan denlang van mij gescheiden. Overmor gen reis je weer naar Attica, alles in het belang van den staat en van je keizer en met veronachtzaming van je positie als echtgenoot. Wanneer het er niet op aan komt, dat je ruim tien weken zonder je vrouw bij de Iberieërs vertoeft, dan is er ook niet tegen, dat je een jaar lang alleen bij de Syrieërs woont „Acca, Acca'. mompelde Titus Ar runcus. „Bij Hercules, je bedroeft mij werd gepasseerd door een luxe auto. De T. A. D. bus werd tegen een boom gedrukt De conducteur der bus, Hendriks, Werd zwaar gewond, evenals de dames Ter Haar en Huiskes. De gewonden werden naar bet ziekenhuis te Hengelo vervoerd. De bus werd slechts licht beschadigd. De chauffeur kreeg geen letsel. De politie stelt een onderzoek in. MET BENZINE GESPEELD. Op het terrein der Prov. Geld. Elec- triciteits-Maatschappij te Apeldoorn, buurtschap Wormen, was een der werklieden van de maatschappij be zig [met het reinigen van ornamenten met behulp van benzine. Twee kin deren, (gebruik makende van de af wezigheid van den werkman, kwa men het terrein op. Een hunner, het achtjarige zoontje van een der op zichters, hield een kwast in de bran dende lamp en doopte deze daarna iri en pakje met benzine, blijkbaar van meening zijnde, dat het water was. Het kind geraakte in brand en be kwam brandwonden aan hoofd en ar men. Onmiddellijke overbrenging'naar 't ziekenhuis was noodzakelijk. o— MET DEN BUIT ER VAN DOOR'. Te Delft werd de vorige maand ten nadeele van een ingezetene van Delft uit een op de Brabantsche turf markt onbeheerd staande auto een pak, inhoudende vijfhonderd gulden in contanten, gestolen. Als verdacht van dezen diefstal is thans te Apel doorn een los werkman gearresteerd. Hij had met drie jonge mannen uit Delft den avond van dien dag het gestolen geld nabij de Laan van Jaf-, fa begraven en zou dit den Volgenden' dag met hen deelen. Toen het ech ter op deelen aankwam, bleek' de thans aangehoudene er met den ge- heelen buit vandoor te zijn gegaan. Hij had bij' zijn aanhouding niets vair het gestolen geld over en wordt tér. beschikking van de justitie gesteld. Zijn medeplichtigen zijn, na verhoor door de politie, op vrije voeten ge steld. fc—O— DE MOORD IN DE WAGEN- STRAAT TE DEN HAAG. 1 De 28-jarige chauffeur, die ver dacht wordt een 23-jarigen Collega in de Wagenstraat te Den Haag met een dolkmes te hebben doodgestoken', is naar het Huis van Bewaring over gebracht en ter beschikking van de justitie gesteld. Hij blijft volharden bij zijn bewering, dat hij zich niets meer weet te herinneren van hetgeen Maandagavond met hem is voorge vallen. Het mes is nog niet gevonden, maar wel zijn de getuigenverklaringen vermeerderd, welke voor verdachte bezwarend zijn. —o meer, dan ik je zeggen kan. Is het mogelijk? Zoo weinig gevoel je dan voor je gemaal?" De jonge vrouw haalde de schouders op. „Gevoel? Heb ik je dan ooit voor gelogen, dat ik op je verliefd was? Jij} waart senator en rijk grondeigenaar, ik een arm onervaren meisje uit den ridderstand. Slechts op aandringen van mijn moeder heb ik na lange weigering, toegegeven." ,,'tls zeer beminnelijk van je, dat je mij dit met zoo'n opwekkende openhar tigheid voorhoudt. Ik dacht, Acca, dat ik zoo iets niet aan je verdiendi had. Heb ik je niet op de handen gedragen? Niet eiken wensch van je uit je oogen gelezen? En nu zeg je mij onver- bloemd „Wat de waarheid is. En bovendien je kent die waarheid. Maar zooals je mij vraagt, kon ik ook jou vragen; heb ik niet altijd woord gehouden? Ben ik niet altijd hartelijk en gewil lig tegen je geweest? Heb ik de trouw: verbroken of de achting miskend, die ik aan je doorluchtigen naam verschul digd ben? Slechts dit eene kan je niet eischen, dat ik met zeventien jaren mij daar begraaf en de Antiochische vrouwen het stof van de voeten wisch."' Titus Arruncus liep opgewonden het vertrek op en neer. „Je verbittert mij alle vreugd aan het vertrouwen van den Cesar!" vervolgde hij na langdurig zwijgen. „Hoor mij aan (Wordt vervolgd). 1 VIEinSiLU VAN GE3 EED EED EED \J)

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1931 | | pagina 1