Ingezonden. Plaatselijk Nieuws. BRUTALE DIEFSTAL. Een brutale diefstal heeft te Haar lem plaats gehad ten huize van de (gebroeders B. aan den Jansweg- De ze hebben een gedeelte van hun win kel als kantoor ingericht. In een van de iaden van de kast bevond zich de kas die tweeduizend gulden aan bankbiljetten bevatte. De eigenaars •gingen een eindje wandelen en lie ten winkel en kantoor onbeheerd ach ter. Zij meenden dat dit geen kwaad kon, daar aan de voordeur een alarm signaal bevestigd was. Werd de deur opengemaakt, dan ging een electri- sche bel. De insluipers schijnen van een en ander goed op de hoogte te zijn geweestalthans het gelukte hun de electrische bel onklaar te maken, de deur te forceeren en het kantoor binnen te dringen. De kast werd opengemaakt en de kas met twee duizend gulden meegenomen. De ge broeders B., die bij hun thuiskomst het jgebeurde terstond merkten, de den aangifte bij de politie, die een onderzoek instelt. DE BROEDERMOORD TE AAL TEN. Op 24 April j.l. heeft te Aalten een drama plaats gehad ten huize van de familie P. De twee zoons, die in zeer slechte verstandhouding met elkan der leefden, zijn toen in den vroegen morgen na een heftige woordenwis seling handgemeen geraakt en daarbij heeft de 22-jarige D. zijn broer A. gewurgd. Ontdaan over het gebeur de jheeft D. met behulp van feijn moeder, een weduwe, het doen voor komen alsof zijn broer was veron gelukt, maar spoedig bleek, dat mis drijf in het spel was en werd hii ge arresteerd. Hij stond nu voor de Rechtbank te Zutphen terecht. Na het verhoor der twee getuigen eischte het O.M. tien jaar gevangenisstraf met aftrek van preventief. OVER EEN HOND GEVALLEN. Een motorrijder uit Enschedé reed aan het Apeldoorn-Dierensch kanaal, toen plotseling een op den weg loo- pende hond voor de motorfiets sprong. De hond werd op slag ge dood. De motorrijder kwam te vallen en werd zwaar gewond. Het slacht offer is per ziekenauto naar het Apel- doornsche ziekenhuis vervoerd. OPSLUITEN ,OF HOKKEN VAN KOOIEENDEN. Ged. Staten van Noord-Brabant hebben besloten te bepalen, dat de kooiman verplicht is de kooieenden op: 'te sluiten of te hokken van 1 Juli 1931 af tot den dag, waarop in dat jaar de jacht op eenden ge opend wordt. [MOORDAANSLAG OP EEN VROUW TE HEERLERHEIDE. Uit Heerlen meldt men aan de ,,'Crt."Zaterdagavond om half ze ven heeft in de Kampstraat te Heer- lerheide een moordaanslag plaats ge had. De Italiaan A. F. woonde ee- nigen tijd als kostganger bij T. Het schijnt dat er een minder gewenschte verstandhouding tusschen de vrouw van den pensionhouder en den kost ganger bestond. De pensionhouder stelde hiermede de politie in kennis én deze verwijderde den kostganger uit zijn huis. EI ij schreef daarop een brief aan de vrouw, dat hii haar van het leven zou berooven. Met een scheermes gewapend, drong hij Za terdagavond de woning van T. bin nen en verwondde de vrouw ernstig aan den hals. Hierna bracht hij zich zelf eenige onbeduidende verwondin gen toe. De Heerlensche recherche en dr. Kools waren terstond ter plaat se. De vrouw is in levensgevaarlijken toestand naar het hospitaal alhier overgebracht. De dader werd na door dr. Kools verbonden te zijn, wegéns poging tot moord in arrest gesteld. IN EEN MAAIMACHINE GEVAL LEN. Te Donkerbroek (Fr.) viel een zoon tje van den heer J. Nietsma met zijn oogen in de tanden van een maaima- chine en werd zóó erg gekwetst, dat hij naar het academisch ziekenhuis is overgebracht. Men vreest voor het ver lies van zijn gezichtsvermogen. DOOR EEN AUTO OVERREDEN. Op den Amsterdamschen straatweg te Haarlem is de 34-jarige moterrijder P. de Jonge, toen hij achter een vracht auto omreed, door een auto overre den, waarbij hij bijna onmiddelijk ge dood werd. KANO OP DEN°~IJSEL VERON GELUKT. Zaterdagmorgen had op den IJsel in de nabijheid van Angerlo (bii Doesburg) een tragisch ongeluk plaats. Een tweetal Duitschers, afkomstig uit Neurenberg, voer in een kano op de rivier. Zij lieten zich door eer? motorboot sleepen. Plotseling liep de kano door golf slag vol water. Een der inzittenden kon zich nog op de motorboot in veiligheid stellen, zijn vriend de 25- jarige friseur Franz Watzeck ver dween in de diepte. De geredde, de 21-jarige H. Spath, •deed nog pogingen zijn vriend te redden, doch het mocht hem niet gelukken. Het lijk van W. werd eenige uren later gevonden. FRAUDE BIJ~EEN VERLOTING.? Men schrijft uit Schoonhoven aan de „N.R.Cf.": Op last van den officier van justitie heeft de rijks- en gemeentepolitie een onderzoek ingesteld naar de handelin gen van de commissieleden, die in den loop van 1930 verantwoordelijk zijn ge weest voor een aldaar georganiseerde verloting ten bate van het marktwezen, welke een groot fiasco is geworden, doordat zij te grootsch was opgezet. Wij vernemen thans, dat het onder zoek heeft geleid tot een aanklacht te gen een van de commissieleden, den heer A. H. R., die voordeelen uit de verloting zou hebben getrokken, in strijd met de voorwaarden waaronder de mi nister van justitie toestemming tot de verloting had gegeven. De zaak is nu weder in handen gesteld van den of ficier van justitie. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Mijnheer de Redacteur 1 Beleefd verzoek ik U, eenige plaats ruimte in Uw blad te willen beschikbaar stellen voor de navolgende regelen. Aan den vooravond van den dag der stemming voor de leden van den gemeente raad van Veen, werd als propaganda voor de candidaten van lijst 2, bij de kiezers een strooibiljet thuis bezorgd. In dagen van verkiezingen iets heel gewoons. Het ongewone (van die zijde mogen wij het haast niet meer ongewone noemen) zat in de onwaarachtige en scheve voorstel lingen van de dingen in het pamflet ge noemd. Om des waarheid wille en tot rechtzetting diene het volgende Ondergeteekende heeft (evenals zijn collega Schreuders) eind Maart zijn ont slag genomen als wethouder en raadslid. Zijn ontslagname luidde als volgt „Aan den Raad der gemeente Veen. Ondergeteekende geeft hiermede kennis, dat hij gedurende de jaren dat hij raads lid en wethouder dezer gemeente is ge weest, steeds naar zijn beste weten de gemeentezaken heeft behartigd dat even wel gedurende de laatste maanden door een meerderheid in den raad, zijn beste bedoelingen zijn gewantrouwd door het uitoefenen van allerlei af brekende critiek redenen waarom hij van meening is, dat verdere samenwerking in een dergelijke disharmonie niet wel mogelijk is, en hij met ingang van 1 April a.s. als wethouder en raadslid ontslag neemt". Hoewel de omschrijving niet zoo uit voerig is, zoo is ze naar mijn be scheiden meening voldoende met re denen omkleed, dat men daarnaar niet behoeft te gissen, zooals in het strooi biljet vermeld werd. Omtrent het benoemen van het nieuwe hoofd der school heeft ondergeteekende voldoende geschreven in vorige ingezonden stukken, dat hij geen lust gevoeld, en het ook niet noodig acht, daar nog eens nader op terug te komen. Evenwel, de laster duurt voort, en inzake de school- bouw zijn het dan de oud-wethouders geweest, die bij Gedeputeerde Staten hebben tegengewerkt, waardoor het zoo lang geduurd heeft, voor met den bouw kon worden aangevangen. Gedeputeerde maken uit zichzelf toch geen aanmerking op een bedrag van f 400.verschil van grondaankoop, bij een totaal begrootings- bedrag van f 28000.—, zoo redeneert men. Al deze dingen zijn niet anders dan een samenraapsel van producten van schromelijk wantrouwen en achterdocht. Op bovengenoemde laster zouden we dit kunnen antwoordenindien er tegen werking heeft bestaan, men zoeke dan op een andere plaats naar het uitgangs punt, buiten de gemeentegrenzen. Ik her haal, indien er tegenwerking is geweest hoewel een zeker voorval, dat wij hier niet mogen noemen, ondergeteekende aan- leiding gaf, tot vermoedens in die richting. Omtrent de steunregeling „die overal in ons land ruim verleend werd", willen wij niets zeggen dan dit, dat het er ook in ons vaderland, bij de orde der dingen zooals die thans zijn opgesteld, naar be gint uit te zien, dat de middenstand v.n.l. ook de kleine landbouwende mid denstandsbevolking doodgedrukt wordt tusschen kapitaal en arbeid. De plaats gehad hebbende steunverleening in onze gemeente wilden de oud-wethouders op 45 Maart stop zetten. Allerlei minder goede praktijken, als gevolg dezer rege ling, zullen we niet meer ophalen. Het spreekwoord zegt wel„Maart roert zijn staart", maar dat men 15 Maart „midden in het barre seizoen" is, behoeft geen nader betoog, om het onware er van aan het licht te brengen. De oud-wethouders waren het regeeren moede onder de voortdurende critiek en de leugenachtige verdachtmakingen, welke tot hun spijt een meerderheid in den raad vond. Dat zij weder gecandidateerd zijn ge worden, is toch niets ongewoons. Voor lijst 2 was het natuurlijk wel wenschelijk geweest, dat zij zich hadden blijven terug trekken, dan toch hadden de „democratisch gezinte mannen" allicht meerdere kans gemaakt „baas" te kunnen zijn. We stellen verder de vraagwaren de candidaten van lijst 2 alle van dezelfde politieke beginselen Immers toch. neen getuige ook dat onlangs een raadslid dezer combinatie sprak dat hij veel lust ge voelde, om ook als raadslid ontslag te nemen, maar terugschrikte voor de ge volgen, omdat dan de gemeente al meer en meer door socialisten geregeerd werd. Van een „monsterverbond" in deze willen we echter niet spreken. Op een kleine plattelandsgemeente is toch de politieke situatie voor verkiezing van raadsleden geheel anders dan in de groote stads gemeenten, of bij verkiezingen voor Tweede Kamer of Provinciale Staten. Als daar dan rechts georiënteerde van verschillende politieke partijen op een lijst gecandidateerd worden, mag men nog niet van een „monsterverbond" spreken. Ondergeteekende hoopt door Gods ge nade, zijn beginsel niet te verloochenen tegenover links, maar ook niet tegenover rechts, maar aan de waarheid getuigenis te geven, hetzij zijn tegenstanders be hooren tot de richtingen van Ds. Kersten of Colijn, zoowel als tegenover de rich tingen van Wijnkoop of Albarda. Waar het ons om waarheid gaat, om handhaving van het protestantsch-Chris- telijk karakter der natie en onze leuze is: „Tegen Rome Gods woord, tegen de Revolutie het Evangelie, tegen de Afscheiding het Verbond", en wij een enkele keer, met een goed geweten, de pen opgenomen hebben om naar onze overtuiging, getoetst aan Gods woord en de historie, voor de waarheid uit te komen, daar mag niet gesproken worden van „fel bestookt". Wy allen zijn zonen en doch- teren van hetzelfde vaderland, maar wij allen zijn afgeweken en te samen zijn wij onnut geworden, en vroom en on vroom ligt voor God op éénen zondigen hoop. Wij weten wel, dat ons getuigenis oyeral geen bijval zal vinden, immers toch„Gij zult van allen (van vroom en onvroom, van Jood en Heiden) gehaat worden, om Myns Naams wil". De wolke der getuigen, die „verlaten, verdrukt kwalijk gehandeld zijnde" is door de ge- heele geschiedenis der Christelijke kerk daar, om zulks te bevestigen, waarom wij ook schouderophalend staan, tegenover een Christendom, dat overal bijval vindt en in gezag zetelt. Men mag niet spreken van „fel be stoken" als wij tegen allerlei leeringen van „doet dat" en „raak niet en smaak niet en roer niet aan", een Joodsche sabbatviering, een afkeer van assurantie, vaccinatie en meer dergelijke uitwendige dingen, welke leeringen in den grond der zaak behooren tot een wandelen naar vleesch, belijden dat onze oude mensch (dat zijn wij geheel, zooals wij met Adam geworden zijn, en niet een zeker on weder geboren deel) met Christus gekruisigd is, en dat dit een wandelen naar geest is, dat wij hebben aangedaan den nieuwen mensch, (dat is Christus en de vrucht des Geestes) en dat wars van allerlei leeringen eener valsche mystiek, ons leven met Christus verborgen is in God; onzen wandel in de hemelen is. „Wij zijn tot niet anders geroepen dan tot het geloof in Jezus Christus, en niet tot eenen wandel in nederigheid en dienst der engelen, tot eenen engelachtigen en ingebeelden hemelschen wandelwij zijn geroepen tot het geloof in God en aan zijn Woord, en niet om op gevoels leven, verschijningen en dergelyke te be trouwen." (Ür. Kohlbruigge). Wanneer de Apostel Paulus te Antiochië zijn mede-Apostel Petrus in het aange zicht wederstond, omdat hij te bestraffen was, ging het bij Paulus niet om „fel te bestoken", maar om de rechtvaardigheid door het geloof van Jezus Christus te handhaven, tegenover de dienstbaarheid der wet. En waar hij zonder aanneming des persoons optreedt, zegt hij met vrij moedigheid, tegenover de valsche broederen, die de vrijheid der geloovigen in Christus Jezus verspiedden wilden, om hen tot dienstbaarheid te brengen „degenen die geacht waren wat te zijn, hebben mij niets toegebracht", en „indien de rechtvaardigheid uit de wet is, zoo is Christus tevergeefs gestorven." Wie studie wil maken van een demo cratische wetgeving in den goeden zin, bestudeere eens de Mozaïsche wetgeving. De H. Schrift leert een communisme, dat van God is, en een communisme der liefde is, dat doet zeggen al het mijne is het uwe. Het communisme los van God, dat de mensch wil stichten, is het communisme van den haat, hetwelk doet zeggen al het uwe is het mijne. Wy zijn, in een goeden zin en ver houding, niet tegen een volkspartij, een volksvertegenwoordiging, maar als wij het wereldgebeuren gadeslaan, dan zien wij een kwaad onder de zon dat knechten te paard zijn gezeten, en vorsten gaan als knechten op de aarde. De hol klinkende woorden van „be- hoeftigen met leege woorden afschepen", zouden wij met verschillende bewijzen kunnen weerleggen, maar het is niet onze gewoonte, voor ons zeiven te trompetten. Het uitdeelen aan armen vereischt niet alleen blijmoedigheid en eenvoudigheid, maar ook bescheidenheid en voorzichtigheid, om de gave niet te besteden, dan waar het van noode is. Tenslotte zij opgemerkt dat de gevoerde verkiezings actie voor lijst 1 in de ge meente Veen, tot leering kan strekken voor onderling verdeelde behoudende richtingen in andere kleine plattelands gemeenten, die tengevolge hunner ver deeldheid, door een minderheid geregeerd worden, hoe de oud-Hollandsche spreuk nog immer waarheid blyft te zijn „Een dracht maakt macht". Met beleefden dank voor de verleende plaatsruimte. JAC. VAN DER POL, Voorz v. d. afd. Veen der H. G. S. Veen, 22 Juni 4931. GEVONDEN VOORWERPEN". Een autoband. Terug te bekomen bij W. L. van Brakel te Zuilichem. Een sleuteltje voor hangslot. Terug te bekomen bij J. Benckhuizen te Zuilichem. Een auto-slinger (starter) een rijwiel plaatje. Gedeponeerd bij den Brig. Comm. der Kon. Maréchaussée's te Ileusden. HEUSDEN. Na des voormiddags door Ds. G. Keij uit Lent na de predikatie van Hand. 10 33 „Zoo heb ik dan van stonde aan tot u gezonden, en gij hebt wel gedaan, dat gij hier gekomen zijt", bevestigd te zijn, deed Ds. Joh. Kloots, beroepen pre dikant uit Heukelum, Zondagmiddag j.l. zijn intrede by de Herv. Gemeente alhier. Was het groote kerkgebouw des mor gens geheel gevuld, des middags overtrof de opkomst nog deze belangstelling, zoodat er nog al eenige bemoeiingen noodig wa ren om alle aanwezigen van een behoor lijke zitplaats te voorzien. Na de rede van Z.Eerwaarde, waarbij hij tot tekst had gekozen 2 Cor. 4:5 7, richtte de herder en leeraar zich tot de Kerkeraden en Kerkvoogdij en allen die werkzaam zijn in den dienst der gemeente, alsmede tot de Gemeente zelf. Ook woor den van dank en waardeering bracht spre ker aan den Bevestiger, Consulent en Collega's, alsmede aan Kerkeraad en Kerk voogden. Na deze vriendelijke woorden werd ge zongen Ps. 68 10. Vervolgens nam de Ouderling, de heer J. Zonneveld, namens den Kerkeraad en Gemeente het woord en werd na het be ëindigen van zijn toespraak den leeraar toegezongen Ps. 134 3 Ook werd nog gesproken door Ds, v, d. Bruggen, con sulent, en de ambts-collega's Ds. Pop uit Gorinchem en Ds. Boerendans uit Kerk- driel. Ds. Kloots bracht achtereenvolgens alle sprekers zijn hartelijken dank. Op verzoek van den Consulent, Ds. v. d. Bruggen, werd ten slotte den nieuwen herder nog toegezongen Gez. 96. Onder de talrijke aanwezigen merkten we ook nog op Ds. v. d. Vlugt uit Dru- nen, kerkeraadsleden en ingezetenen uit de gemeenten Heukelum en Varik en vele belangstellenden van elders. Voor het mondeling gedeelte van het examen gemeente-administratie, aan vangende 6 Juli a s., zijn 169 candidaten opgeroepen. In de commissie, belast met het afnemen van het examen, heeft o.a. zitting de heer H. J. van Eggelen, bur gemeester te alhier. Bij besluit van de Ged. Staten van Noord Brabant d.d. 17 Juni 1931 zijn benoemd in het voorloopig dagelijksch bestuur van het waterschap „Gecombineer de Polders Steen van Kloosteroord" tot lid en voorzitter de heer W. G. de Waard te Werkendam, tot leden de heeren P. 10 en H. Netten 14 en 14. Eerste duif 2.56.19 en laatste 3.49.24. J.l. Zaterdag speelde een elftal onzer voetbalvereeniging „Excelsior" op een seriewedstrijd te Kaatsheuvel in de le ronde tegen Neerlandia" aldaar, welke wedstrijd eindigde in een 20 over winning voor „Excelsior" waardoor zy zich in de finale plaatste. Tot predikaat bij de Geref. Kerk alhier is beroepen de Eerw. Heer J. de Jager, Theologisch candidaat te Putten a. d. Veluwe. De bij de Ned. Herv. gemeente alhier beroepen prtdikant, Ds. W. Rijns burger te Polsbrosk, zal a.s. Donderdag een bezoek brengen aan deze gemeente en des avonds 7 uur in de Ned. Herv. Kerk een predikbmrt vervullen. Het eerste elftal onzer voetbal vereen. „Excelsioi" speelde j.l. Zondag te Baardwyk een cimpetitie-wedstrijd voor de le klasse BA.B. tegen „Juliana" al daar. Deze wecfetrijd eindigde in een gelijk spel 3c. Stand bij rust 03 in het voordeel "an Juliana. Als voloxtair aan de O. L. School in de Kom alhisr, is aangesteld de heer W. Benjaminse. BKAKEIL Uitslag van de op Vrijdag 19 Juni j.l. gehouden stemming ter verkiezing van leden vaa den gemeenteraad. In totaal zyn uitgebracht 787 stemmen, van onwaarde 28. De 759 ui^ebrachte geldige stemmen waren verdeel! als volgt L ij s t 1 F. A. v. "Vëenendaal 124. H. J. Duijier 32. K. v. Zanten 7. W. v. Kcoij 11. Totaal 174. L ij s t 2. D. W. v Dam- v. Brakel 84. B. v. d. Veer 38. C. A. Vjrvoorn 25. G. C. "Sër voorn 10. Totaal- 457. L ij s t 3. L. v. lalen Tzn. F. v. lalen Adrzn. J. H. Vermeulen M. v. Dalen Czn. Totaal L ij s t 4 S. v. Dalen. H. C, v. Dalen G, Klop Totaal 51. 95. 129. 39. 314. 72. 20. 22. 114. Gekozen van lijst 1 F. A. v. Veenendaal (aftr.) en H. J. Duijzer. Gekozen van lijst 2 D. W. van Dam- van Brakel (aftr.) ïekozen van lijst 3 J. H. Vermeulen, F. v. Dalen Adrzn. en l v. Dalen Fzn. Gekozen van lijst 4 S. v. Dalen. -• De muziekvereeniging „O. B. K." braht denzelfden avond een serenade aan degekozen raadsleden. DRUNEN. Op de op 22 Juni veiling werd bsteed voor Snijboonen 60 62 ct. Spersieboonen ;1-64. Wagenaars 52-56. Tuinboonen 10 .2. Erwten 1827. Peulen 2537. Pos- :lijn 4—10. Spinazie 314. Asperges 5-47. Id. II 15—22. Id. III 6—13. ardappelen nieuwe 1415. Aardbeien A. v. Dongen te Raamsdonksveer en A.-2—24. Id. II 410. Id. voor 't vat Z. Snoek te Almkerk en tot voorloopig^ ld. Madames 14—16. Kersen secretaris-penningmeester de heer J. Lank-^ 42. Alles per kilo. huijzen Szn. te Raamsdonksveer. Bloemkool 10—17. Id. II 59. Maandag herdacht het echtpaar ^av°yek°°l ^la 1/4r '2l/4. Kom- J. C. van Laarhoven en Elisabeth vaik°mrriers 8. Id. Dinteren den dag, dat het voor 55 jare in den echt werden verbonden. Hi echtpaar is nog flink, vooral de heer Laarhoven die 82 jaar oud is en n! geregeld op de fiets de plaatsen in i omgeving bezoekt. Moge het aan )t echtpaar van Laarhoven gegeven zijn, <k nogeens zijn diamanten huwelijksfist te vieren. Ter verkrijging van een r^l- matige aansluiting op de eerste beu lingen van Heusden, zal de eerste pt verzending uit G e n d e r r n, te begfien met Maandag 29 Juni a.s. in plaatsen om 8.30 om 8.20 uit Genderetfer. trekken. Bij de ter post bezorgin^an stukken is met deze wijziging dus reling te houden. CAPELLE. De postduivenvereeniging >3De Luchtvaart", gevestigd bij mej. de^ed. A. v. d. Haart, hield j.l. Zondag Jcom- bineerd met de Kaatsheuvelsche 5reen. „De Getrouwe Duif" een wedvlucb^&uit Chateauroux met den volgenden ts'ag Th. Liehtvoet 1 H. Dekkers 2 Vos 3 Chr. Oerlemans 4 A. Schaftra 5 A. A. Versteeg 6, 7P. v. d^den 8, 12, 13; A. Donders 9; P. PPhaan groen 6—8. Id. II 25. Alles per stuk. Selderie 12. Rabarber 34. Peen 8—13. Id. II 3—7. Bosjuin 1—6. Alles per bos. EETHEN. Naar wij vernemen is Vrijdag j.l. mej. Nederlof alhier, geslaagd voor het Diploma T.B.C.-bestrijding. Gaarne wen- schen wij de geslaagde, onze geachte en ijverige wijkverpleegster met dit succes van harte geluk. KERKWIJK. Uitslag van de j.l. gehouden stemming voor leden van den Gemeenteraad. Uitgebracht werden 557 stemmen. Lijst I (A.-R.)336 stemmen, waarvan op C. W. de Geus 438, A. L. Struik 73, H. T. den Otter 55, A. de Bijl 58, J. H. Slegh 5 en M. Rooijens 7 stemmen. Lijst II (C.-H.) 217 stemmen, waarvan op: A. van Loon 63, S. Vos 23, G. H. Rutgers 36, G. W. A. den Treffer 41, J. G. Slegh 83, J. J. Dingemans 1 st. De gemeenteraad zal in de vier eerst volgende jaren bestaan uit 4 A.-R. en 3 C. H. raadsleden.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1931 | | pagina 2