Tweede Blad Ho. 5134 Woensdag 24 Jgpj ©E Ü.¥©MT voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. Pluimveeteelt. J|i!HlboifwriibrieSi. Plaatselijk Nieuws. BEHOORENDE BIJ HET NESTMATJES. EEN NIEUWE NE- DERLANDSCHE VINDING. Aan een artikel van den heer Jos. Boshouwers in de „Kleine veeteelt", ontleenen wij het volgende: Wie opmerkzaam toegekeken heeft als een kip haar ei legt, die zal gezien hebben, dat het dier zich even van te voren opricht en eenigszins staande het ei laat vallen. Natuurlijk geeft dit, als de bodem niet behoorlijk bedekt is, aanleiding tot breuk of kneuzing, voor al wanneer de schaal dun is, maar an ders ook. We kunnen die scheurtjes, of berstjes niet altijd met het bloote oog zien, zoo onbeduidend zijn ze vaak. (Maar soms is het zoo erg, dat er de inhoud van het ei door naar bui ten komt, wat aanleiding geeft tot ver ontreiniging der nesten en vaak ook rot het zoo lastig af te leeren..j..^ fciervreten! Vraag maar eens aan de inpakkers tier consumptie-eieren voor de veiling, die meestal machinaal geschouwd wor den (met sterk electrisch licht) hoe veel eieren hierdoor verwijderd moe ten worden. Voor de broedeieren beteekent zoo'n „nietig" barstje of scheurtje, dat het als zoodanig totaal verwaarloosd wordt. Slechte bodembedekking der legnesten veroorzaakt méér schade en ongenoe gen dan men wel denkt. Nu heeft de fa. P. C. van Heugten, stroo-industrie te Asten (N.Br.) een nestmandje in den handel gebracht, dat al die misérie kan voorkomen. Bij het gebruiken dezer matjes blijft een veerkrachtige stroomat in het mid den van het nest, zoodat het ei abso luut ongeschonden geraapt kan worden. De prijs der matjes is slechts li/2 ct. per stuk; ze worden ge leverd geperst in zakken van 1 gros, ad f 2.20 per gros. Om onnoodige vrachtkosten te vermijden is het ge- wenscht, dat vereenigingen een matje demonstreeren op hare vergaderingen en alsdan bestellen voor gezamenlijke rekening. De matjes kunnen niet uitrafelen, en de kippen vermogen ze niet buiten het nest te krabben, wanneer aan den voor kant hiervan zooals het behoort een opstaand latje is aangebracht. We hebben bij deze matjes niet alleen veel minder-, of beter gezegd: in het geheel geen stuk vallen der eieren, maar bo vendien is het legnest in een ommezien van tijd te reinigen. Dit kan bijv. noodig zijn als er mest in het nest gevallen is. Of ook wanneer een kip een windei gelegd heeft enz. We nemen het matje op, maken het schoon, en leggen het omgekeerd te rug. In een minimum van tijd is de zaak dan weer in orde. Ten slotte moeten we ook nog den ken aan allerlei ongedierte: luizen, vlooi en en mijten. Deze verschuilen zich vaak in het nestmateriaal, vermenig vuldigen en verspreiden zich daar sterk. Het grondig en vlug schoon kunnen maken der nesten is een zaak van ge wicht. Tot de grootste voordeelen der matjes rekenen we dus: No. 1. Tijdsbesparing bij het rei nigen. No. 2. De kippen kunnen het niet verwijderen. No. 3. Zuivere nesten, doordat alles ineens verwijderd wordt en er geen vuile nesten achter blijven. voor zoover zij vatbaar zijn voor de ziekte, is bespuiting nu evenzeer aan re bevelen, aangezien men nu beter de onderste bladeren kan bespuiten, dan als het gewas geheel gesloten is. Ook voor deze aardappelen is herha ling van de bespuiting minstens een maal, maar in vele gevallen twee of meermalen noodzakelijk, om niet alleen het loof te beschermen, maar om ook aantasting van de knollen in voldoende mate te voorkomen. Nadere inlichtingen worden gratis ver strekt door den Plantenziektenkundigen Dienst te Wageningen en door de bij dien Dienst werkzame ambtenaren. DE AARDAPPELZIEKTE. Zooals uit een vorig bericht van den Plantenziektenkundigen Dienst te Wa geningen is gebleken, treedt de aard appelziekte, veroorzaakt door de zwam Phytophthora infestans dit jaar onge woon vroeg op. In Noordholland en Friesland is de aantasting van de vroe ge aardappelen vrij uitgebreid en vnij hevig, in de andere provincies komt de ziekte nog slechts sporadisch, voor- loopig nog in hoofdzaak bij vroege soorten (Eersteling, Bintje) voor. Ten einde aantasting van de knollen zooveel mogelijk te voorkomen, moet met aandrang worden aangeraden het loof van de vroege aardappelsoorten algem. te pespuiten met Bord. of Bour gondische pap en deze bespuiting na twee weken minstens eenmaal, maar als de omstandigheden dit noodig ma ken (bij warm en vochtig weer en als de aardapp. nog eenigen tijd niet gerooid zullen worden) 2 of meermalen te herha len. Voor de latere aardappelsoorten, DANKBAARHEID EN HOOP. Het Zendingsbureau te Oegstgeest meldt ons Nu er een paar weken verloopen rijn en wij niet slechts op de allereerste indrukken behoeven af te gaan blijkt wel, dat deze toch bevestigd worden, n.l. dat de Pinkstercollecte in totaal beduidend hooger is geweest dan vorige jaren. Al laat zich nog niet bepalen hoeveel meer, toch is in bijna alle ge meenten blijkbaar kennis genomen van de verspreide boekjes en is in vele de op brengst verdubbeld, in enkele zelfs nog meer dan dat. Onder invloed daarvan zijn de inkomsten in Mei gestegen tot f 71.000,vorig jaar f51.000. en is er tot dusver in deze maand (Juni) ook reeds ongeveer f 40.000 ontvangen. Waar in 1930 in Juni even wel is ingekomen f 95.000.zal er nog eenige inspanning noodig zijn om dit jaar in deze maand ook dat bedrag te bereiken en zoo dat niet mogelijk mocht zyn, in elk geval het voor deze maand noodige bedrag van f 85.000.bijeen te brengen, wat wel zeer noodzakelijk is omdat anders de achterstand aan ontvangsten, die toch reeds boven de f 200.000.gestegen is, nog grooter zou worden. Uiterst dank baar voor wat in de afgeloopen weken door de gemeente is gedaan, blijven wij dus op voortgezette en volhardende in spanning der offervaardigheid hopen. CHR. NATIONAAL ZENDINGS- FEEST. Woensdag 1 Juli worden de duizen den feestgangers op het Zendingsfeest te Middachten bij De Steeg verwacht. Het zal worden een manifestatie van de Protestantsche Kerken in Nederland met betrekking tot hare Zendingstaak. De voorbereidselen zijn dan ook in vollen gang. Iets bizonders zal wezen, dat dit Zendingsfeest op de film zal worden vastgelegd; de aankomst der duizenden feestgangers te voet, per fiets of per autobus op de onvergelijkelijke Middachter-allée; de aankomst der feest- treinen; de opening van het feest op spreekplaats 1; de cantine; het concert van „Obadja", de jeugddienst op spreekplaats 3. Van heinde en ver worden de feest gangers verwacht. Extratreinen rijden van Den Haag S.S. v.m. 6.25, van Gouda v.m. 7.01, van Rotterdam (M.) 6.28, van Utrecht (C.S.) v.m. 7.42. Voor prijzen en tijden van vertrek terug reis zie men de aanplakbiljetten. Op de aanplakbiljetten en in de pro gramma's zijn voorts vermeld de trei nen uit de richting Apeldoorn, Zwolle, Deventer en Zutphen. Programma's zijn aan verschillende stations, bij den boek handel en op de aanplakbiljetten ge noemde adressen verkrijgbaar. Men reize groepsgewijze op gezel- schapskaarten. Voor inlichtingen wende men zich tot den Secretaris van de Reg. Comm. p.a. Zendingsbureau, Oegstgeest. Het aanvragen van rijbewijzen in Noord Brabant door tnsschenkomst van de burgemeesters. Naar ons door de Provinciale Griffie van Noord-Brabant wordt medegedeeld, moeten de aanvragen om rijbewijzen met ingang van 1 Juli a.s. worden aangevraagd door tusschenkomst van de burgemeesters der woonplaatsen van de aanvragers. Alvorens door den Commissaris der Koningin tot de uitreiking van een rijbe wijs wordt overgegaan zullen ambtelijke inlichtingen worden ingewonnen, zoodat tusschen den dag van aanvraag en de uit reiking eenige tyd moet verloopen. Degenen, die voornemens zijn een rijbewijs aan te vragen en zij wier rij bewijs vervalt, doen verstandig om met hunne aanvragen niet te wachten tot het laatste oogenblik, en er rekening mede te houden, dat er in het algemeen genomen aan tijd van zeker acht dagen verloopt alvorens tot de afgifte van het gevraagde rijbewijs kan worden overgegaan. Tenslotte wordt er nog de aandacht op gevestgd, dat het geen nut heeft zich ter provinciale griffie te vervoegen om aldus te trachten de afgifte der reeds aangevraagde rijbewijzen te bespoedigen. De rijbewijzen worden onmiddellijk na ontvangst der gevraagde ambtsberich ten rechtstreeks aan de belanghebbenden toegezonden. Nummerbewijzen kunnen worden aange vraagd zoowel ter gemeentesecretarie als ter provinciale griffie. ANDED. Bij de gemeenteraadsverkiezingen werden tot raadsleden gekozen de heeren J. G. Schouten, Adr. Naayen en P. van Wij- gerden (A. R.), P- van Houwelingen en C. Verwijs (C. H.), D. Millenaar (A. R. niet aangesloten) en P. Hoesen Arbeiders partij). Niet herkozen werden Joh. de I Fijter (C. H.) en M. van der Vliet (Arbeiderspartij). AALST. Op de hooiland verpachting van „de Zaai-en Koewaarden", werden verschil lende prijzen besteed. De betere per- ceelen werden verkocht tot f 140.— per morgen of ongeveer f 10totf 12 per 1000 pond op struik. Minder goede brachten f 60—f 80 op terwijl enke le perceelen slechts f 10 a f 12 golden. Vooral goed voederhooi was prijzig, ter wijl voor handelskwaliteit slechts geringe belangstelling was. EETHEN. Donderdag-avond omstreeks 8 uur had alhier wederom een botsing plaats tusschen de auto van D. Ockers uit [Meeuwen en de motor van R. Bou- man te Eethen, ter zelfde plaats waar het vorige ongeluk met doodelijken af loop gebeurde. Van de motor werd het voorwiel ingedruktde auto werd licht beschadigd. Volgens ooggetuigen hield de auto te veel links, zoodat de motor niet kon passeer en. Door de politie wordt een onderzoek ingesteld. De WelEerw. Heer Ds. L. G. Bolkenstein alhier, hoopt Zondag 12 Juli a.s., des avonds 6.30 uur afscheid van zijn gemeente te nemen. TREKT OP TEGEN DE RUPSENPLAAG. De Amsterdamsche brandweer bezig met het uitspuiten van de boomen om de rupsen te verdelgen. GAMEREN. Dinsdag j.l. herdacht de heer D. Becude den dag dat hij voor 25 jaren in dienst trad bij de Posterijen. Zeer vele felicitaties en bloemstukken zoowel van ingezetenen als van buiten de gemeente bereikten den jubilaris dien dag, en hebben deze zeer zeker tot een on verge telij ken voor hem gemaakt. Bij de j.l. gehouden gemeente raadsverkiezing dezer gemeente werden gekozen Lijst 1. J. A. de Jongh. P. G. v. d. Werke. H. v. Hemert Hz. G. v. Krieken. Lijst 2. "W. F. Schneider. Lijst 3, A. v. Eek. Lijst 4. A. v. Tuijl Cz. HAARSTEEG. Bij de heden gehouden verkiezing voor leden van den gemeenteraad van Hedikhuizen werden uitgebracht in totaal 637 stemmen, waaronder 11 van on waarde. Lijst I C v. d. Wiel 26 st. H. L. v. d. Heiden 67 st.J, v. Bok hoven 46 st.P. v. Engelen 38 st. tJ. v. Heeswijk 22 st.M. v. d. Water 69 st.; J. C. Winkel 64 st.; Lijst IIA. P. F. v. d. Dobbelsteen 67 st.A. A. v. "Vrede, 29 st. W. v. d. Brand Pz. 53 st.; N. J. v. d. Water 39 st.; I. A. Buijs 27 st.; D. v. Hemert 79 st. Gekozen zijnM. v. d. Water (aftr.); J. C. Winkel (aftr.); H. L. v. d. Heijden (aftr.); J. v. Bokhoven; A. P. v. d. Dob belsteen (aftr.); W. v. d. Brand Pzn. en D. v. Hemert (aftr.). Keeren niet in den Raad terug J. van Heeswijk van lijst I en A. van Vrede van lijst II. OUDENDIJK. Terwijl een tweetal meisjes ach ter een hek van een weide zaten te spelen, sprong plotseling een koe daar over en trof de kinderen op lichaam en beenen. Beide kinderen liepen in wendige kneuzingen op, zoodat genees kundige hulp moest worden ingeroe pen. - SLEEUWIJK. Zondagavond j.l. is tijdens den dienst in de Geref. kerk alhier, de bliksem op de electrische leiding ge slagen, waardoor een 25-tal lampen sprongen. Ongelukken kwamen hier ge lukkig niet voor. i ,1 rn -"i SPRANG. w I 1 Ten bate van een Chr. Kinder sanatorium te Katwijk, werd alhier ruim f130 bijeengebracht. t Naar wij vernemen werd ten bate van de Harmonie ruim f20 ontvangen bij den verkoop van bloempjes. J.l. Woensdagmiddag derailleer de een personenwagen van de stoom tram der H.B. Omdat de wagen ook de lijn van de wissel versperde, had het verkeer nog al vertraging en moesten de reizigers overstappen. Om c.a. 5 uur was1 de lijn vrij. i! H !H*i !*[i| (11# De metselaar M. in 'tv. had hef ongeluk, doordat een lat brak, van het huis van de wed. W. S. te vallen. In bewusteloozen toestand werd hij door voorbijgangers opgenomen. Na hij Vos te zijn binnengedragen, was hij spoe dig weer tot bewustzijn. Boven won der bekwam hij geen letsel. Onder vele blijken van belangstel ling herdachten j.l. Donderdag de ech telieden J. W. Genuït en J. v. d. Poel hunne 40-jarige echtvereeniging. Bene-: vens een schat van bloemen, werden nog vele prachtige geschenken aange boden. i -fj A| 105. „We zijn gered, Daan 1" riep Rob opgewonden uit, terwijl de cano over het water sprong en het schuim om de steven omhoog spatte. Ouwe Daan keek op naar het vaartuig en een glimlach gleed over zijn gezicht. „Ze zijn juist op tijd," zei hij. „Geen minuut later zouden de inlanders ons ingehaald hebben en ik betwijfel ten zeerste, of we dan nog weer kans gekregen zouden hebben, om te ontvluchten. 106. Een tijdlang bleven de inlanders nog ver volgen, toen gaven ze het op en werden hun woe dende kreten nog slechts in de verte gehoord. Toen Lorma zag, dat het gevaar voorbij was, liet ze het vliegtuig neerstrijken op het water, terwijl Rob en Daan er naar toe pagaaiden. 107. „Goed gedaan Lorma!" schreeuwde Rob, terwijl de cano naast het vliegtuig lag. „We had den jnist alle hoop op ontvluchting opgegeven, toen we de machine hoorden." „Maak je niet be zorgd over de inlanders," antwoordde Lorma. „Maar ik vraag me af, hoe ik jullie allebei mee kan nemen. Het vliegtuig bevat maar ruimte voor drie." „Laat Daan maar in de passagierstoel gaan zitten," was Robs antwoord, „ik houd me wel aan de vleugel vast. Kietiwsblaii 'a GRAVENMOER

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1931 | | pagina 5