Tweede Blad No. 5142 Woensdag 22 Juli voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. Land- en Tuinbouwwereld BEHOORENDE BIJ HET dajirubriek! Redakteur: M. J. L. BÉNEKER, Kerkstraat 105 WOUDRICHEM. Men word verzocht alle korrespondentie, deze rubriek betreffende, aan bovenstaand adres te richten. We hebben nog eens rondgesnuf feld in onze oude-problemen voor raad, en vonden daar o m. deze Slagzet uit een partij van P. Kleute. De laatste zet van zwart is i7 Op 1319 was gevolgd 4034 en 3430. Hoe wint wit nu II. Nog een slagzet van Kleute. Stand in cijfers: zwart 5, 9, 11, 17, 18, 24, 26, 36 en 45. Wit: 15, 20, 27, 28, 29, 32, 37, 38 en 44. Wit speelt en wint. III. 38 Hoe won wit onderstaand eindspel Stand in cijfers zwart 11, 16, 31 en Wit: 9, 34, 41 en 47.. Oplossingen 1. 47—40 41—37, 33—28, 39 33, 42—37, 43—39, 48—43, 40X7 en 43X3! Mooie slagzet! in. 4137 en 93!!! COöP. BOERENLEENBANK TE MEEUWEN. Op Maandag 1 Juni j.l. werd in café Smits alhier, de vergadering der Coöp Boerenleenbank, gehouden. Na opening door den Voorzitter, Q J. W. Branderhorst, leest de secretaris, J. A. van der Schans, de notulen, die onveranderd worden vastgesteld. Daarna worden de Rekening en Ba lans over 1930 voorgelezen en vastge steld. Vervolgens leest de kassier, I>. A. v. d. Schans, het verslag over 1930 voor, dat ongeveer als volgt luidt: Een terugblik te werpen over het jaar 1930, zal voor bijna alle zaken- menschen, geen aangename bezigheid zijn. Nog steeds moeilijker werd het za kenleven in het voorbijgegane jaar. De geweldige malaise, die de geheele we reld teistert en die bijna alle takketf van h|andel, industrie en landbouw in den stroom meevoert, hield onafgebro ken aan en heel wat bloeiende bedrij ven, speciaal ook bankbedrijven, krij gen zoodanig met de tijdsomstandighe den te kampen, dat ze moesten ophou den te bestaan. Immer moeilijker werd het zakenle ven. Voor wie nog twijfelen mocht aan den ernst van den toestand, is zeker de publiceering van de balansen enz. en zijn de dividend uitkeeringen, of vaak ook geen dividenduitkeeringen der groote zaken en de pas sterk da lende koersen hunner aandeelen wel voldoend, om het laatste grijntje op timisme weg te nemen. Gelukkig mogen onze Coöp. Bank instellingen een gunstiger geluid doen hcoren en vormen zij een zeer goede uitzondering op al de misère, die de wereld veroorzaakt. het door velen meer als schuld wordt en zij elk onzer leden een propagan- Toch zal een ieder begrijpen, dat de beschouwd. Bij herhaling wijzen wij dist om andere te bewegen ze er te verantwoordelijkheid der bestuurders op het ongewenschte van dezen toe- brengen. Gij bevordert dan cok de dezer instellingen er in dezen tijd niet stand en de Centrale Bank kan en mogelijkheid om u en andere te helpen minder op werd en hun taak vaak mag er ook geen genoegen mee nemen, aan goedkoop bedrijfsgeld en gij zijt zorgen meebrengt. omdat op die manier te veel geld van er van verzekerd, dat men niet wordt Wij ontvingen kort geleden de reke- de Boerenleenbank, dat ten allen tijde gedupeerd door te gewaagde beleg- opzegbaar is, te vast is belegd, of zoo- ging. genaamd bevroren. Ongeveer nergens kan een zekerheid Op 1 Januari 1930 waren 250 spaar- geboden worden, die de Coöperatieve boekjes in omloop. Gedurende het jaar I Boerenleenbank met haar ten volle aan- werden 5 ingetrokken en 30 nieuwe uitgereikt, zoodat het aantal op 31 De cember was geklommen tot 275. Wij zien dus in deze afdeeling een regel matige groei. Aan het begin van het jaar waren ning en het verslag onzer Centrale Bank en wij mochten weer versterkt wor den in den indruk, dat de zaken daar naar omstandigheden zeer goed gaan en het buitengewoon voorzichtige be leid van het bestuur, met zegen is be kroond en de zaken er gezond staan. Wel is waar, dat de winst der Cen trale Bank wat minder groot is dan vorige jaren, maar er kan toch nog een vrij aanzienlijk bedrag bij de reserve worden gevoegd. Om veel winst te kunnen maken, hield de Centrale Bank over het af- geloopen jaar de rente te hoog. Zij deed dit in de hoop, dat de malaise tot staan zou komen, doch nu het tijd stip van verbetering van den algemee- nen toestand nog steeds verder weg gelijkt te geraken, is met ingang van 1 Januari j.l. de rente aanmerkelijk verlaagd. Onze bank vooral verkeert in een uitstekenden toestand. Nog geen en kele kwade post behoefde te worden vermeld en hare uitbreiding gaat regel matig verder. De jaaromzet steeg van f 1.284.000. in het vorig jaar tot f 1.376.000.ter wijl het aantal dagboekposten opliep van 1980 tot 2170. Het ledental klom van 192 op 198. Tien nieuwe leden traden toe, doch vier ontvielen ons door den dood. Wat betreft het gedeponeerde bedrag, werken wij bij ons eenigen teruggang. Wij zien hierin het bewijs, dat de ma laise zich ook aan onze inleggers laat gevoelen. Op 1 Januari 1930 was in spaarbank ingelegd f212.000.en in rekening courant gedeponeerd f99.000.totaal f311.000.Op het eind van 1930 wa ren deze bedragen respectievelijk f217.000.—, f73.000.— en f 290.C00. Over 1930 stond onze rekening bij de Centrale Bank bijna het geheele jaar debet hoe,wel een schuld van f 40.000. wel zoo ongeveer het maximum is ge weest. De winst is ruim f150.hooger dan die van het vorige jaar en be draagt ruim f 2750.Hierin is echter een bedrag van f400.als koerswinst begrepen, zoodat de feitelijke bedrijfs winst wat lager is dan in 1929. Toch heeft de winst onze verwach tingen overtroffen, omdat wij die in verband met de vermindering van het verschil tusschen debet en credit ren te vanaf 1 Januari 1930, lager hadden geschat. Het reservefonds bedroeg volgens de balans f 15.368.41. Is de winst over 1930 hierbij gevoegd, dan stijgt het tot f 18.126.26. Met het stichtingkapi taal der spaarbank bedraagt ons bezit dus f 18.226.26. De brandkast is boven dien tot op fl.afgeschreven. Zonder bijzondere omstandigheden zal sprakelijke leden biedt. Ons ledental is de 200 overschreden en wij allen zijn van de kapitaalkracht veler hun ner overtuigd. „Door eendracht sterk", dit zij en blijve de leuze, niet alleen van hen die 103 voorschotten verstrekt, waarvan in geroepen zijn de Bank te besturen maar 1930 elf geheel werden afgelost, terwijl bok v£*n den grooten kring onzer leden. 22 nieuwe werden gegeven. Dankbaar zien wij op de veertien ja- Van deze 22 waren 3, voor het einde re.n ^Ie pfhter ons liggen en het feit, dat van het jaar weder afgelost, zoodat op ^'9 dankbaar zijn mogen, aj v0<>r ons 31 December j.l. 122 voorschotten wa- alle aanleiding om onveranderd voort J «i - te gaan, om moedig alle moeiten te trotseeren, die op onzen weg komen te liggen, om met de hand aan den ploeg en den blik vooruit, in getrouwheid te trachten de zaak onzer bank te dienen ren opgenomen Over het algemeelf^Dldeden de voor schotnemers trouw aan hun verplich tingen, evenwel zijn ook hier ongun stige uitzonderingen. Deze hebben de volle aandacht van het Bestuur van den Raad van Toezicht. Het bezoek op de algemeene verga dering en op de bestuursvergaderingen, welke laatste .steeds gecombineerd zijn met die van den Raad van Toezicht, was zeer bevredigend maar dit alles ook in het besef, dat aan 's Heeren zegen alles gelegen is, ook in stoffelijke dingen, dus ook den bloei onzer Coöp. Boerenleenbank. Overgegaan wordt tot verkiezing van een bestuurslid voor de vacature, ont staan door periodiek aftreden van den De rente, met ingang van 1 Januari heer J. A. v. d. Schans, gebracht op 4 pCt. voor deposito's, Ingediend worden 120 briefjes, waar- bleef het geheèle jaar ongewijzigd op bij 2 blanco, 2 van onwaarde en 116 5 pCt. voor opgenomen en 4 pCt. voor gedeponeerde gelden. Met het oog op op den heer J. A. v. d. Schans. Daarna wordt gekozen een lid van den zeer lagen rentestandaard op de den Raad van Toezicht, wegens perio- geldmarkt heeft de Centrale Bank haar diek aftreden van den heer H. v. dj rente verlaagd en zoo is ook onze Bank gevolgd door met ingang van 1 Januari 1931, de rente te brengen op 4x/j pCt. voor gestorte en 31/A pCt. voer gedeponeerde gelden. Deze verlaging zal ongetwijfeld ve len die geld opnamen zeer welkom zijn. Wij begrijpen, dat dit niet zoo is met de inleggers. Het zij ons vergund deze er op te wijzen, dat zij bij solide bankinstellin gen vrijwel nergens meer kunnen ma ken, voor geld dat op korten termijn kan worden opgezegd. Nog pas ver laagde de Bank voor Ned. gemeenten haar deposito rente tot een half (zegge i/0 pCt.) 'sjaars. Men kan beleggen in zgn. solide fond sen. Deze staan echter thans zeer hoog Heuvel Jz. Uitgebracht worden 119 stemmen. Van de 115 geldige stemmen zijn 113 uitgebracht op H. v. d. Heu vel Jzn. Ook de aftredende plaatsvervangen de bestuursleden, H. Vos en A. D. van Buuren, worden met bijna algemee ne stemmen herkozen. De heer A. D. v. d. Schans, burge meester van Andel, geeft daarna een uiteenzetting van de beteekenis en de bedoeling der Tarwewet en de wijze waarop deze zal worden uitgevoerd. Met zeer veel belangstelling wordt spr. gevolgd, terwijl naar aanleiding van het gesprokene een levendige discussie plaats vindt. Op voorstel van het bestuur wordt besloten een viertal leden te schrap- in koers en een matige daling geeft pen, wegens verhuizing naar elders dadelijk reeds eenige procenten verlies, iets wat men bij inlage bij onze Boe renleenbank niet te vreezen heeft. Wij denken hierbij aan het door den emi- nenten en zaakkundigen voorzitter van den Raad van Toezicht, op de alge meene vergadering van de Centrale Bank geuitte gezegde,' toen hij er voor waarschuwde, om opgespaard geld in effecten te beleggen, „wie kan thans zeggen welke papie ren nog solide zij n." Groote kapitalen worden tegenwoor dig uitgezet, zonder rentevergoeding, ons kapitaal aan het eind van 1931 de I omdat men ze niet solide rentegevend 20 mille hebben overschreden. Hoewel getracht zal moeten worden de jaar- lijksche verhooging van dit kapitaal te bevorderen, mogen wij toch nu reeds met voldoening op dit fonds wijzen, dat vooral bij nog meer doorwerken der malaise, een flinken steun aan onze instelling geeft. Gp 1 Januari 1930, telde onze bank 120 rekening-couranthouders, alle deze rekeningen bleven bestaan en vier nieu we werden geopend, zoodat op 1 Jan. 1931 dit aantal tot 124 was geklommen. Nog blijft de klacht der inspectie van de Centrale Bank, dat op verschil lende dezer rekeningen te weinig wordt om gezet. Daarom zijn eenige reke ninghouders aangezegd, dat hun cre- diet met 10 pCt. of meer per jaar zal worden ingekrompen. Nog enkele zul len hierop moeten volgen. Uit zulke rekeningen blijkt, dat het opgenomen geld niet gebruikt wordt, voor het doel waarvoor het verstrekt is en dat met korten termijn kan beleggen Het streven, zoowel van het bestuur onzer plaatselijke bank, als van dat der Centrale bank te Utrecht, is steeds 'geweest en is nog, soliditeit voorop te stellen. Winst maken hoe aangenaam op zich zelf, is bij Coöp. Boerenleen banken niet het doel. Ons pogen om eensdeels onze leden vooral in moei lijke tijden als deze te helpen aan goed koop bedrijfscrediet en anderdeels te zorgen voor gelegenheid tot betrouw bare belegging van hun spaargeld, lijkt ons uitmuntend geslaagd. Wij hopen en vertrouwen, dat ook onze leden allen doordrongen zijn van de beteekenis dezer feiten. Immers deze beteekenis komt nu in deze moeilijke, uiterst zorgvolle tijdsomstandigheden, eerst recht aan het licht. Blijft dan ook ons bestuur steunen nu de tijden moei lijker worden. Doe dit ook door uw spaargelden, ook als de rente lager wordt bij de boerenleenbank te laten De voorzitter deelt nog mede, dat het bestuur de rente met ingang van 1 Juli 1931 andermaal heeft moeten wijzigen en deze gebracht is op 4pCt. voor voorschotten en debet saldi in rekening courant en 3 pCt. voor spaar gelden en credit saldi in rekening cou rant. Op verzoek van den voorzitter geeft de kassier een toelichting, aangaande het door de Centrale Bank pas opge richte fonds, voor schade voor bij zondere tijdsomstandigheden. Daarna wordt de vergadering ge sloten. is een groot BEMESTING IN DEN GROENTENTUIN. Een tuin te bezitten voorrecht. Niet alleen, dat het veel genoegen geeft zijn eigen groenten, enz. te kweeken, ook kan een tuin, hoe bescheiden van grootte, een flink voordeel opleveren. Toch geven vele tuinen lang niet die opbrengst als mogelijk is, omdat de bezitters niet voldoende met de bemesting en met de teelt op de hoogte zijn. Wij be doelen hier meer de particuliere tuin- bezitters en ook de boerentuin wordt vaak stiefmoederlijk behandeld. Vooral de bemesting laat nog veel te wenschen over; men heeft hier mee nog niet voldoende ervaring. Ea juist een goede, oordeelkundige be mesting is ook in den tuin onmis baar. Eerst dan is men van hoogé opbrengsten en van producten vaa goede kwaliteit verzekerd. Meer en meer gaat men echten ook voor tuinbemesting gebruik ma ken van "kunstmeststoffen. De be mesting van groenten, enz. hiermeë is dan ook veel gemakkelijker ea zindelijker dan met het gebruik van natuurlijke meststoffen, zooals mest, beer, enz. Maar ook kan men met kunstmest veel oordeelkundiger mesten. Men kan het gebruik zoo regelen, dat men de verschillende voedingsstoffen in zulk een hoeveel heid en vorm geeft, als de gewas sen noodig hebben en ook op den geschiksten tijd. Men kan met kunst mest den geheelen zomer mesten,, hetzij als overbemesting, hetzij als een perceel geoogst is en voor eea volgende groentensoort wordt ge reedgemaakt. Men heeft een goede opbrengst dus veel meer in de hand: dan bij de ouderwetsche manier van bemesten. Daar het ook bij tuinbouwgewassen hoofdzakelijk neerkomt op de toe diening van de voedingsstoffenstik stof, fosforzuur en kali, moet men ec dus voor zorgen dat deze drie stof fen in voldoende hoeveelheid en in gemakkelijk opneembaren vorm aaa* wezig zijn. Wat de eerste, de stikstof betreft, kan men tegenwoordig het beste ge bruik maken van kalksalpeter of kalk- ammonsalpeter, voor de tweede het fosforzuur, van superfosfaat of tho- masslakkenmeel en voor de derde^ de kali,, van patentkali. De beide laatste voedingsstoffen, het fosfor zuur en de kali, strooit men vroeg in het voorjaar uit, de stikstof ini den vorm van kalksalpeter of kalk» ammonsalpeter, kan gedurende deaa geheelen zomer, ook als overbemes ting, worden aangewend. Een flinke bemesting bestaat uit 8 KG. kalksal peter of 6 KG. kalkammonsalpeter, voorafgegaan door 8 KG. superfos faat of thomasslakkenmeel en 6 KG* patentkali per Are of 100 vierkante meter. Waar men stikstof, fosforzuur eö kali tegelijkertijd met éénmaal uit strooien wil geven, kan meni zee» goed gebruik maken van de nieuwe, volledige meststof Nitrophoska, wei5- ke stikstof, fosforzuur en kali, innig: gemengd, en in een gemakkelijk op neembaren vorm, bevat. Naast dé soort, welke 16.5 pCt. stikstof, 16.5. pCt. fosforzuur en 21.5 pCt. kali be vat, kan men nog twee andere soot*- ten gebruiken, die eveneens voormar*- stens de helft uit zuiver plantenvoed- sel bestaan. Het is zeer goed en ge makkelijk strooibaar, kan zoowel tóf het zaaien en poten, als voor over bemesting worden gebruikt. In ders regel zullen met 8 KG. van deze meststof per Are, in twee keer ge geven, goede gewassen verkregefi kunnen worden. Wordt veel vandeö tuin gehaald, twee of meerdere oog sten, dan kan men de hoeveelheid waf grooter nemen. De bemesting van den groenten- tuin is dus niet ingewikkeld, ja zé kan zeer eenvoudig zijn. Warmee» men bedenkt, dat de bovengenoemde bemesting slechts luttele uitgaven- vordert en men daardoor volop groen ten van prima kwaliteit kan oogstetï zoo zal men verstandig doen, het bo venstaande toe te passen. Dit over de bemesting in deö 116. Met hun schei pa oogen hadden ze de vlieg machine gevolgd, vanuit hun bootjes, en ze hadden jezien, dat zij als een stipje aan den horizon ge- gedaald was. En toen het nacht werd, waren zij en schoener genaderd... Inmiddels hadden Rob en ouwe Daan de woonplaats van hun kleine bescher melinge gevonden. 117. Vlug daalden ze neer aan het strand en Rob rende naar de bungalow, waar hij vlug zijn verhaal deed aan de verbaasde en verheugde vader van Mary, die reeds zeer ongerust was over het wegblijven van zijn dochter. 118. Daar het al bijna nacht geworden wa kon er eerst den volgende dag aan gedacht wordea de achtergeblevenen op te halen. Al vroeg warets Rob en Daan bij de hand om ook Lorma en ka pitein Smit op veiliger terrein te brengen toen twee inlanders, die sporen droegen van een ver moeiende nachtelijke tocht, de aviateurs teekens gaven dat zij moesten wachten. Nieuwsblad 11. 29—23, 44—40, 20—14, 37 —31, 32X41, 27—22, 28x19, 15X22

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1931 | | pagina 5