Pluimveeteelt. Burgerlijken Stand. Ingezonden. groententuin. Doe er Uw voordeel mee! DE ZITSTOKKEN DER HOENDERS. De huisvesting van hoenders is enorm verbeterd. Toch is het nog niet overal, zooals het wezen moet. In vele hokken vindt met nog een terrasvormige rangschikking der zit- Mokken. Die inrichting geeft aanlei ding tot kippentwisten. De dieren vechten eiken avond om de hoogste plaatsde zwakkere dieren moeten dikwijls den nacht oïider de stok ken doorbrengen en worden bevuild üdoor den mest der bovenzittende kip- pcjé^r Men make daarom de zitstok- IcctT zoo, dat de uiteinden op overal éven hooge latten rusten, welke on- Sïveer 40 cM,. van elkaar afstaan. e hoogte der zitstokken hangt af van het ras. Voor zware kippen is een afstand van ongeveer een halven meter, voor lichte rassen 3/4—1 me ter jafstand van den bodem Voldoen de. Aan te raden is, er een plank onder aan te brengen, bestrooid met asch, zand of turfmolm. Dit strooisel moet met den mest geregeld, min stens ééns per week, weggeruimd worden. De zitstokken en dwarslijs- ten paoeten natuurlijk zoo stevig zijn, |fe« \e de kippen kunnen dragen. De kanten moet men afronden- BOORDAT DE DRINKWATER VOORZIENING TE WENSCHEN OVERLAAT VERMINDERT DE LEG BIJ HET WEER SOMS PLOTSELING. We zien het ieder jaar, dat, wan neer een heete periode aanbreekt, de gezondheidstoestand der kippen en jonge hennetjes soms plotseling slechter wordt, en de leghoenders dar| wat vanzelf spreekt, direct min- -der, soms heelemaal niet meer leg gen. 't Voor een Zeker deel zit dit in de gebrekkige watervoorziening. Op me nige boerderij drinken de kippen aan cslooten of poelen, die om dezen tijd doorgaans niet veel water meer be vatten. Als het da;n eenige dalgen heet fweer is, begint djat weinige water soms in korten tijd1 zoo vies te worden, dat het absoluut onbruikbaar geworden ïst De kippen hebben echter eenmaal den loop' daarheen, en blijven er dus van gebruiken. Nog erger is het soms, wanneer zich rondom de uit drogende mestvaalt, een rand van gier vertoont, waaraan de kippen en jonge hennetjes gaan drinken. •Natuurlijk kunnen zich èn i:n de vuile slooten, èn in den gierrand ron dom den mesvaalt bacteriën bevin den die dan oorzaak zijn van be smetting. Maar al is dat niet 'zoo, dan raakt het kippenlichaam er toch door van streek. Het beroerde van de zaak is, dat kippen zoo gaarne aan ide gier drinken. De meeste ziekten zien we dan look, «om dezen tijd van het jaar, 'optreden bij kippen, die rondom de boerderij npar willekeur kunnen loopen en zoe ken. Doch ook daar, waar ze niet aan slooten, noch bij mestvaalten kunnen komen, is de drinkwatervoorziening (dikwijls verre van goed. Het gebeurt niet zelden, dat drink bakken doorgeroest raken. Niet zoo zeer, dat het water er als het ware uit loopt in dit geval merkt de „verzorger" het direct maar dat er, een uiterst klein lekje ontstaan is, de oorzaak van 't ongemerkt leeg „•naken. J De boer zegt dan, als hii weer komt vullen„Wat drinken die bees ten toch veel. „Maar hij heeft er vaak geen erg in, dat ze piet genoeg 'kfinnen drinken. In den zomer heeft een vogel vèèl drinken poodig. Het is daarom eisch, dat er steeds veel en versch water in de drinkbakken is. En wel zui ver en frisch. Door de droogvoedermethode staan de drinkbakken ook' des zomers, veel al in het hok. En waar men hokken heeft met uitsluitend vaste ramen, daar wordt het op den dag geweldig heet. Men moet niet vergeten, dat een groot gedeelte van het voorfront l(aan den zonkant) tegenwoordig uit .glas bestaat en dat deze hokken zoo danig wel iets weg hebben van een broeibak. De zon kan zoo goed |als «overal den bodem bereiken, en daar door staat het drinkwater meesten tijids in de zon. Het wordt heet, het verdampt vlug, er komt soms nog een vies vuil en stof op te liggen ook. i Prosit, kippetjes1 Wij raden onze lezers aan wat be ter op het drinkwater te letten. We verstaan daaronder het volgende aBij gewoon zomerweer de drink bakken eiken dag eenmaal zuiverma- ken (met een boender of borstel, -want de binnenwanden „zetten aan") en dan 2 maal daags versch water ge ven n.l. des morgens 't eerste werk en dan weer in den vroegennamiddag. b. Bij heet zomerweer (als we aan een hittegolf gaan denken) 3 maal daags het water ververschen. c. Ook buiten in de schaduw een hak met water neerzetten, en er wel tekening meehouden, dat de zonne stralen den heelen dag door weer beschaduwde plekjes trachten te be schijnen. Een bak, die in den voor middag goed staat, staat dat lang niet altijd in den namiddag. Op de boerderijen is het gewoonte geworden, ook melkproducten als drinken te verschaffen, vooral aan jonge hennetjes. Dat is allemaal goed en wel bij frisch weer, „zonder onweer aan de ucht". Maar als het erg heet en oroeierig wordt, bederven de melk producten gauw, inzonderheid de melk. 1 Men versta mij goed, melkproduc ten zijn voor het pluimvee kostelijk, maar wanneer ze bedorven zijn, dan leveren ze een groot gevaar op. Menig jcoppel jonge kuikens, die voorbeeldig groeide, ging plotseling lijden aan dikke kroppen en dunne ontlasting door bedorven melk. Moe der de vrouw heeft in haar frissche propere woning, reeds groote moeite, om de melk tegen bederf te vrijwa ren i Hoeveel te meerder zal de rnelk dan bederven, die in de warme stal staat en waarin de kippen en jonge hen netjes telkens d'r bekjes steken, waar aan soms nog resten van 't ochtend en opfokvoer aan hangen. Karnemelk kan er wel tegen, maar ook hier is het kritieke punt veel eerder bereikt, dan bij zuiver water. We zouden daarom nooit melk ge ven bij heet, broeierig zomerweer en zeker niet zooveel, dat er lang voor raad is. Bij zulk weer is frisch water nog het best. En dan niet te veel hardvoer. Want de verbranding is minder. Het is oneindig veel beter, de kippen iets aan den hongerigen kant te houden, we geven ze droog ochtendvoer den ganschen dagi door, doch slechts eenmaal hard graan, niet te vroeg in den namiddag. Tegten ze ven uur om dezen tijd van het jaar is het zeker vroeg genoeg1. Hoeveel gewicht hardvoer verdeeld moet wor den, is niet te zeggien. Aan de vlug heid, waarmede het opgepikt wordt, moet men dat voor zichzelf maar op maken. Over het algemeen wordt er eerder te vèèl hardvoer, dan te wei nig geigeven, dat is zeker. DE WERELDCRISIS. In een bijeenkomst van vooraan staande personen uit de Amerikaan- sche zakenwereld heeft Benjamin An derson, van de Chase National Bank van New York, een rede gehouden over de noodlottige gevolgén van de Amerikaansche tariefpolitiek. Ander son noemde bij die gelegenheid Ne derland en de Scandinavische landen als voorbeelden van den vrijhandel. In Amerika, zeide hij, hoort men steeds beweren, dat men wel voor ta riefverlaging zou voelen, indien ook de andere landen dat zouden doen. Geen land zou op eigen houtje zijn tarieven kunnen verlagen. En zoo zijn er, aldus Anderson, ook tal van klei ne landen in Europa, die zich op dit standpunt stellen, zeggende, dat zij gaarne zouden meedoen aan een algemeene beweging tot tariefverla ging, maar d,at zij dat niet alleen kunnen doen. Maar Nederland, Zwe den, Denemarken en Noorwegen, merkte Anderson op, die tot de klein ste landen der wereld behooren, zijn een andere meening toegedaan. Deze landen, zeide hij, behooren tot de hoogst ontwikkelde en verlichte der wereld en zii gelooven niet in het heil van slaafsche navolging in aan gelegenheden van tariefpolitiek. Ge durende de hevige buitenlandsche concurrentie, in al de jaren na den oorlog, hebben deze landen aldus Anderson vastgehouden aan hun politiek om geen onredelijke belem meringen aan vreemde goederen in den weg te leggen. Tot op den hui- digen dag heeft men jgeen reden zich over deze politiek te beklagen. (Wij merken op dat oudJminister Colijn dit onlangs in zijn te Utrecht gehou den rede ook nog eens uitdrukkelijk heeft vastgesteld). En Anderson ver volgde De economische moeilijkhe den van deze vrijhandelslanden zijn minder acuut dan die van de meeste andere landen. Nemen wii b.v. De nemarken. Toen vele andere Euro- peesche landen hun tariefmuren voor graan steeds hooger en hooger op trokken, kocht Denemarken rustig al het graan dat het buitenland tegen lage prijzen aanbood, teneinde het als varkensvoer te gebruiken. De Deensche export van bacon en an dere producten van varkensvleesch nam groote afmetingen aan en bracht veel geld in het land. En nu Amerika. Onze tarieven zoo sprak Anderson waren in ,'1929 al veel te hoog. Ze hadden toen 4I verlaagd moeten wordenmaar ze werden verhoogd, een daad, die al gauw het buitenland naar vergel dingsmaatregelen deed omzienook daar werden de tarieven verhoogd en wel in een zeer snel tempo. Tegen over hen, die meenen dat Amerika niet met tarief verlaging kan voor gaan, zou Anderson willen opmerken, dat, indien men zulks wel zou doen dus zonder te letten op wat ande re landen doen of niet doen -de malaise in het Amerikaansche zaken leven voor een goed deel opgelost zou zijn. Hij geloofde zelfs, dat vele landen het Amerikaansche voorbeeld zouden volgen. De landen, die hun invoerrechten niet zouden verlagen, zouden ook niet deelen in de uitbrei ding van den wereldhandel, welke als gevolg van een vrijer ruilverkeer tusschen de volken der wereld zou plaats vinden. En Amerika zelf zou door den vrijen invoer van vreemde goederen het buitenland een vorde ring in dollars bezorgen, welke men noodig heeft omAmerikaansche in dustrieproducten te koopen. En zoo zou de export van de Yereenigde Sta ten kunnen opleven. Aldus sprak Anderson, een man die door zijn vele relaties in Ameri kaansche zaken- en 'finacieele krin gen volkomen tot oordeelen bevoegd is. Hij roerde nog veel meer belang rijke vraagstukken aan. Zoo stelde hij oa. in het licht, dat het dwaasheid is om te meenen, dat de welvaart van een land afhankelijk zou zijn van de hoogte der tariefmuren. Het loon is gebaseerd op de productiviteit van den arbeid per man en deze produc tiviteit van den arbeid per man hou<Jt rechtstreeks verband met de overvloedigheid of schaarschte van grond en kapitaal, waarmede gewerkt wordt. ,Een land, dat over een be- trekkelijken overvloed van land en kapitaal beschikt, daar entegen een betrekkelijk tekort aan arbeidskrach ten heeft, zal een hoogen loonstan- daard hebben. Zoo'n land is Ame rika. In een land als China met een overvloed van menschen, maar een schaarschte aan kapitaal en grond, zullen zoowel kapitaalrente alfe pach ten hoog zijn, maar de loonen laag. Dat gaat op met of zonder tarieven. In Amerika zijn de loonen hoog, ver geleken met den prijs, welke er in Europa voor den arbeid betaald wordt en wel omdat land en kapi taal er betrekkelijk overvloedig zijn, terwijl dit in Europa net anders om is, n.l. betrekkelijke scliaars'chte aan grond en kapitaal, betrekkelijke overvloed van arbeidskrachten. De groote rijzing van de loonen in Amerika na den oorlog1, moet men niet aan de politiek van hooge in voerrechten toeschrijven. Amerika had immers voor den oorlog ook reeds hooge invoerrechten. De grootste factor bil de loonsverlaging is geweeest de beperking van de im migratie. De arbeid, zoo besloot An derson, heeft niets van verlaging der invoerrechten te Vreezen, kan er in tegendeel wel alles bij winnen. HEUSDEN. Geboren: Gerardus Antonius z. van M. Pelders en van A. J. M. Verhoeven, Ondertrouwd: J. H. Brouwers 22 j. en J. P. van Ooijen 20 j. Overleden: F. D. van Delft 64 j. F. H. Verhoeven 66 j., echtg. van J. A. Buijs. '8 GRAVENMOER. Geboren: Arie z. van T. de Bie en E. van den BergPieter Cornelis z. van C. Bolk Jr. en A. Hommel. Getrouwd: H. van Loon Mz. 27 en A. G. Raams 28 j. DE «WERKEN EN SLEEUWIJK. Geboren: Gerdina Antonetta, d. van A. Vink en N. van der Schuit Hendrik, z. van W. van Pelt en D. v. d. WerkenArida Willemina, d. van C. F. van Wendel de Joode en P. A. Vink. Ondertrouwd: Albertus Hartman, 20 j., en Willemina J. Vroegh, 18 j. Lambertus Buchner, 22 j., en Cornelia Verschoor, 20 j.Willem de Pender, 31 j en Teuntje van Wijk, 20 j. Getrouwd: Huibert Vink, 29 j., en Rosina W. de Pender, 29 j. WIJK. Overleden gedurende het le halfjaar '31. Januari. Sijke van der Steenhoven, 53 j., echtg. van P. van Rijswijk Joost van der Pol, 65 j echt. van A. van Rijswijk. Februari. Pieternella Wittebol, 38 j., ongehuwd; Johanna van Tilburg, 52 j., echtg. van H. W. van RijswijkAndreas Pieter Michaël, 69 j., wedn. van Z. Verhagen Jenneke Pullen, 75 j., wed. van A. -v. d. Beek. Maart. Pieter van Mersbergen, 3 d.Jacob Vos, 1 jaar; Dirkje Mans, 68 j., echtg. van Th. Verhagen Willemina Daggelder, 80 j., wed. van G. RoelandJohanna van Ballegooijen, 70 j., wed. van J. G. v. d. Beek. April. Adrianus Johannes van Bergeijk, 60 j., echtg. van T. van Bergeijk Willem van Drunen, 3 dagen. Mei. Lena van Bergeijk, 82 j., wed. van Adr. VersteegLeendert van Rijswijk, 69 j., ongehuwd. Juni. Hendrika van de Wetering, 73 j., wed. van G. van Helden. Vragen op rechtskundig gebied (Abonné's kunnen in deze rubriek GRATIS vragen stellen.) Ik heb een huis gehuurd voor een jaar, huurprijs f338.voor geheel het jaar, te betalen in 52 wekelijksche termijnen van f 6.50. Ik heb 5 maanden dit bedrag betaald, waar ik elke week een kwitantie voor kreeg. Nu heb ik 50 cent per week verlaging van huur gekregen en ontvang dus elke week een kwitantie voor ver schenen huur van f6.Over het huur contract is niet meer gesproken, maar ik krijg nu elke week een bewijs dat de weekhuur f 6.is, hoewel het volgens contract f 6.50 bedraagt. Is nu dat con tract nog geldig, ook wat de geldigheids duur betreft. V. V. Ik heb een oom die een testament heeft laten maken van zijn nalatenschap nog in de oude Wet aan zijn naaste bloedver wanten. Het vruchtgebruik kwam aan zijne vrouw. Nu is eerst de oom ge storven, daarna zijne vrouw. Wie wordt nu beschouwd als naaste bloedverwant voor de nalatenschap. A. D. Vergadering' van den Raad der ge meente 's GRAVENMOER, op 6 Juli 1931. Afwezig wegens verhindering de heer A. van Willigen. Bij loting wordt uitgemaakt dat bii de te houden stemmingen in de ver gadering de heer de Jong no. 1 van de presentielijst het eerst zijn stem zal uitbrengen. De Voorzitter deelt mede, dat, de gehouden hooigrasverpachting van de armenlanderijen heeft opgebracht f 1095van de gemeentelanderijen f 570. Voor het Armfonds plm. 33 pCt. minder dan 't vorig japr en voor de gemeente plm. 20 pCt. Bij de aanbesteding op 23 Juni j.l. van de verbouwing van jle O. (LI. school bleek L Louwet alhier de laagste inschrijver te zijn. Wien het werk dan ook is opgedragen. Aannemingssom f 2944. Vervolgens wordt medegedeeld dat voor den Vaart weg een partij getrok ken straatklinkers zijn aangekocht te gen f33.per duizend, afkomstig uit de fabrieken van de Gebrs. de Vries te Rossum en een klein par tijtje voor f 24.per duizend. Deze klinkers zijn zeer geschikt voor de kantlaag- Volgens het oordeel van de deskundigen zijn de klinkers zeer goed van kwaliteit en wordt een be hoorlijk wegdek. De bestrating is aanbesteed aan Chr. Suos te Dongen (Vaart) voor f0,56 per M2., alles inbegrepen, te weten het vervoer van de klinkers van de fabriek naar de plaats van de bestrating, de aanvoer en leve rantie van het benoodigde zand en de bestrating zelve. Voor inzetgëld van de klinkers van de opslagplaats in het schip wordt 55 cent per dui zend door de fabriek in rekening gebracht. De wijze waarop de klinkers ge- straat worden geeft aanleiding tot klachten. Indien hierin geene verbe tering komt zal het gemeentebe stuur maatregelen treffen. Voor het te straten fietspaid rekent Suos f 0,3 5 per M2- plus het zand. Waar noodig zal tegelijkertijd rio- leering worden aangebracht. Hierna wordt meegedeeld de kasopneming verricht bij den ge meenteontvanger en den secretaris- penningmeester van het Armfonds. In beide kassen bleken de vereischte be dragen aanwezig te zijn, terwijl de boeken regelmatig waren bijgehou den. B. en W. zijn voornemens 30 Juli a.s. het nagras te verplaatsen zulks in overleg met het Armbestuur. Tegelij kertijd zal de gebaggerde klei ver kocht worden. Hierop volgt mededeeling van een brief van den Voorzitter van het hoofdstembureau, waarbij een af schrift is gevoegd van de processen- verbaal inzake de stemming verkie zing gemeenteraadsleden, voorts een schrijven van B. en W., waarbij ieen afschrift is overgelegd van het pro cesverbaal van de zitting van het {Cen traal stembureau. B- en W. van Breda hebben een afschrift ingezonden van de balans-, verlies- en winstrekening van den Warenkeuringsdienst over 1929. Ter wijl de Vereeniging van Nederland*- sche gemeenten haar jaarverslag '30 heeft ingezonden, ingelijks de Ge zondheidscommissie gezeteld te Waal wijk. Mevrouw Millenaar heeft bericht dat zij hare benoeming tot lid van de schattiig-;commissie inkomstenbelas ting aanvaardt. Het Butgerlijk Armbestuur heeft de rekening 1930 ingezonden. B. en W. hebben de rekening on derzocht en deelen den Raad me de, dat de uitgaven inzake de bemes ting van de landerijen hun te hoog voor komen, ingelijks de ontginnings kosten heide te Dongen Vaart. Voorts nog enkele aanmerkingen van onder geschikten aard. B. en W. wenschen er den nadruk op te leggen dat op het gevoerd ad ministratief beheer van den Secreta ris-penningmeester geen enkele op- of aanmerking is gevallen. Tegeüjkertijd met de gemeentereke ning welke door B- en W. wordt aangeboden zal de Armenrekening door de aangewezen raadscommissie worden onderzocht. Ingekomen is een schrijven van het Bestuur van de bijzondere Lagere school inzake het onderwijs gegeven op de Lagere school Hoofdstraat 95. Het aantal leerlingen bedroeg 122- Ged. Staten verzoeken de verorde ning als bedoeld in art. 7, ie lid, 2e der Drankwet in te trekken en des- gewenscht een nieuwe vast te stellen, waarin bepaald wordt, dat voor wijk Vaart twee vergunningen verleend mogen worden. Dienovereenkomstig wordt met al gemeene stemmen besloten. Het hoofdbestuur van de Vereerfi- ging. van Ambtenaren der Gemeente- financiën, Gemeentebedrijven en Ge meentediensten verzoekt om toe te treden als buitengewoon lid of de Vereeniging op andere wijze financi eel te steunen. Hierop wordt afwijzend beschikt. Ged. Staten hebben goedkeuring! verleend aan een tweetal besluiten tot wijziging van de gemeentebegrooting 1930 en 1931benevens aan het be sluit van 28 April j.l., waarbij voor de jaren 1931 tot en met 1933 on derhands aan Antonie Kerst te Was pik is verhuurd het Oostelijk gedeel te van den Meet of Weerd in den Lagen weg met een daaraan grenzend perceeltje onder Waspik voor'f 6b- per jaar, en aan het besluit van den gemeenteraad van 28 April waarbij het schoolhuis aan den heer D. W. Broekmeijer is verhuurd. De heer P. Blom is genegen igrond te verkoopen grenzende aan de wo ning van den havenmeester. Alsdan kan de sloot aldaar gedicht en ver legd worden. Voorzieningen zijn noo dig, omdat het huis dreigt te ver zakken. Nu kan de gemeente een beschoeiing plaatsen om verdere ver zakking te voorkomen, doch het komt B. en W. veel beter voor grond te koopen en de sloot te verleggen, waardoor geen beschoeiing noodig is, terwijl de havenmeester een tuin bij zijn woning krijgt. Eenparig wordt besloten grond van Blom aan te koo pen en de sloot te verleggen. De heer de Jong wil het Armbe- stuur laten bijdragen, omdat het Arm fonds met de bergplaats medebelangj hebbende is. Zulks zal nader bezien worden. Het lid van Beek maakt aanmer king op de wijze van snoeien van de boomen aan de Vaart, waarop wordt geantwoord dat het G- E. B. van Dongen in verband met de Ver plaatsing van het net der straatver lichting de hinderlijke takken weg neemt. Na beëindiging van het werk zal van gemeentewege een en ander nog eens worden nagegaan. Waar het snoeisel geen waarde heeft z,al het aan de snoeiers gelaten worden, mits het snoeisel netjes opgeeruimd wordt. Hierna sluit de Voorzitter de ver gadering. I (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Aan Heeren landbouwers in Westelijk Noord-Brabant. M. Van de emigratie Centrale „Holland", ontving ik een rapport van een koloni satieplan in Argentinië, hetwelk door genoemde emigratie Centrale ter plaat se is onderzocht en hetgeen nader is beoordeeld door een speciale commissie, waarin zitting hadden de Heeren In specteurs van den Landbouw S. O. J. Kakebeeke en Ir. Th. J. Nansholt. Men moet hieruit echter niet de con clusie trekken, dat deze heeren het in alle opzichten met den inhoud van het rapport eens zijn of bijv. met den prijs van den grond accoord gaan. Het bovenbedoelde rapport is van den volgenden inhoud: LANDBOUWKOLONIE LOS PINOS. Opzet van het plan. De kolonie ligt op ca. 2 K.M. ai- stand van het spoorwegstation Pinos, in het Departement Balcarce van de prov. Buenos Aires, ongeveer 400 K.M. ten Zuiden van Buenos Aires, de hoofd stad van Argentinië. Zij bestaat uit 10 bedrijven van ca. 30 H.A. elk, welke tezamen met een 80 H.A. groote mo delboerderij een aaneengesloten geheel vormen. In Argentinië vindt men tot nu toe in hoofdzaak slechts groote extensiet gedreven landbouwbedrijven, welke zich op een enkel product (b.v. tarwe) of veehouderij toeleggen. De Argentijnsche maatschappij, welke dit kolonisatieproject heeft opgezet en aan welke de gronden toebehooren, wil nu op een daartoe geschikte plaats een aanvang maken met kleine ge mengde bedrijven, op intensieve wijze te exploiteeren door kundige Holland- sche boerengezinnen en dezen in de hun geheel vreemde omgeving de bes te kansen van welslagen te bieden, door hen gezamenlijk onder leiding te stellen van een modelboerderij, aan het hoofd waarvan gesteld zullen worden een Hollandsche Landbouw-ingenieur met Hollandschen assistent. Teneinde de keuze van hiertoe ge schikte Hollandsche gezinnen niet te zeer te beperken, kunnen deze bedrijven geheel op afbetaling worden opgeno men, zoodat gegadigden uitsluitend over geld voor hun overtocht behoeven te beschikken, al blijft het natuurlijk

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1931 | | pagina 6