Parijsche Modebrieven. Binnenland. Plaatselijk Nieuws. Wat op een tuinfeest gedragen wordt. Fleurige toiletjes met Engelsch borduursel, kunstbloemen en handschoenen. ELSHOUT. SLEEUWIJK. wel gewenscht, dat zij een kleine re serve zullen bezitten. Indeeling der boerderijen. De indeeling der bedrijven, waaraan de kolonisten zich strikt te houden heb ben en welke zij niet zonder toestem ming der modelboerderij mogen wijzi gen, is als volgt: Vruchtboomen (appelen, peren en perziken) 7 H.A. Aardappelen 9 H.A. Groenten 2 H.A. Weide 8 H.A. Maïs (voor veevoeder) 3 H.A. Ert 1 H.A. 30 H.A. Bodemgesteldheid. De grond leent zich zeer goed tot een cultuur als boven aangegeven. Het dis trict Balcarce is dan ook reeds de beste aardappelstreek van Argentinië. Vele duizenden H.A. zijn er reeds in gebruik voor de teelt van aardappelen van goede kwaliteit. De bodem bestaat uit een zeer rijke humuslaag van 40 tot 50 c.M. dikte, waaronder een laag van ongeveer 1 M. dikte zwarte leem- houdende grond. Deze ligt op een zand of leemhoudende zandlaag, welke ten slotte weder rust op een kwartslaag. Afzet der producten. Het ligt in de bedoeling der verkoop der producten (evenals den koop aller benoodigdheden) te doen geschieden in coöperatieven zin, hetzij door of on der toezicht van de modelboerderij, het geen den kolonisten meerderen waar borg biedt voor een zoo voordeelig mogelijke exploitatie vhn hun bedrijf. Op afzet naar de stad Buenos Aires zullen vrij aanzienlijke vrachtkosten ko men. Echter kunnen de aardappelen aan het station Pinos verkocht worden aan den groothandel. Voor den afzet der overige producten komen in aanmerking eenige kleinere in de nabijheid gele gen steden, zooals Tandil en Necohea, doch in de eerste plaats de op 70 K.M. afstand gelegen groote badplaats Mar del Plata, welke gedurende het seizoen met haar vele hotels een zeer geschikt afzetgebied vormt voor fijne groenten, fruit en zuivelproducten. Wie in aanmerking komen. In aanmerking komen alleen werke lijk ervaren landbouwers, welke hun vak verstaan. Onder geen voorwaarde personen van ander beroep, welke maar eens enkele jaren in den landbquw zijn geweest. Vereischt is kennis van vee houderij en van tuinbouw (bij voor keur ook van fruitteelt). De voorkeur genieten gezinnen, in welke een of meer kinderen zijn, wel ke den leeftijd hebben om in het be drijf mede te werken. Scholen, kerken, enz. Te Pinos bestaan 2 Lagere Scholen, waar het onderwijs in de Spaansche taai geschiedt. De bevolking is Katho liek en vinden Katholieke kolonisten een kerk in het stadje Balcarce, onge veer 12 K.M. van Pinos verwijderd. De kolonisatiemaatschappij heeft toege zegd voor de stichting van een Katho lieke kapel te Pinos zelf zorg te zul len dragen, indien de kolonie bezet zou worden door Katholieke Hollandsche kolonisten. Te San Cayetano, 150 K.M. ten Zui den van de kolonie, is reeds een Geref. Nederlandsche nederzetting, welke se dert kort een eigen Hollandschen Ge reformeerden predikant heeft gekregen. Mochten zich te Pinos Gereformeerde kolonisten nederzetten, dan zal deze predikant bereid zijn ook de Balcarce- kolonie te bedienen. Wat dokter, apotheker en hospitaal betreft, dit alles vindt men te Balcarce. Installatie van het bedrijf. De boerderijen staan geheel geïnstal leerd en in cultuur gebracht voor de kolonisten klaar. Op elk bedrijf is een steenen woonhuis, bevattende 2 rui me slaapkamers, een eetkamer-keuken en een geïnstalleerde badkamer. Deze huizen worden voorzien van het meest noodzakelijke huisraad, (meubels, keu kengerei, enz.) Op iedere boerderij staat voorts een van gegalvaniseerd ijzer opgetrokken schuur met een oppervlakte van 96 M2., een watermolen met Australische tank, een overdekte plaats voor het melken en hokken voor varkens, kip pen en konijnen. De vruchtboomen zijn reeds geplant, t.w. 278 perzikboomen, 831 perenboo- men en 831 appelboomen, beschut door hagen, samengesteld uit 1000 populieren en 600 pijnboomen. Alles is omheind met solide draad omheiningen. Iedere kolonist krijgt 5 melkkoeien (Holstein of Sorthorn) 5 werkpaarden, 6 varkens (Duroc Jersey, Berkshire of Tamworth), 200 kippen (Rhode Island Red), 5 korven met bijen en 20 ko nijnen. Aan werktuigen en gereedschappen krijgt iedere kolonist 2 ploegen, 1 egge, 2 wagens, benevens paardentuig en al lerhande kleine landbouwgereedschap pen. De grootere dure landbouwmachi nes heeft de modelboerderij, welke ze aan de kolonisten om beurten ter be schikking stelt tegen vergoeding. Wijze van koop. Al het bovenstaande is inbegrepen bij den koopprijs der bedrijven welke 48.000.pesos bedraagt. Een peso is in normale tijden ongeveer f 1.03, thans staat de peso echter tusschen 75 en 30 ct. Kolonisten moeten een contract teekenen, waarbij zij de exploitatie van het bedrijf op zich nemen en zich ver plichten om de opbrengst van den ver koop hunner producten bij de koloni satiemaatschappij in rekening-courant te storten. De maatschappij verschaft hun ook door debiteering in rekening-cou rant alles wat zij in te koopen hebben in verband met de exploitatie der boer derij en met hun levensonderhoud. Zoo dra het saldo der rekening-courant ten gunste van den kolonist een bedrag aanwijst van 10 pCt. van den koop prijs van het bedrijf (4800.pesos dus) wordt het voorloopig contract ver vangen door de definitieve koopakte. De kolonist ontvangt dan den eigendom van het bedrijf en teekent hij een hy- pctheekakte voor betaling van de res- teerende 90 pCt. van den koopprijs. Hij staat dan niet meer onder het geregel de toezicht van de modelboerderij, doch leidt zelfstandig zijn bedrijf. Wel blijft hij, zoolang de geheele koopprijs niet betaald is, gebonden aan enkele bepa lingen, welke ten doel hebben in het eigen belang der kolonisten de eeuheid de kolonie te handhaven. De aanvangsperiode, gedurende wel ke de kolonist den eigendom van het bedrijf nog niet heeft, is gedacht 2 jaar te zullen duren, doch is men niet aan een vasten termijn gebonden, zoo dat kolonisten niet in financieele moei lijkheden kunnen komen, wanneer zij in den aanvang juist eens jaren van slechten oogst of lage prijzen zouden treffen. Afbetalingsschema. Wat nu de regeling der betaling van den koopprijs betreft, deze is als volgt: Nadat, zooals boven uiteengezet, in de eerste jaren 10 pCt. van den koop prijs is uitbetaald, gedurende welke ja ren geenerlei interest in rekening wordt gebracht, betaalt de kolonist het eerste jaar nadat hij den eigendom verwierf in het geheel niets, het tweede en het derde jaar alleen rente (8 pCt. 'sjaars), terwijl hij daarna de nog te betalen 43.200.pesos voldoet voor, nevens de interest over het uitstaande bedrag, 7 jaar lang telkens 864 pesos en daarna 15 jaar lang telkens 2476.80 pesos te betalen. Het staat den kolonisten te allen tijde vrij om hunne afbetalingen te vervroegen en te verhoogen, teneinde hun eigendom spoediger geheel onbe zwaard te bezitten. De kosten van over dracht van den eigendom en vestiging der hypotheek worden t.z.t. verdeeld overeenkomstig de Argentijnsche wet; het grootste gedeelte dezer kosten is voor rekening van den kooper. Reservefonds. Van het eerste jaar af wordt van den opbrengst der bedrijven, welke in rekening-courant moet worden gestort, 200 pesos per volwassen persoon per jaar afgezonderd. Hiervan wordt een reservefonds gevormd tot een maximum van 3000 pesos per gezin. Dit reserve fonds is bestemd om te zorgen, dat kolonisten welke genoodzaakt zouden zijn naar het vaderland terug te keeren, in ieder geval voldoende geld hebben voor de terugreis. Wanneer de geheele koopprijs is betaald, worden deze gel den, welke tot dien op een bank gede poneerd bleven, den kolonisten uitbe taald. Overtocht en geldmiddelen. Kolonisten moeten in het bezit zijn van voldoende geld voor den over tocht. Deze kost per persoon van 1260 tot f 520 naar gelang van de klasse waarin zij wenschen te reizen. Kinde ren van 6 t.m. 11 jaar betalen halve, kinderen van 2 t.m. 5 jaar een kwart passage. Het is natuurlijk wel ge wenscht, dat men na btaling zijner pas sage nog over eenig geld beschikt (min stens enkele honderden guldens). )Tot zoover het rapport. In een begeleidend schrijven vestigt de emigratie-centrale er de aandacht op, dat als er personen zijn, die voor plaatsing in aanmerking wenschen te komen, dan worden deze verzocht zich om inlichtingen te wenden tot de emi gratie-centrale voornoemd. Het adres hiervan is: Mauritskade 3, te Den Haag. De Rijkslandbouwconsulent v. Westelijk Noord-Brabant H. E. HUIZENGA. Verleden week waren wij op, een tuinfeest genoodigd. Nu is een tuinfeest altijd een heer lijk iets mits het niet regent. We schenen het echter goed getroffen te hebben. Stralend blauw was de lucht en de zon scheen dat het een lust was. Ja, eigenlijk was het, in de groote stad tenminste, een beetje te warm zelfs. Maar zoo'n hooge tem peratuur is voor een feest in den tuin, wanneer men gewoonlijk tot 's avonds laat buiten blijft, zeer ge schikt. In zeer vroolijke stemming verliet ons gezelschapje dan ook, in meer dere groote auto's achter elkaar, de straatwegen van Parijs in de richting van het heerlijk gelegen Chevreuse, waar ook onze Koningin bij haar bezoek aan de Koloniale Tentoonstel ling gelogeerd heeft. Helaas, onze vreugde was te voor barig geweest. Nog vóór we aankwa men viel reeds de spreekwoordelijke regen, die alle tuinfeesten letterlijk in het water doet vallen. Maar ge lukkig bleef de stemming goed, dank zij vroolijke muziek en glazen Mei bowl, waarin heel klein de bosch aardbeitjes zwommen. En later op. den avond werd het zoowaar nog mooi droog weer, zoodat toch nog de polonaise in den met lampions verlichten tuin kon plaats vinden. Op, een tuinfeest ziet men pas goed, hoe snoezig onze moderne zo- mertoiletten zijn. Wazige teere jo- ponnetjes, soepele, vloeiende, lijnen, ragfijne stofjes... De lange rok viert hoogtij, maar hoe goed doet ze bij de moderne snit en hoe veel elegan ter staat ze een vrouwenfiguurtje dan de hemdjapon van eenige jaren ge leden. En niet alleen een tenger, rank meisjes-figuurtje ziet er voordeelig in uit. Ook voor de oudere, meer gezette dame is de hedendaagsche mode een uitkomst. Menigeen was toch werkelijk niet om aan te zien in zoo'n dwaas kort bakvischjurkje. De meeste japonnen, die hier ge dragen werden, waren van gebloem de stof, heel veel in overgangsnuan cen van geel tot groen. Dikwijls wa ren de bloemen of motiefjes in zwart op een pastelkleurigen ondergrond. Kleine capes, pelerines, bolero's of sjawls van gelijke stof, luchtigjes om de schouders geworpen, voltooiden de meeste toiletjes. Mousseline, chif fon, crêpe de chine, voile zijn het meest gebruikt. Van verschillende ensembles van gebloemde mousseline vertoonen de onderdeelen hetzelfde patroontje, maar in verschillende kleur gedrukt. Voorts was er natuurlijk ook veel Engelsch borduursel, het nieuwtje van het seizoen. Een knap, jong meis- nje droeg een toiletje van witte or- gandi, geheel met Engelsch borduur sel versierd. Soms bestond alleen een kort manteltje of bolero uit En gelsch borduursel en werd gedragen op een effen japon van gelijke stof. Een der gasten was gekleed in een lindebloesemkleurige voile japon. De blouse was gegarneerd met een heel ruime, soepele jabot van Engelsche borduursel en de halflange mouwen eindigden in een breede strook van hetzelfde borduursel. De meeste dames droegen hand schoenen, veelal zwarte, enkele don kerbruine, en bij een geheel wit toi letje witte handschoenen. Niemand droeg avondschoeisel natuurlijk, maar er was een kerncollectie te zien van allerlei aardige, luchtige zomer schoen tj es, schoentjes van gevlochten leer, sandaaltjes, schoenen waarvan het voorstuk op allerlei wijzen was opengewerkt, wat heerlijk, frisch is voor den zomer, enz. Op, vele toiletten prijkten bloemen, helaas geen frissche, maar van zijde, crêpe georgette of van de japonstof. Echter namen later op den avond toen de feestvreugde steeg, vele da mes de bloemen uit de vazen en staken die in het haar. En toen kon men zien hoe de echte, levende bloem toch nooit door imitatie vervangen kan worden. Want er ging een bij zondere bekoring uit van de frissche bloemen in het zachte, glanzende vrouwenhaar en het stond mooier dan het kostbaarst juweel. WILHELMINE. Onze lezeressen, die uitvoerig wen schen ingelicht te worden over de laatste mode, zoowel voor dames als kinderen, raden wij dringend aan een abonnement te nemen op, „Het Nieu we Modeblad^. Dit uiterst practische Nederland- sche modetijdschrift, hetwelk ook een schat van gegevens biedt voorhand- werken in alle genres, is bij de uit gevers dezer courant tegen sterk ge- reduceerden prijs verkrijgbaar. De abonnementsprijs van Het Nieu we Modeblad 2 maal per maand ver schijnende in 16 bladzijden met tel kenmale 2 gratis knippatronenbladen, bedraagt slechts f 0.95 per kwartaal franco per post fl.25. HET WERK HEEFT GEEN VA- CANTIE. Het Zendingsbureau meldt ons Allerwege beginnen de vacanties en vele menschen maken zich ge reed om uit te gaan en hier of daar hun zomerkwartieren te gaan betrek ken. De trams door Oegstgeest ver voeren dagelijks passagiers naar zee. Maar het Zendingswerk gaat door en de dagelij ksche behoeften daar voor blijven. Wij zien met eenige zorg aan, dat piet allen daaraan blijk baar denken. Juni bracht f io.ooo.— minder op dan verleden jaar. Juli bracht toen f ioo.ooo.aan inkom sten. Nu, op den dag vóór dat de helft van de maand verstreken is, hebben wij f25.000.— ontvangen. Als het in dat tempo door zou gaani, is een groote achterstand bij verle den jaar zeker en een verhooging van den totale achterstand over dit jaar eveneens. Een stroom van menschen gaat er dagelijks langs Oegstgeest, wii ho pen op een niet kleiner stroom van gaven naar „Oegstgeest". Onze uit gaven hebben geen vacantie. o AANSLAG OP DE SPOORLIJN SITTARD-BEEK. Wissel onklaar gemaSkt. In den nacht van Woensdag op Donder dag is op de spoorbaan tuschen Sit- tard en Lutterade een zeer ernstig feit ontdekt dat men wel met een „aanslag" mag betitelen, meldt de „L. K." Kort na het passeeren van den avond sneltrein in de richting Maastricht is aan het van het emplacement Lutterade (zijde Sittard) bjj een wissel, die een zijspoor op het hoofdspoor brengt, de wisselstang losgeschroefd. Toen de bediening van den wissel voor het passeeren van een kolentrein naar Lutterade niet bleek te werken de wissl werkt electrisch is men van den op ongeveer 1 K.M. afstand gelegen bedieningspost op onderzoek uitgegaan en bleek, dat door misdadige handen de wisselstang was losgeschroefd. Door het zetten van onveilig sein had men den kolentrein doen stoppen. Direct werd een ernstig onderzoek ingesteld. De aanslag moet tusschen kwart na elf en kwart voor 12 uur hebben plaats gehad. Wat de gevolgen geweest zouden zijn wanneer de dader(s) zijn (hun) krankzinnig of misdadig werk kort voor het passeeren van den sneltrein had (den) verricht of de daad niet tijdigondekt zou zijn geweest, laat zich denken. Een ontspo ring was niet uitgebleven. De laatste boemeltrein in de richting Maastricht en een goederentrein ondervon den een half uur vertraging. Het bovenstaande wordt nog ernstiger, daar enkele dagen geleden eenzelfde feit zich heeft voorgedaan op de spoorlijn tusschen Beek en Krawinkel (Lutterade.) Aldaar werd ontdekt, dat een verbin dingsplaat tuschschen twee spoorstaven losgeschroeft was. Bij het controleeren der baan werd een en ander ontdekt. Ook dit feit had ernstige gevolgen kunnen hebben, zoo het niet tijdig ont dekt was. Meerdere treinen waren reeds gepasseerd. o Ds. C. A. LINGBEEK. Gelijk men weet had ds. C. A. Lingbeek, lid der Tweede Kamer, een toezegging van beroep ontvangen naar de Ned. Herv. Gemeente te St. Philipsland. Te gen deze toezegging was geprotesteerd. Thans is te St Philipsland de heer O. J. v. Rooselaar, cand. te Poortvliet, beroepen, waarmede dus de toezegging van een beroep aan ds. Lingbeek is ver vallen. VERGADERING VAN HET WA TERSCHAP HERPT EN HET HERPTSCHE VELD. Deze vergadering stond in de be langstelling van bijna alle ingelanden die, zoo zij zelf niet aanwezig waren, door volmachten waren vertegenwoor digd de vergadering stond onder leiding van den voorzitter van het waterschap, den heer Chr. A. J. van Herpt die, mededeelde dat deze ver gadering belegd was om te komen tot oprichting van een polderpomp- installatie. Reeds vele jaren had het hooger gelegen gedeelte van den polder in de zomermaanden gebrek aan wa ter een eertijds gemaakte begrooting om te komen tot een dergelijke in stallatie kwam het bestuur veel te hoog voordoor de electrificatie van Herpt kwam het plan opnieuw ter sprake en werd een milder bereke ning voorgelégld welke uitgevoerd zou künnen worden door gebruik te ma ken van electriciteit. Stond aanvankelijk voor om het hoogere (gedeelte van water te voor zien, door de besprekingen kwam het bestuur op het idee om door één installatie gemonteerd op wagen, dit dusdanig te doen inrichten dat het ook gebruikt zou kunnen worden om het lagere gedeelte te verlossen van het overtollige water. Vraagt de electrische installatie ee- ne uitgaaf van plm. f6350, de ande re installatie gedreven door een ruw- oliemotor zal volgens deskundige voorlichting de f 4000 niet overschrij den. Wordt bij electrificatie het ver bruik en de bediening bij 100 maal- dagen van 10 uren met een capaciteit van 1 o M3 per minuut op f 465 per jaar, de ruwolie installatie zal bij iets grootere capiciteit en meerdere maal- dagen ongeveer hetzelfde bedrag vra gen. De voorzitter meende deze uit eenzetting eerst te moeten geven en geeft verder het woord aan de ver gadering. Door verschillende ingelanden wordt 't woord gevoerd. Enkelen zijn niet overtuigd van het nut der voor gestelde installatie in het algemeen, blijkt echter instemming met de plan nen te bestaan. De voorzitter, de verschillende sprekers beantwoordende, zegt met het laatste plan den geheelen pol der te kunnen helpen. De jaarlijks wederkeerende kosten zijn voor electrische bemaling plm. 75 ets. per H.A. het laatste plan, dat voorgesteld is, zal meerdere maal- dagen vorderen doch het geheele waterschap zal er bij gebaat worden. De voorzitter geeft toe dat er ge makkelijk iets goedkoop te krijgen is, doch hij is er voor om iets te heb ben dat naast goedkoop ook goed is, hij geeft de vergadering' in over weging, om zoo deze met de plannen van het bestuur meegaat, ook zoo veel vertrouwen in het bestuur te stellen, dat dit zal aanschaffen wat voor het waterschap het meest ge schikt isdit neemt niet weg dat zoo de vergadering grenzen stelt het be stuur zal trachten wat ze binnen die grenzen kan bereiken. De voorzitter wijst er nogmaals op dgt met het laat ste plan het geheele waterschap ge diend kan zijn. Na nog enkele vragen van ingelan den, vraagt de voorzitter of de ver gadering er mee kan instemmen dat het bestuur er toe overgaat om een polderpompinstallatie aan te schaffen, die geschikt is om, zoo wel het hoo gere gedeelte van water te voorzien als wel om het lagere gedeelte van het overtollige water te verlossen. Dit voorstel, waarover aanvankelijk een ingeland stemming vroeg, werd tenslotte met algemeene stemmen aangenomen. Eveneens werd het bestuur machti- tiging verleend tot het aangaan van eene geldleeening van ten hoogste f 4.000 tegen een rente van hoogstens 4Va procent. Ingevolge art. 18 van het algemeeft Reglement voor de waterschappen in Noord-Brabant werd de ingeland J« C. van Bokhoven aangewezen om met den voorzitter en den secretaris de schuldbekentenis of obligatiën te on derteekenen. Ook verkreeg het bestuur mach tiging om deze werken uit te voe ren in overleg met hun adviseur. Hierop werd deze vergadering (gé- sloten. Wij konden na afloop vgh deze Ver gadering beluisteren, dat deze instal latie de hoogere gedeelten van het waterschap zeer ten goede zal kó men, en dat de kwaliteit van het la5- gere gedeelte veel verbeterd zal wor den indien de installatie naar tevre denheid zal werken gezien de accu ratesse, waarmede het bestuur in de ze te werk gaat, mag men het beste hopen. 1 Huisgezin. AL'MkERK'. De bouwkundige D. Bakkér te Werkendam heeft namens den heer B. W. Buizer aanbesteed: a. het bou wen van een woon- en winkelhuis b. den bouw van een broodfabriek. Ingeschreven is als volgt H. A. Clarijs den Haag a. f 24840 b. f 22740 P. Kramer te Genderen p. f24500; b. f20400; M. HL Damen Terheijden a- f23932; Gebr. de La ter te Nieuwendijk a. f22216; b. f 19576timmerwerk en metselwerk a. f 20049 en b. f 18600 W. v. Straten te Almkerk timmerwerk en metsel werk a. f21587; b. f19500; C. Vos te Meeuwen a. f20623; b. f18443; Gebr. Tankers Andel a. f19875; b. f 18975 i Firma Brussel Amsterdam a. f 19895 b. f 18028. Schilderwerken T. Roomer Zoon, Woudrichem.' f 1137- Verhoeven, te Almkerk f 67 5- Loodgieterswerk G. A. Peters, Werkendam f 943. J. S. Kool, Woudrichem f795. J. van Rooij, Dussen f650. Wij vernemen, dat met ingang van Augustus de kantoorhouder A. v. d. Wiel van hulppostkantoor P.T.T. en telegrafie, zal worden overgeplaatst als zoodanig naar Beesd. In zijn plaats is benoemd M. v. d. Aa, administrateur van het gemeentelijk electriciteitsbedrijf alhier. Het Chr. Dameskoor „Looft den Heere" alhier, hoopt op Zaterdag 25 Juli a.s., des avonds 8 uur (z.t.), een concert te geven op het terrein gele gen aan den Rijksstraatweg, toebehoo- rende aan den heer C. W. v. d. Waal. Verschillende zangvereen. uit den om-: trek zullen daartoe hunne medewerking verleenen. Het geheel staat onder de bekwame leiding van den directeur, den heer A. W. v. d. Nat. Waar dit koor op het gebied van zangkunst voor ons niet onbekend is, twijfelen wij er niet aan, of het zal ons weer een genotvollen avond berei den. Wij raden een ieder aan dit be langrijke concert bij te wonen. t-°-! J

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1931 | | pagina 7