«oor liet Land van HeusdeR en AlteBitdeLiiaBstrast en de Bommelerwnri! Dil nummer bestaat uit 2 bladen ACCA SEMPRÖMA Zomersproeten ^ND VAN ALTE^ Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heusden. Afo. 5144, Woensdag 29 Juli 1931, Int, Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Binnenland, FEUILLKTON Dit blad verschijnt WOENSDAGMORGEN en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: par 3 maanden 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 nor ingewacht. DWARS DOOR BRABANTRID. De motorclub Brabant heeft ditmaal een rit dwars door Brabant laten ver rijden, waarvoor kan worden gezegd dat de deelname talrijk was. Uit alle deelen van het land was er ingeschreven. Men schijnt nu eenmaal vlug te zijn overge haald door een uitnoodiging van de motor club Brabant. De afstand was 248 K.M. in totaal. De v.m.-rit was 148 K.M. en den.m.-rit 100 K.M. Deelnemers 90. Het traject liep van: Start Den Bosch, hotel Central 8.31 uur v.m. Vljjmen, Haarsteeg, Herpt, Heusden, Aalburg, Wijk, Veen, Op Andel, Neer Andel, Giessen, Almkerk, Dussen, Hill, Eethen, Genderen, Heusden, Waalwijk, Drunen, (hier volgt terreinrit) Helvoirt, Haaren Boxtel, Schijn del, Heeswijk, Nistelrode (tweede terreinrit) Hees, Den Bosch. Einde eerste rit 148 K M, 12.13 uur. Start tweede rit Den Bosch, Markt hotel Central, Empel, 4lem Maren Kessel, Lith, Lithoyen, Oyen, Macharen, Megen- Dorp, Haren, Berchem, HerpeD, Raven- stein, Reek, Zeeland, Uden, Volkel, Boekei, Gemert, Beek, Lieshout. De voorloopige uitslag is 1. D. Eysink, Amersfoort (Eysink) 2. J. Sybrandy, Den Haag (BS.A.); 3. P. v. Geloven, Tilburg (Triumph)4. N. Schraven Nijmegen (Raleigh)5. P. Smeets Echt (F.N.)6. G. v. Lanschot, Den Bosch (Rudge)7. G. Prince, St M.-Gestel (Norton) 8. J. Langestraat, Rijswijk (Triumph)9 G. v. d. Heyden, Den Bosch (Triumph) 10 LOoms, Tilburg (F.N.) 11. André de Laport, Baarn (H.D); 12. R. Smeets, Echt (F.N Snelste tijden 1 K.M. lorie zijn gemaakt door: 1. J. Fijnma, Amsterdam (Ariël) 138.46 K.M. in 26 sec. 2. Joe Schot, Amsterdam (Ariël 134.33 K.M. in 26.4 sec.3. J. W. Swane, Den Bosch (Rudge 126.76 K.M. in 28.2 sec.4. D. Eijsink Amersfoort (Eysink) 125 K.M, in 28.4 sec.5. J. Gybels, Amsterdam (Sunbeam) 120.81 K.M. in 29.4. sec.6. A. Donders Waalwijk (Rudge) 120 K.M. in 30 sec Auto's: 1. Jac. Broers, Zuurdijk (Ford) 2. E. Lepelaars, Tilburg (Opel)3. J. Hofmans, Amsterdam (Nash). MOEILIJKHEDEN°BIJ PHILIPS. Ontslag van honderden werklieden. Naar men aan „De Tijd" mededeelde, zijn Zaterdag bij de N.V. Philips 900 arbeiders ontslagen. Dit ontslag geldt voornamelijk de apparatenfabrieken, die Novelle naar 't Hoogduitsch VAN ERNST ECKSTEIN. 1=3 1=1 [=1 1=1 11.) Zoo was het nog gisteren geweest. Heden echter hoe vreeseüjk was dat alles veranderd Om niets, had zij tegenover den man, wiens naam zij droeg, verraad gepleegd, een misdaad, die haar nu zoo laf, zoo eerloosj toe scheen, als zij zich slechts kon voor stellen. Zij was het offer van een er barmelijke, lage, overmoedige wedden schap geworden. Doelloos had zij ha re waarde, haar geheele zijn gegeven, om een ellendigen bedrieger te doen triomfeeren. Zij moest nog blijde zijn, dat hij de gunst, die hij op zoo'n lage wijze had afgetroggeld, niet als onge- wenschte noodzakelijkheid, maar als be korende toegift beschouwde. Onmetelijke daad Lage gemeenheid. De overrompeling, die zij met haar dolk bestraft had, scheen haar thans, vergeleken met die boeven-arglistig heid, de daad van een man van eer. Reeds gisteren, toen zij in hare ont zettende marteling niet leven of ster ven kon, had zij die vergelijking ge maakt. Was de dolkstoot slechts het antwoord geweest op die eerste roe keloosheid, wat verdiende Septimius dan voor die grootere, onbegrijpelijk schurk achtige misdaad? Den dood Ja, het was onmogelijk, dat de mensch vermoedelijk binnenkort geheel stilgelegd zullen wordeD. Op de afdeeling Philite- fabriek werd het ontslag 14 dagen van te voren aangezegd, waarop de ontslagenen het werk terstond staakten. De poorten waren echter gesloten en vertrek werd hun niet toegestaan, zoodat de stakers, zooals het Amsterdamsche blad schrijft, den middag in ledigheid op de fabriek doorbrachten. BRANDEN. Bij den noodlottigen brand te Heen- vliet is vermoedelijk kwaadwilligheid in het spel. De oudste zoon van de wed. Den Bakker, de 27-jarige I. den B., is Donderdagavond om 11 uur thuisgekomen en de brand is niet om 1 uur, doch reeds cm 12 uur ontstaan. Hij zegt, zich door een raampje in veiligheid te hebben kunnen stellen; zijn 16 jarige broer en zijn zusjes konden niet meer door het laampje gered worden en zijn verbrand. Donderdagavond was I. den B. ge sommeerd een schuld te betalen binnen tweemaal 24 uur; hij zit zwaar in de schuld. Het huis was pas weer bij een nieuwe maatschappij verzekerd. De vorige ver zekeringsmaatschappij wilde de verzekering niet verlengen, omdat Den B. vijf broed machines had, die slechts twee meter van de schuur stonden. Op last van den substituut-officier van justitie te Rotterdam, mr. Reumer, is de oudste zoon van de wed. C. den Bakker gearresteerd op vermoeden van brand stichting. Vrijdagavond brak brand uit in de heerenboerderij „de Olyhorst" te Gendt (Gld.) en we! in een der groote schuren, staande op een meter afstand van het heerenhuis. Terstond werd het blusch- werk ondernomen met twee stralen op de motorspuit en na vier uur ingespannen arbeid mocht de vrijwillige brandweer het genoegen smaken dat het heerenhuis en de daarnaast staande verwarmde kassen behouden werden. In de schuur zijn verbrand 28 half vette varkens, benevens een groote dans tent, pl.m. tien ton mais enz. De schade wordt door verzekering gedekt. De oorzaak van den brand is onbekend. Zaterdagmiddag is te Gerwen, gemeente Nunen, de boerderij van den landbouwer Van M. tot den grond afgebrand. Ook de geheele inboedel en landbouwinventaris werd een prooi der vlammen. De oorzaak is te wijten aan het met lucifers spelen van kinderen in de schuur. Verzekering dekt de schade. die zóó diep in het stof getreden had, nog langer ademde en zich op zijn misdaad beroemde. Hij moest van den aardbodem verdelgd worden tot el- ken prijs. Die gedachte liet de onge lukkige niet los. Het hielp niets, dat zij in kalme oogenblikken met kracht daartegen streed, dat zij het vreese- lijke woord „moordenares" uitsprak en zich de furieën voor den geest riep en de eeuwige onverzadeüjkheid harer vervolgingswoede. Steeds verhief zich de inwendige stem weer, die al het overige deed verstommen „dood hem 1" klonk het in haar hart. „Slechts als gij hem doodt, zult gij de kracht vin- 1 den voort te leven, om ootmoedig te boeten, wat gij hebt misdreven." Boete Dat was met de verdelging van den verrader, haar vast besluit. De gedachte aan Titus Arruncus ver vulde haar met afgrijzen; zoolang zij in hare trouweloosheid geluk vond, zij het ook een valsch, een niet-rein geluk, zou zij tegenover hem wel heb ben kunnen huichelen. Maar nu bij haar trouweloosheid de wanhoop ge komen was, nu zij in hare zonde el lendig was tot in merg en been, nu ontbrak haar alles, om zijn doordrin genden blik te kunnen weerstaan. Slechts als zij den roover van haar eer en zijn eer had verpletterd, slechts dan zou het misschien nog mogelijk zijn met haar echtgenoot stil en bescheiden voort te leven en door rusteloozen arbeid, door zelfverloochening, door eerzuchtig meê te leven met zijn plan nen, gedeeltelijk weer goed te maken, wat zij in haa.r verblinding misdaan had. O, hoe gaarne zou zij hem nu naar Antiochie willen volgen en ver van alles, wat vreugde en glans heet, ONWEDER. Vrijdagnacht is te Houtigehage (Fr.) de buerenhuizinge „Oud Lucht en Veld" door den bliksem getroffen en afgebrand. Tijdens het onweer, dat Zaterdagmorgen boven Leiden woedde, is de bliksem inge slagen in den topgevel van de oude, uit 1300 dateerende Pieterskerk aldaar. Een gedeelte van den, in Gothischen bouwstijl opgetrokken, topgevel boven den hoofd ingang aan de Kloksteeg stortte omlaag. Ook op enkele andere plaatsen werd de kerk getroffen, zonder dat noemenswaardige schade is aangericht. Men is in allerijl met de herstelling begonnen. Zaterdagmiddag is de bliksem inge slagen in een radiogeleiding, welke ver moedelijk niet geaard was, van het perceel Zeeburgerdijk 55 te Amsterdam. De brand is ontstaan tusschen het plafond van een aldaar gevestigde garage en den vloer van de eerste verdieping. Hierdoor zijn de gasleiding, de telefoon en een gedeelte van het plafond vernield. Bij het hevige onweder, dat Vrijdag avond en Zaterdagnacht boven Zeeuwsch- Vlaanderen woedde, is de bliksem inge slagen in de landbouwschuur van Jannis Verhage te Zuidzande en bij M. Buysse te Draaibrug, nabij Oostburg. Beide schuren werden een prooi der vlammen. o KAMPEERDRUKTE TE HOEK VAN HOLLAND. De kampeerdrukte te Hoek van Holland is dit seizoen hoewel het slechte weer zulks niet zou doen vei wachten weer groot. Het bestaande kamp t.'eek reeds te klein, zoodat een perceel weiland achter het terrein gehuurd moest worden om het kampeerterrein te kunnen uitbreiden. In totaal zullen thans ruim 3000 per sonen op het terrein kampeereD. Twee Chioeesche doktoren van den Volkenbond bezochten dezer dagen het kamp en werden daarbij rondgeleid door dr. Jitta, Voorzitter van den Gezond heidsraad te Den Haag. De vreemdelingen betoonden veel interesse voor het kamp. —O— BENZINELAMP UIT ELKAAR GE SPRONGEN. In de autogarage van den heer Van Rijswijk te Helvoirt sprong een benzine lamp uit elkaar, waardoor de kleeren van den 19 jarigen zoon des huizes vlamvat ten. De heer L. die zich in de garage bevond, had de tegenwoordigheid van geest zijn jas uit te trekken en om den jongen te slaan, waardoor de vlammen werden gedoofd. De jongen had evenwel reeds zeer ernstige brandwonden gekregen aan aangezicht en handen. Ook de vader, die zijn zoon te hulp snelde kreeg brand wonden. verdwijnen in korten tijd geheel door Sprutol. Bij alle Drogisten. P ot 90 ctTube 50 ctZeep 60 ct. Vergadering van den Raad der ge meente DUSSEN, op Vrijdag 24 Juli, des nam. 7 uur. Voorzitter: Edelachtb. Heer J. J. Snij ders. Afwezig de heeren Herman, Berm, een vacature. De Voorzitter opent de vergadering, leest de notulen der vorige vergadering, die onveranderd worden goedgekeurd. Ingekomen stukken: Van het bestuur der R.K. H. Burger school en R.K. H. Handelsscchool te Waalwijk een propagandageschrift, be treffende deze scholen. Goedkeuring door Ged. St. van het raadsbesluit, waarbij B. en W. gemach tigd worden, het controleeren der kas bij den gemeente-ontvanger op te dra gen aan het Vcrificatiebureau te Den Haag. Verslag le kwartaal van den Waren- keuringsdienst te Breda. Schrijven van de P.N.E.M., waarin wordt kennisgegeven, dat met ingang van 1 Januari 1932 het tarief voor huisverliehting van 40 ct. per KAV.U., gebracht zal worden op 35 ct., voor kleinbedrijf van 20 op 16 et., terwijl het tarief voor speciale contracten even eens verlaagd zal worden, de betrok kenen zal hierover nader worden be richt. Verder zal met ingang van 1 Jan. de garantie voor straatverlichting ook verandering ondergaan en wel 'in dier voege, dat voor het garantiebedrag van f1440.voortaan 4800 K.W.U. zullen mogen worden verbruikt, tot heden be droeg dit slechts 3200 K.W.U., voor het verbruik boven de 4S00 K.W.U. zaï voortaan slechts 7 ct. per K.W.U. worden gerekend. De heer Smink vraagt, of de P.N.E M. nu voor eventueele uitbreiding ook schikkelijker zal worden, waarop de Voorzitter zegt, dit niet te weten. Rapport van Ged. St. over gedane kasopname bij den gemeente-ontvanger. De Voorzitter zegt, dat dit rapport, geen groote, doch wel verschillende kleine aanmerkingen bevat en ter inzage ligt. Van Ged. St. is terug ontvangen, het raadsbesluit tot het aangaan eener re- kening-courant overeenkomst met de Bank van Ned. gemeenten, welke over eenkomst aanleiding heeft gegeven tot ecnige administratieve bedenkingen Aan de geopperde bezwaren zal worden te gemoet gekomen. willen medewerken aan de verzoening van Syrië. Hoe moeilijker en folteren- der die taak was, des te beter voor haar. Bij de onsterfelijken, zij verlang de niets hoogers Slechts dulden en boeten, om na lange jaren van werk dadig berouw zich zelf terug te vin den als dat nog mogelijk was. Septimius, de moordenaar harer be tere natuur, de lafaard, die met het geluk van een vrouw had gespeeld, als een kind met de bal, hij moest weg naar den Orcus. Alles was naar behooren voorbereid. En Acca Sempronia, die haar daad tot in het geringste had overdacht, twij felde er niet aan, dat zij de zelfbeheer- sching en de tegenwoordigheid van geest bij de uitvoering niet zou mis sen. Wel is waar sidderde zij bij het wachten op den ter dood veroordeelde, maar die opgewondenheid was meer het gevolg van den angst, dat Sep timius door onverwachte omstandig heden verhinderd mocht zijn te ko men, dan vrees voor dat, wat zij wilde doen. Zij hield dat integendeel voor gerechtvaardigd, ja, voor edel en goed. LuisterSchreden. Septimius duwt zacht de deur open. Haastig springt zij op. Met een too- verslag is zij weer de frissche, leven dige, van vreugde stralende Acca van gisteren. Meesterlijk, tot verbazing van zichzelf, heeft zij haar geheele zijn in haar macht. Zij gaat hem vriendelijk tegemoet en laat hem in het voorver trek plaats nemen. Op zilveren gedre ven schalen prijken Medische appelen, druiven en vijgen. In een sierlijke heng selkan geurt Spaansche wijnHij drukt haar hartstochtelijk aan het hart en zij duldt hetToen schenkt zij hem een dronk in den gouden beker. „De nacht is koel en de weg ver. Je zult dorstig zijn. Drink Septimius Zij vult ook den anderen beker en neemt een teugje. Septimius ledigt zijn beker tot den laatsten droppel. Met kalmen blik heeft Acca Sempro nia hem aanschouwd. Nu ademt zij opgewekter en loopt een paar maal door het vertrek heen en weer. „Wat is er liefste?" prevelt Septimius. Hij staat ook op. Hij wil haar na deren. Zijn oog vlamt; om zijn mond speelt eerf begeerigen glimlach. Opeens weerklinkt de stem van Eury- dice: „Meesteres, doet open „Wat is er?" „Ik vrees verraad. In de voorzaal hoor ik leven. De opperslaaf spreekt i met den lijfarts. Ik hoorde den naam j Septimius." „Vlucht Ij" zegt Acca tot den ont stelden jongeling. Den opperslaaf heb ik reeds lang gewantrouwd. Vlucht Sep timius Ik zend je bericht in je wo ning." Zij duwde den verblufte haastig naar buiten. Nadat zij zijn stap niet meer hoort, werpt zij zich met dof gekreun op het rustbed heer. Zij drukt haar gelaat in de handen. Fn de voorzaal heerscht diepe stilte. Geen opperslaaf en geen lijfarts storen de nachtelijke rust. Eurydice heeft haar rol goed gespeeld; alles is slechts ko mediespel geweest. Septimius Caulex zal den volgenden morgen echter niet meer aanschouwen. Het gif, dat de wanhopige vrouw in den beker wierp, werkt onmisbaar en met alvernielende Schrijven van de Kamer van Koop^ handel voor de Langstraat, met afschrift van een adres, gericht aan den Raad van Ministers inzake een brug bij den Moerdijk, in welk schrijven wordt ver4 zocht adhaesie te willen betuigen aan dit adres. De Voorzitter zegt, dat B. en AXS, evenwel van oordeel zijn, dat overbrug* ging van het Hollandsch Diep voor deze gemeente niet van zooveel belang is. Voor haar is een brug bij1 Gorin- chem van meer belang, daarom acht het college het niet noodig adhaesie te betuigen. Verzoek van de R.K. Militaire ver- eeniging te Venlo, om een subsidie van f 10.— te mogen ontvangen. Op voorstel van B. en W. wordt evenals het vorig jaar, afwijzend op het verzoek beschikt. Schrijven van den Inspecteur, befast met het toezicht op de Vólkshui.sves* ting, waarin wordt aangedrongen te voorzien in het tekort aan arbeiders^ woningen in de gemeente, wat naar het oordeel van genoemden lnspecietir het best kan geschieden door het cp^ richten van een organisatie. Verder wordt aangedrongen voor v. Tilburg een woning te zoeken, mocht de raad daartoe niet genegen zijn, dan wordt gaarne hiervan ten spoedigste antwoord verwacht. De Voorzitter stelt voor, deze kwes* tie verder in geheime vergadering te bespreken, waarmede de raad accoord gaat. Schrijven van Ged. St. inzake deri Vleeschkeuringsdienst, met afschrift van een schrijven door het college gericht tot het gemeentebestuur van Almkerk» In dit schrijven zegt het college.. het naar zijn oordeel noodig èr, dat aan den billijken eisch der kringgo» meenten, om vroegtijdig een rekening in te zenden, behoort te worden vol daan, opdat deze bij de vaststelling hunner begrooting met het saldo kun nen rekening houden. Ged. St. zijn £fit er ook mede eens, dat het beter is, dat het vleeschketiringsbedrijf afzonder-* lijk wordt beheerd, zoodat een duidelijk overzicht wordt verkregen. Het ge meentebestuur van Almkerk is dart ook in overweging gegeven, te zijner tijd een nieuwe regeling te ontwerpen ers aan hun college ter goedkeuring voot te leggen. In het schrijven aan hef gemeentebestuur van Dussen, wordtde verwachting uitgesproken, dat dit ge meentebestuur bereid zal zijn, de ge meenschappelijke regeling te blijven voortzetten, als de gemeente Almkerk aan de genoemde bezwaren tegemoet komt en de nieuwe regeling met 1 Jan. 1932 ingaat. De Voorzitter zegt, dat als in den geest, als door Ged. St. aangegeven wordt gehandeld, de bezwaren, die het gemeentebestuur tegen samenwerking had, zijn opgeheven. Over deze kwestie heeft spr. ook kracht. „Laat mij alleen steunt Acca Sens pronia. Eurydice gaat hoofdschuddend terug naar de zuilengang. Acca ligt bewegenloos. Er verloopt een uur. Er verloopt nog een uur. Maa? de troost, de levensmoed, waarnaar rij zoo vurig verlangt, komt niet. Ziji schetst zich de terugkomst van Titus Arrun.us, haar werken in Ant'o;h êinet de levendigste kleuren. Te vergeefs® Zij gevoelt slechts dit eene, dat de uitgevoerde wraak haar ontzettenden toestand niet in het minst heeft verat*- derd. Hoe gloeiend zij Septimius haat, toch draagt die haat er niets toe buy, haar oordeel over het eigen handden te verzachten. Verraad, lafheid, er barmelijkheid al die verwijten slin- gert rij met dubbele woede zich zdf in het gezicht. Haar borst hijgt naar adem; haar nagels graven diep in het vleesch van haar wangen.Zoo rijp* te in haar het bewustzijn, dat zij met dien last op de ziel niet kon leven. Twee dagen sloop zij rond als een wandelend Lijk. Het bericht van den plotselingen dood van Septimius, die geheel Rome in opstand bracht, klonk haar in de ooren als een verwijderd! geruisch, dat men in den droom hoort» Op den morgen van den derden dag vond men haar koud en verstijfd int het slaapvertrek. Op haar werktafeltje lag een verzegelde afscheidsgroet aan Titus Arruncus. 't Rustbed was geheet en al met bloed overstroomd. Acca Sempronia had zich rechts en links de polsaderen doorgesneden. EINDE.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1931 | | pagina 1