Tweede Blad No. 5144 Woensdag 29 Juli Kampeerders voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. FOSTER'S MflfIGPILlENl DAMRUBRIEK. in Uw tent Land- en Tuinbouwwereld Haatseiijk Nieuws. BEHOORENDE BIJ HET K"- Indien gij voortdurend last hebt van schele hoofdpijn als gevolg van een slechte spijsvertering, gebruik dan eens een poosje Foster's Maagpillen, het betrouwbare, zacht werkende laxeermiddel. Redakteur M. J. L. BÉNEKER, Kerkstraat 105 WOUDRICHEM. Men word verzocht alle korresponden tie, deze rubriek betreffende, aan bovenstaand adres te richten. In bovenstaande stelling was Wit aan zet en speelde 3127, dreigende met 2722 en 3833. Zwart meende een afdoend antwoord te hebben door 2126 te spelen. Wat was echter het gevolg No. 2. Lokzet van G. Pors te Dordrecht. Stand in cijfers Zwart, 3, 7/10, 13, 14, 16, 19, 20, 21, 23, 24 en 26. Wit, 22, 27, 31,32,35/40, 42/44 en 48. Wit speelde in deze stand 3833, hopende op 23 28, hetgeen gebeurde. Wat volgde er nu No. 3. G. L. Gortmans. Stand in cijfers Zwart, 2, 3, 5, 6, 9/11, 13, 15, 17/20, 24 en 26. Wit, 21, 28, 29, 32/36, 40, 41, 42, 44, 45, »48 en 49. Hoe wint Zwart I. Oplossingen. 27—22, 32X21, 48X39, 30 en 34X12 24 II. Wit sloeg: 32X23, 36X47, en vervolgde met 42 38, 3832 33X2. III. Zwart 1822 en 38 altijd dam geestig Uw huid en voeten eischen gedurende het kampleven een bijzonder goede verzorging, want zonnebrand, smetten, doorzitten en stukke voeten, kunnen U veel pijn en last veroorzaken. Daarom altijd Purol en Purolpoeder Purol 30,60,80 ct. Purolpoeder 45 en 60 ct. Verkrijgbaar bij Apoth. en Drogisten. BLIKSEMGEVAAR. De voorkeur van den bliksem om waterverzamelingen te volgen, kan ons van dienst zijn voor de verklaring van vele ons vreemd toe schijnende feiten, bijv. dat een huis met een bliksemafleider voorzien, door den bliksem wordt verschoond, terwijl een lage schuur, die een paar meter verder staat, totaal wordt vernield, op welks dak toevallig een boom, die niet zoo hoog was als de bliksemafleider, er zijn takken op liet rusten. Daar juist vond den bliksem den gemakkelijksten weg naar den ondergrond door gun stige vochttoestanden. En als een blik semstraal den hooizolder van een huis op het land verschoont, en onder in den stal, zonder iets in brand te zetten, eenig vee treft en doodt, dan is de verklaring ook niet moeilijk te vin den: in den stal vindt men meer voch tigheid dan in andere ruimten. Deze vriendschap tusschen bliksem en water geeft ons nog veel te denken, als wij een beschutting tegen de ge varen van het inslaan van den bliksem trachten te vinden. Wanneer iemand op het vrije veld door een onweder over vallen wordt, geldt als bekende regel, op den grond te gaan liggen, want elk voorwerp, dat boven de oppervlakte der aarde uitsteekt, werkt aantrekkelijk op den bliksem. Dit zou misschien de meening opwekken, dat de diepe sloot naast den weg de beste toevlucht zou zijn, maar dit is natuurlijk verkeerd, want de slooten zijn bij regen en on weer steeds vol water daarvoor zijn ze gegraven en daarin blijft het lang staan; ook in droge tijden zijn de sloo ten vochtig en vormen dan een natuur lijken bliksemaantrekker. Dit wetende, zal men dus een plaats moeten zoe ken, die het regenwater het snelst laat wegvloeien, bijv. een hard beloopen pad of den goed1 geplaveiden straatweg. Uit dezelfde voorkeur van den blik sem voor het water, Iaat zich ook verklaren de noodzakelijkheid, dat de daken ver over de huizen moeten uit komen, ook aan den vrijstaanden ge vel der huizen. Men moet voorkomen, dat de muren van den afloopenden re gen vochtig worden en daardoor den bliksem zouden aantrekken. De dak goten, die zoowel door het metaal, waarvan ze vervaardigd zijn, als door het daarin aanwezige water, den blik sem geleiden, doet men het best aan eiken hoek van het huis met een, af voerbuis te voorzien, die den bliksem naar den grond leidt. Ze kunnen even wel gevaarlijk worden, als de goot of de afvoerbuis niet dicht is en daar door water op den huismuur vloeit. HAKEN AAN DE TANDEN DER PAARDEN. Wie met paarden omgaat, heeft wel eens opgemerkt, dat soms een der dieren ongeregeld vreet. Het kauwt niet goed en heeft moeite om het slecht fijn gemalen voedsel door de keel te krijgen. Soms ook laat het paard den spijsbrok uit den bek val len. "Dikwijls ligt de oorzaak van een en ander in een abnormale tandvorming, en daarom moet men, als zich het ver schijnsel voordoet, niet nalaten de tan den van het dier eens te onderzoeken. De bovenste en onderste tanden pas sen dikwijls niet behoorlijk op elkaar, omdat een der twee helften vooruit steekt. In dit geval wordt bij het kau wen de voorste rij niet behoorlijk afge sleten door de ander en er blijven kleine punten staan. Deze kunnen op den duur zoo lang worden, dat zij het tandvleesch der tegenover liggende kaak raken en verwonden. Er ontstaat een verzwering en het dier kan niet behoorlijk meer vreten. Om nu de paar den van dit lastige gebrek te genezen, is niets anders noodig, dan de punten ol haken af te vijlen of te breken; de verzweringen heelen in den regel dan van zelf. Dit afvijlen moet natuurlijk na eenigen tijd herhaald worden, daar de haken bij paarden met zoo'n abnor maal gebit weer aangroeien. BIJ DEN VOGELKWEEKER IN 'T BOSCH. Een kennis vertelde me het volgende, dat misschien ook anderen van nut kan zijn. Er was een hond verloren, dien men in het bosch gezien had. Ik liep dus een huis in aan den zoom van het bosch om te informee- ren. Men had den hond niet gezien, maar de vrouw noodigde me uit om de vogels van „de jongens" eens te zien. En dat was werkelijk de moeite waard. Vooreerst twee jonge wiele walen, bijna volwassen, die men reeds 14 dagen met beschuit en hennepzaad in het leven had gehouden. Dan vijf jonge merels, met hetzelfde mengsel groot gebracht, die nu reeds allen aten; verder een jonge grauwe lijster, die werd gevoerd door een mannetje, dat men verleden jaar had opgekweekt. Een paar woudduiven waren er te zien, die men met twee dagen uit het nest had gehaald en die nu reeds in de veeren waren. Eindelijk een nestje met jonge kneutjes, en een ander met jonge goudvinken, kaal uitgehaald, en nu reeds 14 dagen gevoerd met beschuit en gekneusd knolzaad. En alles was puik gezond. „Ja, ziet u, mijnheer", zei de vrouw, „ik houd niet van dat straf fe voeren; ik voer om het half uur en geef dan weinig, houd den boe) zindelijk en warm, en krijg op zoo'n manier alles groot, en doe het al wel 30 jaar lang; maar een mensch moet er ook liefhebberij in hebben." Wat mij trof, zei mijn kennis, was de afwezig heid van hard ei en van ander dierlijk voedsel. VERPLANTEN VAN POTPLAN TEN. Potplanten in vollen groei kun nen nog verplant worden, als men er voor zorgt de wortelkluit niet te bescha digen, voor zooverre deze geheel van wortels doorgroeid is. Men neemt dan een eenigszins grooteren pot en van de kluit neemt men alleen een deel van den bovenkant weg. Zulke laat verplante gewassen moeten eenigen tijd in halfschaduw staan, omdat anders de felle zon den groei der planten zou benadeelen. Eveneens moeten die plan ten 's avonds licht besproeid worden. B—r. BRUGGENBOUW. MOERDIJK OF GORINCHEM. Mijn schrijft uit het Land van Altena aan „de Tijd": Bij de verschillende gemeentebesturen is een schrijven ingekomen van de Ka mer van Koophandel en Fabrieken voor Dordrecht en Omstreken te Dordrecht, om adhaesie te willen betuigen aan een door meerdere Kamers van Koop handel en Fabrieken aan den Minister: raad gericht adres, de strekking heb- bende om den bouw van een brug over het Hollandsch Diep bij Moerdijk wel te willen bespoedigen. Tevens is door het gemeentebestuur van de Werken en Sleeuwijk aan de betreffende gemeentebesturen in het Land van Altena en Heusden een ver zoek gericht, wel te willen mededeelen of op den steun der gemeente kan wor den gerekend, indien het gemeentebe stuur van De Werken c.a. zich tot de Regeering wendt met een adres om den bouw van een brug over de Mer- wede nabij die gemeente met den mees ten spoed ter hand te nemen. Immers, indien binnen afzienbaren tijd de brug bij Keizersveer in gebruik zal worden genomen, zal het tot stand komen van een brug over de Merwede van de allergrootste beteekenis zijn te achten voor het nationaal- en internationaal verkeer, terwijl ook deze streek door den bouw van bedoelde brug over de Merwede ten zeerste zal zijn gebaat. De brug over de Merwede is de ontbre kende schakel in het steeds drukker wordende verkeer Zuid-Noord en om gekeerd. NprVPIlQen oversPannen' onlustig en liul ÏCUo slapeloos. Men gebruike hier tegen de zenuwstillende en zenuwsterkende Mijnhardt's Zenuwtabletten Glazen buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drog. i Twee verzoeken dus om spoedige overbrugging. Welke brug zal nu het eerst tot stand komen? Voor het land van Altena is een brug over de Merwede bij Sleeuwijk onte genzeggelijk van veel meer beteekenis te achten, dan een brug bij Moerdijk. De brug over de Merwede zal er ten zeerste toe bijdragen om het land van Altena uit zijn isolement, waarin het i reeds zoo lang heeft verkeerd, te ver- I lossen. Door de gemeentebesturen in het land van Altena zal het streven van het gemeentebestuur van De Wer ken c.a. dan voorzeker ook met alle hun ten dienste staande middelen wor den gesteund. Bij het bezien van het vraagstuk van den bruggenbouw treden evenwel plaat selijke en gewestelijke belangen op den achtergrond en wordt in de eerste plaats rekening gehouden met het nationaal- en internationaal verkeer en in dit ver band wordt aangevoerd, dat de brug over het Hollandsch Diep bij Moerdijk den voorrang verdient. DUUNEN. Veiling 23 Juli. Zwarte bessen 2122 ct. Roode bessen 716 ct. Kruisbessen 212 ct. Witte bessen 614 ct. Frambozen 1233 ct. Aardbeien 832 ct. Appelen I 1225 ct. Id. II 2—il ct. Peren I 612 ct. Id. II 2—5 ct. Aardappelen 21/25i/s ct. Juintjes 314 ct. Sjalotten 28 ct. Snijboonen 1824 ct. Id. II 3—13 ct. Stokprincessen 2228 ct. Wagenaars 25 ct. Boterboonen 1—4 ct. Dubbele boonen 5—9 ct. Stamsnijboonen 510 ct. Tuinboonen 410 ct. Morellen I 3048 ct. Erwten 717 ct. Krombekken 1019 ct. Peulen 614 ct. Tomaten 1620 ct. Id. II 6—14 ct. Alles per kg. Bloemkool 610 ct. Id. II 2—4 ct. Roode kool 710 ct. Savoyekool 18 ct. Komkommers Wit 23 ct. Id. II 1—2 ct. Id. Groen i/21 ct. Meloenen 25—65 ct. Augurken 1/41/2 ct. Andijvie i/22 ct. Sla 1/4—3/i ent. Alles per stuk. Peen 3—6 ct. Selderij i/2— 1 ct. Kroten 13 ct. Juin 13 ct. Alles per bos. GORINCIIEM. Op de Donderdag 23 Juli alhier i gehouden paardenmarkt, waren aange voerd 461 paarden en 11 veulens. Men besteedde voor: i Luxe paarden f 400f 450 Werkpaarden f200f275 2-jarige paarden f 2501300 Veulens f150—f250 I Hitten f 75—f275 Slachtpaarden f 125f 225 Handel traag. WAALWIJK. 1 De heer H. Winkels-de Kort heeft, naar wij met genoegen vernemen, be sloten zijn fabriek laainmerkelijk uit té! breiden. Het werk is opgedragen aan de fa. Wed. Aarts en Zn. alhier. Door de Kamer van Koophandel voor de Langstraat is besloten om een bedrag van f 50 beschikbaar te stel len aan het Steuncomité voor denhouw van een nieuw Nederlandsch Paviljoen op de Koloniale tentoonstelling te Parijs. Voor het 15 Augustus te houden groot concours hippique bestaat groo- te belangstelling. De voornaamste num mers van het rijk gevarieerde program ma bestaan o.m. uit: Concours Luxe Eenspannen met prij zen van zilveren medaille en f 100, 15J en f25. Springconcours E: le prijs zilveren Timtur-wisselbeker, door de fa. Tim mermans van Turenhout uitgeloofd en f175, om den b^ker voor goed in bezit te krijgen moet deze tweemaal achter eenvolgens of driemaal in het geheel gewonnen worden. 2e prijs f125, 3e pr. f 60, 4e pr. f 40 en 5e en 6e pr. f25. Concours Luxe Eenspannen: le pr. f 100, 2e pr. f50 en 3e pr. f25. Concours schoonste rijpaard: le pr, medaille van Prins Hendrik en f25, 2e pr. f40, 3e pr. f20, 4e pr. f15 en 5e pr. f 10. Concours Tweespannen: le pr. f100, 2e pr. f50, 3e pr. f25. Springconcours F. le pr. groote zil veren medaille van H.M. de Koningin en f 100, 2e pr. f50 en 3e pr. f25. 119. En het nieuwe dat zij brachten waa ont stellend 1 „Lorma en haar metgezel waren gevan genen van de inboorlingen van 't heilige land" vertelden ze. „Iedere blanke, die eenma&l den de voet gezet had op dit eiland, mocht nooit meer terug, en bleef gevangen, opdat ze niet zouden vertellen van de eeuwenoude heiligdommen, die op dit eiland waren. 120. Zoo wilde het de oude hoofdman, die met zijn dochtertje Luly daar nog regeerde. „De ge vangenen zou geen leed geschieden," meenden de boodschappers, „maar wee degenen, die ze zou willen bevrijden." Ze zouden steUig naar het binnenland vervoerd worden, vanwaar ontsnappen niet mogelijk was. 121. Het was een ernstig bericht en Rob oor deelde, dat vlug handelen geboden was Hij dacht er natuurlijk niet aan om zijn zuster en de kapitein in handen van de wilden te laten. Met Mary's vader werd afgesproken, dat Daan en Rob onmid dellijk naar het geheimzinnige eiland zouden vlie gen. De zendeling zou vlug met een schip gewapende manschappen volgen en probeeren of ook hij hel pen kon. En na korte tijd vlogen de twee koene aviateurs al weer boven de zee. Na een poosje zagen ze het wrak van den schoener verlaten onder zich en al spoedig kregen ze ook het eiland in het gezicht Alom verkrijgbaar 0.65 per flacon. 1 f

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1931 | | pagina 5