Tweede Blad No. 5147 Vrijdag 7 Augustus Wie is de Man LIMONADESIROPEN KEUNEN MALINGRÉ HEUSDEN. HET BRILLENHUIS KERKSTRAAT 30. voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. %uki££e Tiie ïesz RugpijnNieren Pillen EEK BETERE SOORT koopt U van H. VAN DER VEN - Den Bosch IvigBjlemiEH'iek. FEUILLETON - van Huiden Voeten Proeftuin (*orinclieni BEHOORENDE BIJ HET Eiken dag van uw leven staat gij bloot aan inwendige vergiftiging uw eenige bescherming tegen overtollig urinezuur en andere schadelijke onzuiverheden wordt gevormd door gezonde, krachtige werking der nieren. Als gij uw gezondheid op prijs stelt, dient gij de eerste verschijnselen van nierzwakte te kennen. Rugpijn, hoofd pijn, aanvallen van duizeligheid en urine- stoornissen zijn op zichzelf reeds ellendig genoeg, zij worden bovendien dikwijls gevolgd door rheumatiek, nierwaterzucht, blaaszwakte, graveel en niersteen. Grijp de kwaal krachtig in haar wor tels aan. De versterkende, heelende en opwekkende hoedanigheden van Foster's Rugijn Nieren Piilen worden sinds jaren geroemd om hun uitstekende werking bij verzwakte nieren, waardoor deze organen weder in staat gesteld worden om het bloed zuiver en rein te houden. Bij alle drogisten enz. fl.75 p. flacon. Beste jongens en meisjes. De oplossingen der vorige raadsels zijn: 1. 2. i De fotograaf, stal 3. opa Jx)ter gries bes i urk leeuw De naam van den vogel was dus spreeuw Ijswafel. 7» De nieuwe raadsels zijn: 1. Wie kan van de volgende letters een plaats in Noord-Holland ma ken? LAAAMKR. 2. Mijn eerste is een knaagdier, mijn tweede is een deel van een plaats je in Gelderland, mijn geheel is weer een plaatsje op de Veluwe. Ra, ra, wat is dat? OOM KAREI!. Naar 't Hoog Duitsch M. SCHOEPP. LIKEURSTOKERIJ Brillen - Barometers - Leesglazen enz. 2.) Hoog opgericht staat hij op den katheder. Toornig bliksemen zijn oogen achter den gouden bril. De goed ver zorgde blanke handen houden een wit dicht beschreven papier vast. Boeken pijpen, bonte mutsen staan en liggen door elkaar voor hem. Met zijn diepe welluidende stem vraagt hij voor de derde maal: ,,Ge weigert dus elke inlichting." Diep stilzwijgen. „Ge weet", zoo ging hij voort, „dat die verstoktheid de daad nog erger maakt, dat ge allen wordt weggejaagd, als de schoolcommissie er iets van ver neemt. En dat zal ze. De geheele stad spreekt reeds van die ongehoorde ge beurtenis. Ik neem aan, dat niet allen zoo verdorven zijn, als in dezen brief staat, Ik neem aan, dat een van jullie de anderen door slecht voorbeeld ver leidde. Noemt mij dien eenen On de overigen zullen met een berisping vrij komen. Welnu?" Er ontstaat onrust onder de leerlin gen. Zij stooten elkaar aan, fluisteren, enkele toonen angst en vrees. Maar zij zwijgen. „'t Grieft mij, dat ik mij in jullie be TE HEERENVEEN is Maandag een groot concours hippique ge houden. Een van de meest geslaagde details was het nummer „Spannen Friesche Stamboekmerries voor Beugelsjees" gereden door heer en dame. J. E. Hofdtee uit Scherpenzeel. HOE POES MINET HET LAND REDDE. II. De koning dacht even na. Dan riep hij uit: „Daar moet een einde aan komen. Laat door het heele land be kend maken, dat ik een belooning van honderd goudstukken uitloof voor den man, die onv van den reus kan ver lossen." Dat gebeurde. De koning at alleen de korstjes van het roggebrood op en bewaarde de rest voor zijn middag maal. Hij ging bovenop zijn troon zit ten, met den kroon op zijn hoofd en een zak met 100 goudstukken naast zich. Hij zat zoo den heelen dag en wachtte, tot er iemand zou komen, die hem raad zou geven. Maar het was al bijna 5 uur geworden de koning had een verschrikkelijke honger en nog was er niemand komen opdagen. Het was buiten al 'bijna donker, toen er opeens zacht aan de deur van het paleis werd geklopt. „Laat maar." riep de koning tegen een knecht, die de deur open wilde maken, ,,laat maar, ik zal zelf wel open doen." De koning sprong met één sprong van zijn troon af, liep rnet zijn kroon op zijn hoofd en zijn hermelijnen mantel op zijn rug, naar de voordeur en riep; „Wie is daar?" De koning luisterde aan het sleu telgat. Maar niemand antwoordde. Dc koning zette nu zijn handen aan zijn droog, dat onoprechtheid onder jullie mij uw vertrouwen kon ontrooven, dat de verstoktheid onder u reeds zoo'n heerschappij voerde. Of is het vrees voor uwen verleider, die u de tong snoert? Zoudt ge werkelijk bang zijn voor een schoolmakker, wiens erbar melijke lafheid hem voor de welver diende straf bevreesd maakt? Lange, ademlooze rustpoos. Dr. Securius schijnt opmerkzaam in den geopenden brief te lezen, anders zou hem de indruk, die zijn laatste woorden maakten, onmogelijk ontgaan zijn. Aller oogen richten zich op een knaap, die wat zijn uiterlijk betreft, niet meer in de secunda thuis hoort. Groot en breed geschouderd is hij, een beeld van jeugdige kracht en gezondheid. Trotsche blauwe oogen bezielen het mooie gezicht; op de bovenlip vertoont zich het eerste dons in het liehtblond van 't weelderige haar. Met somberen spot heeft hij tot nu toe zijn makkers aangezien; verachtelijk vloog zijn blik van den een naar den ander. Daar hoort hij de laatste woorden van den leeraar. Donkerrood kleurt zijn wangen, een schok doortrilt het krachtige lichaan, de krachtige, gezonde tanden graven diep in de onderlip en de vuisten bal len dreigend. Een woeste blik treft den leeraar. „Ik ben 't." Bijna onmerkbaar krimpt de leeraar ineen. Nog strenger richt hij zich op. „Jij, Frits Bellerman?" „Ja L» Ruw en vast klinkt zijn stem. Hunne blikken treffen elkaar. „Waarom heb je dat niet dadelijk gezegd?" „Omdat wij elkaar beloofden te zwij gen." „En waarom heb je die belofte ver broken?" „Omdat ik met die lafaards daar niets meer wil te doen hebben." 't Trotsche antwoord wekt onrust; dreigende kreten weergalmen. Enkele knapen springen op, en steeds wilder rumoer vervult de klasse. Stilte roept de leeraar, en daar 't niet gehoord wordt, slaat hij met een liniaal op de tafel en herhaalt met krachtige stemstilte. Vermetel ziet Frits de woedenden aan. Hoe spoedig zijn ze tot rust te dwingen. Gisteren nog onverschrokken jongens, in tabaksdwalm gehuld, met schorre stemmen liederen brullend en daarbij de maat met bierglazen slaande en nu sidderend voor één woord van den leeraar. „Wat ik je beloofde, zal ik houden," zeide die op strengen toon. „Ik zal alles doen, om het bij de regeering door te drijven, als jullie mij belooft, door goed gedrag en ijverig leeren alles in te spannen, dit misdrijf te doen vergeten. Wat echter jou betreft Frits bellerman Hij zwijgt een oogenblik; zijn oogen rusten weer op den brief. „Om je vader spijt het mij. Hij be leeft niet veel vreugd van je. Maar dit mag ik niet verzwijgen. Ik heb je dik wijls genoeg gewaarschuwd; je wil- det niet hooren. Je bent achttien jaar, de oudste in de klasse. In plaats van de jongens met goed voorbeeld voor te gaan, heb je hen verleid, waar je kon. Je bent rijk begaafd; maar je mist mond en schreeuwde boos: „Ik ben de koning, koning Doris, wil je wel. eens gauw zeggen wie je bent?" Tot eenig antwoord klonk een zacht gemiauw. De koning draaide nu den sleutel om, schoof de grendels van de deur en deed de deur op een kier open. Het was ondertusschen heelemaal don ker geworden. Tot zijn groote verba zing zag de koning niemand staan. Hij keek nog een en nog eens en toen zag hij, vlak bij den grond, opeens twee groene lichtjes. De koning haal de een groote lantaarn en keek toen nog eens, en wat denken jullie, dat de koning vond? Een groote zwarte poes, die op den stoep voor de deur van het paleis zat. De groene lichtjes, die de koning in het donker gezien had, waren de oogen van die poes ge weest. „Heb jij hier aangeklopt?" bulderde de koning boos, want hij had verschrik- kelijken honger. Plotseling ging de poes op haar achterste pooten staan en zei: „Miauw". Toen kwam ze naar den koning toe, beduidde den koning, dat hij moest bukken, legde daarna een zwart pootje om den hals van den ko ning en fluisterde met een heel fijn stemmetje hem in het oor: „Ik ben Minet, de kater. Ik kom U helpen, om U van Pim den toovenaar te verlos sen „Hahaha !f", lachte de koning luid keels, ,,wou jij Pim de toovenaar ver slaan? O, domme, kleine poes, ga. maar gauw naar je warme mandje terug en naar je schoteltje melk en vang jij maar muizen, hoor „Miauw, miauw !f' zei Minet, de ka ter, wat natuurlijk ,,nee, nee" moest beteekenen. Hij legde weer zijn zwarte poot om den hals van den koning. „Ik ben wel een. kleine poes, maar ik be loof U, dat ik U vóór morgen 12 uur van den toovenaar zal verlossen. En als ik geen woord hou, mogen de muizen me opeten zei Minet. „Nou, kom dan maar even binnen, ;als je maar goed je pooten veegtzei koning Doris lachend. Hij nam poes bij een poot en nam hem toen mee naar binnen. Trotsch, met zijn staart in de hoogte, en luid spinnend, wandelde Minet de kater, naast den koning voort. De koning ging weer op zijn troon zitten, terwijl Minet vlak voor hem, op den grond ging zitten, op zijn ach terste pooten. „Wat krijg ik, koning Dorus, als ik Pim de Toovenaar vang?" vroeg Minet. „Honderd goudstukken zei de ko ning. (Wordt vervolgd.) JAARVERGADERING VAN DE N.P.FL Zooals men weet werden in het najaar van 1929 de druiven in de twee sère's van ons tuinbouw-voorbeeldbedrijf uitge- poot. Als regel mogen de eerste drie jaar van dergelijke jonge boomen geen vruchten gekweekt worden. De groei was echter zoo goed dat besloten werd reeds dit jaar eenige trossen druiven te kweeken. De vrucht liet zich van meet af aan best aan zien. De eerste trossen druiven zijn ter veiling te Gorinchem aangeboden en brach ten ruim 90 cent per K.G. op. Het bewijs is hiermede geleverd dat de grond alhier zich eigent voor de kweek van eerste kwaliteit druiven. den wil, van die gaven gebruik te ma ken. Tot nu toe vergaf ik je je stre ken, want ik hoopte steeds, dat je je zoudt verbeteren. Thans kan ik niet vergeven, kan ik zelfs niet verontschul digen. Je hebt de schoolorde op het schandelijkst aangetast. Men ergert zich in het openbaar over je handelingen; ik moet het den directeur meedeelen. Je verdient strenge straf. Maar ja, om je vader spijt het mij." Frits had den leeraar strak aange zien, zonder ook slechts éénmaal diens op den brief rustende oogen te ont moeten. Thans haalt hij ironisch glim lachend de schouders op, wendt zich tot den bruinlokkigen jongen, die naast hem zit, en hem reeds eenige malen angstig had aangezien, en knikt hem vriendelijk toe. De anderen bestaan voor hem niet meer. Toen begint hij langzaam en onverschillig zijn boeken bij elkaar te leggen, haalt voorzich tig het groote zilveren horloge te voor schijn, gaapt gedwongen en toont dui delijk, dat hij zich verveelt. „Je hebt er toch berouw van?" klonk het van den katheder. Een zweem van vroolijkheid zweeft over het gelaat van den jongen. „Neen, mijnheer De leeraar meent niet goed gehoord te hebben. >,Wat?" Voor zoo verhard had hij zijn leer ling niet gehouden. Hij neemt zijn bril af, een teeken van opgewondenheid. „Je hebt dus geen berouw? Zie je 'tdan niet als een schande aan, weg gejaagd te worden, nadat je ruim twee en een half jaar in deze klasse hebt gezeten? Als een schande, voor deoo- Op Woensdag 22 Juli j.I. hield de Nederlandsche Pluimvee-Federatie oik- der leiding van den Heer Bern. H. Vos, onder-Voorzitter van de N.P.F., in dé Sociëteit, Junushof te Wageningen eens di uk bezochte Algemeene vergadering, De Voorzitter van de N.P.F., de heer P. J. van Haaren, was verhinderd de vergadering bij te wonen, wegens een vergadering van den N.C.B. Het jaarverslag van den secretaris werd besproken. Daaraan is te ont- leenen: de pluimveestapel breidde zich wederom sterk uit, ook in die streken., waar tot nu toe weinig kippen wer den gehouden. De vlucht van de uit breiding van den pluimveestapel wordt met de volgende cijfers gedemonstreerd; volgens de laatste veetelling bedroeg het aantal kippen 24 millioen stuks^ tegenover bijna 10 millioen in 1921, Het aantal leghoenders kan op 20mil lioen worden geschat, welke pim. 2 milliard eieren produceeren. Geëxpor teerd werd voor een waarde van pim, 70 millioen, waarvan bijna 62 millioen gulden komt voor rekening van eieren en eierproducten, tegenover resp. 633 en 68 millioen gulden aan boter ea kaas. De binnenlandsche consumptie bo draagt ongeveer 40 pCt. van de totale productie van den pluimveestapel, zoo dat de totale pluimveeteelt-voortbreiK ging een opbrengst vormt van bijna 120 millioen gulden, welk bedrag meer dan 10 pCt. van de totale bodempro ductie in Nederland vertegenwoordigt. Dergelijke cijfers spreken voldoende voor zichzelf; zij getuigen overduide lijk van de groote beteekenis van de pluimvee-industrie voor onze nationale welvaart, wat te sterker op den voor grond treedt, nu in dezen tijd van ern- stigen landbouwcrisis de rentabiliteit in het pluimveebedrijf zich vrij goed heeft kunnen handhaven. Hoewel de prij zen der eieren een belangrijke dalling ondergingen van 1520 pCt., liepen ook de voederprijzen met ruim 20 pCt. ie~ rug, zoodat vermoedelijk de bruto-winsi 90 pCt. van die in het voorafgaande jaar dicht zal benaderen. Bij de N.P.F. waren in 1930 14 orga nisaties aangesloten, welke gezameiE- lijk ruim 90.000 individueele ledeiz telden. Door den heer Slegt werd de aan dacht gevestigd op de inenting tegen diptherie en pokken door de pluim veehouders zelf. De Voorzitter deelt mede, dat het: bestuur van de N.P.F. het standpunt inneemt, dat meest wenschelijk geacht is, dat enting door dierenartsen ge schiedt, doch de tarieven dan ook zoo danig moeten zijn dat er eigenlijk geei® behoefte gevoeld wordt zelf te enten, De entstof van prof. de Blieck woïttfc slechts aan dierenartsen verstre&ri en waarschijnlijk zijn de andere entstof fen die men in de praktijk gebruikt van buitenlandschen oorsprong. Na eenige toelichting wordt de Jaar rekening goedgekeurd. Aan het Bestuur onder instemming van de vergadering' dank gebracht voor het zuinig finan cieel beheer. Zonder schriftelijke stemming wordt de Bredasche Eiermijn tot lid der Fe deratie toegelaten. De Voorzitter deelt mede, dat de N.P.F. pogingen heeft gedaan om zich naast de Centrale organisaties tedoerfe. vertegenwoordigen in het Comité vao Economisch verweer, deze pogingen zij© echter gefaald. De Federatie moet dus een anderen weg zoeken om zoodra vanuit het buitenland gevaren voor han delsbelemmeringen dreigen, toch de be langen der bedrijfspluirnveehouders te kunnen dienen. Verder herinnerde de Voorzitter, dast 13 October 1930 het Ned. Eiercontrole Bureau een semi-officieele instel ling tot stand is gekomen, waardoor de in 1929 ingestelde vrijwillige con- gen van je mede-scholieren met de zwaarste straf gestraft te worden, die er op school bestaat?" Een vijandige blik treft den leeraaar en hard en trotsch klinkt het voor -de tweede maal: „Neen, mijnheer Ónder de jongens heerscht een adem looze stilte; Frits Bellerman is in huis oogen plotseling een held geworden, Vele schamen zich, dat zij hem in den steek gelaten hebben, om ten zijnen kosten ongestrafte te blijven. Eigen lijk hebben zij toch allen meegedaan^ en elkander eeuwige trouw gezworens- en verheven idealen van vriendschap vervulden de jonge harten. En nu dia voor de eerste maal verwezenlijkt moes ten worden, nu hadden zij' zoo jam merlijk schipbreuk geleden, en slechte Frits, de verleider, had zijn belofte ge houden. 't Is den jongens slecht te moei de. Slechts een van allen ziet Frits met van vreugd stralenden blik aan, enksni nauwelijks den tijd afwachten, hem dé hand te drukken. Slechts één van M- len gevoelt de schreeuwende onrecht vaardigheid, die er plaats heeft Era plotseling verbreekt zijn helder klin kende stem de zwoele stilte, en zijs slanke gestalte oprichtend, ziet hij des leeraar met vlammenden blik aan. „Als Frits weggejaagd wordt, wil Si: ook bestraft zijn, mijnheer," zegt hij, „Jij, Karei Güstrow?" vraagt de leer aar verrast, en de knapen staren heers verbaasd aan. „Jij"? „Neen, hij niet, Karei niet," zegt Frits op beslisten toon, „hij is er niet bij geweest." (Wordt vervolgd). Nieuwsblad VAN en Doorzitten bij Wielrijden, Zonnebrand en Smetten, verzacht en geneest men met Doos 30-60 en 90 ct. Tube 80 ct. Bij Apoth. en Drogisten

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1931 | | pagina 5