If innen hu id. Hevig onweer boven ons land. Plaatselijk Nieuws. frole op den uitvoer van eieren wet telijk werd geregeld. Het Bureau staat onder leiding van den heer Ir. J. Q. Tukker. De Voorzitter zegt, dat alles in het werk moet worden gesteld, om den heer Tukker te helpen en terzijde te staan, daar deze met groot doorzet tingsvermogen voor de belangen der pluimveehouders is opgekomen. Door den heer Tukker werden ver volgens mededeelingen gedaan over ver schillende proeven aan het Rijksinsti tuut voor Pluimveeteelt, in samenwer king met hoogleeraren uit Utrecht en Wageningen genomen. Het door de N.P.F. in het leven geroepen Bureau voor Pluimveevoeder controle heeft ook in het afgeloopen Bar verheugende resultaten gegeven. e omzet van N.P.F. Standaard-Pluim veevoeders is sterk toegenomen: 400 wagons in de laatste 5 maanden van 1928, bijna 1800 wagons in 1929 en 2821 wagons in 1930. Het plan is om een biologische at- deeling van het Bureau in het leven te roepen, welke inrichting in Wagenin- gen gevestigd zal worden. De biolo gische onderzoekingen zullen onder lei ding van prof. Grijns verricht wor den. De fabrieken aangesloten bij het Bureau hebben hun financieelen steun voor inrichting van het instituut toege zegd. De Voorzitter zegt dank aan de fa brieken, die het belang van de we tenschap in onze taak inzien. Er wordt besproken de wenschelijk- heid tot stichting van een studiefonds voor ziektebestrijding, waarvoor prof. de Blieck reeds zijn belangstelling heeft getoond. Men hoopt, dat ook de Re geering haar steun zal verleenen. De Voorzitter deelde verder mede. dat de Secretaris van de N.P.F., de feeer Ir. J. J. Janssen tot Adj. Rijks- pluimveeteeltconsulent is benoemd en onze Federatie gaat verlaten. Hij bracht een hartelijk woord van dank aan den heer Janssen, hetwelk door dezen wordt beantwoord. Het Bestuur heeft den Ireer Ir. V. Tchernoff is aangesteld als wnd. secretaris der N.P.F. en lei der van het Bureau voor Voedercontro le. Deze zal zijn werkzaamheden voor- hoopïg verrichten onder directe leiding van den heer Tukker. Tevens wordt de werkwijze van de Commissie voor Pullorumbestrijding be sproken, waarin ook de N.P.F. ver tegenwoordigd is. Men heeft verschil van inzicht gekregen en is het met den gang van zaken lang niet eens. Het Bestuur van de N.P.F. stelt voor den gang van zaken in de bovengenoemde de Commissie nog eens te bestudeeren en zijn conclusie aan de Algemeene Vergadering kenbaar te maken. Daarna wordt het rapport van den Heer L. G. H. Simons, inzake reclame voor grooter binnenlandsch eierverbruik besproken. De reclame moet eenige jaren duren en kost vanzelf sprekend veel geld. Men moet eerst de geld middelen bij elkaar verzamelen en dan de reclame-campagne nader uitwerken. Deze moet onder leiding van een ver antwoordelijk persoon komen te staan. Er wordt uitvoerig over deze kwestie gesproken en het voorstel van het be stuur aangenomen, om alle belangheb bende organisaties en particulieren han del tot een gezamenlijke bespreking uit te noodigen. Er wordt gelegenheid opengesteld om ajgemeene vragen te stellen. De heer Siegt vraagt of de eieren ©ok onder de Warenwet zijn gekomen. De Voorzitter deelde mede, dat dit naar alle waarschijnlijkheid binnenkort zal geschieden. Hierna wordt de vergadering geslo ten. Dooden en gewonden. Groote matrieele schade. Over een groot gedeelte van ons land heeft Dinsdagmiddag en -avond een hevig onweer gewoed. Vijf personen door den bliksem getroffen. Dinsdagavond omstreeks zes uur ontlaste aich boven Arnhem en omgeving een aware onweersbui. De bliksem sloeg in het bootenhuis in de Jachthaven, waar op dat oogenblik een groot aantal per sonen, die aan het roeien of kanoën waren geweest, een schuilplaats zochten. Vijf personen werden getroffen n.l. de serge ant Haltena, die voor herhalingsoefeningen onder de wapenen was, wonende v. d. Heilaan, Arnhem, en de dames Van Ma- ben, Polman, Coops en Hummeling. Onder 4e aanwezigen was ook dr. Staal, die dadelijk zich met de getroffenen bezig hield. De vier dames bleken slechts voor namelijk onbeduidende brandwonden be komen te hebben en voornamelijk door den schrik te zijn flauw gevallen. Met den sergeant Haltena was het echter ernstiger gesteld. Het bleek, dat hij op het lin keroog was getroffen. Hoewel men 11/3 uur bezig is geweest met kunstmatige ademhaling toe te passen, moest dr. Staal tenslotte den dood constateeren. De vier dames zijn naar het gemeenteziekenhuis gebracht, waar twee nog ter verpleging zijn opgenomen. jn Oosterbeek, waar de tramrails door EEN BLOEMENHULDE VOOR H. M. KONINGIN-MOEDER. Ter gelegenheid van den 73sten verjaardag van H. M. de Konin gin Moeder werd Maandag op het paleis te Soestdijk aan H. M. de Koningin Moeder een bloemen hulde gebracht. Staande op het bordes van het paleis nam H. M. in gezelschap van H. M. de Ko ningin en H. K. H. Prinses Juliana de hulde in ontvangst. de geweldige zandmassas waren overstroomd derailleerde een wagen van den buurt spoorweg, die dwars over den weg kwam te staan, zonder verdere ongelukken te veroorzaken. Het verkeer was ruim een uur gestremd. In de Jozef Israëlstraat te Arnhem sloeg de bliksem in een huis, zonder echter schade aan te richten, dan dat een aan tal pannen van het dak gerukt werd. In verschillende stadsdeelen ondervond men veel last van water, dat uit de riolen naar boven kwam. Te Vlaardingen. Tijdens het hevige onweder is Dinsdag avond de bliksem geslagen tegen den schoorsteen van de Boas Bank aan de Oosthavekade, hoek Bleekstraat. Van den buitenkant van den schoorsteen is een brok afgeslagen. Verder onheil werd niet aangericht. Vrouw door schrik haar spraak kwijt. De echtgenoote van T. de Jong te Vlaardinger Ambacht heeft door het schrikken van een donderslag tijdens het hevige onweder van Dinsdagavond haar spraak verloren. Op enkele antennedraden is de bliksem geslagen, gelukkig zonder ongelukken te veroorzaken. Bliksem ingeslagen. Dinsdagavond omstreeks 7 uur is de bliksem ingeslagen in de boerderij van den heer Brouwer te Ottoland. Het achterste gedeelte van het huis brandde geheel uit. De schade bedraagt ongeveer zeven duizend gulden en wordt door verzekering gedekt. Dinsdag is tijdens een hevig onweer te St. Philipsland de bliksem ingeslagen J op de hoeve „Steene Poort", bewoond door den heer L. B. van Nieuwenhuyzen. Er zijn enkele ruiten vernield. Er ont stond geen brand. Tijdens een kort doch hevig onweder is Dinsdagmiddag te Eindhoven de bliksem ingeslagen in de woning van den kleer maker Pennings in de Kalmoesstraat, hetgeen een begin van brand veroorzaakte. De brandweer wist met een slang op de waterleiding het vuur spoedig te blusschen. Persoonlijke ongelukken kwa men hier niet voor. Op den Leenderweg is een wielrijder zoodanig van den bliksem geschrokken, dat hij van zijn rijwiel viel. Na bekomen te zijn van den schrik, kon hij zijn reis vervolgen. In de Kalmoesstraat is de bliksem op een antenne geslagen, zonder ongelnkken te veroorzaken. Tijdens het hevig onweder, dat Dins dagavond omstreeks 7 uur een groot half uur ook boven Gouda heeft gewoed, is op den Rotterdamschendijk, ter hoogte van de Kaarsenfabriek, een boom door den bliksem getroflen en gedeeltelijk af geknapt. Ook op den Bodegraafsche- straatweg sloeg het hemelvuur in een stam. Op de Nieuwehaven is bij een rukwind een boom omgewaaid. Het onweder ging van zware regen buien vergezeld, die vele straten blank zetten. Te Wagenberg bij Breda sloeg tijdens 'het onweer de bliksem op de R. K. Kerk, tengevolge waarvan de electrische instal latie van het uurwerk werd beschadigd. De heer Langenberg, die in de kerk werkzaam was, werd zoo door den schrik bevangen, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Hagelslag. Te Krimpen a. d. Lek heeft de zware hagelslag Dinsdagavond groote schade toegebracht aan de op het veld staande gewassen. Jongeman door den bliksem gedood. Dinsdagmiddag ongeveer half vier en op nieuw ruim zeven uur heeft zich boven Leiden en omstreken een zwaar onweer ontlast. Het vuur was bijna niet van de lucht en het onweer ging gepaard met zware slagregens en hagelbuien. De 19- jarige winkelbediende J. A. B. Kreuger uit de gastraat te leiden werd door het onweer verrast, terwijl hij in den Broekpolder te Oegstgeest aan het visschen was. Hy heeft blijkbaar nog getracht zich in een schuur in veiligheid te stellen, doch op een afstand van zes meter van deze schuur werd hij door den bliksem getroffen hij was op slag dood. Het voorste gedeelte van het lichaam was geheel verbrand. Om half vijf werd hij door de menschen die koeien gingen melken gevonden. Het lijk is naar het lijkenhuisje te Oegstgeest overgebracht. Verder heeft de bliksem nog getroffen den molen van de firma Noordman aan den Haagweg te Leiden, zonder echter ernstige schade aan te richten. Een vader te midden van zijn gezin gedood. Dinsdagavond is de bliksem geslagen in de woning van den fabrieksarbeider Cornelissen te Silvolde (gemeente Wisch). De familie zat juist aan tafel. De 51- jarige Cornelissen en drie kinderen werden door den bliksem getroffen en in de kamer werd alles vernield. Cornelissen was dadelijk dood. De kinderen waren be- lusteloos, doch kwamen spoedig bij, waarna bleek, dat zij slechts lichte verwondingen hadden gekregen. Cornelissen laat een vrouw en zeven kinderen achter. Twee menschen door den bliksem getroffen Maandagavond woedde boven Deurne, Asten en omgeving een zwaar onweer. In de St. Jozefparochie te Deurne sloeg de bliksem in de woning van den arbeider v. d. \V. De vrouw van v. d. W., die aan tafel zat, werd door het hemelvuur getroflen en nog al ernstig gewond. Haar echtgenoot droeg haar onmiddellijk naar een naburige woning, omdat de bliksem ook brand veroorzaakt had. Het huis van v. d. Wee brandde geheel nit. Ook op het gehucht Wasberg werd een man door den bliksem geraakt, doch slechts licht gewond. Verder vernielde het hemelvuur gedeelte lijk den fabrieksschoorsteen der steenfa briek Van Daal, Goosens Co terwijl op het kantoor der fabriek een begin van brand ontstond, welke echter spoedig ge- bluscht kon worden. In een weide werden drie koeien door het hemelvuur gedood. In Asten sloeg de bliksem op de tele foonleiding en vernielde 15 achter elkaar staande telefoonpalen. Boerderijen afgebrand. Tijdens het zware onweer dat Dinsdag avond boven de Betuwe gewoed heeft, is de bliksem ingeslagen in de kapitale hof stede van Van Dijk te Driel bij Arnhem. Niets kon gered worden. Met den in boedel is de geheele inventaris een prooi der vlammen geworden. Ook zeventien varkens kwamen in het vuur om. Alles was verzekerd. ANDEE. De koopman W. den Dekker al hier, had het ongeluk van een rolblok te vallen. Hij kwam met het hoofd op den grond terecht en werd in bewus- teloozen toestand naar zijn woning ver voerd. De ontboden geneesheer con stateerde een ernstige hersenschudding. Dinsdag j.l. woedde alhier een hevig onweer. De bliksem sloeg op twee plaatsen in een boom en op ver schillende plaatsen in den grond. On gevallen deden zich niet voor. Zaterdagavond a.s. speelt de voet balvereen. „Sparta I" alhier een vriend schappelijke wedstrijd tegen D.F.C. al hier. BENEDEN - LANGSTRAAT. Naar vette varkens blijft geregel de vraag bestaan en besteedt men thans 50 ct. per K.G. levend gewogen. De jonge biggen worden verhandeld van f 8 'tot f 10 per stuk. BRAKEE. Tijdens het onweer op Dinsdag avond j.l. werd een kalf, toebehoorende aan den landbouwer W. Kuijntjes door den bliksem getroffen en gedood. LAND VAN ALTENA. De aardappelziekte heeft de vroe ge soorten (Blauwputten) zoo aange tast, datvan sommige perceelen de opbrengst te gering is om ze nog te laten delven. Ook in de eigenheimers komt de ziekte voor. NIEUWENDIJK. Dezer dagen bedankte mej. Adr. de Hoog, wegens huwelijk, als lid en bestuurslid der naaikrans Martha". Als blijk van waardeering voor het vele, dat zij als lid en als bestuurslid voor de vereen, heeft gedaan, Werd haar door het bestuur, namens de vereen., een prachtig theemeubel aangeboden. De eieren werden deze week ver handeld tegen prijzen van f 4.00 en f 4.50 de 100 stuks. Handel traag. J.l. Woensdag vierden Joh. van Breugel en Netta Bysterveld, onder groote belangstelling hunne gouden echtvereeniging. Het zoontje van L. K. kwam zoodanig over een plank te vallen, dat hij zich ernstig bezeerde en de hulp van dr. de Vries ingeroepen moest wor den. NEDEIU1EMERT. J.l. Donderdagavond reed Mr. Bleeker alhier, met zijn auto in volle vaart tegen het groote ijzeren hek van den kasteeltuin, hetwelk ten deele ge sloten was. De carrosserie werd deer lijk gehavend, doch persoonlijke on gelukken zijn niet te betreuren. OUDENDIJK. Op Maandagavond a.s. te 8t/2uur Z.T., hoopt in de openb. school de Oranjevereen. alhier, een ledenvergade ring te houden. Bespreking het al of niet houden van een feest. De landb. v. A. vond dezer da gen, terwijl hij voor een koopman een koppel varkens wilde monsteren, een der dieren dood in het hok liggen. Bij deskundig onderzoek is gebleken, dat er sporen van vlekziekte aanwezig waren, terwijl ook bij een ander vee houder onder de varkens deze ziekte zich heeft voorgedaan. POEDEROIJEN. Naar wij vernemen hoopt het mannenkoor „Ons Genoegen" alhier, a.s. Zaterdagavond concert te geven, met medewerking van verschillende ver- eenigingen uit den omtrek, allen onder leiding van den WelEd. Heer v. d. Nat ie Sleeuwijk. SPRANG. Vergadering van den raad dezer gemeente, te houden op Vrijdag den 7 Augustus 1931. des nam. te drie uur. Agenda: 1. Vaststelling van de notulen der vorige vergadering. 2. Ingekomen stukken. 3. Voorstel van B. en W. tot aan vulling dér Algemeene Politieverorde ning (verlating sluitingsuur vergunnings- localiteiten). 4. Goedkeuring rekening 1930 en begrooting 1932 van het Burgerlijk Arm bestuur te Capelle. 5. Wijziging gemeentebegrooting. 6. Voorstel van B. en W. inzake schoolbouw te Vrijhoeve-Capelle. 7. Voorstel Van B. en W. tot aan koop van grond te Sprang (wegver- breeding.) 8. Benoeming Onderwijzeres aan de O.L. school aan de Nieuwstraat te Ca pelle (vacature Mazirel). 9. Vaststelling ambtenarenreglement. 10. Vaststelling kohier straatbelasting. 11. Onderzoek geloofsbrieven nieuw benoemde leden van den raad. 12. Vaststelling staat van oninbare en nog te verhalen posten dienst 1930. 13. Aanbieding - gemeenterekening dienst 1930. 14. Mededeelingen. WAALWIJK. Het hoofd der St. Antonius- school, mej. C. Gebbing, slaagde te Utrecht voor akte Fransch L.O. De gemeenterekening sluit, voor betreft den gewonen dienst, met een bedrag aan ontvangsten van f675.180.08 en aan uitgaven van f630.302.33, al- zoo met een goed slot van f44.837.75. WOUDKICHEM. Op aansluiting op het dezer da gen geplaatst bericht betreffende de restauratie van den toren alhier, kan nog worden medegedeeld, dat de Mi nister van Onderwijs, Kunsten en We* tenschappen aan het Gemeentebestuur van Woudrichem heeft bericht, dat hij zich kan vereenigen met het plan om de restauratie van den toren voorloopig stop te zetten, zoodra de bovenste ge leding daarvan geheel zal zijn voltooid, zoodat bij latere hervatting van het werk alleen een veel minder kostbare stelling behoeft te worden opgericht om de onderste geleding van den to ren. De Minister heeft zich in begin sel bereid verklaard er toe mede te werken, dat het Rijk van het bedrag aer verhooging ad f14000.boven het oorspronkelijk geraamd bedrag van f 38000.welk eerstgemeld bedrag nog bij uitvoering van bovengemeld denk beeld benoodigd zal zijn, wederom 24 38 of in dezelfde verhouding van het oorspronkelijk subsidie tot de eerst geraamde kosten, voor zijn rekening neemt, met de bedoeling de gelden op de rijksbegrootingen van 1932 en 1933 uit te trekken. Wanneer thans ook de provincie Noordbrabant het aanvankelijk toege kend subsidie evenredig verhoogd, zal de restautratie van het eerste gedeel te van den toren kunnen worden vol tooid. In dit verband wordt nog'opgemerkt, dat Z.Exc. de Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, vergezeld van den heer Dr. J. Kalf, Directeur van het Rijksbureau voor de Momenten- zorg en eenige andere deskundigen, Woensdag j.l. den toren persoonlijk in oogenschouw zijn komen nemen. De huurders van weitoemaat op de uiterwaarden alhier, seizoen 1930, ontvangen van de erven van den heer W. Kalis, als tegemoetkoming in de schade, veroorzaakt door het hooge rivierwater, een korting van 5 pCt. op de pachtsom. Gedurende de maand Juli j.l. wer den aan de vischmarkt alhier aange voerd 2 zomerzalmen ad f 1.65 per pond en 1 schotje ad f 3.05 per stuk. Het vorig jaar werden in dezelfde maand 70 zalmen aangevoerd. De bij de Ned. Herv. gemeente beroepen predikant Ds. Ch. de Bruyn te Rijnsaterwoude, zal op 16 Augustus a.s., der nam. 6 uur, alhier zijn intrede doen, na des middags bevestigd te zijn door zijn vader Ds. de Bruyn van Rot terdam. De heer Joh. Daim heeft de be noeming tot lid van den Raad dezer gemeente aangenomen. WIJK. Naar wij vernemen krijgen de gemeenten Wijk, Aalburg en Veen ook hun radio-centrale. De radiohandelaar B. A. v. d. Pol heeft hiervoor concessie aan de regeering aangevraagd, de daar bij benoodigde vergunningen enz. heeft hij reeds verkregen. Het moet in zijn bedoeling liggen nog dez^n zomer met aanleg te beginnen, zoodat een ge deelte der ingezetenen nog voor den winter van de centrale zal kunnen ge nieten. Wij twijfelen er niet aan, of velen zullen aansluiten, immers men heeft geen duur toestel meer noodig, geen onderhoud geen laden meer van a ecu's. Met een geringe wekelijksche beta ling is men overal af. HU ■■mi IIrwff»

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1931 | | pagina 6