Pluimveeteelt. Plaatselijk Nieuws. ia den nacht van 23 op 24 Juli, waarbij drie kinderen om het leven kwamen, verd de 27*jarige zoon des huizes ge arresteerd, verdacht van brandstichting. Zaterdag is hij op verzoek van zijn verdediger, mr. Hijmans v. d. Bergh, op vrije voeten gesteld, omdat geen voldoende bewijzen waren verkregen, die een langer ia arrest houden rechtvaardigden. Het onderzoek wordt evenwel voortgezet. o AMARILSTEEN GESPRONGEN. De chef-monteur F. Gendringen, te *a Gravendijkwal te Rotterdam, was in «een werkplaats aan de Aert van Neestraat bezig met het slypen van een compressor. Hierbij is de amarilsteen, welke Gen- dringen op een draaiende as gebruikte, nit elkaar gesprongen. Hij kreeg een der stukken tegen het hoofd, waardoor hij een gat in den schedel bekwam. In «rnstigen toestand is hij in het zieken huis opgenomen. ■Goede ouderwetsche dingen. Het doel van iederen pluimveehouder is flinke krachtige hennen te fokken, die veei en groote eieren leggen. Om dit 4e bereiken moeten de dieren flink gevoed worden. Dat begrijpt iedereen tegen woordig en men behoeft er zeker niet over te klagen, dat de tegenwoordige kippenhouders in dit opzicht te zuinig zijn. Er dringt echter in verband met deze betere voeding een gevaar, namelijk, dat men de dieren te geconcentreerd voedsel gaat geven, met een hoog gehalte aan eiwit en aan verteerbare stoffen in het algemeen. Het resultaat daarvan voert tot een zeer vroegere vruchtbaarheid met verlies van groote vogels en eieren en een slecht ontwikkeld darmkanaal. Het vermogen om eieren te leggen haagt echter ten slotte voor een groot «deel af van haar vermogen om veel voedsel goed te verteeren en dus van den om- vaag van het darmkanaal en van de werkzaamheid daarvan. Het moet ge schikt zijn, doelmatig gebruik te maken van flinke hoeveelheden voedsel. Nu is natuurlijk de ontwikkelingsmogelijkheid van het darmkanaal een kwestie van erfelijken aanleg, maar de ontwikkeling zelf kan zeer sterk worden bevordert «door een doelmatige voeding in de jeugd van het dier. Seder fokker weet, dat een goede melkkoe ook een flinke buik heeft en dat koeien, die geen ruimte hebben om flink voedsel te bergen ook geen uiers hebben. Maar wanneer men nu de kalveren uitsluitend groot brengt met aneel en ze nooit geen hooi of gras, bieten «of klaver of ander ruwvoer krijgen, dan Scrijgen ze geen gelegenheid hun maag ©n darmen te ontwikkelen. Bij de kippen is het net zoo. Men anoet de jonge kip eveneens voeren met ■een rantsoen waarin „vulling" zit om de ingewanden te laten uitdeien. Natuurlijk snoet men daarbij niet overdrijven, maar een rantsoen met een 7 k 8°/0 ruwvezel •er in is zeker wel aan te bevelen. Daarom zijn geplette haver, tarwemeel groenyoeder in het algemeen zoo aiuttig. Nu we het toch hierover hebben, moeten we, er meteen nog eens op wijzen, dat men met het voederen van ochtend voeder, dat zoo rijk is aan eiwit, ook aaiet overdrijven mogen. Onze kippen houden van graan, dat kunnen we dagelijks zien als we onze kippen zelf voederen. En de voedering van flinke hoeveelheden graan geeft ge zonden, krachtige kippen, die beter in staat zijn het vele eierenleggen te door staan dan de kleine kippetjes, die nog niet volgroeit al drukop kleine eitjes produceeren. Laten we maar dadelijk toegeven, dat er vroeger met de graanvoeding over dreven is. Uitsluitend graanvoeding levert geen eiwit genoeg op om voldoende eieren te vormen, maar maakt bij rijke voeding de dieren vet. Maar laten we eveneens oppassen niet ïn het andere uiterste vervallen. Jonge kippen mogen gerust flink wat graan hebben. De beste manier is wel de Jonge diertjes 's morgens zooveel ochtend voeder te geven als dien dag noodig is en verder twee of driemaal per dag graan, aoodat ze 's avonds met een volle krop op stok gaan. Niet alleen is dit goed voor de dieren, maar bij de tegenwoordige graanprijzen tevens goedkoop. We moeten daarbij echter niet vergeten, dat kippen vogels szyn en geen kiezen hebben om hun voedsel te kauwen. Wij, kippenfokkers, hebben ade dieren van een kunstgebit te voorzien en anders wordt het graan niet fijnge- kauwd. De krop dient bij de kip voor het kauwen, maar kan dat alleen, als er harde kleine steentjes in zijn. Daarom wergeet niet fijn grint in de kippenren 4e hebben 11 En ook waar de kippen buiten loopen ss dat noodig, want er zijn vele streken in ons land, waar de bodem zelfs geen jgrintkorreltje bevat 1 En laten we nu het menu voor onze eierleveranciers maar meteen afwerken De beestjes hebben ook in den nazomer en herfst graag een groen blaadje. En daar mankeert in dezen tijd nog wel eens wat aan. Het najaar is nu een maal niet zoo rijk aan groenvoer als de eerste zomerhelft. Er zijn echter zoo enkele soorten graan voeder, bijzonder geschikt voor kippen, waar we heelemaal geen moeite voor hoeven te hebben. Een klein hoekje grond, eind Augustus of begin September bezaaid met wintertarwe, maakt nog een flinken groei vóór den winter en levert flink wat graan. En in het voorjaar al heel vroeg begint het opnieuw. In de zandstreken kan dezelfde rol vervuld worden door de rogge. Die groeit nog wat vlugger en heeft alleen het nadeel dat ze in het voorjaar al gauw wat taai wordt. En niet minder geschikt is, vroeg in September dicht gezaaid, winterkoolzaad. Dat levert een pracht groenvoer in de donkere maanden. Veel moeite levert dit alles niet. Alleen een klein stukje grond is noodig, een klein beetje voor uitzicht en een klein beetje goeden wil Maar hangt tenslotte van die twee laatste dingen in alle zaken het succes niet af? Dat was vroeger zoo en zal wel altijd zoo blijven ook. GEVONDEN VOORWERPEN Een PATERNOSTER. Terug te be komen bij W. van Helden, Engstraat, Heusden. HEUSDEN. Op Dinsdag 25 Augustus, gaat er weder een goedkoope trein naar Amster dam, waarvan ook de bewoners van onze omgeving kunnen profiteeren. Reizigers voor de stations Vlijmen, Drunen, Heusden, en Waalwijk gaan vanaf 's Bosch per trein 1282, vertrek Waalwijk 7.12, Drunen Heusden 7.19, Vlijmen 7.26, vertrek van Den Bosch 8.04. Aankomst Amsterdam W. P. 9.41. Terug uit Am sterdam om 1915 van de Weesperpoort. De reis tweede klasse kost f3.50 en derde klasse f2.65, heen en terug, met inbegrip van toegang tot Artis. Ook kan een rondreis per Noord-Holl. tram van Amsterdam naar Marken-Volen- dam worden gemaakt. Men moet zich dan van afzonderlijke biljetten voorzien, waarvan de prijs le klasse f 1.60, 2e klasse fl.10 bedraagt (zie advertentie). De Heusdensche processie naar Kevelaer die Zondagmorgen van Drunen vertrok, telde 525 pelgrims, iets minder dan verleden jaar. Vanuit de stad en Herpt namen er een kleine 50 aan deel, die per extra tram naar 't station wer den gebracht. Lijst van onbestelbare brieven en briefkaarten, waarvan de afzenders onbe kend zijn, over de eerste helft der maand Augustus. Brieven binnenland. J. A. van Hensen, Nijkerkerveen. B. de Boer, Klimopstraat 93, Den Haag. De boterhandelaar Nieuwkoop alhier geraakte met zijn auto bij het voorbijrijden van een autobus van „de Onderneming" in den z g Buitenburg te Andel van den Hoogen Maasdijk. De auto kantelde twee malen om en kwam in een langs den dijk gelegen sloot terecht. Van de twee inzittenden werd er een aan het hoofd gewond, terwijl den ander klaagde over pijn in den rug. De auto werd zwaar beschadigd. AALST. Op de alhier door Notaris Hijner gehouden Naweide-verpachting bestond veel animo, zoodat zelfs hoogere prijzen besteed werden dan vorig jaar. Per schaar werd gemiddeld f 20 geboden. Aan „de Rietschoot" is een voet balclub opgericht. Geoefend wordt op een terrein van den heer A. V. AMMERZODEN. In de gehouden vergadering van den Raad dezer gemeente werd het ver zoek van den directeur der R.K. Militairen- vereeniging te Venlo en van „Het Groene Kruis" te Well, om subsidie voor 1932, aangehouden tot de nieuwe begrooting. Voorstel B. en W. inzake onderhoud van gebouw en meubilair der O. L. School werd goedgekeurd. Een voorstel om het Gemeentehuis en de Secretarie te verven, werd eveneens aangenomen. Een thans onbewoonde woning werd, wegens den slechten toestand, waarin zij verkeerde, onbewoonbaar verklaard. Het door B. en W. ingediende Amb tenarenreglement werd, nadat daarin op advies van den Nederl. Bond van Gem.- Ambtenaren eenige wijzigingen waren aangebracht, met algemeene stemmen vastgesteld. In verband hiermede werden de in structies van de gemeente-ambtenaren eenigszins gewijzigd. Een subsidie van f 40 werd verleend aan de Commissie van Schooltoezicht, voor het betalen van eventueele reiskosten en het toekennen van eenige vergoeding aan den Secretaris der commissie, voor diens administratieve werkzaamheden. Bij de rondvraag vroeg de heer v. d. Graft of er nog iets voor de viering van den verjaardag der Koningin zou worden gedaan. De Voorzitter was van meening, dat het initiatief daartoe van de ingezetenen moest uitgaan. Hij zou er nog eens naar informeeren. Het algemeen oordeel van den Raad was, dat er toch op z'n minst voor een Kinderfeestje behoorde te worden gezorgd. Hierna sluiting. Zaterdag behaalde de fanfare St. Cecilia op het Internationaal Concours te Luik (België) den eersten prijs in de afdeeling Lecture k vue, den eersten prijs in de eerste afdeeling en den eersten directeursprijs. ALMKERK. Den heer P. v. H. alhier, geraakte zoodanig met zijn voet bekneld tusschen den tractor, dat geneeskundige hulp nood zakelijk was. J.l. Zondag werd door Ds. Dönszel- man, Herv. Pred. alhier, vanaf den kansel bekend gemaakt, dat hij 't beroep naar de Herv. Gem. te Meppel heeft aange nomen. Naar wij vernemen heeft thans de politie den dader te pakken, welke j.l. Zaterdag den heer N. alhier een messteek in zijn arm gaf. ANDEU. De uitslag van den voetbalwedstrijd op Zaterdag j.l. tusschen Sparta alhier en Wilhelmina uit Wijk was gelijk spel met 22. Door het ongunstige weer werd de wedstrijd niet geheel afgespeeld. De Jongelingsvereen. „Obadja" al hier maakte Donderdag j.l. per autobussen een reisje naar Nijmegen en omstreken. Des morgens werden verschillende beziens waardigheden in Nijmegen bezichtigd, terwijl 's middags Berg en Dal werd be zocht. Er werd dien dag volop genoten. Alhier is opgericht een Chr. Ver- eeniging van jonge boeren en tuinders, in het Land van Altena en omgeving, genaamd „Samenwerking", voornamelijk bestaande uit oud-leerlingen der land bouwschool. De deur staat echter wijd open voor alle jonge menschen, die op de een of andere wijze met het prac- tische land- en tuinbouwbedrijf in aan raking komen. De vereen., die nu reeds 26 leden telt, beoogt in 't algemeen prin- cipieele, economische en technische vorming larer leden. De grondslag der Vereen, is de Heilige Schrift als Gods Woord. Het bestuur is als volgt samengesteld W. Bronkhorst, Andel, Eere-Voorzitter G. E. van der Beek, Genderen, Voorzitter G. Branderhorst, Eethen, Secretaris-Pen ningmeester A. Versluis, Andel, Biblio - thecarisM. Crielaard, Andel, J. den Ouden, Genderen en W. Bok, Poede- rooijen, plaatsvervangers en B. Groeneveld, Dussen, Algemeen Secundus. De Rijvereeniging „Land van Heus den en Altena" behaalde op het concours- ïippique te Zoelen in de Afd. Dressuur- oroef den tweeden prijs. De koopman W. den Dekker, welke door een val van een rolblok ernstig aan het hoofd werd verwond, is naar iet ziekenhuis te den Bosch overgebracht. CAPELLE. De postduivenvereniging „De Luchtvaart" alhier hield gecombineerd met de Kaatsheuvelsche vereeniging „De Getrouwe Duif" een wedvlucht vanuit Quicorain met den volgenden uitslagP. Snaphaan 1, 8 Chr. v. Heeswijk 2, 7, 16, 28, 40 W. v. Best 3 W. Stubben 4, 31 J. v. Doornix 5, 6, 20, 51 W. Versteeg 9, 26; H. Netten 10, 24, 27, 39; P. Luchters 11, 12, 23, 47; E. Haverhals 13, 52 Ch. Oerlemans 14, 41 A. Donders 15, 36, 46; A. Schaafstra 17; W. Mandemakers 18, 32, 37, 43; P. Snoeren 19; G. Treffers 21, 33; J. v. Dongen 22 P. v. d. Velden 25 C. Klis 29 J. v. Ree 30 J. Spierings 34, 35, 48 W. v. Velden 38 G. v. Boxtel 42, 45 A. Versteeg 44, 50, 54 v, Woensel 49 en G. Vos 53. le aange toonde J. v. Doornix, 2e J. Spierings en 3e A. Versteeg. Aankomst leduif 11.24.45 en laatste 11.40.16. Tot predikant bij de Geref. Kerk te dezer plaatse is beroepen Ds. C. van Heijst te Waardhuizen. Tijdens het onweder van j.l. Zaterdag, dat gepaard ging met een hevige hagelbui, heeft de hagel veel schade aangericht, op verschillende tuinderyen aan boonen en kooien. Van enkele woningen moesten de ruiten het ontgelden. Mej. J. Oerlemans te Vrijhoeve- Capelle heeft haar benoeming tot onder wijzeres aan de O. L. School in de Nieuwstraat aangenomen en zal 1 Sept. in functie treden. De plaatselijke afdeeliDg van den Bijzondere Vrijwilligen Landstorm, zal, naar men ons mededeelt, Zaterdag 29 dezer een onderlinge schietwedstrijd or- ganiseeren. Het zoontje van den heer J. K. werd een dezer dagen, toen hij op de Willem van Gendsvaart een boodschap moest doen, aldaar aangevallen door een jongen hond, met het ongelukkig gevolg, dat hij een flinke beet in den rug kreeg. DUSSEN. Voor de acte Landbouwkunde L. O. slaagde de heer H. A. Simonis alhier. '8 GRAVENMOER. Zaterdagmiddag omstreeks half zes uur heeft alhier en in de omgeving een ont zaggelijke hagelbui buitengewoon veel schade aangericht aan de fruitkweekerijen, groentekweekerijen en bloemisterijen, wier oogsten grootendeels vernield zijn. Een uur na de bui lag op vele plaatsen de hagel nog een voet hoog. Persoonlijke ongevallen hadden niet plaats. Wel heeft het vee in de weiden duchtig te lijden gehad. Aan de N.R.C. wordt nader gemeld De lucht was pikzwart, en het was zoo donker, dat men de lampen in de huizen moest opsteken. Er vielen geweldige hagelkorrels, som mige hadden een middellijn van ongeveer 4 centimeter. De hagel viel zoo dicht, dat men op sommige plaatsen geen tien meter vooruit kon zien. Er zijn in deze omgeving verscheidene tuinderijen en bloemisterijen, die voor duizenden guldens schade opliepen. Niets was verzekerd. Groote voorraden bloemen, die voor ver zending naar een veiling in potten gereed stonden, werden vernield. Van alle plan ten bleven alleen de kale stengels over. Duizenden geraniums, hortensia's, cbysan- then, enz. werden geheel vernield. De arbeid van een geheel jaar werd vernietigd. Evenzoo was het met de groenten in de tuinderijen. De boomen, waarvoor de oogsttijd juist was aangebroken, gingen geheel verloren. Vele tuinders hebben niets meer om mee naar de veiling te gaan. De weg is bezaaid met boom bladeren, die zijn afgerukt. De hagelbui was zoo hevig, dat zelfs enkele koeien in de weide door de groote, dicht opeen vallende ijskogels werden gewond. De bui ging vergezeld van een rukwind, die enkele boomen ontwortelde en op een boerderij een hooipers door een gevel van het huis drukte. Andere boomen werden door den bliksem getroffen. Naar het blad verneemt zijn reeds be sprekingen gaande met den landbouw- consulent om een steunregeling in het leven te roepen voor hen die het meest door het noodweer zijn getroffen. Zaterdagnamiddag was, door het hevige onweder met zware hagel, het vee van den landbouwer W. Versteeg uit de weide gebroken en in een boomgaard terecht gekomen, met het noodlottig ge volg, dat een rund, door het zich te goed doen aan het afgestormde fruit, in een appel is gestikt. LAND VAN ALTENA. De hevige regenbuien der laatste dagen bemoeilijkt ten zeerste het binnen halen van het graan. Hierbij komt nog dat geregeld zwermen van musschen en spreeuwen op de velden neerstrijken en alles vernielen wat voorkomt. Ook in de boomgaarden wordt gaarne een bezoek gebracht en ook daar wordt veel schade veroorzaakt. Eenige perceelen weitoemaat, ge legen op de Gantelwaard, brachten te samen op f1270.terwijl in 1930 de opbrengst f 850.bedroeg. NEDERHEMERT. (Eiland) Op de alhier gehouden verpachtingen van weitoemaat, werden zeer hooge prijzen besteed. Voor een koeschaar werd gemiddeld f 22 bedongen, terwijl de perceelen per H.A. berekend, liepen tot f 40, zelfs was er nog een blokje van twee hectare, hetgeen f120 opbracht. Wel een bewijs, dat de alhier gelegen uiterwaarden bekend staan om bun extra kwaliteit. OUDENDIJK. De trekking der loterij van de IJsclub „Nooit Gedacht" die Zaterdag 1.1. zou plaats hebben, is na verkregen vergunning van Burgem. en Weth. uit gesteld tot 12 September a.s., zoodat nog gelegenheid bestaat zich van loten te voorzien. Het fanfarecorps „Kunst na Strijd", Directeur de heer C. G. van Dijk, hoopt, behoudens de vereischte vergunning, op Zaterdag 5 September a.s. een avond concert te geven op de tent. SLEEU.WIJK. Tot de eerste klasse der Chr. Kweekschool te Gorinchem zijn toegelaten uit deze gemeente W. J. van der Lelie, W. Pellikaan en M. C. van Pelt. De gemeenteraden van Heusden, Woudrichem, Almkerk, Dussen, Werken dam hebben reeds adhaesie betuigd aan het adres van het gemeente-bestuur alhier, om spoedige overbrugging van de Merwede nabij deze gemeente. SPRANG. J.l. Zaterdagmiddag barste boven onze plaats een onweder los gepaard met hevigen hagelslag. Hierdoor hebben de te veld staande gewassen veel geleden, vooral het jonge knolgroen is gelijk ver- hageld. Van den landbouwer D. V. werd een vaars in de wei gedood. In verschil lende huizen zijn ruiten stukgehageld. De heer J. V. had het ongeluk van zijn motorfiets te vallen met de ge volgen dat hij één zijner armen brak. J.l. Zaterdag maakten de leden der afd. „Patr." alhier met 2 autobussen een plezierreisje naar Nijmegen en Om streken. Begunstigd door prachig weder had men een genoeglijken dag. Om c.a. 7 uur keerde men hoogst voldaan huis waarts, waar men 10 uur arriveerde. De Chr. zangver. „Looft den Heere" bezocht Den Haag en Scheveningen. Veel bezienswaardigheden werden in oogen- schouw genomen. Om 11 uur was men in Sprang terug. J.l. Maandag speelde „Hercules" tegen de voetbalclub „Besoijen" een vriend- schappelijken match. De wedstrijd ein digde 12 in bet voordeel van Hercu les. WIJK. Rectificatie. Aan het slot van het raadsverslag van Wijk, opgenomen in ons vorig nummer, heeft de zetter den heer v. d. Velden laten zeggen, dat hij waarschuwt en men met loonsverhoogingen voorzichtig moet zijn, dit is niet door den heer v. d. Velden, doch door den heer v. Helden gezegd. De Verslaggever. WAALWIJK. Tijdens een kort maar hevig on weer werden Zondag verschillende draden van de radio-distributie doorgeknapt. In de buitenpolder van Besoijen werd een koe door het hemelvuur getroffen en ge dood. Zondagmiddag reed de heer A. K. uit Sprang in de St. Antoniusstraat alhier met zijn motor in volle vaart tegen een boom. Bewusteloos werd hij opgenomen. Nadat geneeskundige hulp was verleend, werd hij per as huiswaarts gebracht. Alhoewel hij nog al verwond was, is zijn toestand niet ernstig te noemen. WERKENDAM. De Zaterdag j.l. gehouden voet balwedstrijd door Velox van Gorinchem en W.V.V. alhier, werd door W.V.V. met 42 gewonnen. De wedstrijd gespeeld tusschen W.V.V. II en S.F.C. te Sleeuwijk, eindigde in gelijk spel en wel met 44. De j.l. Zaterdag gehouden wed vlucht der postduivenvereen. „De Snel- post" alhier van uit 's-Bosch, afstand 50 K.M., is de uitslag als volgt1 st. pr. J. W. Doesburg, 2e pr. J. A. Visser en 3e en 4e pr. W. v. Kooij. Het Bestuur der vereen, is als volgt samengesteldJ. A. Visser, Voorz. W. Doesburg, Secr. en W. v. Berchum, Penn. Geslaagd voor het toelatingsezamen tot de Chr. Kweekschool te Gorinchem, Mej. O. Paans alhier, leerlinge der Chr. U.L.O.-School. De heer P. Holster, sinds 1923 voorz. der Chr. Jonge!, en Jongem. vereen. „Andreas", heeft als zoodanig bedankt. Naar wij vernemen werd voor tijdelijk in zijn plaats benoemd, de heer D. v. d. Bunt. Mej. L. O. van Herp alhier slaagde dezer dagen voor het diploma Esperanto. Zij was leerlinge van Mej. E. Bresier. WOUDRICHEM. Gedurende het tijdvak 7 tot en met 13 Augustus j.l. werden aan de vischmarkt alhier aangevoerd 3 zomer- zalman ad fl.45 tot fl.75 per pond. Besteed werd voor dikke aal 70 tot 80 centdunne aal 23 tot 35 centsnoek 40 tot 50 cent; brasem 18 tot 20 cent; baars 17 tot 28 cent en voorn 3 tot 10 centalles per pond. De marechaussée Brens, alhier, is gedetacheerd te Apeldoorn en de mare chaussée Gravendeel, alhier, te Wassenaar. Tot de le klasse van de Rijks kweekschool voor onderwijzers te Gorin chem zijn uit deze gemeente toegelaten C. Groeneveld M. C. Benjamins en M. C. Huyser. Mej. D. Groeneveld alhier behaalde aan de Modevak- en Handwerkschool te Gorinchem het diploma Maatknippen en Costuumnaaien. In de Vrijdagavond gehouden raadsvergadering werd besloten tot in trekking van de bestaande verordeningen regelende de vervanging van belasting bedragen ingevolge de wet op de Per- soneele belasting en voor het jaar 1932 naast de in de wet genoemde tarieven te heffen 50 opcenten. Voorloopig vastgesteld werd de gem.- rekening over 1930 en goedgekeurd de rekening van het Burgerlijk Armbestuur over dat jaar. Als raadslid werd toegelaten de heer Joh. Daim. Aan B. en W. werd een crediet ver leend van f 3000, voor aankoop eener motorbrandspuit. (Uitvoerig verslag in een volgend nummer). I

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1931 | | pagina 2