HHHHBBI ZATERDAG 22 AUGUSTUS beginnen onze Om niets van het vorige seizoen over te houden, ruimen wij alle restanten Heeren Costumes, Regenjassen en Pantalons, Jongeheeren Costumes en Regenjassen, Kinderpakjes in wol en katoen, Blazers, Heeren Overhemden, Zelfbinders, Hoeden en Sokken, voor op. GEBRS. BISCHOFF - GORINCHEM. Deze extra aanbieding duurt vanaf Zaterdag 22 Aug. tot en met Maandag 31 Aug. VT ZIET ONZE ETALAGES HOOGSTRAAT Op alle Courante Heeren Costumes en Begenjassen, alsook Kinderpakjes - zelfs de nieuwste - geven wij gedurende deze 8 dagen 20°|o KORTING! Nog nooit te voren was U in de gelegenheid, degelijke kleedïng voor zoo buitengewoon lage prijzen te koopen, dan nü. Vergadering van den Raad der ge meente WOUDRICHEM, op Vrij dag 14 Augustus 1931, des n.m. 7.30 uur. Voorzitter: Edelachtb. Heer Jac. v. d. Lely. Secretaris: WelEd. Heer Chr. van Rijswijk. Tegenwoordig alle leden. De Voorzitter opent de vergadering met het uitspreken van het formulier gebed, waarna de notulen der vorige vergadering door den Secretaris wor den gelezen en onveranderd vastgesteld. Ter tafel vomen de volgende ingeko men stukken: Besluit van Ged. St., houdende goed keuring van het raadsbesluit tot wijzi ging der begrooting voor 1931. Schrijven van den Minister van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen, houdende mededeeling, dat hij in be ginsel bereid is er toe mede te wer ken, dat het Rijk van het verhoogd be drag der restauratiekosten van den to ren ad f14000.wederom 24/38 voor zijn rekening neemt, zoodat het in de zelfde verhouding als oorspronkelijk blijft bijdragen. Op de Rijksbegrooting voor 1932 zal hiervoor een vervolgter- mijn ad f8000.worden uitgetrokken, met de bedoeling het restant ad f 850. voor 1933 aan te vragen. In verband hiemede deelt de Voor zitter mede, dat B. en W. eveneens aan de Staten dezer provincie een verzoek hebben gericht, om verhooging van het toegekend subsidie en aan de Staten leden van Ommeren, van der Schans en Gulden hebben verzocht, dit verzoek wel te willen steunen. Ter tafel komt daarna een schrijven van het Gemeentebestuur van De Wer ken en Sleeuwijk, houdende verzoek, adhaesie te willen betuigen aan een door hen aan den Minister van Wa terstaat gericht adres, met verzoek den bouw eener brug over de Merwede wel te willen bespoedigen. Op voorstel van B. en W. wordt met algemeene stemmen besloten, met het verzoek instemming te betuigen. Vervolgens komt aan de orde een verzoek van de afd. Rotterdam van den Centralen Bond van Transportar- om aan het werkloos zijnd lid Baks van dien bond, alhier dezelfde toesla gen te verkenen op de uitkeering uit de werkloozenkas, als aan de leden van de Vereeeniging van Fabrieksar beiders. De Voorzitter deelt mede, dat in de ze gemeente 4 leden van verschillende afdeelingen van den bond aanwezig zijn en dat B. en W. hun standpunt, geuit in een vorige vergadering bij de behan deling van het adres van de Vereen, van Fabrieksarbeiders, handhaven, zoo dat zij voorstellen het verzoek niet in te willigen, aangezien ook de uitkeering voor de leden van den Centralen Bond van Transportarbeiders aanzienlijk hoo- ger is dan die, welke aan de leden van den Landarbeidersbond wordt ver strekt. Het lid van der Wiel zegt, dat hij niet weet wat wijk A betreft, of er nog personen zijn die in dezen bond zouden thuis hooren en die niet ge organiseerd zijn. Indien er deze zijn, voelt hij er veel voor, om ook dit ver zoek in te willigen en zoodoende de niet-georganiseerden een prikkel te ge ven zich bij een werkloozenkas aan te sluiten. Aleen ter wille van deze om standigheid zou hij het verzoek willen toestaan, aangezien hij ook bij de in diening van dit verzoek op het stand punt staat, dat het, evenals hij reeds bij de behandeling van het verzoek van de fabrieksarbeiders heeft gezegd, niet geheel zuiver is daarmede te komen, nu aan de landarbeiders tengevolge van de aan het verstrekte lage uitkeering uit de werkloozenkas, daarop van ge meentewege een toeslag is verleend. Het lid Viveen zegt, dat andere ja ren een gedeelte der visschers werk zaam was op de groote visscherijen en misschien voor deze het wel mogelijk zou zijn, om bij den Bond van Trans portarbeiders ondergebracht te worden. Hij weet echter, dat de bond op aan sluiting van de visschers niet erg ge steld is, maar er zou over te spreken zijn. Nu er dezen zomer slechts enkelen op de groote visscherijen werkzaam zijn en de overige visschers voor eigen risico visschen, zal de mogelijkheid van aansluiting niet groot zijn. Hoewel het feit, waarop in de laatste vergadering aan de fabrieksarbeiders een toeslag werd verleend, n.l. om een prikkel voor verdere aansluiting te zijn, hier niet in zoo groote mate aanwezig is, zou hij, daar het in dit geval slechts, één persoon betreft, ook thans den toeslag willen geven. Het lid Spiering zegt, een vorige maal voor het verzoek te hebben ge stemd uit een oogpunt, dat inwilliging daarvan gunstig zou werken op de thans nog ongeorganiseerden en hij heeft vernomen, dat deze maatregel, wat de landarbeiders betreft, inderdaad gunstig heeft gewerkt, aangezien het aantal georganiseerden met 100 pCt. 'is toegenomen. Hij zou het eenmaal in genomen standpunt ook voor andere bonden willen doorvoeren en kan zich er mee vereenigen, ook dit verzoek toe te staan. Het lid van Wendel de Joode zegt, dat de prikkel tot organisatie reeds wordt gevormd door de gewone uitkee ring uit de werkloozenkas, waaraan zoo wel het Rijk als de gemeente een bij drage verleent. Hij kan zich vereenigen met het gezegde door het lid van der Wiel, dat zoowel dit verzoek, als dat der fabrieksarbeiders niet geheel zuiver kan worden genoemd. Hij is van oor deel, dat de gemeente bij inwilliging te genover andere werkloozen, die zich niet kunnen organiseeren en die met een uitkeering van f 10.50 per week zeer blij zouden zijn, in een scheeve verhou ding komt te staan. Het lid Holster zegt, dat hij tegen de verhoogde uitkeering aan de land arbeiders heeft gestemd, omdat er reeds voldoende prikkel tot organisatie aan wezig is, zooals het lid de Joode heeft gezegd, ook zonder dat de gemeente toeslag verleent, aangezien deze toch ook reeds in de gewone uitkeeringen uit de werkloozenkas subsidie geeft. Om deze reden en tevens doordat de uitkeering uit de werkloozenkas zoo veel hooger was, heeft hij ook tegen het verzoek van de fabrieksarbeiders ge stemd. Toen is gezegd, dat er wel geen andere verzoeken meer zouden komen. Aangezien de gemeente reeds steun verleent, kan hij ook aan dit adres zijn stem niet geven. Daarna wordt het voorstel van B. en W., om het verzoek niet in te wil ligen, met 4 tegen 3 stemmen verwor pen. Tegen stemden de leden Viveen, van der Wiel, Spoor en Spiering. Als gevolg daarvan doet het lid Vi veen het voorstel, aan de werklooze leden van den Centralen Bond van Transportarbeiders boven hun uitkee ring uit de werkloozenkas denzelfden toeslag te verleenen als aan de land en fabrieksarbeiders, de regeling te doen ingaan 17 Augustus en eindigende te gelijk met die der fabrieksarbeiders. Dit voorstel wordt met 4 tegen 3 stemmen, die der leden Holster, van Wendel de Joode en Kentie, aange nomen. Vervolgens wordt voorlezing gedaan van een ingekomen schrijven, van de Vereeniging tot verbetering van de Volkshuisvesting in deze gemeente, waarin wordt medegedeeld, dat de ver eeniging is opgericht met het doel, eenige verbetering te brengen in de wo ningvoorziening in deze gemeente, let tende daarbij op plaatselijke omstan digheden. De vereeniging is voorne mens op zeer bescheiden schaal te be ginnen met den bouw van een 5 a 6 tal woningen en heeft reeds dienaan gaande besprekingen gevoerd met den Inspecteur van de Volksgezondheid te 's Hertogenbosch, die, ter wille van de kosten, de vereeniging ontraadde, ter verkrijging van bouwterrein te begin nen met de opruiming van krotwonin gen. In het adres wordt melding ge maakt, dat de vereeniging reeds ge tracht heeft gronden te verkrijgen, doch daarbij op 'moeilijkheden is gestuit. Ter wille van het verkrijgen van meer een heid zijn zoowel de vereeniging, als de Inspecteur van de Volkshuisvesting van oordeel, dat het gewenscht zal zijn voor den bouw van woningen een stuk bouwgrond buiten de Koepoort te ver krijgen. Aangezien de vereeniging het om verschillende redenen beter oordeelt, dat de gemeente tot den aankoop of zoo noodig tot de onteigening van gronden overgaat, verzoekt zij in het adres tegen nader overeen te komen voorwaarden een stuk bouwterrein te willen beschikbaar stellen voor den bouw van een zestal woningen. Tevens wordt voorlezing gedaan van een schrijven van den Inspecteur van de Volkshuisvesting te 's-Hertogen- bosch, waarin deze zijne instemming betuigt met het streven van de Vereen, tot verbetering van de Volkshuisvesting in deze gemeente, om tot een betere woningvoorziening alhier te geraken en mededeelt, dat hij zich kan vereenigen met het idee tot woningbouw buiten de Koepoort. Tevens deelt hij mede, dat indien bij eventueelen aankoop van het bewuste terrein onverhoopt op moei lijkheden van de zijde van den eigenaar mocht worden gêstuit, hij gaarne bereid is om de goedkeuring van een even tueel besluit tot onteigening bij de Kroon te steunen. De Voorzitter zegt, dat aangezien het verzoek eerst deze week is inge komen, daarover door B. en W. nog geen prae-advies kan worden uitge bracht, zoodat deze voorstellen, dat zij daarover in een volgende vergadering advies zullen uitbrengen en het verzoek tot die vergadering aan te houden. Het lid Viveen vraagt of het wel noodig is het verzoek tot een volgen de vergadering aan te houden en daar op eerst het advies van B. en W. af te wachten. Ter bespoediging van de zaak zou hij den raad, welke thans nog in zijn oude verhouding hier aan wezig is, in principe willen laten uit spreken of deze voor de verbetering van de volkshuisvesting in deze ge meente is, zoodat in een volgende ver gadering aan den nieuwen Raad defi nitieve plannen zouden kunnen worden overgelegd. Ook het lid Spiering is van meening, dat deze zaak urgent is, te meer daar de Inspecteur van de Volkshuisvesting heeft verklaard, dat er in deze gemeente op het gebied der volkshuisvesting een een dertigtal jaren is in te halen. Hij voelt echter het bezwaar van B. en W., dat voor deze de tijd te kort is ge weest om de aangelegenheid nader on der de oogen te zien en hierover een advies uit te brengen. Hij geeft echter de leden in overweging het verzoek ernstig in studie te nemen, opdat in een volgende vergadering dieaangaande een definitief besluit kan worden geno men. Als Voorzitter der betrokken ver eeniging is hij verder bereid, alle mo gelijke inlichtingen te verschaffen. De Voorzitter zegt, dat B. en W. wel voc<r dezelfde moeilijkheden zul len komen als de vereeniging zelf, n.l. waar de benoodigde grond zal zijn te verkrijgen. De heer Spiering zegt, dat de ver- j eeniging reeds getracht heeft tot aan- koop van een terrein buiten de Koe- poort, doch dat dit niet te koop was, zoodat hij van meening is, dat, indien daar iets gedaan moet worden, dit niet anders dan door onteigening zal kun nen plaats hebben. Indien dit de ver eeniging ten haren name verzoekt, is het moeilijk te bepalen hoeveel grond noodig zal zijn, aangezien nog niet bekend is het aantal woningen dat zal worden gebouwd. Indien de gemeente onteigent, zal het proces wellicht kor ter zijn en gelden tevens de motieven welke nader in het adres zijn vermeld. Verder deelt hij mede, dat in deze ge meente op het gebied der woningver- verbetering en woningvoorziening nim mer iets is gedaan en dat er wel gezegd wordt, dat dit aan de particulieren moet worden overgelaten, doch dat de par ticuliere eigenaars er niet toe zullen overgaan de oude woningen op te rui men, aangezien deze voor hen nog rendabel zijn. Tengevolge hiervan heeft een trek uit de gemeente plaats naar andere gemeenten, doordat jong ge trouwde menschen alhier geen geschik te woningen kunnen vinden. Ook in dit opzicht moeten we wat in de toe komst zien en trachten de gemeente wat vooruit te brengen. Indien de ge meente over bouwgrond de beschikking had kon deze b.v. aan de vereen, in erfpacht of iets dergelijks worden ge geven, terwijl het dan tevens ook voor particulieren gemakkelijker kon wor den gemaakt een huisje te bouwen dan thans het geval is. De Voorzitter geeft een en ander gaarne toe, doch zegt, dat B. eri W. in een paar dagen met geen prae-advies over een dergelijke zaak kunnen komen. Het lid Viveen zegt nog, dat het zijne bedoeling niet is geweest om het verzoek direct in deze vergadering af te handelen, doch dat hij den Raad, die in zijn huidigen vorm voor de laat ste maal aanwezig is, e(nkel in de ge legenheid te willen stellen zich aan gaande deze aangelegenheid uit te spre ken. De Voorzitter zegt, tegen voorloopige bespreking, zooals deze reeds heeft plaats gehad, geen bezwaar te hebben. Op voorstel van B. en W. wordt met algemeene stemmen besloten, den ter mijn voor brandverzekering van de ge meente-eigendommen, welke 1 Januari a.s. afloopt, weder te verlengen en de verzekering weder af te sluiten door tusschenkomst van de Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten bij de Firma Knegt en Zonen te Amsterdam. Daarna komt aan de orde het onder zoek van den geloofsbrief van het nieuw benoemd verklaard lid Joh. Daim. Tot leden der commissie van onderzoek wor den aangewezen de heeren Viveen, Spie ring en van der Wiel en wordt de ver gadering geschorst. Na heropening deelt het lid van der Wiel mede, dat een en ander in orde is bevonden, zoodat de commissie tot toelating adviseert. Met algemeene stemmen wordt dien overeenkomstig besloten. Een eerst heden ingekomen verzoek van J. C. Borg en andere bewoners van de Spieringstraat, om een onderzoek te doen instellen naar iden last van den voor de gezondheid schadelijken stank, tengevolge van het houden van varkens in die straat, wordt in handen van B. en W. gesteld om advies. Daarna komt aan de orde de voor loopige vaststelling van ge gemeentere kening over 1930. De in de vorige vergadering benoem de commissie van onderzoek brengt bij monde van het lid van der Wiel ver slag uit, hierop neerkomende, dat de rekening met de bijlagen door de com missie is onderzocht en in orde bevon den, zoodat tot voorloopige vaststelling kan worden geadviseerd. Ten aanzien van den onder Hoofstuk IV der Inkom sten vermelden post, betreffende uit keering van het batig saldo van den Vleeschkeuringsdienst ad f600.60, zal het commissielid Spoor eenige opmer kingen maken, waarmede de commissie accoord gaat. Het lid Spoor zegt, dat bij de op richting van den Vleeschkeuringsdienst in den kring Almkerk is medegedeeld, dat de dienst zich zelf moet bedruipen en dat e ventueele voordeelige saldi zou den worden benut voor de stichting eener noodslachtplaats. Hij vindt het niet billijk, dat de gemeenten de be schikking krijgen over de batige saldi en zou, indien het bedrijf een batig slot oplevert, de keurloonen verminderd willen zien. De Voorzitter deelt mede, dat de uitkeering betrekking heeft op het ba tig slot van de jaren 1922 tot en met 1929 en de uitkeering is gegrond op-de bepalingen der betrokken verordening. Verder deelt hij mede, dat de uitkeering is gebaseerd öp het aantal inwoners van elke gemeente, waartegen zoowel door B. en W. dezer gemeente, als die van Dussen bij Gedeputeerde Staten is gereclameerd, aangezien het billijker is dat de uitkeering plaats heeft in ver houding van het aantal in elke ge meente verrichte slachtingen. Aangezien niet alle gemeenten het hierover eens waren, is het betrokken artikel betref fende de uitkeering van het batig slot niet gewijzigd en heeft deze thans vol gens de verordening plaats gehad. Ver der deelt hij nog een en ander mede, aangaande de wenschelijkheid dat voor den Vleeschkeuringskring Almkerk een afzonderlijk bedrijf ingevolge de bepa lingen der Gemeentewet werd inge steld en zegt in verband hiemede, dat B. en W. dan ook hebben besloten de aangeboden begrooting van dien dienst voor het jaar 1932 niet goed te keu ren voor dat is geschied. (Slot volgt.) 8 RESTANTEN DAGEN. HALVE PRIJZEN „In de Paradijsvogel"

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1931 | | pagina 4