Dit Hunner jggng Maten Wie is de Man Uitgave: Firma LJ. TEEKMAN, Heuaden. No. 5152 Woensdag 26 Augustus 1931. Heeren na hei scheren Purolpoedei* FEUILLETON ■AND VAN MJEH* Dit blad verschynt WOENSDAGMORGEN en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Int. Telefoon no, 19. Postrekening: no. 61525. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiëo worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 unr ingewacht. die gesteld zijn op een poeder, dat niet alleen aangenaam en verzachtend, maar ook gezond voor de huid is, gebruiken Prijs 45 ct. en 60 ct. per doos en is evenals Purol, verkrijgbaar bij Apoth. en Drogisten. Bulten land» MOTOR-ONGEVAL. Een landbouwer uit Laer reed in het plaatsje Glandorf met zijn motorrijwiel in op een groepje voetgangers. Door deze aanrijding explodeerde het benzinereser voir, waardoor de berijder in een oogen- blik in vlammen was gehuld. Korten tijd daarna overleed hij aan de bekomen brandwonden. Een voetganger werd door de aanrijding zwaar gewond. Twee andere personen bekwamen lichte verwondingen, AFGESNEDEN VROUWENHOOFD. Door een hengelaar te Spandau werd op het terrein van de Deutsche Werke een afgesneden vrouwenhoofd opgehaald. Het hoofd was gewikkeld in krantenpapier, dat met garen was vastgemaakt. Het hoofd vertoonde een ernstige schedel blessure. Volgens de schouwing van den arts moet het hoofd met een scherp voor werp van de romp zijn afgesneden. Daar entegen zouden de schedelblessures ver oorzaakt zijn door de schroef van een schip. De leeftijd van het slachtoffer moet tusschen de 14 en 24 jaar zijn. o Jongetje door een man meegelokt en gedood. Te Luik is een jongetje, Valckenberg geheeten, terwijl hij aan het spelen was, door een hem onbekend man meegelokt naar de eenzame kazematten en daar op afschuwelijke wijze vermoord. De politie arresteerde te Brussel een zwerver, Brocka geheeten, tegen wien zij ernstige verdenking had. De man ontkende hardnekkig, ook toen er meer dere bewijzen zich tegen hem opstapelden. Een der voornaamste getuigen was een kleine jongen, die eenigen tijd geleden ook door een onbekend gebleven persoon was aangevallen, doch zich ten slotte nog had kunnen losrukken. Toen men deze jongen bij den verdachte bracht, herkende hij hem terstond. Ten slotte bekende de moordenaar zijn gruwelijke daad. Naar 't Hoog Duitsch M. SCHOEPP. 6.) Hij blijft steken; een gloeiend rood vliegt over zijn mooi gezicht, en z«ijn oogen schitteren vreemd. Met gedemp te stem, zoodat Karei hem nauwelijks kan verstaan, eindigt hij: „Toen toen heeft zij mij weenend omarmd en gekust, en mijn hals was vochtig van hare tranen." Ademlooze stilte. Karei buigt voor over en tuurt naar beneden. „En toen," zegt hij hortend en stoo- tend: „Toen ben ik hierheen geloopen." „Houdt hij dan niet van haar?" „Ik weet het niet." „Waarom twist hij dan altijd met haar?" „Dat weet ik ook niet. Vroeger deed hij 't niet. Moeder zeide onlangs tot de molenaarsvrouw, dat zij veel te jong was voor hem. En dat had hij moe ten bedenken." „Hoe oud is zij dan?" ,Ik geloof even twintig." „Maar dan" en Karei staart zijn vriend verbaasd aan, dan is zij nog geen drie jaar ouder dan jij. Frits knikte en bijt op zijn onderlip. „Ik wenschte, ik wenschte, dat Toen de dader naar het Huis van be waring werd teruggebracht, ontstond een ontzettend gedrang en schrille vrouwen stemmen eischten de dood van den moor denaar. Met de grootste moeite kon de politie Brocka binnen de veilige gevange nismuren loodsen. o VEERBOOT OMGMSLAGEN. 9 personen verdronken. In de buurt van Corabia is Vrijdag een veerboot gekapseisd, die overbelast was. Aan boord bevonden zich 22 per sonen, die allen te water geraakten 9 hunner zijn verdronken. De regeering heeft een streng onderzoek gelast. o WEER EEN BANKOVERVAL. Naar een bericht nit Altona meldt, zijn Zaterdagochtend drie zwart-gemas- kerde mannen het filiaal van de West- Holsteinsche Bank te Altona binnenge drongen. Zij hielden den directeur met hun re volvers in bedwang en maakten, voor zoover is nagegaan, ongeveer 6000 mark buit. De daders zijn in een auto, waar mee zij gekomen waren, gevlucht. Een man deed een poging om de roo- vers, die de richting Eimsbüttel-Hamburg reden, te volgen, doch spoedig moest hij zijn plan opgeven, daar de bandieten hem met hun wapens bedreigden. o INSPECTEUR VAN POLITIE HOOFD VAN EEN INBREKERSBENDE. Te Keulen is een inspecteur van politie gearresteerd, die er van verdacht wordt het hoofd van een inbrekersbende te zijn. Verleden week is ingebroken in een sigarenwinkel te Koblenz, bij welke ge- gelegenheid het nummer van den auto is vastgesteld, waarvan de inbrekers zich bediend hebben. Het bleek, dat deze auto aan een verhuurder te Keulen be hoorde, dia bij het ingestelde onderzoek verklaarde, dat hij dezen wagen reeds sedert geruimen tijd aan den inspecteur verhuurd had. De inspecteur is daarop gearresteerd, doch ontkent. Desniettegenstaande meent men, dat hij betrokken is bij talrijke inbraken, welke den laatsten tijd te Ko blenz, Bonn en Düsseldorf hebben plaats gehad. o TWEE ZOONS DOOR HUN VADER NEERGESCHOTEN. Zaterdagmorgen vroeg schoot de 48- jarige wever Leber te Hof met een re volver zijn twee zoons neer, waarna hij zichzelf een schotwonde toebracht. De vader was over het gedrag van zijn zoons, een 17-jarigen handelsbediende en een 19-jarigen werkloozen metaalbewerker, niet tevreden, zoodat het dikwijls tot ik een moeder had," zeide hij opeens. En nu turen beide weer naar de molenbeek, naar zijn lustige springen en rillen, als een al te vrijpostig golfje uit elkaar slaat en nog 't spattend nat lekt. Karei ziet glimlachend, als droo- mend 'het wilde spel aan, terwijl Frits met gloeiend rood gezicht met schit terende oogen naar beneden staart. Zijn lippen zijn een weinig geopend, de witte tanden komen te voorschijn, zijn handen strijken meer dan anders het haar van 't voorhoofd weg. ,Is zij al lang dood?" vraagt Ka- rel zacht. „Ja, ik heb haar in 't geheel niet gekend." „Treurig L" „Zij is erg ongelukkig geweest. Zij heeft zich het leven benomen." Karei weet het. 't Verwondert hem, dat Frits het zoo onverschillig zegt. „Geloof je, dat je haar zoudt lief gehad hebben?" „Ik weet het niet," antwoordde Frits nadenkend. „Zij moet heel mooi ge weest zijn. Als ik aan haar denk, dan is het mij, alsof z.:j niet mijn moeder was. En dikwijls dikwijls haat ik haar, zooals vandaag bijvoorbeeld in de school maar genoeg genoeg." Eenige oogenblikken stilte, en Ka rei vraagt opnieuw: „Wil zij werkelijk met hem spieken?" „Wie?" „Je je stiefmoeder „Met Securius? Natuurlijk „Dan zal je nog wel blijven." „Misschien." „Kent zij hem dan?" Frits lacht 'gedwongen. „O ja !i" En na een korte poos zegt woordenwisselingen kwam, waarbij de moeder meestal partij voor de beide zoons koos. Zaterdagmorden ontstond wederom een woordenwisseling tusschen man en vrouw, die zoo hoog liep, dat de man een revolver trok en het wapen op zijn vrouw richtte. Zij kon echter vluchten en liep naar de politie De man legde toen op zijn beide zoons aan en ver wondde beiden. Hij braeht zichzelf daarna eveneens een hoofdwonde toe, waarbij hij slechts licht gewond werd. De toestand van de beide zoons is hopeloos. iito§36;ilitiui. DE VADER VERDRONKEN. Zondagmorgen is op de Engelsche Dieze te Den Bosch een roeibootje om geslagen. De beide inzittenden, v. d. K. en diens zoon, raakten te water. De zoon kon worden gered. De vader ge raakte echter in een draaikolk en ver dronk. De man laat een vrouw en ze ven kinderen achter. STEUN SUIKERBIETENTEELT. De drie centrale landbouworganisa ties hebben aan den Minister van Bin- nenlandsche Zaken en Landbouw het volgende telegram verzonden: „De Chr. Boeren- en Tuindersbond in Nederland, de R.K. Ned. Boeren- en Tuindersbond en het Kon. Ned. Land- bouw-Comité verzoeken Uwe Excellen tie ten vervolge van hun schrijven van 27 Juli betreffende steun suikerbieten teelt met klem plannen inzake steun suikerbietenteelt 1932 zeer spoedig be kend te maken, zoo mogelijk vóór 15 September a.s. in verband met uitzaaien wintertarwe." OP DEN ONBEWAAKTEN OVER WEG. Een auto, waarin behalve de chauf feur gezeten waren wethouder B. J. Holfrust uit Hasselt, zijn echtgenoote en dochter, is bij Nunspeet op den on- bewaakten overweg door den sneltrein uit Utrecht gegrepen. De dochter, ver pleegster van beroep, is bij dit ongeval onmiddelijk gedood. De heer en me vrouw H. werden licht gewond. DE AARDAPPELZIEKTE. Men meldt van den Langendijk: We vernemen, dat ongeveer voor 1 millioen aan rentelooze voorschotten aan rentelooze voorschotten aan de regee ring is aangevraagd door tuinders, die groote schade hebben geleden door de aardappelziekte. o DIEVEGGE OP EEN MARKT BE TRAPT. Op de markt te Winterswijk ontdekte een koopman, dat een juffrouw, die reeds eenigen tijd bij zijn stalletje had rondgekeken, stilletjes eenige manufac turen in haar tasch borg. De koopman hij: je moet weten hij kent haar van vroeger." „Zoo „Onlangs heeft zij iets in de kasten gezocht en toen is er iets uitgevallen. Zij heeft het echter niet gemerkt. Een blad papier. „Van mijn armen Ernst," stond er op. Kijk, zegt hij dralend, „ik heb 't bewaard. Later wilde ik het teruggeven, maar toen toen, ja, toen heb ik het toch behouden." En hij neemt een gekreukeld, klein gevouwen blaadje uit zijn notitieboekje, ontvouwt het langzaam, en geeft het aan Karei. Halfluid leest deze: Een gouden zonnestraal verbrak, Het duister, dat ik leven noemde; Vergeten was de duisternis Van 't zijn. Met hooger licht bestraalde Mij de allerhoogste. In 't Paradijs Nu wandelde ik door duizend zonnen Beschenen. Ach ik dacht een God mij. Maar verdwenen Is al mijn geluk, Het keert nooit terug. Ik stortte eensklaps uit den hemel neder. En duisternis omringt mij weder. Eenige oogenblikken stilte. „En dat heeft hij geschreven?" „Natuurlijk, hij. Zie je, daar staat S. En hij heet Ernst. En is dat niet zijn schrift?" „Ja, dat is zijn schrift!" 'tStemt Ka- rel onaangenaam. „Maar waarom schrijft hij dat dan? Weet je, wat hij daarmee wil zeggen?" Frits lacht honend, schor. Zorgvuldig vouwt hij 't papier weer op. „Neen,"'' zegt hij, „ik weet het ook niet." riep politiehuip in en de vrouw werd het mondeling gedeelte ^an dit exa- aangehouden. Huiszoeking volgde en voor een waarde van meer dan f150 aan manufacturen en schoeisel, door haar op verschillende marktdagen ge stolen, is in beslag genomen. DE BRUG OVER DE MERWEDE BIJ GORINCHEM. Men schrijft uit Gorinchem aan de n.R.c.: Namens de Algemeene Koopmans- en Winkeliersvereeniging is aan den mi nister van Waterstaat een adres gezon den, waarin wordt aangedrongen met den bouw van een brug over de Mer- wede nabij Gorinchem zoo spoedig mo gelijk een begin te maken. Adressante wijst er o.a. op, dat van de brug hij Keizersveer, welke vermoedelijk in het najaar gereed zal zijn, pas het volle profijt getrokken kan worden, wanneer ook de brug bij Gorinchem gereed zal zijn; ook wordt de aandacht van den minister gevestigd op de actie uit het land van Altena en Heusden inzake den brugbouw over de Merwede, welke actie ten doel heeft den bouw der brug zooveel mogelijk te bevorderen. aangehouden" Naar het Huis van Bewaring te Mid delburg is overgebracht een achttien jarige schilder, die te 's-Hertogenbosch in Juni een woning binnendrong en onder bedreiging met geweldpleging een aldaar wonende vrouw dwong om plaats te wijzen, waar het geld ge borgen was. Hij heeft toen een kabi net opengebroken en is met het daar uit weggenomen geld naar België uit geweken, waar hij dezer dagen is aan gehouden. Thans heeft de Belgische regeering den jongeman uitgeleverd. men op den bepaalden dag 16 Juli j.l. af te leggen het schriftelijk onderzoek had reeds 2 en 3 Juni plaats gevonden werd daartoe op verzoek Van den vader alsnog in de gelegenheid gesteld op Donderdag j.l. De Algemee ne Regelingscommissie voor de M.U. L.O.-examens had voor dit doel een subcommissie aangewezen bestaande uit j een viertal examinatoren, die des mor gens te 10 uur hun werkzaamheden ten huize van den heer Hoyng aan vingen. Het examen, dat overigens werd af genomen op geheel dezelfde wijze als bij de M.U.L.O.-vereeniging gebruikelijk is, duurde van des morgens 10 tot des middags half vijf en had tot resultaat, dat zonder de minste bedenking het begeerde resultaat kon worden uitge reikt. Het geheel stond onder toezicht van een speciaal daartoe aangewezen Rijks- gecommiteerde, den inspecteur van het L.O. in de inspectie Nijkerk. EEN KIND ZOEK. Voor eenigen tijd vervoegde zich biij den heer v. d. Aa te Best, een kennis met het verzoek zijn twee-jarig kind voor veertien dagen in huis te willen nemen, aan welk verzoek v. d. Aa vol deed. Zes weken waren echter verloopen en v. d. Aa hoorde taal noch: teeken meer. Daar hij de verblijfplaats van den va der niet kende, stelde hij zich in ver binding met de driectie der R.K. Kin derbescherming te Eindhoven. Daarbij bleek, dat het kind onder haar hoede stond en reeds vijf maanden zoek was. De directie stelde zich onverwijld in verbinding met den advocaat Jansen, die met haar medeging naar Best, om het kind weder terug te halen. v o EEN ONGEWONE WIJZE VAN EXAMINEEREN. Donderdag 20 Augustus j.l. is te Bilt- hoven op ongewone wijze een examen afgenomen ter verkrijging van het M. U.L.O.-diploma. Het jongste dochtertje van den heer W. A. Hoyng aldaar, dat destijds wegens ziekte verhinderd was EEN AARDIGE OPLOSSING. In een perceel aan den Schimmel- weg te Den Haag zou een executoriale verkoop plaats hebben. Daar woonde een oude schoenmaker. Volgens de bu ren deed die man zijn best om wat te verdienen maar hij was toch in schulden geraakt en iedereen vond het zielig om dat boeltje van dien armen man te zien verkoopen. Sommigen vonden het zelfs schandalig dat er kooplieden wa ren, die het koopen wilden, wat aan leiding tot discussies gaf tusschen bu ren en kooplieden. Ondertusschen kwam cfe deurwaar*- der en ook de schoenmaker. Dezetrofe het zich erg aan en kreeg een zenuw toeval, ihetgeen ieders medelijden op wekte. Op voorstel van diverse kooplieden^ die aanwezig waren, is er een collecte gehouden, waarbij buren en kooplieden zoo goed offerden, dat de geheele in boedel teruggekocht en aan den ouders man teruggegeven kon worden plus nog een klein bedrag, dat hem ter hand werd gesteld. Een aardig en niet alledaagsch geval Na afloop reden de verschillende transportauto's weg, wel ledig van goe deren, maar vol menschen die tevreden waren een goede daad te hebben ge daan. AANGEHOUDEN. De recherche te Deventer heeft aan gehouden zekeren G. van D. uit Rot terdam, verdacht van inbraken te De venter en in de omgeving. In het nabu rige Schalkhaar moet hij tijdens af wezigheid der bewoners een huis zijn binnengedrongen, waaruit hij gouden voorwerpen, een geldkistje, bevattende waardevolle joapieren en een heerencos- tuum heeft ontvreemd. Voorts wordt hij verdacht te hebben ingebroken ten huize van den heer Z. te Deventer» En daarbij fonkelen zijn oogen. Later liggen zij schouder aan schou der onder den zacht ruischenden ei kenboom en zien op naar de scheme-1 rende toppen. Dweepend leunt Karei tegen den ouderen vriend. Dieper wordt de stilte in 't bosch; ,t tjilpen der vogels heeft opgehouden; een zacht gefluister van top tot top, als spraken de boomen met elkaar, als verheugden zij zich in de avondkoelte, die na den ondergang der gloeiende zon zachtjes waait, 't Ruischen der bosch beek schijnt minder te zijn, hare golf jes kussen de zich buigende bloem kelken. Slechts uit de verte dringt het ge lijkmatig stampen van 't molenrad tot hen door. Betooverend bosch. De twee knapen geven zich geheel over aan die plechtige stilte. Liefko zend zweeft de avondwind langs hun gloeiend voorhoofd; heerlijk gekruidde boschgeuren ademen zij heerlijk in en zij luisteren naar 't gefluister in de twijgen en 't watergeplas over de stee- nen. „Frits." „Wat is er?" „Zie eens daar aan de overzijde." „Waar?" „Onder de olmen, dien man." „Ja, ik zie hem." „Ken je hem?" „Ik? Neen." „Ik ook niet. Hij moet uit de stad zijn." „Ja, uit de stad". „Maar, wat wilt hij hier? Nog nooit heb ik hier iemand uit de stad gezien. Die heeft een vreeselijken omweg moe ten maken." „Willen we wat verder gaan?'r „Neen, dan ziet hij ons". „Ik geloof, hij wacht op iemand. Zie eens, hoe hij naar den stadsweg tuurt* Als 't niet reeds zoo donker was, zou den we hem beter herkennen." Angstig turen zij naar den vreem deling aan den anderen oever, die on rustig onder de lichtbeschaduwde boo men heen en weer loopt, nu eens luis terend stil staand, dan haastig voor waarts gaand, om spoedig weer terug te keeren. „Weet je wat?" gichelt Karei opeens en legt zijn hand op den arm van Frits:» „die lijkt op En ook Frits lacht opeens - ja» hij heeft den zakdoek uit den zak ge trokken evenals „En zijn jas is evenlang als 'r „En zöo'n langen spitsen baard heeffi hij ook." „En zoo groot geloof je, dat hij even groot is? Onder de boomen kan men 't niet goed zien". „Maar ik wel. Bepaald, hij is *L „Ja, bepaald, 't Is Securius". „Kom, laten wij wat dichter naai den oever gaan". „Maar, als hij ons ziet" Karei voelt dat hij verkeert handelt. Maar als Frits 't doet. Op den buik kruipend, bedekt door de laag neerhangende twijgen, schui ven zij voorzichtig voort tot vlak aan den oever. Roerloos liggen zij daar» Frits strak naar de overzijde turend, Karei zuchtend een braambessenstruik beschouwend, wier zwartblauwe vruch ten uitnoodigend wenken. (Wordt vervolgd). nor list Laid van Heislti no AltonjB Lanistraet si it goimelerwiaril VAN

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1931 | | pagina 1