Tweede Blad No. 5152 Woensdag 26 Augustus voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. NERGENS MAAGPILLEN mr\ Burgerlijken Stand. Plaatselijk üieuws. BEHOORENDE BIJ HET ■Vervolg Raadsverslag WOUDRICHEM. Vervolgens wordt met 5 stemmen de rekening voor het dienstjaar 1930 voor- loopig vastgesteld, wat den gewonen dienst betreft in ontvangsten op f65545.12, in uitgaven op f 57873.38y2, alzoo sluitend met een batig slot van f 7671 .73i/2 en in den Kapitaaldienst in ontvangsten op f32277.39, in uitgaven op f43673.36, alzoo sluitende met een nadeelig slot van f 11395.97. De beide wethouders hebben zich ingevolge het bepaalde artikel 257, 2e lid der Gemeentewet van medestemmen onthouden. Overeenkomstig het advies van de commissie van onderzoek wordt ver volgens met 6 stemmen goedkeuring verleend aan de rekening van het Bur gerlijk Armbestuur over 1930, aange vende in ontvangsten fl644.23i/2, in uit gaven f 1587.36, alzoo sluitende "met een batig slot van f 56.87i/2. Het lid Holster heeft zich als lid van het Burgerlijk Armbestuur van me destemmen onthouden. Op voorstel van B. en W. wordt met algemeene stemmen vastgesteld, een verordening als bedoeld in artikel 208 der Gemeentewet, vermeldende de strafverordeningen die met uitzondering van andere steeds geldende blijven. Door B. ;en W. wordt vervolgens voorgesteld, de thans bestaande ver ordeningen tot wijziging van de be lastingbedragen, genoemd in de wet op de Personeele belasting 1896, met ingang van 1 januari 1932 in te trek ken en met ingang van dien datum te heffen de in de wet op de Personeele belasting vermelde tarieven en op de hoofdsom daarvan te heffen 50 op centen. De Voorzitter deelt mede, dat de ten vorigen jare ingevoerde nieuwe ver ordeningen op de Personeele belasting niet f 3500.zooals werd gezegd, doch ongeveer f700.meer hebben opge bracht dan oorspronkelijk was geraamd, hetgeen een gevolg is van het feit, dat de geheele gemeente thans in de 8e klasse is ondergebracht, terwijl deze voordien in de 7e en 9e was gerang schikt. Teneinde deze verhooging weg te werken en de belasting dus over de geheele lijn te verlagen, stellen B. en ■W. thans voor de bestaande verorde ningen in te trekken en op de hoofdsom te heffen 50 opcenten. Indien de ge heel e gemeente in de 7e klasse zou worden gerangschikt, zou de opbrengst van hoofdsom plm. 50 opcenten voor wijk A bedragen f2491.21, terwijl in wijk B dan slechts ongeveer 25 wonin gen belastingplichtig zouden zijn, een en ander volgens opgaaf van den heer Rijksontvanger. Bij rangschikking van wijk B in de 8e klasse is de opbrengst aldaar ongeveer f500.Bij aanneming van het voorstel van B. en W. zal de opbrengst van hoofdsom en opcenten bedragen f4021.80 en zullen alle aan- geslagenen in de belasting worden ver minderd. De Voorzitter licht dit met eenige voorbeelden toe. Het lid Viveen zegt, dat het hem genoegen doet, dat B. en W. gemeend hebben te moeten komen met wijziging der verordeningen op de Personeele belasting, doch had liever gezien, dat de beslissing daarover aan den nieu wen raad was gelaten, aangezien deze toch ook de begrooting voor 1932 zal vaststellen. De Voorzitter merkt op, dat dit niet mogelijk is, aangezien wijziging der ver ordeningen vóór 1 September a.s. moet geschieden, willen deze voor het vol gend jaar kunnen werken. Het lid Viveen zegt verder, dat, hoe wel de tarieven zijn verlaagd, geen vrij heid is gevonden de geheele gemeen te in de 7e klasse in te deelen, hetgeen hij jammer vindt, aangezien deze belas ting niet op alle ingezetenen drukt en niet wordt geheven naar het inkomen der belastingplichtigen. Een onbillijk heid is tevens, dat de ongehuwden in deze belasting niets bijdragen. In ver band hiermede stelt hij voor, de ge heele gemeente in de 7e klasse te rang schikken en indien mocht blijken bij de begrooting, dat tengevolge van dezen maatregel deze niet uitsluitend is te krij gen, over te gaan tot heffing van op centen op de gemeentefondsbelasting, waarin alle ingezetenen naar gelang van hun inkomen bijdragen. Het lid van der Wiel zegt, het ten volle eens te zijn met hetgeen door het lid Viveen is opgemerkt en steunt dan ook diens voorstel. De Secretaris geeft vervolgens nog een uit eenzetting van de wijze, hoe het vorig jaar de verordeningen tot stand zijn gekomen en zegt, dat, indien de gemeente in de 7e en 9e klasse gerang schikt was gebleven, de aangeslagenen bij het gemaakte tarief ongeveer precies het bedrag van voorheen zouden heb ben betaald. Tengevolge van de rang schikking der geheele gemeente in de 8e klasse, is de opbrengst voor de gemeente thans ongeveer f 700.meer dan oorspronkelijk geraamd was, het geen zoowel door den heer Rijksont vanger alhier, als door B. en W. niet was vermoed, daar bij het voorstel daar toe verondersteld werd, dat de op brengst ongeveer gelijk zou zijn. Het lid Spiering is van meening, dat tengevolge van het brengen der ge meente in de 7e klasse de middenstand hooger zal worden belast, welke het toch tegenwoordig al hard heeft te verantwoorden. Hij gelooft dat de raad verstandig doet, het voorstel van B. en W. aan te nemen, aangezien de raad als zoodanig rekening moet hou den met alle groepen der bevolking en er voor moet zorgen dat de ééne groep niet evenredig hooger betaalt dan de andere. Het lid Viveen meent, dat het lid Spiering er naast is en zegt, dat beter de Personeele belasting kan worden verminderd en de Gemeentefondsbelas ting kan worden verhoogd, aangezien laatstgemelde reeds in eenige mate een progressie vertoont en volgens deze laatste ieder naar zijn inkomen betaalt, de middenstander niets meer dan de arbeider. Het lid Spiering zegt nog, dat bij bevoordeeling zoowel van den midden stand als van de arbeiders er in deze gemeente geen andere categoriën over zijn, waarop een vermindering kan wor den verhaald. Het voorstel van B. en W. wordt vervolgens met 5 tegen 2 stemmen, die der leden Viveen en van der Wiel, aangenomen. De Voorzitter doet vervolgens mede- deeling, van een door den gemeente opzichter opgemaakte begrooting van de kosten van het vernieuwen van de bestraating in de School- en Spiering straat, in totaal f 1442.46 bedragende. Hij zegt, dat op de begrooting voor 1931 hiervoor reeds f800.is uitge trokken en dat het restant op de be grooting voor 1932 zal worden ge plaatst. De bedoeling is het werk in eens uit te voeren en dit in September a.s. aan te gaan. Met algemeene stemmen wordt hier mede accoord gegaan. Vervolgens deelt de Voorzitter mede, dat B. en W. aangaande den aankoop eener motorbrandspuit hebben onder handeld met den Prov. Brandweerbond en gisteravond een demonstratie heb ben bijgewoond van een motorbrand spuit in de gemeente Zuilichem, welke uitstekend slaagde. Voor aankoop eener motorbrandspuit met toebehooren en slangen vragen B. en W. een crediet van f3000.— (spuit ongeveer f2030. slangen plm. f1000. Met algemeene stemmen wordt be sloten dit crediet te verleenen. In verband met een door den ge meente-opzichter opgemaakte begroo ting, van kosten voor een nieuw urinoir aan de Waterpoort ten bedrage van f50.wordt besloten aldaar een nieu we waterplaats te doen maken. Bij de rondvraag deelt het lid van der Wiel mede, dat hij op 26 Juni, nadat het den geheelen nacht had gere gend, zelf een kijkje is gaan nemen in den woonwagen, bewoond door het gezin Berm, alwaar hij constateerde, dat het doorregenen hem niet tegen viel, doch dat de vloer dergelijke re ten vertoonde, dat hier kon worden doorgekeken. Hij vindt het onverant woordelijk, dat deze menschen, die toch niet normaal kunnen worden genoemd, aan hun lot worden overge'aten. Tevens wil hij gaarne terugnemen de .door hem in een vorige vergadering aan het adres van den zoon geuite bewoordingen, aangezien hem volgens een doktersat test, hetwelk hij den leden ter inzage geeft, is gebleken, dat de betrokken persoon zoowel geestelijk als lichamelijk niet geschikt is om te werken, hetgeen wel door niemand zal zijn vermoed en ook bij hem niet bekend was. Tevens zegt hij, dat de dikte der wanden in den wagen 15 m.M. bedragen, terwijl deze bij andere door hem bezochte woonwagens 51 m.M. bedraagt en nog meer. Volgens bewering van den be woner van laatstgemeld wagen, zullen de menschen dan ook bij een strengen winter, in een wagen met wanden van zoo geringe dikte, zeker doodvriezen. In veiband met een en ander is hij dan ook van meening, dat de Raad niet verantwoordelijk is de betrokken men schen gedurende den winter in den wa gen te laten verblijven en doet hij het voorstel, te trachten zoo spoedig mo gelijk voor hen een huisje te krijgen. Het lid Holster zegt, dat door B. en W. en het Armbestuur, voordat de wagen was gekocht, alle moeite is gedaan om een huisje te krijgen, doch dat dit niet is gelukt en dat voor het leggen van een woonark geen vergun ning kan worden verkregen. Door den gemeente-opzichter en hem is de wa gen gekocht en deze werd toen ge schikt geoordeeld. Indien er toen even wel een woning was geweest, zou nooit tot aankoop van een wagen zijn over gegaan. Tevens kan hij verklaren, dat hij ook nimmer heeft gedacht, dat de betrokken zoon niet in staat zou zijn om te werken en ook steeds als ieder ander heeft gedacht, dat hij reusachtig kan werken, als hij maar wil. Als hij echter niet tot werken in staat is, wordt de toestand geheel anders. Hij kan echter als lid van het Burgerlijk Arm bestuur wel mededeelen, dat indien er met betrekking tot den wagen andere maatregelen moeten worden genomen, dit niet door het Burgerlijk Armbestuur kan worden gedaan, doch dat dit dan een zaak voor de gemeente wordt. Ook het lid Spiering zegt, geconsta teerd te hebben, dat de planken van den wagen nat doorlaten en zegt dat het heel goed mogelijk is, dat de wa gen bij aankoop goed dicht is ge weest, doch dat dit een gevolg kan zijn van het stoken daarin en van de zonnewarmte. Na nog eenige besprekingen wordt m.a.s. het voorstel van het lid van der Wiel aangenomen, om te trachten voor het betrokken gezin een woning te verkrijgen. Het lid Kentie zegt, dat met betrek king tot de rioleering op den Visschers- dijk e en goede verbetering is aange bracht en vestigt in verband daarmede de aandacht eveneens op de Landpoort- straat waar de toestand eveneens slecht is. De Voorzitter deelt mede, dat van den gemeente-opzichter reeds een be grooting van kosten voor vernieuwing is ontvangen, welke bij de gemeente- begrooting zal worden behandeld. Het lid spoor is van meening, dat de rioolputten beter dicht kunnen zijn, aangezien deze thans op de Visschers- dijk maar stank verspreiden. De Voorzitter zegt dienaangaande, dat in verband met het ontvangen van re genwater en dergelijke het beter is, dat de putten van een niet geheel dicht deksel zijn voorzien en dat men toch overal open deksels daarop vindt. Het voornaamste is echter, dat deze op tijd worden schoongemaakt. Het lid van der Wiel vestigt nog de aandacht dat het gewenscht zou zijn indien de heining aan het brandspuiten huis aan den Oudendijk recht werd gezet. Vervolgens zegt de Voorzitter het volgende Aangezien dit naar alle waarschijn lijkheid de laatste vergadering is, dat de Raad in zijn tegenwoordige samen stelling vergadert, zoo mag ik niet na laten een woord van afscheid te rich ten tot Uwe medeleden, de heeren Spoor en Kentie, die niet meer in Uwe ver gadering zullen terugkeeren. Allereerst tot den heer Spoor, die gedurende 12 jaren onafgebroken lid van Uw College is geweest en van 1919 tot 1923 de functie van wethou der en loco-Burgemeester heeft vervuld en tweedens tot den heer Kentie, die gedurende de laatste vier jaren deel van Uw college heeft uitgemaakt. De vervulling van het raadslidmaat schap is in tegenstelling met vroeger, vooral in deze moeilijke tijden, geen gemakkelijke taak en deze taak is door U vervuld op een wijze, waarvoor ik niet mag nalaten U een woord van dank te brengen, voor de toewijding die U zich heeft willen getroosten, om de belangen dezer gemeente te behar tigen en voor hetgeen door U in het welzijn van deze gemeente is gedaan. Voor de medewerking en steun, wel ke ik steeds van U. heb mogen onder vinden, zeg ik U eveneens hartelijk dank. Ik hoop, dat het U in alle op zichten welga en dat U nog steeds belang zult blijven stellen in het wel en wee van onze gemeente. Het lid Spoor brengt den Voorzitter dank voor de tot hem gerichte woor den en brengt tevens zijn dank over aan de overige leden voor de prettige sa menwerking, welke hij gedurende zijn raadslidmaatschap steeds heeft mogen ondervinden en hij hoopt, dat de ver standhouding zal mogen blijven zooals die thans is. Het lid Kentie sluit zich geheel bij de woorden van het lid Spoor aan. Daarna wordt de vergadering gesloten. Redakteur M. J. L. BÉNEKER, Kerkstraat 105 WOUDRICHEM. Men word verzocht alle korrespondentie, deze rubriek betreffende, aan bovenstaand adres te richten. In „De Tel." vinden we onderstaande interressante stelling. M m Wit kan nu het beste een stuk offeren door 3934, Zwart 29X40, Wit 35X^4, Zwart 24X35 en Wit 33—29. Ten koste van een stuk heeft Wit althans dit bereikt, dat aan den rechtervleugel met 2 stukken 3 vijandelijke worden vastgehouden. Op deze wijze is de partij nog remise te maken. Indien wit echter het stuk niet offert, moet 4842 of 3127 volgen, waarop Zwart dezelfde variant laat volgen. Wel kan Zwart op 4842 van Wit dam nemen door 14—20, 2126 enz., doch het afspelen op stelling geeft nog betere kansen. 3. 31-27. 4. 48—42. 5. 42-37. 3. 12-18. 4. 8—12. 5. 18—23. Wit kan nu niet 2822 en 33X22 spelen, wegens Zwart 2328 en 21X41. 6. 27—22. 7. 22X11- 8. 37—31. 9. 31—27. 10. 28—22. 6. 12—18. 7. 16X7. 8. 21—26. 9. 7—11. 10. 15—20. Schijf 15, welke in dergelijke stellingen zwak is, maakt nu de winst mogelijk, daar Wit niet 33—28 kan spelen wegens Zwart 2933. WIJK EN AALBURG. 4 Juli8 Augustus. Geboren: Cornelis Hendrik, z. v. H. van Giessen en Joh. van Loon Pieternella, d. v. D. Bleyenberg en P. Poorter Adriana Kuiniera, d. v. T. A. Smokers en J. F. den HoetAdriana Pieternella, d. v. Johs. Millenaar en F. A. KramerGrietje, d. v. J. Verbeek en M. A. van der Mooren. Getrouwd: J. Pellekaan, 26 j., met W. van der Schans, 26 j. Overleden: Cornelia, 3 j., d. v. P. de Waal en G. ColijnLeendert Marius, 19 j., z. v. M. van Wijk en H. van HeldenWimke, 11 j., d. v. Adr. Treffers en B. Vos Jan de Waal, 87 j., weduwn. van A. MichaëlJan Floris Sodderland, 91 j., weduwn. van A. E. Vos. In deze stelling, waarin Zwart aan zet is, zal men allereerst 2126 over wegen, hetgeen echter niet speelbaar is wegens het damzetje in den eersten diagramstand Zwart kan niet 1822 spelen wegens Wit 3227, terwijl ook 2429, gevolgd door 1822 niet mo gelijk is. Wit speelt dan 2420 en 20X7 of wel 48-42, 43—39 en 38X20. De laatste overweging is 2329 en door dezen zet wordt ten minste een stuk gewonnen. Wit: 1. 2. 34X23 Zwart: 23—29, 18X29. GAMEREN. Volgens sommige bladen ver keerde ons fanfarecorps „Prinses Ju liana" in financieele moeilijkheden, wel ke aanleiding zouden geven het corps op te heffen. Na goede inlichtingen op gedaan te hebben, bestaat er volstrekt nog geen gevaar, alles loopt nog, trots. de minder gunstige tijdsomstandighe den, best van stapel. LAND VAN ALTENA. De prijs de varkens is in het Land van Altena dalende en bedraagt nog 2223 ct. per pond. Handel rede lijk. NIEU.WENDIJK. Naar we vernemen hopen het Mannenkoor en de Gemengde Zang en het kinderkoor begin September gezame- lijk een concert te geven ter eere met den verjaardag van H. M. de Koningin. De weidetoemaat brengt bij de verhuring veel op, geheel in tegenstelling met de eerste verpachtingen. Zoo werd voor enkele perceelen f 22 opgebracht, terwijl een perceel ter groote van 2 H.A. ruim f120 opbracht. ZUILICHEM. De heer W. H. Bulten, onderwij zer aan de O. L. school alhier, is in gelijke betrekking benoemd te Rumpt, gem. Deil. t» S£ïH¥lü 1113 131. „Nu begrijp ik," zei Rob, „waarom de in boorlingen zoo woedend op blanke indringers zijn. Zij willen de heiligdommen van bun verre, verre, beschaafde voorouders ongerept laten." 132. Kijk, de inboorlingen brengen hier hun offers, en omdat we allen nogal een vermoeiende tocht achter deD rug hebben, zullen we maar een gedeelte van die offers gebruiken." 133. En toen het nacht werd, besloten de vier vluchtelingen bij de beelden te overnachten. Dat was zeer onverstandig, want een der inboorlingen, die in de vroege morgen zijn goden eenige gaven wilde brengen, vond de heilige plaatse ontwijd door blanken. 134. De wilde snelde onmiddellijk terug om zijn stamleden te waarschuwen, echter niet zoo stil, of Rob werd wakker en volgde hem. Hij begreep wat er gebeuren ging. Wanneer ze hier gegrepen werden, zouden ze stellig op de offerplaatsjter dood gebracht worden. Jfienwsblad Wilt gij U weer frisch en opgewekt voelen, vrij van slechte spijsvertering, verstopping en de daaruit voortvloeiende lusteloos heid, gebruik dan Foster's Maagpilllen. 0.65 per flacon. w/ - m.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1931 | | pagina 5