De hagelramp te 's=Graven moer. Plaatselijk Nieuws. ïVergadering van den Raad der ge meente WERKENDAM, op Woens dag 26 Augustus 1931, des nam. te 7 uur. Voorzitter: Edelachtb. heer Beuken kamp, burgemeester. Secretaris: WelEd. heer J. A. Tim mermans. Afwezig de heeren Glerum en Pruis sen. Na de opening met gebed, worden de notulen der vorige vergadering gele zen en ongewijzigd vastgesteld. Vervolgens deelt de Voorzitter mede, dat door B. en W. aan den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landb. is gevraagd, of eventueele verzwaring van de kade van den Burgtpolder en de Hooftlanden in aanmerking kan ko men voor werkverschaffing. Hierop heeft de Minister geantwoord, dat hij in beginsel daartoe bereid is, mits het plan en de begrooting door de Heide maatschappij worden opgemaakt en de werkzaamheden onder toezicht dier Mij. worden uitgevoerd. Door het Gemeentebestuur zal ook subsidie aan de Prov. Staten worden gevraagd. Ingekomen is een verzoek van de Kamer van Koophandel te Dordrecht om adhaesie te willen betuigen op haar adres aan de regeering in zake spoedige overbrugging van het Hollandsche Diep. Daar deze gemeente geen belang heeft hij genoemde brug, stellen B. en W. voor, geen adhaesie te betuigen. Voorts is ingekomen een verzoek van de Oranjevereen. alhier, waarin wordt medegedeeld, dat met het oog op de treurige tijdsomstandigheden dit jaar geen feest wordt georganiseerd, doch wel een kinderfeest, waarvoor een sub sidie van 20 ct. per Werkendamsch schoolgaand kind wordt gevraagd. De rest zal uit de kas der vereeniging worden bijgepast. B. en W. voelen wel het bezwaar der heerschende malaise, doch zijn van mee ning, dat het kind daar buiten moet worden gehouden, waarom zij voorstel len de gevraagde subsidie te verleenen. Aldus wordt besloten. Hierna is aan de orde de voorloopige vaststelling van de Gemeenterekening, enz. dienst 1930. De verschillende rekeningen zijn na gezien door de heeren De Klerk, De Waal en Koonings, en volgens mede- deeling van eerstgenoemde geheel in orde bevonden. De bedoelde rekeningen worden daar op voorloopig vastgesteld als volgt: Burgerlijk Armbestuur. Ontvangsten f 3393.58 Uitgaven f 2962.06 Batig saldo f 431.52 Gemeenterekening. Gewone dienst. Ontvangsten f 137.101.95 Uitgaven f 125.065.891/2 Batig saldo f 12.036.05i/2 Kapitaaldienst. Ontvangsten f 76.371.98 Uitgaven f 85.577.65i/2 Nadeelig saldo f 9.205.67i/2 .Veerbedrijf. Gewone dienst. Ontvangsten f 6642. Uitgaven f 5529.S1 Kapitaaldienst. Ontvangsten Uitgaven Winst f 1112.19 f 2108.— f 1268.— Voordeelig saldo f 840.- Waterleidingbedrijf. Gewone dienst. Ontvangsten Uitgaven Winst Kapitaaldienst. Ontvangsten Uitgaven f 15692.76i/2 f 15692.76i/2 Nihil. f7713.87 f 7630.76 Saldo f 83.11 •Vleeschkeuringsbedrijf. Gewone dienst. Ontvangsten Uitgaven f5317.32 f 3362.54 Kapitaaldienst. Ontvangsten 1 Uitgaven Winst f 1954.78 f 195.47 f 195.47 doch desondanks sluit de rekening nog met een flink batig saldo. De heer Koonings heeft daaraan meegewerkt. De Voorzitter betuigt hem namens den Raad en de gansche gemeente harte- Lijken dank voor alles, wat hij in haar belang heeft gedaan en wenscht hem in zijn verdere particuliere leven Gods gunst en zegen toe. Hierna gaat de raad over in geheime zitting ter behandeling der staten van nog te betalen oninbare posten. Saldo Nihil. Een commissie van deskundigen van buiten de gemeente, onder leiding van Ir. van Gogh, rijkstuinbouwconsulent te Breda, heeft na een nauwkeurig on derzoek ter plaatse, de schade toege bracht aan de tuinderijen, bloemisterij en en boomgaarden, tengevolge van den zwaren storm en hagelslag, die de ze gemeente op Zaterdag 15 dezer heeft geteisterd, vastgesteld op f42.230.50. Dit bedrag dekt alleen de geregelde be drijven en wel voor zoover schade door deze werd opgegeven. Schade beloopen door particulieren is hierbij niet inbe grepen. Door eenige bedrijven werd de schade niet opgegeven en wanneer deze mede in aanmerking wordt geno men schat de commissie van deskun digen de totale schade aan de bedrij ven toegebracht op f 60.000. De beschadiging van het fruit dat nog aan de boomen is gebleven, blijkt erger dan men aanvankelijk had ver wacht. Pruimen, peren en appelen, door de groote stukken hagel geraakt en ge kneusd, beginnen nu te rotten en val len van de boomen. De opbrengst van de meeste boom gaarden zal zeker tot een minimum worden teruggebracht. Een pachter van het fruit van een boomgaard van een hectare, die de pachtsom reeds aan den eigenaar had betaald, besloot om het fruit, dat nog aan de boomen hangt, niet te plukken omdat het zoodanig is beschadigd dat de kosten van het plukken niet door de opbrengst zou worden gedekt. Het Steun-Comité dat onder leiding van den Burgemeester is opgericht, mocht reeds eenige bijdragen ontvan gen, waarvoor bericht van ontvangst aan de inzenders zal worden gezonden zoodra daartoe gelegenheid is. Zjj die wenschen bij te dragen om de nood van de bevolking te leenigen worden verzocht hunne bijdragen te zenden aan den heer P. M. van der Perk, Gemeente- Ontvanger, 's-Gravemoer, Postrekening Nr. 23253. De gem. 's-Gravemoer telt slechts 1400 ingezetenen, is niet kapitaalkrach tig en kan in eigen kring onmogelijk in den nood voorzien. Hulp is dus zeer op zijn plaats. Koninklijke onderscheidingen Ter gelegenheid van den verjaardag van H.M. de Koningin zijn o.m. de volgende personen uit Noordbrabant onderscheidingen toegekend: Tot ridder in de orde van Oranje Nassau: A. D. van der Schans, lid van het hoofdbestuur van den Christelijken Boe ren- en Tuindersbond, burgemeester der gemeente Andel te Andel. Toegekend is d e eer e-m e d a i 11 e verbonden aan de orde van Oranjn Nas sau: in zilver aan: J. Pruissen, bedrijfsleider op den pol der Muggewaard in den Bieschbosch, te Werkendam; Ph. van Wijk, te Tilburg, sluiswach ter bij den Rijkswaterstaat. A. den Toom, opperwachtmeester van het wapen der Kon. Marechaussee, le ddivisie (met de zwaarden). In brons aan: G. J. de Weerd, jachtopziener op het landgoed „Nederhemert" te Neder- hemert. Benoeming Wethouders. Bij de eerste stemming werden uit gebracht 2 stemmen op den héér C. Schreuders, 2 stemmen op den heer J. v. d. Pol, terwijl 3 stemmen in blanco waren uitgebracht. Bij de 2e stemming was de uitslag de heer C. Schreuders 3, de heer J. v. d. Pol 2 en blanco 2 stemmen, zoodat de heer Schreuders alzoo gekozen is. Bij de stemming voor de 2de va cature verkreeg de heer J. v. d. Pol 4, de heer J. Schreuders 2 stemmen, terwijl 1 stem in blanco was uitge bracht. De heer J. v. d. Pol is aldus gekozen. De beide benoemden verkla ren hunne benoeming aan te nemen. De heer Schreuders dankt de leden voor het in hem gestelde vertrouwen en geeft de verzekering dat hij zijn beste krachten zal wijden aan de be langen der gemeente. De heer v. d. Pol verklaart zich gaarne bij de woorden van den vo- rigen spr. te willen aansluiten. De heer 't Lam spreekt de hoop uit, dat er in 't vervolg een betere sa menwerking tusschen gemeentebest. en raad zal mogen zijn als voorheen, deze is niet erg rooskleurig geweest. De heer v. Andel betuigt zijn in stemming met het gesprokene. De Secretaris wordt eenige dagen verlof toegestaan, ingaande Donder dag 3 September a.s. De heer 't Lam vraagt of de PNEM al in kennis is gesteld met het raads besluit van Vrijdagavond tot aanleg van de straatverlichting. De Voorzitter antwoordt dat de PNEM bericht is gezonden. Ged. St. moet het raadsbesluit evenwel nog ter goedkeuring worden toegezonden. De Voorzitter sluit hierop de ver gadering. Vervolgens wordt zonder discussie en zonder hoofdelijke stemming, het Ambtenarenreglement, zooals het door iB. en W. in concept is ontworpen, vast gesteld. Bij de rondvraag geeft de heer De Waal in overweging om bij de uitvoe ring der bestrating van de Hoogstraat de steenen door Werkendamsche schip pers te laten varen. Met dezen wensch zullen B. en W. zoo mogelijk rekening houden. Daar deze vergadering, die zich voor al kenmerkte door afwezigheid van el ke discussie, de laatste is van de afge- loopen 4-jarige periode, richt de Voor zitter eenige woorden van afscheid tot die leden, die niet meer in den Raad terugkeeren, n.l. de heeren Glerum, Pruissen en Koonings. De twee eerst- genoemden zijn afwezig en hebben slechts korten tijd zitting gehad, doch de heer Koonings heeft de geheele periode meegemaakt. De Voorzitter meent, dat de Raad met tevredenheid op de afgeloopen periode mag terug zien. De laatste tijd is minder gunstig, Inlevering Rijksgoederen Voor de inlevering van Rijksgoederen van dienstplichtigen, die op 1 October 1931 naar de Aanvuliingsreserve over- igaan, is voor wat betreft het Indeelings- district 's-Hertogenbosch o.m. de na volgende regeling getroffen: •De inlevering zal plaats hebben: Te Drunen op 7 October voor de gemeenten Drunen, Wijk c.a., Eethen, Veen, Heusden, Hedikhuizen, Oud- heusden, Nieuwkuik en Herpt. Te Woudrichem op 8 October voor de gemeenten Woudrichem, Almkerk, Werkendam, Dussen, Andel c.a., Gies- sen, Rijswijk en de Werken c.a. Te Waspik op 31 October voor de gemeenten Waspik, Loon op Zand, Sprang-Capelle, Raamsdonk, Geertrui- denberg en Waalwijk. Vergadering van den raad der ge meente VEEN op Dinsdag 1 Sep tember des v.m. half twaalf. Voorzitter: Ed.Achtb. Heer R. J v. Doveren. Secretaris: WelEd. Heer J. Tim mermans. Aanwezig alle leden. Opening met het formuliergebed, dat door de Secretaris wordt gele zen. De raadsleden leggen hierop in handen van den Voorzitter de ver eischte eeden af. ALMKERK. J.l. Maandagavond gaf het fanfare corps „Nooit Gedacht", met medewerking van de Zangvereeniging „Halleluja", ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin in den tuin van de Wed. Dekker een uitstekend concert. Jammer echter waren de zang- en mu ziek vereen. van Uitwijk en Waardhuizen door bijzondere omstandigheden niet aan wezig. Alles had een zeer ordelijk verloop. BRAKEL. De IJk en Herijk van maten en gewichten zal voor deze gemeente plaats hebben in de Openbare Lagere School alhier op 14 en 45 September a.s. De bazar, waarvan de opbrengst ten goede komt voor de afdeeling Brakel, Poederijen en Zuilichem van „Het Groene Kruis", werd door ruim 2200 personen bezocht, speciaal Zaterdag was het zeer druk, daar toen tevens de verloting plaats had. Mej. B. de Kloe kwam in het bezit van de hoofdprijs, een groote hangklok. CAPELLE. Ds H. van Heijst te Waardhuizen heeft voor het beroep naar de Ger. Kerk alhier bedankt. Tot Bestuurslid der Paardenhou- dersvereeniging „Ons Belang" is gekozen de heer G. v. d. Hoeven. De voetbalvereen. „Excelsior" organiseert op 13 en 20 September a.s. seriewedstrijden, waarvoor 8 vereenigingen zijn uitgenoodigd en prachtige prijzen uitgeloofd worden. Door onbekende oorzaak ontstond j.l. Zondagmiddag, terwijl de bewoners afwezig waren, brand in de bakkerij en woning van den heer H. v. A. aan den 2en Loonschendijk. Het vuur greep zoo snel om zich heen, dat aan blusschen niet te denken viel en zoodoende weinig gered kon worden. De brandweer was spoedig ter plaatse. Op initiatief van de Ouder-Com- missie werd de verjaardag van H. M. Koningin Wilhelmina j.l. Maandagmiddag gevierd met een kinderfeestje voor de leerlingen der O. L School in de Kom. Zeer veel werk was door de jeugd gemaakt van de versiering van fietsen, trekkarren e.d. Hiervan werd een stoet geformeerd, waarmede in optocht, voor afgegaan door een achttal muzikanten, door het dorp werd getrokken. Na afloop van den optocht werden de kleinen ge- tracteerd. 's Avonds werd een lampion optocht gehouden. Een en ander bracht den kinderen een leuken dag en heel wat drukte te weeg. De uitslag van den door de afd. Sprang-Capelle van den Bij zonderen Vrijwilligen Landstorm, j.l. Zaterdag ge houden schietwedstrijd, is als volgt P. v. d. Schans 1, C. J. v. Dongen 2, P. van Dongen 3, D. Kuijsten 4, D. v. d. Werken 5, E. Haverhals 6, A. v. d. Mast 7, A. W. Zwart 8, C. Chabot 9, A. Nieuwkoop 10, A. Hommel 11, R. Timmermans 12, G. Boer 13 en K. Brouwer 14e prijs. De Gemengde Zangvereeniging ,,'t Rozeknopje" behaalde j.l. Zaterdag top het te Utrecht gehouden Nationaal Muziek- en Zangconcours in de Eere- afdeeling een 2e prijs met 272 punten. GENDEREN. Vrijdag werd door den bouw kundige, den heer M. Honcoop te Veen, onderhandsch aanbesteed het bouwen van een woonhuis, winkel- en slagerij voor den heer Johannes Verbeek alhier. Laagste inschrijver was G. Haspels te Genderen, aan wien het werk werd opgedragen. Zooals bekend, zijn er eenigen tijd geleden moeilijkheden gerezen tus schen een aantal leden der Coöperatieve Zuivelfabriek „Op Hoop van Zegen" eenerzijds en het Bestuur met den Direc teur, den Heer J. F. B. Swart anderzijds. In verband daarmede werd in de leden vergadering van 9 Juli j 1 besloten tot instelling eener commissie, wier taak he- zou zijn uit te maken of aan den Direct teur, die eervol ontslag had aangevraagd, ontslag al dan niet met het praedicaat „eervol" behoorde te worden verleend en hoeveel maanden salaris hem na zijn ontslag, d.i. 9 Juli, nog in billijkheid behoorde te worden uitbetaald. De commissie bestond uit drie leden, waarvan een aangewezen door de Coöp., een door den Zuidhollandschen Zuivelbond en een door deD Directeur. Tot com missieleden werden aangewezen de Heeren J, Meyer, gewezen Inspecteur der Directe Belastingen te WaalwijkA. van Hou- weling, Voorzitter van den Zuidholland schen Zuivelbond te Peursem en Mr. C. W. van Ommeren, Kantonrechter en Lid der Staten van Noordbrabant te Heusden. Eenige dagen geleden nu heeft de commissie besloten den Directeur, den Heer J. F. B. Swart, eervol ontslag te verleenen als Directeur der fabriek met ingang van 9 Juli j.l. en hem vanaf dien datum nog vier maanden salaris uit te betalen, zulks o.m. op grond dat der commissie na zeer nauwgezet onderzoek van oneerlijkheid of kwade trouw van de zijde van den Heer Swart in geen enkel opzicht iets is gebleken. NIEU.WENDIJK. De heer M. van Helden is benoemd tot Assistent-Directeur aan de Coöp. Zuivelfabriek te Zutphen. Zaterdag 5 September zal er alhier een concert gegeven worden ter eere van den verjaardag van II. M. de Koningin. Er zullen de volgende vereenigingen aan medewerkenFanfare „Nooit Gedacht" uit Almkerk, het Mannenkoor „Onderling Genoegen", het Kinderk. „A.D.V.E.N.D.O." en de Gemengde Zangvereen. „Oefening Kweekt Kunst", allen alhier. De heeren A. C. Bouman en D. v. d. Pijl alhier slaagden te Breda voor de hoofdakte. Dezer dagen zal de gewone jaar- lijksche Uniecollecte voor scholen met den Bijbel, langs de huizen worden ge houden. De Rijksstraatweg van hier naar Sleeuwijk is weer van een nieuwe dek laag voorzien, hetgeen zeker een groote verbetering mag worden genoemd in het steeds drukker wordende verkeer. Het dochtertje van P. v. B. kwam met de fiets zoodanig te vallen dat zij haar pols brak, zoodat geneeskundige hulp ingeroepen moest worden. Het kind van P. van Rosmalen kwam dusdanig van den zoldertrap te vallen, dat het zich ernstig bezeerde en geneeskundige hulp bleek direct noodza kelijk. RIJSWIJK. In de gistermorgen gehouden raadsvergadering werden tot wethouders gekozen de heeren A. Smits Pz. en T. van Gameren. De gemeentebegrooting 1932 werd den raad aangeboden. VEEN. Maandag werd de nieuwe openb. lagere school alhier op feestelijke wijze in gebruik genomen. Verslag van deze opening hopen wij in ons volgend nummer te geven. SPRANG. Begunstigd door een gunstige weersgesteldheid, wat zich echter eerst wat droevig liet aanzien hield het Comité tot viering van kinderfeesten op Konin ginnedag met de schoolgaande Sprangsche jeugd kinderfeesten. 's-Morgens trok men in optocht met versierde fietsen, enz. door het dorp Aan de woning van den Burge meester werd even halt gehouden en 3 coupletten van het Wilhelmus gezongen. Zijn Edelachtbare dankte voor de ge brachte hulde, en zegde het Comité voor de kinderen een extra tractatie toe wat 's middags werd uitgevoerd. De jury bestaande uit de heeren Ds. Fokkema, Ds. Hagen en Ds Winkelman kende 's mor gens bij den optocht de navolgende prijzen toe. Groepen wagens: le prijs, Kinderen P. Schiedon, „Brancard" met verpleeg stertjes, 2e prijs Kinderen Ophorst „Pad vinderstent", 3e prijs Kinderen P. Huisman Timmermans e.a., Wagen met Tirolers, Jongens en Meisjes Groepen Diversen le prijs A. Hulst e.a. „De vier jaaargetijden" 2e prijs Groep Gymnasten met vaandel, B. Timmermans e.a. 3e prijs ^Vaandel" J. v. d. Roon e.a., Bloemenmanden, Bo« quetten e.a le prijs Pietje de Rooy 2e prijs Koosje van Tichellen, 3e prijs J. v. Mayers, 4e prijs J. van Hulst. Het was voor de Jury geen makkelijk werk, daar allen om strijd hun inspanning betoond hadden om met iets moois uit te komen, 's Middags waren vele ouders met hunne kinderen op het speelterrein aanwezig om met de kinderen te deelen in de feestvreugde, ook hier werd door de kinderen gewei kt met on vermoeiden ijver om een prijs machtig te worden. Hiervan verslag in het volgend nummer WELL. Vorige week had aan de losplaats te Hedikhuizen een ongeval plaats, waar de zoon van G. Oomen met basaltsteenen opwerpen een ervan op zijn pink terecht kwam en ernstig gekwetst werd. Hij moest zich onder geneeskundige behande ling stellen. Op Zaterdag 5 dezer zal ter her denking van den verjaardag van H.M. de Koningin, des middags voor de school kinderen volksspelen gehouden worden en 's avonds 8 uur (O.T.) onder de Linde boom een concert gegeven worden door de muziekvereeniging „O.B.K." WERKENDAM. De Zaterdag gehouden voetbalwed strijd door Tour-elftal en W. V. V. werd door eerstgenoemde met 31 gewonnen. Zaterdag hield de postduiven vereen. „De Snelpost" een wedvlucht van uit Lage Zwaluwe. Dr prijzen werden als volgt behaald Met oude duiven 1 en 2 J. W. Doesburg, 3 W. v. Kooij. Met jonge duiven 1 J. W. Doesburg, 2 W. v. Kooij en R H. Admiraal. Onze vroegere dorpsgenoote Mej. Adr. v. Varik, behaalde dezer dagen het diploma voor verpleegster en werd als zoodanig benoemd aan een der Zieken huizen te 's Gravenhage. Door onkundigheid van den chauf feur, de 16 jarige P. V., werd de heer A. Sch. op de Hoogstraat alhier aange reden. Gelukkig bracht laatstgenoemde het er goed af. Naar wij vernemen werd hiervan proces-verbaal opgemaakt, De dames A. den Hollander, M. Colijn en J. den Dunnen behaalden hei diploma Costumière, uitgereikt door Mej. C. M. v. Oversteeg, leerares coupeuze alhier. WOUDRICHEM. Daar de verzending naar de Go- rinchemsche veiling zeer is verminderd^ zal vanaf heden door den expediteur Schriek, geen geregelden dienst meer worden gereden. Eenmaal per week zal thans door den landb. van Hoven vracht werden aangenomen. Vanwege het z.g.n. roest, dat sterk optreedt in de bladeren der snij- boonen, is de opbrengst zeer gering. Hierdoor zijn de prijzen sterk gestegen en werd reeds 20 ct. per kg. betaald. De trekking der loterij ten bate der IJsclub „Nooit Gedacht" zal op een nog nader te bepalen uur gehouden worden op 12 Sept. a.s., in café v. d. Wiel alhier. Nu de zalmvisscherij is afgeloo pen zijn alle visschers uit deze ge meente aangewezen op de vangst van de gewone soorten riviervisch. De vangst hiervan is matig en niet even redig aan het groote aantal visschers dat hierdoor in hun onderhoud moet voorzien. De vangst van winterzalm en zomerzalm is dit jaar zeer gering geweest en in jaren niet zoo slecht. Door de T.B.C. vereeniging al hier, zijn vorige week uitgezonden I patiënte naar het sanatorium „Zonne gloren" te Soest en 2 kinderen naar het Rivierhuis te De Steeg. In deze gemeente doet zich een geval voor van de besmettelijke ziekte Febris Typhoïdea. AALBURG. Zaterdag werd door den bouw kundige, de heer M. Honcoop te Veen, publiek aanbesteed het bouwen van een dubbele woning met schuur voor den heer A. Michael alhier. Ingeschreven werd als volgt: H. Redeker, Meeuwen f7300.— H. Kleinloog, Genderen f7265.— P. A. Kramer, Genderen f7147. A. v. Bergeijk, Aalburg f6755. C. v. Wijk, Aalburg f6397. J. Zonneveld, Veen f6300. De begrootingsom was f6475..Het werk werd aan den laagsten inschrijver gegund. ANDEL. De heer P. Bakker, candaat te Ellewoutsdijk (Z.) heeft het beroep naar de Geref. Kerk alhier aangenomen. NEDEIIHE31ERT. In de dinsdagmiddag gehouden raadsvergadering werden de heeren E. v. d. Vliet en M. Smits herkozen tot wethouders. Volledig verslag volgend no. SLEEUWIJK. Door het breken van het stuur, botste een groote vrachtauto van de fa. Varsefeld uit Leerdam, aan den lpp. dijk tegen een boom. De vrachtwagen werd zoo beschadigd, dat ze met be hulp van een andere wagen moest worden vervoerd. Persoonlijke onge lukken kwamen niet voor.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1931 | | pagina 4