Tweede Blad No. 5154 Woensdag 2 Sept. ©H H¥©ftTlJf|IKJf voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. Tweede Schapenfokveedag te 's-Hertogenbosch. i'arijsclic Modebrievcii BEHOORENDE BIJ HET Woensdag 26 Augustus werd in de nieuwe veemarkthallen te 's Bosch de 2e Schapenfokveedag van de Vereeniging het „Texelsche Schapenstamboek voor Noord brabant" gehouden in samenwerking met de hier gevestigde Commissie voor-vee marktbelangen. Deze fokdag had zeer veel belangstel ling, ook uit andere provinciën en mag in alle opzichten geslaagd heeten. Duide lijk is gebleken, dat meer en meer de overtuiging veld wint, dat de schapen fokkerij, vooral voor kleine bedrijven, een loonende tak van bedrijf vormt en ge noemde vereeniging zeer nuttig werk ver richt, door deze kennis te verbreiden en vooral te doen zien, welke goede eigen schappen ons nationale schapenras heeft. De poging om door dezen fokveedag de mogelijkheid te scheppen voor verhande ling van fokmateriaal, is eveneens met gunstigen uitslag bekroond. Veel jong fok materiaal werd verkocht aan andere fok kers uit ons gewest, maar ook naar Lim burg en Gelderland. Het Texelsch Schapenstamboek voor Noordbrabant verkeert in bloeienden toe stand. Jaar op jaar nemen de inschrij vingen, zoowel als het aantal leden toe. Was oorspronkelijk van een rationeele fokkerij van dit schapenras alleen sprake in het Land van Heusden en Altena, thans zitten de fokkers reeds in alle dee- len der provincie. De keuringen werden verricht door een jury bestaande uit de heeren E. Go vers Dzn. te Alkmaar, Ir. J. S. Swierstra, rijksveeteeltconsulent te Utrecht met den heer Ir. J. F. B. Tromp te Breda als arbiter. De offïcieele opening had plaats, na een inleidend woord van den Voorzitter, den heer A. D. van der Schans te Andel, door den heer van Meerwijk, wethouder te 's-Hertogenbosch. Behalve de verschillende groepen wer den 138 dieren individueel gekeurd. De uitslag was als volgt Klasse 1. Tweejarige en oudere ram- mem. 7 inschrijvingen. la prijs de bl/s-jarige ram IJ 3 van Gebr. Oerlemans van der Schans te Dron- gelen, gefokt door A. Bijman te Span broek. N.H. 2e prijs de 2x/2-jarige ram IJ 65 van A. D. van Buuren te Meeuwen, gefokt door W. Kool in Noordholland. 3e prijs de 3Yg-jarige ram IJ 26 van Gebr. Oerlemans van der Schans voor noemd, gefokt door W. S. Keijzer te Texel. 4e prijs de 3y2-jarige IJ 32 van Ba ronesse van Zuijlen Anneville, Ulvenhout, gefokt door M. B. Harhemer te Pieter- buren. Gr. Klasse 2. iy2 jarige rammen. 6 in schrijvingen. 2e prijs IJ 67 van Gebr. Oerlemans van der Schans te Drongelen. gefokt door M. W. van der Schans te Bovenkerk. 3e prijs IJ 63 van M. G. Backx te Alphen, gefokt door A. J. Verhees te Chaam. Klasse 3. Tweelingramlammeren. 38 inschrijvingen. la. 619 IJ van Gebr. Oerlemans van der Schans te Drongelen, verkocht aan G. J. W. Branderhorst te Eethen. lb. 634 IJ van L. Verbeek de Wit te Steenbergen. 2a. 575 IJ van A. J. Huijben te Alphen. 2b. 512 IJ van A. D. van Buuren te Meeuwen. 2c. 673 IJ van A. D. van der Schans te Andel. 3a. 574 IJ van A. J. Huijben te Alphen. 3b. 514 IJ van A. D. van Buuren Meeuwen. 3c. 603 IJ van denzelfden. 3d. 633 IJ van L. Verbeek de Wit te" Steenbergen. 3e. 635 IJ van denzelfden. Klasse 4. Eenlingramlammeren. 3 inschrijvingen. 2e prijs 583 IJ van M. Millenaar te Dussen. Klasse 5. Ooien geboren vóór 1930 met hare in 1931 geboren lammeren. 13 inschrijvingen: la. M. G. Backx te Alphen. lb. L. Verbeek de Wit te Steenbergen. 2a. M. Millenaar te Dussen. 2b. Gebr. Oerlemans van der Schans te Drongelen. 2c. W. v. Gammeren te Drongelen. 3a. A. J. Verhees te Chaam. 3b. W. v. Gammeren te Drongelen. 3c. Gebr. Oerlemans v. d. Schans te Drongelen. 3d. L. Verbeek de Wit te Steenbergen. 3e. Dezelfde. Klasse 6. Groepen van minstens drie ooien geboren in 1929 of vroeger. 8 inschrijvingen 1. M. G. Backx te Alphen. 2a. Gebr. Oerlemans v. d. Schans te Drongelen. 2b. A D. v. Buuren te Meeuwen. 3a. A. J. Huijben te Alphen. 3b. L. Verbeek de Wit te Steenbergen. 3c. H. de Wit Blommerde te Steenbergen. Klasse 7. Groepen van minstens 2 ooien geboren in 1930 (gelamd) 1 inschrijving. 2e prijs Mr. H. A. H. Bijvoet te Berg- heim. Klasse 8, Groepen van minstens 3 ooilammen van één vader. 13 inschrijvingen la. prijs M. Millenaar te Dussen met lammeren van IJ 45. lb. prijs Gebr. Oerlemans v. d. Schans te Drongelen met lammeren van IJ 3. 2a. A. D. van Buuren te Meeuwen met lammeren van IJ 47. 2b. L. Verbeek de Wit te Steenbergen met lammeren van IJ 38. 3a. M. G. Backx te Alphen met lam meren van JJ 63. 3b. Polder Steenenmuur te Werkendam met lammeren van IJ 57. 3c. Dezelfde met lammeren van IJ 57. Tot kampioen werd aangewezen ae ram IJ 3 van Gebr. Oerlemans van der Schans te Drongelen, die een zilveren plaquet verwierf, uitgeloofd door den WelEd.Gestr. Heer W. van Beuningen, Huize Bergen te Vught, terwijl nog twee verguld zilve ren medailles, uitgeloofd door de commissie voor veemarktbelangen, werden toegewe zen aan de ooi met lammeren en aan de groep ooien, beiden van M. G. Backx te Alphen. DE BRUID IN MIDDEN ZOMER. Moderne bruidstoiletten en de toiletten der bruidsmeisjes, stooistertjes en familieleden, Eigenlijk moest op een trouwdag altijd de zon schijnen. Niet alleen ter meerdere vreugde van het gelukkige bruidspaar, maar ook om de mooie gelegenheids toiletten en vooral de bruidsjapon tot hun recht te laten komen. Het blanke trouwgewaad, doet zoo kil bij een grij zen hemel. En wanneer het dan nog bovendien koud is, zoodat het bruidje huivert in haar dunne kleedij, ziet ze er allicht niet op haar voordeeligst uit. We kunnen dan ook de nieuwste,! de allernieuwste modedankbaar zijn, welke toestaat;het bruidstoilet te laten doorschijnen op een zachtroze onderjapon. De kleur roze, hoe teer ook, geeft toch even een'warmeren schijn aan het wit. In plaats van gebruik te maken van een rose onderjapon geeft men ook wel aan het geheele bruidstoilet een zachtrose of teer blauw teintje. Of deze smaak ingang zal [vinden, is de vraag. In elk geval is het aangenaam dat men bij de huidige mode het toilet voor den grooten dag zoo geheel per soonlijk kan kiezen en aan geen vaste regels verbonden is. Een statige, lange gestalte zal zich misschien graag in Grieksche draperiën hullen, een klein mollig blondje kiest een japon in ouden stijl met aangesloten lijfje en wijd uit staande rok, een donker artistiek meiske ziet er op haar voordeeligst uit, in een hyper-eenvoudige rechte japon, met geen andere garneering dan een zilveren ceintuur om 't middel... Ook in het bevestigen van de bruid sluier bestaat de grootste verscheidenheid en zelfs in het materiaal waaruit deze vervaardigd is. Voor wie mooie oude kanten te harer beschikking heeft, is de keuze niet moeilijk. Maar wel moet men bedenken, dat een dergelijke tooi te rijk is voor een heel eenvoudige japon en dat ze ook ouder maakt dan een tulle sluier. Gewoonlijk is deze als een kapje om het hoofd gevormd, nu eens bijeengehouden door kleine bouque- tjes op de ooren, een andermaal door een netje van parels of een hekwerkje van oranjebloesem of lelietjes der dalen. Men gebruikt in den laatsten tijd ook graag een krans van witte annemoontjes om den sluier te bevestigen. Maar het nieuwste is een kapje van fijne kant, dat precies de kleur van het haar weergeeft De bruidsbouquet wordt gekozen in stijl met de japon, tenzij men ze geheel en al weglaat wat soms bij een toilet in zeer strenge lijnen het geval is. In plaats van een bouquet draagt het bruidje ook wel een breeden armband van bloemen, met lange linten afgewerkt. Bij een toilet in ouden stijl past dik wijls het best een bloembouquet van kleine witte roosjes in een strook van kant gevat. Mevrouw Mode schijnt het blanke, smettelooze wit slechts noode te kunnen missen op den huwelijksdag. Want nu ze de bruid veroorlooft in een gekleurde japon te verschijnen, steekt ze daarentegen de bruidsmeisjes geheel en al in het wit. Alleen de bouquet is gekleurd en vertoont liefst een sterke tint rood. Deze jonge eeredames welke zich op den huwelijksdag bijna even gewichtig voelen als de bruid zelf, mogen haar hoofdje dekken met een zeer grooten hoed met lange mousseline banden, ofwel met een heel klein kapje van gouddraad. Eigenaardig deze uitersten die beide evenzeer modieus zijn In een rijken huwelijksstoet ziet men dikwijls nog behalve de bruidsmeisjes, strooistertjes en een klein page. Zwart fluweel staat zoo'n kleinen vent altijd snoezig maar in Parijs kleedt men de kleine bruidsjonkertjes ook wel in fan tasiepakjes van rose zijde of wel in flu weel met een wit kanten kraag en man chetten. Ofwel in een rose pakje met een bont bolero-jasje van dezelfde stof, tfhjH waaronder een blousje van zachtblauwe linon. Bij al deze verhalen over de kleeding der jonge en héél jonge men» schen, zouden we bijna vergeten dat er ook ouderen aan den stoet deelnemen. Ouderen, voor wie deze dag, behalve dan voor 't bruidspaar zelf, van veel grooter beteekenis is, dan voor het jonge goedje, dat meestal alleen maar aan de feesten en geneugten denkt. Daar is de bruidsmoeder; zelf dikwijls nog een betrekkelijk jonge vrouw, maar die toch het leven kent en met een men geling van blijdschap en weemoed haar dochter het nieuwe leven ziet ingaan. Kleedt ze zich anders misschien jong en fleurig, op dezen dag zal ze meer stemmig verschijnen, liefst in een don kere kleur, zoo ze al geen zwart kiest. Zwarte, bruine of grijze kant staat altijd fijn voor deze gelegenheid en heeft toch iets iuchtlgs. WILHELMINE. Onze lezeressen, die uitvoerig wen- schen ingelicht te worden over de laat ste mode, zoowel voor dames als kin deren, raden wij dringend aan een abon nement te nemen op „Het Nieuwe Mo deblad". Dit uiterst practische Nederland- sche modetijdschrift, hetwelk ook een schat van gegevens biedt voor hand werken in alle genres, is bij de uit gevers dezer courant tegen sterk ge- reduceerden prijs verkrijgbaar. De abonnementsprijs van Het Nieuwe Modeblad 2 maal per maand verschij nende in 16 bladzijden met telkenmale 2 gratis knippatronenbladen, bedraagt slechts f0.95 per kwartaal, franco per post fl.25. BAZAR DRONGELEN. Alweer een lijst van giften van particu lieren en van firma's. N. N. 2 kleedjes en 1 sierbakjeJ. v. d. Velden te "Wijk 1 electrische hang lamp M. de Raad Jd. te Drongelen zout en peperstelletjeC. v. Gammeren te Drongelen 1 aardappelschilmachineVan de Ven Hendricks, koekfabriek te Vlijmen, 4 PaspertoutG. Kemmerenv. Houwe- lingen te Rotterdam 1 schoorsteenlooper Jac. v. d. Mooren te Genderen 10 romans; Hapé te Nieuwlekkerland 24 pakjes pud ding W. v. Gammeren te Drongelen 1 paar leeren beenkappenJoh. v. Gammeren Fototoestel de fa. v. d. Water v. d. Wiel te Almkerk 4 complete zaklantaarnsJ. v. Eijkelenburg te Waalwijk vulpen met vulpotlood B. Hollaar te Oud-Beierland 3 sporthemden, 3 kleedjes, 2 corsetten, 2 couponsN. N. 1 schortjeP. Sluis Pluimvee- en Vogelvoederfabriek te Wees- perkarspel 5 reclameboekjes „Onze Vogels"; G. de Bekker, sigarenfabriek te Empel, 25 sigarenG. Viveen, vischhandel te Waalwijk, 1 pot ingelegde haringCafé Rooijakkers te Heusden 1 fïesch Fosco C. de H. Jac.zn. te Drongelen fl. NEDERHEMERT. Op Zaterdag 22 Augustus j. 1. had alhier de jaarlijksche plaatselijke Geitenkeuring plaats. Aangevoerd werden 27 geiten en 17 lam meren. De keurmeesters, de H. H. Blikman en Pasman uit Arnhem, waren van oor deel, dat hier, gezien het feit, dat de geitenfokvereeniging nog slechts een jaar bestaat, het aangevoerde over 't geheel genomen, een besten indruk maakte, voornamelijk de rubriek lammeren, sloeg een bijzonder figuur. In dit opzicht werd door H.H. deskundigen nog eens flink gewezen op het groote nut van een extra dekbok. Betreffende voedingsconditie, hoefverzorging etc., werd sinds verleden jaar ook een groote verbetering geconsta teerd. Men ga zoo op den ingeslagen weg voort, hetgeen later voor de H.H. geiten fokkers en -houders mooie bijverdienste kan afwerpen. Uitslagen: Witte ongehoornde oudere geiten le prijs J. Rosenboom 2e prys D. v. Ooijen Tz.3e pr. L. v. Wjjk 4e pr. H. de Weerd. Witte ongeh. geiten 1-jarige: le pr. W. v. Wijk2e pr. C. Verheij 3e pr. B. van Heemskerk. Witte ongeh. lammeren: le pr. Joh. Verheij 2e pr. J, Rosenboom3e. pr. idem 4e pr. T. den Uil5e pr. H. de Weerd6e pr. J. Oomen7e pr. G. Bouman. Witte geh. oudere geitenle pr. J. Bouman2e pr. J. Verheij3e pr. H. de Weerd. Witte geh. 1-jarige geiten: le pr. C. v. d. Werken. Overloopersle pr. J. van Aalst. Witte geh. lammeren: le pr. C. v. d. Werken. 135. En inderdaad, na ongeveer een half uur den nachtelijken bezoeker gevolgd te hebben, kwa men ze op een open plaats in het woud, waar een aantal inboorlingen vergaderd was. En door de struiken zag Rob hoe het bericht, dat de blanken bij de heilige beelden sliepen, groote opschudding verwekte. Haastig kroop hij terug, zonder gezien te zijn. 136. Rob waarschuwde direct zijn makkers en vertelde dat ze met den meesten spoed moesten vluchten. Ieder oogenblik kon de bende hier zijn, en wanneer ze gepakt werden was hun toestand ernstig. 137. „Volg me riep Rob ik heb daarnet iets ontdekt," En ja, niet ver van de beelden stond een aantal verweerde, half verbrokkelde, eeuwenou de klokvormige monumenten, die van binnen hol waren. „We kruipen hierin," zei Rob, „en vlug, voor het te laat is. Nieuwsblad

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1931 | | pagina 5