LETTERS ARTIKELEN UTsi. j aars-iverj as^en groote belangstelling. lage prijzen HSP^Zie onze schitterende OVERJAS voor slechts f 15,90, INLEVERING BLOEMENKAARTEN. nmm wm en KINDERJEKKERS RAVENSWAAYs van onze nieuwe trekt Iedereen roemt om strijd de mooie Stoffen en Modellen der Demisaisons, Regenjassen en bruin Ratiné Kinder jekkers. - Yooral de trekken zéér de aandacht. Goedkoopste Kleedinghuis te QORIKICHEM- "Vergadering van den Raad der ge meente WERKENDAM op Dins dag i Sept., n.m. half acht. Aanwezig alle leden. Voorzitter: Ed.Achtb. Heer W. Beu kenkamp, burgemeester. Secretaris: WelEd. Heer J. A. Timmermans. De Voorzitter opent de vergadering xnet gebed. installatie Raadsleden. AJle leden leggen de bij de Wet vereischte ee-den af, behalve de heer .Zuidam, die zich aan de belofte houdt. Vervolgens worden door den Voorz. ongeveer de volgende woorden ge sproken Als Voorzitter rust op. mij de aan gename taak en ook de plicht U «en woord van geluk toe te spreken, in de vorige vergadering hebben we teruggezien op het 4-jarig tijdvak dat achter ons ligt. Thans staan we voor een nieuwe 4-jarige periode en het sal U gaan als mij, als we letten op -de donkere wolken, dat ons allen de toekomst met huivering doet ingaan. 'Over de gansche wereld zucht het menschdom. Over den mensch is iets gekomen, dat we nooit hadden ge dacht. Dit gevoel is bij een overheids- college en ook bij de Raad, die een •overheidscollege is. De Raad zal heb ben te oordeelen over vele dingen; daarbij moet hij rechtvaardig zijn. Hij zal den moed moeten hebben om, „neen" te zeggen als het zoo moet .zijn. Daarom doet het mij zoo goed .aan, dat in onze wetgeving nog de Godvruchtigheid van vroeger voor komt, wanneer wij bij het afleggen van den eed Gods Almacht inroepen. Hierin ligt ook de bron van al het kunnen der Overheid. De Overheid ïs Gods dienaar. Ik wensch dan ook, dat God zijn zegen en zijn hulp op «onzen arbeid mag schenken. Vervolgens worden de notulen van Eet verhandelde in de vorige vergade- xing voorgelezen, welke onveranderd worden vastgesteld. De heeren Bogers en v. Oord wor den met 10 stemmen en 1 blanco beiden tot wethouder herkozen. De heer Bogers spreekt de Raad ongeveer als volgt toe: Het zij mij vergund mijn oprech ten dank uit te spreken tot de leden die mijn mandaat wederom verleng den. Ik zie daarin een blijk van ver trouwen en ben daarvoor erkentelijk. Haar ik meen heb ik de 8 jaar, die ik als Wethouder heb meegemaakt, de gemeente naar mijn beste weten gediend, ofschoon ik er geheel van overtuigd ben, dat mij vele fouten zullen aangekleefd hebben, doch waar 'dit niemand vreemd is, is dit ook mij niet. Ik heb alles gedaan naar mijn beste weten. Verder wijs ik op de omstandigheid de eer te hebben met algemeene stemmen te zijn her kozen. Wanneer God mij de gezond heid en het leven spaart hoop ik ook -deze 4 jaar wederom mijn beste krach ten aan de gemeente te blijven geven. De heer v. Oord spreekt daarna on- veer het volgende: Ik kan mij geheel aansluiten bij hetgeen de heer Bogers heeft gezegd, Ook ik ben er dankbaar voor met algemeene stemmen te zijn herkozen, hetgeen een ware verrassing is. Wij -gaan zorgelijke tijden tegemoet en wanneer er dezelfde eensgezindheid blijft bestaan, die steeds in den Raad was dan kunnen we gezamenlijk trach ten om de zorgelijke tijden zooveel mogelijk te verzachten. De Voorzitter wenscht den Raad en zichzelf geluk met deze benoeming. Men raakt eenigszins aan elkander gewoon. Hij heeft het genoegen ge had 8 jaar met de beide heeren sa men te werken en verheugt het hem, dat dat voor de komende 4 jaar we derom zijn moge. Hij wenscht van harte, dat God hun de noodige lust en kracht mag geven, opdat de aan gename verhouding, die nooit ver stoord is geworden, al was er wel eens verschil, steeds moge blijven. Ingekomen stukken: Adres van H. Pruissen e.a. om plaatsing van een lichtpunt aan de Steeg op het Plein. Wordt in handen gesteld van B. en W. om advies. Rondvraag De heer Zuidam zegt ongeveer het volgende Voorzitter, medeleden. Ik zou er in te kort schieten als ik niet met een enkel woord op de inleidingsrede van den Voorzitter antwoordde. Ik dank U voor de sympathieke woorden, en de afd. S.D.A.P., die mij wederom naar deze plaats afvaardig de. Volgens mijne meening heb ik vroeger mijn beste krachten aan de gemeente gegeven en hoop in de toe komst mijn krachten te geven in het .belang van de gemeente en in de «erste plaats in het belang der ar beidersklasse. Ik dank U nogmaals voor de hartelijke woorden. Daar niets meer aan de orde is, sluit de Voorzitter de vergadering. Vergadering van den Raad der ge meente 's-GRAVENMOER, op Woens dag 26 Augustus, des avonds half acht. Voorzitter: Edelachtb. Heer D. Smits. Aanwezig alle leden. De Voorzitter opent de vergadering met het formuliergebed. De Voorzitter wenscht allereerst te refereeren aan de ernstige ramp, die deze gemeente op Zaterdag 15 Augus tus heeft getroffen door den zwaren storm en hagelslag, die in een half uur tijds het gewas van de meeste tuinde rijen, bloemisterijen en boomgaarden, bijna geheel vernietigde en aan tal van ingezetenen ernstige schade berokken de, die bij velen van dien aard is, dat zij een zeer moeilijken tijd tege moet gaan. Het gemeentebestuur heeft onmidde- lijk maatregelen getroffen, om zoo mo gelijk hulp te verleenen. Tot dat doel werden de betrokkenen verzocht, de geleden schade op te geven, die daarna door een commissie van deskundigen nauwkeurig werd onderzocht. Met al gemeene stemmen werd het bedrag der schade, geleden door de bedrijven, door de commissie vastgesteld op f42.280.50. Dit bedrag wijkt slechts weinig af van het totaal der opgegeven bedragen, zoo dat alle verkeerde gedachten aan moge lijke overdrijving hiermede zijn uitge schakeld. Door eenige bedrijven werd de schade niet opgegeven en wanneer deze ook in aanmerking wordt geno men, wordt de totale schade voor de bedrijven door de commissie op f60.000 geschat. Voor een kleine zwakke gemeente is het bedrag zeer groot en wij hebben daarom een beroep op liefdadig Ne derland gedaan, om de getroffenen zoo mogelijk te helpen. In eigen kring kan slechts zeer weinig worden gedaan. Volledige gegevens der schade zijn in gezonden aan den Commissaris der Ko ningin, met verzoek, zoo mogelijk hulp te verleenen. Een beroep zal ook wor den gedaan op de zuster-organisaties der Boerenleenbank, terwijl verder het Steun-comité, door bemiddeling van de pers, pogingen doet, om bijdragen te verkrijgen in breederen kring. Eenige bijdragen werden reeds ont vangen, waarvoor wij zeer dankbaar zijn. Wij hopen, dat vele zullen volgen. Het is de bedoeling, het eerst de zwaarst getroffenen en minst bedeelden te helpen. De notulen der vorige vergadering worden voorgelezen en onveranderd vastgesteld. Ingekomen stukken: Goedkeuring van Ged. St. raadsbe sluit aankoop van een stukje land aan de Haven van Blom. Inschrijvingen voor de levering van leermiddelen. Door B. en W. gegund aan de laagste inschrijvers Hartman- Schrevel voor f61.81 en L. M. Schep voor plm. f 140. Schrijven van de Lichtbedrijven te Dongen, verzoekende de nachtverlich ting ook bij lichte maan den geheelen nacht door te laten branden. De Raad vindt hiertoe geen aan leiding. B. en W. zullen de zaak verder onderzoeken. De heer van Beek zegt, dat enkele lichten nu en dan niet branden. De Voorzitter verzoekt de inwoners, het gemeentebestuur van die gevallen kennis te geven. Hij wijst er tevens op, dat indien de lichten den geheelen dag doorbranden, zooals dat in den laatsten tijd is voorgekomen, de extra stroom niet op den meter komt en dus geen verlies voor de gemeente ontstaat. De Raad machtigt B. en W., zoo- noodig eenige kleine wijzigingen in de gemeente-begrooting 1931 aan te bren gen. Hierna brengt mevrouw Millenaar Loeff rapport uit namens de commissie van onderzoek, voor de begrooting 1932 der gemeente. Het ontwerp-begrooting sluit voor den gewonen dienst met f38.131.70 en den kapitaaldienst met f803.23. Uit een algemeen overzicht blijkt, dat de vaste posten onveranderd blijven, terwijl de andere posten iets lager zijn. Het ontwerp begint met een batig sal do van de vorige begrooting en eindigt met een onvoordeelig slot. Voor een bedrag van ongeveer f1000 schoolgeld, voor twee leerlingen die een H.B.S. moeten bezoeken, zijn geen middelen en kan de begrooting slechts sluitend worden gemaakt door aan te nemen, dat het Rijk dit bedrag zal bijpassen. Geschiedt dit niet, dan is er een tekort, dat nog wel grooter zal worden door vermoedelijke tegenvallers op de be raamde inkomsten. De gemeente heeft de uiterste grens om te betalen bereikt. Om aan de mid delen voor deze begrooting te komen moet de gemeentefondsbelasting van 80 op 10Ö opcenten worden verhoogd en de Personeele belasting van 50 op 125 opcenten. Het is niet mogelijk de be lastingen nog verder te verhoogen. De Voorzitter bevestigt, dathetmaxi- mum voor de opcenten is bereikt; geen andere belasting is meer mogelijk. De grens van betaling die de gemeente dragen kan, is bereikt. De heer van Willigen merkt op, dat door het batig saldo van de begrooting van het vorige jaar, het tekort op de ze begrooting reeds grooter dan f1000 is. De begrooting wordt met algemeene stemmen aangenomen. Mevrouw Millenaar breng brengt hier na rapport uit, namens de commissie van onderzoek voor het ontwerp Ar- menbegrooting 1932. Door de verlaagde pachten zijn de inkomsten teruggeloopen. Tengevolge van de slechte tijden zullen de inkom sten nog verder achteruit gaan. De uitgaven moeten daarom worden be snoeid. De bedeelingen die noodig zijn, moeten natuurlijk worden gedaan, doch overigens moet zuinig gewerkt wor den. Voor dit jaar bedraagt het ver lies aan inkomsten reeds f600.Het Armbestuur dient er op te worden ge wezen, dat de geraamde posten niet mogen worden overschreden. De begrooting wordt daarna met al gemeene stemmen vastgesteld. De opcenten voor de Fondsbelasting worden met algemeene stemmen van 80 op 100 gebracht en de Personeele belasting van 50 op 125 opcenten. Met betrekking tot een eventueele geldleening voor de school en de Vaart- weg wijst de Voorzitter er op, dat financiëring op rekening courant bij de Bank van Nederlandsche gemeenten tegen 3 pCt. geschiedt, terwijl voor een leening met 4 a 4i/2' pCt. moet werden gerekend. Hij stelt daarom voor, voorloopig de zaak in rekening courant te laten, tenzij Ged. Staten BRENGEN U GELUK Denkt er om Uw BLOEMENKAARTEN vóór 15 September a.s. in te leveren. Het wordt nu tijd voor Uw kinderen een complete serie kleurplaten aan te vragen. Nu de schoolvacanties zijn geëindigd verlangen de kinde ren al gauw weer eenige bezigheid thuis. Wat kunt U hen dan beter geven dan een complete serie kleurplaten Het is een zeer leerzaam tijd verdrijf en bovendien kunnen zij er een mooie prijs mee winnen. Een complete serie van 9 kleurplaten met bijbehoorende verf en penseelen is verkrijgbaar als gewoon cadeau op een inzending Letterszakken of tegen inlevering van een Spaarbon. Den houder van onderstaand PEILNUMMER wordt beleefd verzocht, zijn PEILKAART binnen drie dagen op ons kantoor in te laveren, onder ver melding van het EXTRA-CADEAU dat hij wenscht te ontvangen en van den naam van den winkelier waar gewoonlijk de LETTERS-ARTIKELEN worden gekocht. Hij ontvangt dan geheel gratis het aangevraagde EXTRA-CADEAU. SERIE B. No. 1796 (J. v. d. Koppel, Giessen-Nieuwkerk). N V. v.h. M. RAVENSWAAY ZONEN GORINCHEM. a- m3 hierop aanmerking zouden maken. Hiertoe wordt besloten. De Voorzitter stelt voor, dat bij voor komende bonafide aanvragen om werk getracht zal worden een regeling te treffen met de werkverschaffing te Hoe ve of andere plaatsen, waarvoor de goedkeuring van den Minister noodig is. In dit geval vergoedt het rijk een deel van het loon en draagt dan de gemeente de rest. Het voorstel wordt met algemeene stemmen aangenomen. De heer Van Willigen zegt te heb ben vernomen, dat met het puin, dat laan J. de Geus is verkocht, goede stee- nen van de Vaart-bestrating zijn me- degegaan. Wethouder Begeer zegt, dat deze zaak reeds in behandeling is. Aan de Geus is puin verkocht en de wethouder zal zorgen, dat de goede steenen terug komen. Daar deze vergadering wel de laat ste zal zijn, die deze raad meemaakt, richt de Voorzitter een woord van har- telijken dank tot den raad voor alles wat zij in het belang van de gemeente heeft gedaan. In het bijzonder richt hij zich hierbij tot wethouder Verha gen en het raadslid Versteeg, die bei den voor ongeveer 40 jaren de gemeen ten in den raad hebben gediend en nu wegens gevorderden leeftijd zich niet meer herkiesbaar hebben gesteld. Een welbesteed leven hebben zij ach ter den rug en veel hebben zij in het belang van de gemeente gedaan, voor 25 jaar heeft hij met beiden mogen samenwerken en hij zal daarvan aange name herinneringen behouden. De om gang is steeds aangenaam geweest. Al tijd oprecht en zonder onderscheid des persoons, hebben zij hun meening ge zegd. Verschillen van meening zijn er geweest, maar nooit heeft de achting voor elkaar daaronder geleden. De tijd van scheiden is nu gekomen en hij wenscht hen beiden toe, dat zij nog lang van een welverdiende rust mogen genieten. Ook wethouder Begeer, die korter wethouder is, dankt hij voor alles wat hij in het belang van de gemeente heeft gedaan. Veel is er gedurende de laatste jaren uitgevoerd en hij zegt dezen wet houder dank voor het aandeel, dat hij daarin heeft gehad. Hij neemt geen afscheid van hem, omdat hij ïn den nieuwen raad ook wederom zitting zal hebben en hoopt, dat hij het algemeen belang nog lang zal dienen. Mevrouw Millenaar en den heer Van Willigen is hij ook zeer dankbaar voor de aangename wijze waarop hij met hen heeft mogen samen werken. Hij heeft hunne meeningen steeds op prijs ge steld en dankt ook hen, voor hetgeen zij voor de gemeente hebben gedaan. Van de samenwerking met den heer van Willigen, die steeds onder de beste verstandhouding plaats vond, zal hij aangename herinneringen behouden. Ten slotte nog een woord van dank aan den heer de Jong, die hiji weder in den nieuwen raad zal ontmoeten. Gedurende de vier jaren dat deze raad heeft samengewerkt, zijn groote vraagstukken afgehandeld en veel is er in dien tijd gebeurd. Ieder heeft zijn meening gezegd en de goede har monie heeft er niet onder geleden. De - - V te h- j-'- "4- TENTOONSTELLING BERGEIJE STUFKENS i."t - - N -V.".* 'C I ■-

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1931 | | pagina 2