Derde Blad Ho. 5155 Vrijdag4Sepl. voor het Land Heusden en Aitena. de Langstraat ds Sommelerwaard. AMATEURS P. i. HELE, DEK BOSCH BEHOORENDE BIJ HET 4# gadering van den raad der gemeente BRAKEL, op Dinsdag 1 September 1931. /oorzitter: Edelachtb. Heer S. van alen. Tegenwoordig alle leden. De Voorzitter opent de vergadering en heet alle leden welkom; hij spreekt de hoop uit met den nieuwen raad op aangename wijze te mogen samenwer ken. Hoewel de oude raadsleden niet al len tegenwoordig zijn, wil de Voor zitter hen toch nog even dank zeggen r de goede samenwerking, rvolgens wordt overgegaan tot be ging der nieuw benoemde raads- n. ile leden leggen de bij de wet ver- chte eeden af, behalve de heeren A. van Veenendaal en H. J. Duijzer, die zich aan de belofte houden. De Voorzitter wenscht hun daarna geluk. Vervolgens wordt overgegaan tot de verkiezing van twee wethouders. Bij de eerste stemming worden uitge bracht op den heer D. W. van Dam van Brakel 5 stemmen en 2 blanco, zoodat de heer van Dam van Brakel als wet houder gekozen is. Bij de tweede stemming worden uit gebracht op den heer L. van Dalen 4 stemmen, op den heer F. A. van Vee- In endaal 1 stem en twee blanco, derhalve is gekozen de heer L. van Dalen.» De Voorzitter wenscht beide heeren geluk. Daarna worden de notulen der vo rige vergadering voorgelezen en on veranderd vastgesteld. Ingekomen stukken: Schrijven van Ged. St., waarbij wordt medegedeeld, dat zij de stukken, waar- •it blijkt van de verkiezing der raads- den .in deze gemeente, voor kennis- ing aannemen. it stuk wordt aangenomen voor nisgeving. hrijven van S. Muilwijk, onderwij- tlhier, om eervol ontslag als zoo- ij, wegens benoeming te Hardinx- Vlet algemeene stemmen wordt eer- i ontslag verleend. 3e Voorzitter zegt, dat voor deze :ture in overeenstemming met den pecteur van het L.O. te Tiel, de na- igende voordracht is opgemaakt: 1. 1 C. van der Veer te Brakel; 2. A. T. Vos te Woudrichem; 3. K. J. van den Heuvel te Hardinxveld. Met algemeene stemmen wordt de lieer van der Veer benoemd, met ingang van 1 September 1931. Eenige verzoeken om ondersteuning vorden in gesloten vergadering behan- '3ld. De heer H. J. Duijzer vraagt, waarom e huizen van gemeentewege gebouwd, zoo slecht uitzien, dat iedereen er /er klaagt. De Voorzitter zegt, dat dit de eerste .achten zijn die hem ter oore komen, 'j stelt voor, den gemeente-opzichter .e volgende vergadering te laten bij- vonen, om hem in de gelegenheid te dellen, verschillende vragen te beant woorden. Aldus wordt besloten. De heer Fred, van Dalen vraagt, waarom niet iemand uit de gemeente lot opzichter is benoemd, daar hier meerdere geschikte personen aanwezig zijn. De Voorzitter merkt op, dat de per sonen die voor deze betrekking in aan- erking komen, metsel- of timmerlieden jn en zij dan niet aan de gemeente ogen leveren. De Voorzitter biedt namens het oude allege van B. en W. de rekening over d dienstjaar 1930 der gemeente aan. Een commissie tot het nazien der ening wordt benoemd, bestaande uit heeren Fred, van Dalen, J. H. Ver- ulen en H. J. Duijzer. Niets meer aan de orde zijnde, sluit Voorzitter de vergadering. De Voorzitter opent de vergade ring met het formuliergebed, waarop de raadsleden de vereischte eeden afleggen. De notulen worden gelezen. De heer v. d. Werken zegt, dat hij meende dat toen het ging over ver plaatsing van het woonwagenterrein, er gezegd was dat B. en W. zouden gaan kijken of het mogelijk is het terrein iets verder op te verleggen. Voorzitter. Er is besloten het te houden, waar het nu is. Smits. Het is zelf nog in omvraag gebracht. De heer v. d. Werken vraagt of het niet gewenscht is, om bij de discussie over de al of niet toetreding tot het werktijdenbesluit te vermelden, wie voor en wie tegen hebben gestemd. De Voorzitter antwoordt dat dit niet noodig is, als de leden dit wil len moet het bij de stemming ken baar worden gemaakt. Benoeming wethouders. Voor de vacature v. d. Vliet worden 5 stemmen uitgebracht op den af tredende één op den heer de Gaaij en een blanco. In de vacature Smits verkreeg de aftredende zeven stemmen. De heer Smits dankt de heeren 1 voor het in hem gestelde vertrou wen, spr. belooft de belangen der gemeente naar zijn beste weten te zullen behartigen. De heer v. Vliet dankt de heeren, voor zoover die hem hebben ge stemd. Vaststelling gemeenterekening. Deze rekening is in handen van eeh Commissie "geweest, bestaande uit de heerenv. Ooijen en v. d. Kolk1/ namens deze commissie verklaart de heer v. Ooijen dat alles in behoorlijke orde is bevonden en de commissie derhalve adviseert tot voorloopige vaststelling der rekening, zooals ze door B. en W. is aangeboden. Aldus wordt besloten, de wethou ders onthouden zich ingevolge de wet van stemming. Laat Uw opnamen vakkundig ontwikkelen en afwerken door OPTICIEN, FOTOHANDEL VUGHTERSTRAAT 21 Het speciale vertrouwde adres op 't gebied van Optiek en Foto. ROLFILM 6X9 60 cent ROLFILM ontwikkelen 25 cent Hoogglans-afdrukken, 6X9 vervaardigd met de nieuwste hoogglansmachine 6 ct. p. st. FOTOTOESTELLEN in alle prijzen voorradig. ergadering van den raad der ge meente NEDERHEMERT, op Dinsdag i September des n.m. half vier. VoorzitterEdelAchtb. heer C. v. Ommeren. Aanwezig alle leden. Wat den gewonen dienst betreft, bedrage de ontvangsten f20450,385, de uitgaven f 19495,83s het batig sal do alzoo f960,55. Voor den kapitaaldienst ontvangst f1340.uitgaaf f4064,58, nadee- lig saldo f2724,58. De heer de Gaaij vraagt waar het verschil in ontvangst en uitgaaf van daan komt, voor den kapitaaldienst. De Voorzitter imerkt op, dat dit zit in de aanschaffing van de brand spuit. De heer de Gaaij merkt op, idat het batig isialdo niet meevalt. De Voorzitter geeft dit toe, het vorig jaar bedroeg dit 21 f 2200. De Gemeentebegrooting 1931 wordt ter visie gelegd en zal in ide volgende vergadering post voor post worden behandeld. Een ambtenarenreglement wordt vastgesteld, zooals het door B- en W. in concept aan den raad is aan geboden. Af- en Overschrijving begrooting I93I- Voor het bezoeken van leerlingen uit deze gemeente van de H-B.S. te Zaltbommel is een nota ingekomen van f628,86, terwijl slechts een post groot f 600 op de begrooting staat uitgetrokken. De Voorzitter licht toe, dat over 1929 een bedrag van f73.te wei- ig is betaald, de rekening over 1930 bedraagt f550, zoodat daarvoor de uitgetrokken post voldoende was. Verzoek van J. Smits om bij hem op den hoek een bord te plaatsen*, waarop als maximum snelheid 10 K M. wordt aangegeven. Er wordt nu vaak heel hard gereden en onge lukken kunnen daardoor niet uitblij ven. Voorzitter. Er rijden daar weinig auto's. de Gaaij. Dat is zoo, maar die er rijden, rijden te hard. De Voorzitter acht het beter, een bord te plaatsen met „Langzaam school", of liever nog beter de po litie opdracht te geven toe te zien en hen die zoo rijden, dat zij ge vaar opleveren procesverbaal te ge ven. De heer v. d. Werken acht het toch wel goed dat een bord wordt geplaatst, ook bij de verboden voet paden was dit gewenscht, vreemde lingen loopen nu gevaar bekeurd te worden, terwijl zij niet weten, dat ze in overtreding zijn. De heer de Gaaij zegt, dat er heel weinig gereden wordt en die er rij den weten, dat het verboden is. Het gaat hier evenwel over een bepaald persoon, die aan den hoek bij Smits roekeloos rijdt. Hij zou deze van gemeentewege willen waarschuwen en als dit niet helpt, hem doen bekeu ren. 1 De Voorzitter zegt, dat den vorigen keer nd afloop der raadsvergadering gesproken is over het gebruik der motorspuit in andere gemeenten. Spr. heeft er de Burgemeester van Am- merzoden over gesproken en deze deelde hem mede, dat hij een verga dering te Arnhem heeft bijgewoond van den Gelderschen Brandweerbond, waarin werd toegezegd, dat een al gemeene regeling hiervoor zou wor den ontworpen. Het beste is dus voor- loopig met het maken van een rege ling nog maar te wachten. In Aalst heeft spr. er ook over gesproken, doch daar wilde men niet op een regeling ingaan. Rondvraag. De heer v. d. Werken vraagt of B. en W. al een onderzoek hebben ingesteld voor aankoop van bouw terrein. De Voorzitter zegt, dat hij het nog niet heeft gedaan. Ook de heer Smits verklaart er geen werk van gemaakt te hebben, omdat hij er niets in ziet. Geen mensch kan op die manier bou wen omdat dit op een duur stukje grond zou moeten geschieden. De heer v. Vliet verklaart ook nog niet uitgekeken te hebben, er was ook niet tot aankoop besloten. De heer Peereboom acht het 't best om een stuk grond aan tekoo- pen als dit toevalligerwijze eens in de hand komt, laat de Voorzitter dan even een vergadering beleggen. De heer v. Vliet gelooft dat er wei nig behoefte aan bouwterrein is, er is pas nog een woning verkocht, die voor het inzetgeld afging. De heer Smits zou eerst maar een vraag naar bouwgrond laten uitgaan, voordat de gemeente tot aankoop be sluit. De heer v. Ooijen geeft toe, dat er weinig gelegenheid voor de mensclien is, die een eigen huisje willen bou wen, kon daarin op de een of ande re manier worden voorzien, dan was dit wel een goed ding, doch er be staat geen gelegenheid voor. De heer v. d. Werken zegt dat den vorigen keer werd gelachen, toen hij over zekere dingen sprak, er werd toen ook beweerd dat geen klachten waren ingekomen. Spr. wil den Voorz. de vraag stellen, of toen niet voor de raadsvergadering een klacht bij 'hem is ingekomen. De Voorzitter antwoordt, dat Ro- senboom dit geweest kan zijn, die heeft hem er 's avonds voor de ver gadering over gesproken. v. Vliet. Dat zijn achteraf klachten. Rosenboom komt eerst over de hon denbelasting, nu over het terrein van het woonwagenkamp; we behoeven toch zeker niet aan den leiband van Rosenboom te loopen.. Je moet niet met alle luttele dingen komen. Smits. Rosenboom wist, dat het woonwagenterrein daar was, voor hij ging bouwen. v. d. Werken. Jij kunt alle dingen wel luttel noemen, wanneer mijnheer de Voorzitter, de klachten die binnen komen, verzwijgt. U behoeft daarom nog niet te lachen. v. Vliet. Dat komt omdat je met zulke gekke dingen komt. v. d. Werken. Ik spreek geen on waarheid, zooals U. v. Vliet. Bewyzen. v. d. Werken. Dat kan ik wel, zelfs meermalen. De Voorzitter vraagt ondertusschen de andere raadsleden of ze nog iets voor de rondvraag hebben. Aangezien dit niet het geval is sluit de Voorz. de vergadering. Vergadering van |den Raad der ge meente iHEUSDEN, gehouden 1 September 1931 Tegenwoordig ide Burgemeester en de heeren: de Haan, de Mol, jStap, Van Riet, iMaasen, Metselaar en Hu- bert Verhoeven. De Voorzitter opent de vergade ring en stelt aan de orde de beëedi- ging van bovengenoemde op 3 Ju ni j 1. (gekozen raadsleden. Nadat allen de bij de gemeente wet voorgeschreven eeden in zijne handen hebben afgelegd, wenscht spr. hun geluk en hoopt dat de eeden die zooeven zijn afgelegd een richt snoer zullen zijn voor hunne han delingen en dat zij in de komende periode veel in 't belang der ge meente mogen verrichten. Hierna verzoekt spreker hen zit ting te nemen als raadsleden. 1 De notulen der vorige vergadering worden door den ambtenaar ter sere- tarie gelezen en onveranderd goed gekeurd. Ingekomen stukken Besluit van Ged. Staten van Noord- Brabant houdende goedkeuring van het in de vorige vergadering ge nomen besluit tot wijziging der ge meentebegrooting 1931 - Besluit van Ged. Staten houdende goedkeuring van het in de vorige vergadering genomen besluit tot aan koop van effecten. De stukken sub. 3 en 4 worden voor kennisgeving aangenomen. Benoeming wethouders. Vacature de Haan. Uitgebracht tworden 6 stemmen op den heer de Haan, en 1 stem blan co, zoodat ide heer de Haan is be noemd. 1 Op de vraag van den Voorzitter of de benoemde bereid is zijn benoe ming aan te nemen, antwoordt deze bevestigend, terwijl hij de heeren dank zegt voor het in hem gestelde vertrouwen. De Voorzitter wenscht den heer de Haan geluk met zijne benoeming en hoopt dat hij zijne funct',ie (mét j denzelfden ijver zal vervullen als in de afgeloopen periode. Hierna volgt stemming over de va cature Verhoeven. Uitgebracht worden 6 stembnen op den heer Verhoeven en 1 blanco, zoo dat ide heer Verhoeven is benoemd. De benoemde verklaart zijne benoe ming aan te nemen en brengt dank aan de heeren voor het in hem ge stelde vertrouwen. De Voorzitter wenscht ook' den hr. Verhoeven geluk en uit denzelfden wensch voor hem als voor den heer de Haan. Vaststelling ambtenarenreglement. De Voorzitter zegt, dat de heeren elk een exemplaar thuis hebben ont vangen met verzoek eventueele wij zigingsvoorstellen schriftelijk vóór 30 Augustus aap ,hem in te zenden. Aan gezien door spreker geen voorstellen zijn ontvangen meent hij te mogen aannemen, dat tegen het ontwerp geen bezwaren bestaan. De heer Metselaar zegt, geen gele genheid te hebben gehad schriftelijk voorstellen in te dienen, toch meent hij dat art. 3, 3e lid anders behoort te luiden. Spr. meent dat er moet staan „als ze verzoekt". De Voorzitter zegt, dat wanneer er eene organisatie in de gemeente is deze om advies wordt gevraagd. Ten opzichte van dit reglement is is advies ingenomen van het Hoofd bestuur van den Bond van gemeen teambtenaren, eene organisatie die uit den aard der zaak de belangen dier ambtenaren weet te behartigen. Er zijn .enkele opmerkingen gemaakt waarvan partij is getrokken. De heer Maasen vraagt ten aanzien van art. 13, ie lid d, in welke ge vallen B. en W. denken daarvan |af te wijken. De Voorzitter antwoordt dat dit niet te zeggen is; elk geval zal op zich zelf moeten worden beoordeeld. In ieder geval de omstandigheden kunnen er zijn. Op de vraag van den heer Maasen of den Voorzitter gevallen bekend zijn, antwoordt deze ontkennend. Het reglement zoo zegt spreker is pas nieuw als uitvloeiend van de amb tenarenwet- De heer de Haan zou het regle ment aan willen houden tot een vol gende vergadering. De Voorzitter zegt, dat 't hem spijt dat de heer de Haan nu met bezwa ren komt. In de laatst gehouden ver gadering van B. en W. is besloten een ontwerp-reglement aan ieder lid toe te zenden om gelegenheid te ge ven schriftelijk eventueel noodig ge achte wijzigingen in te dienen. Geen der leden heeft van dat recht gebruik gemaakt, ook niet de heer de Haan. Het is dus wel vreemd, dat deze wet houder nu de behandeling wil uit stellen. Intusschen wil spreker zich niet tegen aanhouding verzetten. I3e heer Verhoeven meent, dat het reglement binnen een bepaalden ter mijn moet zijn vestgesteld. De Voorzitter zegt, dat dit inder daad zoo is; die termijn is 1 |Sep- tember, maar spreker acht het niet zoo erg, als dit tijdstip eenigszins wordt overschreden. De heer de Haan vindt enkele din- gen in het reglement niet goed hij acht het n.l. verkeerd, dat een ambte naar, die tijdelijk in dienst is, na 3 jaren automatisch een vaste aanstel ling krijgt. De Voorzitter meent dat tegen die regeling z.i. geen redelijk bezwaar kan bestaan. Als een ambtenaar 3 ja ren tijdelijk in dienst is, heeft men voldoende gelegenheid gehad om te beoordeelen of hij goed is. Blijkt hij geen goed ambtenaar te zijn, dan zal men hem niet 3 jaren in dienst houden, al is het ook tijdelijk. Met algemeene stemmen wordt tot aanhouding besloten. Verzoekschrift van het bestuur der Kweekschool voor vroedvrouwen te Heerlen om subsidie. De Voorzitter geeft voorlezing van het adres en zegt dat ofschoon B. en W. overtuigd zijn v. 't nut der instel ling adviseeren op het verzoek afwij zend te beschikken evenals vorige jaren. Met algemeene stemmen wordt zonder discussie overeenkomstig het voorstel van B. en W. besloten. Schrijven v. d. Nederlandsche bond van marktkooplieden tot invoering van een algemeene markt op den 3e Donderdag van elke maand. De Voorzitter geeft voorlezing van het schrijven en zegt dat de raad heeft te besluiten tot invoering der markt welk besluit goedkeuring be hoeft van Ged. Staten. Met algemeene stemmen wordt be sloten tot het houden eener algemee ne markt op eiken 3e Donderdag van iedere maand. De Voorzitter zegt, dat de ruimte voor het berging van het straatvuil langzamerhand te klein is geworden. Spr. heeft een onderhoud gehad met den Rentmeester of het mogelijk zou zijn om een gedeelte van de gracht te gebruiken voor storting, het resultaat is dat de rentmeester zich bereid heeft verklaard een gedeelte gracht in het verlengde van de vuilnisbelt ter grootte van 12 aren voor den tijd van 4 jaar af te staan tegen een jaarlijksche vergoeding van f12. Met algemeene stemmen wordt op voorstel van den Voorzitter besloten het terrein te huren. De Voorzitter deelt méde dat van daag is ingekomen een verzoekschrift van eenige werkloozen, waarin om werk wordt gevraagd. Hoewel het verzoek' formeel niet in orde is, aan gezien het niet op zegel gesteld is en niet geteekend, wil spreker over deze informaliteiten heen stappen.. Voorts is in het adres sprake dat on derscheiden personen op hun verzoek aan spreker geen antwoord hebben gekregen. Dit zijn echter slecht 3 per sonen geweest zegt spreker en de reden dat door hem het verzoek on beantwoord is gelaten is gelegen, in het feit dat er geen werk was. Aan gezien de gemeente op 1 September geen wethouders had deze zijn op heden periodiek afgetreden heeft spreker geen gelegenheid ge had dit adres te behandelen, waar om hij voorstelt het verzoek aan te houden. Spr. wil hieraan toevoegen, dat hij onmiddellijk na afloop der raadsvergadering, vergadering met B en W. zal houden Met algemeene stemmen wordt tot aanhouding besloten. Bij de rondvraag zegt de heer Maasen dat hij gisterenavond voor de zooveelste maal heeft moeten con- stateeren, dat het publiek 'zich bij het concert allerbroerdst gedraagt. De gemeentepolitie kan niets doen, spreker zou gaarne zien dat de wacht meester der marchaussée surveil leerde. De Voorzitter merkt op, dat deze zaak een politieaangelegenheid is, die tot de competentie v. den Burgemee ster behoort. Over de marchaussée's heeft spreker niets te commandeeren, hij kan alleen een verzoek tot hen richten. Bovendien moet niet uit het oog worden verloren dat bii gelegen heid van Oranjedag veel mensclien aanwezig zijn en dat het dan niet doenlijk is het publiek zoo stil te [hou den, dat de muziek goed tot zijn recht komt. Bij de voorlaatste ge- fegenneid is echter geen reden tot klagen geweest. De heer Maasen vraagt of het niet mogelijk is regelen te stellen voor het verkeer. De Voorzitter gelooft niet, dat de bussen veel hinderen. Spreker wil er echter aandacht aanschenken. De heer Metselaar vraagt of de leden v. d. raad afschrift kunnen be komen van de gemeenteverordening. De Voorzitter zegt, dat van alle verordeningen, die in druk zijn af schrift kan worden gegeven. Niets meer te behandelen zijnde en niemand meer het woord verlan gende, sluit de Voorzitter de verga ring. ,ii

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1931 | | pagina 9