■wordt gehouden. Voorzitter. Zeker v. Dijk U hebt groot gelijk, door de aanvragers wordt het nu zelf bevuild, we zullen nog eens waarschuwen men laat ons eerst de kosten maken en dan gaat men tegenwerken. Smink. Ik zou niet alleen er daar op, letten, doch over alle drinkwater, hier in de „Dusse" loopen verschil lende gier en mestvaalten uit. Jongbloets. Als ze dan deden zoo als W. Roubos, die heeft ook zijn mestvaalt achter het huis en er naast oen sloot, doch die heeft een put gelegd met buizen over de sloot, het is er steeds helder water. De Voorzitter stelt voor het te be schouwen als openbaar drinkwater. Koekkoek. Het water in de „Dus- se" was 'ndag of 14 geleden finaal xood, er moest eens wat meer door laat komen. Jongbloets. Het loopt al wel drie maanden aan een stuk. Koekkoek. Dat begrijp ik niet, want we hadden bij*a geen water. Jongbloets. Dat komt omdat het met den aanleg te smal is gemaakt, <iat is de schuld der architecten, zoo doende wordt de doorloop, verhinderd vooral door de veel groeiende slin gerroos. Voorzitter. We moeten ons er mede behelpen. Eerst komt men met een request en later werkt men niet mee. v. Daal. Als de menschen schrob ben, wordt het water al vuil. 't Is te kort aan de straat gelegen. Voorz. Daar is natuurlijk rekening mee gehouden,, maar. 'tkon niet an ders. v. Daal. Ze hadden de sloot recht door kunnen maken, dan was het beter geweest. Jongbloets. Dat kost misschien wel 4000 gulden. Wordt besloten dezen sloot onder openbaar drinkwater op te nemen. Uitloting schuldbrieven. Uitgeloot worden van Schuldbrief 1918, oorspr. groot f35000,2 Obl. 110. 27 en no. 37 elk groot f 500. Leening f 6000.a 60/0, laatste Obi. no. 4 groot f 100. Leening f 10.000 1920 1 Obl. no. a f 500. Aanbieding gem. rekening 1930. Gewone dienst: Ontvangsten f 74491.38 Uitgaven f 77204.69 Nadeelig slot f 2713.31 De rekening wordt in handen ge steld van een commissie van onder hoek, bestaande uit de heeren Smink, v. Daal en Koekkoek. Voorz. Alvorens met de rondvraag te beginnen, zou ik nog even iets willen zeggen over de straatverlicht- ting. Destijds is verzocht een licht punt te plaatsen in den „hoek", doch de kosten aan de PNEM bedroegen 125 en is deze toen niet geplaatst. Thans zou dit niet meer kosten dan <de aanleg, dit in verband met de a.s. stro o mprijsv er laging. Nu had Spr. ge dacht een lichtpunt te plaatsen in den „hoek", een op de Baan bij Gez. v. d. Beek, een bij Middelkoop (Kerk straat) een bij Colijn aan de Korn en een te Hank bij Prinsen (Sluisje) omdat de weg daar zoo smal is. v. Dijk. Wordt door de stroom der straatverlichting niet meer afgenomen? Voorzitter. Het kost nu niet meer aan stroomverbruik, doch alleen de kosten van aanleg lichtpunten. Ik zou er daar om voor zijn in eigen beheer uit te voeren, de P.N.E.M. vroeg alleen in den hoek voor dat punt f 123.en zal nu pogen deze genoemde lichtpunten aangelegd te krijgen voor f250. v. Balkom. Voorbij mijn huis zitten re allen in het donker, daar onder die Doornen. Voorzitter. We konden met die men schen niet klaar komen, er mocht zelfs geen tak uit den boom. v. Balkom. Ze kunnen ze er bij mij wel uit doen. Voorzitter. De P.N.E.M. oordeelt over uitbreiding. Dan wilde ik U nog mededeelen, dat in den Polder een patiënt met rug- gemergontsteking, welke besmettelijk is, is opgenomen in het gasthuis, waarvan de kosten voor de gemeente, zullen ko men. Herman. Met het oog op de winter maanden zou ik U willen verzoeken de vergaderingen niet te houden bij avond. Voorzitter. Hiermede wordt rekening gehouden en is alleen geweest gedu rende de zomermaanden, met het oog op de werkzaamheden. De vergadering wordt hierop ge sloten. "Vergadering van den Raad der ge meente WOUDRICHEiM op 1 September 1931, des namiddags 7 uur. Voorzitter: Edelachtb. Heer Jac. v. d. Lely. Secretaris: WelEd. Heer Chr. van Rijswijk. Tegenwoordig alle leden. De Voorzitter opent de vergadering met het uitspreken, van het formulier gebed. 1 1 i 11 I, Hij doet vervolgens voorlezing van de in de Gemeentewet opgenomen formulieren van eedsaflegging, waar na door de leden Van \Vendel de Joode, Van der Wiel, Spiering. Daim en Holster de daar genoemde ee- den en door de leden Kuijpers en Viveen de belofte wordt afgelegd. De Voorzitter recht zich vervol gens tot de leden met de volgende woorden Nu door U de vereischte eeden ingevolge de Gemeentewet zijn af gelegd en door U dus als raadslid zitting kan worden genomen, zoo wensch ik in de eerste plaats de her kozen leden geluk met het herhaald blijk van vertrouwen dat de kiezers in U hebben gesteld. Ik verwacht dat U de belangen onzer gemeente wederom op dezelfde wijze zult be hartigen als door U in de afgeloo- pen vier jaren is gedaan. Ook de nieuw gekozen leden wensch ik geluk met hun benoeming. Ik vertrouw dat U allen met een goeden wil bezield zijt om naar Uw vermogen de langen onzer gemeen te te bevorderen en dat U de tioo- dige kracht en ambitie moge ge geven worden om Uw taak te ver vullen en dat door ons op dezelfde aangename wijze als voorheen zal worden samengewerkt. Tevens verzoek ik U om mij Uw steun en medewerking niet te ont houden. Moge dan de besluiten die in deze nieuwe zittingsperiode door U genomen worden onder Gods ze gen strekken tot welzijn van onze ge meente en hare inwoners. Ter tafel komen daarna de vol gende ingekomen stukken a. schrijven van Ged. Staten dd. 26 Augustus j.l. G. No. 141 hou dende bericht van ontvangst van de in de vergadering van 14 Augustus j.l. vastgestelde verordening bedoeld in artikel 208 der Gemeentewet. Wordt voor kennisgeving aange nomen. b. schrijven van den heer W. G. van den Heetciamp alhier dd. 21 Ju li j.l. houdende verzoek vergunning te mogen bekomen om het in den door hem gekochten tuin van H;. Benjamins aanwezig open gemeente riool te vervangen door een dicht riooi van betonnen buizen en tevens om in de kosten daarvan van ge meentewege een bijdrage te verlee- nen van t 100,aangezien bet ook een gemeentebelang is dat gemeld ri ool wordt verbeterd. Voorlezing wordt gedaan van het advies van den gemeente-opzichter onder welke voorwaarden deze voor stelt de gevraagde vergunning te ver leen en. De Voorzitter deelt mede dat B. en W. voorstellen de gevraagde ver gunning tot wederopzegging te ver- leenen en aangezien de verbetering zeer zeker ten goede komt aan de gezondheid der omwonenden en een verbetering van het rioolstelsel daar ter plaatse beteekent, in de kosten een bijdrage te verleenen ten bedra ge van de helft met een maxium van1 fioo. (Het lid Viveen isi het er mee eens dat het riool wordt verbeterd, doch hij vraagt of hier niet een precedent wordt geschept door het beschikbaar stellen van een bedrag door de ge meente hiervoor. "De Voorzitter deelt mede, Bat het hier met een riool van den eigenaar betreft, maar van de gemeente, waarop het lid Viveen mededeelt dat dan het geval verandert en hij er nu geen bezwaar tegen heeft. Het lid jSpiering zegt nog, dat we tevreden mogen zijn dat de zaak daar ter plaatse een beetje wordt opge knapt. Het voorstel van B. en W. wordt daarna met algemeene stemmen aan genomen. De Voorzitter deelt daarna mede, dat de verbetering van den vloer in het gymnastieklokaal der le O. school, waartoe indertijd was beslo- nog niet heeft plaats gehad en dat thans door den gemeente-opzichter een nieuwe begrooting van kosten is ingediend aangevende voor de vloer van een bedrag f114,65 en voor de vloerliggers ten bedrage van f36.—. B. en W. stellen thans voor de vloer geheel in orde te laten maken en vragen hiervoor een crediet van f 1 50. Het lid Van Wendel de Joode geeft nog eenige toelichting en zegt dat bij het oorspronkelijk plan de vloer slechts hier en daar wat zou worden verbeterd, doch dat deze over een geheel vak slecht is. Het lid Kuijpers merkt op, dat in 1936 het geven van lichamelijke oefening verplichtend zal zijn en dat dan het lokaal geheel aan de door de wet te stellen eischen zal moeten voldoen. Hij vraagt of het misschièn mogelijk is met de verbetering tot dien tijd te wachten en dan direct het lokaal geschikt te maken voor het geven van gymnastiekonderwijs. Het lid Van Wendel de Joode zegt, dat indien het lokaal wordt opge knapt volgens de begrooting de vloer dan wel aan de eischen zal voldoen. Aangezien deze slecht is, meent hij dat er niet zoo lang meer gewacht kan wórden- Met algemeene stemmen wordt daarna besloten voor het verbeteren van de vloer een crediet van f 150 te verleenen. Eveneens wordt op voorstel van en W. een crediet van f65.toe gestaan voor het aanbrengen van een kogellager ten behoeve van het elec- trisch luiden van de torenklok. De Voorzitter deelt vervolgens me de dat door B en W. wordt onder handeld aangaande het verkrijgen van een woning voor het gezin Berm, waarover in een vorige vergadering is gesproken. Daarna komt aan de orde de be noeming van twee wethouders, we gens periodieke aftreding van de heeren: M. D. van Wendel de Joode en A. B. Holster. In de eerste vacature worden uit gebracht op den heer M. D. van V endel de Joode 3 stemmen en op den heer W. Viveen, 4 stemmen, zoo dat de heer W. Viveen is gekozen. In de tweede vacature worden bij de eerste vrije stemming uitgebracht op den heer A. B. Holster 3 stem men, op den heer M- D. van Wen del de Joode 1 stem en op den heer J. Daim 3 stemmen. Bij de 2e vrije stemming verkrijgt de heer A. B. Holster 4 stemmen!, de heer M- D. van Wendel de Joode 1 stem en de heer J. Daim 2 stem men, zoodat is benoemd de heer A- B. Holster. Op de vraag van den Voorzitter of de benoemde wethouders de be noeming aannemen, zegt het lid Vi veen dat hij in de eerste plaats zijn dank betuigt voor het vertrouwen dat de raadsleden in hem hebben gesteld door hem tot wethouder te benoe men. Hij had echter liever gezien dat ook de samenstelling van het dage- lijksch bestuur meer in overeenstem ming was geweest met de meerder heid van de raadsleden en dus ook links was geworden. Hij hoopt even wel dat het hem ook thans mogelijk zal zijn met gemeen overleg zijn pro gram te verwezenlijken. Mocht dit niet het geval zijn, dan doet hij een ernstig beroep op die raadsleden, die het met hem eens zijn dat er (aan dacht zal moeten worden geschon ken aan de volgende punten1 - Ver betering van de volkshuisvesting in deze gemeente; 2. Te trachten ver betering te brengen op het gebied van watervoorziening en 3. Maatre gelen te nemen welke in het belang zijn te achten voor de volksgezond heid in deze gemeente. Tevens ves tigt hij er de aandacht op, dat jn- dien in den komenden winter mocht blijken dat de gemeente in verband met de slechte tijdsomstandigheden daadwerkelijk hulp zal moeten ver leenen, hij daarvoor den vorm van werkverschaffing het nuttigst oor deelt. Hij verklaart zijn benoeming aan te nemen en hoopt dat hij Iter verwezenlijking van zijn doel de noo- dige medewerking zal ondervinden. Het lid Holster brengt eveneens dank voor het in hem1 gesteld ver trouwen door hem wederom tot wethouder te benoemen. Hij memo reert dat hij gedurende 8 jaren in de beste verhouding heeft samenge werkt .met den heer Van Wendel de Joode, die steeds zijn beste krachten in het belang der gemeente heeft gegeven. Hoewel de samenstelling van het College van B- en W. thans anders wordt en het mogelijk is, dat er niet steeds op alle punten over eenstemming zal bestaan, verklaart hij wederom in het belang der ge meente te willen werkzaam! zijn en de benoeming aan te nemen. De Voorzitter wenscht de nieuw benoemde wethouders geluk met hun ne benoeming en hoopt dat hij steeds op een aangename wijze met hen zal kunnen samenwerken om ge zamenlijk de belangen der gemeente te behartigen. Tot den niet herkozen wethouders Van Wendel de Joode richt hii zich met de volgende woorden Ik mag niet nalaten U van deze plaats een woord van hartelijk dank te brengen voor hetgeen door U ge durende acht jaren als wethouder en als waarnemend burgemeester voor deze gemeente is gedaan. U hebt zich voor het vervullen van Uw taak veel tijd en moeite moeten getroos ten 'en vooral in deze moeilijke tijden was deze geen gemakkelijke. De be langen onzer gemeente zijn door U behartigd op "een wijze die allen lof verdient. Het spijt mij dat ik U |als wethouder moet missen. Gedurende zes jaren' heb ik prettig met ,U sa mengewerkt en vooral in den eersten tijd toen ik hier was hebt U (als oud- Woudrichemmer, die volkomen met de toestanden der gemeente op de hoogte was, mij toet raad en daad bijgestaan, hetgeen door mij ten zeer ste is gewaardeerd. Ik zeg U van harte dank voor den steun en medewerking die ik steeds van U heb mogen ondervin den. Het lid Van Wendel de Joode brengt zijn dank over aan den Voor zitter voor de welgemeende woor den welke hij tot hem heeft gespro ken en zegt dat hij steeds naar (zijn beste weten zijn krachten in het belang der gemeente heeft besteed, daar dit voor hem een opgelegde plicht was. Het was hem steeds een vreugde dit te kunnen doen. Hii me moreert de aangename samenwerking welke hij steeds van den burgemees ter heeft ondervonden en hii hoopt dat het nieuwe college van B. en W. in het belang der gemeente zal mo gen werkzaam zijn. Tevens brengt hij zijn dank over aan de raadsleden voor de samenwerking die hii heeft mogen ondervinden, al was men hel dan ook altijd niet eens, hetgeen ook niet mogelijk is aangezien ieder zijn principe heeft. Daarna wordt de vergadering ge sloten. HERPT. De aftredende wethouders, de heeren v. Bokhoven en Verhoeven werden her kozen. De heer F. A. J. van Liempt verzoekt om ontslag als secretaris-penningmees ter van het Burgerlijk Armbestuur. Wordt met algemeene stemmen eer vol verleend. Regeling om de zekerheidstelling van den te benoemen secretaris-penningm. van het Burgerlijk Armbestuur. B. en W. stellen voor een persoonlijke borg tocht ad f2000. Aldus wordt besloten. Benoeming van een secretaris-pen ningmeester van het Burgerlijk Arm bestuur. Door B. en W. zijn op de voordracht geplaatst: 1. Math. G. Buijs Jr. en 2. Math. v. Bokhoven. Tot leden der commissie tot wering van schoolverzuim worden met alge meene stemmen herkozen de heeren: P. A. de Man, G. Muijen, Math. v. Bokhoven en Adr. Kouwenberg. Het ontwerp v. h. ambtenaren-regle ment is aan alle leden van den raad thuis gezonden. Alleen van het lid v. Herpt waren enkele op en aanmerkin gen ingekomen die allen werden behan deld. Na eenige bespreking werd het reglement ongewijzigd aangenomen. (B. Crt.) HEDIKHUIZEN. Tot wethouders gekozen J. v. d. Dob belsteen met 4 stemmen tegen 3 op J. C. Winkel, M. v. d. Water met 5 stemmen tegen, 2 op J. C. Winkel. De raad benoemde de heeren H. v. d. Heijden, W. v. d. Brandt en J. van Bokhoven als leden van de commissie voor de werkverschaffing aan werk- loozen. Intusschen heeft het Rijk hierin reeds eene subsidie toegekend. De raad besloot den koopprijs van een perceel bouwterrein in de Bern- sche Hoeve met f100 te verlagen ter bevordering van den woningbouw. Rapport van den heer J. v. d. Dob belsteen inzake de rekening 1930. De gemeenterekening sluit in den gewonen dienst met 'n nadeelig slot van f 3498.59 en den kapitaaldienst met een batig slot van f 84.97. De rekening van het G.E.B. over 1930 sluit met een winst van f 591.08, die van het Armbestuur over 1930 met een nadeelig slot van f66.44. Bij de behandeling der begrooting 1932 zal de heffing van de noodige be lastingen worden behandeld tot dekking van dit nadeelig slot, hetwelk hoofd zakelijk is ontstaan uit de mindere op brengst der hooilandverpachting. Het vast te stellen ambtenarenregle ment zal in de volgende vergadering nader worden behandeld. Aanbieding der gemeentebegrooting 1932. Tot leden der commissie met het onderzoek hiervan belast worden aangewezen de heeren D. van Hemert, J. van Bokhoven en W. v. d. Brandt. (B. Crt.) Vergadering van den raad der ge meente POEDEROIJEN, op Dins dag 1 September 1931. Voorz.: Ed.Acbtb. Heer S. v. Da len. Aanwezig alle leden. De Voorzitter opent de vergadering en spreekt eenige woorden van dank voor de afgetreden leden voor het geen zij voor de gemeente gedaan hebben. Hierna gaat de voorzitter over tot beëdiging der nieuwe raadsleden. De Voorzitter wenscht de leden ge luk met hunne benoeming en spreekt den wensch uit, dat men samen zal mogen werken in het belang der gemeente. Benoeming Wethouders. Bij de eerste stemming worden uit gebracht op den heer A. J. H. Maas (aftr.) 6 stemmen en 1 blanco, zoo dat de heer Maas tot wethouder is herkozen. Bij de fcweede stemming worden uitgebracht op den heer J. W. Brienen (aftr.) 7 stemmen, zoodat ook de heer Brienen is herkozen. Beide heeren verklaren hun benoe ming aan te nemen en worden door den Voorz. daarmede gelukgewenscht. De notulen der vorige vergadering worden vervolgens gelezen en onver- derd vastgesteld. Ingekomen stukken Bericht van Ged. St., dat het be richt van de benoeming der leden van den raad dezer gemeente door hen voor kennisgeving is aangenomen. Schrijven van de Gezondheidscom missie gezeteld te Zalt-Bommel, waar bij wordt aangeboden de raming van ontvangsten en uitgaven voor het ka lenderjaar 1932, verzegeld van een memorie van toelichting en een ver- deelingsstaat. Besloten wordt dit schrijven voor kennisgeving aan te nemen. Schrijven van het gemeentebestuur van Zuilichem, waarbij wordt mede gedeeld dat alsnog besloten is de kos ten van het openbaar lager onderwijs te vergoeden voor kinderen uit de ge meente Zuilichem die de school te I Aalst bezoeken. I Wordt voor kennisgeving aangeno- I men. Verzoek van een aantal bewoners uit De Buurt" te Aalst ten einde be ter drinkwater te verkrijgenaange zien zij nu genoodzaakt zijn hun wa ter uit een wetering te putten, welke vaak zeer verontreinigd is. De Voorzitter vreest, dat wanneer er een pomp geslagen wordt, deze wel spoedig weer vernield zal worden en geeft hieraangaande eenige voor beelden uit het verleden. Spreker is er niet tegen, wanneer de buurtbewo ners zich schriftelijk verbinden even- tueele reparatie's op eigen kosten uit te zullen voeren. De -heer v. Ooijen zegt, dat er geen plaats voor een pomp is en dat zijns inziens het water niet zoo zeer verontreinigd is, daar het dagelijks twee maal eb en vloed is. De heer v. d. Sluis stelt voor den gemeente-opzichter een onderzoek te laten instellen. Dhr. Brienen bespreekt een soort gelijk geval van een pomp te Poede- roijen, welke eveneens onbruikbaar gemaakt werd. Een bezwaar is dat niemand een pomp voor gemeen schappelijk gebruik op zijn erf wil hebben. Na eenige besprekingen wordt besloten adressanten te berich ten, dat geen geschikte plaats voor het slaan van een pomp aanwe zig is en hen voor te stellen zelf een oplossing aan de hand te doen. Vervolgens bespreekt de Voorzit ter de te bestrijden onkosten voor de herstellingen aan de openbare lagere school te Aalst. Spreker stelt voor deze te bestrijden met f 2000.van het batig slot van den dienst 1930, f 700.uit de gewone middelen en voor de overige f 3000.een geld- leening aan te gaan, aflosbaar in drie jaren. Aldus wordt besloten. Door den Voorzitter wordt namens het College van B. en W. aan den Raad aangeboden de gemeentereke ning over het dienstjaar 1930. De rekening wordt in handen ge steld van een commissie van onder zoek, bestaande uit de heeren Has- selman, Opstelten en van der Sluis. Tot slot komt een voorstel aan de orde om belasting te heffen op, het. bezoeken van het slot Loevestein. Besloten wordt f o, 1 o per persoon te heffen. Niets meer aan de orde zijnde, sluit de Voorzitter de vergadering. Vergadering van den raad der ge meente AMMERZODEN. Herbenoemd tot Weth. S. J. Ivens met 4 stemmen tegen 3 op A. v. d. Graft. Tweede vacature: eerste stem ming J. v. Wordragen 3, A. v. d. Graft 3, Baselaar 1; 2e stemming: v. Wordragen 3, v. d. Graft 3, blanco 1herstemming v. Wordragen 2, v. d. Graft 3, zoodat laatstgenoemde is gekozen. In verband met de aan den sec retaris verleende toestemming om buiten de gemeente te wonen, wordt besloten Ged. St. voor te stellen te bepalen, dat de secretaris voor de inwoners zal te spreken zijn eiken werkdag gedurende den tijd, dat de secretarie voor het publiek zal ge opend zijn. Op de vraag van het lid v. d. Graft welke uren dat zijn, antwoordt de voorzitter: van 912 uur en van 25 uur. Het verzoek van de bijzondere la gere school te Well om beschikbaar stelling van gelden voor het aanschaf fen van een nieuwen schrijfcursus en een platen-opbergkist wordt in han den van B. en W. gesteld met mach tiging om met het bestuur dier school te onderhandelen. Na aanbieding der gem.-rekening 1930, gevende een batig slot in den gewonen dienst van f 11.581.08, wordt deze gesteld in handen van de com missie van onderzoek, waartoe door den voorzitter worden aangewezen de leden v. Hees, Somers en v. Wor dragen. Ook de rekening der beide burger lijke armbesturen wordt ter onder zoek in handen dier commissie ge steld. Aangeboden wordt de begrooting voor 1932. Van de rondvraag maakt het lid v. d. Graft gebruik door zich met de volgende vragen tot den Voorz. te wenden 1. Naar mij is medegedeeld moest de dienstdoende predikant Zondag 30 Augustus j.l. den dienst (in de her vormde kerk te Ammerzoden) onder breken voor het lawaai dat gemaakt werd tijdens een optocht met muziek langs dat kerkgebouw. 2. Is de voorzitter niet van oor deel dat zulks geen pas geeft en krenkend is voor andersdenkenden 3. Kan de voorzitter ook toezeg ging doen, dat zulks in 't vervolg voorkomen wordt door te verbieden

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1931 | | pagina 6