^ND VAN ALTEN* Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heuadem No. 5162 Woensdag 30 September 1931. i ifflw \m\11 FEUILLETON ^islesmart. Dit blad v«rschijnt WOENSDAGMORGEN en VRIJDAGMIDDAG. Abonn#ment8prij8: per 3 maanden I 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 our en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. PREMIEKEURING. Uitslag der gebonden premiekeuring van rundvee ter veemarkt te Waalwijk op 24 Sept. j.l. Ie klasse kalf koeien, afgewisseld. Ie prijs A met eeremedaille, geschonken dcor C. Snijders en le prijs medaille, geschonken door de Mij. Noord-Brabant M. Spoor, Eethen, f10; le prijs B met medaille, geschonken door de Fa. Tielen: B. Timmermans, Capelle, f10; 2e prijs met medaille M. van Pelt, Capelle, f 7.50 3e prijs A P. van Huiten, Elshout f 5 3e prrjs B. J. de Bont, Waspik, f 5 4e prijs O. Schoenmakers, Raamsdonk, f 2.50 5e prijs A. P. van Huiten, Elshout, f2.50 5e prijs B. C. Werther, Sprang, f 2 50. 2e klassekolfschotten le prijs met eere-medaille, geschonken d<?or de Mij. Noord-Frabanten le prijs medaille, ge schonken door F. C. SmoldersA. C. van Huiten, Elshout, f 52e prijs met medaille M. van Pelt, Vrijhoeve-Capelle, f4; 3e prijs S. Vos, Waalwijk f 3 4e prij.' W. Schilders, Waalwijk, f 2. 3e klastfekalfvaarzen met 4 of 6 breede tanden: le prijs met eere-medaille en le prjs medaille, de laatste geschon ken door den N.C.B. Waalwijk J. Klerkx, Waalwijk 119; 2e prijs met medaille: M. Donken. Drongelen, 1 7 50 3e prijs Ant. van Huiten, Waalwijk, f5; 4e prijs wed P. Pullens, Elshout. f2.50; 5e prijs A. J. van Loon, Waalwijk, f 2.50 5e prijs B. J. B. Timmermans, Waalwijk, f 2.50. 4e klassekalfvaarzen met 2 breede tandenle prijs met eere-medaille, ge schonken door J. B. Timmermans, Waal- wij'-r 4# nvjjs medaille, geschonken door C. Snijders, Waalwijk J. Klijn, Els hout, f10; 2e prijs met medaille: P. v. Huiten, Elshout, f 7.50 3e prijs alsvoor f5; 4e prijs wed. P. Pullens, Elshout, f2.50. 5e klassemelkkoeien afgewisseld le prijs met eere-medaille, geschonken door de Waah'-ijksche Winkeliersvereeniging en le prijs medaille, geschonken door den N.C.B, Waalwijk: J. van Loon, Waalwijk, f 10 2e prijs met medaille P. v. Huiten, Elshout, f7.50 3e prijs J. A. Klijn, Els hout, f5; 4e prys A. P. v. Huiten, Els hout, f2.50; 4e prijs B. A. v. Velthoven, Waalwijk, f2.50. Ge klasse melkkoeien niet afgewisseld. 2e prijs met medailleP. v. Huiten, Els hout f 7.50 overige prijzen in deze klasse niet toegekend. 7e klassemelkvaarzen met 4 of 6 breede tanden 2e prijs met medaille A. J. Klijn, Elshout, f7.50; 3e prijs J. A. Klijn, Elshout, f 5 4e prijs A. J. Klerkx. Waalwijk, f 2.50 4e prijs B. M. Donken, Drongelen, f2.50. Naar het Fransch. 2.) Collivet was een der eerste bedien den van het huis, die haar iederen morgen den toestand der zaken kwam mededeelen. Door hem wist Margaretha reeds lang, hoeveel haar echtgenoot ver kwistte, door hem begreep zij, dat wel dra de dag zou aanbreken, waarop het huis zou moeten vallen. Wat zou hij haar nog meer kunnen zeggen? Zij zeide dus aan Josette, dat zij mijnheer niet kon ontvangen. Josette antwoordde, dat hij dringend een onderhoud verzocht; daar hij ver moedde, dat mevrouw hem niet zou willen spreken. Laat mijnheer dan in het salon; ik kom dadelijk. Na eenige minuten trad Margaretha het prachtig gemeubileerd vertrek bin nen. Collivet zat in een leunstoel met zijn hoed in de hand; hij stond haastig op en groette beleefd. 't Was een lang, mager man van om streeks vijftig jaren; zijn knokkelig bleek gelaat was hier en daar bedekt met kleine puistjes. Boven de lippen een vuurrooden, borsteligen knevel. De levendige oogen schitterden als dia manten, en getuigden, dat er in dat uitgeteerd lichaam een krachtig leven woonde. 8e klassefokkalveren van 1 jaar en ouder, le prijs met eere-medaille en le prijs medaille, de laatste geschonken door de Redactie van „De Echo van het Zuiden": J. A. Klijn, Elshout, f10; 2e prijs met medaille: C. Bouman, Drongelen, f7.50; 3e prijs alsvoor. t 5 4e prijs Adr. Tim mermans, Capelle, f2.50; 5e prijs J. A. Klijn, Elshout, f 2 50. 9e klasse vette vaarzen, le prijs met medaille, geschonken door P. Bierlaagh Ant. v. Huiten, Waalwijk, f10; 2e prijs met medaille, alsvoor f7.50. 10e klasse: vette koeien: le prijs met medaille, geschonken door A. v. Huiten, Waalwijk A. A. Schoenmakers, Raams donk, f 10 2e prijs met medaille: als voor, f 7.503e prijs Ant. v. Huiten, Waalwijk f5. Keurmeesters waren de heeren A. J. Buijs, Oudheusden J. Huijsman, Capelle Jos J. Klijn-Buijs, ElshoutJ C. Schoen makers, Raamsdonk. (Huisgezin Vergadering van den Raad der ge meente DUSSEN, op Zaterdag 26 September, des nam. 3 uur. Voorzitter: Edelachtb. Heer J. J: Snij ders. Aanwezig alle leden als de Voor zitter de vergadering opent. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en onveranderd vast gesteld. Alvorens met de afhandeling der agende te beginnen, wil de Voorzitter mededeelen, dat zich met het oog op de opening van de brug bij Keizersveer, dat vermoedelijk op Zaterdag 31 Oc tober a.s. zal geschieden, een commissie heeft gevormd, om de ingebruikneming dezer brug met eenige feestelijkheden te doen geschieden. Spr. zag gaarne, dat ieder die daartoe in de gelegenheid is, de plannen van de commissie steunt. De datum is nog wel niet officieel vast gesteld door den Minister, doch het moet de bedoeling zijn, dat de auto riteiten zich om 12 uur op het raad huis te Raamsdonk vereenigen en dan met een boot hier naar den stei ger begeven, daarna zal de opening der brug door den Minister geschie den. Nu ligt het in de bedoeling, daar aan de volgende plaatselijke feestelijk heden te verbinden: le. Ontvangst van Autoriteiten en 2e. Officieele opening van de brug. 3e. Optocht. Een en ander door muziek op te luisteren. De optocht, waaraan paardrijders, ver sierde fietsen, auto's e.d. kunnen deel nemen, zal tevens trachten een voor stelling te geven van de diverse indu- striën, bedrijven en voortbrengselen in het Land van Altena. Tot deelneming aan gemelden op tocht gelieve men zich, in verband met den nog slechts korten tijd van Hebt g»ij gij iets bijzonders, iets belangrijks te zeggen, mijnheer Colli vet? vroeg Margaretha. Wat den algemeenen toestand betreft mevrouw, heb ik u niets bij zenders te zeggen; u weet even goed als ik, dat ons huis verloren is. Al leen door een wonder zou het gered kunnen worden; maar wonderen z>ijn zeldzaam, vooral in dergelijke zaken. Door allerlei u bekende middelen heb ben wij tot op heden het leven nog kunnen voortsleepen, maar nu is het gedaan, 't Huis Beaupréault wordt door niemand meer vertrouwd; een faillisse ment is onvermijdelijkwaarschijn lijk zelfs een frauduleus bankroet Ik ben verplicht mevrouw, u alles mee te deelen Ik luister m.ijnheer, zeide Mar garetha; 7i) sloeg de oogen naar den grond; zij was zoo geschokt, dat haar lichaam trilde. Wees zoo goed, mijn heer, mij alles te zeggen. Mijnheer Beaupréault, houdt, zoo als u weet, geen rekening met zijn toestand; wanneer hij niet spoedig te rugkeert, loopt hij gevaar, dat de ju stitie hem in hechtenis neemt. Men is nog niet handelend tegenover hem op getreden, maar naar ik vernomen heb, bestaan er zware vermoedens op hem, en zoowel aan de voorzijde als aan de achterzijde van het huis heb ik sinds gisteren personen gezien, die als geheime agenten der politie bekend staan. Mijn echtgenoot bevindt zich toch niet meer in Parijs. Ik verzeker u mevrouw, dat mijn heer in Parijs is. Op welken grond kunt gij dat voorbereiding, zoo spoedig mogelijk aan te melden bij: le. Het gemeentehuis te Dussen. 2e. Papierfabriek „De Maasmond" (bij den portier). 3e. M. van der Pluijm, wethouder te Hank. 4e. J. C. van Dijk, raadslid te Dus sen. Het ligt in de bedoeling, dat aan dezen optocht door het geheele Land van Altena wordt deelgenomen, om op die manier een beeld te krijgen, wat de streek kan aanbieden. Het is niet den tijd voor groote feestelijkheden, doch op deze wijze meent het comité iets actueels en iets te geven, dat porduc- tief kan zijn. Door de opening dezer brug komt een verkeersbelemmering te vervallen. Bij de eerste gang over de brug wil het comité toonen, wat het Land van Altena kan presteeren en bie den. Spr. meent, dat de geheele streek dit denkbeeld zal toejuichen, het is niet de bedoeling zooveel mogelijk in den optocht te brengen, doch wat er in komt moet iets bijzonders zijn, opdat het indruk maakt. Spr. hoopt, dat men de plannen van het comité zooveel mcgelijk zal steunen. Verzoek van de R.K. Werkliedenver- eeniging Hank, waarin bij het gemeen tebestuur wordt aangedrongen om in verband met de in dat gedeelte der ge meente heerschende woningnood, van gemeentewege eenige woningen te doen bouwen en deze als huurwoningen be- j schikbaar te stellen, j De Voorzitter geeft toe, dat het juist is wat in het adres wordt gezegd, er is behoefte aan woningruimte. Tothe- den heeft de gemeente Dussen echter ter voorziening in den heerschenden woningnood, slechts bojpwerediet be- schikbaar gesteld. Er is wel eens een bouwvereeniging geweest, doch deze leverde een belangrijk tekort, die heeft de gemeente f4000.gekost. Spri meent, dat hulp alleen geboden kan worden met medewerking van een wo ningbouwcommissie. Langs dezen weg is wel wat te doen, de menschen moe- ten dan evenwel 10 pCt. der bouwkos ten zelf bezitten. De heer Herman zegt, dat op de 1 laatste vergadering van de werklieden- vereen, deze kwestie in den breede is besproken. Het bouwen als door den Voorzitter aangegeven, is voor de mees- ten te bezwaarlijk, daarom is de vraag J tot het gemeentebestuur gericht, om van gemeentewege eenige woningen te 1 doen bouwen en deze woningen te doen verhuren. Verschillende ingezetenen wo- nen nu in krotten, dit is niet alleen erg, doch levert ook gevaar op voor besmettelijke ziekten, daarom wordt de gemeente gevraagd, te willen helpen, j De Voorzitter antwoordt, dat de ge meente gaarne wil helpen, doch zij moet daartoe ook b:j machte zijn. Al- leen langs den weg eener bouwcom missie kan er gebouwd worden, met steun desgewenscht. Het is voor spr. nog de vraag of op de andere wijze beweren? Gisteren, bij het vallen van den avond ontmoette ik mijnheer in de Ave- uue Gabriëlachter het Cirque d'Eté Enwas hij alleen? vroeg zij bevende van angst en ontroering. Neen, mevrouw, hij liep met een vrouw.dezelfde vrouw.in de laat ste dagen vergezelt zij hem overal. zij heet Haar naam hebt gij mij reeds ge zegd. Mari-netteeen onheilspellende naamik kan u ook haar por tret laten zien Wat heb ik aan haar portret riep Margaretha verontwaardigd uit. 't Berouwde haar echter spoedig, dat zij die woorden geuit had; jaloezie mar- te.lde haar en zij ging voort: Laat mij dat portret zien. Dit eenvoudig verzoek schokte het gemoed van Collivet zichtbaar. In de hand had hij een fotografie, die hij met strakken blik aanstaarde; zijn vin gers trilden, de blik van zijn soogen werd somber, drift en woede schenen hem te overmeesteren. Nadat mevrouw Beaupréault de fo tografie een oogenblik had aanschouwd, zeide zij langzaam: Ja zij is mooi.betooverend mooi. Collivet nam het portret met zenuw achtig bevende vingers terug en ver borg het voorzichtig in den binnenzak van zijn jas; toen wischte hij het voor hoofd af, waarop zweetdroppels parel den. Mevrouw was in gedachte verzon ken en ontdekte niets van Collivet's geheimzinnige aandoening. de menschen ook beter geholpen zijn. Dan zit men ook nog met de moeilijk heid, waar moet men bouwen; de ge meente heeft daarvoor geen terrein. Spr. geeft de verzekering, dat B. en W. alle aandacht aan het vraagstuk zullen schenken. De heer v. Balkomvraagt of de laatste aanvrager om een bouwcrediet wiens verzoek is afgewezen, omdat hij slechts 6i/2 are terrein bezat, toch nog niet te helpen zou zijn. De Voorzitter vreest, dat, als de man tcch geholpen wordt, hij misschien van den regen in den drup terecht komt. Om hem te helpen in verband met de Landarbeiderswet, gaat niet, omdat zijn terrein te klein is. Volgens de Land arbeiderswet kan hij worden geholpen tegen 3 pCt., terwijl de gemeente slechts geld zou kunnen krijgen tegen 4i/2pCt. De heer v. Balkom merkt op, dat de man li/2 Are te kort komt, om door middel van de Landarbeiderswet gehol pen te kunnen worden. De Voorzitter stemt dit toe, maar waarom laat men zich ook eerst niet inlichten voor men grond koopt, het is jammer, doch de gemeente kan niet de kwade posten op zich gaan nemen. De heer v. Balkom merkt op, dat de man er geen grond bij kan krijgen, hij zou het alleen nog bij den poldet; kunnen probeeren. Verzoek van een paar bewoners van den Biesbosch, om voor het bezoek ee neer school doer hunne kinderen, een bedrag van f132.en een van f 188.10 te mogen ontvangen, als bijdrage in de verplaatsingskosten. Wordt besloten de bijdrage te ver- leenen aan de hand van de bestaande verordening. Adres van het Hoofdbestuur van den bcuwvakarbeidersbond, gericht tot het bestuur der gemeente Sleeuwijk, Alm- kerk en Dussen, in welk adres wordt te kennen gegeven, dat bij de afdeeling Nieuwendijk van genoemden bond, een belangrijk aantal ingezetenen uit deze gemeente is, waarom wordt verzocht, maatregelen te willen nemen, dat de uitgetrokken leden in den a.s. winter bij werkloosheid te werk worden ge steld en dat zij, die niet te werk ge steld kunnen worden, een uitkeering krijgen van 60 ct. per gezinslid en 20 ct. voor ieder kind beneden 16 jaar. En dat zij, die de zoogenaamde wacht- week doorfnaken, een uitkeering wordt gewaarborgd, gelijkstaande met de werkloosheiduitkeering. En verder de- ze uitkeeringen te doen geschieden door tusschenkomst van den afdeelings-pen- ningmeester. B. en stellen voor, dit adres aan te houden, tot bij de behandeling der j begrooting, waarmede de raad accoord gaat. Schrijven van den Ned. Bond van gemeente-ambtenaren, naar aanleiding van het door de gemeente vastgestelde ambtenaren-reglement, waarin wordt kennisgegeven, dat de bond bij voor komende gevallen voor de ambtenaren Hoe zijt gij aan die fotografie gekomen? j Dat is zeer eenvoudig, mevrouw, juffrouw Marinette is in de mode.en j haar portretis op het oogenblik overal te koop. j Hij wilde nog meer zeggen, maar de woorden verstikten hem in de keel. Hij ging er eindelijk toe over Marga- i re.tha nog het een en ander betreffende zal optreden. Wordt aangenomen voor kennisge* ving. i Verzoek van de R.K. reclasseerings* vtreeniging te 's-Bosch, om een sub sidie van f 10.te mogen ontvangen. B. en W. stellen voor, afwijzend ta beschikken met het oog op de finantien der gemeente, het verzoek zal evenwel ook nog in handen worden gesteld van de commissie, die belast zal worden met het onderzoek der gemeentebegrooH ting. Begrooting 1932 van de Gezondheids* commissie te Waalwijk. Als bijdrage door de gemeente Dus-: sen is op deze begrooting een bedrag uitgetrokken van f 130.16. Onbewoonbaarverklaring van wonin* gen. B. en W. stellen ingevolge het adres der Gezondheidscommissie voor de wo ningen wijk B no. 6, 11 en 12, onbe woonbaar te verklaren, aangezien deze woningen absoluut onbewoonbaar zijn- en ook niet in bewoonbaren toestand zijn te brengen. De heer Smink vraagt, waar of! de menschen dan moeten blijven. De Voorzitter weet dat niet, van gemeentewege wordt er een plank aan: de woning gespijkerd. De heer van Daal merkt op, dat de menschen er nog niet uit zijn, al wordt de woning onbewoonbaar ver* klaard. De heer Smink zegt dit te weten, doch wat bereikt men dan met onbe-: woonbaar verklaring. Met algemeene stemmen worden de woningen hierop onbewoonbaar ver-; klaard. Brandvrije kluis. De Voorzitter zegt, dat dit punt reeds vroeger aan de orde is gesteld. De- kosten zullen, zooals de rijksarchivaris zich de zaak voorstelde, f1500.met centrale verwarming en geheele vet-: bouwing f12000.bedragen. De zaak zou ook te ondervangen zijn, door aanschaffing van een brandkast! Dit was wel het eenvoudigste, doch men bereikt daarmede slechts een ge deeltelijke voorziening. B. en W. heb ben een en ander nog eens nagegaan,- en meenen een brandkast te moeten' ontraden. Met de aanschaffing van een behoorlijke brandkast zal een bedrag van f 1100.zijn gemoeid, waar bij de plaatsing dan ook nog komt. B. en W. meenen de voorkeur te moe-: ten geven aan het maken van een brand!* vrije kluis, het college zou daarvoor het gemeentehuis hier boven willen doen verbouwen. De raadzaal in het verlengde van de bestaande burgem.ka-: mer te doen vallen, de burgem.kamer vooraan, waar nu de secretarie is en de se-: cretarie in de raadszaal door te trekken De ruimte tusschen dit gedeelte en de raadszaal, kan dan als brandvrije kluis worden i ngericht. De heer Jongbloets lean zijn ,stem< niet geven, om het gemeentehuis te de zaken mee te deelen; de cijfers be wezen haar, dat de val in den afgrond onvermijdelijk was. Hij eindigde met de woorden: Gisteren was het nog een kwestie i van dagen, heden is 't een kwestie van 1 uren. Hij groette beleefd en vertrok. Zijn mededeeling verraste haar niet; maandenlang leefde zij reeds in koorts achtige spanning; nu was de catastro phe gekomen: niets kon haar losbar- j sting meer beletten. De kantoren van het handelshuis Beaupréault werden gehouden op de bovenverdieping van het groote huis en i cie eerste verdieping werd bewoond door mijnheer en mevrouw Beaupréault. George had zijn particulier kantoor in zijn eigen woning, door een trap in verbinding gebracht met de bene denkantoren. Die trap eindigde in een hoek van een wachtkamertje, waar een der jongste bedienden zijn werkzaam heden verrichtte. George's kantoor was een ruimfe prachtig gemeubileerde ka mer; op het eikenhoruten schrijfbureau in den stijl van Lodewijk XV, zag men geen boeken, niets wat de gedachte aan arbeid in het leven kon roepen. Fraai gesatineerd behangsel bedekte de wanden, zware tapijten den grond. Wie langs de kamer liep, kon nietsl verstaan van hetgeen daar gesproken werd; door de dubbele vleugeldeuren, üie zelfwerkend hermetisch sloten, kon niet het minste geluid dringen. Beide deuren stonden in gemeen schap met het huis; door de eene kwam men in de woning van Beaupréault, door de andere ging men naar de reeds besproken trap, die naar de kantoren leidde. Die trap was afgesloten door zware tochtdeuren, zoodat het daar erg donker was. Voor de gebeurtenissen, die in het verhaal voorkomen, is de bekendheid met de inrichting van dat kantoor noodr zakelijk. Nadat mevrouw de Beaupréault de mededeelingen van Collivet vernomen had, keerde zij met wankelende schre den naar haar kamer terug. Weemoedig wierp zij zich in den leun* stoel neer; lang rustte ze daar, pein zend een middel tot redding te be denken; alles te vergeefs. Zoo kropen de uren voorbij. Josette kwam herhaal-, delijk de kamer binnen; Margaretha scheen haar niet op te merken. Na eenige uren riep ze in een op welling van toorn en medelijden uit: Waar zou hij zijn? Wat zou hij zijn? Wat zou hij doen? De ellendeling i De man, wien haar toorn gold, was niet zoo ver als zij dacht. In het oogen blik, waarin de naburige torenklok elf uur sloeg, trad iemand het kantoor bin-: nen, liep haastig de wachtkamer door en langs de donkere trap naar het bu-: reau op de eerste verdieping. (Wordt vervolgd). X Liid ui Heisiti ei Alteiile Lagistrut ea Se erwaard

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1931 | | pagina 1