Dit nummer iiestaat uit 2 Mn ^islssrrrarf. Uitgave: Firma L. J. VEERMAN, Heusden. No. 5164. Woensdag 7 October 1931, FEUILLETON *AND VAN AlTE^ Dit blad verschjjnt WOENSDAGMORGEN en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, en franco per post beschikt f 1.40. Afzonderlijke nummers 6 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. vergadering van den Raad der ge meente ZUILICHEM, op Woens dag 30 September, des n.m. half drie. Voorzitter: Edelachtb. Heer T. v. Hoogstraten. Secretaris: WelEd. Heer H. C. van Os. Aanwezig alle leden. De vergadering wordt door den Voor zitter geopend met het formuliergebed. Als stemmingscijfer wordt getrokken no. 2, zoodat de stemmingen beginnen bij het lid van Brakel. De Voorzittejr leest de notulen der beide vorige vergaderingen, aangezien de Secretaris het in zijn keel heeft, die worden goedgekeurd. Ingekomen stukken: Schrijven van den Toeristenbond van den A.N.W.B., waarin de gemeente ver zocht wordt, om als buitengewoon lid, tegen een jaarlijksche contributie van f25.tot dezen bond toe te treden. De Voorzitter zegt, dat B. en W. overtuigd zijn van het groote nut van de vereeniging, doch gezien de groo te moeite die men heeft gehad om een sluitende begrooting te maken, heeft het college niet de vrijmoedigheid den raad voor te stellen op het verzoek in te gaan en stellen zij daarom voor, af wijzend te beschikken. De raad gaat hiermede accoord. Schrijven van Ged. St., naar aan leiding van een klacht van M. v. d. Maas en anderen, inzake wateroverlast. Bij dit schrijven is 'n afschrift gevoegd van een brief van den Ingenieur van den provincialen waterstaat. De ge meente heeft indertijd een terreintje, gelegen aan de Zuidzijde van de Ham- steeg, in erfpacht afgestaan aan H. v. Herpt voO|T het bouwen eener wo ning, met een gedeelte sloot. Van Herpt heeft van het bestuur van den dorps polder vergunning gekregen, den sloot af te dammen, onder voorwaarde, dat hij daar een heining plaatste, nu is er daardoor geen afwatering meer en on dervinden de verder gelegen perceelen overlast van het water, vandaar hun klacht tot Ged. Staten. Ingevolge het advies van den Ingenieur, dringen Ged. St. nu aan, in de politieverordening een bepaling op te nemen, waarbij ruiming en zuivering van waterloopen verplich tend wordt gesteld. De Voorzitter zegt, dat B. en W. deze kwestie in hunne vergadering heb ben besproken, doch het college acht de zaak niet belangrijk genoeg, om daarvoor een bepaling te gaan maken. De bedoelde sloot valt niet onder het provinciaal wegenreglement. Van Herpt is genegen er een duiker in te leggen, als de verder gelegen perceelen dit ook doen, omdat als hij dit alleen zou doen, het euvel daarmede niet verhol pen is en het water verder op toch weer blijft staan. Wilde men het geza menlijk doen, dan waren het voor ieder slechts geringe kosten, als de gemeente de verplichting gaat voorschrijven, dan zal er heel wat moeten gebeuren, waar mede nog wel even gewacht kan wor den. Van Herpt en anderen zou ge vraagd kunnen worden de sloot wat op te halen. De heen v. Dalen zegt, dat al zou men in de politieverordening de ver langde bepaling opnemen, dan daarmede het euvel nog niet zou zijn verholpen, men kan daaraan geen terugwerkende kracht geven, de bepaling kan alleen effect opleveren voor de toekomst. Zou v. Herpt de toestand verbeteren, dan blijft het water 25 meter verder toch Weer staan. De heer Kaselaar gelooft ook, dat alleen verbetering is te krijgen, als de anderen ook meewerken. Op welke wij ze zijn de menschen, die overlast van het water ondervinden te helpen? De heer v. Dalen merkt op, dat zij alleen geholpen kunnen worden als zè zelf een rioleering leggen. De heer. v. Veen vreest, dat dan bij iedere woning wel een duiker gelegd zal mogen worden. De heer v. Dalen merkt op, dat de eigenaar van het land, van Herpt toe stemming heeft gegeven den sloot te dichten, als hij een heining plaatste. De heer v. Veen acht het toch wel gewenscht, de bepaling op te nemen, om daardoor in de toekomst dergelijke gevallen te voorkomen. De Voorzitter acht het beter, dat eerst met de belanghebbenden wordt over legd, om verbetering te krijgen. De raad gaat daarmede accoord. Rekening en begrooting 1932 der Ge zondheidscommissie te Zaltbommel, wordt voor kennisgeving aangenomen. Begrooting van den Warenkeurings- dienst 1932, kring 's-Bosch. Als bijdra ge voor deze gemeente is een bedrag geraamd van f 109.65. Wordt eveneens voor kennisgeving aangenomen, j Schrijven van den heer de Man, die benoemd is als onderwijzer aan de openbare lagere school alhier, inhou- j dende bericht, dat hij deze benoeming 1 aanneemt en daarbij den raad dank brengt voo,r het in hem gestelde; ver- trouwen. j De Voorzitter deelt mede, dat deze j benoeming door het niet aannemen van den heer Benjaminse van zijn benoe ming, gehaast moest gaan, omdat de heer de Man ook in een andere plaats op de voordracht voorkwam. Door de zen haast is verzuimd, de benoodigde stukken aan den Inspecteur voor het L.O. toe te zenden voor advies, zoodat de benoeming daardoor onwettig is. De Secretaris is voo-r deze kwestie naar Tiel geweest en het onderhoud dat deze met den betrokken Inspec teur heeft gehad, heeft tot gevolg, dat B. en W. den heer de Man voor tijdelijk hebben aangesteld en den raad voor j stellen, om het raadsbesluit van 17 j Sept., waarbij de heer de Man benoemd is, in te trekken. Zoodra het advies Naar het Fransch. *2: i r i 1 ITO 4-) I i M U Hij bezocht in dien tijd verschillend^ landen, waarbij hij de zeden en wetten van vele staten bestudeerde, vooral met betrekking tot de juridische waten schap. Te Havre kocht hij een prachtig stoomjacht, de „Alouette", en na het met een volledige equipage bemand te hebben, vertrok hij. Zijn ouders waren reeds lang dood, hij had geen familie en was door zijn groot vermogen geheel onafhankelijk. Hij stoomde naar Indië en landde na eenige maanden te Batavia. Daar bleef hij veel langer dan hij zich had voor genomen. Die prachtig gelegen plaats met haar gemengde bevolking, met haar Ooster- sche weelde, haar vermaken bekoorde den jongen man, die geïntroduceerd werd bij de voornaamste familieën, zoo dat hij zijn vertrek telkens uitstelde. Op een der schitterende feesten, waar men Europeanen, Chineezen en aan zienlijke inlanders ziet, waar alles schit tert van diamanten en goud, waar dui zenden lichten hangende aan de tak ken der boomen, een tooverachtig licht verspreidden, ontmoette Jean Demarr Margaretha; haar bekoorlijkheid, haar beminnelijk karakter betooverde hem; hij van den Inspecteur dan is binnenge komen, kan een nieuwe benoeming plaats hebben. De raad besluit volgens het voor stel van B. en W. Verzoek van de muziekvereeniging, om gedurende een of twee avonden per week de beschikking te mogen heb ben over een lokaal der openbare la gere school, voor het houden van re- petitie's. De Voorzitter zegt, dat door B< en W. reeds op korten termijn hiervoor vergunning is verleend, het college stelt thans voor, de gevraagde vergunning onder de gebruikelijke voorwaarden te verleenen. De heer v. Dalen heeft er niets te gen, doch zou willen bepalen, dat de repetitie's niet langer gehouden worden dan tot half tien. De heer Kanselaar acht dit niet noo- dig, de vereeniging heeft hare repeti tie's vervroegd, de laatste repetitie was om 9 uur reeds afgeloopen. Met algemeene stemmen wordt de gevraagde vergunning verleend. Met algemeene stemmen wordt be sloten, wederom uitstel te vragen van de verplichting tot het geven van gym nastiekonderwijs. Het suppletoir kohier der honden belasting wordt vastgesteld op een be drag van f40.75 Aan A. van Baaien wordt voor het 2e halfjaar 1931, op zijn verzoek ont heffing van hondenbelasting verleend. Verzoek tot het houden van een land- bouw-wintercursus. De Voorzitter licht dit voorstel toe en zegt, dat de aanvrage is ingediend j door het ;hoofd der school, den heer J. H. Rüger te Aalst en dat zich voor den cursus 16 leerlingen hebben aan gemeld. Overtuigd van het nut van een dergelijken cursus, stellen B. en W. vóór, den Minister de vereischte vergunning te Vragen. Met algemeene stemmen wordt dit voorstel aangenomen. Als leden van de Commissie van toezicht op dezen cursus worden aan gewezen, B. 'en W. Vaststelling rekening '1930. Deze rekening is onderzocht door een commissie, bestaande uit de hee- ren v. Brakel, Hooijkaas en v. Vugt, welke commissie een schriftelijk rap port heeft ingeleverd, waarin zij tot de slotsom is gekomen, dat alles in orde is bevonden, over een paar punten zag zij zich gaarne mondeling toege licht. De ontvangsten bedragen v. d. ge wonen dienst f 25936.63, de uitgaven f 25305.85i/2, batig slot alzo f 630.77y2. De kapitaaldienst sluit in ontvangst en uitgaaf met een bedrag van f3988.02. De heer Hooijkaas zegt, dat de com missie een bevelschrift heeft aange troffen, waarin in letters een bedrag van f5.55 stond aangegeven en in cij fers f5.25. Bij onderzoek blijkt deze opmerking juist. De heer Hooijkaas zegt, dat de com dacht niet meer aan vertrekken. Hij had nog nooit bemind, en nog den vorigen dag waren alle meisjes hem onverschillig, maar nu hij haar had gezien, gesproken, met haar "onbeschrij felijk schoon gelaat, haar schitterend zwarte oogen, haar weelderig raven zwart haar. Voor hem bestond in de wereld slechts één stad, en in die stad met haar heerlijken plantengroei, zag hij slechts een wezen, dat hij hartstochte lijk liefhad, Margaretha in haar prach tige Oostersche kleeding, die hare sier lijke, slanke gestalte zoo deed uitko men. Haar bemin ik, haar alleen, riep hij uit, zij zal de mijne zijn. Ook Margaretha had hem reeds na de eerste ontmoeting innig lief. Overal, waar feesten gevierd werden, waren zij bij elkaar en weldra besloten zij, dat hij haar bij haar vader ten huwelijk zou vragen. De familie Genisvieu nam reeds voor zestig jaren de eerste plaats in bij de firma Beaupréault; die plaats was van vader op zoon overgegaan. Allen waren steeds innig gehecht aan het huis der Ëeaupréaults, die daarvoor steeds hoogst erkentelijk waren. Ruim zestig jaren geleden werd de firma, tengevolge van politieke omstan digheden, door een zwaren slag getrof fen en een faillissement was onvermij delijk. Alle personen, die kapitaal in de zaak hadden, vroegen hun geld terug; slechts een oude boer, die jaren lang met de firma zaken dreef en haar ten volle vertrouwde, bood haar vijftigduizend gulden aan, die hij kort te voren van een neef geërfd had. Een droppel water in den oceaan, en toch bracht hij redding. Vijftigdui zend gulden; het was zeer weinig, toch legden zij den grondslag tot nieuw ver trouwen; de firma bloeide meer dan ooit te voren. De oude Beaupréault nam den oud sten zoon van den boer op zijn kantoor. En zoo ging het voort van vader op zoon; Beaupréault werkten steeds trouw te zamen. Margaretha's vader rustte onder de veranda van zijn fraai huis, toen Jean Demarr bij hem werd aangediend. Hij was door den tuin gekomen, waarin de villa zich achter het geboomte ver school, als de grieksche tempel in het heilig oerwoud. Genisvieu ontving hem zeer beleefd en gelastte een Maleischen bediende ververschingen te brengen. Jean Demarr deelde hem onmiddelijk openhartig het doel zijner komst mede. Mijnheer, zeide hij ik heb uw dochter innig lief en hoop, dat gij u niet tegen ons huwelijk zult verzet ten. Met enkele woorden deelde hij mede, wie hij was en noemde ook het bedrag van zijn vermogen. Met onverstoorbare kalmte hoorde Genisvieu hem aan. Jean Demarr wachtte in zenuwach- tigen angst het antwoord af. Mijnheer, zeide de vader ik weet, wie gij zijt, en uw aanzoek ver eert mij zeer. Hadt gij mij een paar dagen vroeger bezocht, dan zou uw huwelijk waarschijnlijk tot stand zijn gekomen; nu is het echter te laat. Te laatriep Demarr op doften toon uit en waarom? missie in de rekening heeft gevonden'n bedrag van f 13.voor een reis naar Rotterdam van 3 personen, een rekent evenwel f5.een tweede f4.en de derde f3.vanwaar dit verschil? I>e heer v. Dalen antwoordt, dat 1 j en 2 vertering hebben betaald bij de reiskosten, de 3de heeft alleen zijn reiskosten betaald. De Voorzitter merkt op, dat men alles zoo zuinig mogelijk heeft aan gelegd. De heer Hooijkaas zegt, dat de com missie geen aanmerking maakt op het bedrag, had er in eens gestaan f 13. voor reiskosten, dan zou ze er niet over gesproken hebben, alleen het ver schil vindt ze eigenaardig. Verder komt in de rekening een nota met een be drag van f 17.95 voor, aan reiskosten voor een reis door den Burgemeester naar Tiel en Hellow. De commissie vindt dit nogal hoog. De Voorzitter licht toe, dat dit niet een reis van één, doch van 3 perso nen is geweest. De heer Hooijkaas vindt het bedrag dan niet te hoog, doch de comm. kon niet zien, dat deze reis door 3 per sonen gemaakt werd. Dan kwam de commissie het be zoeken van 2 Hoofden van scholen, wat f56.40 heeft gekost, nogal hoog voor. De Voorzitter zegt, dat voor dit be drag Harderwijk en Kattendijke zijn be zocht. De laatste plaats ligt niet aan het spoor, zoodat de reis per auto moest worden gemaakt. De heer Hooijkaas vraagt, of het niet beter is sollicitanten naar hier, te laten komen, dit kost niet zooveel. De Voorzitter acht het wenschelijker dat de sollicitanten in hun eigen klas worden bezocht, men krijgt dan een beteren indruk dan wanneer ze voor een vreemde klas en kinderen komen te staan, die ze niet kennen. De heer Hooijkaas vindt het bezwaar lijk, dat in zoo'n geval de Secretaris mee gaat, omdat deze geen verant woordelijkheid draagt. De Voorzitter verklaart, dat hij per soonlijk niet mee kon en daarom de Secretaris is meegegaan, om den wet houder te assisteeren. De heer Hooijkaas zou willen voor stellen, dat in dergelijke gevallen de zuinigheid zooveel mogelijk wordt be tracht. De Voorzitter gelooft niet, dat de heer Hooijkaas dit als een verwijt be doelt, gaarne wil hij de toezegging geven, dat steeds in alles de grootst mogelijke zuinigheid zal worden be tracht. De heer Hooijkaas zegt, dat de com missie verder geen op- of aanmerkingen heeft en dus adviseert tot voorloopige vaststelling der rekening, zooals die door B. en W. aan den raad is aange boden. De Voorzitter dankt de commissie voor hare bemoeiingen en het nauw lettende nazien der rekening. George, de zoon van mijnheer de Beaupréault, die, zooals u bekend is, sinds eenige weken in Batavia is, heeft mij eergisteren de hand van Margaretha gevraagd. Maar zij heeft mij liet en niet hem. Ik heb haar hand beloofd aan George, en kan mijn woord niet in trekken. Dat antwoord kan u toch geen ernst zijn, m.ijnheer. Gerisvieu stond op, en onverschillig alsof hij over de meest onbeduidende zaak sprak herhaalde hij: ik heb het beloofd. Margaretha zal haar toestemming nooit geven. Zij was altijd een gehoorzaam meisje, en zal zich ook nu niet ver zetten tegen mijn wil. Jean Demarr was wanhopend. Hij wist, dat Genisvieu een man was, met een ijzeren wil, dat Margaretha voor hem verloren was. Twee dagen later ontmoette hij Mar garetha; met tranen in de oogen deelde zij hem mede, dat haar vader haar den vorigen avond het vreeselijk plan had meegedeeld. In haar wanhoop be loofde zij hem, dat zij alleen de in spraak van haar hart zou volgen, dat zij nooit zou toestemmen de vrouw van de Beaupréault zou worden. Jean wist haar te overreden, dat zij nog denzelfden avond het ouderlijk huis zou verlaten om hem te volgen. 's Avonds laat sloop Margaretha on gemerkt het huis uit en na eenige oogenblikken wierp zijl zich als rade loos in de armen van Jean Demarr. Hij leidde haar naar de kajuit, deed De heer Hooijkaas wil namens zijn fractie nog een opmerking maken, n.l, deze, dat het haar gewenscht voor-i komt, dat betalingen bij' voorschot zoog min mogelijk worden gedaan. Spr. ge looft gaarne, dat het met de beste bedoelingen gedaan wordt, doch het wekt den schijn, dat leverantie's door wethouder van Dalen persoonlijk zijn gedaan, zooals bijvoorbeeld met het ge-: leverde gordijnstof, waarvoor geen ncn ta in de rekening is te vinden. Met het oog op de publieke moraliteit is het beter, dat betalingen bij voorschot tot een minimum worden beperkt en dat steeds de rekeningen der leveranciers worden overgelegd. De Voorzitter merkt op, dat de ge meente, door de bestelling over den heer v. Dalen te doen gaan, een voor deel heeft behaald. Dit waren geen leverantie's door den heer v. Dalen, doch doordat deze de bestelling voor de gemeente deed, werd met korting geleverd, die ten goede kwam aan de gemeente, dus niet aan den heer v« Dalen. De rekening wordt hierop voorloopfg, vastgesteld. Aanbieding gemeentebegrooting 1932. Sluit in ontvangst en uitgaaf op een bedrag van f26088.67. De Voorzitter zou ze voor onderzoek in handen willen stellen van dezelfde commissie, die de gemeenterekening heeft onderzocht. De heer Hooijkaas merkt op, dat het vorige jaar besloten is, de begrooting, niet meer door een commissie te doen onderzoeken. De Voorzitter beaamt deze opmer king, ieder raadslid kan de begrooting dan zelfstandig onderzoeken. Dé heer Hooijkaas dringt er op aan, dat voor de vaststelling een afzonder lijke vergadering wordt belegd, waarbij zoo goed als geen andere punten zullen, worden behandeld. De Voorzitten zal met deze opmer-: king rekening houden. Wijziging besmettelijke ziektegelden verordening. D>e raad heeft voor de overeenkomst, aangegaan met het ziekenhuis te Utrecht, een verordening vastgesteld; om bij opneming van patiënten in, de barakken van dit ziekenhuis, een ge-: deelte der kosten op de belanghebben-: den te kunnen verhalen. Een vierde gedeelte dezer kosten blijven voor -re-: kening der gemeente, bij de hoogst aangeslagenen in de rijksbelasting, kan drie vierde der kosten volgens deze verordening worden verhaald. Ged. St., wien de verordening ter goedkeuring is toegezonden, achten de heffing evenwel niet billijk. Deze het- fing, reeds te doen aanvangen voor een inkomen van f800.acht het col-: lege wel wat sterk. Ze zou eerst met f 3000.willen beginnen. De Voorzitten zegt, dat B. en W. de verordening nog eens hebben na-: gegaan en het college is tot de con-: ciusie gekomen, dat het niet heelemaal haar plaats nemen op een kanapé, en zette zich toen aan haar voeten neer. Door de hevige gemoedsbeweging der laatste dagen was zij zoo geschokt, dat zij in onmacht viel. En toen zij weer tot de bezinning kwam, en al het gewicht van haar misstap begreep, wierp zij zich op da knieën voor Jean neer en snikte han denwringend.: Jean Wij hebben zeer dwaas ge handeld; ik smeek je laat mij vertrekken en teruggaan naar mijn vader. Je weet Jean, dat ik je liefheb, an ders zou ik niet bij je gekomen zijn. en tochtoch is het, dat wij schei den, dat wij elkaar voor altijdvaar wel zeggen. Mijn vader zal toch nooit toestaan, dat wij met elkaar vereenigd worden, en tegen zijn wil kan ik mij niet verzetten. Ik ben thans geheel in je macht, Jean, maar als je van die macht gebruik zoudt willen maken, zou je mijn liefde voor mij vernietigen. En dat zou je toch niet willen, niet waar? Laat mij dus gaan, Jean; ik beloof je, niets zal mijn liefde voor je kunnen vernietigen. Weenend hoorde hij haar aan; en terwijl zij in snikken uitbarstte, her haalde zij: Jean, ik smeek je, doodt mijn liefde niet. Een uur later stonden beiden onder de hooge boomen van het park. 'tWas een prachtige nacht, de sterren flonker den als diamanten. Zij omhelsen elkaar voo rde laatste maal met innige harts tochtelijkheid, en terwijl de tranen haar uit de oogen stroomden, fluisterde zij: Wat er gebeure, Jean, ik vergeet je nooit(Wordt vervolgd.), iiirltUuhu Liiistn irwaard

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1931 | | pagina 1