Tweede Blad voor hat Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. FOSTER'S Parijsclie Modeforieven. 80.5164 Woensdag 1 Oct. BEHOORENDE BIJ HET zich, zoodat men voor de noodige af wisseling kan zorgen. Andere bijzonderheden voor de reis, waarmee men variaties aanbrengt, zijn kleurige sjawls bouquetjes, voor het knoopsgat of om er den kraag mee vast te steken en aardige ceintuurs. PRACTISCHE KLEINIGHEDEN EN JAPONNEN VOOR DE REIS. Over matroosje spelen, geborduurde rokken en „versche boter". „Er bestaan geen groote menschen, alleen maar groote kinderen", beweren enkele wijsgeerige bewoners dezer schoone aarde. Kinderen Bpelen. Ze spelen dat ze soldaat zijn of tramconducteur of koetsier. En we zien dat spelletje glim lachend toe. „Kinderen toch denken we. Maar wat spelen we zelf? Wij vol wassen vrouwen van het jaar 1931 spe len dat we matroos zijn. En dat spelen we liefst aan zee, om dat het zoo toepasselijk is. Een échte zeeman bevindt zich nu wel niet aan, maar óp zee, maar toch het heeft iets met elkaar te maken. En vol genoegen wandelen we, als snoezige operette-matroosjes, langs het strand, b v. in een marineblauw japonne tje van zijden serge, met een vuurroode blouse. De rok heeft van voren breede platte plooien, terwijl de rugzijde glad is. De blouse, van toile de soie, is voor zien van een enormen matrozenkraag, waaronder een groote marineblauwe strook is genopt. De blouse heeft lange mou wen, maar, de marineblauwe mantel, wel ke bij dit pakje gedragen wordt, heeft er geen. Een zelfde costuumpje ziet men ook heel veel van wol in plaats van zijde, waarbij dan de blouse van dunnere stof is. Deze ensembles, uit drie deelen, wor den ook buiten de badplaatsen gedragen, omdat ze zoo practisch zijn. In dat geval heeft de coupe een min der uitgesproken matrozenkarakter en ook de kleur is anders. Men kiest dikwijls de nieuwe tint die den eigenaardigen naam van „versche boter" draagt. Practische kleinigheden. Een goedgekleede dame ziet men op reis zelden iets anders dragen dan soepele wol len stof, zoowel voor de japon als den mantel. Maar op heel mooie, warme dagen, zooals die zelfs laat in het sei zoen nog wel voor kunnen komen, wordt de mantel weggelaten en vervangen door een poort kraagje van dezelfde stof als de japon. Deze kraag of pelerine heeft men op een specialen manier gemaakt. De voorpunten worden niet vrij gela ten maar in de ceintuur geschoven. En deze ceintuur zelf is ook al van nieuw model. Hij is zeer breed, vijf tot acht centimeter zelfs, en wordt van voren met knoopen gesloten. En hij bevindt zich boven een rok die, vol gens de allerlaatste mode-voorschriften niet meer van een heupstuk is voorzien, maar dadelijk van de ceintuur uitgaat. Door heel fijne plooitjes is de ruimte ingenomen en het aangesloten model verkregen. Nu we het toch over nieuwigheden hebben, dienen we tevens te signaleeren de rokken van Engelsch borduursel of "Valenciennes kant die onder den gewo nen japonrok uit komen kijken. Dit modesnufje is zoo nieuw of moeten we mischien zeggen zoo ouder- wetsch dat het oog moeite heeft er aan te wennen. Dezelfde kant of borduursel wordt dan aan het vestje en aan de mouwen her haald. Maar om nu nog eens op het chapiter van de reis terug te komen, vele dames nemen voor koele uren een das, kraag of pelerine van bont mee. Ja zelfs een kort bonten jasje is geoorloofd en mid den in den zomer zien we veulen en mol, astrakan en caracul dragen. Een gekleede japon van bedrukte crê pe de chine is altijd zeer practisch voor de reis, omdat de stof heel weinig be smettelijk is. Daarom zien we dan ook dergelijke toiletten heel veel in vacantie- oorden dragen. En verder veel japonnen van zwarte marocain, die door lichte garneering aan hals en mouwen verle vendigd wórden, Van deze garneering heeft men meestal meerdere stellen bij Het toiiet der oudere dame. Aan het toilst der oudere dame schijnt men in den laatsten tijd meer aandacht te schenken. Of misschien komt het wel doordat de tegenwoordige mode zich beter voor haar eigent en men niet zulke groote veranderingen behoeft aan te brengen om een keurige japon voor een meer bejaarde dame te ontwerpen. Hoe het zij, de toiletten van grijze, zwarte of bruine kant op een onderja pon van gelijke kleur, staan haar voor treffelijk. En de bolero's en korte jas jes, de groote kragen en pelerine zijn het beste wat men wenschen kan om een te forsche taille of breedeheupen een beetje te camoufleeren. WILHELMINE. Onze lezeressen, die uitvoerig wen schen ingelicht te worden over de laat ste mode, zoowel voor dames als kin deren, raden wij dringend aan een abon nement te nemen op ,,Het Nieuwe Mo deblad". Dit uiterst practische Nederland- sche modetijdschrift, hetwelk ook een schat van gegevens biedt voor hand werken in alle genres, is bij de uit gevers dezer courant tegen sterk ge- reduceerden prijs verkrijgbaar. De abonnementsprijs van Het Nieuwe Modeblad 2 maal per maand verschij nende in 16 bladzijden met telkenmale 2 gratis knippatronenbjaden, bedraagt slechts f0.95 per kwartaal, franco per post f 1.25. Vervolg raadsverslag WOUDRICHEM. Hij wijst er op, dat er aan 't bezit van een goede woning ook nog moreele voordeelen zijn verbonden en noemt als een bewijs van tekort aan goede woningen in de gemeente het feit dat er zich voor een drietal in de Landpoortstraat door een particulier gebouwde woningen een zeer groot aantal genoodigden heeft aangemeld. Hij is het er mede eens dat de wo ningen welke gebouwd zullen wor den niet zullen kunnen worden be trokken door personen die thans slechts ruim f i.oo huishuur verwo nen, doch dan zal er toch een op schuiving plaats hebben, waardoor ook deze personen langzamerhand in een betere woning zullen komen. Uit het feit dat er op de oprichtingsver gadering der vereeniging aanstonds 30 aandeelen werden geplaatst onder personen van verschillende categori- ën der bevolking, meent hij toch wel te mogen concludeeren dat de ingeze tenen ook van meening zijn dat er iets ten opzichte van de woningver betering moet worden gedaan. Hij had dan ook niet anders gedacht, dan dat B. en W. spontaan het voor stel zouden hebben gedaan tot inwil liging van het verzoek en dat dit door den Raad met algemeene stem men zou zijn aangenomen. De Voorzitter zegt dat hij er niet het minst op tegen heeft dat de Ver eeniging tracht verbetering in de wo ningvoorziening aan te brengen, maar dat hij alleen heeft willen opmerken dat bij het bouwen van nieuwe wonin gen buiten de Koepoort de krotten in de Vesting zullen blijven bestaan, hetgeen z. i. bezwaarlijk is. Het lid v. Wendel de Joode zegt bij de bespreking dezer aangelegen heid even terug te willen gaan naar de installatie van den burgemeester, bij welke gelegenheid hij heeft ge zegd dat er in deze gemeente veel is dat het schoonheidsgevoel geweld Hij zegt dat hij zoowel in zijn raads lidmaatschapsperiode als ten tijde van zijn wethouderschap steeds voor ver betering van woningen is geweest en aan de door de Gezondheidscomm. gedane verzoeken tot verbetering of onbewoonbaarverklaring van wonin gen altijd heeft medegewerkt. Ten aanzien van het verzoek van de wo- ningbouwvereen. heeft hij echter veel bezwaren. Indien buiten de Koepoort zal worden gebouwd, zullen de mest vaalt en de beerputten aldaar moe ten verdwijnen en nu is het wel ge makkelijk te zeggen, dat de toestand daar thans ook niet deugt, doch moei lijker zal het zijn, daarvoor een ge schikter plaats te vinden. Hij vreest, dat indien de inwoners te ver zullen moeten gaan, weder dezelfde toestand van vroeger zal worden verkregen, n.l. dat de beer in grachten, enz., zal worden geworpen. Ten tweede is zijn bezwaar dat middenstandswoningen zullen worden gebouwd welke door den minderen man niet bewoond zul len kunnen worden. Van de opschui ving als gevolg hiervan verwacht hij niet veel heil, daar hij verschillende personen gesproken heeft die ver klaren niet meer huur dan thans te willen verwonen. Hij is tevens van meening dat het vertrek van perso- sonen uit de gemeente tengevolge van het gebrek aan woningen zeer sporadisch zal zijn voorgekomen. Hij meent dat het vertrek uit de gemeen te niet plaats heeft tengevolge van het gebrek aan woningruimte, maar uit oorzaak dat er in de gemeente geen brood te verdienen is. Hij kan er zich mede vereenigen indien wordt overgegaan tot onbewoonbaarverkla ring van slechte woningen, zoodat de eigenaars dan andere kunnen bou wen, doch voelt niets voor inwilli ging van het verzoek. Als dat wordt ingewilligd dan zal het gevolg wor den, dat de Vesting de tobbe wordt, waar de vuile wasch in blijft stinken. Het lid Holster zegt niet veel te hebben toe te voegen aan het gezeg de door het lid v. Wendel de Joode. Hij is er tegen, dat de gemeente voor grond zal zorgen om woningen te gaan bouwen, waar geen enkel arbeider in zal kunnen wonen. Dan vindt hij het beter dat wijk A. een beter aanzien krijgt en de krotten worden opgeruimd. Hij zou aan de vereeniging de vraag willen stellen of er geen ander stuk grond te krij gen is en waarom juist de aandacht is gevallen op een stuk grond dat aan een alleenstaande juffrouw toebe hoort, die zich niet zoo goed kan verdedigen als een manspersoon. Hij is van meening dat het aan den anderen kant gelegen stuk grond voor het beoogde doel zeker zoo geschikt zou zijn. Ook hij gelooft, dat de uit trek uif de gemeente niet het gevolg is van het gemis aan woningen, doch van het feit dat alhier voor de men schen geen werk te vinden is. Hij zou het dan ook beter oordeelen indien getracht werd in de gemeente wat industrie gevestigd te krijgen. In ver band met een en ander is hij tegen inwilliging van het verzoek. Het lid v. d. Wiel zegt dat de fout van de leden van Wendel de Joode en Holster is dat deze steeds van middenstandswoningen spreken, hoe wel hij gelooft, dat daarvan in het adres niet wordt gesproken. Ten aan zien der opschuiving heeft hij ook een ander idee en hij is van meening dat door het beschikbaar komen van meer betere woningen ook de perso nen, die thans in een krot wonen, een betere woning zullen kunnen gaan betrekken, waarvan de huur dan even eens wel wat minder zal worden, aangezien ze anders heelemaal leeg zouden blijven staan. Hij kan zich verder bij het gezegde door de voor standers neerleggen. Het lid Viveen zegt dat uit de be sprekingen is gebleken, dat men het aangaande de verbetering van de wo ningvoorziening wel eens is, doch dat er verschillende manieren zijn om die aan te pakken. Door eenige leden is opgemerkt, dat het vertrek uit de gemeente alleen een gevolg zou zijn van de malaise, doch dit standpunt kan hij niet deelen en hij meent dan ook dat de gemeente een gezonde politiek moet voeren en dat wij meer vooruit moeten kijken. Er moet ge zorgd worden dat de menschen hier kunnen blijven wonen en het is z. i. een verblijdend verschijnsel dat jong getrouwden iets meer eischen gaan stellen en bijv. niet meer in de Nieuw- stad gaan wonen. Het acht het de plicht der gemeente hier leiding te geven in het algemeen belang. Het lid Daim vraagt of de veree niging al eens meer beproefd heeft gronden te verkrijgen. Hij meent dat er in de Zandsteeg nog wel bouw terrein te koop is, dat misschien ook wel goedkooper uit zou komen. Het lid Spiering zegt dat elk ter rein in de Zandsteeg niet geschikt is voor een complex woningen en dat juist het oog was gevallen op een terrein onmiddellijk buiten de Koepoort omdat men dan niet ver van de kom afzit. Op de vraag van het lid Holster of de aanvrage der vereeniging een besluit van de ledenvergadering is, antwoordt het lid Spiering dat enkel nog maar gevraagd wordt onder na der overeen te komen voorwaarden gronden beschikbaar te willen stel len, zoodat hiervoor nog geen be sluit van de ledenvergadering noodig is. Naar aanleiding van de door het lid Holster gevraagde of niet even goed het aan den anderen kant der Zandsteeg aanwezig stuk grond ge schikt zou zijn, deelt het lid Kuijpers mede dat daar rekening moet worden gehouden met de begraafplaats, aan gezien met bouwen daarvan 50 M. verwijderd moeten blijven, terwijl de aangewezen plaats ook meer gele genheid biedt tot uitbreiding. Er is geen oogenblik aan gedacht dat de betrokken eigenares minder weer stand zou kunnen bieden. Het lid Holster blijft bij zijn mee ning dat de aanwezigheid van het kerkhof niet het minste bezwaar is en hij begrijpt niet, waarom niet ge tracht is aan de andere zijde van- den weg een stuk grond te verkrij gen. Ook het lid v. Wendel de Joode meent dat de grond aan de andere zijde voor bouwterrein zeker zoo ge schikt is als het stuk, waar thans het oog op, is gevallen. Daarna wordt het verzoek van de vereeniging met 5 tegen 2 stemmen, die der leden v. Wendel de Joode en Holster, aangenomen en besloten dat getracht zal worden het bedoelde stuk grond in eigendom te verkrij gen en zoo hiertegen bezwaren moch ten zijn, met een nader voorstel tot onteigening te komen. Door B. en W. worden vervolgens aangeboden dè gemeentebegrooting en de begrooting van het Burgerl. Armbest., beiden voor het jaar '32. Door den Voorz. worden tot leden der commissie van onderzoek aange wezen de heeren Daim, v. Wendel de Joode en van der Wiel. In verband met de benoeming van een commissie van onderzoek deelt het lid Viveen mede dat het z.i. op den weg van den Raad ligt een be sluit te nemen, waarbij aan de leden van commissiën eenige vergoeding wordt toegekend voor het werk, dat zij in het belang der gemeenschap verrichten en waarvoor door hen ei gen tijd wordt opgeofferd. Hij stelt dan ook voor hiervoor een vergoe ding van fi.50 per vergadering toe te kennen. Het lid Kuijpers zegt dat hij het ook wel wenschelijk acht dat de le den, die hiervoor toch hun tijd op offeren, hiervoor een kleine vergoe ding ontvangen. Hij zegt dit te meer daar hij niet voor zijn eigen persoon behoeft op te komen, aangezien zijn tractement toch doorgaat. Het lid v. Wendel de Joode zegt' dat we hier zitten om de gemeente belangen te behartigen, waartoe de: leden zijn gekozen en meent dat de leden daar persoonlijk ook wat voor over moeten hebben. Daarbij zijn de financiën niet van dien aard dat daar mede zoo maar kan worden omge sprongen. Hij wil den ouden toestand handhaven en kan het voorstel niet steunen. Het lid Spiering zegt dat het zijn' 1. Het is in Egypte, dat we onze vrienden Rob en Ouwe Daan terugvinden. Rob, die veilig door de zendeling van het onbekende eiland naar de plantage van zijn ouders was terugge bracht, kreeg een prachtgelegenheid om het land der Phaurao's een bezoek te brengen. Een oud vriend van z'n vader, Prof. Prewe, schreef n.l. dat hij binnenkort onderzoekingen in de oude koningsgraven zou doen. Dat was iets voor onze avonturier. Eenige weken later zat hij al in de veranda van het huis van Prof. Prewe en luisterde naar diens onderhandelingen met een oude Arabier, Beni Ameen genaamd. Beni Ameen had in de woestijn een oud,Egyptisch ornament gevonden en wenschte dit aan den beroemden onderzoeker te verkoopen. 2. „Is de plaats waar je het vond, gemak kelijk te bereiken, Beni Ameen vroeg de profosser. „Ik heb ezels gereed staan, om U er te brengen," antwoordde de Arabier. Rob en Ouwe Daan stemden dadelijk toe, om hun vriend te vergezellen en binnen een uur hadden ze Cairo verlaten en passeerden de Sphinx op hun weg door de woestijn. 3. De tocht ging over zandige heuvels en leidde langs ruïnes van tempels. De oude Arabier weidde er geen aandacht aan, maar ging recht af op een oude pyramide, die in de verte grijs afstak tegen het diepe blauw van de hemel. is al te vaak oorzaak van slechte spijsvertering en verstopping. Neem meer beweging en ge- gebruik Foster's Maag- pillen, het afdoende laxeermiddel. -ZV 0.65 per Flacon.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1931 | | pagina 5