Zuinige Huisvrouwen verleent, onder voorwaarden, nog na der door B. en W. vast te stellen in overleg met van der Pol. Met op één na algemeene stemmen gaat de raad hiermede accoord. De heer Sodierland stemde tegen. Verzoek van den administrateur van het Q.E.B., om zijn salaris meer in overeenstemming te willen brengen met de werkzaamheden die daaraan zijn ver bonden. Eenzelfde verzoek van den monteur van het bedrijf. Deze heeft zijn verzoek toegelicht met cijfers. In deze toelich ting zegt de monteur, dat het aantal aansluitingen bedroeg: 1 Januari 1927, 158; 1 Januari 1928, 190; 1 Januari 1929 211; 1 Januari 1930, 250; 1 Jan. 1931, 282. Het gemiddelde verbruik be droeg in 1927 49 K.W.U. per aanslui ting, thans plm. 61 K.W.U. per aanslui ting. In 1927 bedroeg het tekort op de stroom garantie 1700 K.W.U., dit is heden omgezet in werkelijk verbruik. In 1927 bedroeg het stroom verlies 38 pCt., thans plm. 24 pCt. Ingekocht wer den in 1927 plm. 31000 K.W.U., in 1930 plm. 49000 K.W.U. De Voorzitter stelt voor, deze adres sen te behandelen bij de begrooting van het G.E.B. Wethouder Roza merkt op, dat B. en W. over deze kwestie niet tot over eenstemming kunnen komen. Besloten wordt de beide verzoeken aan te hou den. Schrijven van het gemeentebestuur van Gorinchem, om in de overeenkomst, aangegaan tot het opnemen van zieken die lijdende zijn aan besmettelijke ziek ten in de barakken dier gemeente, een bepaling op te nemen, dat als er in de barakken uit de aangesloten gemeente 50 lijders zijn opgenomen, deze voor verdere lijders voorzieningen moet tref fen. De Voorzitter licht toe, dat dit be trekking heeft in geval van een epide mie. De heer Bouman zegt, dat als hij het adres goed begrijpt, als er 60 lijders zijn aan een besmettelijke ziekte, 10 niet kunnen worden opgenomen. De Voorzitter stemt dit toe, de kos ten voor die 10 komen dan voor de gezamenlijke gemeenten. Spr. zou het advies willen geven, de verlangde be paling op te nemen, de gemeente kan er niet buiten, deze regeling is voor haar het goedkoopst, gaat zij er niet op in, dan zou ze zelf barakken moeten bouwen. De heer Roza licht nogmaals toe, dat de regeling slecht9 voor 5 jaar geldt. Voorstel van B. en W., tot verlaging van den prijs van het electrisch licht irnet 5 ct. per K.W.U. De heer Roza zegt, dat het tot goed begrip noodig is te zeggen, dat het de bedoeling van B. en W. is, de prijs met ingang van 1 Januari op een prijs ai. 40 ct. per K.W.U. te stelien, er gaat dus alleen 5 ct. van den winterprijs af, de zomerprijs blijft hetzelfde. De heer v. Wijk zegt, dat vroeger een zomerprijs in het leven is geroe pen, om het verbruik gedurende de zomermaanden te bevorderen. De Voorzitter gelooft niet, dat deze maatregel veel heeft bewerkt. Het be drijf is het vorig jaar niet zoo gun stig geweest. Wethouder Roza merkt op, dat in 1929 slechts 2303 K.W.U. van 40 ct., daartegenover 12503 van 45 ct. zijn af genomen. Voor de gebruikers betee- Irent de verlaging van den winterprijs heel wat, verlaging van den zomerprijs weinig. Spr. zegt, dat men slechts kan hopen, dat de toekomst verdere verla ging toelaat. De heer v. Wijk zegt, dat de P.N. E.M. ook een verlaging voor het kracht- verbruik heeft toegestaan. Wethouder Roza merkt op, dat de Ideine krachtverbruikers hier steeds in een gunstige conditie hebben verkeerd, die prijs was hier reeds lang 20 ct., toen de P.N.E.M. nog 25 ct. rekeinde. Aangezien er altijd nog menschen zijn, die in twijfel verkeeren of het wel i'uist is geweest, dat de gemeente het tedrijf in eigen beheer heeft gehou den en of het niet beter ware geweest, dat het bedrijf aan de P.N.E.M. was overgedaan, heeft spr. zich de moeite getroost, de resultaten van het bedrijf eens na te gaan. Indien het bedrijf fcvare overgedaan, zou het misschien voor de lichtverbruikers iets voordee- liger zijn geweest, wat de lichtprijs be treft, doch daartegenover staat, dat den belastingbetaler een buitengewoon groot voordeel is bezorgd, zoodat de gemeen te gefeliciteerd kan worden, dat het be drijf niet is overgedaan. Er zijn geval len, dat een belastingbetaler de stroom niets kost, als men rekening houdt met de belasting die hij zou hebben moe ten betalen als het bedrijf was overge geven. De gemeente, aldus spr., haalt aan Inkomstenbelasting van de ingezetenen f20.000.Spr. heeft eens nagegaan, wat de belasting zou hebben moeten zijn als op het bod der P.N.E.M. was ingegaan. De belasting zou dan met één vierde verhoogd moeten zijn om de uitgaven te dekken, wat dus een aneerdere belasting beteekende van f 5000.Door het in eigen beheer bouden, heeft de gemeente over de laatste 3 jaren een voordeel verkregen van 3 maal f5000.is f15030.dus ten naastenbij het bedrag, dat de •P.N.E.M. voor het bedrijf heeft willen geven. Dit zijn geen cijfers die maar zoo worden genoemd, doch die met de noodige bewijzen gestaafd kunnen worden. Iemand die nu f 200.aan belasting betaald, zou bij overdracht f250.dus f50.meer hebben moe- maakt: 1. Mej. A. J. M. Taselaar, ten betalen, waarvoor hij nu 125 K.W.U. .Utrecht; 2. H. M. v. Aken, Rotterdam; aan stroom heeft kunnen verbruiken,13. H. Lobbezoo, Breda, zoodat beschouwd mag worden, dat hij j Mej. A. J. M. Taselaar wordt met die 125 K.W.U. gratis heeft gekregen.algemeene stemmen benoemd. Nu zal -men misschien zeggen, als het zoo gunstig is, waarom dan niet verder In de vacature P. J. Mul aan de O.L. school te Wijk, zijn op de voor- verlaagd. Doch dan moet men niet ver- dracht geplaatst, de heeren: 1. L. A geten, dat er altijd nog een gedeelte Kranenburg te Numansdorp; 2. W. C. der ingezetenen is, die niet in de ge-de Man, Gorinchem; 3. W. K. Benja- legenheid zijn, om aan te sluiten. Hetminse te Capelle. lijkt B. en W. daarom billijk, dat ziij j De heer L. A. Kranenburg woedt met die wel in de gelegenheid zijn het licht algemeene stemmen benoemd. te nemen, iets meer betalen, in den Vaststelling recognitie voor in ge- I vorm van iets hooger tarief. bruikgave van een stukje gemeente- Volgens de begrooting zult u zien, grond, dat de post verlies het volgend jaar De Voorzitter licht toe, dat de ben- geraamd wordt op f1200.die korte zinepomp geplaatst door B. Mouthaan tjaren geleden nog f7000.bedroeg, in de Veldstraat, op gemeentegrond |*toen zonder aflossing, nu met een at-staat en dat de Texaco Compagnie hier- I lossing van f3080.Als de raad de voor f2.50 pef jaar wil betalen. B. en stroomprijs niet ging verlagen, is *t vol- W. stellen voor, hierop in te gaan^ strekt niet gewaagd te beweren, dat het j De raad gaat hiermede accoord. bedrijf dan het volgend jaar op zijn I Wijziging gemeentebegrooting 1931. volle stichtingskapitaal van f 90.000.Wijziging moet plaats hebben tot een rendabel is. Het mag dus van het ge- bedrag van f210.wat kan gebeuren meentebestuur als een wijze daad wor- uit den post onvoorzien, den beschouwd dat het 'tbedrijf aan- Hiertoe wordt besloten; eveneens zich heeft gehouden. j wordt besloten van het batig slot der Met algemeene stemmen wordt hier-rekening 1930, f2500.over te bren- op het voorstel van B. en W., om de gen op de begrooting 1931, om meer i stroomprijs met 5 ct. te verlagen, aan- stabiliteit te brengen in de batige sloten, genomen. Wethouder Roza licht toe, dat B. j Voorstel van B. en W. tot aankoop en W. meenen, op het oogenblik niet van een motorbrandspuit. met een voorstel tot belastingverlaging j De Voorzitter zegt, dat van de firma te moeten komen, het college zou met F. Bikker te Rotterdam een aanbod is het oog op de onzekere tijden, hier- ontvangen voor de levering van een mede willen wachten om den zekersten motorbrandspuit. Deze spuit zal f1650 weg te bewandelen, men kan dan het kosten, met geheele uitrusting totaal volgend jaar weer zien. f 2200. B. en W. zouden hiervan f 1000 Intrekking en vaststelling pensioen- willen brengen op de begrooting der grondslagen. afdeeling Aalburg en de rest op de ge- De Voorzitter licht toe, dat ten on- meente Wijk. i rechte voor den administrateur van het De heer v. Wijk meent, de vraag G.E.B. met ingang zijner benoeming te moeten stellen, dat, als men een een pensioengrondslag is vastgesteld, ,spuit heeft, men dan ook voldoende water dit behoefde eerst te geschieden met heeft. Er is vroeger aleens meer over ingang van 1 Januari 1930. B. en W. aanschaffing van een motorbrandspuit stellen daarom voor, het genomen be- gesproken, doch toen stuitte de aan- sluit in te trekken en de pensioengrond- schaffing af op het feit, dat er geen slag vast te stellen ingaand 1 Jan. 1930. 'Weet U waarom over de geheele 'wereld meer Quaker verkocht wordt dan eenig ander haverpre- paraat in pakken? De kostelijke, yersche nootsmaak - een speciale Quaker-eigenschap - heeft dit zuivere en voedzame product zoo populair gemaakt. De tegenwoor dige groote pakken bevatten 5 ons netto. den rug toebracht. De vrouw zakte in elkaar en overleed kort daarop. Het i lijk is door de politie in beslag genomen. De dader is aangehouden en ter be schikking van de Justitie gesteld. o STAKING BIJ WERKVERSCHAFFING. Ongeveer 150 arbeiders, werkzaam bij de Rijkswerkverschaffing in de Weite- manslanden onder Vriezeveen, hebben hun arbeid neergelegd. De oorzaak is gelegen in een looncon- flict, terwijl de arbeiders zich tevens be klagen over het optreden der opzichters. De stakende arbeiders zijn afkomstig uit Almelo, Lonneker, Oldenzaal, Ensche dé en Delden. voldoende water voor te vinden is, heb- j ben B. en W. de zaak ook van deze zijde goed bekeken? Aldus wordt besloten. Verder wordt nog een pensioengrond slag vastgesteld voor den heer W. A. De Voorzitter zegt, dat hij vroeger Schouten, als administrateur der Ebbe. ook in de meening heeft verkeerd, dat j Daar geen der heeren iets voori de i er geen voldoende water is te vinden, rondvraag heeft, sluit de Voorzitter de doch nu hij de demonstratie te Alm- j vergadering, kerk heeft bijgewoond, is spr. tot an dere gedachten gekomen. Op 690 M. afstand kan deze spuit het water halen. De slangen van de tegenwoordige spui ten kunnen worden gebruikt. De heer v. d. Velden zegt, dat het ONTSLAG IN DE GLASINDUSTRIE. j. De N. V. Vereenigde Glasfabrieken te is zooals de heer v. Wijk zegt, tot T - f heden gold als bezwaar voor de aan- h<*ben ">6a»g van 10 Oct Itiiuieiiland. daartoe genoodzaakt door overproductie en de val van het Engelsche pond, het schaffing van een motorspuit, het ge brek aan water, doch het is zooals de Voorzitter zegt, het water kan over een [ongeveer 125 man sterke personeel ont- afstand van 600 meter worden gehaald, slagen Alleen enkele bazen en voorman het geheele „Hoekske", geheel Aal- nen zijn nog in het bedrijf werkzaam. burg zou kunnen worden geholpen, slechts een klein gedeelte der gemeente zou bezwaar opleveren, daar is mis- schien geen water te krijgen, j De heer Bouman is niet overtuigd, dat de spuit het water over den dijk kan brengen. De heer Roza meent, dat als de spuit DE RENTE DER RIJKSPOSTSPA AR BANK. Er is onlangs bericht, dat met ingang van 1 Januari 1932 de rente bij de Rijks postspaarbank 3 pCt. zal bedragen. Het kan zijn nut hebben er op te wijzen, dat het water tot een hoogte van 40 a 50 die rente op genoemden datum 3 pCt. zal kunnen bedragen. BRAND. Op de boerenhofstede van W. A. van Reeuwijk te Zegwaard, zijn drie hooiber- meter kan opvoeren, een dijk van 7 meter geen bezwaar vormt, i De heer v. Wijk gelooft, dat deze gemeente niets heeft aan een motor spuit. Ook de heer Bouman gelooft, dat een gedeelte van deze gemeente niets aan een motorspuit heeft, omdat gen en twee schuren afgebrand. De brand er geen water is. De heer Roza vraagt of men, omdat een gedeelte niet te helpen is, de rest van de gemeente dan ook maar moet 1 laten afbranden. I Besloten wordt dit punt aan te hou- den tot een volgende vergadering, op- dat men zich eerst beter op de hoogte kan stellen, hoever de gemeente met een dergelijke spuit is te bereiken. Aanbieding gemeentebegrooting, die der afdeeling Aalburg en het G.E.B. voor den dienst 1932. De gemeentebegrooting sluit in ont vangst en uitgaaf, den gewonen dienst betreffende, met een bedrag van f 73743.42i/2 voor den kapitaaldienst met f 1484.73. Die der afdeeling Aalburg voor den gewonen dienst met een bedrag van f6486.19, de kapitaaldienst met f1500. i Die voor het G.E.B. voor den ge wonen dienst met f14463.de kapi taaldienst met f4664.28. Deze begrootingen worden gedurende 14 dagen ter inzage gelegd, terwijl ze onderzocht zullen worden door een com missie, bestaande uit de heeren Sodder- land, v. Wijk en v. d. Mooren. Benoeming van een onderwijzeres aan de openbare lagere school te Wijk, in de plaats van Mej. H. J. v. Wijk. j Door B. en W. is, in overleg met het Hoofd der school en den Inspecteur van het L.O., de navolgende voordracht op gemaakt: 1. Mej. A. G. Schmidt te Zeist; 2. Mej. A. J. Volker, Numans dorp; 3. B. Kieft, Bussum. Mej. Schmidt wordt met algemeene stemmen benoemd. De Voorzitter zegt, dat hedenmorgen de voordrachten van de beide andere vacatures zijn ontvangen van den In specteur, indien de raad er geen be zwaar tegen heeft, zou spr. in deze vergadering nog een benoeming doen geschieden, omdat beide vertrekkenden verzocht hebben, spoed te willen be trachten. De raadsleden verklaren er geen be zwaar tegen te hebben, in deze verga dering nog tot benoeming over te gaan. In de vacature Mej. v. d. Werken aan de openbare lagere school te Aalburg, is de navolgende voordracht opge- was ontstaan in een der hooibergen. EEN DRIELING. Het gezin van den heer W. Heen te Delft is verblijd met de geboorte van een drieling (jongens). Eén der kinderen is overleden. MOTORRIJDER~VERONGELUKT Zaterdagmiddag kwam bij Heesch, onder Oss, een auto in aanrijding met een mo torfiets. De motorrijder, de heer M. uit Oss, kwam hierbij om het leven. o EEN MOOIE OPDRACHT. De N.V. Kon Maatschappij „De Schelde" te Vlissingen heeft opdracht ontvangen voor het maken van de spoorbrug (acht spanningen) over de Waal bij Zaltbommel. ONGEVAL Bil WERKSPOOR. In delocomotieven-afdeelingvan „Werk spoor" werd Zaterdag de gehuwde arbei der B., die bezig was met het draaien van stoelen aan een bank, door de machine gegrepen en eenige malen rond geslingerd. Na verbonden te zijn, werd hij in hoogst ernstigen toestand naar het Binnengasthuis vervoerd. Men vreest voor zijn leven. BOERDERIJ AFGEBRAND. Zondagmorgen om 6 uur brak door tot nu toe onbekende oorzaak brand uit in de boerderij van K Lanting te Kostvlies bij Gieten. De geheele inboedel benevens boerengereedschap, de voorraad hooi en rogge gingen verloren. 60 Konijnen kwa men in de vlammen om, terwyl 40 var kens konden worden gered. De schade, welke geschat wordt op f 20.000, wordt door verzekering gedekt. VROUW DOODGESTOKEN. Zaterdagavond omstreeks kwart over elf ontmoette te Utrecht een 28-jarige man zijn vrouw, waarmede hij sinds een drietal maanden Diet meer samenwoonde. Er ontstond tusschen beiden twist, waar- by de man de vrouw een messteek in -o DE P.G.E.M. Naar van officieele zijde vernomen wordt, zal binnenkort worden aanbesteed de eerste phase van het groote werk dat de Provinciale Geldersche Electrische Maat schappij zal doen voltooien aan het Maas- en Waalkanaal bij Nijmegen. De plannen tot bouw van een der grootste electrische centralen van West- Europa liggen gereed en binnenkort zal aanbesteed worden het opspuiten der terreinen bij het kanaal en de uitvoering van belangrijke grondwerken, waar ar beidsgelegenheid komt voor talrijke ar beiders uit Nijmegen en omgeving. Men deelde ons mede, dat de arbeids voorwaarden geheel volgens C.A.O. zullen worden toegepast en dat zal worden ingevoerd de 3de loonklasse A welke officieel voor Nijmegen geldende is en één uurloon vastlegt van 54 cents. Bo vendien is officieel bepaald, dat 90 pCt. der arbeiders zal moeten worden aange steld via de Arbeidsbemiddeling. De P.G E M. is een semi-ofïicieel lichaam en heeft financieele verantwoordelykheid aan de Provinciale Staten van Gelderland. Het hangt er nu van af, hoeveel de Provinciale Staten van Gelderland four- neeren om het werk nu reeds in breeden omvang te kunnen aanbesteden. VERKEERSONGELUK. Op den Rotterdamscheweg nabij Delft is Zaterdagnamiddag een ernstig verkeers ongeluk gebeurd, dat aan den 29 jarigen motorrijder J. D. Harsfeld uit Rotterdam het leven heeft gekost. o ONTSPOORD. Zaterdagavond omstreeks 6 uur is te Nieuwe-Pekela, even voorbij sluis I, de locomotief van de stoomtram, komende uit de richting Winschoten, ontspoord, doordat 2 koeien plotseling de trambaan opliepen. De beesten werden vermorzeld. De locomotief reed van de spoorbaan af en bleef aan de koppelingen boven de sluis hangen. De machinist Mennema en de conducteur Roemeling konden tijdig van de machine springen. In de tram bevonden zich slechts 2 passagiers, die geen letsel bekwamen. AANRIJDING MET DOODELIJKEN AFLOOP. Zondagmiddag ongeveer 4 uur is te Scheveningen op den Strandboulevard, een ernstig ongeluk met doodelijken afloop gebeurd. Aan het einde van den boulevard had den een drietal dames en een kind op een bank plaats genomen. Vóór deze bank stond een auto geparkeerd. Van de Kur- haus-zijde naderden een aantal auto's, welke ter plaatse een bocht moeten maken. Eén van de auto's, bestuurd door mej Van W. uit Amsterdam, wilde, in strijd met de voorschriften, de stilstaande auto rechts passeeren en bemerkte toen op het laatste oogenblik dat zulks niet kon. Zij reed toen het trottoir op en kwam met flinke vaart tegen de bank terecht, met het ongelukkig gevolg, dat deze omver werd geworpen en de daarop zittenden er af werden geslingerd. Het kind kwam met den schrik vrij. De drie dames wer den ernstig gewond. De Haagsche Gemeentelijke Geneeskun dige Dienst vervoerde twee van de slacht offers, n.l. mevr. Hermans uit Den Haag, en mevr. C. Frederiks aldaar, naar het ziekenhuis. Het derde slachtoffer, mevr. v. d. Zwet uit Rotterdam, die er het ergst aan toe was, werd naar het Roode Kruis Zieken huis aan de Segbroeklaan overgebracht. Zij overleed spoedig na aankomst aan de bekomen verwondingen. DE KUILENBURGSCHE MOORDZAAK. Naar de N. R. C. verneemt, heeft C. Sweeris, eertijds verdachte in de bekende Kuilenburgsche moordzaak, de volgende brieven gericht tot den minister van Jus titie en het gerechtshof te Arnhem. Zijne Excelentie den minister van justitie, 's Gravenhage, Geeft met gepasten eerbied te kennen de ondergeteekende Claas Sweeris, wonen de te Tricht, gemeente Buurmalsen dat hij in Januari 1930 een klacht heeft ingediend bij het Gerechtshof te Arnhem naar aanleiding, dat op zijn eeste klacht, ingediend bij de rechtbank te Tiel, afwijzend was beschikt, om tot strafrech terlijke vervolging over te gaan tegen de gebr. C. en tegen O., ter zake van moord, geweldpleging, gepaard gaande met dief stal dat hij bij zijn laatste bezoek, 15 Aug. 1931 bij de justitie te Tiel, gesterkt werd in zijn meening, dat deze daar niet toe overgaat redenen waarom hij Uwe Exelentie ver zoekt, aan de justitie te Tiel of te Arn hem opdracht te geven tegen de O.'s en tegen O. een strafrechterlijke vervolging te zake van moord, geweldpleging, ge paard gaande met diefstal, in te dienen. Aan de leden van het Gerechtshof te Arnhem heeft C. S. een ongeveer gelijk luidend schrijven gericht. o VLIEGONGELUK TE AERDENHOUT. De bestuurder kwam er goed af. Zaterdag- en Zondagmiddag hebben te Aerdenhout, gemeente Bloemendaal, eenige Beiersche piloten vliegdemonstraties ge geven, waarbij vele gewaagde staaltjes van vliegkunst werden vertoond en ook para chutesprongen werden uitgevoerd. Toen Zondagmiddag de demonstraties byna waren afgeloopen, gebeurde er een ongeluk. De vlieger Erwin Aishele zou nog eenige toeren vertoonen Zijn toestel was juist los van den grond, toen de vlieger een omheining van prikkeldraad wilde ontwijken. Hij maakte een zwenking, doch hierbij i aakte de rechtervleugel een boom en brak af. Het vliegtuig stortte neer, waarbij de motor ongeveer 10 meter ver der in den grond sloeg. Voor hulp aan wezig was, zag men den vlieger uit de overblijfselen van zijn toestel stappen. Het bleek, nat hij slechts eenige onbeteekende schrammen in het gezicht gekregen had. Het ongeluk veroorzaakte groote op schudding bij de duizenden toeschouwers. o INVOER VAN VETTE KOEIEN EN OSSEN UIT DENEMARKEN IN NEDERLAND. Het Tweede Kamerlid de heer Braat heeft aan den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw de volgende vragen gesteld Is het den minister bekend dat er hier te lande wekelijks ongeveer duizend stuks geslachte vette koeien of dito ossen uit Denemarken ingevoerd worden dat daar te lande die uitvoer gesteund wordt met regeeriugsgeld dat dientengevolge de prijzen van vette koeien en ossen, schapen en varkens hier te lande in enkele maanden tijds met 40 tot 80 pet. gedaald zijn dat bij deskundigen de verwachting bestaat, dat de bedoelde vee-invoer nog zeer lang zal duren omdat in Denemarken groote overvloed bestaat van vet gemest vee en de regeeringssteun daar de boeren aanmoedigt dat die invoer hier de veeboeren tot wanhoop drijft door de enorme verliezen, welke zij hierdoor lijden Is de minister niet van meening, dat, om een geheele ruineering van de vee boeren hier te lande te voorkomen, ter zake van bovenbedoelden vee-uitvoer zeer spoedig en krachtig ingegrepen dient te worden Zoo ja, is de minister dan bereid mee te deelen welke maatregelen en wanneer die maatregelen genomen zullen worden UITKEERINGEN TEN BEHOEVE VAN VERBOUWERS VAN SUIKER BIETEN. Bij nota van wijziging der begrooting 1932 van binnenlandsche zaken en land-

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1931 | | pagina 2