Tweede Blad Ho. 5168 Woensdag 21 Oct voor het Land van Keusden en Aiiena, de Langstraat en de Bommeierwaard. BEHOORENDE BIJ HET Vervolg Raadsverslag OUDHEUSDEN. De Voorzitter zegt, dat hij in een vorige vergadering heeft voorgesteld, zoo te verpachten dat de pachter het eerste jaar de pacht betaalt, die hij heeft geboden, het 2de jaar de pacht, die door den raad wordt vast gesteld. Na afloop der vergadering zal in gemoedelijke bespreking, de pacht worden vastgesteld. De pach ters weten dan, wat ze de volgende jaren hebben te betalen en zullen dan waarschijnlijk voor het eerste jaar meer bieden, om te profiteeren van de volgende jaren. Het is dezelfde regeling als die te Drunen is aan genomen. De heer Brok merkt op, dat de pachters zich dus als het ware in- koopen. De, Voorzitter antwoordt bevesti gend, de pachter heeft de kans, dat hij het gepachte dan zijn geheele leven houdt. De raad is echter niet op dit voorstel van spr. ingegaan. De heer de Baaij zou hier pok op deze manier verpachten, het te gen elkaar opbieden, dat vaak tot onaangenaamheden aanleiding geeft, wordt er door vermeden. De Voorzitter zegt, dat het op 't oogenblik niet gaat, het is een te belangrijk besluit, omdat zonder ee- nigie voorbereiding in behandeling te nemen. Het best lijkt spr. dat B. en W. in de volgende vergadering met een voorstel in deze komen. De raad gaat daarmede accoord. De heer v. Lieshout zou het onder houd niet aan de pachters, doch pan den verpachter laten. De Voorzitter zegt, dat dit ook ter sprake is geweest in de vergade ring van B. en W. en dat deze tot overeenstemming zijn gekomen, op een wijze die den heer v. Lieshout waarschijnlijk wel zal bevredigen. Het verzoek wordt hierop aange houden. ij Wijziging der gemeentebegrooting Ï931- Deze wordt gewijzigd conform het voorstel van B. en W. tot een be drag van f1047,52. Aanstelling gemeente-ontvanger benoemd tot 1 November 1931- De tijdelijke aanstellnig wordt we der met een jaar verlengd. Voorstel B. en W. tot verandering van den schoorsteen op de kamer van den Burgemeester. De noodige veranderingen zullen worden aange bracht, overeenkomstig het voorstel van B. en W. tot een bedrag van fii 10. Vaststelling gemeente-begrooting fiio.waaronder nog eenige ver beteringen aan schoorsteen zijn be grepen. De Voorzitter zegt, dat in de cij fers der begrooting eenige verande ring is gekomen. Van den Inspec teur der belastingen is bericht inge komen, dat de kwade posten niet zijn te ramen op f 50—, doch op fóoo. De post voor bijdrage Bur gerlijk Armbestuur is van f 1 500 op f 1000 gebracht. Verder hebben B. en W. bemerkt, dat zij verzuimden een bedrag voor een boschje van de gemeente, dat gekapt kan worden op de begrooting uit te trekken. De opbrengst wordt geraamd op f300.verdere veran deringen zijn er niet. De heer Mook merkt op, dat hij op de begrooting geen post voor werkloozensteun heeft aangetroffen, maar misschien heeft spr. er naast giekeken. De Voorzitter antwoordt, dat een dergelijke post niet op de begrooting voorkomt, het aantal werkeloozen is hier zeer gering, zoodat het niet noo dig is daarvoor een steunregeling in het leven te roepen. Werkeloozen werden hier steeds aan werk gehol pen. B. en W. meenen, dat dit stand punt gevolgd moet worden. Er zijn slechts 8 of 9 werkeloozen, die men de wegen kan laten opknappen, of kan belasten met het onderhoud der gemeente landerijen enz. De be dragen hiervoor kunnen op de ver schillende posten verhaald worden. De heer de Baaii merkt op, dat het vorig jaar aan straatverlichting een bedrag is uitgegeven van f 43680, terwijl er nu f625.voor geraamd wordt. Is het de bedoeling uit dien post, ook de kosten voor de lan taarns te Oudheusden te bestrijden De Voorzitter antwoordt bevesti gend, het ligt in de bedoeling, de twee lantaarns in de Laagstraat, uit dezen post te doen betalen. De heer de Baaij vraagt, hoeveel deze lantaarns zullen kosten. De Voorzitter meent van 17 a 18 gulden per stuk. De heer de Baaij is er niet zoo goed aan bekend, doch hii vreest, dat de straatverlichting niet voer de ze uitbreiding begrepen is. De Voorzitter antwoordt dat slechts een draad bij gespannen behoeft te worden, de kosten zullen daarvoor niet groot zijn, mocht dit tegenval len, dan zal de raad er nog in wor den gekend. Die heer de Baaij merkt op, dat de lantaarns in Oudheusden vaak lan ger branden dan in den Elshout. De Voorzitter zeg!t, dht alle be gin moeilijk is, Oudheusden is niet aanjgesloten op Elshout, doch op Heusden en werkt met automatische inschakeling die om de 14 dagen geregeld wordt, tusschen het begin en het einde dezer 14 dag'en be staat vanzelf wel eenige ruimte. B. en W. hebben nu evenwel iemand in Oudheusden gevonden die het licht aan en uit zal draaien. De heer de Baaij vraagt of er voor de brandbluschmiddelen niet te weinig is uitgetrokken. De Voorzitter acht de post vol doende, met het oog op hen die direct betalen. Die heer de Baaij vindt den post druk- en bindwerk jiog al hoog. De Voorzitter antwoordt, dat voor 1930 ook f300 is geraamd, dit wil niet zeggen dat ze ook uitgegeven zullen worden. Tot heden is voor dit jaar nog slechts een bedrag van f 59 hiervoor uitgegeven. De heer de Baaij kwamen de kosten voor verkoopingen nogal hoog voor. De Voorzitter zegt, dat deze kos ten geraamd zijn, naar de werkelij ke opbrengst, waarvan de notaris 7 0/0 krijgt. De heer de Baaij heeft den in druk, dat deze beg'rooiting zeer krap is samengesteld en zeer waarschijn lijk wel een nadeelig! slot zal geven. De Voorzitter heeft ook den in druk, dat ze zeer krap is geraamd en dat men uiterst voorzichtig moet zijn, doch is men dit jaar door, dan gelooft spr. dat het 't volgend jaar wel beter zal zijn. De vorige begroo ting begon met een voordeelig sal do van ruim f 700, deze begint met een nadeelig van ruim f300, dit geeft een verschil van plm. f 1100. Spr. kan den raad alleen adviseeren voor zichtig te zijn met afschaffing van belasting. De heer de Baaij dankt den Voor zitter voor de verstrekte inlichtingen. De begrooting wordt hierop vast gesteld op de bedragen als door B. en W. geraamd. De Voorzitter zegt, dat B- en W. verschillende plannen voor werkver schaffing hebben besproken ook de plannen van den heer v. Lieshout zijn daarbij ter sprake geweest. Ook zouden B. en W. willen voorstellen om het land van v. Wijk, waarvan de huur om is niet onmiddelijk weer te verhuren en daarmede tot het vol gend jaar te wachten. Het land is uiterst slecht, als het nu eerst be werkt wordt en in orde gebracht, zal het waarschijnlijk het volgend jaar meer aan huur afdoen, zoodat een goed deel der gemaakte kosten, dan waarschijnlijk terug komt. Ook heb ben B. en W. het voorstel de slooten door de werkeloozen te doen opha len en dit niet meer door de pach ters zelf te laten doen. De heer de Baaij vindt het idee van B. en W. buitengewoon goed, doch hij zou het College in over weging willen geven, de werkeloozen kindertoeslag te geven. De Voorzitter zegt, dat B- en W. zeer zeker rekening houden met wer keloozen, die een groot gezin heb ben, het wordt zoo geregeld, dat de ze meer dagen per week werken, dan werkeloozen die geen kinderen heb ben. De werkverschaffing moet naar 't oordeel van spr. ook als zoo danig beschouwd blijven, kan 'n gezin er niet mede komen, dan moet het armbestuur bijspringen. Men moet niet den indruk gaan krijgen, dat men zegt ik ben in dienst der ge meente, het is alleen hulp die ie ge meente verleent. De heer v. Lieshout vraagt, of er ook controle op de werkeloozen wordt uitgeoefend, wordt ook nage gaan of ze op tijd beginnen en ein digen en of ze goed werk leveren. De Voorzitter acht dit moeilijk, zii die bij de gemeente werken zijn niet altijd de beste werkkrachten. Om na te gaan of ze goed werk leveren zou er geregeld de voorwerker van de gemeente bij moeten staan, deze is evenwel slechts 2 dagen per week in dienstder gemeente. Men zou deze dan ook langer in dienst moeten ne men, waardoor de werkverschaffing meer gaat kosten. Als de voorwerker zegt dat een werkelooze naar zijn meening het werk heeft verricht, wat hij 'heeft kunnen verrichten krijgt hij het volle loon, had hij naar het oor deel van den voorwerker meer kun nen doen, dan wordt een gedeelte ingehouden. Het voorstel van B. en W. wordt heriop aangenomen, om het land van v. Wijk niet te verpachten, en de werkeloozen te werk te stellen aan het onderhoud der gemeente eigen dommen. De vergadering wordt hierop ge sloten. Vragen op rechtskundig gebied (Abonné's kunnen in deze rubriek GRATIS vragen stellen.) 1 Mijn zuster is krankzinnig geworden en wordt nu op kosten der gemeente ver pleegd. Nu zegt de Burgemeester dat ik in die kosten elke week f3.moet bij dragen, wat voor mij onmogelijk is daar ik maar arbeider ben met een huishouden met kinderen. Kan de Burgemeester nu van mij die f3. vorderen W. X. Deze week stierf een tante van mij die niet goed bij het hoofd was. Nu erven krachtens testament al haar neven en nichten, maar mij alleen heeft zij onterfd. Kan ik daar nu wat tegen doen en zoo ja, wat Z. J. v. d. K. Een verzekeringsagent ontving een i verzekeringsorder voor hooischelften, welke hij zou doorzenden aan zyne maatschappij. Negen dagen na opgaaf der order branden de hooischelften af en blijkt dat de agent verzuimd heeft de order door te zenden. Wie moet nu de schade betalen? K, Een landbouwer. Heeft eene dienstbode bij hare verhuring recht op een godspenning en zoo ja, hoe groot moet die dan zijn volgens de wet H. W. Z. Waar het salaris der rijksambtenaren wordt verlaagd in verband met de tijds omstandigheden, acht ik het billijk dat ook het salaris der gemeente-ambtena ren met eenzelfde percentage verminderd wordt en dat ook zij evenals de rijks ambtenaren 8Y2 pCt. hunner jaarwedde als pensioenbijdrage zelf betalen. Kan ik daartoe nu als raadslid in den Raad een voorstel indienen of zit mij het ambtenaren-reglement in den weg G. Een pas gekozen raadslid. U kunt gerust een desbetreffend voorstel indienen. Het ambtenaren-reglement staat u in geen enkel opzicht in den weg. Ik heb mijn dienstbode de dienstbe trekking opgezegd met een ruimeren ter mijn dan de wet toelaat. Mag ik nu alsnog op die opzegging terugkomen en den bij de wet voorgeschreven opzeggings termijn toepassen H. Een particulier. Door een ruimeren termijn te nemen hebt u eene eenzijdige handeling verricht, waarop u mag terugkomen, zoodat u als nog den bij de Wet voorgeschreven op zeggingstermijn moogt toepassen. Dezer dagen reed ik 's nachts bij mist met een zeer kalm gangetje met mijn luxe auto op den weg tusschen Doeveren en Waalwijk. Op den weg liep een koe onbeheerd los. Ik reed tegen de koe op en bekwam nog al belangrijke schade aan mijn auto. Wie is nu aansprakelijk voor de schade W. J. K. Waar de bepaling van artikel 1404 van het Burgerlijk Wetboek berust op een vermoeden van schuld van den eigenaar van het dier dat de schade veroorzaakte, moet het aan de schuld van den eigenaar te wijten worden geacht, dat zijn koe on- J beheerd in dien nacht op den weg liep en met uw auto in botsing kwam, echter behoudens door den eigenaar der koe te leveren tegenbewijs, dat de botsing te wijten was aan eigen schuld van den j automobilist. Ik kwam bij den eigenaar van mijn land om over den huurprijs te spreken. Zonder eenige reden werd de man na eenige minuten van rustig praten erg boos, raasde en tierde, en gaf mij in zijn huis een flinken stomp op mijn rug. Kan ik hem daarvoor laten vervolgen W. Een huurder. Van door u gepleegd huisvredebreuk was geen sprake. Wanneer er personen bij zijn geweest, die als getuigen kunnen optreden, zou ik u raden aangifte van het geval te doen bij de politie om aldus uw huurbaas vervolgd te krijgen wegens mis handeling. Verleden week kocht ik op de markt een paard, waarvan de verkooper zei dat het 6 jaren oud was. Er waren twee getuigen bij. Nu verzekeren mij deskun digen, dat het beest ten minste 9 jaren oud is, Wat moet ik nu doen A. Een landbouwer. De verkooper heeft u bedriegelijk wijs gemaakt dat het paard 6 jaar oud was terwijl het alleen door deskundigen te zien was dat het dier den leeftijd van 9 jaren had bereikt. Mogelijk is er ook nog aan het gebit van het dier geknoeid. Ma*r hoe ook, er is bedrog in het spel, op grond waarvan u vernietiging der koop overeenkomst aan den Rechter kunt vragen, zulks met vergoeding van kosten, schade en interessen. Ik ben 5 jaren verloofd geweest en zou nu gaan trouwen, maar mijn verloofde maakte d$ verloving uit. Ik kocht reeds keukengerief en verschillende huishoude lijke artikelen en nu is mijn vraag of ik daarvoor voor het geheel of voor een ge deelte vergoeding kan vorderen van nnjn vroegere verloofde X X. Trouwbeloften geven geen rechtsvor dering tot vergoeding van schaden uit hoofde van de niet-vervulling dier beloften. Wanneer echter de aangifte des huwelijks bij den ambtenaar van den burgerlijken stand door afkondiging is gevolgd, kan zulks grond opleveren tot het vorderen van vergoeding van schaden uit hoofde der werkelijke verliezen, welke de eene partij door de weigering der andere mocht hebben geleden. Wanneer een Notaris een nieuwe by potheek maakt en hij laat de oude roy-e- ren, mag hij dan rekenen wat hij wil 01 bestaat daar een vaste prijs voor A. K. In ieder Arrondissement is een ring van Notarissen, waarvan de meeste Notarissen lid zijn. Voor zulk een ring hebben de leden-Notarissen onder elkander een tanel vastgesteld, waaraan men zich dan ook houdt. Zoo is de prijs in het Arrondis sement 's Hertogenbosch voor royement van een hypotheek tot f1000 f12.en boven de f 1000 f 15. De kosten van inschrijving hangen geheel af van de gro »tte der hypotheek. Notarissen, die geen lid van een ring zijn, kunnen rekenen wat zij willen, maai als ze te gek rekenen kan men zich be klagen bij den Raad van Toezicht op de Notarissen. Vraag Mag een pachter of eigenaar van een losplaats voor schepen enz. den ontvanger van een lading goederen beletten deze te lossen, op grond dat de schipper 7. Maar de eerste kamer was leeg. Nadat ze een poosje door de bedompte ruimte van de pyramide geloopen hadden, kwam Rob bij de groote, ronde opening van een put. Ouwe Daan en een paar werklieden volgden spoedig en Rob maakte z'n wensch kenbaar, om met behulp van een touw in de put neergelaten te worden. 8. Aldus gebeurde. Terwijl hij daalde, on derzocht Rob nauwkeurig de wanden van de put, en plots, toen Daan en de werklieden het touw bijna heelemaal hadden laten vieren, ont dekte hij de ingang van de kamer, waarnaar hij zocht. Op hetzelfde oogenblik zag hij zich omringd door een menigte vleermuizen. 9. Rob gleed uit de lus, ging de kamer bin nen en klauterde over de losse steenen, die van de muren naar beneden gevallen waren. Bij het licht van de lantaarn keek hij om zich heen en hield z'n adem in van verwondering over hetgeen hij zag. „Dit moet de tombe van een oude Egyptische koning zijn," mompelde hij. „Nooit tevoren heb ik zooiets wonderbaars gezien." op geregelde tijden, en neem zoo noodig 's avonds een Foster's Maagpil. De ontlasting geschiedt dan volkomen normaal en zonder krampen. 0.65 per flacon.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1931 | | pagina 5