Oi! «er üsstaai uit 2 Mu Zistcsrrrarf. van alten* Uitgave: Firma L. J. YEERMAN, Heusden. No5170 Woensdag 28 October 1931. liinneiiSaiid. De Culemborgsche moordzaak. FütlILLKiTf Dit bind verschijnt WOENSDAGMORGEN en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.25, ea franco per post beschikt f 1.40. Afxonderlyke nummers 6 cent. lot Telefoon no, 19. Postrekening no. 61525. Advertenties van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 aar ingewacht. WATERSTAATSAANGELEGENBEDEN. Bij het Atdeelingsonderzoek der Water- sta dsbegrooting voor 1932 vroegen, blijkens het Voorloopig Verslag, eenige leden in lichtingen of de studiedienst zich ook bezig houdt met het vraagstuk der ge tijbeweging in den Amer in verband met de in Noordbrabant gewenschte afsluiting van de Donge, het Oude Maasje en het Oostelijk deel van den Biesbosch. Of is bet de bedoeling, dat de minister aarvoor een afzonderlijke commissie zal nstellen Sedert zijn optreden is de minister herhaaldelijk op de urgentie van het hierbedoelde vraagstuk gewezen, doch het is in de welhaast 2% jaar van zijn bewind nog niet tot iets tastbaars gekomen. Gevraagd werd, of de minis ter ten deze eenig voornemen heeft. BELGISCH BROOD. Het Nederlandsch Correspondentenbureau in Den Haag meldt Uit betrouwbare bron vernemen wij, dat naar aanleiding van broodinvoer be sprekingen hebben plaats gehad. Ten einde dezen broodinvoer binnen normale perken te houden zal een wettelijke voor ziening noodig zijn. Er zijn reeds stap pen in deze richting gedaan en aange nomen mag worden dat op de een of andere wijze binnen afzienbare tijd de mogelijkheid zal bestaan, dezen crisisin- voer het hoofd te bieden. werkloosheid in de steenin dustrie. In verband met de omvangrijke werk loosheid onder de steenfabrieksarbeiders hebben de fabrieksarbeidersbonden den minister van arbeid verzocht, de uitkee- ring uit de werkloozenkassen reeds open te stellen op 15 October in plaats van op 1 November, zooals in de kasregle- menten is bepaald. waardelooze°¥loemen. In de laatste dagen zijn in het West- land groote hoeveelheden bloemen op de mestvaalt geworpen. De bloemenkwee- kers laten vele bloemen te velde staan, welke door kooplieden in massa goedkoop worden opgekocht. Een merkwaardig geval. Twee duizend gulden van onbekende her komst aangeboden aan de erfgenamen van de slachtoffers. Onder dagteekening van 22 October j.l. heeft notaris Schouten te Culemborg onderstaanden brief gezondenaan de erfgenamen van wijlen Gerritje van Wiggen Naar ik vernam heeft de weduwe Haverman nog onder zich een bedrag groot twee duizend gulden, waarvan zij de herkomst niet weet. Het vermoeden is bij haar gerezen, dat deze gelden af komstig zijn van de op zoo tragische wijze om het leven gekomen Gerritje en Thomas van Wiggen en derhalve wil zij deze gelden in overleg met de Justitie onder hun erfgenamen verdeelen. Kunt gij allen er mede accoord gaan. dat dit bedrag aan u wordt uitbetaald onder af- I trek van tien procent, welk percentage j ten goede komt aan genoemde weduwe Haverman Zij verkeert op het oogenblik in behoeftige omstandigheden, terwyl juist door deze uitkeering haar eerlijkheid blykt. De uitkeering van dit bedrag is voor haar een groote opoffering, terwijl het voor u een buitenkansje is. Wanneer u hiermede accoord mocht gaan, dan gelieve u mij dat per omgaande te berichten, terwijl het u toekomende dan zoo spoedig mogelijk door mij zal worden uitgekeerd, in de verdeeliug en verhouding zooals berekend is in de akte van scheiding 18 Juli 4924 voor mij ver leden. Wanneer sindsdien erfgenamen of echt- genooten van erfgenamen overleden moch ten zijn, dan ontvang ik daaromtrent gaarne bericht. In afwachting uwer berichten, Hoogachtend Volgt handteekening van den notaris. Naar men zich zal herinneren, was de weduwe Haverman een der hoofdgetuigen uit deze moordzaak. Haar man, de rechercheur H., is indertijd in verband met den moord gearresteerd, doch over leed, terwijl hij zich in voorloopige hechte- nis bevond. BOTSING TÜSSCHEN~kUTO EN MOTOR. Op den rijkkstraatweg tusschen Hak kelaarsbrug en Naarden heeft een ernstig ongeluk plaats gehad. Daar reed de 21- jarige motorrijder A. Meijer uit Amsterdam met vrij groote snelheid tegen een op den weg staande auto. De motorrijder bekwam daarbij zeer ernstige verwon dingen en werd per ziekenauto in hoogst bedenkelijken toestand naar de Majella- stichting te Bussum overgebracht. ONDER PUIN BEDOLVEN. Zaterdagmorgen zijn bij de in aanbouw zijnde woning van den heer Kerkhof een zijsteiger en een stuk van den muur naar beneden komen vallen. Vier personen werden in den val meegesleurd, de aan nemer Wageman en drie opperlieden, G. Tebaas, Van Vonk en J. Toeks. en wer den onder het puin bedolven. Twee van hen moesten naar het ziekenhuis vervoerd worden met een schouderfractuur en zware hoofd- en beenwonden. De aannemer kon, na verbonden te zijn, naar z\jn wo ning worden vervoerd. BROEDERMOORD"TÉ" AALTEN. De rechtbank te Zutphen deed uitspraak in de zaak tegen den 25-jarigen boeren zoon te Aalten, die terecht had gestaan wegens doodslag op zijn broer. De rechtbank veroordeelde hem tot tien jaar gevangenisstraf, met aftrek van voorarrest. TIJDENS EEN^RAADSZITTING OVERLEDEN. De wethouder voor aigemeene zaken der gemeente Maassluis, de heer Joh. van der Spek, is tijdens een raadszitting onwel geworden en even later overleden. laatsten tijd reeds opgevallen, dat hij dik wijls zeer eigenaardig deed. Van eenigen twist of oneenigheid tusschen het echtpaar w&s dan ook geen sprake. KOLENDAMPVERGIFTIGING. Zaterdagmiddag vervoegde z'tch aan d v^oning van den heer V. te Santpoor een dame, die echter na herhaaldelijk bellen geen gehoor kreeg. Zij waarschuwde omwonenden en nadat men in het huis binnengegaan vond ACHTTIENHONDERD GOLDEN GESTOLEN. Ten nadeele van den veehandelaar G. van de Louw op Heeswijk (gem. Lin- schoten) is een bedrag van plm. f 1800 ontvreemd. Hij bewaarde dit geld in de slaapkamer onder het bed. DRAMA TE UTRECHT. Vrijdagmorgen heeft zich te Utrecht een ernstig drama afgespeeld. Een 60-jarige man heeft zijn vrouw met een mes verschillende steken toege bracht, waardoor zy levensgevaarlijk werd gewond. De dader is daarop in den Krom men Rijn gesprongen en verdronken. Het betreft hier het reeds bejaarde echtpaar v. D. uit de Kovelaarstraat. Vrijdagmorgen om half zes is de man opgestaan, heeft een mes gehaald en daar was men mevrouw V. dood op haar stoel bij de kachel zit ten. Het bleek dat zij door kolendamp vergiftiging was overleden. In de slaapkamer lag de heer V. be wusteloos te bed. Men slaagde erin zijn levensgeesten weer op te wekken. o MOORDAANSLAG TE STOMPWIJK. Zaterdagavond heeft zich in een woning in de Veenestraat te Stompwijk, bewoond door een groentekoopman en zijn gezin, een drama afgespeeld, aldus meldt de „N.R Ct." De vrouw van den groenteman had in gezelschap van een kostganger ontbeten, terwijl haar echtgenoot boven nog lag te slapen. Tijdens dit ontbijt heeeft de vrouw wellicht bet plan opgevat, haar man te vermoorden zij heeft althans een pan water laten koken en is daarmee naar boven gegaan, waar zij het kokende water over haar man heeft uitgestort. Door zich op te richten kreeg de man ook van het kokende water over het aan gezicht. Overdekt met brandwonden en gillend van pijn, snelde hij de straat op bij omwonende werd bij binnengedragen. Een arts liet hem direct vervoeren naar St. Antonius Hove te Voorburg. De toestand van den groentekoopman wordt hopeloos geacht. De kostganger heeft blootshoofd met verdieping van perceel Perponcherstraal 414, tengevolge van het in brand raken van haar kleederen bij een gaskachel vef- brand. Vermoedelijk was de vrouw reeds door den schrik bewusteloos geraakt. Toen de buren het onheil bespeurden was de ongelukkige reeds bezweken. VAN DE TRAP~HGEVALLEN. Nadat aan de politie kennis was ge geven, dat een bejaarde dame, wonende aan de Prinsengracht te Amsterdam, eenige dagen haar woning gesloten had gehou den en het vermoeden werd uitgesproken dat haar een ongeluk was overkomen, heeft een rechercheur een onderzoek in gesteld. Hij vond op het portaal van de derde verdieping bedoelde vrouw op den grond liggen met een bloedende hoofd wonde. Uit het onderzoek bleek dat zij van de trap was gevalen. Later is zij overleden. mede de vrouw, die nog sliep, steken in de hem toebehoorende vrachtauto de vlucht Naar het Fransch. 10.) Inplaats van een rijtuig te bestellen, begeeft hij zich echter naar de ver trekken van mevrouw de Beaupreault; hij ontmoet Josette en zegt tot haar: Waarschuw uw meesteres, dat mijnheer de Beaupreault gereed staat om te vertrekken, dat hij haar wacht. Hij had nog nauwelijks het vertrek van zijn patroon verlaten of Haude- eoeur komt van achter de draperiëns te voorschijn en klopt mijnheer de Beau preault eensklaps op den schouder. Deze siddert, keert zich om en her kent zijn kantoorlooper. Zoo! Waar komt gij vandaan? Wat wilt ge? Haudecoeur wijst kalm op de drape- riën en antwoordt glimlachend: Ik ben vijf uur hier verscholen om u op te wachten. Beaupreault haalt zijn schouders op. Met hem zal hij geen twist meer aan vangen. De tijd snelt voorbij. Hij moet het station bereiken. Morgen zou het te Iaat wezen. Margaretha zou zijn vlucht kunnen vermoeden, het hem beletten en hem in 't verderf kunnen storten. Hij werpt Haudecoeur de liassen toe. Daar En maak nu dat je weg komt. Haudecoeur laat zich dit geen twee keer zeggen. Hij neemt de banknoten zonder te tellen, stopt ze in den bin nenzak van zijn uniform. In de hoop u nooit meer te ont moeten, waarde patroon. Daarna verlaat hij het vertrek, ter wijl er een verheugde glimlach op zijn edel gelaat verschijnt. Beaupreault heeft het valies zoo goed en zoo kwaad mogelijk gesloten. Colli- vet komt niet. Hij heeft nog maar twin tig minuten tijd. Kom zegt hij. Hij neemt het valiesje in zijn' hand en snelt naar de deur. Maar daar deinst hij eensklaps met een kreet van ontzet ting en toorn terug.Margaretha staat voor hemZij is bleeker dan, ooit. Na eerst een blik in 'trond. gewor pen te hebben en daarna op Beau preault, heeft zij alles begrepen. De ontzetting van den schurk is on beschrijfelijk. Wat moest hij voorwenden, dat hij met zulk een groote som vertrok? Dat verraadt hem. Dat verraadt zijn lafheid, zijn laagheid. Een oogenblik voelt hij zich krach teloos en leunt tegen een meubelstuk. O Zoo'n schurk! Zoo'n schurk» Dat had ik nooit gedacht. Zij treedt op hem toe. Nog deinst hij voor haar terug. Maar zijn tegenwoordigheid van geest keert terug. Laat mij toch voorbij zegt hij op doffen toon. Waar wilt ge heen? Wat gaat u dat aan? Ge wilt vluchten; en dat geld mee nemen, ellendeling Dief. Met uitgebreide armen verspert zij hals, hoofd en armen toegebracht. Hierna is hij het huis uitgeloopen en heeft zich in den Krommen Rijn geworpen. Door het tumult ziju de drie zoons, die boven sliepen, wakker geworden en zijn naar beneden gesneld, waar zij de vreese- lijke ontdekking deden van hetgeen ge beurd was. Onmiddellijk hebben zij toen de politie gewaarschuwd. In zeer zorgwek kenden toestand is de vrouw door den Gemeentelijken Genees kundigen Dienst overgebracht naar de afdeeling Chirurgie van de Academische Klinieken. Het lijk van den man heeft men uit j het water opgehaald. Een landbouwer, die den Krommen Rijn passeerde ontdekte genomen. De vrouw meldde zich zelf bij de politie aan. Bij het verhoor weigerde zij op te geven welke reden haar tot deze daad had gebrachtwel deelde zij mee een reden daarvoor te hebben. De vrouw is vroeger al eens de echtelijke woning ontloopen. OUDE DAME VERBRAND. Gisterochtend te ongeveer 8 uur is te Den Haag de alleenwonenee 84-jarige mevrouw B. in haar kamer op de eerste DRAlSrflAvAMVALKENBURG'S- A •jLEVERTRj het. Nader vernemen wij dat de man waar schijnlijk in een vlaag van verstandsver bijstering heeft gehandeld. Het was den LEEUWARDEN DOOR EEN AUTO OVERREDEN EN GEDOOD. Vrijdagavond was aan de groote Beekstraat, hoek Jodenstraat, te Venlo een vrachtauto van de bierbrouwerij,, De Leeuw" geplaatst. De 7-jarige J. W. was achter aan den wagen gaan hangen op het moment dat de chauffeur N. uit Blerik in den wagen stapte en den mo tor aanzette. De jongen scheen de bedoeling te hebben hangende aan den wagen een eindje mee te rijden. De chauffeur heeft voor hij de auto in beweging bracht eenige signalen gege - ven en toen den wagen achteruitgezet ten einde de bocht te kunnen nemen„_ Toen de jongen bemerkte dat de auto achteruit ging heeft hij zich losgelaten en is juist voor het achterwiel gevallen, dat hem over borst en hoofd ging. Hij was op slag dood. Volgens eenige getuigenverklaringen treft den chauffeur geen schuld. TRAGISCH ONGEVAL^ Zaterdagmiddag was te Rotterdam een 11-jarig meisje, Mientje van Werkhoven, met eenige vriendinnetjes aan het spelen, toen zij ruzie kregen met een drietal jongens van ongeveer 12 jaar. Het meisje Van Werkhoven kreeg daarbij eenige schoppen en stompen en zij vluchtte daar om naar huis, waar zij voor de deur neerviel. Zij werd naar boven gedragen en bleek reeds te zijn overleden. De politie stelt een onderzoek in. Drie jongens moesten met hun vaders op het bureau verschijnen, doch na gehoord te zijn kon den zij weer vertrekken. Op het lijkje is beslag gelegd, opdat sectie kan worden verricht. Het is mogelijk, dat een hart zwakte mede de oorzaak is. hem den doortocht. Hij moet geweld gebruiken. Hij vat haar bij den arm en stoot haar ruw terzijde, zij valt tegen den muur, tegen de schrijftafel en haar- hand komt in aanraking met de revolver, die mijn heer de Kerunion daar heeft laten lig gen. Zij neemt haar op en zegt: George, als je weggaat, ik zweer je bij het leven van mijn kind, ik schiet je neer. Haar gelaat is zoo verwrongen, en drukt zooveel wanhopige ontzetting uit, dat hij niet verder durft te gaan. George, dat geld behoort u niet. Met een woesten blik ziet hij haar aan en krampachtig omknelt zijn hand het valiesje. t George ik had nooit gedacht, dat je zoo laag zoudt kunnen zinken. Hij antwoordt niet, zijn oogen fon kelen. Hij berekent, dat de tijd meer en meer voorbij gaat en dat het Marga retha is, die hem in 't verderf stort. George, ik heb geen vertrouwen meer in u. Gij koestert geen genegenheid meer voor hen, die u omringen gij bezit noch trots noch eergevoel meer. George, gij hebt de schande verkozen boven het berouw en het herstellen uwer misdaden, dat u mogelijk gemaakt werd. Gij moet sterven. De knieën van den ellendeling sidde ren. Hij stamelt: Margaretha Margaretha. En onwillekeurig wendt hij 't gelaat af om den loop van den revolver niet te zien. Maar Margaretha geeft hem het wa pen in de hand, waarvan de haan ge spannen is. Hier neemt heten oefen zelf recht over u uit. Hij siddert. Eensklaps schittert er een zonderlinge glans in zijn oogen. Hij ziet een kans tot redding. Geef het mij Koel ziet hij haar aan, neemt de revolver enontspant de haan. Schertsend zegt hij daarna tot haar: Wat zijn die vrouwen toch sluw. Hij waande zich reeds gerïd, doch hij vergist zich. Margaretha staat nog voor hem. Zij ziet nauwelijks meer. Zij gevoelt, dat haar krachten haa rveriaten. Tegen zulk een laagheid is zij niet opge wassen. Zacht zegt ze tot hem: Gij zult niet gaan.Gij zult dat geld niet stelen.Doodt u. Opnieuw stoot hij haar ter zijde, maar met bovenmenschelijke kracht werpt zij zich op zijn hand, die het wapen om vat en ontrukt hem dat. Zij richt de revolver op de borst van den ellendeling en zegt: Omdat gij geen recht over u hebt willen uitoefenen, moge God mij oor- deelen en vergeven Maar 'tis als een zucht, als een vaag gefluister, dat zij deze laatste woor den tot hem spreekt. Haar oogen vallen dicht, 'tls alsof men haar keel toenijpt, alsof haar hart in vlammen slaat. Ijskoude zweetdrup pels parelen haar op het voorhoofd. Zij wankelt en zakt bewusteloos ineen. De revolver ontglipt haar. Zij bezit de kracht niet, ontzet bij de gedacht, dat zij een moord zal be gaan, om de haan over te halen; maar terwijl zij neervalt, gaat de revolver; af Eenige oogenblikken verloopen. Eens klaps beweegt Margaretha zich, zij keert tot bewustzijn terug en richt zichl op. Haar beide handen drukt zij tegen haar voorhoofd, tegen haar oogen, om zich sneller het gebeurde te kunnen herinneren En zij herinnert het zich. Zij ziet rond, als waanzinnig. Een kreet van ontzetting ontsnapt aan haar lippen. Nog steeds ligt de revolver naast haar. Maar daar, vlak naast haar, zoodat zij het met de hand kan aanraken, ligt een lijk, met marmerbleek gelaat, halfgeopende oogen en lippen, waarop roodachtig schuim ligt. 't Lijk van mijn heer de Beaupreault met doorboorde! borst. En het bloed sijpelt uit zijn borst over de japon van Margaretha. Bij dit schouwspel heft zij zich met een kreet van ontzetting op en strekt haar handen uit, alsof zij een afschu welijk spookbeeld verdrijven wil. Eensklaps zakt zij in elkander en roept: j Mijn GodIk heb hem gedood. Ik heb hem gedood daarna valt zij in zwijm (Wordt vervolgd.) I voir het Lam nn Heus erwaard Ui WWaWf-T'TtiaW "-T-- yrnj.'-" UM.M »w>»rrr«

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1931 | | pagina 1