uisvrouwen, Attentie! Plaatselijk ftieuws. OP EEN ONBEW AAKTEN OVERWEG. Toen de sneltrein van 6.29 uur van Leeuwarden in de richting Stiens Vrijdag morgen den onbewaakten overweg bij Jelsum passeerde, werd hy opzij aan gereden door een auto van de zuivel fabriek te Jelsum, bestuurd door S. Koldijk uit Britsum. De auto, die met melk was beladen werd opzij geworpen en zwaar beschadigd terwijl de lading verloren ging. De chauffeur en het naast hem zittend 10-jarig jongetje J. v. d. Meer werden met ernstige vleeschwonden aan den kant van den weg gevonden en naar een arts in Stiens overgebracht. Bij onderzoek bleek, dat hun verwondingen van dien aard waren, dat er alle kans bestaat hen in het leven te houden. Bet zicht op den overweg is ruim, zoodat liet ongeval aan onoplettendheid van den chauffeur moet worden toegeschreven. DRONKEN AUTOBESTUURDER. Eenige jongelui uit Wildervank hadden zich per auto naar Assen begeven ter bijwoning van een voetbalwedstrijd aldaar. Op den terugweg reed de chauffeur, die naar later bleek onder den invloed van sterken drank verkeerde, tegen een boom. De naast hem zittende 26-jarige Klaassen vloog door den schok met zyn hoofd door de voorruit, waardoor hy bloedend aan kin en voorhoofd gewond werd. Hy werd door een plaatselyk geneesheer verbonden en kon evenals de andere inzittenden met een andere auto huiswaarts keeren. Tegen den chauffeur is door de politie proces verbaal opgemaakt. De auto werd zeer beschadigd. HET HUWELUK VAN EEN GEDETINEERDE. De talrijke belangstellenden, die zich zooals gewoonlyk aan de Groenmarkt te 's Gravenhage bevinden om het voort durend komen en gaan der trouwlustige paartjes gade te slaan, zijn Woensdag getuigen geweest van een brokje diepe levenstragiek, vertelt „De Tijd". Op een gegeven oogenblik stopte n.l. een luxe-auto voor den ingang van het stadhuis, waaruit een gedetineerde uit het huis van bewaring stapte, die tusschen twee rijksveldwachters in voor den ambte naar van den Burgerlyken Stand werd geleid, waar zyn bruid en de wederzijdsche familieleden en kennissen reeds zaten te wachten. Nadat het huwelijk was vol trokken, had een kort, ontroerend af scheid plaats tusschen het jonggetrouwde paar, dat op zoo tragische wyze een nieuw leven ging beginnen. De bruidegom werd daarna op dezelfde wyze als hij gekomen was weer naar zyn cel in de Casuaristraat teruggeleid. De trouwdag was wel kort DOODELIJK AUTO-ONGELUK. Gisternacht had er in de bocht bij het landgoed Kernhem aan den Amsterdam- schen weg bij Ede een ernstig auto-ongeluk plaats, dat den heer L. W. van P. uit Amsterdam het leven kostte. Genoemde heer kwam met zyn echt- genoote in een kleinen tweepersoons race wagen, een Amilcar, van de richting Arnhem. Doordat de weg door den regen bijzonder glad was en de achterbanden wat versleten waren, gleed de auto van den weg en sloeg tegen een boom. Waar schijnlijk is de heer Van P. daar ook met zijn hoofd tegen gekomen. Hij be AALBURG. Dat alhier nog wel groote bieten groeien, bleek wel bij Johannes Bouman, die een biet rooide welke het kolossale gewicht van 15 pond had. CAPELLE. Het eerste elftal onzer voetbal- vereeniging „Excelsior" speelde j.l. Zondag voor de le klasse B. V. B. te Besoijen tegen „R. W. B. II" en verloor met 31. Het tweede elftal won van „W.S.C, IV" te "Waalwijk voor de 2e klasse met 42. De afd. Sprang-Capelle e. o. van Volksonderwijs houdt a.s Donderdag 29 Oct. 's avonds 7 uur, in de zaal van den heer L. F. van Dongen, een algeoaeene ledenvergadering. De agenda vermeld 4. Opening en notulen. 2. Behan deling voorstellen Alg. Vergadering. 3. Benoeming afgevaardigde Alg. Tergadering. 4. Ingekomen stukken. 5. Rondvraag en sluiting. - Naar we vernemen, geraakte een dezer dagen de vrachtauto van den han delaar B., op welke wagen biggen waren geladen, in brand. In allerijl werd de wagen ontladen, doch een tweetal biggen liepen brandwonden op, terwijl ook de chauffeur eenig letsel bekwam. Zaterdag werd onder leiding van den vertegenwoordiger van het Hoofd bestuur van Volksonderwijs, de heer Klaas de Vries, opnieuw een vergadering gehouden van verschillende onderwijs- en onderwijzersorganisaties, politieke partijen en voorstanders van openbaar onderwijs. Besproken werd het door het hoofd bestuur van Volksonderwijs voorgesteld concept-program en de daarop ingediende amendementen. Dit concept-program werd, met overneming van enkele wijzigingen, tot program der gemeenschappelijke actie gemaakt. Een Comité tot uitvoering van dat program werd samengesteld uit de me dewerkende organisaties, n.l. Ned. On derwijzers Genootschap, Bond van Ned. Onderwyzers, Verg. voor M.U L.O., Mij tot Nut van 't Algemeen, Volksonderwijs, Ned. Ouderraad, Landelijk Comité voor de O. S., Vryz Dem. Bond, S. D. A. P., Ned. Verbond van Vakvereenigingen en Ned. Vakcentrale. Dit Comité zal binnenkort zijn eerste bijeenkomst houden en daarin een dage- lijksch bestuur verkiezen. Het adres van het Comité isBureau Volksonderwijs, Alex. Boerstraat 13, Amsterdam-Zuid. DRUNEN. By de alhier gehouden openbare aanbesteding van een woonhuis voor re kening van J. van Hart in de Torenhuis, onder architectuur van den heer A. N. J. Snijers te Raamdonksveer, in café Vissers, werd ingeschreven als volgt Firma Nieuwenhuizen, Sprang, f4415 J. Kramer, Genderen, 4348 J. Blankers, Nieuwkuijk, 4270 J. van Veluwe, Haarsteeg, 4223 J Kooien, Waalwijk, 4220 Smulders, Oisterwijk, 4150 H. Jehoel, Drunen, 4124 F. Fresen v. Hoofd, Drunen, 4095 Gebr. Jehoel Schapendonk, 4088 J. v. d. Loo, Elshout, 3916 L. van Oers, Drunen, 3768 Gunning aan den laagsten inschryver DRONGELEN. Onder groote belangstelling had Weet U, dat de kwaliteit en zuiver heid van 't echte Quaker havermout gewaarborgd wordt door 43 nauw keurige controles? Quaker wordt reeds meer dan 50 jaar door ervaren dokters aanbevolen* Alleen echt in de geel-blauw-roode origineeic pekken met bon voor zwaar verzilverde gebruiksvoorwerpen^ De tegetKroordige groote pakken, die 5 ow netto bevatten, zijn voordeeliger. Een Gollecte ter dekking der kosten zal kar bevond, kwam zoodanig te vallen, worden gehouden. De toegang is vrij. dat hij zich onder geneeskundige behan deling moest stellen en overbrenging naar LAND "V AN ALTENA. het Ziekenhuis te Gorinchem noodzakelijk De slagersrereen. voor het Land Week. van Heusden en Altena heeft in hare Ds. J- H. Muider van Hillegom, laatst gehouden vergadering besloten, de we'ke Donderdag a.s. des nm. te 7 uur slachtvarkens in het vervolg niet meer Zfd optreden in de Ned. Herv. Kerk voor voor fl, doch voor f 0.50 te verzekeren. de Herv- Jeugd-Centrale, heeft niet zoo als eerst was gemeld het onderwerp „De NIEUWEN DIJK. Heden, Woensdagavond, zal voor het Comité van Winterlezingen optreden Ds. v. d. Bosch van Den Haag, met het onderwerp „Het Gebed". Bij voldoende deelname zal we derom in de School met den Bijbel avondschool worden gehouden. Zich aan te melden voor of op 2 November a.s. by het waarnemend hoofd dier school, de heer Z. Wijnands. De heer J. V. M., werkzaam op den polder Nelismannenwaard, viel met invloeden daarvan en de middelen ter be het bieten rooien in een mes. De hulp strijding. Unaniem was de vergadering van Dr. De Vries moest worden inge- van oordeel, dat onmiddellijk maatregelen roepen. moeten worden genomen om de werkloos- Hervormde Jeugd en de Toekomst", maar als titel van zijn onderwerpDe Kerk hervorming en de Toekomst". SV AALWIJK. Op aanstichting van de Vereeni ging van Waalwijksche Schoenfabrikanten is een vergadering gehouden van alle groepen van werkgevers ter plaatse, ter bestrijding van de werkloosheid. De burgemeester gaf een overzicht van den omvang der werkloosheid, de slechte Het zoontje van den heer C. Heij- blom kwam, toen hij op den vrachtwagen heid, die de laatste maanden aanzienlijk is verscherpt, te beperken. In dit ver van den heer W. de Graaf was gekropen, band werd eveneens besloten, dat het van den wagen te vallen, met het gevolg bestuur der Vereeniging van Waalwijksche dat hij aan al zijn vingers ernstig gewond Schoenfabrikanten met een paar leder werd, zoodat geneeskundige hulp inge roepen moest worden. Een waarschuwend woord aan onze jeugd is hier wel op zijn plaats. SPRANG. A. de P. had het ongeluk met het houthakken, dat het mes uitschoot en hij bijna zijn duim afhakte. Dr. W. verbond de wonde. De knecht van den kolenhandelaar A. V. alhier kwam met zijn kar met een juist passeerende auto in botsiDg. De auto bekwam aau het spatbord averij. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. VEEN. De alhier gevestigde leesbibliotheek welke thans in het gymnastieklokaal der openbare lagere school is ondergebracht, zal Vrijdagavond weder worden geopend. Van 6.30 8 ure wordt zitting gehouden in voornoemd lokaal .ot het uitgeven van boeken, die tegen een leesgeld van 5 cent kwam althans een ernstige schedelbreuk, j Zaterdagavond de aangekondigde verloting terwijl mevr. P. ongedeerd bleef. Toen (verbonden aan de Bazar) plaats. dr. Hoekstra uit Ede op de plaats des onheils verscheen, achtte hij het noodza kelijk den ongelukkige naar het Diacones- senhuis te Arnhem te doen vervoeren, waarvoor een automobilist, die juist met een grooten luxe wagen passeerde, zich onmiddellijk bereid verklaarde. Dit mocht evenwel niet meer baten. By aankomst overleed de heer P. al heel spoedig. HEUSDEN. Het alhier opgericht R. K. Crisis- De prijzen vielen als volgt. Prijs Lot Prijs Lot Prijs Lot le 957 15e 150 29e 864 2e 557 16e 109 30e 369 3e 377 17e 953 31e 57 4e 885 18e 699 32e 267 5e 385 19e 655 33e 50 6e 405 20e 994 34e 131 7e 249 21e 355 35e 301 8e 787 22e 896 36e 651 9e 719 23e 621 37e 484 10e 40 24e 381 38e 506 11e 995 25e 234 39e 802 12e 276 26e 56 40e 52 13e 686 27e 278 14e 497 28e 250 fabrikanten in overleg zal treden met het gemeentebestuur van "Waalwijk, om tot verdere maatregelen ter verbetering van den toestand in de Waalwijksche industrie te geraken. WIJK. In de plaats van den heer A. Bouman, welke bedanki heeft, is tot diaken bij de Ned. Herv. kerk gekozen de heer A. den Dekker. WIJK EN AALBURG. Naar men verneemt, zal er ten bate der Zangvereen. „Con Amore" al hier, een verloting worden gehouden, waar aan als hoofdprijs is verbonden een dames- of heeren-rijwiel. WOIJÜKICIIEM. Gedurende het tijdvak 16 tot en met 22 October jl werden aan de visch- markt alhier geen zalmen aangevoerd Besteed werd voor snoek 2528 ct. per deel en per week worden verkrijg- brasem 16 18 ct.bot 2430 ct. en baar gesteld. De bibliotheek beschikt over baars 12—18 ct. p. pond ruim 300 deelen. Wij verwachten, nu de Donderdagavond jl. gaf het zang- lange avonden weer zijn aanfiebroken, koor van „Volksonderwijs" in de zaal vaD dat er evenals vorige winters een ruim café Overeem alhier een in alle opzichten Verhoeven, F. I. M ée Mol, P. Verschure, G. G. Carpay, Ant. van Delft, Johan van Laarhoven, 0. Verhoeven te Heesbeen. Tot leden der Commissie ter voor bereiding der voorschriften, houdende regeling van de materieele rechtspositie van ambtenaren der provincie en der waterschappen, zijn door den Commissaris Schreuder, Johan I De prijzen kunnen op vertoon van het lot dagelyks worden afgehaald bij den heer C. M. Donken alhier. De prijzen, die na een maand niet zyn afgehaald, vervallen aan de vereeniging. LOONSCHEN DIJK. De heer Braaksma, onderwijzer aan de Chr School alhier, heeft zijn der Koningin in de provincie Noord- benoeming als onderwijzer aan de Chr brabant benoemd de Statenleden: J. van M.U.L.O. school te Breda aangenomen. Beek, C. Foppele, J. Jansen, Mr. P. H Loeff, Mr. J. van de Mortel, Mr. C. W. van Ommeren en F. Smits van Ooijen. Voorzitter is Mr. Loeff De Zaterdag gespeelde nederlaag wedstrijd tusschen „L.O.N.G.A." alhier en „Sparta" Andel werd door „Sparta" met 31 gewonnen, waardoor deze ver- Naar we vernemen is door de Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente al hier besloten, de Ringgelden, welke altijd aan de Classis zijn uitbetaald, vanaf heden in te houden. Het door den orgelmaker M. Ruiter, uit Groningen, geheel gerestau reerde orgel der Ned. Herv. Kerk alhier eeniging momenteel no. 1 staat in dit zal a.s. Vrijdag des avonds half acht bruik van zal worden gemaakt. WELL. Aan de in deze gemeente gehou den examen voor bewijs van voorgeoefend heid hebben voldaan; G. de Geus te Bruchem G. van He- mert, H. Hoskam, J. A. Kras en H. J. Somers te Ammerzoden A. Mvan de Pitte te Velddriel H. W. den Koestert, J v. Driel G. Klop en H. v. Willigen te Waardenburg. Her-examen M. J. v. Eek. Aan de geslaagden zal het bewijs van voorgeoefendheid worden uitgereikt. Voor herexamen zal voor 13 Dec. a.s. gelegen heid bestaan. WEKKEN DAM. De Zaterdag jl. gehouden 2e neder laagwedstrijd door „W.V.V. I" en „Pa radijsvogels" van Gorinchem op het ter rein aan den Bandyk, eindigde met 42 voor „W.VV. I". De magazijnmeester van het „Groe- goed geslaagde uitvoering. Belanghebbenden worden er aan herinnerd dat aanvragen tot huisslach ting, ter gem.-secretarie moeten worden gedaan minstens 4 dagen vóór het slachten. Met de visscherij op winterzalm is nog geen aanvang gemaakt. Het mee- rendeel der visschers vischt thans met een 15 tal schuiten op de Waal op gron del, van welk vischje nog al aardige par tijtjes worden gevangen. De vangst van snoek, welke eenige weken zeer goed is geweest, is sterk verminderd. De verkiezing van gemachtigden voor het Kiescollege der Ned. Herv. kerk in deze gemeente zal plaats hebben in de consistorie van het kerkgebouw op 6 Nov. as. vau des nam 1.20 tot 7.30 uur. ZALTBOMMEL. Deutsch evern I 55 70 c.black alicante 18 c. tomaten A 6 c., alles p pond; ananasperen 10 c. beurré lucas 30 c.idem clairgeau 11—17 c ber gamotperen 6 c brederodes 10 c.bel- tournooi. De wedstryd van Zondag tusschen .Juliana I" en „Wilhelmina" Wyk ver loor „Juliana" met 1—0. worden ingewijd. Bij deze gelegenheid zal een inleidend woord wot den gesproken door Ds. Fokkema uit Sprang, terwijl het orgel zal worden bespeeld door den heer P. Ruiter, musicus te Wolvega. ne Kruis" verzoekt den leden de gebruikte gische bak peren 7 c. bezie v. schonau goederen dezer vereeniging zoo vlug mo- wen 810 c.blanke bezie 4 c con gelijk na gebruik bij hem in te leveren, tisse paris 17 c.gieser wildeman 68 opdat zij dan weer beschikbaar kunnen c. juliene 14 c herfstjutteperen 7 c. worden gesteld voor andere belangheb- jodenperen 511 c. kampervenen 56 benden. c. kleiperen 5 7 c.; klo.sterperen 5 De heer J. J. v O., werkzaam bij c. winter maagdeperen 5 c. nouv. poit. het z g n. „Gat van 't Hooft" kwam zoo- 8 15 c.; pondsperen 4 8 c.; transpa danig te vallen, dat zijn rechterrib ernstig rautperen 8 c. remies 6 c.schoenlap- werd gekneusd, zoodat geneeskundige hulp pers 5 c. stoofperen 710 c.vleesch- van dr. Mijnlieff moest worden ingeroepen, peren 6 c. witte cozijn 6 c.winter- De Herv. Naaikrans Spreuken 9 jannen 6 c ijsbouten 57 c.aagjes 10a, presidente mevr. Lazonder, hoopt 4 c.benderzoet 57 c. benderzuur Donderdag 42 Nov as des nam. te 7 3 9 c.; bellefleur 4 11 c.campagne unr in het Vereenigingsgebouw haar jaar- zoet 6 c. engelsche bellefleur 3 c. fr. feest te houden Een paard op polder Petrus (Bies- bosch) welke voor een wagen stond, sloeg op hol. J- Herwijnen, die zich op de bellefleur 5 c. goudreinetten 7 42 c.; groninger kroon 9-14 c.kafappels 15 c.koningsrood 610 c.lentsche roode 59 c.melkappelen 4 c.. Vergadering van den Raad der ge meente HEUSDEN, op Vrijdag 23 October, des n.mj. 8 uur. Voorzitter: Edelachtb. Heer H. J. r. Eggelen. Aanwezig alle leden. De Voorzitter opent de vergadering, de Ambtenaar ter secretarie leest de notulen der vorige vergadering, die oh- veranderd worden vastgesteld. Ingekomen stukken: Goedkeuring door Ged. St. van het raadsbesluit tot het instellen van eem maandmarkt. Idem idem verkoop tepenboomen. Procesverbaal van kasopneming bij den gemeente-ontvanger en administra teur vaji het G.E.B., waarbij alles ia behoorlijke orde is bevonden. Goedkeuring door Ged. St. van de gemeenterekening 1930, op de cijfer» zooals ze door den raad voorloopig is vastgesteld. Circulaire van den gewestelijken raad van S.D.A.P. en N.V.V. Op voorstel van B. en W. wordt deze circulaire voor kennisgeving aangeno men. Circulaire van Ged. St. betreffende het beheer van afzonderlijke takken van dienst. De Voorzitter licht deze circulaire toe en zegt, dat het de bedoeling van Ged. Staten is, dat een bedrijf als het vleeschkeuringsbedrijf in deze gemeen te, als een afzonderlijke tak van dienst wordt beschouwd. Het eenige bezwaar is, meent spr., dat de rekening van dit bedrijf door een accountant zal moe ten worden onderzocht. Deze rekening is echter van zoo'n geringe beteekenis, dat dit waarschijnlijk wel aan de Ver eeniging van Nederl. gemeenten opge dragen zal kunnen worden, iets wat wel niet zooveel zal kosten. De raad besluit aan het verlangen van Ged. St. te voldoen. Circulaire van B. en W. van Aarle- Rixtel, waarin wordt gezegd, dat bij een snelheidswegwedstrijd van rijwie len en auto's een ongeval met doo- delijken afloop is voorgekomen, wat voor het gemeentebestuur van Aarle- Rixtel aanleiding is geweest, om een adres te zenden aan de 2de Kamer der Staten Generaal, om bepalingen in het leven te roepen, waarbij dergelijke wed strijden op den openbaren weg worden verboden. Waar evenwel een adres van een gemeente te weinig effect zou sor- teeren, wordt verzocht, aan dit adre9 adhaesie te willen betuigen en even- tueele ongevallen ter kennis van de 2e Kamer te willen brengen. De Voorzitter gelooft ook, dat het gewenscht is, dat dergelijke wedstrij den worden tegen gegaan. De heer Stap merkt op, dat in de meeste plaatsen toch een maxi mumsnelheid wordt aangegeven. De Voorzitter antwoordt, dat deze alleen geldt voor de Kom van de gemeente. Met algemeene stemmen wordt be sloten adhaesie te betuigen. Aanbieding der gemeente-begroo ting en de begrooting van het Vleeschkeuringsbedrijf van 1932. De Voorzitter 'acht het gewenscht een kleine toelichting te geven van de wijze waarop deze begrooting is samengesteld. In de allereerste plaats wil spr. opmerken, dat deze begroo ting staat in het teéken van de ge weldige crises, die er algemeen beerscht. De begrooting ziet er bui tengewoon ongunstig uit wat in de allereerste plaats is toe te schrijven aan het feit dat de Godshuizen, die tot heden alle armlastingen waaron der ook de behoeftige krankzinni gen en ook tot heden toe de werk- loozen voor hare rèkening nam. De Godshuizen üjn daarmede moteten op houden omdat zij deze uitgaven niet langer kunnen dragen. De verple- gingskostèn van krankzinn'ijgen ko men reeds voor 1931 voor rekening van de gemeente wat een tegenvaller is van f 3800. De hee- ren zullen begrijpen, aldus spr. dat deze cijfers op een begrooting van f 50.000 van grooten invloed zijn en te meer 'daar de gemeente nu de Godshuizen dit niet meer kunnen doemi, ook de werkeloozenzorg voor hare rekening moet nemen en daarvoor een bedrag op de begrooting zal moeten worden gebracht. Hiervoor is op deze begrooting geraamd een be drag van f 12000, in welke f 12000 naar gerekend wordt door 'trijk 50 pCt. en door de provincie 25 pCt. zal worden bijgedragen, zoodat f 3000 ten laste der gemeente blijft. Dit geld moet vanzelf tuit de belastingen ko men, zoodat de belastingschroef voor 1932 danig zal moeten worden aan gedraaid om de begrooting sluitend te maken, terwijl het de vraag blijft of van een sluitende begrooting ge sproken mag worden als op een be drag van f 50.000 slechts een bedrag van f 300 als onvoorzien kan wor den geraamd. B. en W. hebben even wel gemeend niet verder te mogen gaan, als door hen wordt voorge steld. De opcenten op de gebouw de en ongebouwde eigendommen zul len voor 1932 worden verdubbeld en worden gebracht van 40 op de ge bouwde en 10 op de ongebouwde op respectievelijk 80 en 20. De op centen der vermogensbelasting zullen van 20 op 50, die van de fondsbe lasting van 40 op 80, worden ge bracht. Deze laatste opcenten kun nen als maximum worden opgevoerd tot 100, doch hiertoe wordt alleen toestemming verleend in zeer bijzon dere gevallen als ni. de begrooting H

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1931 | | pagina 2